Test nejlepších rotopedů a jak je vybrat

Obrázek rotopedu

Chcete se dostat do kondice, shodit pár kilo nebo mít dobrý pocit, že jen nesedíte u televize? Možností, jak si zasportovat je mnoho. Pokud se vám nechce do přírody nebo fitness centra a raději cvičíte doma, ideálním řešením je rotoped. Můžete se u něj dívat třeba na oblíbený seriál a zároveň uděláte něco pro své tělo, kondici a hlavně zdraví, protože jak je známo, pohyb našemu organismu velice prospívá.

Každý rotoped je trochu jiný. Aby se z něho po nějaké době nestal jen druhý věšák, na který se práší, je dobré si vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Když už se rozhodnete začít a rotoped vám přijde jako správná volba, je čas si položit otázku, jaký přístroj si domů koupit. Jaké parametry jsou důležité a na co byste měli dát pozor? To vše se dozvíte v tomto návodu. Zjistíte, jaké jsou mezi rotopedy rozdíly a poradíme vám, na co si máte dát při výběru pozor.

Přečtení tohoto článku vám dá ucelený náhled na věc a pomůže s výběrem pro vás a vaše blízké. Jak je obecně známo, sport prospívá našemu zdraví a aby nás pohyb bavil, je dobré mít to správné vybavení.


Nejlepších 10 rotopedů dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název rotopedu

Nosnost (kg)

Brzdy

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled rotopedu inSPORTline inCondi UB60i

inSPORTline inCondi UB60i

150

magnetické

12 500 Kč

Malý náhled rotopedu Kettler GIRO M

Kettler GIRO M

110

magnetické

7 000 Kč

Malý náhled rotopedu Master R08

Master R08

120

magnetické

3 800 Kč

Malý náhled rotopedu Kettler Cycle M

Kettler Cycle M

110

magnetické

6 000 Kč

Malý náhled rotopedu HOUSEFIT TIRO 50

HOUSEFIT TIRO 50

150

magnetické

7 000 Kč

Malý náhled rotopedu inSPORTline Xbike

inSPORTline Xbike

100

magnetické

3 400 Kč

Malý náhled rotopedu Kettler GIRO P

Kettler GIRO P

130

magnetické

10 000 Kč

Malý náhled rotopedu HOUSEFIT TIRO 30

HOUSEFIT TIRO 30

120

magnetické

5 000 Kč

Malý náhled rotopedu HOUSEFIT TIRO 70

HOUSEFIT TIRO 70

150

magnetické

8 000 Kč

Malý náhled rotopedu Kettler Cycle P

Kettler Cycle P

130

magnetické

9 000 Kč

Testování a recenze rotopedů pro rok 2017

Na podrobném testu rotopedů zatím pracujeme a předpokládané vydání pro rok 2017 je v průběhu druhé poloviny roku. Součástí testu budou také recenze nejlepších rotopedů, které se v testu nejlépe osvědčily. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších rotopedů dle hodnocení uživatelů. Vždy se jedná o rotopedy, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, přesto ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní rotoped, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz

Jak vybrat rotoped

1. Typy rotopedů podle kol

2. Kdo bude rotoped užívat

3. Brzdový systém

4. Ovladání zátěže

5. Konstrukce

6. Funkce rotopedu

7. Cena

8. Záruka

9. Tip na údržbu

Možná se může zdát, že na výběru rotopedu nezáleží, stačí jít do obchodu a nějaký si koupit. Tak to ale není. Každý rotoped má jiné parametry a je přizpůsobený jinému uživateli. Záleží tedy na výšce i váze toho, kdo na něm bude jezdit.

Abyste předešli bolestem zad, vyberte si takový stroj, který je určený pro vaši výšku a zároveň dbejte na to, aby bylo sedlo posuvné nejen nahoru a dolů, ale i dopředu a dozadu. Také řídítka by se měla dát zvednout, snížit a naklopit přesně podle vaší potřeby.

Dobré je dopředu si promyslet, jaké funkce požadujete. Každý přístroj nemusí mít všechny funkce a předejdete tak případné nespokojenosti.

Chcete-li jezdit delší čas, je dobré si pořídit pohodlné sedlo, na kterém se vám brzy neotlačí zadek. Vydržíte pak cvičit delší dobu.

Pokud se chcete jízdě na rotopedu věnovat častěji než párkrát do měsíce, je lepší investovat do kvalitnějšího, který bude mít více funkcí, bude stabilnější a vydrží vám delší dobu. Obzvlášť pak lidé s vyšší výškou nebo vyšší hmotností by měli koupit kvalitnější vybavení, jízda pak bude daleko komfortnější a bude vás více bavit.

Stejně jako u většiny produktů, i rotopedy jsou na internetu většinou levnější. Můžete se tedy na vybrané zboží podívat do kamenné prodejny, výhodnější však bude, objednat si produkt na internetu.

O rotoped se pravidelně starejte, otírejte z něj pot, prach a utahujte šrouby. Zajistíte tak, že vám stoj déle vydrží a bude se vám lépe používat.

Než si rotoped pořídíte, je dobré položit s pár základních otázek:

  • Kdo na rotopedu bude jezdit?
  • Jak často ho chcete využívat?
  • Kolik do něj chcete investovat?
  • Jaké jsou vaše základní požadavky?
  • K jakému účelu chcete rotoped využívat?

Obecná pravidla pro výběr správného rotopedu

  • Nejlepší typ: Podle uživatele a jeho požadavků
  • Nejlepší sedlo: Gelové, nastavitelné nejen nahoru a dolů, ale i dopředu a dozadu
  • Nejlepší brzdový systém: Magnetický nebo indukční
  • Nejlepší ovládání záteže: Elektronické

1. Typy rotopedů podle kol

Rotopedy dělíme na tři typy. Jsou mezi nimi velké rozdíly, a to ať už mezi jejich funkcemi, tak taky mezi pořizovací cenou. Než si rotoped pořídíte, dobře si promyslete, jak ho chcete využívat, kolik máte doma místa, kam ho můžete uskladnit a také kdo na něm bude jezdit. Ne každý typ se totiž hodí pro všechny uživatele.

Vzpřímená kola

Klasický rotoped, takový, jako ho zná většina z nás. Tento typ je nejrozšířenější a také nejkupovanější variantou. Je levnější, poměrně skladný a jednoduchý na ovládání.

Vzpřímené rotopedy jsou skvělou náhradou za cyklistická kola. Pracují na stejném principu. Jsou vhodné na tvarování postavy a zlepšení fyzické kondice. Hodí se jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Oproti ležatým rotopedům jsou skladnější a lépe se tak vejdou do místnosti.

Ležatá kola

Rotopedy s ležatými koly jsou vhodné pro zdravotně postižené lidi, pro ty, kteří se zotavují po zranění i pro začátečníky, kteří na rotopedu ani kole nejezdí. Výhodou je určitě to, že je rotoped velice komfortní, nevýhodou pak to, že zabere více místa a neuskladníte ho jen tak kamkoliv.

Na tomto typu rotopedu sedíte v pohodlném sedadle, takže máte opřená celá záda a můžete tak šlapat hodiny, aniž by vás bolela. Tato varianta je dražší. Jde sice o velmi komfortní typ cvičení, ale na druhou stranu není tolik efektní, jako cvičení na jiném druhu rotopedu.

Spinningová kola

Spinningová kola jsou stále populárnější. Spoustu sportovců chodí na lekce do fitness centra. Pokud už máte nějaké zkušenosti a víte, jak spinningové kolo efektivně využít, pak si tento přístroj můžete koupit i domů.

Jsou stejně skladná jako vzpřímené rotopedy a cvičení na nich je ještě o něco efektivnější. Jsou ideálním pomocníkem pro cyklisty v zimním období. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Vhodné jsou jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé a profesionály.

Typ rotopedu

Vhodné pro

Výhody

Nevýhody

Vzpřímená kola

Kohokoliv od začátečníků až po pokročilé

Skladnost, efektivita cvičení, cena

Menší pohodlí

Ležatá kola

Hendikepované lidi, zraněné, úplné začátečníky

Komfort, vhodné po úrazu

Menší efektivita, větší rozměry

Spinningová kola

Kohokoliv od začátečníků až po pokročilé

Efektivita cvičení, skladnost

Vyšší cena


2. Kdo bude rotoped užívat

U spousty rotopedů se dá nastavit výška sedla i řídítek. Ne vždy to jsou ale tak velká rozmezí. Jiný rotoped bude potřebovat malá dívka a dvoumetrový muž. Když už se rozhodnete do zařízení investovat, je tedy dobré koukat i na tyto parametry. Jedině pak vás cvičení bude bavit a zároveň bude i daleko efektivnější.

Výška

Levnější rotopedy sice bývají nastavitelné, ale pokud si sedlo vytáhnete příliš vysoko, nemusí konstrukce dobře držet a bude se viklat. Každý rotoped je určen na jinou výšku, proto se tím snažte řídit. Lidé vyšší než 190 centimetrů by na tyto parametry měli obzvlášť dávat pozor.

Váha

Každý přístroj má nějakou maximální nosnost. Pokud si tedy na rotoped sedne člověk s vyšší váhou, mohl by se snadno zničit. Obvyklá nosnost rotopedu bývá 100 kilogramů. Robustnější jsou vhodné až pro váhu do 180 kilogramů.

Pokud si chcete pořídit jeden rotoped, který bude užívat více lidí, je důležité hledět na hmotnost nejtěžšího člena. Čím větší rezervu v hmotnosti máte, tím méně se stroj zatěžuje a vydrží pak déle.

Samozřejmě, že každý přístroj má určitou rezervu a pokud si tedy na rotoped sedne někdo s hmotností 100 kilogramů a přístroj má nosnost právě 100 kilogramů, neznamená to, že přístroj rozsedne. Ale bude více zatěžován a dříve budete muset pořídit nový.


3. Brzdový systém

Většina rotopedů má magnetický brzdový systém. Zajištuje tiché brždění a systém má obvykle velmi dlouhou životnost. Kvalitnější a dražší rotopedy mají pak indukční brzdu, která dobře funguje i ve velice vysoké rychlosti a je o něco kvalitnější než brzda magnetická.

Levnější varianty pak mívají pásové nebo čelisťové brzdné systémy. Jsou levnější, hlučnější a nevydrží tak dlouho, jako první dva typy. Jsou tedy vhodnější pro ty, kteří nemají v plánu využívat rotoped příliš často.

Obecně je lepší investovat do magnetického nebo indukčního systému, který pracuje lépe a zároveň také déle vydrží. Pokud se na rotopedu chystáte jezdit pravidelně, investice se vám určitě časem vrátí.


4. Ovládání zátěže

Zátěž na rotopedu se dá ovládat buď ručně, nebo elektronicky. Ručně si nastavíte, jakou zátěž chcete a pokud potřebujete snížit nebo ubrat, opět sáhnete na tlačítka a zvolíte to, co vám vyhovuje. Elektronický způsob ovládání zátěže je o něco inteligentnější. Můžete si zvolit trasu, jakou chcete jet a rotoped si v průběhu sám nastaví větší nebo menší zátěž, podle toho, jakou obtížnost sami zvolíte. Elektronické systémy se obvykle dají přepnout také do ručního nastavení.

Pokud cvičíte doma sami a nemáte zkušenosti s nějakými lekcemi, je určitě lepší pořídit si elektrický způsob ovládání, kdy vás rotoped sám trénuje. Velkou výhodou je, že pokud vám to nebude vyhovovat, můžete ho přepnout na manuální ovládání. To u ručních ovládání neuděláte. Samozřejmě je pak nevýhodou vyšší pořizovací cena rotopedu.


5. Konstrukce

Pro co nejkomfortnější a nejefektivnější používání je samozřejmě podstatná také celková konstrukce rotopedu. Rozebereme si tedy rotoped po částech a více se zaměříme na nejpodstatnější prvky, tedy sedlo, řidítka, pedály a také rám rotopedu.

Sedlo

Sedlo se liší podle typu rotopedu. U vzpřímených je sedlo širší, u ležatých pak spíše než sedlo najdete sedačku a u spinningových kol se sedlo velice podobá těm, které znáte z cyklistických kol. Protože na něm budete sedět, je třeba dbát na to, aby bylo sedlo pohodlné a vy jste se tak plně mohli soustředit na jízdu na rotopedu. Ideální je sedlo gelové, které je měkké a přizpůsobí se vám. 

Důležité je taky, aby bylo sedlo nastavitelné přesně pro vaše potřeby. U levnějších variant produktů se sedla dají nastavit nahoru a dolů. Dražší rotopedy pak nabízejí možnost i posunout sedlo blíže či dále od řídítek. Tato funkce je užitečná hlavně proto, že pokud se bude na rotopedu střídat několik osob různě velikých, každá osoba si může nastavit rotoped přesně podle svých vlastních potřeb.

Řidítka

Nejen sedla ale i řídítka bývají u většiny rotopedů nastavitelná. Je to nezbytné pro správné nastavení a k pohodlné jízdě. Správně nastavená poloha řídítek vás zachrání před bolestmi zad i krční páteře. Důležité je také, aby se vám řídítka dobře držela a neměli jste z nich křeče.

Pokud se vám často potí ruce, je dobré si na trénink vzít cyklistické rukavice. Nejen, že vám ruce nebudou klouzat, zároveň zůstane pot v rukavicích, je to tedy i hygieničtější.

Pedály

Pedály rotopedů se od pedálů cyklistického kola téměř neliší. Měly by mít stahovatelný popruh, který zajistí, že máte nohu tam, kde má být a nikam vám neklouže. Na rozdíl od cyklistického kola zde nehrozí pád, proto jsou popruhy bezpečné. V případě, že vám tento systém nevyhovuje, dají se sundat úplně, nebo můžete jen pootočit pedál.

U spinningových kol se také využívá systém nášlapů. Na ten ale pasují jen speciální boty, nemůžete si vzít kterékoliv tenisky. Tento systém využívají spíše profesionálové a pro běžného uživatele je téměř zbytečný.

Důležité je mít vždy pevnou obuv, která vám bude držet nohu a nestane se tak, že byste si ublížili. Nikdy nechoďte na rotoped bez bot.

Rám rotopedu

Rám rotopedu ve velké míře ovlivňuje jeho cenu. Čím je rotoped levnější, tím bývá i rám a celková konstrukce tenčí. S tím bývá spojeno také to, že často mívají nižší nosnost.

Když je konstrukce příliš tenká, je rotoped méně stabilní a pro těžší nebo vyšší osoby nevhodná. Musíte na něm sedět rovně aby se neviklal. Snadno se tak může převrátit. Proto je vždy lepší koupit takový přístroj, který je kvalitnější a stabilnější.

Levnější rámy také obvykle nemají pohyblivé sedlo ve směru dopředu a dozadu, které zkvalitňují vaši jízdu. Rotoped je investice, která vám dlouho vydrží a pokud už se rozhodnete pořídit si domů svůj vlastní, vyplatí se investovat do nějakého kvalitnějšího.


6. Funkce rotopedu

Všechny rotopedy mají základní funkci měření rychlosti, času, ujeté vzdálenosti a spotřeby kalorií. Některé kvalitnější a samozřejmě také dražší rotopedy nabízí spoustu cvičebních programů, které si zvolíte. Nastavíte si například určitou trasu, která vám bude sama přidávat a odebírat zátěž. Také můžete volit, jaké cvičení chcete. Jestli je vaším cílem zhubnout, zlepšit svojí fyzickou kondici nebo jen zahřát tělo. I takové programy některé rotopedy nabízejí.

Měření tepové frekvence

Pokud chcete cvičit co nejefektivněji, je dobré hlídat si svoji tepovou frekvenci. Pak pro vás bude daleko snazší cvičit tak, abyste docílili výsledku přesně podle vašich představ. Většina rotopedů je vybavena snímačem, který si připnete na ucho a je vám vaše frekvence měřena.

Dalším systémem je dotykový snímač, tedy takový, na kterém máte ruce a on vám sám snímá váš tep. Ani jeden z prvních dvou systémů není nejpohodlnější, musíte neustále dávat pozor, abyste sebou prudce neškubli. Navíc tento systém není zcela spolehlivý.

Daleko lepší řešení je hrudní pás, který si připnete na vás hrudník. Údaje se pak bezdrátově přenáší do počítače a jsou naprosto přesné. Nevýhodou může být to, že pás vám bude ze začátku na těle nepříjemný, po nějakém čase si na něj však zvyknete a už o něm téměř nebudete vědět.

Hlídání tepové frekvence je dobré pro trénování kondice, a hlavně pro hubnutí. Pokud chcete hubnout co nejefektivněji, je potřeba si hlídat tepovou frekvenci a podle toho přidat nebo ubrat zátěž. Spoustu lidí si totiž mylně myslí, že čím rychleji pojedou, tím více zhubnout. Abyste se tomuto vyhnuli, používejte k cvičení na rotopedu právě měřič tepové frekvence.


7. Cena

Na začátku se rozhodněte, kolik peněz chcete do rotopedu investovat. Je dobré si uvědomit, že rotoped vám vydrží dlouho a může se na něm střídat více lidí. Není to přístroj, který budete muset za pár let vyměnit za nový. Zároveň jeho pořizovací cena není tak jako tak zrovna nízká, takže je lepší si rovnou promyslet, jaký vám bude vyhovovat nejvíce a jeho koupě nebudete litovat.

Do 5 000 Kč

Určitě není dobré kupovat nejlevnější stroje. Rotopedy v přijatelné kvalitě se dají pořídit do 5 000 korun. Většinou ale budou mít velmi úzký rám, a tudíž nižší stabilitu. Hodí se spíše pro ty, kteří neplánují jezdit příliš často, jsou nižší postavy a lehčí váhy.

Od 5 000 do 9 000 Kč

Stroje v tomto rozmezí bývají kvalitnější, mají širší konstrukci a delší životnost. Pokud předpokládáte, že na rotopedu budete trávit maximálně dva dny v týdnu, pak je tato cenová kategorie ideální a je zbytečné investovat do dražšího stoje.

Od 9 000 do 15 000 Kč

Rotopedy v této cenové kategorii už jsou téměř profesionální. Mívají velice kvalitní konstrukci, mnoho funkcí, posuvné sedlo i řídítka všemi směry a velmi dlouhou životnost. Jejich součástí bývá velice kvalitní měření tepové frekvence, tedy hrudní pás. Pokud chcete jezdit několikrát týdně, vyplatí se vám investovat do stroje v této cenové kategorii.

Nad 15 000 Kč

Profesionální rotopedy stojí od 15 000 Kč nahoru. Jsou z nejkvalitnějších materiálů a jsou uzpůsobeny pro každodenní jízdu. Hodí se pro cyklisty a náročné sportovce. Pro rekreační jezdce je investice do takových strojů zbytečná.


8. Záruka

Obvyklá záruka na rotopedy je jako na většinu přístrojů. Tedy 24 měsíců. Liší se to ale výrobce od výrobce. Na kvalitnější stroje bývá zpravidla delší záruka. Vždycky se s rotopedem může něco stát, a protože to není zrovna malá investice, vždy je lepší stoj reklamovat než kupovat nový. Z tohoto důvodu dbejte na to, aby měl rotoped záruku alespoň jeden rok. Kvalitnější produkty mají záruku i deset let, nebo dokonce doživotní.


9. Tip na údržbu

Aby vám rotoped déle vydržel, je potřeba se o něj starat. Prodloužíte mu nejen životnost, ale zároveň bude jeho užívání také hygieničtější.

Po každém použití je dobré otřít sedlo a řídítka vlhkým hadříkem. V průběhu jízdy se zpotíte a je tedy dobré, když pot následně setřete.

I na rotoped, jako na ostatní předměty, padají nečistoty. Proto na něj nezapomínejte a stírejte z něj prach pravidelně. Ideálně každý týden nebo ob týden.

Je dobré stroj jednou za čas rozebrat, vytřít ho zevnitř a odstranit tak prach a usazeniny, které běžným setřením neodstraníte.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test rotopedů
Průměrné hodnocení 4.6 z 14 hlasů