Porovnávací test a recenze
nejlepších ručních vysavačů

Aktualizováno:
Červenec 2019
Autor:
Veronika Vyskočilová

ETA Carsha 1424

Vítěz porovnání

Top produkt z ručních vysavačů

Jaký ruční vysavač vybrat dle srovnání

Ruční vysavač je užitečný pomocník, který využijete k úklidu drobného nepořádku. Typickým příkladem může být rozsypaná rýže či drobky na gauči. Vytáhnout klasický vysavač nebo běžný tyčový vysavač by v tomto případě bylo zbytečně zdlouhavé. Malý ruční přístroj jej hravě zastoupí.

Při vybírání jsme postupovali stejně, jako by činil informovaný zákazník a zaměřili se nejlepší dostupné na produkty, které jsme zařadili do kategorií TOP produkt, nejlepší produkt v poměru cena/výkon a nejlepší dostupný produkt.

Při výběru jsme zohledňovali především výdrž baterie, hmotnost a sací schopnosti vysavače. Neopomenuli jsme se zaměřit ani na možnosti manipulace, filtrace nebo možnosti vysávat tekutiny.

Výsledkem našeho výběru je pak srovnání ručních vysavačů dostupné na této stránce. Kromě přehledného srovnání jsme věnovali každému z nich také samostatnou recenzi, která rozebírá nejdůležitější vlastnosti. Tuto recenzi je možné zobrazit kliknutím na název nebo obrázek produktu. Pokud se nechcete řídit našim výběrem nebo nerozumíte významu některého z parametrů, doporučujeme vám navštívit také našeho nákupního poradce „Jak vybrat ruční vysavač“.


Nejlepší ruční vysavače dle srovnání

Ruční vysavače

Varianta výběru
Nejlepší ruční vysavače
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP Produkt

Ruční vysavače

 • Dobré sací vlastnosti
 • Hlučnost

2 000 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Cena/výkon

Ruční vysavače

 • Kompaktnost
 • Dobrá vybavenost
 • Hmotnost

1 300 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupný produkt

Ruční vysavače

 • Nízká cena
 • Hlučnost

450 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání parametrů nejlepších ručních vysavačů

Recenze ETA Carsha 1424 ETA Carsha 1424 Recenze ETA Verto 2442 90000 ETA Verto 2442 90000 Recenze Sencor SVC 190 Sencor SVC 190

Ocenění

TOP Produkt

Cena/výkon

Dostupný produkt

Kategorie

Ruční vysavače

Ruční vysavače

Ruční vysavače

Orientační cena

2 000 Kč

1 300 Kč

450 Kč

Výrobce

ETA

ETA

Sencor

Hmotnost (kg)

1,46

1,55

1,5

Typ vysávání

Suché

Suché a mokré

Suché a mokré

Hlučnost (dB)

78

76

80

Omyvatelné filtry

Ano

Ano

Ano

Objem nádoby na prach (ml)

400

500

500

Typ baterie

Ni-Mh

Ni-Mh

Ni-Mh

Doba nabíjení (hod)

12

10

12

HEPA filtr

Ano

Ano

Ne

Výdrž baterie (min)

20

20

15

Šířka (cm)

43

44,5

38

Výška (cm)

15,5

17

12,2

Hloubka (cm)

10,5

17,5

10


Jak vybrat ruční vysavač

Ruční vysavač je praktický pomocník při vysávání drobnějších nečistot, s jehož výběrem vám právě pomůžeme. Seznámíme vás se všemi nabízenými modely zařízení, s nimiž se při vysávání můžete dostat i do hůře přístupných míst.

Poradíme vám, jaký ruční vysavač je vhodný pro dané účely a nastíníme ty nejdůležitější parametry, k nimž je třeba přihlížet. Určitě byste měli vědět, jaké jsou zdroje energie takových domácích nástrojů. Přínosná pro vás bude také znalost aplikovaných filtrů.

Pořiďte si malého a kompaktního pomocníka pro uklízení na základě námi prezentovaných informací. Začtěte se do následujících řádků a zjistíte, jak vybrat ruční vysavač v tom odpovídajícím provedení.

Zdroj energie

Čím jiným bychom mohli v předkládání důležitých informací, rad a údajů začít než volbou správného zdroje energie. Jde přece jenom o výrobek s miniaturním elektromotorem, který ke svému provozu potřebuje energii. Tu lze samozřejmě získat dvěma odlišnými způsoby, čemuž také odpovídá základní dělení těchto produktů.

 • Ruční vysavače napájené ze sítě
 • Ruční vysavače na baterii

Ruční vysavače napájené ze sítě

Volba ručního vysavače s napájením ze sítě padne v případě, že vyžadujete trochu vyšší sací výkon, než je obvyklý standard do 80 W. Je třeba ale podotknout, že akumulátorové výrobky tento typ zařízení velice úspěšně dohánějí. Je proto pochopitelné, že výskyt ručních vysavačů se síťovým napájením je na trhu značně omezený. I přesto vám jej představíme.

Tento výrobek je opatřen napáječem v podobě trafostanice zapojitelné do sítě 230 V, která dodává do vysavače napětí. Výjimkou nejsou ani speciální adaptéry pro 12 V zásuvky pro vysavače do auta. To je možná i jediné praktické užití ručního vysavače na elektřinu.

Pakliže se rozhodnete pro nákup tohoto modelu, pohlídejte si jeden základní parametr, jímž je délka přívodního elektrického kabelu. Tu volte tak, aby vás používání ručního vysavače nijak neomezovalo.

Ruční vysavače na baterii

Mnohem širší zastoupení na trhu mají akumulátorové ruční vysavače, v jejichž prospěch hovoří jedna velice podstatná vlastnost. Je to ona požadovaná mobilita, s níž se nemusíte omezovat při vysávání jakýchkoliv prostor. Nikde se vám nemotá přívodní kabel a vy si můžete vzít ruční vysavač v podstatě kamkoliv. Často bývají ruční vysavače zakomponované do těla bezdrátových tyčových vysavačů a mohou být využívány samostatně.

I tento sortiment má však určité zápory nebo spíše vlastnosti, k nimž byste měli přihlížet. Je to samozřejmě kapacita baterie promítající se do celkového výkonu. Tento údaj zároveň výrazným způsobem ovlivňuje i výdrž na jedno nabití. Vzhledem k tomu, že ruční vysavače slouží spíše pro občasné vysávání menšího množství nečistot a malé plochy, pohybuje se průměrná výdrž kolem 15 – 30 minut provozu. Poté je třeba vysavač opět nabít. V tomto ohledu je praktické volit produkty s rychlým nabíjecím procesem. Ten vás posléze nebude nikterak omezovat při práci a úklidu.

Ruční vysavače na baterii lze dělit podle typu akumulátoru:

 • Baterie typu Ni-Mh
 • Baterie typu Li-On

Baterie Ni-Mh jsou součástí levnějších výrobků, protože se ve své podstatě jedná o starší technologii. S těmito typy akumulátorů se pojí tzv. „paměťový efekt“. Ten se promítá do způsobu nabíjení. V tomto případě není žádoucí nabíjet nevybité články, protože dochází ke snižování jejich kapacity. Tento neduh lze však kompenzovat tím, že Ni-Mh baterii jednou za několik týdnů necháte úplně vybít a poté ji plně dobijete (Zdroj: Wikipedia).

Baterie Li-On představují daleko novodobější technologii, která výše zmíněnými problémy rozhodně netrpí. Ba naopak. Zde je lepší, když akumulátor nebudete úplně vybíjet, čímž by opět klesala jeho životnost. Li-On baterie mají v tomto směru trochu omezenější výdrž související s nabíjecími cykly (Zdroj: Wikipedia).

Těch je obvykle kolem 350 – 500. Poté je nutné zakoupit novou baterii, protože její výdrž bude minimální.

Objem nádoby

Malé ruční vysavače jsou univerzálním a kompaktním produktem s velice jednoduchou obsluhou, což tato zařízení splňují také z pohledu prachové nádoby. Ta je samozřejmě bezsáčková, takže máte jistotu, že nemusíte pravidelně vyměňovat a dokupovat jakékoliv „pytlíky“ do vysavače. Často je třeba jen stisk jediného ovládacího prvku, díky němuž můžete otočit prachovou nádobou a odejmout ji od zbývající části ručního vysavače. Poté není nic snazšího než její obsah vysypat, popřípadě očistit vložené prachové filtry.

Objem nádoby odpovídá velikosti ručního vysavače. Vzhledem k tomu, že jde o mobilní zařízení pro občasné vysávání, vystačíte si obvykle s velikostí kolem 0,5 až 1 litru. Na větší objem byste narazili pouze stěží. Pro primární účel tohoto výrobku je to však naprosto dostačující.

Způsob vysávání

Při nákupu ručního vysavače pomýšlejte také na to, co vlastně budete chtít vysávat. Ano, jsou to samozřejmě nečistoty. Narážíme spíše na to, jakého typu. Zda půjde jen o drobečky nebo o mokré plochy? Z tohoto pohledu lze totiž narazit na dva odlišné typy sortimentu.

 • Ruční vysavače pro suché vysávání – Takový vysavač je schopen vysávat nečistoty pouze ze suchých ploch.
 • Ruční vysavače pro mokré vysávání – Tyto modely umožňují vysávání mokrých ploch, aniž by došlo k jakémukoliv poškození vnitřní částí výrobku. Zpracování vysavače je uzpůsobeno pro suché i mokré vysávání.

Za vysávání mokrých nečistot si oproti klasické verzi každopádně trochu připlatíte. Získáte tím ale daleko univerzálnější výrobek.

Filtry

Filtrace je při využívání jakéhokoliv vysavače jednou z nejdůležitějších součástí takového zařízení. Při výběru konkrétního produktu můžete narazit na řadu odlišných filtrů, z nichž každý má svůj úkol a trochu jiné vlastnosti. Abyste věděli, k čemu jednotlivé filtry primárně slouží, trochu více vám je popíšeme, včetně jejich základního rozdělení:

 • Vstupní filtry
 • Výstupní filtry

Nežli vám nastíníme jednotlivé filtry, je třeba zdůraznit, že tyto prvky je třeba udržovat ve stále čistém stavu, nutná je tak jejich pravidelná kontrola. Některé z nich mohou být dokonce omyvatelné, což vám do jisté míry usnadní údržbu. V opačném případě je nutné zanesený filtr vyjmout a vyměnit za nový.

Vstupní filtry ručního vysavače

Jak již prozrazuje název tohoto filtru, jde o doplněk umístěný na vstupu vysavače. Najdete jej mezi nádobou na nečistoty a samotným motorem. Ve své podstatě se jedná o takovou základní ochrannou jednotku motoru, aby do jeho útrob nevnikly nečistoty, které by jej mohly poškodit.

Vzhledem k tomu, že v tomto směru není kladen na množství zadržených částic tak velký důraz, setkáte se nejčastěji s výrobním materiálem typu molitan, pěna a další. Ty jsou schopny zachytit ty největší nečistoty.

Výstupní filtry ručního vysavače

Důležitým tématem je při výběru vysavače bezesporu filtrace. Výstupní filtry se totiž starají o to, jaký vzduch vycházející z vysavače do prostředí kolem nás. A nutno podotknout, že na jeho kvalitu by měl dbát bezpochyby každý. Především ti, kdo jakýmkoliv způsobem bojují s dýchacími obtížemi nebo se u nich projevují alergické reakce.

V ohledu zpracování rozlišujeme nejčastěji dva základní typy výstupních filtrů:

 • Mikrofiltry – Jejich výrobním materiálem je tkanina. Kvůli tomu, že nemají zcela dokonalou nepropustnost, se s nimi můžete setkat u levnějších typů zařízení.
 • HEPA filtry – Jde o propracovanější model filtrace, který je považován za jeden z nejúčinnějších. Vliv na to má samotné složení v podobě skelných vláken. HEPA filtry se prodávají s odlišnou účinností. V tom nejlepším případě jsou schopny nabídnout až 99,9% účinnost. Naprostou nezbytností jsou pro alergiky. U HEPA filtrů se můžete setkat také se značením v podobě číselné řady. Narazit lze kupříkladu na HEPA 9 až HEPA 13, přičemž vyšší označení udává mnohem větší účinnost (Zdroj: deWOLF).

Výjimkou samozřejmě nejsou ani ruční vysavače pyšnící se několikaúrovňovou filtrací, u níž máte záruku, že vám do místnosti vychází dokonale pročištěný vzduch.

Hlučnost

Stejně jako každá jiný vysavač, i ruční model bude při vysávání vydávat určitý hluk. A jestliže nechcete, aby vás hlučnost jakkoliv omezovala, zaměřte se při nákupu tohoto výrobku také na tento parametr.

 • Hlučnost od 60 do 70 dB lze považovat za nižší a bez problému snesitelnou.
 • Hlučnost od 70 do 83 dB představuje pomyslnou zlatou střední třídu.
 • Hlučnost nad 83 dB je už poměrně výrazná a mohla by vás při vysávání obtěžovat.
Úrovně hlučnosti

Příslušenství

Parametry prezentují při výběru ručního vysavače jednu velice důležitou kapitolu, již byste neměli v žádném případě podceňovat. Tu druhou zase tvoří příslušenství a doplňky, kterým se budeme věnovat nyní. Při nákupu produktu přihlížejte i k těmto prvkům, s nimiž si do značné míry můžete usnadnit samotné vysávání.

 • Nabíjecí stanice – Zvolíte-li akumulátorový ruční vysavač, pak se zajímejte o celkové rozměry a tvar nabíjecí stanice, do které budete ukládat vysavač. Někdy může jí také o praktická závěsná zařízení na stěnu šetřící místo.
 • Štěrbinová trubice – Ideální doplněk pro vysávání hůře přístupných míst, kam se za pomoci klasické trubice jenom stěží dostanete.
 • Stěrkový nástavec – Disponujete-li ručním vysavačem pro mokré vysávání, pak se vám hodí určitě i tento nástavec, s nímž bez sebemenšího problému dokonale vysajete jakékoliv tekutiny na podlaze.
 • Turbokartáče – Speciální kartáčové nástavce, jejichž hlavní předností je vysávání kobercových povrchů. Na obdobném principu fungují také kartáče uzpůsobené pro vysávání zvířecích chlupů po domácích mazlíčcích.
 • Kolečka – I když jde o ruční vysavače, které povětšinou držíte pouze v ruce, přesto narazíte na modely s měkčenými kolečky. Ty vám umožní položit si malý vysavače na daný povrch, aniž byste jej nějak poškodili.

Kromě uvedených nástavců lze samozřejmě narazit i na mnohé další. Ty jsou obdobou těchto, jen v trochu odlišných tvarech či rozměrech podle toho, jaké nečistoty mají primárně vysávat.

Cena

Na trhu máte možnost volby z mnohých ručních vysavačů nejrůznějšího provedení. V popředí zájmu současných zákazníků jsou především značky Eta, Electrolux, Rowenta, Sencor, Hoover a ostatní. Odlišné modelové řady jsou bezpochyby spojeny s rozdílnými technickými parametry, a hlavně výslednou cenou. Ta se může lišit v řádu stovek až tisíc korun. Abyste si udělali představu o tom, jak velkou investici může představovat ruční vysavač právě pro vaše účely, přinášíme vám jednoduché dělení.

Cena do 1 000 Kč

Do 1 000 Kč zakoupíte skutečně základní výrobky tohoto typu. Je pravdou, že nejlevnější modely se pohybují od ceny kolem 500 Kč. Nutno ale podotknout, že jde parametrově o naprostý základ. Tyto produkty jsou obvykle vybaveny akumulátorem s napětím do 5 V a s nižší kapacitou, což samozřejmě odpovídá délce provozu. Ta je přibližně do 10 minut a méně.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové kategorii je už z čeho vybírat. Vedle akumulátorových ručních vysavačů můžete narazit také na nějaký ten síťový, popřípadě model zapojitelný do automobilové zásuvky na 12 V. Nechybí ani výběr vysavačů pro mokré vysávání. Dodávány jsou již silnější baterie s napětím nad 5 V s celkovou dobou výdrže do 15 minut.

Cena nad 3 000 Kč

Ruční vysavače za cenu nad 3 000 Kč představují již poměrně důmyslná zařízení, u nichž můžete primárně počítat s napětím baterie nad 10 V a s provozem nad 20 minut a více. Modely, které se odlišují svým atypickým zpracováním, vzhledem, barevnými kombinacemi a větším počtem příslušenství. Dražší přístroje se pyšní i daleko důmyslnějším oddělováním jednotlivých částí vysavače tak, abyste jej mohli co nejjednodušeji rozdělat a vyčistit.

Modelový výběr ručního vysavače

Nyní vás provedeme výběrem ručního vysavače krok po kroku. Pro potřeby tohoto článku jsme vybrali vítěze cena/výkon. Popíšeme vám jednotlivé parametry a vysvětlíme, co je dobře  co by šlo udělat lépe.

Vysavač ETA Verto 2442 90000 (1 300 Kč)

Na příkladu konkrétního vysavače se můžete podívat, jak krok po kroku hodnotit parametry.

1. Zdroj energie: akumulátor Ni-Mh

​Jedná se o starší typ akumulátoru. Pojí se s ním paměťový efekt, je tedy potřeba jej před nabitím úplně vybít. Novější Li-ion lze naopak nabíjet i nevybitý. Má ale kratší životnost.

2. Výdrž baterie: 20 minut

​Jedná se o jednu z nejvyšších hodnot u ručních vysavačů. Vzhledem k určení těchto produktů se jedná o dostačující hodnotu. Některé modely mají výdrž i poloviční, což už může komplikovat použití například při vysávání auta.

3. Doba nabíjení: 10 hodin

​Doba nabíjení je vzhledem k době provozu poměrně dlouhá. Výjimkou není ani nabíjení přes 12 hodin. Tento vysavač dobou nabíjení nijak nevyčnívá.

4. Objem nádoby na nečistoty: 500 ml

​Objem nádoby na nečistoty je sice poměrně malý, ale obvyklý. U některých modelů narazíte i na menší. Naopak se setkáte i s litrovou nádobou. V případě mokrého vysávání tento zásobník pojme 120 ml tekutin, což je zhruba polovina hrnku. Pokud tedy rozlijete například čaj, budete ho muset vysát nadvakrát. Obdobnou hodnotu má ale většina výrobků.

5. Typ vysávání: mokré a suché

​Díky možnosti suchého i mokrého vysávání můžete uklízet nejen suchý nepořádek, ale také rozlité tekutiny. Tuto možnost neumožňují všechny vysavače, je proto dobré se na to při výběru zaměřit.

6. Filtry: HEPA, omyvatelný

​HEPA filtr je nutnost zejména pro astmatiky a alergiky. Ale je jistě v zájmu všech mít doma co nejčistší a nejdravější vzduch. Výhodu je omyvatelnost filtru, která vám umožní jej pouze opláchnout a nemusíte filtry kupovat a měnit. Tyto filtry nejsou u ručních vysavačů tak časté jako u těch klasických. Pokud tedy máte potíže s dýcháním nebo máte malé děti, doporučujeme vám se na to při výběru zaměřit.

7. Hlučnost: 76 dB

​Úroveň hluku, kterou tento vysavač vydává je zhruba průměrná. Vzhledem k tomu, že se ruční vysavač používá pouze několik minut ale není hlučnost to nejdůležitější. Pokud ale nechcete aby vás výrazně omezoval a obtěžoval, volte přístroj s nižší hlučností.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Ruční vysavače
Průměrné hodnocení 4.1 z 82 hlasů