Jak vybrat ruční vysavač
Ruční vysavač je praktický pomocník při vysávání drobnějších nečistot. Podívejte se, na co byste se měli při koupi zaměřit:
- Proč koupit kvalitní ruční vysavač -ruční vysavač usnadní a urychlí úklid kuchyňské linky či stropů. Lépe se s ním manipuluje.
- Nevýhody ručních vysavačů – nevýhodou může být časté čištění prachové nádoby. Má menší rozměry a pro efektivnost sání je třeba ji pravidelně vysypávat.
- Typ napájení – rozhodněte se, zda je pro vás vhodnější akumulátorové nebo síťové napájení.
- Filtrace – pokud máte v domácnosti alergika či astmatika, zvolte účinnou HEPA filtraci.
- Příslušenství – ruční vysavače jsou dodávány s hubicemi a dalším příslušenstvím pro různá zákoutí a povrchy.
- Důležité parametry – při výběru zohledněte hlučnost, funkci suchého i mokrého vysávání či velikost sběrné nádoby. Běžná domácnost vystačí s objemem 0,5 l.
- Oblíbené značky – důležitým kritériem při výběru bývá i značka. Známými výrobci ručních vysavačů je třeba Eta, Silvercrest či Concept.
- Ceny ručních vysavačů – základní varianty pořídíte do 1000 korun. Dražší bývají zpravidla kvalitnější a disponují vícero funkcemi.
- Modelový výběr ručního vysavače – názorně vám ukážeme, jak krok po korku zvažovat parametry při koupi ručního vysavače.
Proč koupit kvalitní ruční vysavač
Investice do kvalitního ručního vysavače se vyplatí z těchto důvodů:
- Pohodlnější úklid – na úklid pár drobků je vytahování klasického vysavače zdlouhavé. Ruční varianta zajistí pohodlné odstranění nečistot. Snadno jej také přenesete třeba do auta.
- Likvidace smetí a tekutin – některé modely umožňují vysávat na sucho i mokro. Najednou tak uklidíte třeba rozlité mléko s cereáliemi.
- Čistění hůře dostupných míst – s ruční variantou efektivně vysajete pavučiny z rohů nebo drobky kolem sporáku. S klasickým vysavačem se v těchto místech hůře manipuluje.
Nevýhody ručních vysavačů
Ruční vysavače nemají velké nevýhody. Pár faktorů ale může být problematických:
- Časté čištění – sběrné nádoby bývají menší než u klasických variant. Pro efektivní sání je tedy nutné je častěji vysypávat a čistit.
- Menší výdrž v provozu – nejlevnější varianty vydrží na jedno nabití jen 15 minut, což třeba pro vysátí auta může být málo. Dražší ale vydrží i 2x déle.
- Slabší sací výkon – oproti klasickým síťovým vysavačům je sací výkon slabší. To je ale dáno povahou přístroje. Kvalitní modely ale drobky vysávají dostatečně.
Typ napájení
Při výběru ručního vysavače můžete volit mezi dvěma typy nabíjení:
- Napájení ze sítě – tento typ obvykle mívá vyšší výkon. Ovšem kvůli horší mobilitě vysavače je v této kategorii omezený výběr.
- Napájení akumulátorem – tyto vysavače se musí pravidelně dobíjet a baterie se časem opotřebí. Jsou ale přenosné a lze s nimi vysávat kdekoliv.
Typ napájení |
Výhody |
Nevýhody |
Síťové |
+ Vyšší výkon |
– Horší mobilita
– Malý výběr |
Akumulátorové |
+ Možnost použití kdekoliv
+ Široký výběr |
– Krátká výdrž baterie |
Ruční vysavače napájené ze sítě
Volba ručního vysavače s napájením ze sítě padne v případě, že vyžadujete trochu vyšší sací výkon, než je obvyklý standard do 80 W. Je třeba ale podotknout, že akumulátorové výrobky tento typ zařízení velice úspěšně dohánějí. Výskyt ručních vysavačů se síťovým napájením je tak na trhu značně omezený. I přesto vám jej představíme.
Tento výrobek je opatřen napáječem v podobě trafostanice zapojitelné do sítě 230 V. Výjimkou nejsou ani speciální adaptéry pro 12 V zásuvky pro vysavače do auta. To je možná i jediné praktické užití síťového ručního vysavače.
Pakliže se rozhodnete pro nákup tohoto modelu, pohlídejte si jeden základní parametr, jímž je délka přívodního elektrického kabelu. Tu volte tak, aby vás používání ručního vysavače nijak neomezovalo.
Ruční akumulátorové vysavače
Mnohem širší zastoupení na trhu mají akumulátorové ruční vysavače, v jejichž prospěch hovoří mobilita. Nemusíte se omezovat při vysávání jakýchkoliv prostor. Nikde se vám nemotá přívodní kabel a zařízení si můžete vzít v podstatě kamkoliv. Ruční vysavače bývají často zakomponované do těla bezdrátových tyčových vysavačů a lze je využívat samostatně.
I tento sortiment má však určité zápory nebo spíše vlastnosti, k nimž byste měli přihlížet. Je to kapacita baterie promítající se do celkového výkonu. Tento údaj zároveň výrazným způsobem ovlivňuje i výdrž na jedno nabití. Vzhledem k tomu, že ruční vysavače slouží spíše pro občasné vysávání menšího množství nečistot a malé plochy, pohybuje se průměrná výdrž kolem 15 – 30 minut provozu.
Poté je třeba vysavač opět nabít, což může trvat i několik hodin. V tomto ohledu je praktické volit produkty s rychlým nabíjecím procesem. Ten vás posléze nebude nikterak omezovat při práci a úklidu. Způsob napájení se poté odráží v typu akumulátoru.
Typ akumulátoru
Ruční vysavače na baterii lze dělit podle typu akumulátoru:
- Ni-Mh baterie – starší technologie s paměťovým efektem. Je ji potřeba zcela vybít a poté nabít.
- Li-ion baterie – novější baterie, kterou není dobré zcela vybíjet. Můžete ji tak kdykoli napájet.
Baterie Ni-Mh
Jsou součástí levnějších výrobků, protože se ve své podstatě jedná o starší technologii. S těmito typy akumulátorů se pojí tzv. „paměťový efekt“. Ten se promítá do způsobu napájení. Je třeba ji zcela vybít a poté znovu nabít. Jinak dochází ke snižování jejich kapacity. Tento neduh lze však kompenzovat tím, že Ni-Mh baterii jednou za několik týdnů necháte úplně vybít a poté ji plně dobijete (Zdroj: Wikipedia).
Baterie Li-ion
Představují daleko novodobější technologii, která výše zmíněnými problémy rozhodně netrpí. Ba naopak. Zde je lepší, když akumulátor nebudete úplně vybíjet, čímž by klesala jeho životnost. Li-ion baterie mají v tomto směru trochu omezenější výdrž související s nabíjecími cykly (Zdroj: Wikipedia). Těch je obvykle kolem 350 – 500. Poté je nutné zakoupit novou baterii, protože její výdrž bude minimální.
Filtrace
Filtrace je při využívání jakéhokoliv vysavače jednou z nejdůležitějších součástí. Při výběru konkrétního produktu můžete narazit na řadu odlišných filtrů, z nichž každý má svůj úkol a trochu jiné vlastnosti. Abyste věděli, k čemu jednotlivé filtry primárně slouží, trochu více vám je popíšeme, včetně jejich základního rozdělení:
- Vstupní filtry – chrání motor před vniklými nečistotami a možným poškozením.
- Výstupní filtry – zajišťuje, jaký vzduch vychází z vysavače. Důležitý je zejména pro alergiky.
Nežli vám nastíníme jednotlivé filtry, je třeba zdůraznit, že tyto prvky je třeba udržovat ve stále čistém stavu, nutná je tak jejich pravidelná kontrola. Některé z nich mohou být dokonce omyvatelné, což do jisté míry usnadní údržbu. V opačném případě je nutné zanesený filtr vyjmout a vyměnit za nový.
Vstupní filtry ručního vysavače
Jak již prozrazuje název tohoto filtru, jde o doplněk umístěný u vstupu vysavače. Najdete jej mezi nádobou na nečistoty a samotným motorem. Ve své podstatě se jedná o základní ochrannou jednotku motoru, aby do jeho útrob nevnikly nečistoty, které by jej mohly poškodit.
Vzhledem k tomu, že v tomto směru není kladen na množství zadržených částic tak velký důraz, setkáte se nejčastěji s výrobním materiálem typu molitan, pěna a další. Ty jsou schopny zachytit ty největší nečistoty.
Výstupní filtry ručního vysavače
Výstupní filtry se starají o to, jaký vzduch vychází z vysavače do prostředí kolem nás. A nutno podotknout, že na jeho kvalitu by měl dbát bezpochyby každý. Především ti, kdo jakýmkoliv způsobem bojují s dýchacími obtížemi nebo se u nich projevují alergické reakce.
Vysavač bez HEPA filtru
Vysavač s HEPA filtrem, konstrukce netěsní
Vysavač s HEPA filtrem, konstrukce správně těsní (příklad)
V ohledu zpracování rozlišujeme nejčastěji dva základní typy výstupních filtrů:
- Mikrofiltry – Jejich výrobním materiálem je tkanina. Nemají dokonalou nepropustnost, můžete se s nimi setkat u levnějších typů zařízení.
- HEPA filtry – Jde o propracovanější model filtrace, který je považován za jeden z nejúčinnějších. Vliv na to má samotné složení v podobě skelných vláken. HEPA filtry se prodávají s odlišnou účinností. V tom nejlepším případě jsou schopny nabídnout až 99,9% účinnost. Naprostou nezbytností jsou pro alergiky. U HEPA filtrů se můžete setkat také se značením v podobě číselné řady. Narazit lze kupříkladu na HEPA 10 až HEPA 13, přičemž vyšší označení udává mnohem větší účinnost (Zdroj: deWOLF).
Výjimkou samozřejmě nejsou ani ruční vysavače pyšnící se několikaúrovňovou filtrací, u níž máte záruku, že vám do místnosti vychází dokonale pročištěný vzduch.
Důležité parametry
Při výběru vysavače je dobré se soustředit i na hmotnost zařízení či objem prachové nádoby:
- Hmotnost – ideální hmotnost je okolo 1 kg. Čím těžší vysavač je, tím bude úklid namáhavější. Nicméně u rychlého vysávání smetí nemusí být vyšší váha překážkou.
- Objem prachové nádoby – běžně se setkáte s velikostí okolo litru. Klasická domácnost ale vystačí s polovičním objemem.
- Hlučnost -hluk může znepříjemnit úklid. Snesitelná míra bývá do 83 dB
- Způsob vysávání – některé vysavače disponují suchým i mokrým vysáváním. Pohodlně tak odstraníte i rozlitý čaj.
Objem prachové nádoby
Malé ruční vysavače jsou univerzálním a kompaktním produktem s velice jednoduchou obsluhou, což tato zařízení splňují také z pohledu prachové nádoby. Ta je bezsáčková, takže máte jistotu, že nemusíte pravidelně vyměňovat a dokupovat jakékoliv sáčky do vysavače.
Velká prachová nádoba 0,8 l
Menší prachová nádoba 0,5 l
Často stačí stisk jediného ovládacího prvku, díky němuž můžete otočit prachovou nádobou a odejmout ji od zbývající části vysavače. Poté obsah vysypete, případně očistíte prachové filtry. Objem nádoby odpovídá velikosti ručního vysavače. Vzhledem k tomu, že jde o mobilní zařízení pro občasné vysávání, vystačíte si obvykle s velikostí kolem 0,5 až 1 litru. Na větší objem byste narazili pouze stěží. Pro primární účel tohoto výrobku je to však naprosto dostačující.
Hlučnost
Stejně jako každý jiný vysavač i ruční model bude při vysávání vydávat určitý hluk. A jestliže nechcete, aby vás hlučnost jakkoliv omezovala, zaměřte se při nákupu také na tento parametr.
- Hlučnost od 60 do 70 dB lze považovat za nižší a bez problému snesitelnou.
- Hlučnost od 70 do 83 dB představuje pomyslnou zlatou střední třídu.
- Hlučnost nad 83 dB je už poměrně výrazná a mohla by vás při vysávání obtěžovat.

Způsob vysávání
Při nákupu ručního vysavače pomýšlejte také na to, co vlastně budete chtít vysávat. Zda půjde jen o drobečky nebo o mokré plochy? Z tohoto pohledu lze totiž narazit na dva odlišné typy sortimentu:
- Ruční vysavače pro suché vysávání – takový vysavač je schopen vysávat nečistoty pouze ze suchých ploch.
- Ruční vysavače pro mokré vysávání – tyto modely umožňují vysávání mokrých ploch, aniž by došlo k jakémukoliv poškození vnitřní části výrobku. Můžete tak vysát například rozlitý nápoj, nebo i rozsypané cereálie s mlékem. Zpracování vysavače je uzpůsobeno pro suché i mokré čištění.
Za vysávání mokrých nečistot si oproti klasické verzi trochu připlatíte. Získáte tím ale daleko univerzálnější výrobek.
Příslušenství
Příslušenství bývá důležitým kritériem při nákupu. Může vám do značné míry usnadnit vysávání:
Konstrukce ručního vysavače
- Nabíjecí stanice – Zvolíte-li akumulátorový ruční vysavač, zajímejte se o celkové rozměry a tvar nabíjecí stanice, do které budete vysavač ukládat. Někdy může jí také o praktické závěsné zařízení na stěnu.
- Štěrbinová trubice – Ideální doplněk pro vysávání hůře přístupných míst, kam se za pomoci klasické trubice dostanete jen stěží.
- Stěrkový nástavec – Disponujete-li ručním vysavačem pro mokré vysávání, pak se vám hodí i tento nástavec, s nímž dokonale vysajete jakékoliv tekutiny na podlaze.
- Turbokartáče – Speciální kartáčové nástavce, jejichž hlavní předností je vysávání kobercových povrchů. Na obdobném principu fungují také kartáče uzpůsobené pro vysávání zvířecích chlupů.
- Kolečka – I když jde o ruční vysavače, narazíte i na modely s měkčenými kolečky. Ty vám umožní položit si malý vysavače na daný povrch, aniž byste jej poškodili.
Kromě uvedených nástavců existují i mnohé další. Ty jsou obdobou těchto, jen v trochu odlišných tvarech či rozměrech podle toho, jaké nečistoty mají primárně vysávat.
Nejoblíbenější značky ručních vysavačů
Ruční vysavače obvykle nabízejí výrobci i ostatních druhů vysavačů:
- Eta – česká značka nabízí několik modelů ručních vysavačů, nejvíce ve třídě Verto. Řadí se spíše do vyšší cenové kategorie. Řada vysavačů Eta Rotary je specifická svým příslušenstvím, které zahrnuje přídavný rotační kartáč.
- Lidl – maloobchodní řetězec nabízí ruční vysavače značek Silvercrest a Parkside. Ty lze zakoupit při pravidelných akcích v prodejnách, nebo na e-shopu. Uživateli jsou oblíbené pro nízkou cenu a zároveň kvalitu.
- Concept – česká firma se zaměřuje na malé spotřebiče. Ruční vysavače sbírají skvělá hodnocení a mívají velké množství příslušenství. Spadají však do vyšší cenové kategorie.
- Sencor – výrobce se zaměřuje především na elektroniku. Je známý svými nízkými cenami, tudíž ruční vysavače zde koupíte i za méně než 500 korun.
Značka |
Specifika |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
Eta |
Široký výběr ručních vysavačů
Nástavce součástí balení
Ergonomická rukojeť |
Střední až vyšší |
Akumulátorové
Na mokré i suché vysávání |
Lidl |
Široké příslušenství
Více sacích intenzit
Dražší typ má LED světlo |
Střední až vyšší |
Akumulátorové
Na mokré i suché vysávání |
Concept |
Určité typy vysají zvířecí chlupy
Některé modely vydrží až 40 minut provozu |
Vyšší |
Akumulátorové
Na mokré i suché vysávání |
Sencor |
Oplachovací filtr
Nabízí příslušenství |
Nízká |
Akumulátorové
Na mokré i suché vysávání |
Cena
Odlišné modelové řady vysavačů jsou spojeny s rozdílnými technickými parametry a výslednou cenou. Ta se může lišit v řádu stovek až tisíc korun.
- Do 1000 Kč – za tuto cenu lze pořídit nejlevnější ruční vysavače. Některé mívají i příslušenství, ale sací výkon může být horší.
- 1000 – 3000 Kč – v této cenové výši pořídíte vysavače s kvalitním sacím výkonem, příslušenstvím a funkcemi navíc jako je LED osvětlení.
- Nad 3000 Kč – zde se setkáte s profesionálními zařízeními, které čistí třeba čalounění. Bývají výkonnější ale i těžší.
Cena do 1 000 Kč
Do 1 000 Kč zakoupíte základní výrobky. Nejlevnější modely se pohybují od ceny kolem 500 Kč. Nutno ale podotknout, že jde parametrově o naprostý základ. Tyto produkty jsou obvykle vybaveny akumulátorem s napětím do 5 V a s nižší kapacitou, což odpovídá délce provozu. Ta je přibližně do 15 minut. I v této kategorii se ale setkáte s vysavači na mokré vysávání.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
V této cenové kategorii je už z čeho vybírat. Vedle akumulátorových ručních vysavačů můžete narazit také na síťový, popřípadě model zapojitelný do automobilové zásuvky na 12 V. Nechybí ani výběr vysavačů pro mokré vysávání. Dodávány jsou již silnější baterie s napětím nad 10 V s celkovou dobou výdrže do 30 minut.
Cena nad 3 000 Kč
Ruční vysavače za cenu nad 3 000 Kč představují již poměrně důmyslná zařízení, u nichž můžete také počítat s napětím baterie nad 10 V. Některé typy vydrží na jedno nabití až hodinu. Modely se odlišují svým atypickým zpracováním i vzhledem. Využívají se u instalačních prací, čištění budov či čalounění. Dražší přístroje se pyšní i daleko důmyslnějším oddělováním jednotlivých částí vysavače tak, abyste jej mohli co nejjednodušeji rozdělat a vyčistit.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí |
Do 1000 Kč |
Základní výbavu
Suché i mokré vysávání
Snadnou manipulaci |
Bohaté příslušenství
Silný sací výkon
Dlouhou výdrž v provozu |
Pro nenáročné běžné uživatele |
1000 – 3000 Kč |
Kvalitní sací výkon
Široké příslušenství
Suché i mokré vysávání |
Možnost čištění čalounění |
Pro náročné běžné uživatele |
Nad 3000 Kč |
Silný sací výkon
Čištění čalounění
Mokré i suché vysávání
Dlouhá výdrž v provozu |
Lehkou a snadnou manipulaci |
Pro náročné uživatele
Pro profesionální úklid |
Modelový výběr ručního vysavače
Nyní vás provedeme výběrem ručního vysavače krok po kroku. Pro potřeby tohoto článku jsme vybrali vítěze cena/výkon. Popíšeme vám jednotlivé parametry a vysvětlíme, co je dobře a co by šlo udělat lépe.
Vysavač ETA Verto 2442 90000 (1 300 Kč)
Na příkladu konkrétního vysavače se můžete podívat, jak krok po kroku hodnotit parametry:
1. Zdroj energie: akumulátor Ni-Mh
Jedná se o starší typ akumulátoru. Pojí se s ním paměťový efekt, je tedy potřeba jej před nabitím úplně vybít. Novější Li-ion lze naopak nabíjet i nevybitý.
2. Výdrž baterie: 20 minut
Jedná se o standardní hodnotu u ručních vysavačů. Vzhledem k účelu těchto produktů se jedná o dostačující hodnotu. Některé modely mají vyšší výdrž, ale jsou dražší.
3. Doba nabíjení: 10 hodin
Doba nabíjení je vzhledem k době provozu poměrně dlouhá. Za podobnou cenu lze sehnat zařízení s poloviční dobou napájení.
4. Objem nádoby na nečistoty: 500 ml
Objem nádoby na nečistoty je sice poměrně malý, ale obvyklý. U některých modelů narazíte i na menší. V případě mokrého vysávání tento zásobník pojme 120 ml tekutin, což je zhruba polovina hrnku. Pokud tedy rozlijete například čaj, budete ho muset vysát nadvakrát. Obdobnou hodnotu má ale většina výrobků.
5. Typ vysávání: mokré a suché
Díky možnosti suchého i mokrého vysávání můžete uklízet nejen suchý nepořádek, ale také rozlité tekutiny. Tuto možnost neumožňují všechny vysavače, je proto dobré se na to při výběru zaměřit.
6. Filtry: HEPA, omyvatelný
HEPA filtr je nutnost zejména pro astmatiky a alergiky. Ale je jistě v zájmu všech mít doma co nejčistší vzduch. Výhodu je omyvatelnost filtru, která vám umožní jej pouze opláchnout a nemusíte filtry kupovat a měnit. Tyto filtry nejsou u ručních vysavačů tak časté jako u těch klasických. Pokud tedy máte potíže s dýcháním nebo máte malé děti, doporučujeme vám se na to při výběru zaměřit.
7. Hlučnost: 76 dB
Úroveň hluku, kterou tento vysavač vydává je zhruba průměrná. Vzhledem k tomu, že se ruční vysavač používá pouze několik minut, není hlučnost to nejdůležitější. Pokud vás hluk výrazně obtěžuje, volte tišší přístroj.
Dobrý den,
pokud mám nabíjecí adaptér umístěny na zdi, lze mít na něm vysavač připojený pořád ? Neuškodí to nějak baterii ?
Děkuji za odpověď