Test nejlepších rychlovarných konvic a jak je vybrat

Obrázek rychlovarné konvice

Jestliže si chceme usnadnit koupi rychlovarné konvice, měli bychom se řídit nejen cenou, ale také několika dalšími aspekty. Zákazník chystající se zakoupit výrobek by si nejprve měl určit priority. Máme-li jasno v ceně, která se u konvic pohybuje už od 200 Kč, můžeme pokračovat ve výběru. Další důležitý parametr je příkon, který standardně řešíme u každého spotřebiče. Doporučujeme příkon od 2000 W.

Kromě těchto dvou prvků pak musíme zvážit velikost a objem rychlovarné konvice, materiál, ze kterého je vyrobena a způsob umístění topného tělesa. V neposlední řadě je třeba zkontrolovat, zda má konvice všechny bezpečnostní prvky. Jakmile se zorientujeme v těchto okruzích, pak je téměř vyhráno. Nebo snad vybráno? Pojďme se tedy detailněji podívat, na co si při výběru rychlovarné konvice dát pozor a čemu naopak dát přednost. A především na to, jak správně vybrat konvici, která nás nezklame.


Nejlepších 10 rychlovarných konvic dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název žehličky

Příkon (W)

Objem (l)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled rychlovarné konvice ETA Ela 8598

ETA Ela 8598

2100

1,7

900 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice DeLonghi KBO 2001

DeLonghi KBO 2001

2000

1,7

1 600 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice Catler KE 8010

Catler KE 8010

2200

1,7

3 000 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice Sencor SWK 1741

Sencor SWK 1741

2000

1,7

600 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice Philips HD4646/00

Philips HD4646/00

2400

1,5

500 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice Tefal KI 170 D 40

Tefal KI 170 D 40

2200

1,7

900 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice Sencor SWK 1501

Sencor SWK 1501

2000

1,5

300 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice Tefal KO 29983

Tefal KO 29983

2200

1,5

700 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice Concept RK 3110

Concept RK 3110

2200

1,7

600 Kč

Malý náhled rychlovarné konvice ECG RK 1785

ECG RK 1785

2200

1,7

1000 Kč

Testování a recenze rychlovarných konvic pro rok 2017

Podrobný test rychlovarných konvic zatím zpracováváme. Předpokládané vydání pro rok 2017 je v druhé polovině roku. Součástí testu budou také detailní recenze nejlepších rychlovarných konvic, které v testu získaly nejlepší hodnocení. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších rychlovarných konvic dle názoru uživatelů. Vždy se jedná o konvice, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní konvici, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat rychlovarnou konvici

V tuto chvíli je ve většině českých domácností běžně používaná především elektrická rychlovarná konvice. V minulosti však byly tradicí obyčejné konvice na sporák. Všichni, kteří si s nádechem nostalgie vzpomenou na obyčejnou konvici, jež se používala na jakékoli varné ploše nebo jakémkoli vařiči, mohou zajásat. Takové konvice jsou stále k dostání, a to jak na indukci, tak na sklokeramiku nebo plynový sporák.

Pokud však chceme vařit vodu co nejúsporněji, máme na výběr z těchto variant - elektrická rychlovarná konvice nebo moderní konvice na indukci. Máte v kuchyni indukční desku? Pokud ano, pak si můžete volit mezi dvěma typy vaření vody. Vaření vody v rychlovarné konvici i na indukci se rychlostí vyrovná, proto někdy vítězí design nebo možnost mít v kuchyni o jeden elektrický přístroj méně. Co se týče ekologie ohřevu, úsporou by se obě konvice také měly rovnat. V tomto případě za nás nerozhodne ani cena – obě varianty jsou k sehnání už od dvou set korun.

Proč srovnáváme zrovna tyto dva typy vaření vody a nepřidáme ke srovnání také sklokeramiku nebo obyčejnou konvici na plynový sporák? Odpověď je jednoduchá – díky indukční technologii, kdy varná plocha ohřívá přímo magnetické kovy ve dně nádoby, jde o nejefektivnější využití vaření a samozřejmě o nejlevnější možnost z uvedených, protože indukce nabízí minimální ztráty a navíc je velmi rychlá. Na druhou stranu elektrická konvice se v dnešní době sama vypne, což může být pro někoho výhodou. Pokud omylem necháme na indukci konvici plnou vody, bude vaření vody pokračovat, a to může mít za následek i nepříjemnosti.. Jako prevenci bychom museli nastavit délku vaření tak, aby se pak deska sama vypnula.

Pokud nyní máme jasno a chceme elektrickou rychlovarnou konvici, prvně shrňme body, podle kterých by se náš výběr měl uskutečnit a které dále rozebereme tak, abychom koupili kvalitně a za rozumnou cenu:

1. Objem a velikost

2. Příkon

3. Umístění topného tělesa

4. Bezpečnost

5. Materiál

6. Ovládání a funkce

7. Design

8. Cena


1. Objem a velikost

První důležitá otázka, již bychom si měli položit, je, jak často a pro kolik osob budeme konvici využívat. Budeme konvici kupovat do domácnosti nebo snad do pracovní kuchyně? Vaříme vodu na kávu nebo čaj jen pro sebe, nebo pro několik lidí současně? Toto je důležité, abychom správně zvolili velikost a objem konvice. Jestliže budeme konvici využívat jen pro sebe, pak máme k dispozici menší konvice o objemu už od 0,5 l.

Přesto se však naskýtá možnost návštěv – a právě z toho důvodu je někdy lepší i přesto vybrat konvici větší. Největší objem konvice k sehnání je až tři litry. Taková konvice je perfektní například do firem, kde si vaří kávu více lidí najednou. Pro domácnosti o dvou a více lidech doporučujeme objem 1,2 litru a více. Při výběru velikosti bychom měli dále zvážit velikost prostoru na kuchyňské lince určeného pro konvici i umístění elektrické zásuvky. Když popřemýšlíme nad místem, kde bude konvice stát a kolikrát denně a pro kolik osob budeme vodu vařit, snadno si odvodíme, která velikost bude ideální


2. Příkon

Příkon je vlastnost, která určuje kromě spotřeby energie také rychlost přivedení vody do varu. Samozřejmě platí, že pokud koupíte konvici s větším příkonem, bude konvice také rychleji schopna uvařit vodu. Proto je vhodné brát zřetel i na příkon. Pro konvice do 1 l objemu by měl vystačit příkon 1500W.

Pokud však kupujeme větší konvici, je vhodné zvolit také větší příkon. Ideální příkon, který bývá doporučován pro konvice od objemu 1,7 l a výše, bývá 2200W. Pokud tedy chceme kvalitní výrobek s optimální spotřebou energie, který splní požadavek na rychlé přivedení vody k varu, měli bychom vybírat dle příkonu a sáhnout minimálně po 2200W.


3. Umístění topného tělesa

Dalším důležitým kritériem výběru rychlovarné konvice je umístění topné spirály. Topné těleso bývá buď zabudované ve dnu konvice, nebo nezakryté. Proč je umístění topné spirály tak důležité? Může zjednodušit údržbu, což ocení každý, kdo nechce trávit zbytečně moc času čištěním konvice. Nezakrytá spirála nemusí být nejlepší volbou kvůli usazování vodního kamene.

Pokud je topné tělísko uloženo v nerezovém dnu, pak je čištění mnohem jednodušší, a tudíž není nutné, aby bylo prováděno tak často jako u předchozí varianty. Nevýhodou může být o něco delší čas přivedení vody k varu. Proto je potřeba zvážit i tuto zdánlivě banální věc. Většina moderních konvic má topnou spirálu skrytou a tuto informaci výrobce uvádí v popisu přístroje.


4. Bezpečnost

Pro většinu zákazníků je jednou z priorit bezpečnost. Dnešní rychlovarné konvice mají velké množství ochranných prvků. Prvním z nich je automatické vypnutí po dosažení varu pomocí bezpečnostní pojistky. Tato funkce představuje již naprostý základ u běžných konvic. Dalším bezpečnostním prvkem je také pojistka, která konvici vypne, pokud ji zvedneme při varu. Nechybí většinou ani vypnutí pro případy, ve kterých by konvice začala vařit bez vody – tomu zabrání pojistka proti přehřátí konvice.

Ochranou proti opaření je také tlačítko, jež po stisku otevře víko konvice, to využijeme při opětovném plnění horké konvice. Bezpečnost ovlivní také stabilita konvice. Ta je velmi důležitá, jako pasivní prvek zabraňuje rozlití, opaření nebo elektrickému zkratu. Toto vše bychom měli před koupí konvice zjistit a spolehlivě ověřit u výrobce. Trh nabízí také několik typů bezdrátových konvic. Výhodou bezdrátové konvice je její mobilita.


5. Materiál

Před samotnou koupí doporučujeme vybrat materiál, ze kterého by měla být konvice vyrobena. Zvolíme klasický a levnější plast, dostupný ve všech možných barvách, nebo žádaný a oblíbený nerez? Nejlevnější variantou jsou bezesporu plastové konvice. O něco dražší pak mohou být konvice z nerezu, keramiky nebo skla. Levná plastová konvice může být praktická, co se týče ceny i čištění, ale mnoho majitelů takových konvic si stěžuje na typický plastový zápach často přebíjející chuť kávy. Výrobci doporučují několikrát převařit vodu, než budeme vařit tzv. naostro, ale podle některých zákazníků nepříjemný zápach nezmizí ani potom. Koupě plastové konvice se tak může zdát jako riziko.

Oproti tomu další použité materiály mohou navíc snadno oživit celkový dojem naší kuchyně. Nerez, která je hojně využívaná jako materiál pro všechny kuchyňské spotřebiče, lehce doladíme, sklo zase vypadá jako designový kousek, jenž zaujme každou návštěvu. K sehnání jsou také kombinace uvedených materiálů. Nerez je nenáročná na údržbu, sklo zase přesně ukazuje, kolik vody využíváme. Keramika je pro změnu kouskem, který potěší milovníky klasiky a retra. Když navíc přidáme originální porcelánový vzor, zaplesá srdce nejen naší babičky, ale také mladé generace vracející se k tradicím.

Co se týče materiálu, mezi nejprodávanější konvice však patří stále plast nebo kombinace výše uvedených. Keramika ale zase velmi dobře izoluje hluk, tudíž se jedná o nejtišší konvice, proto zahrňme do výběru i tento aspekt. Materiál nám meze neklade. Zůstaňme u klasiky nebo klidně zkusme zaexperimentovat s keramickou konvicí, která se bude hodit k rodinnému porcelánu třeba od prababiček.


6. Ovládání a funkce

Kvalitní konvice by měla mít jasné a srozumitelné ovládání, to jistě nemusíme připomínat. Konvice by v první řadě měla upozornit na to, že je zrovna v provozu a připravuje se k varu. K tomu je standardně u moderních konvic určena podsvícená dioda. Manipulace s rychlovarnou konvicí by samozřejmě měla být co nejjednodušší. Primární funkcí konvice je přivést vodu k varu, jsou však i konvice, které nám nabídnout něco navíc. Může to být například možnost termoregulace. Na takové konvici si můžeme nastavit teplotu vody potřebné pro daný nápoj či pokrm.

Některé typy se dokonce dají nastavit tak, aby se samy vypnuly při dosažení určité teploty. Jiné zase mají integrovaný teploměr, můžeme tak převařenou vodu využít ve stálé teplotě, která je potřeba. Inovace zkrátka přicházejí také do světa rychlovarných konvic. Pro milovníky čajů jsou dnes určeny konvice spojené s čajovarem. Většinou mají síto na čaj a funkci na nastavení teploty. Tuto funkci ocení ti, kteří dávají před kávou přednost čaji a čajovým rituálům. Čajoví nadšenci si mohou čaj snadno udržovat teplý a vychutnávat si ho kdykoliv se jim zachce.

Když už jsme u ovládání a funkcí, můžeme připomenout také další vlastnosti konvice. Některé konvice mají oproti konkurenci výbavu navíc, i toho si můžeme cenit a považovat. Může to být například vyjímatelný filtr nebo vodoznak určující hladinu vody na obou stranách. Další prvek představuje například navíjení elektrického kabelu.


7. Design

Design je prvkem, který je chtě nechtě spojen s materiálem. Vždyť je to často samotný materiál, jenž určuje celkový vzhled konvice. Pokud se chceme řídit právě designem, můžeme vybírat konvici ladící s materiálem našich ostatních spotřebičů v kuchyni. Jednoduše tak zajistíme, že celkový dojem kuchyně zůstane nenarušený a že konvice nebude jen zbytečným přístrojem, který bychom chtěli schovávat, ale naopak bude příjemným prvkem doplňujícím atmosféru kuchyně.

Designéři nabízejí mimo rozličné materiály a zdobení také mnoho tvarů konvic. Elektrická konvice může mít klidně tvar retro konvičky na sporák, takže pokud patříme mezi milovníky vintage stylu, máme i my na trhu několik zajímavých modelů ke koupi. Kvůli spotřebě se za poslední léta změnil tvar konvic. Zatímco dříve byly konvice spíše podlouhlé a vysoké, kvůli úspoře jsou nyní konvice nižší a širší. Tento tvar umožňuje lepší využití a rozložení tepla ze dna, kde je uloženo topné tělísko.

Trh je rozhodně bohatý na různé styly, takže si snadno můžeme vybrat i tu nejbláznivější barvu. Pokud si chceme pořídit opravdový designerský kousek, musíme počítat s tím, že si připlatíme. Taková konvice nás pak může ohromit cenou až v řádech několika tisíc korun.


8. Cena

To, co často udává tón našeho výběru, je cena. Peníze jsou důležitou součástí našeho života, proto vybíráme spotřebič tak, aby vyhovoval nejen nám, ale také rodinnému rozpočtu. V případě rychlovarné konvice se však částky, kterou zaplatíme, nemusíme bát. Ceny konvic se pohybují v rozmezí od několika stovek po tisíce korun.

Od dvou set korun koupíme menší plastové konvice s nižším příkonem. Tyto konvice se mohou hodit například do menších kuchyní, garsoniéry, kanceláře nebo obytného vozu. Pokud chceme investovat opravdu kvalitně, měli bychom si připlatit. I v případě rychlovarné konvice se nám vyplatí nešetřit. Kvalitní konvice, které často poznáme podle hodnocení zákazníků i z vlastních zkušeností, stojí od 800 Kč nahoru. Takové konvice mají samozřejmě lepší příkon a vybíráme také z kvalitnějších materiálů.

Můžeme sledovat různé testy a porovnání, kde v rámci cenové kategorie zjistíme, která konvice si vede nejlépe také z hlediska životnosti a podobně. Určeme si tedy cenu, za kterou si chceme udělat radost novou konvicí, a zvažme všechna pro a proti. Zde najdete stručný přehled jednotlivých cenových kategorií:

Do 400 Kč

Do 400 Kč koupíte menší konvice o objemu do 1,8 l, s příkonem maximálně do 2200W. Většinou jde o rychlovarné konvice z plastu. Tyto konvice jsou určeny pro spotřebitele, kteří mají skromné požadavky. Pokud chcete zakoupit kvalitní konvici, měli byste raději připlatit.

400 - 800 Kč

V cenovém rozpětí od 400 do 800 Kč vyberete i větší konvice s příkonem minimálně od 2000W. Levný plast nahradí převážně nerez nebo jeho kombinace s plastem. Zlatá střední cesta pro všechny, kteří nemohou investovat více, ale přesto chtějí zakoupit kvalitní konvici, která něco vydrží.

800 Kč a více

Od 800 Kč seženete rychlovarnou konvici také z keramiky nebo skla, s příkonem od 2200W. Můžete vybírat také z bezdrátových konvic. V této ceně nechybí ani termoregulace nebo ukazatel teploty. K dostání jsou zajímavé designové konvice a vybere si i náročný zákazník.

Věříme, že vám pomůžeme vybrat rychlovarnou konvici, která vám bude dělat kvalitní společnost každý den a bude vás pravidelně a spolehlivě odměňovat voňavou kávou nebo oblíbeným čajem.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test rychlovarných konvic
Průměrné hodnocení 4.1 z 13 hlasů