Jak vybrat šampon
Šampon nepředstavuje pouze prostředek k odstranění mastnoty a nečistot z vlasů. Slouží také k jejich posílení a výživě. Chcete-li si vybrat takový šampon, který bude vašim vlasům dokonale sedět, zaměřte se na jejich diagnostiku. Každý typ vlasů (mastné, suché či lámavé) potřebuje individuální typ šamponu. Navíc vám může pomoci vyřešit problémy s lupy, padáním vlasů či svěděním pokožky hlavy.
Podle typu šamponu se pak odvíjí jeho složení. Šampon na suché vlasy je zaměřen na hydrataci a obsahuje i hodnotné oleje, například kokosový či arganový. Oproti tomu šampon pro mastné vlasy bude o poznání odlehčenější. Snažte se především vyhýbat těm nejškodlivějším látkám (parabeny, ftaláty, sulfáty), které vlasy navíc zbytečně zatěžují. Pokud máte citlivou pokožku hlavy, mohou ji dokonce podráždit.
Dále si ujasněte, jaká konzistence šamponu vám nejvíce vyhovuje. Nejběžnější jsou klasické tekuté, ovšem poslední dobou začínají být čím dál větším trendem tuhé šampony s přírodním složením. Dále byste neměli opomenout ani objem lahvičky. Na cestování vám postačí malé cestovní balení o pár mililitrech, na doma se vyplatí pořídit velké balení. Nezapomeňte ani na doplňky – pokud máte dlouhé vlasy, neobejdete se bez kondicionéru. Hodit by se vám mohli i naše srovnání nejlepších barev na vlasy.
Jak vybrat šampon stručně:
- Vybíráte šampon pro dámu či pro pána? Mezi těmito dvěma základními skupinami nenajdete až tak velké rozdíly, co se týče složení. Liší se především vůní.
- Víte skutečně, jaký máte typ vlasů? Je zcela nezbytné vybrat šampon, který je zaměřen na váš problém, ať už se jedná o lupy či rychlé maštění vlasů. Nevhodný typ šamponu může stav vaší kštice dokonce zhoršit.
- Vyhovuje vám klasický tekutý šampon, nebo inovativní tuhá konzistence? Obě varianty mají svá pro a proti – tekutý se snadněji používá, tuhé šampony zase cílí na přírodní složení.
- Zaměřte se na složení a eliminujte nepotřebné zatěžující látky. Snažte se vyhýbat přípravkům, které obsahují sulfáty, silikony, ftaláty a parabeny. Tyto látky vašim vlasům nijak neprospívají.
- Jak velké balení vlastně potřebujete? Na cestování vám většinou postačí menší lahvička o objemu 50 až 100 ml. Na doma se vyplatí koupit větší balení. Šampon vám tak vydrží déle a pořizovací cena je výhodnější.
- Nezapomeňte na doplňky, pokud nemáte doma žádný kondicionér. Zejména pro dlouhé vlasy je kondicionér nezbytný, protože usnadňuje jejich rozčesávání.
- Předem definujte, kolik jste ochotni do šamponu investovat. Běžné šampony z drogerie stojí kolem 150 korun. Litrová balení pro kadeřnice mohou stát i několik tisíc.
Pánské vs. dámské šampony
Šampony se primárně rozdělují do dvou velkých sekcí – na pánské a dámské. Také existují šampony s označením unisex, které navíc často splňují funkci sprchového gelu. Tyto přípravky jsou vhodné spíše pro muže nebo krátkovlasé ženy, protože nenabízí žádnou výživu navíc. Pokud se domníváte, že se šampony pro muže a ženy nějak výrazně odlišují, co se týče složení, není tomu tak.
Jejich obsahové složky nemají nic společného s tím, zda je šampon použit na mužskou nebo ženskou hlavu. Mnohem důležitější roli hraje to, pro jaký typ vlasů je šampon vhodný. Teprve tam lze hovořit o tom, že některý šampon je ideální pro vlasy toho pohlaví, jiný zase pro opačné pohlaví. U pánů se šampony často zaměřují na vypadávání vlasů a podporu růstu, dámské se často soustředí na vysoký lesk a objem.
Obecně se dá říci, že největší rozdíl mezi dámským a pánským šamponem spočívá v jeho vůni. Pánské šampony, obdobně jako sprchové gely či parfémy, se vyznačují svěží či dřevitou vůní. U dámských šamponů výrobci preferují květinové, ovocné a sladké vůně. Ve finále ovšem záleží pouze na vás, jaká vůně se vám líbí a rozhodně to neznamená, že jako žena nemůžete použít pánský šampon.
Dámský šampón Syoss Keratin Hair Perfection
Pánský šampón Syoss Men Power
Typy vlasů
Daleko důležitější, než je rozdělení šamponů do sekce pánských a dámských, je dělení podle typu vlasů. Diagnostika typu vlasů není vždy jednoduchá, protože se jednotlivé typy překrývají. Není žádnou výjimkou, že máte například suché lámající se vlasy, které jsou zároveň velice jemné. Pokud při určení typu stále tápete, můžete se poradit s kadeřnicí.
Vlasy lze podle jejich chování obecně rozdělit do čtyř skupin:
- Normální vlasy – lesklé, pružné, netřepí se jim konečky a na omak a pohled jsou zcela normální.
- Jemné vlasy – rychle ztrácí na objemu. Jsou pro ně zcela nevhodné hutné přípravky plné olejů.
- Mastné vlasy – vyznačují se extrémně rychlým maštěním, kvůli čemuž velice rychle ztrácí objem.
- Suché vlasy – postrádají vláhu a kvůli dehydrataci jsou křehčí a mají sklony k lámavosti.
Typy šamponů
Když už víte, jaký typ vlasů máte, je potřeba na tomto základě vybrat i vhodný produkt. Podle toho se totiž liší složení daného přípravku, které bude vašim vlasům vyhovovat nejvíce a přinese nejlepší účinek. Níže uvádíme šampony podle typu vlasů.
- Šampon na normální vlasy – pravděpodobně nejuniverzálnější produkt. Ten je určen pro běžné zdravé vlasy.
- Šampon pro jemné vlasy – pokud trpíte citlivými a jemnými vlasy ztrácejícími na svém objemu, je tento typ šamponu ideální právě pro vás. S pomocí těchto přípravků vlasy do značné míry posílíte, aniž byste je přehnaně zatížili.
- Šampon pro mastné vlasy – tyto šampony se vyrábí bez jakýchkoliv speciálních přísad způsobujících promašťování vlasů. Šampony tohoto typu naopak zabraňují tvorbě mazu. Často obsahují čajovníkový olej, zelený čaj, heřmánek nebo šalvěj.
- Šampon pro suché vlasy – hlavní obsahovou složkou těchto šamponů jsou nejrůznější oleje podporující promašťování vlasů. Mezi nejčastěji používané oleje patří arganový, makadamiový, kokosový či ricinový. Vlasy díky nim pak krásně voní.
Šampony se pak dále zaměřují na nejrůznější problémy, se kterými se lidé potýkají. Často se jedná o lupy, padání vlasů či svědivost pokožky hlavy. Kromě toho vyžadují speciální péči i vlasy barvené či nepoddajné.
- Šampon proti lupům – ideální výrobek pro osoby, kterým se pravidelně odlupují šupinky kůže z hlavy. Účinnými látkami jsou v tomto případě selen, zinek, kyselina salicylová či panthenol. Těmto šamponům jsme věnovali srovnání na samostatné stránce.
- Šampon pro poškozené vlasy – šampony obsahující složky sloužící k regeneraci a obnově vlasového vlákna.
- Šampon proti padajícím vlasům – hlavní stavební kameny tvoří látky podporující proudění krve a tvorbu folikulů promítajících se do lepší přídržnosti vlasů. Často se jedná o kombinaci kofeinu s pořádnou dávkou vitamínů.
- Šampon pro barvené vlasy – šampon primárně určený pro ty, kdo si pravidelně barví vlasy. Při tomto procesu může dojít k jejich poškození. Tomu zabraňuje speciální šampon zlepšující celkovou kondici vlasu.
- Šampon pro růst vlasů – přísadou těchto šamponů jsou složky podporující krevní oběh. Výsledkem je pak lepší růst vlasů.
- Šampon pro nepoddajné vlasy – produkt chránící vlasy před vlhkostí, která způsobuje nepoddajnost vlasů. S pomocí tohoto šamponu budete schopni vlasy uhladit.
- Šampon pro svědivou pokožku – speciální přípravek pro ty, koho svědí vlasy, potažmo pokožka. Po aplikování tohoto šamponu by mělo dojít k odeznění nepříjemného svědivého pocitu.
Počítat byste měli také s tím, že po prvním aplikování šamponu nelze u speciálních typů (proti lupům, mastnotě apod.) očekávat okamžitý účinek. Ten se obvykle dostaví při dlouhodobém užívání. Při dlouhotrvajících potížích, které neustávají, se vyplatí navštívit ordinaci trichologa. Jedná se o lékaře specialistu, který se soustředí na hygienu vlasů a pomocí správné diagnostiky vám pomůže s řešením problému.
Konzistence šamponu
Většina lidí pravděpodobně používá tekutou podobu šamponu. Jedná se ovšem pouze o jednu variantu ze tří dostupných podob šamponu na současném trhu. My vás nyní trochu blíže seznámíme se třemi používanými konzistencemi šamponů.
- Tekutý šampon
- Tuhý šampon
- Suchý šampon
Tekutý šampon
Klasické a nejpoužívanější řešení. Tekuté šampony jsou viskózní kapaliny. Většina prezentovaných produktů na trhu je právě v této formě. V rámci tekutých šamponů můžete vybírat z širokých produktových nabídek.
Tuhý šampon
Pod pojmem tuhý šampon si lze představit výrobek připomínající klasické tuhé mýdlo. Šampon si aplikujete do vlasů a vytvoříte tím pěnu. Tu si následně rozetřete po celé hlavě. Ve prospěch tuhých šamponů obvykle hovoří jejich šetrnější složení, které je přívětivější k lidské pokožce. Velký vliv na to má fakt, že řada těchto produktů se vyrábí z přírodních surovin.
Bývají proto obohaceny o nejrůznější přírodní látky, které jsou pro vlasy velice prospěšné – výtažky z bylinek a hodnotné oleje. Díky tomu se vyznačují velmi výraznou vůní, která ale nepůsobí uměle. Mohou mít různé tvary a často bývají opatřeny provázkem, za který je můžete pověsit do sprchového kouta.
Suchý šampon
Tento typ šamponu může mít práškovou formu. To znamená, že si jej nasypete na hlavu a vetřete do vlasů. V současné době jsou velice populární suché šampony ve spreji, které na hlavu nastříkáte podobně jako lak na vlasy. Nevýhodou suchých šamponů je ovšem jen krátkodobý efekt a nelze je považovat za plnohodnotnou alternativu tekutých či tuhých šamponů.
Jsou schopny vaše vlasy oživit a zbavit je nevzhledné mastnoty. Díky tomu působí, jako by byly umyté. Suché šampony jsou využívány spíše jako cestovní doplněk v okamžiku, kdy nemáte možnost nebo čas umýt si hlavu přirozenou cestou. Dobře také poslouží po ránu, když spěcháte do práce a nestíháte si už umýt vlasy.
Tekutý šampon
Tuhý šampon
Suchý šampon
Složení šamponu
Hlavním úkolem šamponu je zbavit vlasy i pokožku hlavy nečistot a mazu. Jedná se také o odlupující se kůži a stylingové produkty, které řada lidí používá. Obsahuje proto účinné látky, které si s tímto hravě poradí.
Základní složení
Pravidlem je, že základ každého šamponu tvoří:
- Voda (70 až 80 % šamponu) – slouží primárně jako rozpouštědlo pro ostatní složky.
- Tenzidy (10 až 15 % šamponu) – starají se o mytí a čištění pokožky hlavy. Dokáží obklopit nečistotu a oddělit ji od povrchu. Ta je následně smyta proudem vody. Tenzidy jsou zodpovědné za tvorbu pěny, přičemž typickým zástupcem je staré dobré mýdlo. Méně šetrné tenzidy (hledejte zkratku SLS nebo SLES) mohou způsobit podráždění pokožky. Lepší volbou jsou přírodní glykosidy.
- Ostatní složky – patří sem zahušťovadla, slabé organické kyseliny, látky měnící opalescenci (šampon se pak krásně leskne), konzervanty, UV filtry (jako ochrana před slunečním zářením), uhlazující složky, pečující složky a parfemace.
Potenciálně škodlivé látky
Šampony samozřejmě obsahují řadu nejrůznějších látek, které se pozitivně promítají do výsledného vzhledu a kondice vlasů. Je však pravdou, že pohlídat si musíte i zvýšený obsah syntetických složek. Nejvíce se používají u levných přípravků. Jsou sice přínosné z kosmetického hlediska a dodávají šamponu specifické vlastnosti. Na druhou stranu ale mohou působit na lidskou pokožku (potažmo organismus) negativním způsobem.
Název |
Zkratka či označení |
Role ve složení šamponu |
Negativní účinek |
Ftaláty |
DRP nebo DBP |
Fixují parfemaci |
Negativní vliv na srdce, snížení plodnosti u mužů |
Parabeny |
E + 3 číslice |
Antibakteriální účinky |
Špatně se rozkládají, zvyšují riziko alergické reakce |
Sulfáty |
SLS nebo SLES |
Zvyšují pěnivost |
Narušují přirozenou ochrannou vrstvu pokožky |
Silikony |
Koncovka -cone, -siloxane, -methicone |
Uhlazení povrchu vlasu |
Vlasy dlouhodobě zatěžují |
Výzkum těchto i mnoha dalších látek v kosmetice jde rychle kupředu a postupně jsou vyřazovány ty, u kterých byl jasně prokázán karcinogenní či jiný vážný negativní účinek na zdraví. Dalším problémem je i to, že se špatně rozkládají a nejsou tudíž zrovna šetrné k životnímu prostředí. Zakoupit samozřejmě můžete i šampony na přírodní bázi, které jsou v plné míře oproštěny od těchto látek.
Pokud si zakoupíte přírodní produkt, ušetříte kromě svých vlasů i čas – nemusíte trávit desítky minut studiem složení. Výrobci přírodní kosmetiky se obvykle chlubí absencí syntetických látek přímo na přední straně obalu. Pro dlouhodobý lesk a kvalitu vlasů se vyplatí volit přírodní látky podporující takový vzhled. Mezi ně patří například kreatin, ceramidy, lanolin, vitamíny, přírodní oleje, másla a vosky.
Objem
Nakonec neopomínejte ani to, jak velké balení šamponu si budete chtít pořídit. Na trhu samozřejmě existují malá cestovní balení s objemem několika mililitrů, která pohodlně sbalíte do tašky, a ta běžná. Běžná velikost šamponu se pohybuje od 50 mililitrů do 1,5 litru.
Velikost šamponu |
Využití |
Do 50 ml |
Na cesty nebo i na vyzkoušení (zda vám šampon sedne) |
Od 50 ml do 1 500 ml |
Na domácí mytí |
Větší než 1 500 ml |
Do kadeřnictví |
Doplňky
Pokud jste si vybrali šampon vyhovující vašim vlasům, můžeme vás ujistit o tom, že nákupem tohoto přípravku by vaše celková péče o vlasy končit rozhodně neměla. Je sice pravdou, že moderní šampony od věhlasných značek jsou velice šetrné a přináší pozitivní výsledky. Chcete-li však hloubkovou výživu vlasů podpořit v maximální možné míře, neměly ve vaší výbavě chybět ještě další dva produkty.
- Kondicionér na vlasy – kondicionér se aplikuje na konečky bezprostředně po umytí vlasů. Zajistí to, že vlasy pak můžete dokonale rozčesat, aniž byste je potrhali. Zároveň jim dodá lesk a maximální hydrataci. Mnohými odborníky je navíc doporučováno, aby šampon a kondicionér byly od jednoho výrobce, potažmo stejné modelové řady.
- Maska na vlasy – při občasném, avšak pravidelném používání masky na vlasy docílíte lepší a hlavně hloubkové regenerace vlasů.
Kondicionér na vlasy
Maska na vlasy
Cena
Za šampon zaplatíte odlišnou cenu podle toho, jak velké balení pořizujete, jaké má složení a jaká to bude značka. I ta se totiž promítá do celkové kvality šamponu. Chcete-li svým vlasům dopřát to nejlepší, zaměřte se na výrobce, jakými jsou Revlon, Alterna, Schwarzkopf, Kérastase, L´Oréal, Wella, Lavera, Bione Cosmetics, Natura Siberica, Vichy, Alpecin a mnohé další.
Cena do 50 Kč
Nejlevnější šampony zakoupíte už od 10 korun. Pravdou je, že jde spíše o menší vzorečky s objemem pár mililitrů. Většinou je dostanete při pobytu na hotelu nebo si je můžete zakoupit u kadeřnice na vyzkoušení. Standardně se však jedná o univerzální šampony s obyčejnou vůní, od kterých nemůžete očekávat žádné výraznější účinky při mytí vlasů.
Cena od 50 do 200 Kč
V této cenové kategorii zakoupíte větší balení šamponů s objemem kolem 250 mililitrů. Půjde o kvalitnější výrobky, které budou vhodné nejen pro suché, ale také pro mastné vlasy. Opomíjeny nejsou ani výrobky určené na barvené či poškozené vlasy nebo tuhé přírodní šampony. Nejsou sice využívány v profesionálních salonech, ale už se mohou chlubit vysokou kvalitou.
Cena od 200 do 1 000 Kč
Chcete-li svým vlasům dopřát odpovídající péči, připlaťte si. S nabízeným sortimentem si za tuto cenu vystačíte v okamžiku, kdy vám vlasy padají, máte je poškozené nebo chcete docílit jejich maximální regenerace. S cenou roste také objem šamponů šplhající k hranici 1 000 mililitrů.
Cena nad 1 000 Kč
Pokud dáváte přednost ryze přírodním produktům s vysokou kvalitou a šetrností k vlasům, můžete za šampony utratit klidně tisíce korun. Přestože jsou oproštěny laciných parfemačních látek, mají výraznou, aromatickou a dlouhotrvající vůni. Nejvyšší náklady se za jednolitrová balení mohou vyšplhat až k 5 000 korunám.
Jak správně použít šampon
Kvalitní šampon by měl být určitě součástí každé koupelny. Vědět byste však neměli pouze to, jaký si koupit šampon, ale i to, jak s ním správně nakládat.
- Před použitím šamponu vlasy důkladně namočte (až ke kořínkům). Větší množství vody zvýší pěnivost šamponu a mytí bude snazší.
- Používejte vždy vlažnou vodu. Horká nebo naopak studená voda představuje pro vlasové kořínky a mazové žlázky šok. Výsledkem je pak zvýšená mazotvorba.
- Všeho s mírou platí i co se týče množství přípravku. Při použití vhodného šamponu vám stačí množství o velikosti lískového oříšku. Tento objem by měl postačit k tomu, abyste jej důkladně vetřeli do vlasů a tím napěnili celou hlavu.
- Podstatné je také správné smytí šamponu. Z hlavy si jej důkladně smyjte naprosto všechen.
- Tento proces proveďte dvakrát po sobě. První mytí odstraní maz a pot na povrchu kštice, druhé nečistoty usazené uvnitř vlasů.
- Optimálně byste si měli mýt vlasy alespoň dvakrát týdně. Je ale pravdou, že jde o velice individuální záležitost, která závisí na typu vlasů.
- Není proto nic neobvyklého, že jste nuceni mýt si vlasy každý den. V takovém případě však na kvalitních šamponech nešetřete a vlasům dopřejte opravu kvalitní péči.
Doplňková domácí péče o vlasy
Kromě použití šamponu, kondicionéru a masky můžete péči o vlasy povýšit ještě na vyšší úroveň.
- Vše začíná prevencí. Váš jídelníček by měl obsahovat dostatek vitamínů A, B a E. Ze stopových prvků je nejdůležitější pro výživu pokožky zinek. Jezte proto ořechy, luštěniny, mléčné výrobky, semínka a klíčky.
- Mnoho žen nedá dopustit na bezoplachovou přírodní péči. Přírodní olejíčky, jako je například ricinový, arganový či meruňkový, nepředstavují pro vlasy zátěž, pokud použijete přiměřené množství. Na vlasy s délkou po ramena vám bohatě postačí jedna pumpička.
- Pokud trpíte zvýšenou svědivostí a vlasy se vám mastí velice rychle, zkuste vlasy po umytí oplachovat odvarem z kopřiv.
- Odvary lze navíc využít i k přirozenému zvýraznění vašeho přirozeného tónu vlasů. Odvar z ořechových skořápek posílí hněď vašich vlasů. Odvar z heřmánku naopak vlasy mírně zesvětluje.
- U žádného typu vlasů nešlápnete vedle s domácím zábalem, který připravíte ze surovin v kuchyni. Suchým a lámavým vlasům uleví maska z olivového oleje. Hnědým vlasů bude vyhovovat ořechový či dýňový, pro blondýnky je ideální mandlový a arganový. Olej před použitím mírně nahřejte.