Test 10 nejlepších šamponů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších šamponů

Aktualizováno:
Září 2021

Šampon je přípravkem, se kterém se setkal bezpochyby každý, ať už jde o muže nebo ženy. Tento produkt slouží primárně k mytí vlasů. Z nich odstraní nežádoucí nečistoty, zbaví vás lupů a zároveň přinese vlasům dostatečnou výživu a celkovou péči.

Při výběru šamponu byste měli poznat především sami sebe, respektive své vlasy. Musíte dobře vědět, jakou máte na hlavě pokožku, jaké máte vlasy a teprve poté můžete zvolit šampon odpovídajících parametrů.

Jestliže toho o šamponech moc nevíte, snad jen pouze to, že slouží k mytí vlasů, začtěte se do článku Jak vybrat šampon. Ten vám šampony představí od A až do Z a navede vás tou správnou cestou při výběru vhodného produktu.


Nejlepší šampony dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat šampon

V článku Jak vybrat šampon se zaměříme na jeho volbu opravdu detailně. To znamená, že začneme popisem základních rozdílů mezi pánskými a dámskými šampony, na které můžete narazit ve většině obchodů. Důležitá informace musí padnout o typu vašich vlasů. Podle toho budete volit ten správný šampon.

Dozvíte se, v jaké konzistenci lze zakoupit šampony a jak vypadá jejich složení. Zmíníme se o doplňcích kombinovatelných se šampony. Při nákupu toho správného přípravku byste mimochodem měli přihlížet i k jeho celkovému objemu.

Nakonec se budeme věnovat tomu, jak ideálně používat šampon, aby byl jeho účinek co nejlepší. Po přečtení článku budete také vědět, na kolik asi tak vyjdou nové šampony.

Jestliže vás péče o celkový vzhled zajímá a chcete nejen dobře vypadat, ale i příjemně vonět, měli byste se zaměřit také na náš článek Jak vybrat parfém, který vám v tomto úsilí pomůže.

Pánské vs. dámské šampony

Na počátku všeho si s největší pravděpodobností všimnete základního rozdělení šamponů. Je to na pánské a dámské. A právě zde bychom měli uvést na pravou míru, jak se věci mají. Jestliže si myslíte, že šampony se liší primárně svým složením, jste na omylu.

Jejich obsahové složky nemají nic společného s tím, zda je šampon použit na mužskou nebo ženskou hlavu. Mnohem důležitější roli hraje to, pro jaký typ vlasů je šampon vhodný. Teprve tam lze hovořit o tom, že některý šampon je ideální pro vlasy toho pohlaví, jiný zase pro opačné pohlaví. Z obecného hlediska však vyplývá, že největším rozdílem pánského a dámského šamponu bude jeho výsledná vůně.

Typy vlasů

Nyní už přichází na přetřes mnohem důležitější dělení šamponů. Ba co více, možná jedno z nejzásadnějších vůbec. Volba správného šamponu na základě toho, jaký typ vlasů máte. Podle toho se totiž liší složení daného přípravku, které bude vašim vlasům vyhovovat nejvíce a přinese nejlepší účinek. Níže vám uvádíme šampony podle typu vlasů.

 • Šampon na normální vlasy – Pravděpodobně nejuniverzálnější produkt. Ten je určen pro běžné zdravé vlasy. To znamená pro ty, které jsou lesklé, pružné, netřepí se jim konečky a na omak a pohled jsou zcela normální.
 • Šampon pro jemné vlasy – Pokud trpíte citlivými a jemnými vlasy ztrácejícími na svém objemu, je tento typ šamponu ideální právě pro vás. S pomocí těchto přípravků do značné míry posílíte své vlasy.
 • Šampon pro mastné vlasy – Tyto šampony se vyrábí bez jakýchkoliv speciálních přísad způsobujících promašťování vlasů. Šampony tohoto typu zabraňují tvorbě mazu.
 • Šampon pro suché vlasy – Hlavní obsahovou složkou těchto šamponů jsou nejrůznější oleje podporující promašťování vlasů.
 • Šampon proti lupům – Ideální výrobek pro ty, komu se pravidelně odlupují šupinky z hlavy.
 • Šampon pro poškozené vlasy – Šampony obsahující složky sloužící k regeneraci a obnově vlasového vlákna.
 • Šampon proti padajícím vlasům – Hlavními prvky takových šamponů jsou látky podporující proudění krve a tvorbu folikulů promítajících se do lepší přídržnosti vlasů.
 • Šampon pro barevné vlasy – Šampon primárně určený pro ty, kdo si pravidelně barví vlasy. Při tomto procesu může dojít k jejich poškozování. Tomu zabraňuje šampon pro barevné vlasy zlepšující celkovou strukturu vlasu.
 • Šampon pro růst vlasů – Přísadou těchto šamponů jsou složky podporující krevní oběh. Jeho výsledkem je pak lepší růst vlasů.
 • Šampon pro nepoddajné vlasy – Produkt chránící vlasy před vlhkostí, která způsobuje nepoddajnost vlasů. S pomocí tohoto šamponu budete schopni vlasy uhladit.
 • Šampon pro svědivou pokožku – Speciální přípravek pro ty, koho svědí vlasy, potažmo pokožka. Po aplikování tohoto šamponu dojde k odeznění svědivého pocitu.

Počítat byste měli také s tím, že po prvním aplikování šamponu nelze u speciálních typů (proti lupům, mastnotě apod.) očekávat okamžitý účinek. Ten se obvykle dostaví při dlouhodobějším a pravidelném aplikování.

Konzistence šamponu

Většina lidí zná pravděpodobně jen tekutou podobu šamponu. Tak tomu ale opravdu není. To je pouze jeden ze tří dostupných produktů na současném trhu. My vás nyní trochu blíže seznámíme se třemi používanými konzistencemi šamponů.

 • Tekutý šampon
 • Tuhý šampon
 • Suchý šampon

Tekutý šampon

Klasické a nejpoužívanější řešení. Tekuté šampony jsou kapalného a hustého rázu. Většina prezentovaných produktů na trhu je právě v této formě. V rámci tekutých šamponů si budete moci vybírat z širokých produktových nabídek.

Tuhý šampon

Pod pojmem tuhý šampon si představte výrobek připomínající klasické tuhé mýdlo. Šampon si rozetřete do vlasů a vytvoříte tím pěnu. Tu si následně aplikujete po celé hlavě. Ve prospěch tuhých šamponů obvykle hovoří jejich šetrnější složení, které je přívětivější k lidské pokožce. Velký vliv na to má fakt, že řada těchto produktů se vyrábí z přírodních surovin.

Suchý šampon

Tento typ šamponu má práškovou formu. To znamená, že si jej nasypete na hlavu a vetřete do vlasů. Suché šampony slouží spíše pro krátkodobý efekt. Jsou schopny vaše vlasy oživit, zbavit je nevzhledné mastnoty a díky tomu působí, jako by byly umyté. Suché šampony jsou využívány spíše jako cestovní doplněk v okamžiku, kdy nemáte možnost nebo čas umýt si hlavu přirozenou cestou.

Složení šamponu

Šampony samozřejmě obsahují řadu nejrůznějších látek, které se pozitivně promítají do výsledných efektů na vašich hlavách. Je však pravdou, že pohlídat si musíte i zvýšený obsah těch negativních látek. Ty jsou sice z kosmetického hlediska přínosné, mohou ale záporně působit na lidskou pokožku, potažmo organismus. Pro příklad uvádíme tři nejčastější.

 • Flatáty – Ty nejhorší flatáty jsou označovány zkratkou DRP a DBP. Negativně působí na srdce a snižují mužskou plodnost.
 • Parabeny – Označovány jsou písmem E. Za ním stojí ještě tři číslice. Jejich účinek by měl být primárně antibakteriální.
 • Sulfáty – Mohou porušovat ochranou vrstvu vaší pokožky. Na obalech je najdete pod zkratkou SLS a SLES.

Zakoupit samozřejmě můžete šampony na i přírodní bázi, které jsou v plné míře oproštěny od těchto látek. Pro dlouhodobý lesk a kvalitu vlasů lze naopak zvolit látky přirozeně podporující takový vzhled. Mezi ně patří například kreatin, ceramidy, vitamíny a přírodní oleje.

Doplňky

Pokud jste si vybrali šampon vyhovující vašim vlasům nejvíce, můžeme vás ujistit o tom, že nákupem tohoto přípravku by vaše celková péče o vlasy končit rozhodně neměla. Je sice pravdou, že moderní šampony od věhlasných značek jsou skutečně šetrné a přináší pozitivní výsledky. Chcete-li však hloubkovou výživu vlasů podpořit v maximální možné míře, neměly ve vaší výbavě chybět ještě další dva produkty.

 • Kondicionér na vlasy – Kondicionér je přípravkem, který je aplikován poté, co si umyjete vlasy. Jeho funkcí je to, abyste byli schopni následně vlasy dokonale rozčesat, dodali jim lesk a zároveň jim poskytli maximální hydrataci. Mnohými odborníky je navíc doporučováno, aby šampon a kondicionér byly od jednoho výrobce, potažmo stejné modelové řady.
 • Maska na vlasy – Při občasném, avšak pravidelném používání masky na vlasy docílíte lepší a hlavně hloubkové regenerace vlasů.

Objem

Nakonec neopomínejte ani na to, jak velké balení šamponu si budete chtít pořídit. Na trhu samozřejmě existují malá cestovní balení s objemem několika mililitrů, která pohodlně sbalíte do tašky, a ta běžná. Normální velikost šamponu se pohybuje od 50 mililitrů do 1,5 litru.

Jak správně použít šampon

Kvalitní šampon by měl být určitě součástí každé koupelny. Vědět byste však neměli pouze to, jaký si koupit šampon, ale i to, jak s ním nakládat. Na mysli máme kupříkladu dávkování. Při použití vhodného šamponu vám stačí vymáčknout si na ruku, potažmo hlavu množství o velikosti lískového oříšku. Tento objem by vám měl postačit k tomu, abyste jej důkladně vetřeli do vlasů a tím napěnili celou hlavu. Podstatné je také správné omytí šamponu. Z hlavy si jej důkladně smyjte naprosto všechen.

A jak často si mýt vlasy? To je otázka, na níž spousta lidí hledá ideální odpověď. Optimálně byste si měli mýt vlasy dvakrát týdně. Je ale pravdou, že jde o hodně individuální věc a každý má zcela jiný typ vlasů. Není proto nic neobvyklého, že jste nuceni mýt si vlasy každý den. V takovém případě však na kvalitních šamponech nešetřete a vlasům dopřávejte odpovídající péči.

Cena

Za šampon zaplatíte odlišnou cenu podle toho, jak velké balení pořizujete, jaké složení šampon má a od jaká to bude značka. I ta se totiž promítá do celkové kvality šamponu. Chcete-li svým vlasům dopřát to nejlepší, zaměřte se na výrobce, jakými jsou Revlon, Alterna, Schwarzkopf, Kérastase, L´Oréal, Wella, Lavera, Bione Cosmetics, Nature Siberica, Oriflame a mnohé další.

Cena do 50 Kč

Nejlevnější šampony zakoupíte už od 10 Kč. Pravdou je, že jde spíše o menší vzorečky s objemem pár mililitrů. Univerzální šampony s obyčejnou vůní, od kterých nemůžete očekávat žádné výraznější účinky při mytí vlasů.

Cena od 50 Kč do 200 Kč

V této cenové kategorii zakoupíte větší balení šamponů s objemem kolem 250 mililitrů. Půjde o kvalitnější výrobky, které budou vhodné nejenom pro suché, ale také mastné vlasy. Opomíjeno není na barevné vlasy nebo ty mírně poškozené.

Cena od 200 Kč do 1 000 Kč

Chcete-li svým vlasům dopřát odpovídající péči, připlaťte si. S nabízeným sortimentem si za tuto cenu vystačíte v okamžiku, kdy vám padající vlasy, máte je poškozené nebo chcete docílit jejich maximální regenerace. S cenou roste také objem šamponů šplhající k hranici 500 – 1 000 mililitrů.

Cena nad 1 000 Kč

Pokud dáváte přednost ryze přírodním produktům s vysokou kvalitou a šetrností k vlasům, můžete za šampony utratit klidně tisíce korun. Jejich vůně bude výrazná, aromatická a dlouhotrvající. Nejvyšší náklady se za jednolitrová balení mohou vyšplhat až k 5 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 25 hlasů