Jak vybrat segway
Řada z nás zcela jistě při prvním spatření segwaye zapochybovala, zda může být jízda vůbec bezpečná. A právě principu fungování a systému stabilizace jsou věnovány první dvě kapitoly našeho přehledu.
V potaz je třeba brát též velikost, výkon motoru a od něj se odvíjející rychlost. Na maximální počet ujetých kilometrů má vliv provedení baterie. To byste měli brát v úvahu hlavně pokud chcete vozítko využívat pro pravidelnou přepravu z bodu A do bodu B.
Zákaznický komfort pomáhají zvyšovat nejrůznější dodatečné funkce využívající moderních technologií. Aby byl náš přehled úplný rozdělíme si v současnosti prodávaná zařízení do několika cenových pásem. Chybět samozřejmě nebude ani komentář k vlastnostem, jež můžete za daný finanční obnos očekávat.
Princip fungování
Na první pohled vypadá všechno složitě, ale opak je pravdou. Jízdu na segwayi zvládne prakticky kdokoliv včetně dětí a seniorů. Pohyb je ovládán výhradně pohybem těla. V případě, že se mírně nakloníte dopředu, rozjede se vozítko vpřed. Rychlost bude tím vyšší, čím výraznější bude váš pohyb vpřed. Jestliže chcete zabrzdit, zkrátka se narovnáte. Záklon znamená zařazení zpátečky.
Otáčení se provádí pomocí ovladače umístěného na řídítkách. Zprvu se může zdát příliš citlivý, když vám však ovládání přejde do krve, nebudete mít s manévrováním v rušném provozu žádný problém. Brzy zjistíte, že na chodníku nepotřebujete o mnoho více místa než při chůzi.
Modernější stroje bývají vybaveny dvěma rychlostními módy. První je určen pro jízdu na chodníku a vyznačuje se omezením jízdy na 7 km/h. Nemusíte se tak bát, že byste kvůli chybě při řízení někomu ublížili. Druhý mód je rychlostní a nemá žádná omezení, jet tedy můžete tak rychle, jak vaše vozítko dovoluje. Raději se však při jízdě vyhýbejte chodníkům a rušným oblastem s mnoha chodci.
Dynamická stabilizace
Rozhodující roli v tom, jak kvalitní bude váš požitek z jízdy, hraje provedení dynamické stabilizace. Systém v zásadě funguje na bázi několika stovek vzájemně propojených senzorů, které neustále kontrolují polohu vašeho těla. Na základě získaných dat upravují rychlost a směr jízdy. Výhodou je, že počítač se rozhoduje daleko rychleji než lidský mozek, takže vozítko je schopné vzít v potaz i nepatrnou změnu.
Klíčová je zejména přítomnost mikroprocesorů vyhodnocujících všechny informace. Pro to, aby byla zaručena bezpečnost provozu, jsou hned dva. V případě, že jeden z nich selže, okamžitě přejímá jeho práci zbývající jednotka a na nastalou situaci upozorní. Nestane se tak, že byste najednou ztratili kontrolu nad vozítkem, což by mohlo vyústit v katastrofu. Stabilizační jednotky starající se o vyvážení náklonu jsou taktéž ve dvojím provedení, čímž je zase zaručena vaše bezpečnost.
Všechny informace shromažďuje speciální InfoKey ovladač. S jeho pomocí získáváte informace o stavu baterie, počtu ujetých kilometrů, průměrné rychlosti, datu i čase. Slouží též jako klíč pro zabezpečení segwaye před odcizením. Na základě získaných dat též můžete v případě, že by se vám cokoliv nezdálo, provést diagnostiku.
Velikost kol
Ještě před nákupem si dobře rozmyslete, jakým terénem budete se svým vozítkem projíždět. Pro klasické využití ve městech a na trávě plně postačují běžná plastová kola o velikosti 35 cm. Menší druhy segwayí se vyznačují ještě drobnější soupravou kol, jež se hodí výhradně na zpevněné plochy.
Plánujete však projížďku lesem? Chcete pohodlně projíždět po zámeckém náměstí s dlažbou z „kočičích hlav“? V tom případě rozhodně zvažte výběr dražších modelů vybavených pneumatikami. Ty fungují podobně jako u automobilů, takže se s jejich pomocí mnohem jednodušeji protáhnete i náročným terénem. Nepočítejte však s tím, že byste snad projeli bažinou nebo extrémně zablácenou cestou.
Výkon motoru a rychlost
Oba parametry jsou spolu neoddělitelně spojeny, protože síla motoru má přímý vliv na maximální rychlost jízdy. Standardně se pohybujeme někde okolo 4,5 koňských sil. Ty vám umožní vyvinout standardně rychlost mírně přesahující 20 km/h.
V poslední době se začínají prosazovat i rychlejší vozítka, jejichž pohonná jednotka je schopna vytáhnout ručičku tachometru až na 35 kilometrů za hodinu. Dávejte si ovšem pozor, abyste nejeli náročným terénem a na příliš ostré zatáčky. Segway se totiž ve vysokých rychlostech stává poměrně nestabilním.
Rychlost také úzce souvisí s hmotností. V případě, že jste si zvolili model s hmotnými pneumatikami, připravte se na pomalejší jízdu. Motor totiž nedokáže „uživit“ tak velká kola.
Baterie
K čemu by byl segway bez výkonného akumulátoru? Vzhledem k tomu, že je vybaven výhradně elektromotory, tak asi k ničemu. Standardní výbavu představuje akumulátor, který se dobíjí připojením k běžné zásuvce, takže nemusíte dokupovat žádné redukce.
Na jedno nabití stroj zvládne ujet zhruba 15–40 kilometrů podle zvoleného modelu. Při nákupu mějte na paměti k čemu budete výrobek používat. Počítejte také s tím, že kapacita baterie se doplňuje poměrně pomalu a k plnému nabití budete potřebovat zhruba 8–10 hodin.
Akumulátory využívají služeb Li-ionové technologie. Jsou tedy odolné proti spontánní ztrátě energie. Na druhé straně se snažte, pokud možno, zabránit jejich úplnému vybití. Tím se totiž rychle opotřebovávají a postupně se snižuje jejich dojezd.
Doplňkové funkce
Vzhledem k tomu, že segway je výstřelkem nejmodernějších technologií, můžete očekávat celou řadu doplňkových funkcí. Řada z nich využívá připojení k mobilnímu telefonu či tabletu a podstatným způsobem zvyšují váš uživatelský komfort:
- Displej na řídítkách – informace o datu a čase, stavu baterie, počtu najetých kilometrů a rychlosti
- Blatníky – ochrana před deštěm a při jízdě v zabláceném terénu
- Propojení se smartphonem – pro kompletní diagnostiku
Cena
Trh se segwayi je poměrně specifický. Objevují se zde totiž hned dva druhy vozítek nabízených za diametrálně odlišné ceny. Z těchto důvodů jsme se rozhodli pro poněkud netypické rozdělení jednotlivých cenových hladin. Zcela totiž chybí jakýkoliv interval mezi 20 000 a 70 000 Kč:
Cena do 10 000 Kč
Za finanční obnos do 20 000 korun jsou k mání tzv. minisegwaye. Jedná se o levná vozítka, vhodná do nenáročného terénu. Vyniká velmi nízkou hmotností, malou rychlostí do 20 km/h. Na jedno nabití urazíte vzdálenost zhruba 25 kilometrů. Neočekávejte žádné zázraky, ale jako dopravní prostředek pro cesty na nákup poslouží dobře.
Cena od 70 000 Kč
Za cenovku přesahující 70 000 korun obdržíte „dospělé“ modely. Nabízejí standardní kvalitu provedení, včetně dojezdu přesahujícího hranici 35 kilometrů. Rychlost bývá v rozmezí od 20 do 50 kilometrů za hodinu.
Nejdražší výrobky osázené pneumatikami jsou k mání za více než 200 000 Kč. V jejich podobě získáte plnohodnotný dopravní prostředek vhodný k jízdě ve městě i mnohem náročnějším terénu.