Jak vybrat sekačku
Nákup sekačky je v každém případě velice individuální záležitost a odvíjí se především od podoby, členitosti a velikosti sečené plochy. Nežli se tedy pustíte do výběru konkrétního modelu, měli byste si položit několik základních otázek typu: Jak často budu sekat? Jak velkou plochu? Jaký sklon má můj pozemek? Jak členitá je zahrada?
Tyto odpovědi vám bez znalosti problematiky samy o sobě nenabídnou jasnou odpověď, stanou se však praktickým vodítkem. Po přečtení následujících kapitol budete vědět, jak vybrat sekačku na zahradu.
Přineseme vám bohaté rady podané tak, abyste byli schopni sami zvolit typ sekačky, optimální výkon a ostatní parametry důležité pro pohodlné sečení, mezi něž patří například krouticí moment, objem koše nebo šířka záběru. Pojďme se tedy společně pustit do výběru sekačky krok za krokem.
Jak vybrat sekačku stručně:
- Pohon – Podle charakteru pozemku zvolte vhodnou variantu pohonu. Benzínové sekačky jsou výkonnější a vhodné pro větší zahrady, naopak akumulátorové a elektrické stroje spíše pro menší.
- Výkon a krouticí moment – S pohonem souvisí i výkon a krouticí moment, který je obecně vyšší u benzínových modelů.
- Šířka záběru – Každý terén je specifický. Pro velké a rovné travnaté plochy bez překážek blízko u sebe je lepší širší záběr. Pro velmi členitý terén volte užší.
- Materiál – Ocelová konstrukce je odolnější, ale zároveň má vyšší hmotnost. Velká míra plastových částí ale indikuje méně kvalitní model.
- Funkce a vybavení – Mezi faktory výběru patří i požadovaná nastavitelnost a rozsah výšky sečení, objem sběrného koše, možnost mulčování a podobně.
- Cena – U podobně vybavených sekaček se srovnatelnými parametry můžete jako kritérium zvolit i nižší cenu.
Proč koupit kvalitní sekačku
Při výběru sekačky doporučujeme raději něco málo připlatit. Kvalitní stroj vám totiž může sloužit mnoho let a nebude vám při sekání dělat ze života peklo.
- Snazší sečení – S vyšší cenou sekačky přichází typicky také vyšší výkon pohonné jednotky. Se sekačkou s vyšším výkonem se pracuje rychleji a lépe.
- Konstrukční provedení – Kvalitní sekačky bývají nejen odolnější, ale mohou mít také kvalitnější nůž, méně reziví a mají lepší ergonomii.
- Všestranné funkce – Dobře vybavená rotační sekačka by měla disponovat bočním výhozem, funkcí mulčování a zejména pojezdem.
- Delší životnost – Pokud se zaměříte na kvalitní produkty, bude je doprovázet delší životnost a snazší opravy.
Pohon
Jestliže bychom měli začít od úplného počátku, odpíchneme se od pohonné jednotky sekačky. Tedy hlavního hnacího ústrojí, které má na svědomí nejenom samotný proces sekání, ale také případný pojezd zahradního stroje. Jejich výsledná volba je úměrná vašim konkrétním požadavkům a sečené ploše.
- Benzínové sekačky – mají nejvyšší výkon a jejich doba provozu je omezena v podstatě pouze množstvím paliva. Z toho důvodu jsou vhodné i pro větší plochy a méně udržovaný trávník.
- Elektrické sekačky – jsou lehké, elektromotor je navíc jednoduché zařízení, kterému se nezanáší filtry. Zařízení tohoto typu si dobře poradí na menších rovných plochách, jsou limitována délkou prodlužovacího kabelu.
- Akumulátorové sekačky – vyhoví dobře na rovinných udržovaných trávnících. Výhodou je možnost pohybu bez kabelu, výkon je ale omezený a doba provozu limitována výdrží baterie.
Benzínové sekačky
Benzínové, neboli motorové sekačky jsou vybaveny spalovacím motorem, tudíž nevyžadují žádné připojení na elektrickou síť. V tom spočívá jedna z jejich hlavních výhod – lepší mobilita a do určité míry i výkon, který si poradí s daleko náročnějším terénem. Zvolíte-li benzínové sekačky s pojezdem, budete při sekání šetřit dokonce i své fyzické síly.
Benzínové sekačky jsou v mnoha ohledech komfortnější. V rámci členitějšího terénu však můžete narazit na jejich vyšší hmotnost a zhoršenou obratnost. Jistou nepříjemností mohou být také přespříliš nakloněné plochy, které nesvědčí benzínovému motoru. Počítat se také musí s náročnější údržbou a průběžným sledováním hladiny benzínu a oleje.
Podle modelu nachází své primární užití v podstatě na jakkoliv velkém pozemku, ideálně do cca 1 200 m2, pak už se vyplatí uvažovat o zahradním traktůrku.
- Výkon – spalovacího motoru je vysoký, uvádí se běžně v počtu koňských sil i kilowatt.
- Pojezd – je typicky silný a utáhne plný koš i přes vysokou trávu.
- Sečená plocha – by neměla být větší, než 1 200 m2, přičemž výrobci většinou uvádí doporučenou plochu pro konkrétní model.
Elektrické sekačky
Elektrické sekačky fungují pouze s přívodem elektrické energie, tudíž musíte počítat s připojením napájecího kabelu. Ten může některým lidem při sekání vadit a zároveň hrozí v případě nepozornosti i riziko přeseknutí. Nebezpečí může také nastat v případě nenadálého deště (nebo když je tráva někde mokrá), v takových případech hrozí zkratování obvodu nebo nebezpečný výboj.
Jejich výhody však spočívají v nižší hmotnosti a snazší manipulaci. Pokud si budete hlídat přívodní kabel, poradíte si s jakýmkoliv terénem, včetně toho svažitého, kde se s lehčí elektrickou sekačkou budete cítit jako doma.
Vzhledem k tomu, že za sebou musíte neustále vláčet elektrický kabel, jsou tyto zahradní sekačky vhodné spíše pro plochy do 500 m2. U větší zahrady se vyplatí investice do benzínové sekačky.
- Výkon – elektrického motoru je nižší, než v případě toho spalovacího. Vysokou trávu tak může být potřeba séct postupně například ve dvou výškách.
- Pojezd – pokud je, tak je slabší, než v případě benzínových sekaček. Proto je menší i objem koše.
- Sečená plocha – doporučovaná k úpravě elektrickou sekačkou by neměla být větší než 500 m2. Počítejte se vzdáleností od zásuvky.
Akumulátorové sekačky
Akumulátorové sekačky jsou odnoží elektrických sekaček. Jejich hlavní pohonnou jednotkou je totiž elektromotor s akumulátorem, který je třeba pravidelně nabíjet. Tyto modely zahradní techniky do jisté míry pojí tichost elektrických sekaček a absence kabelu sekaček benzínových.
Dnešní moderní přístroje mohou být navíc vybaveny i dvěma Li-ion akumulátory s dostatečnou výdrží, takže se vám nestane, že sekačce dojde dech v půlce zahrady. Nabíjení je otázkou poměrně krátkého času v horizontu jedné hodiny. Na jedno nabití zvládnete ujet orientačně 2 až 3 kilometry. Díky omezené kapacitě akumulátorových článků jsou tyto sekačky vhodné spíše pro plochy maximálně okolo 800 m2.
- Výkon – kvalitních akumulátorových sekaček se zásadně neliší od těch elektrických. Počítejte ale s omezenou dobou provozu na jednu baterii. Ta se běžně pohybuje v řádech desítek minut.
- Pojezd – velice často s ohledem na úsporu energie potřebnou pro sečení chybí.
- Sečená plocha – by se měla pohybovat cca do 800 m2 a doporučuje se, aby byla spíše vyrovnaná. Na hrbolatý a náročný terén nejsou tyto sekačky vhodné.
Bateriové programy
Výhodou je, že v současnosti výrobci nabízejí celé produktové řady různých zahradních pomocníků napájených akumulátory, ať už jde o sekačky, pily, zahradní vysavače, plotostřihy a další. Konkrétní typ baterie tak můžete využít ve více přístrojích jedné značky, což je praktické. Obecně se tomuto systému říká bateriový program.
Nevýhodou je, že cena samostatného akumulátoru se může vyšplhat skoro na úroveň ceny daného přístroje. Navíc často narazíte na skutečnost, že se sekačky (potažmo další náčiní) prodává bez akumulátoru, protože už uživatel může vlastnit danou baterii z jiného přístroje a další by byla zbytečná. Na druhou stranu, pokud žádným akumulátorem nedisponuje, výrazně se zvyšuje pořizovací cena.
Ruční sekačky
Sekačky bez elektrického, benzínového či akumulátorového pohonu. Výrobky, které fungují tak, že je musíte tlačit před sebou (nejčastěji vřetenové sekačky). Konstrukčně jde o velice lehká zařízení starající se o dokonalý střih trávníku. Vzhledem k tomu, že pro jejich provoz je zapotřebí nutná dávka lidské síly, hodí se spíše k udržování malých zahradních ploch.
Typ sekačky
Od pohonu je to jen malý krůček k typu sekačky, respektive k provedení žacího ústrojí. Jde o konstrukční vyhotovení daného modelu. Každý z níže uvedených výrobků vám přinese něco trochu jiného a mnohdy jej lze pořídit s oběma pohonnými jednotkami, jak v elektrické, tak v benzínové verzi. Vaše finální volba jakou sekačku zvolit, je posléze otázkou priorit a požadavků.
- Rotační sekačky – jsou klasické sekačky s košem vzadu. Kvalitnější modely disponují pojezdem. Slouží k rychlé úpravě trávníku, ale poškozují jej.
- Bubnové sekačky – slouží k úpravě vysokého trávníku a nedisponují sběrným košem.
- Vřetenové sekačky – doporučujeme pro úpravu kvalitního anglického trávníku. Řez stébel trávy je čistý, tráva nesesychá. Sekačka za sebou nechává úhledné linie.
- Lištové sekačky – jsou ideální pro vysokou trávu na velké a rovné ploše.
- Strunové sekačky – vyhoví pro dokončovací práce na přesných detailech, tedy zejména při sečení kolem plotu nebo na jiných hůře dostupných místech. Jsou vhodné také na louky.
- Robotické sekačky – ulehčí práci, fungují totiž bez obsluhy. Poradí si ale pouze na dobře vyrovnaném trávníku bez krtinců.
Rotační sekačky
Pravděpodobně nejrozšířenější typ sečení, s nímž se setkáte téměř na každé zahradě. V šasi sekačky je umístěn horizontálně uložený nůž (případně nože), který je roztáčen pomocí motoru. Tento pohyb pak způsobuje sečení trávy. S přihlédnutím k tomu, že novodobé sekačky jsou výškově nastavitelné, máte možnost ovlivnit i výšku sečeného trávníku. Optimální výška trávy se pohybuje do 8 centimetrů.
Příklad rotační sekačky
Bubnové sekačky
Součástí těchto zařízení není rotující nůž, nýbrž speciální buben uložený v přední části. V otáčejícím se bubnu jsou nože, které se starají o sečení trávy. Tyto sekačky obvykle nejsou vybaveny sběrným košem a jsou určeny spíše pro sekání vysoké trávy. Díky vzhledu žacího ústrojí na ně můžete narazit také pod označením diskové sekačky.
Příklad bubnové sekačky
Vřetenové sekačky
Vřetenová sekačka se vyznačuje nadstandardním opracováním jakéhokoliv trávníku, který následně vypadá, jako byste jej stříhali nůžkami. I proto jsou často využívány k údržbě takzvaných anglických trávníků. Základem celého sečného ústrojí je pevný nůž, k němuž se pojí ostatní spirálovité nože na horizontálním vřetenu, což způsobuje, že nedochází k roztřepení listů. Vřetenové sekačky lze pořídit ve verzi elektrické, benzínové i ruční.
Příklad vřetenové sekačky
Lištové sekačky
Jak již prozrazuje název žacího ústrojí, je součástí sekačky dlouhá lišta, v níž proti sobě běhají dvě soustavy nožů. Ve výsledku tak dochází ke stříhání trávy v okamžiku kontaktu s lištou. Tento typ zařízení nachází primární užití na rovném terénu, kde je třeba posekat velkou plochu vysoké trávy.
Příklad lištové sekačky
Strunové sekačky
Modely téměř totožné s klasickými křovinořezy. Ruční nástroje, které jsou mnohdy vybaveny popruhy pro snazší a pohodlnější práci. O sekání trávy se v tomto případě stará rychle rotující struna. Ta si poradí i se silnějšími stonky trávy či křovím. Strunové sekačky jsou využívány k úpravám zahradních ploch především kolem plotů, obrubníků a jiných prvků, kam se s běžnou sekačkou nedostanete.
Příklad strunové sekačky s akumulátorem
Robotické sekačky
Velice specifická a moderní zařízení, která fungují na podobném principu jako rotační sekačky. Jejich výsadou je určitá samostatnost. Tyto stroje jsou dosti podobné domácím robotickým vysavačům. Robotická sekačka je vybavena řídící jednotkou a je schopna udržovat posekaný trávník bez vašeho přičinění. Sama si dokonce zajede do nabíjecího boxu. Tento typ výrobku se hodí spíše pro pravidelnou údržbu, tedy častější zastřihávání trávníku. Ideální spíše pro rovné plochy bez jakýchkoliv terénních úprav.
Příklad robotické sekačky
Výkon a krouticí moment
Máte-li jasno ve výběru typu sekačky a pohonné jednotky, měli byste mít na paměti, že poměrně důležitým parametrem při nákupu bude také výkon a krouticí moment. To jsou veličiny, jež úměrně souvisí i s celkovou sečenou plochou a ostatními vlastnosti, jimž se budeme věnovat v následujících kapitolách.
Co se týče výkonu, zapamatujte si jednu hlavní poučku, čím větší plochu budete sekat, tím výkonnější sekačku si pořiďte. Je to právě výkon, který si poradí s vyšší trávou, dokáže lépe pracovat se širším záběrem a může vám být praktickou pomůckou u sekačky s pojezdem.
Abyste měli alespoň orientační představu, přinášíme vám hodnoty výkonu, na něž můžete narazit v případě elektrických a benzínových sekaček. Někdy jsou hodnoty uvedené v koňských silách s označením HP (1 HP = 0,75 kW).
- Elektrické sekačky – výkon od 1 000 W do 2 300 W
- Benzínové sekačky – výkon od 1 500 W do 6 500 W
Výkon se u sekaček s pojezdem promítá i do rychlosti. Ta se obvykle pohybuje od 3 km/hod a může překračovat hranici 5 km/hod. Je dobré zjistit, jakým způsobem se rychlost pojezdu nastavuje.
Bohužel v souvislosti s měřením výkonu se můžete jako spotřebitelé setkat s četnými problémy. Výrobci totiž mohou uvádět tento údaj v různých formátech. Například jmenovitý výkon se liší od klasického pracovního výkonu a podobně. Pokud tedy výrobci neuvádí výkon podle stejných standardů, je srovnání více modelů podle tohoto kritéria téměř nemožné.
Nebývá to pravidlem, ale silný motor může vydávat také vyšší hluk, což platí hlavně u benzínových sekaček. Současná zařízení se prezentují hodnotami pod 93 dB, výjimkou však není hluk od 93 dB do 100 dB.
Krouticí moment
Druhým zásadním parametrem je krouticí moment. I ten do jisté míry určuje, s jak vysokou trávou si sekačka dokáže poradit. Bohužel ne vždy je tento údaj uváděný výrobcem. V tomto směru lze zvolit jednoduché orientační pravidlo:
- 2x krouticí moment v Newton metrech = maximální výše trávy v centimetrech
Vše si můžeme ukázat na konkrétním příkladu. Když zvolíte sekačku s krouticím momentem 8 Nm, mělo by takové zařízení posekat trávu vysokou maximálně 16 centimetrů.
Výrobní materiál
U zahradní sekačky musíte přihlížet nejenom k motorové části, ale také k vnějšímu obalu, respektive krytu, pod nímž je ukryt motor a žací ústrojí. Nejčastěji můžete narazit na tři typy výrobního materiálu.
- ABS plasty – nejlevnější varianta, která se promítá do nižší hmotnosti a kratší životnosti. Použití je především u elektrických sekaček.
- Kov – robustnější a těžší materiál, u něhož lze očekávat vyšší odolnost, ale i potřebu pravidelnější údržby. Kovové šasi naleznete u benzínových sekaček.
- Slitiny – hliník a ušlechtilá ocel jsou pravděpodobně tím nejdražším, co si můžete na současném trhu pořídit. Vysoká povrchová odolnost a nízká hmotnost ve spojení s dlouhou životností a minimálními nároky na údržbu.
Součástí těla sekačky jsou i kolečka, v jejichž případě lze také rozlišovat odlišné výrobní materiály. Levnější podobou jsou plastová kolečka. Jejich životnost se odráží od terénu a pravidelnosti sečení. Nepočítejte však s délkou výdrže nad dva až tři roky. Daleko odolnější a vůbec pohodlnější na pojezd budou kolečka s kuličkovými ložisky, za něž si samozřejmě připlatíte.
Celková stavba zahradní sekačky je v neposlední řadě přímo úměrná i celkové hmotnosti daného výrobku. Ty nejlehčí elektrické sekačky váží kolem 10 kg. Přejdete-li na modely s benzínovým motorem, můžete se přehoupnout přes hmotnost 30 kg. V závislosti na provedení a celkovém zpracování sekačky lze dokonce překročit hranici 55 kg.
Šířka záběru a výška sečení
Šíře záběru je jedním z velice důležitých parametrů při výběru sekačky. Přesný rozměr nemusíte hádat naslepo, ale budete přihlížet především k celkové velikosti vaší zahradní plochy. Právě ta rozhoduje o tom, kolik peněz se vyplatí investovat do sekačky s danou šířkou záběru. Abychom vám tuto volbu co nejvíce usnadnili, přinášíme praktické dělení.
Plocha zahrady |
Šířka záběru |
Do 200 m2 |
32 cm |
Do 350 m2 |
40 cm |
Do 500 m2 |
40 až 45 cm |
Do 1000 m2 |
45 až 53 cm |
Nad 1000 m2 |
více než 53 cm |
Šířku záběru samozřejmě můžete uzpůsobit také tomu, jak členitou máte zahradu. Ideální rozměr je takový, který vám umožní pohodlný průjezd i mezi nejrůznějšími prvky kolem domu.
Na většině sekaček je možné nastavit si potřebnou výšku sečení. Děje se to buď nastavením zdvihu na jednotlivých kolečkách, pohodlnější variantou je ale možnost upravit výšku jednou pákou pro celou sekačku (centrálně). Nejběžnějším rozsahem výšky sečení je přibližně 25 až 80 mm. V současné době přístroje nabízí hned několik výškových stupňů, jednotlivé modely se dají vybírat právě podle toho, kolik výšek zvládnou. Běžně se na nich volí 5 až 8 výškových stupňů sečení.

Nastavení výšky sečení
Objem koše
S volbou konkrétního typu sekačky a její šíří záběru souvisí i objem koše, do něhož je sbírána posečená tráva. Velikost je přímo úměrná výše uvedeným hodnotám. U menších sekaček se vejdete do objemu 55 litrů. Velké modely mohou překročit hranici 70 litrů. Čím větší objem, tím méně budete vysypávat koš.
Zajímavou funkcionalitou je také ukazatel míry naplnění koše, který se u lepších modelů vyskytuje. Občas vám může usnadnit práci.
Při výběru sekačky se lze zaměřit ještě na výrobní materiál sběrného koše:
- textil – jeho výhodou je lepší proudění vzduchu
- plast – oceníte hlavně snazší údržbu.
Funkce a výbava
Sekačky můžete zakoupit v základní verzi, ale také v provedení umožňujícím daleko lepší využití tohoto zahradního stroje, popřípadě ulehčujícím práci. Pojďme se tedy seznámit s tou nejdostupnější výbavou:
- Vlastní pojezd – výsada především benzínových sekaček, které kromě spouště žacího ústrojí mají i ovládací prvek pro jízdu vpřed a vzad. Tato vlastnost vám usnadní práci při sekání, protože sekačku před sebou nemusíte tlačit, ale jede úplně sama.
- Mulčování – zahradní sekačky vybavené tímto mechanismem jsou schopny trávu rozsekat na velice malé kousky a poté ji zpět rozhodit po trávníku. Ten z takto posečené trávy obdrží vydatné živiny. Mulčovaná tráva slouží vlastně jako určité hnojivo. Ideální pro trávníky do výšky 2,5 centimetru (Zdroj: Wikipedie).
- Boční výhoz – sekačky jsou schopny posečenou trávu ukládat nejenom do sběrného koše, ale disponují také bočním výhozem mimo koš.
- Skládací madlo – tímto benefitem získáte vyšší variabilitu a skladnost sekačky, kterou je pak možné pohodlněji převážet.
- Pákové nastavení výšky sekání – prostřednictvím jediného ovládacího prvku nastavíte výšku sečení, což je podstatně příjemnější než nastavení na každém kolečku zvlášť.
- Elektrické startování – u sekaček, které disponují touto funkcí je možné uvedení do chodu pomocí tlačítka a nikoliv manuálního tahání za startovací šňůru. Tato funkce je velmi komfortní a usnadňuje fyzicky náročný proces startů.
Doporučujeme vyhledávat na trhu zahradní sekačky, které splňují požadavky na bezpečný provoz. Ten regulují technické normy, z nichž na zahrádkářské pomocníky se zaměřují normy o bezpečnosti zemědělských strojů. Konkrétně na elektrické sekačky pak cílí požadavky na bezpečnost elektrických spotřebičů. Vlastní pravidla pak spadají na akumulátorové sekačky a jejich nabíječky (Zdroj: ČSN EN ISO 4254-12, ČSN EN 60335-2-77 ed.3).
Cena
Do zahradní sekačky můžete investovat pár tisíc korun, ale také několik desítek tisíc. Vstupní náklady se vždy odvíjí od typu zařízení, jemuž dáte přednost. Pakliže jste si na základě výše uvedených informací udělali obrázek o tom, jaká sekačka je vhodná právě pro vás, přinášíme vám nyní praktickou ukázku, co v dané cenové kategorii můžete zakoupit.
Cena do 10 000 Kč
Bezkonkurenčně nejvyhledávanější cenová skupina, v rámci které máte možnost pořídit sekačky akumulátorové, elektrické, benzínové i ruční. Nejčastěji jsou to modely rotační, popřípadě vřetenové. Vzhledem k této pořizovací ceně vedou sekačky se šířkou záběru do 46 centimetrů a objemem koše do 55 litrů. Obvykle jde o výkon kolem 1 800 až 2 400 W. Používané jsou plastové i kovové materiály podepisující se na celkové hmotnosti do 28 kg v závislosti na typu sekačky.
Cena od 10 000 do 20 000 Kč
Za tyto peníze pořídíte spíše benzínový model se šířkou záběru kolem 50 centimetrů. Sekačky s pojezdem mají vyšší výkon do 3 500 W a disponují objemem sběrného koše cca 65 litrů. Vzhledem k nárůstu uvedených parametrů dochází i k navýšení celkové hmotnosti až na 40 kg. Rychlost pojezdu se běžně pohybuje kolem 4,5 km/hod.
Cena od 20 000 do 30 000 Kč
V rámci této investice narazíte nejenom na rotační sekačky, ale také ty bubnové. Se šířkou záběru se tak můžete dostat na hranici 58 centimetrů. Výjimkou nejsou ani sekačky automatické, respektive robotické. Velice často je vsazeno na hliníkový výrobní materiál.
Cena nad 30 000 Kč
V této cenové kategorii se najdou zákazníci prahnoucí po téměř profesionálním zařízení, které bude mít velký záběr a hlavně objem koše přes 70 litrů. Vysoký výkon přesahující hodnotu 4 500 W a pojezd s rychlostí nad 5 km/hod je primárně určen k sečení větších ploch, cca o 2 200 m2. Náležité výbavě samozřejmě odpovídá i hmotnost až 55 kg a více, což ovšem kompenzuje praktický pojezd.
Údržba sekačky
Na závěr je vhodné zmínit ještě praktické rady týkající se údržby sekaček. Pokud se o svůj budoucí zahradní stroj budete starat se vší pečlivostí, věřte, že si tím zajistíte jeho dlouhou životnost. Níže uvedený popis se týká hlavně benzínových sekaček, které jsou z pohledu údržby daleko náročnější než sekačky elektrické.
- Každoročně vyměňujte olej. Pokud je velmi tmavý a zanesený, je potřeba jej vypustit (vysávací pistolí nebo výpustným ventilem) a nahradit novým a čistým. Frekvenci výměny oleje ovlivňuje také to, jak často sekačku používáte. Doporučuje se výměna jednou ročně nebo po ujetých 30 až 40 kilometrech.
- Věnujte se čištění vzduchového filtru. Po určitém čase jej vyměňte, pokud je zanesený olejem a prachem.
- Nezapomínejte na kontrolu utažení jednotlivých šroubů. Ty se vlivem silnějších vibrací uvolňují, hlavně u benzínových sekaček.
- Na zimu ze sekačky, potažmo z karburátoru, vypusťte všechen zbývající benzín.
- Čas od času nabruste nůž, který by měl být zároveň správně vycentrován. Vyčistěte také vnitřní prostor okolo nože.
- Zkontrolujte stav řemene a unašeče, případně zvažte výměnu těchto komponent.
- Podívejte se na stav koleček a jejich ložisek, u kterých jednou za čas vyměňte mazivo.
- Pravidelně kontrolujte svíčky, případně je vyměňte. Pozornost věnujte i kontrole lanovodů, uložení nápravy a stavu klikové hřídele.
- Po každém sečení vyčistěte vnitřní prostor sekačky, dříve než tráva a ostatní nečistoty zbytečně zaschnou.
- Jednou za čas byste měli nechat sekačku seřídit ve specializovaném servisu.

Odpojení svíčky a čištění bubnu
Péče o trávník
Pokud nevíte, jak přesně se starat o trávník v průběhu celého roku, mohlo by vám pomoci několik zásadních bodů:
- Odstraňte dvouděložné plevele – na malých plochách postačí mechanický vypichovač, na větší rozloze pak selektivní herbicid.
- Pro hustý a kvalitní trávník je nutná vertikutace, což je prořezání travního drnu, aby se ke kořenům dostal vzduch, vláha a živiny. Vertikutaci je vhodné dělat 2 až 3 krát ročně, zároveň se odstraňuje travní plsť. Na malých trávnících se mohou použít vertikutační hrábě, na větších pak specializovaný motorový vertikutátor. Hloubka prořezání drnu je 2 až 5 milimetrů. Hlubší prořez by trávník poškodil.
- Po vertikutaci je vhodné trávník dosít a dohnojit, podpoří se tím další růst. Důležitým prvkem hnojiv je dusík, který právě růst podporuje, díky železu se dosáhne tmavě zelené barvy. Pro rovnoměrné hnojení je dobré použít rozmetadlo. Dávka hnojiva je okolo 20 až 30 gramů na m2.
- Důležité je, zejména v období sucha, trávník dostatečně a pravidelně zavlažovat. Zapomínat se na něj nesmí zejména po dosetí a hnojení.
Zdravím, chci si pořídit nějakou sekačku na zahradu 1 500 metrů čtverečních, jakou mi doporučíte?