Menu

Recenze a porovnání Bosch Rotak 430 LI

Klady

  • Nízká hmotnost
  • Dva akumulátory v balení
  • Poměrně tichý model

Zápory

  • Vysoká cena
16 900 Kč Orientační cena

Základní údaje

S akumulátorovou sekačkou Bosch Rotak 430 LI se sice pojí vyšší pořizovací cena přes deset tisíc korun, avšak v dané kategorii jde o velmi kvalitní produkt, který je už v základní výbavě dodáván společně s nabíječkou a dvěma akumulátory, což není u všech akumulátorových sekaček standard a uživatel s tím musí při nákupu počítat.

Jedná se o stroj s velmi populárním rotačním systémem sečení a nabízí šířku záběru 43 centimetrů. Například ve srovnání s elektrickými sekačkami to není vůbec špatná hodnota. I přesto je však sekačka určená pro spíše malé zahrady s výměrou okolo okolo 400-450 m2. Akumulátorové sekačky totiž vždy budou limitované výdrží baterie. Li-ion akumulátory s napětím 36 V (2 Ah), kterých se využívá u tohoto modelu, se stihnou plně nabít za 70 minut (na 80 % kapacity to zvládnou už pod hodinu). Pokud máte baterií víc, můžete zároveň jednu používat a druhou nabíjet, což vám sekání výrazně usnadní i na větších plochách.

Celkem slušné hodnoty má tato sekačka v případě centrálního nastavení výšky sekání. V šesti výškových stupních zvládne od 20 do 70 milimetrů. Stejně jako u elektrických, ani u akumulátorových sekaček není standardem vlastní pojezd, ten zvládnou spíš benzínové sekačky. Vzhledem k plastové konstrukci a celkem nízké váze okolo 14 kilogramů ale nejde ani u sekačky Bosch o zásadní problém. Objem sběrného koše je slušných 50 litrů. Devizou přístroje je nízká hlučnost, která se pohybuje okolo 76 dB.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Bosch

Typ sekačky

Rotační

Šířka záběru sečení (cm)

43

Nastavení výšky sečení

Ano (centrálně)

Rozsah výšky sečení (mm)

20-70

Počet výškových poloh sečení

6

Určení pro sečnou plochu (m2)

400-450

Pojezd

Ne

Otáčky motoru (ot./min)

3 450

Průměr kol přední/zadní (mm)

145/165

Napětí (V)

36 V / 2 Ah (Li-ion)

Startování

Elektrické

Objem sběrného koše (l)

50

Hmotnost (kg)

13,8

Hlučnost (dB)

76

Materiál šasi

Plast

Funkce

Bohužel se nadšení zahrádkáři u sekačky Bosch nedočkají mulčování, což je poměrně populární forma hnojení, kdy je jemně posekaná tráva znovu rozhazována po trávníku. Zahradní pomocník nenabízí ani boční výhoz, takže zbývá pouze možnost zadního výhozu. Pozitivní je přítomnost pohodlných ergonomických rukojetí v netradičním tvaru řidítek, u kterých také najdeme většinu ovládacích prvků.

Parametr Tento produkt
Mulčování

Ne

Boční výhoz

Ne

Měkčená ergonomická rukojeť

Ano

Ovládání u rukojeti

Ano

Naše hodnocení a závěr

Model sekačky Bosch Rotak 430 LI si najde své zákazníky hlavně díky kvalitě zpracování a dvěma akumulátorům, které dostanou v ceně. Akumulátorové sekačky jsou totiž poměrně často v nabídce obchodů bez baterie. Námi recenzovaný produkt funguje na napětí 36 V, baterie se naplno nabije za 70 minut. Sekačka je určená pro menší až střední zahrady o rozloze 400-450 m2. Šířka záběru je solidních 43 centimetrů, pozitivní je i šestistupňové centrální nastavení výšky nebo nízká hmotnost (13,8 kg) i hlučnost (76 dB). Naopak mezi záporné stránky můžeme zařadit vyšší pořizovací cenu a absenci pojezdu, který se ale u akumulátorových sekaček standardně neobjevuje.   

Pokud toužíte po vlastním pojezdu sekačky, musíte sáhnout mezi ty benzínové. Poměrně výhodným kompromisem mezi pořizovací cenou a výkonem je sekačka AL-KO Classic 4.65 SP-B.

16 900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Bosch Rotak 430 LI
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci zejména technicky zaměřeným tématům. V článku vám například vysvětlí, proč jsou vřetenové sekačky lepší pro kvalitu trávníku a jaké mají výhody sekačky rotační. Jeho recenze najdete také například u aku vrtaček či štípačů dřeva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Bosch Rotak 430 LI

Bosch Rotak 430 LI

16 900 Kč Orientační cena