Recenze a porovnání Bosch Rotak 430 LI Ergoflex

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii Akumulátorové sekačky

Datum doporučení: Březen 2019

Klady:

Nízká hmotnost

Dva akumulátory v balení

Poměrně tichý model

Zápory:

Vysoká cena

13 000 Kč
orientační cena

Základní údaje

S akumulátorovou sekačkou Bosch Rotak 430 LI Ergoflex se sice pojí vyšší pořizovací cena přes deset tisíc korun, avšak v dané kategorii jde o velmi kvalitní produkt, který je už v základní výbavě dodáván společně s nabíječkou a dvěma akumulátory, což není u všech akumulátorových sekaček standard a uživatel s tím musí při nákupu počítat. 

Jedná se o stroj s velmi populárním rotačním systémem sečení a nabízí šířku záběru 43 centimetrů. Například ve srovnání s elektrickými sekačkami to není vůbec špatná hodnota. I přesto je však sekačka určená pro spíše malé zahrady s výměrou okolo okolo 400-450 m2. Akumulátorové sekačky totiž vždy budou limitované výdrží baterie. Li-ion akumulátory s napětím 36 V (2 Ah), kterých se využívá u tohoto modelu, se stihnou plně nabít za 70 minut (na 80 % kapacity to zvládnou už pod hodinu). Pokud máte baterií víc, můžete zároveň jednu používat a druhou nabíjet, což vám sekání výrazně usnadní i na větších plochách.

Celkem slušné hodnoty má tato sekačka v případě centrálního nastavení výšky sekání. V šesti výškových stupních zvládne od 20 do 70 milimetrů. Stejně jako u elektrických, ani u akumulátorových sekaček není standardem vlastní pojezd, ten zvládnou spíš benzínové sekačky. Vzhledem k plastové konstrukci a celkem nízké váze okolo 14 kilogramů ale nejde ani u sekačky Bosch o zásadní problém. Objem sběrného koše je slušných 50 litrů. Devizou přístroje je nízká hlučnost, která se pohybuje okolo 76 dB.

Parametr Tento produkt
Výrobce Bosch
Typ sekačky  Rotační
Šířka záběru sečení (cm)  43
Nastavení výšky sečení  Ano (centrálně)
Rozsah výšky sečení (mm)  20-70
Počet poloh sečení  6
Určení pro sečnou plochu (m2)  400-450
Pojezd  Ne
Otáčky motoru (ot./min)  3450
Průměr kol přední/zadní (mm)  145/165
Napětí (V)  36 V / 2 Ah (Li-ion)
Startování  Elektrické
Objem sběrného koše (l)  50
Hmotnost (kg)  13,8
Hlučnost (dB)  76
Materiál šasi  Plast

Funkce

Bohužel se nadšení zahrádkáři u sekačky Bosch nedočkají mulčování, což je poměrně populární forma hnojení, kdy je jemně posekaná tráva znovu rozhazována po trávníku. Zahradní pomocník nenabízí ani boční výhoz, takže zbývá pouze možnost zadního výhozu. Pozitivní je přítomnost pohodlných ergonomických rukojetí v netradičním tvaru řidítek, u kterých také najdeme většinu ovládacích prvků.

Parametr Tento produkt
Mulčování  Ne
Boční výhoz  Ne
Zadní výhoz  Ano
Měkčená ergonomická rukojeť  Ano
Ovládání u rukojeti  Ano

Naše hodnocení a závěr

Model sekačky Bosch Rotak 430 LI Ergoflex si najde své zákazníky hlavně díky kvalitě zpracování a dvěma akumulátorům, které dostanou v ceně. Akumulátorové sekačky jsou totiž poměrně často v nabídce obchodů bez baterie. Námi recenzovaný produkt funguje na napětí 36 V, baterie se naplno nabije za 70 minut. Sekačka je určená pro menší až střední zahrady o rozloze 400-450 m2. Šířka záběru je solidních 43 centimetrů, pozitivní je i šestistupňové centrální nastavení výšky nebo nízká hmotnost (13,8 kg) i hlučnost (76 dB). Naopak mezi záporné stránky můžeme zařadit vyšší pořizovací cenu a absenci pojezdu, který se ale u akumulátorových sekaček standardně neobjevuje.   

Pokud toužíte po vlastním pojezdu sekačky, musíte sáhnout mezi ty benzínové. Poměrně výhodným kompromisem mezi pořizovací cenou a výkonem je sekačka AL-KO Classic 4.65 SP-B.

Další recenze

Kompletní porovnání