Menu

Recenze a porovnání Fieldmann FZR 5114-B

v kategorii Benzínové sekačky

Klady

  • Nízká cena
  • Osm stupňů výšky sečení
  • Velký objem a výkon motoru

Zápory

  • Menší sběrný koš
  • Vysoká hmotnost
6 700 Kč Orientační cena

Základní údaje

Pro nákup benzínové sekačky Fieldmann FZR 5114-B mluví hlavně dobrý poměr mezi kvalitním výkonem a nízkými pořizovacími náklady. Tento model zahradního pomocníka je samozřejmě rotační, na jeden záběr poseká pruh o šířce 51 centimetrů, což je velmi dobrá hodnota, která jej předurčuje k využití na zahradách s rozlohou okolo 900 metrů čtverečních. V pohybu vám pomůže samostatný pojezd a také celkem silný motor s výkonem přes 3 kW a 3 000 otáčkami za minutu (objem je nadstandardních 173 kubických centimetrů). Pohonná jednotka se startuje ručně, stejně jako u drtivé většiny sekaček této kategorie. Slušný je i objem palivové nádrže, do které se dá nalít až 1,2 litru benzínu.

Co se týče atributů sečení, sekačka Fieldmann nabízí rozsah výšky 2,5 až 8 centimetrů na osmi různých výškových stupních, tyto hodnoty jsou velmi přívětivé. Výška sečení se nastavuje centrálně, což je pohodný způsob. Ocenili bychom trochu větší než 62l sběrný koš.

Hmotnost se ve srovnání s konkurenčními modely drží u horní hranice, váží přes 36 kilogramů. To už je poměrně dost a pro některé slabší jedince bude manipulace se sekačkou složitá. Vyšší váha je daná kvalitním zpracování ocelové konstrukce podvozku, takže něco za něco. Hlučnost se šplhá ke stovce decibelů, což ale není u benzínových sekaček výjimečné.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Fieldmann

Typ sekačky

Rotační

Šířka záběru sečení (cm)

51

Nastavení výšky sečení

Ano (centrálně)

Rozsah výšky sečení (mm)

25-80

Počet výškových poloh sečení

8

Určení pro sečnou plochu (m2)

900

Pojezd

Ano

Výkon motoru

3,2 kW

Otáčky motoru (ot./min)

3 000

Objem motoru (ccm)

173

Objem nádrže (l)

1,2

Průměr kol přední/zadní (mm)

178/254

Startování

Ruční

Objem sběrného koše (l)

62

Hmotnost (kg)

36,5

Hlučnost (dB)

98

Materiál šasi

Ocel

Funkce

Pozitivní je, že u sekačky z dílny firmy Fieldmann najdeme všechny námi sledované parametry vybavenosti funkcemi. Potěší zejména mulčování, které se řadí k moderním způsobům hnojení posečené trávy. Najemno nasekaná stébla jsou totiž znovu rovnoměrně rozhazována zpět na travnatou plochu. Nechybí ani další vlastnosti jako boční a zadní výhoz, nebo například přítomnost ovládacích prvků poblíž rukojeti, která je pro lepší manipulaci opatřená ergonomickým a měkčeným tvarováním.

Parametr Tento produkt
Mulčování

Ano

Boční výhoz

Ano

Měkčená ergonomická rukojeť

Ano

Ovládání u rukojeti

Ano

Naše hodnocení a závěr

Benzínová sekačka s rotačním systémem sečení Fieldmann FZR 5114-B je vhodná pro nenáročné zahrádkáře, kteří chtějí na vybavení ušetřit. Přesto i za nízkou pořizovací cenu nabízí tento model velmi slušný výkon, o který se stará poměrně silný 3,2 kW motor s objemem 173 kubických centimetrů. Potěší také plné funkční vybavení nebo osm různých výšek sečení, které začínají na 25 a končí na 80 milimetrech. Mezi negativy můžeme zmínit vyšší hmotnost přes 36 kilogramů a menší sběrný koš s objemem 62 litrů.

Pokud máte menší zahrádku a hledáte opravdu lehkého pomocníka na sekání, doporučujeme vám vybírat z elektrických sekaček. Slušný výkon za velmi nízkou cenu nabízí například Gardena PowerMax 1200/32.

6 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Fieldmann FZR 5114-B
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se věnuje v naší redakci zejména technicky zaměřeným tématům. V článku vám například vysvětlí, proč jsou vřetenové sekačky lepší pro kvalitu trávníku a jaké mají výhody sekačky rotační. Jeho recenze najdete také například u aku vrtaček či štípačů dřeva.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Fieldman 5114 při startování teplého motoru střílí do výfuku, koupeno v online shopu. Při reklamaci nám to vrátili s tím, že je to v pořádku, že to tak sekačky dělají. Prý musíme silněji tahat za šnůru při startu, tak nevím, co je to za servis.

Tobola Ladislav

Dobrý den, variant proč sekačka střílí je více. U některých modelů je to vcelku běžné chování. Při zabrždění z provozu se dostane zbytek směsi paliva do výfuku, kde „čeká“ na další startování. Po nastartování v teplém stavu tedy vzplane i zvytková směs ve výfuku a střílí. To by se vám při studeném stavu nemělo stávat. Variant, které to mohou zůsobovat, je celá řada. Jednou z nich je ta, že není směs oleje a benzínu správně bohatá. To se dá většinou ovlivnit mosazným šroubkem někde v okolí karburátoru (u trysky). Teoreticky můžete mít také biosložkou zalepený karburátor, pokud jste nechal přes zimu v sekačce palivo, nebo byla bohatost směsi výrazně neodpovídající.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Fieldmann FZR 5114-B

Fieldmann FZR 5114-B

6 700 Kč Orientační cena