Menu

Sencor SJE 741SS – Recenze, testy a srovnání

72,1 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Odstředivé odšťavňovače

Klady

  • Nízká cena
  • Kompaktní design
  • Optimální objem nádob
  • Široký plnicí otvor
  • Bezpečnostní funkce

Zápory

  • Nízký příkon
  • Nemá antidrip
  • Nemá homogenizační pouzdro
  • Ve šťávě je dužina
900 Kč Orientační cena

Odšťavňovač Sencor SJE 741SS patří v době psaní recenze mezi cenově nejdostupnější modely (říjen 2023). S ohledem na nízkou cenu se zavděčí zejména nenáročným uživatelům, kteří hledají přístroj pro občasné odšťavňování ovoce.

Základní charakteristiky

Odšťavňovač Sencor SJE 741SS zaujme především svou nízkou cenou, se kterou se v době psaní této recenze řadí k nejlevnějším modelům. Jedná se o odstředivý odšťavňovač, takže lze předpokládat, že zajistí poměrně rychlý proces odšťavňování.

Je vhodný především pro ty uživatele, kteří si chtějí občas připravovat šťávu určenou k okamžité spotřebě, třeba na snídani. Bohužel se výsledný produkt příliš nehodí k delšímu skladování, protože podléhá rychlé oxidaci. Vhodný je také pro ty, kteří preferují vodovější šťávu z ovoce, na druhou stranu ale dle recenzí zůstává ve šťávě trochu dužiny.

Odšťavňovací výkon

V rámci této kategorie odstředivých modelů má poměrně nízký příkon, který ale vyvažuje vysokým počtem otáček – těch za minutu dosahuje více, než jeho předchůdce Sencor SJE 1055SS. Jak je u odstředivek zvykem, nabídne hned 2 rychlosti odšťavňování. Nižší rychlost je vhodná pro měkčí plody, vyšší rychlost naopak pro tvrdé plody jako třeba kořenovou zeleninu.

Hodnocení funkcí a vybavení

V rámci výbavy tento model obstojí i při větším jednorázovém zatížení. Nádobka na šťávu má totiž optimální objem 1,2 litru a stejný objem má i nádobka na odpad, což je dostačující i při odšťavňování většího množství ovoce. Takto objemnou nádobu na šťávu přitom leckdy nenabízejí ani dvakrát dražší produkty. K ovládání zde slouží otočný ovladač, který má na rozdíl od dotykového ovládání tu výhodu, že lze ovládat i mokrýma rukama. Za výhodu považujeme i kovové mikrosítko, díky kterému lze očekávat delší životnost.

Za průměrnou lze označit velikost plnicího otvoru, která sice v rámci odstředivých modelů v našem srovnání patří k nejnižším, avšak oproti mnoha šnekovým odšťavňovačům je až o 2 cm prostornější. Pojme tudíž i větší kousky ovoce a zeleniny, kterou nemusíte tolik rozkrajovat a ochuzovat se přitom o cennou šťávu. Bohužel z uživatelského hlediska zde negativně hodnotíme absenci funkce antidrip. Ta slouží pro zavření výpusti, když například vyprazdňujete plnou nádobku se šťávou, a najdete u leckterých, byť dražších konkurenčních modelů.

Bezpečnost

S ohledem na bezpečnost si tento model odšťavňovače vede poměrně dobře. Nabízí hned 3 bezpečnostní vychytávky a navíc má i protiskluzové nožičky, které brání posunování odšťavňovače v provozu vlivem vibrací. Jednou z vychytávek je, že se motor v obraně před přehřátím sám zastaví, je-li přetížený, a dále pokud odšťavňovač špatně sestavíte, nepůjde zapnout vůbec. Stejně tak se může hodit i automatické vypnutí při sejmutí krytu, pokud zapomenete přístroj vypnout manuálně, tuto funkci přitom některé konkurenční modely nenabízí.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sencor

Typ

Odstředivý

Uložení šneku

Nerelevantní

Příkon (W)

400

Otáčky/min

13 000

Počet rychlostí

2

Velikost plnicího otvoru (mm)

65

Objem nádoby (l)

1,2

Objem zásobníku na zbytky (l)

1,2

Výška (cm)

28,5

Šířka (cm)

25

Hloubka (cm)

17,5

Hmotnost (kg)

2

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Kladná hodnocení uživatelů jsou jedním z důvodů, proč jsme tento produkt zařadili do našeho srovnání. Uživatelé jsou s odšťavňovačem a jeho výkonem převážně spokojení, někteří hodnotí pozitivně jeho kompaktní rozměry, díky kterým může být trvale umístěný na kuchyňské lince. Pochopitelně spousta uživatelů vyzdvihuje nízkou cenu, která je doménou tohoto modelu. Dále se uživatelům líbí rychlost a jednoduchost obsluhy i široký plnicí otvor.

Odšťavňovač sklízí i několik negativních hodnocení. Některým uživatelům se zdá, že je vše šťávě vyšší obsah dužiny a ocenili by více vodovou šťávu. Jiní zase negativně hodnotí pěnu, která při odšťavňování ve šťávě vzniká, a najde se i pár záporných hodnocení týkajících se náročnější údržby. Nutno však podotknout, že náročnější údržba je pro odstředivé odšťavňovače typická.

Přihlédneme-li k odborným hodnocením, pak musíme vyzdvihnout fakt, že si produkt vysloužil ocenění TOP Produkt kategorie v soutěži ProduktRoku 2022. V rámci zahraničních recenzí si pak vede rovněž velmi obstojně a uživatelé si jej vzhledem k nízké ceně chválí.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Jednou z hlavních předností tohoto odšťavňovače je jeho nízká cena, s níž se v době psaní této recenze řadí k nejlevnějším modelům. I přes to se jedná o poměrně kvalitní produkt, který potěší vysokým počtem otáček, poměrně velkým plnicím otvorem i objemnými nádobami na šťávu i odpad. Díky tomu obstojí i při větším jednorázovém zatížení. Z hlediska životnosti pak jistě oceníte kovové mikrosítko, na druhou stranu ale vzhledem k ceně nelze očekávat celokovovou konstrukci, ta je zde plastová.

Pokud se zaměříme na nevýhody, pak musíme zmínit fakt, že skrze nižší příkon nejde o model určený pro každodenní náročné zatížení. Zahrádkářům, kteří v sezóně potřebují pravidelně odšťavňovat větší množství ovoce, doporučujeme vybírat mezi výkonnějšími modely. Negativně hodnotíme také absenci funkce antidrip, která zabraňuje vytékání šťávy v případě, kdy vyprazdňujete nádobu pod odšťavňovačem. S ohledem na recenze pak jako nevýhodu zmíníme i náročnější údržbu, která je ale pro tyto odšťavňovače typická.

Parametr Tento produkt
Ovládání

Manuální

Mytí v myčce

Ano

Čisticí kartáček

Ne

Homogenizační pouzdro

Ne

Protiskluzové nožičky

Ano

Nerezové sítko

Ano

Uzávěr antidrip

Ne

Porovnání s alternativami

Chcete-li odšťavňovač Sencor SJE 741SS porovnat s vhodnými alternativami, pak si prohlédněte například model Sencor SJE 1055SS, který rovněž patří mezi ty nejlevnější. Na rozdíl od recenzovaného produktu má i funkci antidrip a vyšší příkon, což ale vyvažuje o pár set korun vyšší cena, a především pak menší objem nádobky na šťávu. Pozor také na to, že má větší rozměry, což by mohlo vadit v případě, že si chcete odšťavňovač nechat trvale umístěný na lince.

Závěrečné shrnutí

Odšťavňovač Sencor SJE 741SS se aktuálně řadí mezi nejlevnější modely, do kterých se vyplatí investovat. Jedná se o odstředivý odšťavňovač, od které lze očekávat rychle získanou šťávu určenou k okamžité spotřebě. Zaujme svými kompaktními rozměry, díky kterým se hodí i k trvalému umístění na lince, optimálně velkými nádobami na odpad i šťávu. V rámci této kategorie má sice průměrně velký plnicí otvor, v porovnání se šnekovými odšťavňovači ale stále velmi prostorný, do kterého se vejdou i větší kusy ovoce i zeleniny.

O jisté míře spokojenosti vypovídají kladné uživatelské recenze i ocenění Produkt roku 2022 na portále heureka.cz. Negativně zde hodnotíme nižší příkon v rámci kategorie a absenci funkce antidrip, která je u dražších modelů samozřejmostí má ji například Concept LO7026.

900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sencor SJE 741SS | Hodnocení: 72,1 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva má coby redaktorka spoustu zkušeností s testováním produktů, přičemž některé pomocníky do kuchyně pravidelně používá doma v kuchyni. Ujala se proto i tématu odšťavňovačů, se kterými vás blíže seznámí a poradí, do kterých modelů se vyplatí investovat. Sleduje přitom aktuální trendy a odborné i uživatelské recenze, aby mohla doporučit vhodný produkt různým cílovým skupinám.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sencor SJE 741SS

Sencor SJE 741SS

900 Kč Orientační cena