Varianta výběru
|
Vzhled a název | Klady vzhledem k podkategorii | Zápory vzhledem k podkategorii | Orientační cena | Aktuální cena | |
---|---|---|---|---|---|---|
Vítěz srovnání |
Di Angelo Cosmetics No1 Lash sérum pro růst řas |
|
|
2 000 Kč | Zobrazit nabídky | |
Nejlepší poměr cena/výkon |
Mary Kay Lash & Brow vyživující sérum na řasy a obočí |
|
|
900 Kč | Zobrazit nabídky | |
Pro nenáročné |
Eveline SOS Lash Booster Serum 5in1 With Argan Oil |
|
|
120 Kč | Zobrazit nabídky |
Jak vybrat sérum na řasy
Sérum na řasy je praktickým kosmetickým pomocníkem pro podporu růstu řas, který lze používat jako prevenci či první pomoc při řídnutí řas. Na co se soustředit při jeho výběru? Poradíme vám. Vždy je vhodné se podrobně zaměřit na složení, a to obzvláště máte-li citlivé oči nebo nosíte kontaktní čočky. Obecně je dobré preferovat složky přírodního původu před těmi chemickými, na které může citlivé oční okolí reagovat zarudnutím nebo vyrážkou.
Pozornost byste měli věnovat také samotnému aplikátoru, který do jisté míry ovlivňuje způsob aplikace séra na řasy. S ohledem na pořizovací cenu pak sledujte také objem, protože větší balení můžete leckdy sehnat výhodněji. Nakonec si stanovte rozpočet a pusťte se do výběru. Před nákupem ještě doporučujeme vyhledat si k vybraným produktům uživatelské recenze, ve kterých se dozvíte všemožné zkušenosti z praxe.
Abyste se však dočkali požadovaných výsledků, měli byste mít základní povědomí také o správném postupu aplikace. V článku se proto dále dozvíte, jak aplikovat sérum na řasy a co je základem každé takové péče nebo jaké jsou alternativní metody, jakými dosáhnout dlouhých a hustých řas a hlubokého pohledu.
Jak vybrat sérum na řasy stručně:
- Sledujte určení produktu. K dostání jsou séra na řasy i obočí, případně pro jednotlivé oblasti zvlášť.
- Zaměřte se na složení řasového séra. Obzvláště máte-li citlivé oči nebo nosíte kontaktní čočky, preferujte výrobky s přírodním složením a vyhněte se chemickým látkám.
- Všímejte si také aplikátoru. K dostání jsou séra na řasy s běžným kartáčkem, nebo linkovým aplikátorem. Liší se od sebe způsobem aplikace.
- Při výběru zkontrolujte objem. Séra na řasy mívají nejčastěji od 3 do 6 ml, ale k dostání jsou i větší výhodnější balení.
- Stanovte si rozpočet a pusťte se do výběru. Kvalitní séra na řasy jsou poměrně drahá. Na druhou stranu tento produkt aplikujete do oblasti očí a koupě levné kosmetiky neznámého původu se rozhodně nevyplatí.
Samostatná srovnání jsme věnovali i další kosmetickým výrobkům. Hodit by se vám mohl například výběr nejlepších kosmetických kufříků, barev na obočí nebo makeupů.
Příčiny řídnutí řas a obočí
Stárnutí je nevyhnutelný proces, během které nám mimo jiné také řídnou vlasy, obočí nebo řasy. V těle totiž postupně dochází k úbytku kolagenu, keratinu, peptidu a vápníku, tedy látek, které udržují chloupky pevné a zdravé. Je to však jen jedna z mnoha možných příčin, které mohou tento problém způsobovat.
Nejdříve bychom měli zmínit běžný proces obnovy růstu řas, který trvá u každého jinak dlouho – v jisté fázi růstu se pak řasy mohou zdát oslabenější. Pokud je ale řídnutí řas a obočí výraznější a děje se tak ve větší míře než obvykle, měli byste se mít na pozoru.
Řasy a obočí mohou vypadávat z několika důvodů.
- Chemoterapie – Skrze léky, které se užívají při chemoterapiích, pacienti často přichází nejen o vlasy, ale také o řasy a obočí.
- Genetika – Za některé kosmetické nedostatky může také dědičnost. Ta ovlivňuje například tvar, barvu, hustotu i sílu chloupků.
- Přetěžování a nevhodná kosmetika – Neustálé prodlužování řas, používání nekvalitní kosmetiky nebo pravidelně nedostatečné odlíčení rovněž postupně vede k řídnutí a vypadávání řas.
- Onemocnění – Vypadávání řas může být také projevem alergie nebo onemocnění.
- Psychika a stres – Úbytek chloupků může způsobovat také špatná psychika v důsledku psychologické poruchy a nadměrný stres.
K čemu slouží sérum na řasy?
Sérum na řasy lze všeobecně považovat za podpůrný kosmetický produkt s intenzivním složením. Obvykle slibuje řadu benefitů od zesílení a urychlení obnovy růstu řas přes výživu až po prodloužení řas. Některá séra předchází také jejich vypadávání a existují i výrobky, které nabízí všechny účinky v jednom, případně dokáží stimulovat i růst obočí. Počítejte ale s tím, že za takové si připlatíte.
Zjednodušeně řečeno, řasová séra mají za úkol zlepšit kvalitu vašich řas při dlouhodobém používání. Nelze očekávat zázraky ihned po první aplikaci, výsledky se dostaví až po čase pravidelné výživy prostřednictvím vhodného produktu a dle doporučení výrobce. Jak vhodné řasové sérum v dnešní záplavě kosmetiky najít se dozvíte v kapitolách níže.
Co naopak sérum na řasy nedokáže?
Je třeba si uvědomit, že sérum na řasy nijak nezmění tvar vašich řas a rovněž neovlivní genetické předpoklady například k tomu, že máte řasy přirozeně řídké nebo krátké. Žádné sérum na řasy vám nezaručí hustší řasy – maximálně urychlí proces jejich obnovy a růst nových řas.
Určení – na řasy, na obočí
Při náhledu do sortimentu řasových sér zjistíte, že jsou některé produkty určené také pro péči o obočí. Chloupky řas a obočí jsou totiž docela podobné. Oba typy navíc rostou v oblasti očního okolí, takže mají také obdobné nároky na šetrné složení pečujících produktů. U těchto takzvaných 2v1 sér na řasy si všímejte provedení aplikátoru – měl by být ideálně dvojí, jeden pro použití na řasy a druhý na obočí.
Složení
Každé sérum na řasy bez ohledu na cenu by mělo být opatřeno certifikací o bezpečnosti používání. Se sérem totiž přichází do kontaktu citlivé oční okolí a jeden z nejdůležitějších smyslových orgánů, proto byste měli při výběru séra ke složení alespoň přihlédnout. Zejména máte-li citlivé oči nebo nosíte kontaktní čočky, neměly by být obsažené látky příliš agresivní. Namísto chemických látek byste ve složení měli najít látky přírodní, například:
- Měsíček lékařský – Do sér se přidává v podobě extraktu. Řasy jsou díky němu pružné a odolnější vůči okolním vlivům.
- Trsovník lékařský – Aktivuje růst řas a prodlužuje jejich růstovou fázi. Vlivem jeho působení se řasy méně lámou.
- Ženšen – Z jeho kořene se získávají výživné látky, které zajišťují prokrvení řasových folikul. Vytváří tak vhodné prostředí pro růst nových řas a zabraňuje také jejich předčasnému vypadávání.
- Aloe vera – Prospívá nejen pleti, ale i řasám a obočí. Pomáhá odstraňovat odumřelé buňky a udržuje v řasách přirozenou vlhkost.
Prostaglandiny
Prostaglandiny jsou skupinou hormonům podobných látek odvozených od kyseliny arachidonové. Podporují růst nových řas působením přímo na folikulu. Syntetické prostaglandiny mají ovšem vedlejší účinky, kvůli kterým jsou některými považovány za nebezpečné.
Peptidy
Jsou o něco šetrnější než prostaglandiny a výhodou je, že nemají vedlejší účinky. Zajišťují prodloužení a obohacení řas díky působení přímo ve vlasových cibulkách, kde stimulují přirozenou produkci keratinu.
Vitamíny a další látky
Vitamíny a některé další látky jsou ve složení řasových sér žádoucí, mají například příznivé účinky na jejich růst či regeneraci.
- Vitamín A – V kosmetice velice oblíbený, známý spíše jako retinol. Jde o antioxidant podporující obnovu buněk kůže. Ovlivňuje také růst řas i obočí.
- Vitamín B3 – Známí také jako niacin. Je vhodný pro podporu růstu řas, protože zajišťuje průtok krve do kořínků. Zabraňuje také vypadávání řas a napomáhá tělu metabolizovat keratin.
- Vitamín C – Antioxidant pro posílení imunity. Hydratuje chloupky a napomáhá tvorbě kolagenu.
- Vitamín E – Známý antioxidant transportující krev a kyslík do řasových folikul. Podporuje také růst nových řas a urychluje obnovu křehkých a suchých řas.
- Vitamín H – Říká se mu také biotin neboli vitamín krásy. Předchází vypadávání řas a jejich vysoušení. Napomáhá také při absorpci živin důležitých pro zdraví řas. Lze používat i na obočí.
- D-panthenol – Má mnoho účinků, především vyživující, hydratační a vyhlazující. Řasám také dodává lesk a posiluje je od kořínků.
- Vápník – Napomáhá růstu nových řas a zabraňuje jejich vypadávání.
- Kyselina hyaluronová – Zabezpečuje hydrataci folikul, díky níž následně nevysychají. Je oblíbená při výrobě kosmetiky a má prokazatelné účinky.
Kterým látkám se raději vyhnout?
Především syntetické sloučeniny mohou způsobovat nepříjemné zarudnutí očí a podráždění očního okolí. Při výběru séra na řasy byste se měli vyhnout také produktům obsahujícím hormony, parabeny a prostamidy. Z uživatelského hlediska je rovněž zcela zbytečná jakákoliv umělá parfemace.
Aplikátor
Zpracování aplikátoru má vliv na pohodlnost nanášení séra na řasy. Jeho podoba se ovšem odvíjí i od účinku, kterého byste měli s pomocí séra dosáhnout. Setkáte se s různými typy, může jít o klasický kartáček známý z řasenek, a to buď štětičkový, nebo silikonový, kterým se sérum dobře nanáší do délek řas. Případně výrobci s oblibou používají také linkový aplikátor, který je totožný jako u očních linek a nejintenzivněji působí zejména u kořínků řas.
Pro současnou chladivou masáž víček narazíte také na kombinovaný kartáček se štětinami a kovovým zakulaceným koncem. Typický je pro séra s dvojím účinkem, a to na řasy a na oční okolí. U některých luxusních sér na řasy pak najdete pěnový aplikátor, jaký se používá u lesků na rty. Rovněž nejvíce účinné látky nanáší do blízkosti kořínků řas.
Všechny aplikátory jsou zpracovány tak, aby s nimi byla aplikace séra na řasy pohodlná a zpravidla jsou vždy součástí balení. Výhodou je možnost si v drogerii sérum na odlíčené oči vyzkoušet – poté můžete vybrat aplikátor, který vám nejvíce vyhovuje.
Objem
Při výběru řasového séra by vám neměl uniknout ani jeho objem. Nejčastěji se jedná o 3 až 6 mililitrů, ale narazit můžete i na větší séra na řasy o objemu 9 ml a více. Vzhledem k tomu, že je produkt určený pro pravidelné používání, nemělo by hrozit, že předčasně vyschne ani v případě, že zvolíte vyšší než běžný objem.
Cena
Kvalitní sérum na řasy pochází obvykle z portfolia dražších značek. Počítejte s investicí od několika set až do cca tří tisíc korun, přičemž ideální cenová relace je zhruba od 500 do 2 000 Kč. Nejlevnější výrobky obvykle nemají tolik intenzivní složení, důsledkem čeho se nedostaví tak výrazný efekt. Věnují se spíše nápravě a zacelení poškozených řas a mají pečující efekt. Vyšší investice se v tomto případě vyplatí.
Při výběru je tedy potřeba počítat s vyšší cenovkou, přestože kupujete poměrně titěrný produkt o objemu jen několika málo mililitrů. Mějte ale na paměti, že se sérum nanáší pouze na velmi malou oblast očního okolí a při dodržování doporučení k aplikaci jej proto hned tak brzy nevyplýtváte. Dražší produkty navíc podpoří i růst obočí.
Cena do 500 Kč
Základní cenovou kategorii v oblasti řasových sér tvoří nejlevnější výrobky s cenovkou do 500 Kč. Pořízení takového produktu můžeme doporučit nenáročným uživatelům, kteří hledají sérum na řasy spíše pro prevenci a řídí se tím, že je alespoň nějaký pečující produkt lepší než žádný. Mezi ověřené značky v této cenové kategorii patří Eveline Cosmetics, Revolution nebo ĽOréal Paris.
Od takového séra pochopitelně nelze očekávat výrazné výsledky, ale jako základní pomocník pro pravidelnou péči se jeví jako dostačující. Levným produktům byste se měli vyhnout v případě, že máte citlivé oči, nosíte kontaktní čočky nebo vaše řasy aktuálně trápí problém s vypadáváním či nadměrným lámáním.
Cena od 500 Kč do 1 500 Kč
Střední cenová kategorie je k nákupu séra na řasy ideální. Zahrnuje už i kvalitní výrobky vyhlášených kosmetických značek, za nimiž stojí také ambasadoři v podobě známých celebrit. Výrobci při výrobě sází na moderní technologie, intenzivnější složení a kombinaci vícero účinných látek. Nabídku tvoří také veganské a rostlinné produkty vhodné pro ty, kteří preferují výrobky bez chemických a umělých látek.
Obvykle tato průměrně drahá řasová séra slibují viditelné výsledky do cca 30 dnů pravidelného používání. V nabídce můžete narazit na ověřené značky, kterými jsou například Nanobrown, Mary Kay, tianDe, Shiseido, Long 4 Lashes, Pelo Baum, Syncare, Lashcode nebo RefectoCil.
Cena nad 1 500 Kč
Nejvyšší cenová kategorie je určena uživatelům, kteří hledají luxus a neváhají si za něj připlatit. Najdete zde řasová séra prestižních kosmetických značek, která nabízejí celou řadu účinků a výjimkou nejsou ani vysoce kvalitní 5v1 či 8v1 produkty. Tato řasová séra nemají problém atakovat hranici 2 000 Kč, jsou jimi například produkty z portfolia značek DS Laboratories, Synouvelle Cosmetics, FacEvolution, Di Angelo Cosmetics nebo Lancôme.
Kromě vysoce koncentrovaného složení a revolučních technologií použitých při výrobě jsou tato séra obvykle také šetrná k přírodě (najdete u nich informaci o biologicky odbouratelném složení, které nezatěžuje životní prostředí). Zpravidla pak také nejsou testovány na zvířatech a neobsahují ftaláty ani parabeny.
Jak aplikovat sérum na řasy
K aplikování séra na řasy slouží zpravidla vždy přiložený aplikátor. Od toho se také odvíjí metoda, jakou budete směs na řasy nanášet.
- Linkový aplikátor – Tento aplikátor můžete znát z očních linek, proto vám jeho použití můžeme přirovnat přesně k tomuto líčení. Linkovým aplikátorem nanášejte sérum co nejblíže ke kořínkům řas podél směru jejich růstu. Pro lepší aplikaci séra na celou délku řas můžete poté použít také štětinový kartáček. Dbejte ale, aby byl čistý, bez zbytků řasenky.
- Štětinový kartáček – Aplikátor v podobě klasického štětečku je o něco praktičtější, protože v jednom kroku s ním sérum nanesete od kořínků až ke konečkům, tedy do celé délky řas. Při aplikaci si však dejte pozor, abyste s kartáčkem nepohybovali ze strany na stranu, řasy by poté mohly vlivem mechanického působení vypadnout.
Základ každé péče aneb na co nezapomínat
Díky dodržení správného postupu budete moci brzy zaznamenat slibované účinky. Kromě šetrné aplikace je ale důležitá také samotná příprava pleti. Sérum nanášejte vždy na důkladně odlíčenou pleť, při odlíčení navíc doporučujeme se vyhnout olejovým odličovačům. Obsažené částice by totiž mohly uzavřít řasové folikuly a následkem toho by se do nich aktivní látky z řasového séra nemohly důkladně vstřebat.
Jak často používat sérum na řasy?
Četnost použití séra na řasy i doporučené množství pro jednu aplikaci uvádí výrobci vždy na obalu produktu. Ve výsledku se stačí řídit jednoduchým pravidlem, že nic se nemá přehánět. Obvykle je doporučováno použití jednou denně po odlíčení, tedy ideálně večer, aby sérum mohlo přes noc působit. Pomocí aplikátoru stačí sérum lehce nanést na oční okolí, podobně jako oční linku.
Zvažujete, kolik séra je potřeba? Záleží vždy na daném produktu. Povětšinou je ale potřebné množství séra k aplikaci na jedno oko připraveno již po vytažení aplikátoru z tuby. Nanášejte jej postupně na jedno i druhé oko, přičemž aplikátor přikládejte k řasám jeho celou plochou.
Alternativy séra na řasy
Dnes již existuje mnoho způsobů, jak si zajistit krásný pohled pomocí dokonalých řas. Pokud od přírody nevlastníte husté a zdravé řasy a řasové sérum vám ani při pravidelném používání nepřináší požadované výsledky, pak můžete vsadit na některou z níže uvedených alternativních možností.
- Barvení – Stárnutím ztrácejí chloupky přirozeně svou pigmentaci, s čímž se lze do jisté míry vypořádat pouhým obarvením řas. Barvení se provádí v kosmetickém centru, kde kosmetička jednotlivé chloupky zvýrazní, a tak vynikne jejich celá délka. Barva na řasách vydrží zhruba 2 týdny.
- Nalepovací řasy – Levnou a rychlou metodou jsou také nalepovací řasy. Lze je sehnat v podobě nalepovacího pásku nebo trsů řas, které se lepí na pravé řasy. Aplikaci je možné provést i doma, řasy lze kdykoliv odlepit. Některým ale tato varianta nesedí, protože řasy vypadají více uměle.
- Prodlužování řas – Dočasně si můžete nechat řasy také prodloužit. Jedná se o metodu, kdy se stávající řasy obohacují novými delšími řasami. Důležité je precizní nalepení v ověřeném kosmetickém salonu a také pravidelné obměna zhruba jednou za měsíc.