Recenze 10 nejlepších set-top boxů | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších set-top boxů z testu 2023

Aktualizováno:

Nástup nového formátu digitálního vysílání DVB-T2 se pomalu stává skutečností. Dochází k postupnému vypínání starších standardů a přelaďovaní na nové frekvence. Co ale dělat, když má váš televizor už pár křížků na krku a novou technologii nepodporuje? Přitom stále skvěle funguje a vy se jej zkrátka nechcete zbavit? Naštěstí existuje levné a dostupné řešení.

Obavy, že po prosazení nového formátu budou muset všechny starší televizory do starého železa, se naštěstí ukázala jako lichá. Nikdo se tak nemusí loučit se svým oblíbeným přístrojem, jehož jedinou vadu představuje dřívější datum výroby. Stačí koupit krabičku, která se postará o překódování signálu do podoby, které bude vaše TV rozumět – set-top box.

Poptávka po těchto zařízeních v roce 2020 dosahuje svého vrcholu. Z toho důvodu jsme se rozhodli připravit následující text. Seznámíme vás v něm s nejvýznamnějšími parametry pro správný výběr set-top boxu a neopomeneme ani pravidelný přehled cen.


Nejlepších 10 set-top boxů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 80 %
Počet recenzí: 46
4 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 85 %
Počet recenzí: 6
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 86 %
Počet recenzí: 266
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 88 %
Počet recenzí: 714
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 86 %
Počet recenzí: 12
1 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 79 %
Počet recenzí: 43
2 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 92 %
Počet recenzí: 31
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 87 %
Počet recenzí: 40
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 90 %
Počet recenzí: 19
800 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat set-top box

Řada lidí si ani dnes není jistá, co si pod pojmem set-top box vlastně představit. Jim věnujeme první kapitolu článku, v níž se snažíme osvětlit základní principy fungování těchto kouzelných krabiček. Stejně jako fakt, že moderní televizor se bez nich zcela obejde.

Při samotném výběru potom sehrává hlavní roli volba správného typu podle konstrukce, podporovaného formátu a druhu vysílání, které se snažíte chytat. Ohled berte i na konektivitu, neboť pokud nebudete moci zařízení zapojit, nic z něj nedostanete. Pozornost věnujte také provedení uživatelského rozhraní a ovladače, které zásadně ovlivňují komfort. Mnohé bude jistě zajímat možná přítomnost pevného disku a nejrůznější doplňkové funkce.

A závěr? Ten patří cenovému okénku. Získáte v něm základní informace o cenových hladinách, v nichž se budete během nákupu pohybovat.

K čemu se hodí?

Jak jsme již zmínili v úvodu, hlavní úkol set-top boxu spočívá v převedení moderního signálu do podoby, s níž si poradí i starší televizory. Není tedy pravda, že by se bez něj televize neobešla. Moderní kousky fungují bez větších problémů i bez dalších doplňků a nic se na tom nezmění ani s příchodem novějšího formátu digitálního vysílání.

Kdy tedy koupi set-top boxu zvažovat? Zkontrolujte, zda váš televizor podporuje moderní formát DVB-T2 a je současně vybaven kodekem H.265. Pokud něco z toho nesplňuje, začněte pátrat po vhodných přístrojích, které se postarají o to, abyste nemuseli v blízké době svou obrazovku vyhodit.

Současná vlna přechodu na nový formát není první a patrně nebude ani poslední. Ta dřívější proběhla již v roce 2011 v souvislosti s ukončením podpory analogového vysílání a příchodem digitální technologie DVB-T. I její čas se ale naplnil a nejpozději v únoru 2021 bude na celém území České republice nahrazena formátem DVB-T2.

Typ dle konstrukce

První klíčové kritérium spočívá ve výběru vhodného typu set-top boxu podle konstrukce. Zatímco dříve byla nabídka poměrně jednotvárná, v posledních letech se vykrystalizovalo hned několik variant. Každá z nich má své výhody a nevýhody:

 • jednoduchý – zajistí převod digitálního signálu na analogový, lze sledovat nebo nahrávat pouze jeden program současně
 • duální – dva tunery, možnost přijímat dva programy současně, jeden sledovat a druhý nahrávat, případně sledovat dva na samostatných obrazovkách
 • kombinované – možnost přijímat pozemní i satelitní signál současně
 • PVR – vybaveny pevným diskem nebo USB konektorem, mohou buď přehrávat, nebo nahrávat
 • set-top boxy k PC – možnost sledovat televizi přes počítač, nahrávání sledovaných programů na pevný disk.

Jde vám pouze o to, abyste mohli i po příchodu nového formátu sledovat své oblíbené programy? Potom si plně vystačíte s nejlevnější variantou – jednoduchým set-top boxem. Obecně platí, že čím více funkcionalit a možností požadujete, tím více peněz zaplatíte. Vždy proto důkladně rozvažujte, zda se vám to vyplatí.

Typ dle podporovaného formátu

Věděli jste o tom, že není signál jako signál? V současné době existuje široká škála možných vysílání vycházející z odlišných druhů přijímaných vln. Této skutečnosti musíte přizpůsobit také nákup svého nového set-top boxu. Zvolíte-li špatně, nebude vám krabička k ničemu, protože nebude vybavena odpovídajícím tunerem. Na trhu tedy naleznete následující:

 • DVB-T – starší formát pozemního digitálního vysílání, jeho podpora bude ukončena nejpozději v únoru 2021
 • DVB-T2 – moderní standard pozemního digitálního vysílání, od únoru 2021 jediný podporovaný
 • DVB-S – satelitní vysílání
 • DVB-S2 – nový standard satelitního vysílání
 • DVB-C – standard kabelové televize
 • IPTV – internetové televize

Zájemci o satelitní, kabelovou nebo internetovou televizi obvykle nemusí otázku set-top boxu vůbec řešit. Poskytovatelé těchto služeb běžně nabízejí doporučené modely k zakoupení nebo zapůjčení.

Druhy vysílání

V předcházející kapitole jsme uvedli, že se moderní doba vyznačuje množstvím různých druhů televizního vysílání. Toužíte po bohaté nabídce kabelových nebo satelitních televizí? Považujete za budoucnost výhradně internetové kanály a jejich nabídku? Ať zvolíte jakkoliv, ve většině případů musíte vybrat také adekvátní vybavení v podobě set-top boxu. Nabídka vysílání tedy čítá:

 • pozemní vysílání – zdarma, set-top box není povinný, slouží pouze pro zajištění moderního formátu DVB-T2 u starších televizorů
 • kabelové vysílání – placená služba, potřeba set-top boxu s DVB-C tunerem
 • satelitní vysílání – placená služba, nutný set-top box s tunerem DVB-S nebo DVB-S2, parabola a dekódovací karta
 • internetové vysílání – placená služba, potřeba set-top boxu IPTV tunerem.

Rádi byste získali co nejširší možnosti? V obchodech mají své místo i velmi drahé set-top boxy podporující hned několik druhů vysílání současně. Zvolte je ale pouze tehdy, pokud skutečně potřebujete univerzální zařízení. Jejich cena totiž několikanásobně převyšuje standardní nabídku.

Konektivita

K čemu by vám přístroj byl, kdybyste jej nemohli zapojit? Správně, k ničemu. Neopomeňte proto během nákupu věnovat dostatečnou pozornost konektivitě, tedy podporovaným způsobům připojení k televizoru. Jednotlivé standardy se postupem času neustále mění a reflektují rychlý vývoj moderních technologií. Obvykle se tak setkáte s následující trojicí:

 • anténní vstup – nejstarší způsob, nejnižší kvalita obrazu, set-top boxy musí být vybaveny modulátorem RF
 • SCART – dříve nejpoužívanější, univerzální podpora všech televizorů, nízká cena, průměrná kvalita obrazu, možnost propojení s dalšími zařízeními
 • HDMI – nejmodernější, nejdražší, nejvyšší kvalita obrazu.

Obvykle platí, že televizory podporující HDMI bývají současně vybaveny i tunery DVB-T2, proto pro ně nemusíte set-top box pořizovat zvlášť. Pokud si nejste jisti, který formát váš starší přijímač podporuje, sáhněte po řešení SCART. I přesto, že v posledních letech zažívá ústup ze slávy, stále se jedná o nejčastější systém, kterým jsou vybavovány všechny modely na trhu.

Uživatelské rozhraní

Pustili jste se do nastavování a nějak nemůžete věcem přijít na kloub? S největší pravděpodobností výrobci vašeho nového set-top boxu nevěnovali velkou pozornost uživatelskému rozhraní. Bohužel kvalitu jeho provedení před nákupem zjistíte jen velmi obtížně. Jediná možnost spočívá v pročítání hodnocení ostatních zákazníků. Každý výrobce ke všemu uživatelské rozhraní řeší trochu jinak.

Největší důraz na jednoduchost klaďte tehdy, pořizujete-li set-top box do domácnosti technicky nepříliš zdatných příbuzných. Rozhodně neocení nekonečné možnosti přizpůsobení a nastavení, právě naopak. Potěší je dobrá dostupnost všech klíčových funkcí a jejich srozumitelnost.

Ovládání

Nedílnou součástí každého balení je i dálkové ovládání. Buďte však připraveni na to, že ne vždy bude jeho provedení odpovídat vašim představám. Mnoho výrobců na jeho konstrukční kvalitu příliš nedbá, a tak se vám do rukou dostane neforemný kus plastu.

K tomu všemu standardně ovladač k set-top boxu slouží pouze pro přepínání digitálních kanálů. Naštěstí mnozí výrobci začínají ke svým přístrojům přikládat univerzální kousky, kterými můžete ovládat jak set-top box, tak televizor najednou.

Pevný disk

Rádi byste si občas nahráli své oblíbené pořady? Zjistili jste, že dávají dva zajímavé filmy najednou a tak potřebujete alespoň jeden z nich uložit na později? Sáhněte po modelu vybaveném praktickým pevným diskem.

Během jeho výběru berte ohled zejména na množství volného místa. Za minimum je v současné době považováno 128 GB, což dostačuje pro uložení několika filmů. Pokud jste si nezvolili zařízení vybavené interním pevným diskem, nemusíte zoufat. Některé set-top boxy jsou vybaveny USB vstupem, jehož prostřednictvím můžete připojit externí pevné disky nebo flashdisky.

Další funkce

Čím jiným si mohou výrobci navzájem konkurovat než nejrůznějšími dodatečnými funkcemi? Vzhledem k tomu, že na trhu naleznete výrazně množství modelů, není divu, že paleta doplňků je skutečně široká. Některé z nich jsou ryze kosmetického charakteru, jiné výrazně přispívají k uživatelskému komfortu. Jedná se o následující:

 • operační systém – možnost instalace doplňkových aplikací (hry, YouTube aj.), nutné připojení k internetu
 • funkce TimeShift – sledování nahrávaného pořadu se zpožděním, možnost kdykoliv jej přerušit
 • HbbTV – kombinace digitálního a internetového vysílání, pořady z internetového archivu, interaktivní obsah, nutnost připojení k internetu
 • automatické vypnutí a časovač – možnost načasovat nahrávání zvoleného programu, nastavení doby zapnutí a vypnutí přijímače

Cena

Závěr našeho článku se kvapem blíží a před námi je poslední kapitola. Jako již tradičně vás v ní seznámíme s výsledky námi provedené cenové analýzy. Ta zahrnovala více než stovku různých modelů od celé řady výrobců. Po prostudování této kapitoly byste měli mít alespoň rámcové přehled o tom, kolik peněz budete potřebovat k tomu, abyste získali zařízení požadovaných vlastností.

Cena do 750 Kč

Vlastníte starší televizor a nechce se vám jej ještě odkázat do starého železa? Netrávíte před obrazovkou příliš mnoho času a netoužíte po žádných luxusních vychytávkách? Potom si připravte částku do 750 korun a zalovte v nejnižší cenové relaci.

Všechny modely jsou vybaveny tunerem DVB-T2 s podporou kodeku H.265. Budete tak připraveni na přechod k novému standardu. Valná většina zařízení je osazena jediným tunerem, takže současně můžete sledovat a nahrávat pouze jeden program. Prostřednictvím USB vstupu můžete připojit externí harddisk pro uložení nahrávaných stopáží. Vlastní pevný disk však neočekávejte.

Cena od 750 do 1 500 Kč

Jestliže přeci jen vyžadujete i pokročilejší funkce a vlastnosti, poohlédněte se ve střední kategorii. Naleznete v ní set-top boxy navržené s ohledem na potřeby milovníků televizních programů. Výjimkou není duální provedení, kdy můžete současně sledovat a nahrávat rozdílné pořady.

U horní cenové hranice již objevíte i kousky vybavené vlastním pevným diskem. Na něj můžete podle libosti ukládat nahrávané pořady a následně je spravovat. Za zmínku stojí i obvykle vyšší úroveň zpracování uživatelského rozhrání a ovladače. Nemusíte se tak obávat náročné orientace v nepřehledném menu.

Cena nad 1 500 Kč

Nedovedete si svůj život bez televize vůbec představit? Využíváte hned několik druhů přenosu signálu současně? Vedete si soukromou videotéku nahraných pořadů? Potom vám nezbude než nahlédnout do nejdražší skupiny obsahující set-top boxy určené nejnáročnějším zákazníkům oplývající celou řadou funkcionalit.

Základ samozřejmě spočívá ve dvojici tunerů a podpoře nejmodernějších digitálních formátů. Některé kousky jsou navrženy pro podporu několika systémů najednou. Jedinou krabičku tak můžete využít kupříkladu pro příjem pozemního i satelitního vysílání. Samozřejmostí bývá operační systém umožňující instalaci celé řady doplňkových aplikací. Pevný disk se pyšní kapacitou nad 128 GB a dovoluje vytvoření skutečně bohaté knihovny filmů a pořadů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 21 hlasů