Jak vybrat šicí stroj
K výběru šicího stroje je vhodné přistupovat od samotného prvopočátku. Měli byste znát hlavní rozdíly mezi mechanickým a elektronickým šicím strojem. Poté vás seznámíme s dostupnými typy šicích strojů. Tyto informace se stanou vaším odrazovým můstkem k volbě jednotlivých parametrů.
Mezi ty důležité patří určitě počet programů, ale také druhy stehů. Váš výběr se bude odvíjet od toho, co všechno chcete šít. K tomu si připočtěte ještě znalost některých funkcí a vlastností šicích strojů.
Tohoto praktického průvodce pro nákup šicího stroje zakončíme i letmou zmínkou o tom, kolik vlastně tyto produkty stojí a co můžete obdržet za danou cenu.
Mechanické vs. elektronické šicí stroje
Na počátku všeho je zapotřebí seznámit se s hlavními odlišnostmi mezi mechanickými a elektronickými stroji. Ty ve své podstatě představují základní dělení těchto výrobků. Pokud si myslíte, že první jmenovaný je vybaven šlapacím pedálem a ten druhý se připojuje do zásuvky, nemáte tak úplně pravdu.
Toto kategorizování šicích strojů totiž souvisí především s jejich ovládáním.
Mechanické šicí stroje
Odlišnosti lze zpozorovat také u samotných chapačů šicího stroje. Ty mechanické disponují kyvnými chapači, které mají maximální šíři cik caku do 5 milimetrů. Vhodné jsou spíše pro začátečníky a ty, kdo šijí jen občas. K tomu přispívá i nižší cena stroje.
Elektronické šicí stroje
Tyto modely jsou na první pohled téměř totožnou kopií mechanických šicích strojů jen s tím rozdílem, že ovládání je elektronické. To znamená, že o nastavení stehů a jednotlivých parametrů se stará řídící deska s elektronikou. I zde můžete jednotlivé druhy stehů a programů měnit za pomocí tlačítek. Jejich součástí je zároveň displej, kde se zobrazují aktivní funkce a jednotlivé výběry. Výjimkou nejsou ani dotykové displeje u dražších modelů.
Elektronické šicí stroje obvykle disponující větším počtem stehů, nižší hlučností a celkovou variabilitou nastavení. Používány jsou rotační chapače s možností širšího stehu. Ideální volba pro ty, kdo se šití věnují s větší intenzitou. Na druhou stranu je třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady.
Klasický šití stroj vs. overlock
Pokud nahlédnete do produktových nabídek výrobců šicích strojů, narazíte kromě mechanických a elektronických modelů ještě na další podružné dělení. Je to klasický šicí stroj a overlock. I v tomto případě vám vysvětlíme hlavní odlišnosti.
Nežli k tomu však přistoupíme, musíte vědět, co je to vlastně overlock. Jde o speciální typ stehu využívaný u triček, mikin a jiných typů oblečení. Steh, který je nejenom sešit, ale také důkladně začištěn. Overlockový steh vzniká z několika nití najednou. Pro tvorbu profesionálního overlock stehu jsou zapotřebí čtyři nitě.
Klasický šicí stroj
Klasický šicí stroj si poradí s běžnými druhy stehy a lze jej označit za univerzálního pomocníka při zašívání, sešívání a prošívání. I tyto produkty ostatně bývají vybaveny základním overlockovým stehem. K jeho tvorbě jsou použity pouze dvě nitě, takže není dosaženo plnohodnotného stehnu.
Klasický šicí stroj však dostatečně poslouží běžným zákazníkům a osloví je především svou všestranností, nikoliv zaměřením na jediný typ stehu.
Overlock
Označení pro šití stroj, který je schopen šít plnohodnotné overlockové švy. K tomu využijete dvě, tři, čtyři nebo pět nití. S nimi docílíte profesionálního overlock bočního švu, na druhou stranu musíte počítat s tím, že tyto výrobky nejsou vzhledem k jejich primárnímu zaměření schopny šít rovně, jako je tomu u klasických šicích strojů.
V případě tohoto výrobku lze narazit také na odnož zvanou „coverlock“. Tyto stroje jsou určeny pouze na pokrývací coverlockové švy. Ty naleznete na rukávech či spodním lemu triček a na ostatním oblečení. Objevit můžete i kombinace ovelock a coverlock. S těmi bez problému ušijete celé triko tak, jak má vypadat.
Vyšívací stroj
Kapitolou samou o sobě jsou vyšívací stroje, které se od těch klasických liší svým použitím. Nejde o žádné univerzální modely pro všechno. Jejich účelem je vyšívání celoplošných obrázků a grafických symbolů v odpovídající velikosti. Pořizovací náklady těchto zařízení jsou bezpochyby vyšší. Oproti ručnímu vyšívání však nabízí plně automatický režim.
Na trhu jsou k dispozici také kombinace klasických a vyšívacích strojů. Ty využijete nejenom pro běžné šití, ale v omezené míře i pro vyšívání. Za takovou nadstavbu si budete muset připlatit zhruba 1/3 normální ceny šicího stroje.
Počet a druhy stehů
Výběr šicího stroje přizpůsobte nejenom budoucím potřebám užití, ale i počtu a druhu stehů. Někteří výrobci tyto parametry skrývají pod výraz „počet programů“. Z logiky věci jasně vyplývá, že čím náročnější v rámci šití budete, tím více stehů a jejich typů musíte vyžadovat.
Počet stehů čili programů často koresponduje s typem šicího stroje a s výší pořizovacích nákladů. Ty nejlevnější modely mohou mít jen tři druhy stehů. Ty dražší naopak více, jak 250. My vás prostřednictvím následujících řádků seznámíme s těmi nejpoužívanějšími.
- Rovný entlovací steh – Jeden z nejzákladnějších stehů pro začištění okrajů. Nechybí ve výbavě každého šicího stroje.
- Overlockový steh – Ten jsme si už představili výše. Jde o otevřený/uzavřený steh pro vytváření pevných lemů. Jeho součástí může být nejenom obšívání, ale i začišťování okrajů.
- Elastický steh – Ideální pro pružné textilní materiály.
- Klikatý steh – Další ze standardních stehů připomínající svým vzhledem hory.
- Slepý steh – Jinak řečený neviditelný steh.
- Dekorativní stehy – Nabídka originálních a zajímavých stehů, které vám přijdou vhod při šití nejrůznějších oděvů.
Vlastnosti a funkce
Druhy stehů a jejich počet pro vás bude do jisté míry výchozím bodem pro výběr nového šicího stroje. Myslet byste však měli také na to, že na trhu je řada odlišných modelů se spoustou libovolných doplňků a funkcí. A ty se vám mohou hodit při šití libovolného oblečení. K velice populárním a oblíbeným funkcím a vlastnostem patří následující.
- Automatický odstřih nitě – Tento mechanismus je výsadou elektronických šicích strojů, u kterých je nůž umístěn pod stehovou deskou. Po stisknutí tlačítka dojde k automatickému ustřižení nitě.
- Volné rameno – S takovým šicím strojem budete bez problému šít nohavice a rukávy, a to i na úzkém rameni.
- Osvětlení – Součástí šicího stroje je zdroj světla směřující na jehlu. To přináší lepší viditelnost při šití.
- Automatický navlékač nitě – Mechanismus sloužící pro navlékání nitě na jehlu.
- Kroková knoflíková dírka – Stačí uložit knoflík na požadované místo a automatický či poloautomatický program knoflík přišije od A až do Z.
- Kolenní páka – Při šití nemusíte pouštět látku z ruky. Zvednutí patky lze provést kolenem.
- Zapošití – Funkce jinak nazývaná jako ryglování. Výsada elektronických šicích strojů, které po stisku tlačítka konečné místo důkladně zapošijí.
- Nastavení pozice jehly – Nastavíte si, zda má jehla po ukončení šití zůstávat zapíchnutá v látce nebo ve vzduchu.
- Paměť pro kombinaci stehů – Dražší modely elektronických šicích strojů umožňují do paměti uložit rozdílné varianty stehů jdoucích za sebou. Ty pak stačí spustit a šicí stroj provádí vše automaticky.
- Nastavení přítlaku patky – Tato funkce se hodí hlavně při šití jemnějších textilních materiálů.
Odlišnosti lze zpozorovat také u samotných chapačů šicího stroje. Ty mechanické disponují kyvnými chapači, které mají maximální šíři cik caku do 5 milimetrů. Vhodné jsou spíše pro začátečníky a ty, kdo šijí jen občas. K tomu přispívá i nižší cena stroje.
Cena
Náklady na pořízení nového šicího stroje se samozřejmě odvíjí od toho, co od takového praktického pomocníka vyžadujete. Ať už se vaší volbou stanou produkty pro občasné šití nebo poloprofesionální a profesionální stroje, vždy vybírejte mezi prověřenými výrobci. Kvalitní produkty se totiž promítnou nejenom do preciznějšího zpracování plastového či kovového obalu, ale také do dlouhé životnosti a bezproblémového chodu. Osvědčené značky jsou Singer, Brother, Lucznik, HomeLife, Bernina Bernette, Garudan, Siruba, Toyota a Zoje.
Cena do 3 000 Kč
Tato investice se bude týkat nejméně náročných zájemců o nový šicí stroj. Modely za tuto cenu se pyšní cca 10 – 20 druhy programů a průměrným zpracováním. I přesto dokáží nabídnout šití dvoj jehlou, mají program na knoflíkové dírky nebo zpětný chod. Ve všech případech půjde o mechanické šicí stroje.
Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč
Váš výběr se rozroste o elektronické šicí stroje, které budou vybaveny praktickým podsvíceným displeje. K navýšení dojde také u počtu druhů stehů v řádu až 70 programů. U spousty modelů nechybí LED osvětlení, nastavitelná poloha jehly, volné rameno, variabilní nastavení délky a šířky stehů, včetně bočního zabudovaného ořezu.
Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč
Náročnější švadlenky si samozřejmě mile rády připlatí. Šicí stroje v této ceně mohou mít více, jak 100 druhů stehů, navlékač nitě na jehly, zpátkovací tlačítko, dostatečně velký displej, ale také rozšiřující příslušenství v základní výbavě. To tvoří nejčastěji praktické stolky jako součásti šicích strojů. Většina těchto modelů je elektronických a výjimkou nejsou ani vyšívací stroje typu overlock a coverlock.
Cena nad 30 000 Kč
Šicí stroje s cenou nad 30 000 Kč si své pevné místo najdou především v profesionální výrobě. Dražší modely mohou mít až 1 000 programů a spoustu nadstandardních funkcí. Pokud se stále bavíme o stolních šicích strojích, jejich hodnota může přesahovat částku 150 000 Kč. Je však nutno podotknout, že jde povětšinou o plně automatizovaná zařízení.