Test 10 nejlepších síťových úložišť NAS 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších síťových úložišť NAS

Aktualizováno:
Říjen 2021

Síťové úložiště NAS je pojmem, se kterým se minimálně okrajově setkal bezpochyby každý. Překlad zkratky Network Attached Storage je do jisté míry vypovídající. Jde o spojení hned několika pevných disků v jeden celek. Ten slouží jako zdroj velké diskové kapacity.

NAS úložiště můžete využívat nejenom pro zálohování, ale také pro běžné ukládání dokumentů a multimediálního obsahu. Jeho výhodou je přístupnost. Toho využijete nejenom se stolním počítačem a notebookem, ale i s tabletem a mobilním telefonem.

Společné úložiště pro data má široké užití jak v domácím, tak ve firemním segmentu. Pokud o nákupu takového výrobku uvažujete, pomůže vám náš článek Jak vybrat síťové úložiště NAS. V něm se totiž zaměříme i na ty nejmenší detaily a všechny potřebné parametry.


Nejlepší síťová úložiště NAS dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Synology DiskStation DS220j
Synology DiskStation DS220j 96 %
Počet recenzí: 13
6 300 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Synology DiskStation DS220+
Synology DiskStation DS220+ 79 %
Počet recenzí: 8
11 200 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Synology DiskStation DS218play
Synology DiskStation DS218play 91 %
Počet recenzí: 20
7 800 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Synology DiskStation DS920+
Synology DiskStation DS920+ 100 %
Počet recenzí: 6
18 800 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Synology DiskStation DS118
Synology DiskStation DS118 93 %
Počet recenzí: 11
5 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Synology DiskStation DS218
Synology DiskStation DS218 93 %
Počet recenzí: 11
8 900 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Synology DiskStation DS1621+
Synology DiskStation DS1621+ 100 %
Počet recenzí: 2
30 300 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze WD My Cloud EX2 Ultra WDBVBZ0000NCH-EESN
WD My Cloud EX2 Ultra WDBVBZ0000NCH-EESN Zatím nehodnoceno 4 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Synology DiskStation DS120j
Synology DiskStation DS120j 100 %
Počet recenzí: 1
3 400 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze WD My Cloud EX2 Ultra WDBVBZ0080JCH-EESN
WD My Cloud EX2 Ultra WDBVBZ0080JCH-EESN 100 %
Počet recenzí: 1
14 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat síťové úložiště NAS

Abyste byli schopni vybrat to správné síťové úložiště NAS, je zapotřebí odrazit se nejprve od toho, k čemu tento produkt budete primárně využívat. Na základě toho zvolíte zařízení s odpovídajícím počtem volných pozic a celkovou kapacitou.

Jednu z kapitol budeme mimo jiné věnovat i samotnému procesu a operační paměti síťového úložiště NAS. Tyto údaje do určité míry souvisí i s rychlostí zápisu a čtení. Podstatné pro vás bude konektorová výbava, včetně celkové spotřeby elektrické energie.

Před finálním výběrem síťového úložiště NAS se nezapomeneme zmínit ani o dostupných funkcích, které rozšiřují možnosti těchto produktů. Nakonec vám nastíníme výsledné pořizovací náklady spojené s tímto sortimentem.

Způsob využití

Nejprve byste si měli ujasnit, k čemu vlastně budete síťové úložiště NAS využívat. Lépe řečeno kde. Je logické, že vám tento datový prostor poslouží k ukládání nejrůznějších typů dat. Rozdílné však budou požadavky na NAS podle konkrétního prostředí.

 • Domácí použití
 • Firemní použití

Domácí použití

Síťové úložiště NAS pro domácí účely je pochopitelně méně náročnější nežli NAS pro firemní a komerční sektor. Výsledný produkt bude menších rozměrů a menší hmotnosti. A to hlavně proto, že si vystačíte s jednou až čtyřmi pozicemi pro pevné disky. Mnohdy nejsou vyžadovány ani žádné speciální funkce. Většině majitelům takových modelů stačí, když se k úložišti dokáže bez problému připojit kolem pěti uživatelů naráz. Tohle všechno se samozřejmě kladně promítá hlavně do nižší pořizovací ceny.

Firemní použití

Opakem toho jsou firemní datová úložiště, která jsou spojena s využitím funkcí RAID, dokáží pojmout více jak deset pevných disků a jsou uzpůsobeny vyšší přístupnosti. Data z nich mohou číst desítky, ba dokonce stovky uživatelů naráz. K dispozici budete mít více typů připojení, včetně bezdrátových technologií. Počítat však musíte s tím, že za podobné síťové úložiště NAS si trochu více připlatíte.

Počet pozic

Za pojmem „počet pozic“ se skrývá jasně daná informace. Ta prezentuje počet pevných disků, které budete schopni vložit do síťového úložiště NAS. Od celkového počtu se každopádně odvíjí velikost boxu a jeho další parametry. Základní síťová úložiště NAS jsou spojena s počtem pozic dosahujících hodnoty čtyř disků. Pokud budete náročnější, máte možnost volit varianty 6 – 8 disků, 12 – 16 disků nebo 18 pevných disků.

Obvykle platí, že s rostoucím počtem pozic pro datové úložiště NAS roste také cena tohoto zařízení.

Celková kapacita

Když už se při výběru síťového úložiště NAS budete zajímat o počet pozic, měli byste zároveň kalkulovat s celkovou kapacitou datového úložiště. To je prostor vznikající součtem kapacit jednotlivých pevných disků. Tento údaj je prezentován v gigabajtech GB a terabajtech TB.

Jestliže koketujete s myšlenkou použití síťového úložiště NAS pro domácí účely, vystačíte si obvykle s celkovou kapacitou od 2 TB do 8 TB. Firemní prostředí je samozřejmě náročnější na prostor. Zakoupit můžete dokonce NAS úložiště s celkovou kapacitou nad 36 TB.

Procesor a operační paměť

Pod pojmem síťové úložiště NAS si přestavte takový malý počítač. Jeho součástí jsou nejenom pevné disky, kterých můžete vložit odpovídající množství a navýšit kapacitu celého úložiště. Nepostradatelnou součástí tohoto zařízení je i řídící jednotka. Ta se skládá ze dvou důležitých komponent.

 • Procesor
 • Operační paměť

Výběr procesoru je zcela na vás. K dispozici vám budou varianty jak s procesory Intel, tak AMD. Pokud dáte jako většina uživatelů přednost procesorům Intel, budete mít k dispozici nejlevější řady Intel Celeron, ale také výkonné verze Intel Core i7. S typem procesoru souvisí i jeho frekvence. Ta může být od 0,6 GHz až do 3,7 GHz. Čím vyšší číslo bude, tím vyššího výkonu se logicky dočkáte.

Druhým důležitým prvkem podepisujícím se na rychlosti síťového úložiště NAS je operační paměť udávaná v gigabajtech GB. Ta levnější zařízení mají velikost paměti do 1 GB. Nejlepší datová úložiště mohou disponovat operační pamětí až 32 GB a více.

Rychlost zápisu a čtení

Ať už bude k datovému úložišti NAS přistupovat pět uživatelů nebo rovnou padesát, vždy by vás měla zajímat také rychlost zápisu a čtení dat z pevných disků. Vždyť síťové úložiště se stane vlastně takovým dalším diskem ve vašem počítači či jiném typu zařízení. A právě v okamžiku přistupování na úložiště oceníte to, jak rychle budete schopni data uložit a zároveň je číst. Tento parametr je udáván v megabajtech za sekundu a narazíte na něj pod zkratkou MB/s. Jak už asi správně tušíte, čím vyšší rychlost zápisu a čtení bude, tím většího komfortu se vám v tomto směru dostane. Níže uvádíme průměrné rychlosti síťových úložišť NAS.

 • Rychlost čtení od 66 MB/s do 3 400 MB/s
 • Rychlost zápisu od 40 MB/s do 2 200 MB/s

S narůstající rychlostí čtení a zápisu roste pochopitelně cena datového úložiště NAS.

Konektivita

Abyste byli vůbec schopni přistupovat k datům na síťovém úložišti NAS, musíte jej připojit buď k počítač nebo k síti, skrze kterou budou data dostupnější i ostatním uživatelům. Setkat se můžete obvykle se čtyřmi typy rozhraní. Ta mohou navíc nabývat většího počtu jednotlivých portů. To už závisí na tom, co od daného výrobku očekáváte a jak jej budete primárně využívat.

 • USB – Jeden z nejrozšířenějších konektorů vůbec, na který můžete narazit ve dvou variantách vyhotovení. USB 2.0 a USB 3.0, popřípadě USB 3.1. To je pochopitelně nejrychlejší a přináší nejvyšší přenosové rychlosti.
 • LAN – Označení pro ethernet neboli síťové připojení k vaší domácí síti. Tento konektor vám zajistí to, že k datovému úložišti NAS budete schopni přistupovat nejenom z domu, ale klidně skrze internet.
 • eSATA – Konektor je schopen rozšířit kapacitu vašeho síťového úložiště NAS za pomoci dalšího externího disku připojeného prostřednictvím konektoru eSATA.
 • Wifi – Bezdrátová technologie nacházející své největší upotřebení především v komerčním segmentu. Setkat se můžete se čtyřmi dostupnými standardy Wifi, které rozhodují o přenosové rychlosti – Wifi 802.11ac, Wifi 802.11n, Wifi 802.11g a Wifi 802.11b.

Spotřeba

Nezanedbatelným údajem při pořizování síťového úložiště NAS je také jeho spotřeba. Na mysli máme elektrickou energii jak v režimu spánku neboli Stand-by, tak při plné zátěži a provozu. Čím výkonnější a větší síťové úložiště NAS zvolíte, tím většího odběru se samozřejmě domůžete. Takže i v tomto směru vás určitě bude zajímat hodinová spotřeba elektrické energie ve dvou nejčastějších režimech.

 • Režim Stand-by od 0,57 W do 130 W
 • Provozní režim od 7 W do 220 W

V tomto směru platí, že čím větší odběr elektrické energie bude datové úložiště NAS mít, tím vyšší vás čekají provozní náklady.

Funkce

Velké množství modelových řad síťových úložišť na trhu se liší nejenom svou kapacitou, konektivitou a přenosovou rychlostí. Přihlížet byste měli také k funkcím, které rozhodují nejenom o velikosti pořizovacích nákladů, ale i o tom, co všechno navíc bude datové úložiště NAS umět.

 • RAID – Možnost použití síťových úložiště NAS v tzv. RAID, což je do jisté míry možnost kompletní zálohy a obnovy dat při poškození některého z disků. Využívat lze libovolné typy RAID, které slouží nejenom k zabezpečení dat, ale také zvýšení přenosové rychlosti, popřípadě lze vsadit na speciální kombinace obojího. Díky tomu existují varianty RAID 1, RAID 5, RAID 10 a další.
 • Server – Síťové úložiště může fungovat jako plnohodnotný server, a to nejrůznějšího typu v závislosti na tom, co od takového zařízení primárně očekáváte. Je to například FTP server, Download server, Cloud server, iTunes server, Print server, Web server a ostatní. Výjimkou není ani Media server označovaný dobře známou zkratkou DLNA.
 • QNAP – Speciální operační systém QTS v síťových úložištích NAS přinášející spoustu aplikací navíc. Ty dokáží lépe a efektivněji pracovat s fotografiemi, hudbou a soubory.
 • Provedení – Podle toho, kam umístíte datové úložiště máte možnost volby mezi fyzickým provedením. Elegantní řešení v boxu totiž lze vyměnit také za datové úložiště určené do serveru.
 • Signalizace – Každé síťové úložiště je vybaveno odlišným počtem signalizačních diod, které informují uživatele o spoustě procesů – od komunikace a spouštění, až po problémy s disky apod. Nechybí ani zvuková signalizace.

Instalace

Pokud se obáváte toho, že síťové úložiště NAS pro domácí účely nebudete schopni nastavit a zkonfigurovat, pak jste na omylu. Tyto typy datových úložišť jsou navrženy tak, aby si s instalací poradil každý laik. Postupovat můžete nějak následovně.

 • Pokud tam nejsou, vložte pevné disky do šachet síťového úložiště a přesvědčte se o tom, že jsou dobře usazeny.
 • Následně připojte úložiště do domácí sítě a zapněte jej.
 • Dle přiloženého návodu využijte webového ovládacího rozhraní.
 • Následně můžete NAS obsluhovat a spravovat dle vlastních potřeb.

Cena

Ceny síťových úložišť NAS se samozřejmě výrazně odlišují podle toho, co od takového zařízení očekáváte. Finální parametry každého modelu ovlivňují cenu do nejmenšího detailu. I proto je třeba vybírat důkladně, protože je řada funkcí, které třeba nemusíte využít. Tak proč za ně platit? Při nákupu cílového produktu se snažte sázet na kvalitu. Tu zaručuje několik předních výrobců. Mezi ně patří určitě Synology, Western Digital, Seagate, QNAP, ZyXEL, ASUSTOR a další.

Cena do 3 000 Kč

Nejlevnější síťová úložiště NAS zakoupíte od 2 000 Kč. V této cenové kategorii samozřejmě nemůžete počítat s tím, že datové úložiště bude mít více pozic, jak dvě. Zároveň budete omezeni z pohledu jakýchkoliv funkcí a získáte v podstatě naprostý základ.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

V tomto případě se dopracujete k prověřeným Synology datovým úložištím, kam lze vkládat nejenom 2,5“, ale také 3,5“ disky. Lepší procesor a vyšší operační paměť jsou zárukou rychlosti a přístupnosti. Kromě LAN konektoru lze využít i USB porty.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Datová úložiště NAS s více jak osmi pozicemi. Modely s maximální kapacitou až 36 TB vhodné nejenom pro domácí, ale i komerční použití. Důkazem toho jsou bohatší možnosti ovládání a nastavení, včetně větší zásoby portů a konektorů.

Cena nad 20 000 Kč

Investice nad 20 000 Kč je spojena s vyššími nároky na zálohu a bezpečnost dat. Kromě klasických boxů s více jak 16 pozicemi můžete volit i serverová řešení. Hodnota takových modelů hravě překročí hranici 300 000 Kč. Jde však o profesionální firemní varianty.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 136 hlasů