Menu

Nejlepší síťové karty 2024: Srovnání podle testů a recenzí

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Síťová karta je v dnešní době doslova nepostradatelnou součástí jakéhokoliv stolního počítače nebo notebooku. Prvek, který slouží primárně k propojení počítačů v rámci počítačové sítě. S pomocí síťové karty můžete přistupovat nejenom k datům ve vlastní či firemní síti, ale také k internetu.

V současnosti výrobci chrlí na trh přemíru nejrůznějších síťových karet. Ty se kromě své velikosti a vzhledu liší i způsobem připojení a nabízenými funkcemi. Moderní síťové karty dokáží zajistit kompletní síťovou komunikaci bez vašeho přičinění a s řadou nadstandardních služeb.

Při výběru síťové karty byste si měli ohlídat několik základních prvků, které jsou pro budoucí provoz důležité. Právě tento článek vás seznámí s možnostmi této výpočetní komponenty a provede vás jejím nákupem od začátku až do konce.


Nejlepší síťové karty dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 99 %
Počet recenzí: 28
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 93 %
Počet recenzí: 52
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 87 %
Počet recenzí: 166
360 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 92 %
Počet recenzí: 12
1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 90 %
Počet recenzí: 253
450 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 93 %
Počet recenzí: 19
480 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 96 %
Počet recenzí: 4
1 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 100 %
Počet recenzí: 1
2 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 100 %
Počet recenzí: 3
600 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 97 %
Počet recenzí: 2
500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat síťovou kartu

Většina uživatelů stolních počítačů a notebooků si představuje, že síťová karta má jen jedno ethernetové rozhraní. Na trhu však můžete narazit i na speciální wifi síťové karty. A právě o rozdílu těchto dvou produktů bude pojednávat první kapitola.

Hned poté se zaměříme na vstupní rozhraní, skrze které máte možnost připojit síťovou kartu ke stolnímu počítači nebo k notebooku. Zajímat by vás měla například přenosová rychlost a pásma wifi síťové karty.

V rámci komplexnosti tohoto článku budeme jednu celou kapitolu věnovat také funkcím síťových karet. O nich byste měli mít alespoň základní povědomí ať víte, co vlastně kupujete. Nakonec nebudou chybět ani orientační ceny síťových karet.

Klasické a wifi síťové karty

Pod pojmem síťová karta si šlo ještě před několika představit pouze doplněk aplikovatelný do útrob stolního počítače, který obsahuje pouze ethernetový neboli LAN konektor. Technologie jdou však neustále kupředu a vy dnes máte na výběr. V současnosti není každá síťová karta spjata s pevným kabelovým připojením. Využívat můžete i bezdrátové technologie wifi.

Jde konkrétně o wifi síťové karty. Ty vám umožní připojení k internetu nebo do pracovní sítě bez použití kabelu. A tato vlastnost není jen výsadou notebooků, které zpravidla disponují wifi modulem. Wifi síťové karty jsou velice často aplikovány i do stolních počítačů. Tou nejlepší variantou je pak síťová karta spjatá nejenom s ethernetovým konektorem, ale také s integrovaným wifi modulem.

Pro úplnost ještě uvedeme, že spousta výpočetní techniky má integrované síťové prvky přímo na desce. To vám však nebrání v tom, pořídit si externí či přídavnou síťovou kartu k počítači, která bude umožňovat daleko více věcí a přinášet zajímavé funkce navíc.

Vstupní rozhraní

Při nákupu síťové karty je důležité vědět, jakým způsobem ji budete připojovat ke stolnímu počítači nebo notebooku. V první řadě byste se proto měli zajímat o vstupní rozhraní, které je vlastně takovým spojovacím článkem mezi síťovou kartou a výpočetní technikou. Nejčastěji narazíte na tyto způsoby připojení.

 • PCI – Jde o sběrnici PCI Express integrovanou přímo v útrobách počítače na základní desce. Primárně jsou síťové karty PCI vybaveny ethernetovým konektorem, výjimkou však není ani aplikování wifi modulu. Tento typ síťové karty je schopen docílit přenosové rychlosti přes 250 Mbit/s.
 • USB – Toto vstupní rozhraní je využíváno především u externích wifi síťových karet. Ty můžete pohodlně připojit do jakéhokoliv portu USB a rázem máte ve stolním počítači wifi a máte možnost připojit se k síti bezdrátově. Z pohledu aplikování jde o nejjednodušší řešení.

Hledání vhodné síťové karty vás mimo jiné může přivést také k dalším modelům, které disponují například vstupním rozhraním miniPCI nebo ExpressCard. Tyto síťové karty však nejsou tak využívané a nenajdete je v hojném zastoupení, jako PCI a USB.

Přenosová rychlost

V rámci technických parametrů síťové karty se kromě vstupního rozhraní zajímejte také o to, jak vysoké přenosové rychlosti lze s danou síťovou kartou docílit. Tento údaj se odvíjí především od zvolené technologie. Uvědomit si totiž musíte, s jak velkými daty budete v rámci sítě pracovat, kolik informací budete přenášet a jaké jsou kupříkladu nároky používaných aplikací komunikujících po síti.

Nejčastěji se v rámci přenosové rychlosti po LAN setkáte s těmito hodnotami. Z logiky věci jasně vyplývá, že čím vyšší číslo, tím rychlejší přenos dat přes síť.

 • Přenosová ethernetová rychlost 10 Mbit/s
 • Přenosová ethernetová rychlost 100 Mbit/s
 • Přenosová ethernetová rychlost 1 000 Mbit/s
 • Přenosová ethernetová rychlost 10 Gbit/s

Pásma wifi síťových karet

Jestliže vašim účelům bude primárně vyhovovat wifi síťová karta, ani v tomto případě byste neměli podceňovat přenosovou rychlost tohoto bezdrátového modulu. Ta se odvíjí od toho, v jakém pásmu bude wifi síťová karta pracovat. Zároveň na to mají vliv i použité standardy.

Postarší pásmo funguje na frekvenci 2,4 GHz. Má dobrou průchodnost terénem, delší dosah signálu, ale na druhou stranu omezenější množství použitých kanálů a menší přenosové rychlosti.

 • Standard IEEE 802.11 dosahuje přenosové rychlosti až 2 Mbit/s
 • Standard IEEE 802.11b dosahuje přenosové rychlosti až 11 Mbit/s
 • Standard IEEE 802.11g dosahuje přenosové rychlosti až 54 Mbit/s
 • Standard IEEE 802.11n dosahuje přenosové rychlosti až 600 Mbit/s

Druhým a dnes již velice vyhledávaným přenosovým pásmem je to pracující na frekvenci 5 GHz. Přes nižší dosah a propustnost skrze nejrůznější překážky v terénu nabízí dostatek kanálů a je příslibem vyšších rychlostí.

 • Standard IEEE 802.11a dosahuje přenosové rychlosti až 54 Mbit/s
 • Standard IEEE 802.11n dosahuje přenosové rychlosti až 600 Mbit/s
 • Standard IEEE 802.11ac dosahuje přenosové rychlosti až 1 800 Mbit/s
 • Standard IEEE 802.11ad dosahuje přenosové rychlosti až 7 000 Mbit/s

Funkce

Každá síťová karta plní roli přenašeče dat mezi stolním počítačem či notebookem a sítí libovolného typu. Vedle této naprosto základní funkce však můžete narazit ještě na pár dalších, které mohou mít spojitost, jak s klasickými síťovými kartami, tak s wifi síťovými kartami. A možná právě některé z těchto funkcí vám usnadní výběr tohoto prvku nebo ujasní to, co vlastně od síťové karty budete očekávat.

 • Wake on LAN – Prostřednictvím této funkce budete schopni počítač zapnout s pomocí datové sítě. To vám umožní například některé aplikace.
 • Externí anténa – Jde o výsadu síťových karet, které dokáží bezdrátový přenos. Právě ty mají konektor pro připojení externí antény. Tu lze bez problému odmontovat a nahradit jinou s mnohem větším dosahem.
 • MIMO – Jestliže disponujete wifi síťovou kartou, máte díky této funkci možnost připojit více antén a tím pádem zvýšit celkovou propustnost tohoto síťového prvku.
 • WPS – Funkce WPS je spjata hlavně s rychlou a snadnou konfigurací bezdrátového spojení.
 • Přenos obrazu a zvuku mezi různými zařízeními – Některé wifi síťové karty se pyšní i technologiemi pro přenášení bezdrátového obrazu a zvuku. Jmenovat lze například technologie AirPlay, Miracast, WiDi a DLNA.

Cena

Síťové karty jsou z pohledu pořizovacích nákladů celkem dostupným sortimentem. Při pořizování karty pro domácí a nenáročné účely rozhodně nejde o žádný závratný výdaj. Ať už si kupujete síťovou kartu pro domácí nebo komerční užití, vždy volte jen prověřené výrobce, kteří jsou zárukou kvality. Jmenovat lze například značky Asus, D-Link, Edimax, Netis, TP-Link, Intel a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější síťovou kartu můžete dnes pořídit za cenu do 200 Kč. Půjde ale o ethernetové provedení, které je spojeno s přenosovými rychlostmi 10/100 Mbit/s. Výjimkou nejsou ani malé USB adaptéry fungující jako spolehlivé wifi síťové karty.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V případě vyšší investice budete mít na výběr z gigabitových síťových karet přinášejících vyšší přenosové rychlosti. Výjimkou nejsou ani dvoupásmové wifi síťové karty určené pro obě frekvenční pásma 2,4 GHz a 5 GHz.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Vesměs profesionální síťové karty, které jsou primárně určeny pro velké a náročné datové přenosy. Obvykle jsou součástí serverů a výkonných pracovních stanic. Vybaveny mohou být i dvěma ethernetovými porty.

Cena nad 4 000 Kč

Síťové karty nad 4 000 Kč podléhají těm nejvyšším nárokům, ať už jde o klasické LAN karty nebo wifi síťové karty, ke kterým můžete připevnit více antén. Ty nejdražší modely jsou určeny pro výkonné servery a mohou dosahovat hodnot až 80 000 Kč.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 30 hlasů

Další oblíbené testy a recenze