I když je skateboard jen pouhým prknem se čtyřmi kolečky, možná byste se divili, k čemu všemu musíte přihlížet, abyste zvolili ten správný produkt. Základem je určitě volba ideální velikosti prkna. Váš věk a postava, včetně účelu použití, hrají bezpochyby také velice důležitou roli.
Prostřednictvím článku „Jak vybrat skateboard“ vám představíme velikosti dostupných desek a jejich výrobní materiál. Vysvětlíme vám pojem truck a sdělíme, že i kolečka zastupují při volbě kvalitního skateboardu svou úlohu. V neposlední řadě se budeme věnovat ložiskům.
Usnadněte si nákup skateboardu s pomocí několika následujících řádků, jež vás při pořizování tohoto výrobku navedou tím ideálním směrem, a naplno přičichněte ke „skate kultuře“, která se vyvíjí už od 70. let 20. století.
Jak vybrat skateboard stručně:
- Zvolte správný typ – Bude se odvíjet podle toho, za jakým účelem si ho pořizujete a jaký styl jízdy si chcete dopřávat.
- Vyberte vhodnou velikost desky – Záležet bude nejen na velikosti nohy jezdce a jeho celkové postavě, ale také na typu jízdy.
- Zaměřte se na výrobní materiál – I ten bude totiž ovlivňovat celkovou kvalitu prkna a jízdní vlastnosti.
- Důležitou roli hrají kolečka a trucky – U koleček řešte jejich tvrdost, velikost a úroveň ložisek, trucky se dělí podle profilu a velikosti desky.
- Nezapomeňte na vhodné příslušenství – Nejlépe se vám bude jezdit v botách s plochou podrážkou. O vaši bezpečnost se postará přilba a chrániče.
- Připlaťte si za kvalitu – V opačném případě by vám špatné prkno mohlo skateboarding spíše otrávit, což by byla velká škoda.
Druhy
Tento článek je primárně zaměřen na nákup skateboardu, mnohdy označovaného jako „skejt“. Při nahlédnutí do produktových nabídek však můžete spatřit ještě tři další typy prken. Proto považujeme za prioritní vysvětlit rozdíly mezi takovými výrobky.
- Skateboard – Menší a odolné prkno, které v této kategorii sportovního náčiní patří k těm nejvyužívanějším. Ideální na U-rampy, krátké pojížďky po městě a k zábavě ve skateparku.
- Pennyboard – Malý skateboard zejména pro děti a mladé dospělé. Jeho výrobním materiálem je plast a důraz je kladen na malou hmotnost. Je to spíš takový mini longboard. Mívá větší kolečka, a tak se nemusíte bát povrchových nerovností. Proto se může stát nedílnou součástí každodenního pohybu po městě.
- Longboard – Větší varianta skateboardu s robustnějšími kolečky. S tímto prknem docílíte mnohem vyšších rychlostí. Využíván je mimo jiné ke sjezdům z kopců, zaručuje totiž daleko větší stabilitu a bezpečnost. Longboardům jsme věnovali samostatný článek Jak vybrat longboard.
- Waveboard – Produkt vhodný na rovné úseky, už na pohled zvláštní druh. K jeho rozpohybování se nemusíte odrážet nohou, ale posouváte se speciálním pohybem kupředu. V podstatě je spojený ze dvou prken se dvěma kolečky otočnými o 360°. Je vhodný na nejrůznější triky.
Velikost desky
První věcí, na kterou se zaměříte při výběru skateboardu, bude velikost desky. Jestliže si myslíte, že důležitým parametrem je délka, jste značně na omylu. Tu největší roli totiž hraje šířka vycházející z postavy jezdce a prostředí, kde budete na skateboardu jezdit nejčastěji. Primárně se ovšem řiďte podle velikosti vaší nohy, ta bude při tomto parametru zásadní. Až pak můžete přihlížet ke stylu jízdy.
Z logiky věci vyplývá, že širší desky vám zajistí vyšší stabilitu při jízdě. Užší desky jsou naopak vhodné k provádění nejrůznějších triků. Z obecného hlediska lze tvrdit, že pro vyšší a těžší jezdce je vhodnější širší deska. Ta užší naopak poslouží menším a hubenějším jedincům. Narazit můžete na zhruba šest typů šířek.
- MICRO 6,5“ – 6,75“ – Skateboardy vhodné pro děti do věku pěti let.
- MINI 7“ – Skateboard pro děti s výškou 104 až 133 centimetrů.
- MID 7,3“ – Skateboard pro děti vysoké cca 134 až 157 centimetrů.
Nad 7,4“ šířky lze skateboard považovat za vhodný pro dospělého jedince. A právě zde můžete narazit na zbývající tři kategorie dělení.
- 7,5“ až 8“ – Běžná šířka skateboardu, kterou nejčastěji užijete pro technicky založené ježdění, například ve skateparku.
- 8“ až 8,25“ – Prkna vhodná spíše do bazénů a U-ramp.
- 8,5“ a více – Stabilní prkna pro vertikální rampy nebo pohodové ježdění ve městě.
Šířka desky bývá každopádně velmi individuální a každému může vyhovovat něco jiného. Na tu správnou velikost přijdete nejlépe tak, že si ji zkrátka vyzkoušíte. Pokud jste ale úplný začátečník, můžete se řídit například podle následující tabulky.
Velikost bot EU | Velikost bot UK | Doporučená šířka desky |
37,5 – 38,5 | 4,5 – 5,5 | 7,6″ – 8″ |
39 – 40,5 | 6 – 6,5 | 7,75″ – 8,25″ |
41 – 43 | 7 – 8,5 | 8″ – 8,4″ |
44 – 45,5 | 9 – 10,5 | 8,1″ – 8,6″ |
46 – 47,5 | 11 – 12 | 8,3″ – 8,6″ |
od 48 | od 13 | 8,5″ a více |
Výrobní materiál desky
Kvalitu skateboardové desky samozřejmě ovlivňuje také její výrobní materiál. Ten se promítá do celkových pořizovacích nákladů. Propracovanost desky je úměrná celkové pevnosti při jízdě a provádění nejrůznějších triků. Většina desek obsahuje 5 až 9 vrstev zajišťujících onu požadovanou pevnost. Musíte však počítat s tím, že čím více vrstev, tím těžší skateboard.
Výrobní materiál vybírejte podle toho, k čemu chcete skateboard využívat a kde s ním chcete jezdit. V zásadě lze materiály rozdělit do tří základních kategorií. (Zdroj: Bakalářská práce)
- Plast a laminát – Na ten narazíte u levnějších skateboardů. Většinou jsou určené pouze pro děti nebo pro občasnou klidnou jízdu do města. Jedná se ovšem o nejméně kvalitní variantu.
- Dub – Jedná se o tvrdou dřevinu a skvěle se hodí například pro longboardové desky. U těch je totiž důležité, aby vydrželi i větší rychlosti a nezačali se kroutit nebo nepříjemně vibrovat.
- Javor – Desky z javoru bývají pružné, a přesto velmi pevné. Z toho důvodu jsou nejvhodnější například na skákání a různé triky. Jedním z nejkvalitnějších je konkrétně kanadský javor, můžete ale narazit i na jiné druhy.
Trucky
Pod pojmem truck si můžete představit podvozek skateboardu. Je to ta část, na které jsou připevněna kolečka. Hlavní funkcí trucku je zajištění přesného a stabilního zatáčení při jízdě. K tomu dochází pouhým náklonem a přesunem tělesné váhy na danou stranu. Při výběru truck vás budou zajímat především jeho šířka a výška.
Šířka trucku
Na volbě správné šířky není vlastně nic složitého. Stačí se řídit podle rozměru desky tak, aby na ni hezky seděly. Osy trucků nesmí desku nikdy přesahovat, kolečka pak totiž vyčnívala a to určitě nechcete. Výrobci se ovšem dodnes neshodli na jednotném označení šířky trucků. Především si musíte pohlídat, co se za udávanou šířkou skrývá, zda ji popisují jako vzdálenost od jednoho kraje ke druhému, nebo udávají míru pouze střední části. Před koupí si tak tento parametr určitě ověřte.
Výška trucku
Neméně důležitá je také výška trucku, ta totiž ovlivňuje hned několik jízdních vlastností skatu. Zpravidla platí že čím vyšší truck, tím více ztrácí skateboard stabilitu, ale zase se s ním lépe odráží. S nižšími trucky budete mít vyšší stabilitu a montují se na ně menší kolečka. Vždy ovšem vybírejte výšku také s ohledem ke zvolené desce. Pro lepší přehled lze rozdělit typy trucků podle výšky do tří kategorií:
- Low truck – Nízký truck osazovaný kolečky 50 – 53 mm. S ním docílíte maximální stability. Občas je potřeba použít pod kolečka podložky, které zvětší mezeru mezi deskou a kolečkem. Předejde se tím takzvaným „kousancům“ od koleček, ty hrozí při dopadech nebo v zatáčce.
- Mid truck– Střední truck osazovaný kolečky 53 – 56 mm pro nejběžnější ježdění. Nejvhodnější volba také pro začátečníky.
- Hight truck – Vysoký truck osazovaný kolečky 56 mm a většími. Tato varianta nachází své primární uplatnění u carvingu a cruisingu.
Chcete-li si pořídit skutečně kvalitní truck, měli byste klást důraz na jeho špičkové zpracování. Vybírejte proto materiály odolné a lehké. Nejlepší volbou bude pravděpodobně titan.
Součástí trucků jsou i silentbloky. Ty fungují jako pružiny a umožňují stlačení trucku. Také tyto doplňky podléhají jistému opotřebení a je nutné je měnit. Tvrdost silentbloku je individuální záležitostí a odpovídá potřebám jezdce, popřípadě jeho hmotnosti.
Pro příklad uvedeme několik populárních trucků – Bullet, Destructo, Independent, Randal, Road Rider, Tensor, Thunder, Venture a Paris.
Kolečka
Kolečka jsou další podstatnou součástí skateboardu. V tomto směru jde o spojení prkna s povrchem. Při výběru kolečka se zaměřte na dva důležité parametry.
- velikost
- tvrdost
Právě tyto údaje značně ovlivňují rychlost, pohodlí a stabilitu, s jakou se budete na skateboardu pohybovat. Kolečka musíte vybírat i na základě toho, jakému stylu jízdy dáváte přednost. Ten bude mít pak ve výsledku vliv na to, jakou životností se budou kolečka pyšnit.
Kolečka je nutné pravidelně měnit, aby se na nich nevytvářely plošky, které zhoršují jízdní vlastnosti skateboardu. Proti tvorbě tohoto neduhu podle zkušených jezdců pomáhá, když kolečka neutahujete na trucku úplně na maximum, ale necháte jim adekvátní vůli, aby se mohly přizpůsobit konkrétnímu pohybu. Kolečko tak má prostor uhnout, netvoří se nechtěná ojetá plocha, čímž se prodlouží životnost.
Velikost kolečka
Velikost koleček primárně ovlivňuje rychlost jízdy a do jisté míry také stabilitu na konkrétním povrchu. Na mysli máme především hrubost terénu.
- Velikost 50 až 53 mm – malá a pomalá kolečka ideální do skateparku a na velmi rovný povrch.
- Velikost 54 až 59 mm – často používaná kolečka na street a rampy.
- Velikost 60 mm a více – kolečka využívaná na hrubších površích a při rychlejších jízdách.
Tvrdost kolečka
Co se týče tvrdosti koleček, opět narazíte na číselné rozdělení od měkkých až po ta nejtvrdší. Zde platí jednoduché pravidlo. Měkká kolečka lépe absorbují jakékoliv nerovnosti povrchu, jsou ale na druhou stranu pomalejší. U tvrdých koleček je tomu naopak.
- 78a až 87a – velice měkká kolečka nachází své primární užití hlavně u longboardů
- 88a až 95a – tvrdší kolečka pro rychlejší jízdu
- 96a až 99a – dalo by se říci, že jde o univerzální kolečka pro skateboardy, vhodné pro začátečníky
- 101 a více – tvrdá kolečka pro velmi zkušené jezdce, ideální spíše pro technické ježdění
Údržba koleček
O kolečka je nutné se starat a čas od času je vyměňovat. Po čase se totiž ojezdí, opotřebují, zmenší a vznikají zde plošinky. Pravidelná kontrola je nutností. Aby se opotřebovávaly co nejméně, vyhněte se nerovným terénům. Jak často je bude potřeba vyměnit závisí samozřejmě na tom, jak často na skateboardu jezdíte. Odrazí se zde i kvalita a tvrdost koleček, kdy kvalitnější vydrží daleko déle než ty nejlevnější.
Kolečka u skateboardu na první pohled vypadají velmi podobně jako kolečka u kolečkových bruslí. Vzájemně je ale nahradit nelze. Pokud by vás zajímalo více informací o tomto produktu, můžete nahlédnout také do našeho článku Jak vybrat kolečkové brusle.
Ložiska
Další podstatnou součástí skateboardu jsou ložiska. Ty pravděpodobně není třeba komukoliv zdlouhavě představovat. Malé kuličky ve speciálním obalu zajišťující pohyb skateboardu. Ložiska jsou vložena do skateboardových koleček. Při jejich volbě musíte hledět na kvalitu zpracování a celkové vlastnosti.
Dělení koleček je na základě označení ABEC na stupnici od 1 do 9. Abyste měli představu, co jednotlivé hodnoty prezentují, ukážeme vám to na několika příkladech.
- ABEC 1 – Levnější ložiska s minimální přesností a horšími jízdními vlastnostmi. Kolečkům s tímto označením se raději vyhněte.
- ABEC 3 – Cenově dostupnější ložiska. Jedná se o naprostý základ, spíše pro nenáročné jezdce.
- ABEC 5 – Zlatá střední cesta. Velice využívaná ložiska pro běžné ježdění.
- ABEC 7 – Ložiska s vyšší rychlostí, které využijete například ve skateparkovém bazénu.
- ABEC 9 – Nejrychlejší a nejkvalitnější ložiska pro náročnější.
Označení ABEC se pojí zejména s přesností výroby součástí ložiska, což má vliv na plynulost a rychlost jízdy. Lepší a přesnější ložisko zkrátka nedrhne a jede. Zároveň s tímto označením je ale potřeba brát zřetel na skutečnou kvalitu materiálu, maziva a podobně. Proto se může stát, že seženete kolečko s označením ABEC 5 od kvalitního výrobce, které bude daleko lepší, než ložisko úrovně ABEC 7 s ne úplně prověřeným původem.
Gripy
O vaší celkově pohodlnou a jistou jízdu na skateboardu se postará ještě jeden praktický doplněk. Jsou to gripy neboli samolepicí fólie. Ty se umísťují na horní část desky, kde vytváří praktický protiskluzový povrch. Jejich hrubost byste měli volit podle toho, jaký styl jízdy preferujete. Čím hrubší grip bude, tím vyšší stability docílíte. Na druhou stranu bude agresivnější vůči botám.
Gripy můžete vybírat také na základě jejich vzhledu. S pomocí originálního potisku změníte design celé desky.
Styl jízdy
Skateboarding je zábavou bez hranic, která může nabývat nejrůznějších podob. Jestliže si chcete pořídit svůj první skateboard a nemáte přesné tušení, jakému stylu jízdy se chcete věnovat, seznámíme vás se dvěma nejzákladnějšími. Každý styl je totiž trochu odlišný, je prováděn na jiném místě a vyžaduje trochu odlišné skateboardové náčiní.
- Streetstyle – Jízda ve skateparku a v ulicích s překonáváním překážek libovolného typu. Při tom zároveň provádíte jednotlivé triky. Streetstyle je založen na rozmanitosti a různorodosti. Pro streetstyle se hodí kratší a užší desky, lehké trucky a tvrdší kolečka.
- U-rampa – Jde o ježdění na speciálně upravených rampách, někdy také připomínají bazén. Proto můžete často narazit na označení Bowl. Tento styl jízdy je zaměřen hlavně na triky a skoky. Tomu musí také odpovídat provedení skateboardu odolávající vyšším nárazům. Ideální jsou delší desky, pevné trucky a širší kolečka s tvrdším povrchem. Ty budou mnohem lépe klouzat a jsou rychlejší.
Dále lze jmenovat určitě i longboarding či downhill neboli sjezd. K těmto sportům však potřebujete delší a větší prkna, nikoliv klasický skateboard.
Slovník pojmů
V oblasti skateboardingu narazíte na bezpočet názvů a pojmů souvisejících s danou činností nebo částí skateboardu. Abyste byli dostatečně znalí a měli přehled o všem, co vás může při nákupu skateboardu potkat, přinášíme vám stručné vysvětlení toho nejzákladnějšího.
- Konkáva – Tak je označováno prohnutí desky. Ta má tvar písmene „U“. Míra prohnutí se promítá do celkové tvrdosti desky. Nejčastěji se setkáte s třemi typy konkávy – Mellow, Medium a High/Steep. Nejpoužívanější je právě střední cesta v podobě Medium.
- Nose – Špička desky skateboardu.
- Tail – Patka desky skateboardu.
- Axle – Označení pro středovou osu trucků, která má za úkol jediné – držet kolečka.
- Hanger – Část trucku bez os.
- Bushing – Takzvané gumičky nebo také silentbloky promítající se do schopnosti trucku reagovat na zatáčení.
- Skateboardový hardware – Zjednodušeně řečeno se jedná o příslušenství a komponenty ke skateboardu a jejich uchyceni. Patří sem například ložiska, šroubky, trucky a další.
- Bowl – Prostor, který je využíván pro ježdění na skateboardu. Připomíná vypuštěný bazén a umožňuje provádění nejrůznějších triků.
- Deck – Cizojazyčné označení pro desku skateboardu.
- Wheels – Cizojazyčné označení pro kolečka skateboardu.
Základní výbava
Skateboarding je činnost, která přináší nejenom zábavu, ale také určitou míru adrenalinu. Abyste si zajistili bezpečnou jízdu, je vhodné využívat dostupné výbavy pro skateboard. Nemáme na mysli skatové oblečení, ale skutečné ochranné pomůcky.
- přilby
- chrániče loktů
- chrániče kolen
- chrániče dlaní
- vhodné boty nejlépe s plochou podrážkou
Cena
Stejně jako u většiny sportovního vybavení, i v tomto případě platí, že s kvalitou roste i cena. Doporučujeme se vyhnout nejlevnějším variantám. Pokud nechcete na začátek utrácet za skateboard vysoké částky, klidně se podívejte po nějakém použitém (ale kvalitním) prkně na bazaru. Na klasickém trhu pak existuje hned několik výrobců, od kterých máte možnost pořídit si celou skateboardovou sestavu. Je to například značka Globe, Element, Jart, Yee Ha, Street Surfing, Worker, Tony Hawk, Area a mnohé další.
Pokud se chcete zaměřit na profesionálnější vybavení pro skateboarding, určitě se vyplatí nechat si poradit ve specializovaném skateshopu, kde vám nabídnou různé varianty komponent tak, abyste byli spokojení. Obecně se dá říct, že se vrůstající cenou roste i kvalita jednotlivých součástí a koupí ve specializované prodejně nešlápnete vedle.
Výsledné náklady se budou lišit v závislosti na tom, jaké máte fyzické dispozice, jakému výrobnímu materiálu dáte přednost a kde budete skateboard využívat. Mnohé vám napoví následující dělení. Jestliže chcete jít cestou výběru a nákupu jednotlivých částí skateboardu, které pak poskládáte dohromady, přesvědčte se o jejich vzájemné kompatibilitě.
Cena do 1 000 Kč
Částka do 1 000 Kč pro vás bude omezující především z pohledu výrobního materiálu a kvality zpracování jednotlivých dílů. Ve většině případů budou převládat plastové skateboardy a ty vyrobené z čínského javoru. Nejčastěji narazíte na sedmivrstvé provedení s kolečky zhotoveným z PU pěny. Co se týče šířek, jednoznačně vedou skateboardy s 20 centimetry. Pokud si chcete pořídit spolehlivé prkno pro pohodlnou jízdu, doporučujeme se této cenové kategorii úplně vyhnout.
Cena od 1 000 do 3 000 Kč
V tomto případě si připlatíte za adekvátní kvalitu, která dokáže pokrýt požadavky snad všech zájemců o skateboardy. V této ceně se do popředí dostávají také produkty zhotovené z kanadského javoru. Nosnost takových desek již dosahuje hodnoty 100 kilogramů. Devítivrstvé desky mají tloušťku kolem 11 mm. Kolečka se pyšní výrobním materiálem PVC a mají tvrdost zhruba 99a.
Cena nad 3 000 Kč
V ceně nad 3 000 Kč zakoupíte sestavy ze značkových a precizně vyhotovených dílů. Výjimkou není ani nákup jednotlivých komponentů zvlášť. Díky tomu si utvoříte skateboard šitý přímo na míru. To je ale doporučováno spíše pro zkušenější jezdce. Při investici nad 3 000 Kč můžete získat kvalitní speciál právě pro váš styl ježdění.