Jak vybrat školní aktovku
Výběr školní aktovky nemusí být složitou záležitostí, je však nesmírně důležité sledovat dodržení několika parametrů. Ve školní aktovce bude totiž školák nosit několik kilogramů učení a pomůcek, což při nesprávně zvolené aktovce může negativně ovlivnit růst jeho páteře.
Při výběru školní tašky se proto zaměřte na její čistou hmotnost, aby dítě neneslo zbytečné gramy navíc. Aktovka by však měla být dostatečně vyztužená a ergonomicky tvarovaná pro poskytnutí opory zádům, nesmějí jí chybět ani reflexní prvky či doplňky v podobě kapes na pití. Na těchto parametrech proto nešetřete.
Zpravidla platí, že aktovka vydrží žákovi od první třídy pouze pár let, v otázce designu jej proto můžete nechat vybrat. Vždy ale pohlídejte, aby mu daný model byl pohodlný a dobře seděl.
Jak vybrat školní aktovku stručně:
- Ujistěte se, že školní aktovka je pro vaše dítě ta pravá – Aktovky se nejčastěji pořizují prvňáčkům pro pevnou konstrukci a přehledné uspořádání. Starší dítě ocení spíše školní batoh.
- Zvolte správnou velikost aktovky dle výšky dítěte – Drobnější školák potřebuje aktovku s výškou 34 až 37 cm, naopak aktovka vyššího dítěte může mít i 41 cm.
- Pozornost věnujte správné anatomii – Aktovka by měla mít záda tvarovaná tak, aby kopírovala páteř dítěte. Nesmí chybět ani kvalitní polstrování.
- Zaměřte se i na popruhy – Hrudní a bederní pásy lépe rozloží váhu aktovky a zamezí jejímu sklouzávání z ramen i při pohybu.
- Nezapomeňte na bezpečnostní prvky – Reflexní pruhy či odrazky jsou důležité pro viditelnost dítěte, aktovka by je měla mít na všech stranách.
- Nechte dítě aktovku vyzkoušet – Nejlépe uděláte, když necháte dítě vybrat si aktovku dle jeho oblíbeného designu či požadavkům na menší kapsy, ale také dle toho, jak aktovka padne. Stále však dodržujte doporučenou velikost a hmotnost nepřesahující 1,2 kg.
Typy školních tašek
Školní tašky obecně je možné rozdělit do tří kategorií, a to na školní batohy, studentské batohy a aktovky. Tento článek pojednává právě o aktovkách, pokud vás ale zajímají i batohy, věnujeme jim samostatnou stránku. Jednotlivé typy se od sebe liší především vnitřním uspořádáním, pevností konstrukce a v neposlední řadě i designem.
Aktovky jsou celé zpevněné a uvnitř mají zpravidla jen jednu, maximálně dvě přihrádky. Z toho důvodu jsou nejvíce vhodné pro prvňáčky. Školní batohy mívají často vyztužená pouze záda a dno a disponují větším množstvím kapes, proto se hodí dětem na prvním stupni. Naproti tomu studentské batohy cílí na jednoduchost a modernější design vhodný pro starší žáky.
Charakteristika školní aktovky
Aktovku na první pohled poznáte podle zpevněné konstrukce po celém jejím povrchu. Drží tvar, i když stojí na zemi a je prázdná. Z toho důvodu v ní dítě ihned najde to, co potřebuje, protože nabídne dobrou přehlednost. Na druhou stranu ale i prázdná zabírá více místa než například nenaplněný batoh.
Uvnitř bývá zpravidla řešena pouze jednou kapsou, maximálně rozdělenou přihrádkou. Dítě se v ní proto dobře orientuje; prvňáčci, kteří ještě nejsou zvyklí na uspořádání věcí v tašce, nebudou mít s hledáním problém. Otevírání bývá navíc řešeno klopou na zacvaknutí, což také je také považováno za jednodušší variantu. Někdy se můžete setkat i se zavíráním na suchý zip, ten však při častém rozepínání nemá dlouhou životnost.
Pro koho je školní aktovka vhodná?
Jak jsme již zmínili a také jak vyplývá z předchozí kapitoly, školní aktovku je nejvhodnější pořídit dítěti před nástupem do první třídy. Prvňáci nejsou zvyklí na nošení tolika věcí v batohu a aktovka jim svou pevnou konstrukcí nabídne potřebnou přehlednost. Zavírání na klopu je navíc jednodušší cestou, jak se k obsahu dostat, než zipy na batozích.
Školní aktovka by dítěti mohla vydržet až do páté třídy, je však pravděpodobné, že z ní dítě rychle vyroste, může také změnit názor na design, nebo se aktovka jednoduše opotřebuje. Starší žáci také mohou potřebovat více prostoru na všechny učebnice a pomůcky. Proto je životnost aktovek uváděna nejčastěji od první do třetí třídy dítěte.
Anatomie
Anatomie je tím nejdůležitějším faktorem, kterému je nutné věnovat pozornost při výběru školní aktovky. Její tvarování totiž hraje podstatnou roli v tom, jak pohodlně bude aktovka dítěti sedět, a tedy jaké bude její nošení. Je důležité, aby aktovka nikde netlačila, co víc, musí poskytovat dostatečnou oporu zádům. V opačném případě by mohla dítěti způsobit problémy se zády, skoliózu a zhoršit vývoj páteře.
Anatomicky tvarované či vyztužené by měly být minimálně následující prvky:
- Záda
- Ramenní popruhy
- Hrudní či bederní popruhy
Záda
Záda u aktovek musí být vyztužená a ergonomicky tvarovaná. Měla by kopírovat křivky páteře, aby správně přiléhala, nikde netlačila, nebránila vývinu ani správnému držení těla, na druhou stranu také aby poskytla oporu a zpevnění zádům.
Poohlížejte se po modelu, který má záda v bederní části vyklenutá ven, v hrudní části naopak prohloubená dovnitř, nechybí ani polstrování v oblasti lopatek. Důležité je myslet také na správnou velikost, aktovka by měla začínat u ramen a končit v úrovni kyčlí dítěte. Některé modely nabízejí dokonce přizpůsobení výšky zad tomu, jak dítě roste.
Pevná konstrukce v zádech bývá nejčastěji vyrobena z hliníku, protože je tento materiál velmi lehký. Na hliníkovém rámu by mělo být posazeno optimální polstrování ideálně s průduchy pro komfort při nošení. Příliš měkké polstrování by však zase nemuselo splnit svůj účel, protože by se mohlo zmáčknout natolik, že by přes něj byla konstrukce citelná.
Ramenní popruhy
Pokud vybíráte školní aktovku, soustřeďte se také na její popruhy, s jejich pomocí totiž školák váhu celé aktovky nese. Popruhy jsou v ideálním případě polstrované a také dostatečně široké, aby se nezařezávaly. Šířka ramenních popruhů by se měla pohybovat kolem 4 cm.
Samotné popruhy by měly být nastavitelné do délky, ideálně nahoře i dole. Minimální délka by měla začínat na 70 cm. Dále ji upravujte podle růstu dítěte, ale také dle ročního období; v zimě dítě nosí více vrstev oblečení a ta stejné délka popruhů by pro něj byla v létě zbytečně dlouhá, a tedy nekomfortní.
Hrudní a bederní popruhy
Vhodným doplňkem k ramenním popruhům jsou popruhy hrudní a bederní. Postarají se o rozložení hmotnosti aktovky a o její lepší stabilitu na zádech. Díky přídatným popruhům nebude aktovka sklouzávat ze strany na stranu ani při pohybu. Dbejte na to, aby bylo tyto popruhy možné nastavit a utáhnout, a co nejvíce se tak přizpůsobily dítěti.
Konstrukce
Jedním z hlavních znaků aktovek je pevná konstrukce, kterou se také odlišují od školních či studentských batohů. V tomto případě jsou kromě zad zpevněné i stěny, víko a dno. Výhodou je, má-li dno nožičky, nebo alespoň výstupky. Díky nim se totiž tolik nezašpiní a nenamočí, i když bude stát například v kaluži. Nožičky také výrazným způsobem přispívají ke stabilitě.
Výbava a uspořádání
Jelikož jsou školní aktovky určeny těm nejmenším školákům, je důležité, aby byl jejich vnitřní prostor co nejpřehlednější. Pohodlnému užívání může pomoci navíc několik šikovných doplňků, jako jsou například:
- Přihrádky
- Kapsa na drobnosti
- Kapsa na pití
- Ucho
- Kolečka
Přihrádky
Zpravidla platí, že aktovka má vnitřní uspořádání jednodušší než batoh a nabízí tak školákovi více volného prostoru. Celá aktovka mívá jen jednu velkou kapsu, která je maximálně oddělena přihrádkou na dvě části. Toto uspořádání je pro prvňáčky tou nejschůdnější volbou z hlediska orientace ve školní tašce.
Otevírat tuto kapsu je u aktovek možné především jednou nebo dvěma klopami. Klíčovými vlastnostmi této klopy, které byste měli ohlídat a ideálně před koupí vyzkoušet, je jednoduché otevírání ideálně jednou rukou bez nutnosti vyvinout nadbytečnou sílu. Hodí se, aby víko po otevření zůstalo na místě a znovu se samo nezavíralo, což by komplikovalo ukládání i vytahování obsahu z aktovky.
Kapsa na drobnosti
Pod klopou na aktovce často najdete také malou kapsu na drobnosti, která je ideální pro umístění klíčů, telefonu či jiných nezbytností, ke kterým dítě potřebuje okamžitý přístup. Uzavírání této kapsy již bývá řešeno zipy, proto se soustřeďte na to, aby měly velké úchyty a dítěti se dobře otevíraly i zavíraly.
Kapsa na pití
Praktickým řešením školních aktovek bývá boční kapsa na pití. Díky ní se nestane, že by se pití vylilo uvnitř aktovky a zasáhlo učebnice a sešity. Na některých modelech však chybí, proto na tento doplněk doporučujeme brát zřetel. Nejideálnější je kapsa stahovatelná gumou, často je ale řešena zavíráním na zip či klopu, což může být méně pohodlné.
Školní aktovka by měla mít také zvláštní prostor na umístění svačiny. Někdy bývá řešen druhou boční kapsou, jindy zvětšenou kapsou na drobnosti. V nejhorším případě vložíte svačinový box do hlavní přihrádky, je však dobré pohlídat, aby samotné jídlo neznečistilo další obsah aktovky.
Ucho
Kvalitní aktovka by měla disponovat pevným madlem k uchopení pro snadnější přenos i chvilkové poponesení. Toto ucho by mělo být pohodlné a v nejlepším případě by se nemělo zařezávat do ruky, ani když bude aktovka plná. Dbejte také na jeho dostatečný průměr, do ucha se má vejít u ruka v rukavici.
Kromě ucha můžete u aktovky najít také poutko na zavěšení na lavici. Pokud jej nemá, může k zachycení posloužit právě úchopové madlo.
Kolečka
Na trhu můžete narazit i na školní tašky na kolečkách, z hlediska pevnosti konstrukce a vnitřního uspořádání se však jedná spíše o školní batohy. Těm jsme věnovali samostatný článek, ve kterém se mimo jiné dočtete, proč školní taška na kolečkách není příliš vhodným řešením.
Bezpečnostní prvky
Bezpečnostní prvky na aktovce jsou rozhodně nezbytné. Rozumí se jimi reflexní nášivky či odrazky, které odrážejí světlo, tím pádem bude školák s aktovkou na zádech vidět i za tmy či snížené viditelnosti. Reflexní prvky by měly být na každé straně aktovky, tedy na těchto místech:
- Na přední straně
- Na obou bocích
- Na obou ramenních popruzích
- Případně i na dalších popruzích
Za bezpečnostní prvek může být pokládána také výrazná barva či vzory na aktovce, která bezpečnost dítěte a jeho viditelnost jistě zvýší. Pamatujte však, že reflexní prvky a odrazky ale nenahradí!
Rozměry a hmotnost
Rozměry aktovky vybírejte podle tělesné kompozice dítěte. Je proto nejlepší, pokud si školák aktovku může ještě před nákupem vyzkoušet přímo na sobě. Aktovka by dítěti měla začínat zároveň s rameny a končit u kyčlí, rozhodně by neměla být položena níže. Ramena by měla tvořit hranici také na šířku. Za optimální hloubku je potom považováno asi 20 cm, aby aktovka i s nákladem nepřevažovala dítě dozadu.
Je dobré se řídit poučkou, aby aktovka kopírovala délku zad dítěte a zároveň příliš nepřesáhla výšku 40, respektive 41 cm. Záleží však na výšce dítěte, menší dítě by nemělo mít stejně velkou aktovku jako vyšší prvňák. Doporučené velikosti aktovek pro různě vysoké školáky uvádíme níže v tabulce:
Výška dítěte |
Doporučená výška aktovky |
Drobný školák s výškou pod 120 cm |
34 – 37 cm |
Průměrně vysoký prvňáček s 120 – 130 cm |
37 – 40 cm |
Školák vyšší než 130 cm |
40 – 41 cm |
Mnohem důležitějším kritériem než rozměry je hmotnost aktovky. V tomto ohledu se můžete držet normy ČSN 79 6506, která pro žáky prvního stupně nařizuje maximální hmotnost prázdné aktovky na 1 200 g. Ideální volbou je ale aktovka vážící pod 1 kg nebo i méně, protože dítě by na zádech nemělo nosit více než 10 až 15 % své hmotnosti. V tomto ohledu nezapomínejte, že učebnice a veškerá školní výbava se může také pronést.
Design a materiál
Co se týče designu, je u školních aktovek jistě z čeho vybírat. Na své si tak přijdou i ti nejmenší fanoušci dívčích i klučičích motivů včetně nejrůznějších postav z filmů. Kromě aut, sportů, princezen či zvířátek jsou v současné době oblíbené také nášivky s hlavními hrdiny filmů Ledové království, Jak vycvičit draka nebo například Mickey Mouse.
Jelikož aktovka má být spíše počáteční výbavou na prvních pár let školní docházky žáka, můžete se při výběru řídit jeho přáním. Postavy z filmů se sice mohou po chvíli omrzet, aktovku ale dříve či později vyměníte za školní batoh, proto se výběru nadčasového designu můžete věnovat spíše až u něj.
Pozornost ale jistě věnujte kvalitě materiálu. Ten by měl být snadno omyvatelný či udržovatelný a nejlépe také nepromokavý. U školních aktovek však riziko mokrých učebnic díky pevnému víku příliš nehrozí. Součástí mnoha modelů navíc bývá i pláštěnka, která jistě přijde vhod v prudším dešti.
Certifikace
U školních aktovek je naprostým minimem splnění normy ČSN 79 6506, která nejenže stanovuje maximální hmotnost prázdné aktovky na 1 200 g, dokládá ale také, že se opravdu jedná o školní tašku vhodnou na denní nošení. Mezi další certifikáty se řadí ITC Certifikovaná kvalita nebo Česká kvalita, které můžete najít u některých aktovek českých výrobců.
Pozor si dejte na štítek s hodnocením, za kterým má stát 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Toto hodnocení totiž není určeno pro konkrétní model, ale výrobce jej používá stejné u celé své řady. Hodnocení tedy nelze brát vážně, protože každá aktovka je jiná a jejich vlastnosti nelze takto zobecňovat (Zdroj: dTest).
Cena
Koupě školní aktovky nemusí být nízkou investicí, i přesto však v tomto ohledu nedoporučujeme šetřit. Aktovka sice dítěti nemusí vydržet spoustu let, na druhou stranu se nejspíš bude jednat o první školní tašku vůbec, je tedy důležité, aby dítěti padla a neomezovala ho v pohybu, správném držení těla ani v růstu. Aktovky na trhu jsme rozdělili do několika cenových kategorií, abyste věděli, co v jaké cenové relaci očekávat.
Cena do 1 000 Kč
V nejnižší cenové kategorii naleznete nejčastěji menší aktovky, které se nejvíce hodí jako předškolní taška například do družiny. Jsou celkově menší a lehčí, disponují ale pevnější konstrukcí, dítě si díky nim tedy zvykne na nošení aktovky. Samotné školní aktovky v této třídě také najdete, buďte k nim však obezřetní a pozornost věnujte celkové kvalitě aktovky i jejímu tvarování.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Střední cenová relace je zlatou třídou při výběru školní aktovky. Za tuto částku již pořídíte plnohodnotné školní aktovky se všemi důležitými aspekty. Polstrování již bývá kvalitní, aktovkám nechybí četné reflexní prvky ani více kapes na drobnosti.
Cena nad 2 000 Kč
Aktovky s pořizovací cenou několika tisíců korun nabídnou především větší objem a nastavitelnou velikost, jsou tedy vhodné i pro starší děti, s dítětem mohou “vyrůst”. Vyšší je ale také hmotnost těchto aktovek, která může dosáhnout až 1,5 kg. Těmto modelům nechybí bohaté příslušenství a kvalitní, často nepromokavé materiály.
Diskuze a poradna
Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.