Batoh je základní výbavou každého školáka a studenta. Abychom vám usnadnili jeho výběr, sepsali jsme tento článek, ve kterém probereme:
- Rozdělení školních tašek – Aktovky mají pevnou a jednoduchou konstrukci vhodnou pro nejmenší školáky, batohy mají více přihrádek a ocení je starší školáci nebo studenti.
- Důležité parametry – Tašku do školy vybírejte tak, aby dítěti seděla. Základem jsou ergonomicky tvarovaná záda, zaměřte se ale i na hmotnost a celkovou konstrukci.
- Oblíbené značky školních batohů – Český Topgal vyrábí certifikované batohy, u rovněž českého Baaglu najdete také aktovky i příslušenství a Bagmaster si vhodnou anatomii svých produktů nechal ověřit Lékařskou Fakultou UK v Plzni.
- Ceny školních batohů – Kvalitní školní tašku pořídíte již kolem tisícovky a prémiové modely vás vyjdou i na dvojnásobek.
Rozdělení školních tašek
Na začátku je vhodné ujasnit si rozdíl mezi jednotlivými druhy školních tašek, které se liší vnější i vnitřní konstrukcí a cílovou skupinou školáků:
- Školní aktovky – Vhodné pro nejmenší školáky. Mají pevnou konstrukci s jednou nebo maximálně dvěma vnitřními přihrádkami, které usnadňují dětem orientaci v obsahu a umožňují i malým dětem snadno najít to, co zrovna hledají. Drží tvar a uzavírají se snadno a rychle pomocí klopy. Pokud vás zajímají čistě aktovky pro nejmenší školáky, můžete si o nich přečíst na samostatné stránce.
- Školní batohy – Nejsou tak zpevněné a mají až tři hlavní komory uzavíratelné zipem i řadu menších kapes. Ocení je starší školáci a studenti, protože jsou mnohdy větší a designově vhodnější než aktovky. Prvňáčkům se dříve automaticky pořizovaly aktovky, dnes však můžete pro nejmenší školáky vybírat i některé ergonomické batohy s jednoduchým zapínáním a zpevněnými zády i dnem.
- Studentské batohy – Jde o typ školního batohu, který je svým designem vhodný pro studenty středních či vysokých škol. Od batohů pro menší školáky se liší vnitřním uspořádáním, například kapsou na notebook. Zpravidla jde o měkké batohy bez vyztužení ve střízlivějším designu, bez oblíbených dětských postaviček.
TIP: Kupujete-li vybavení pro školáka, menším dětem se sejdou chytré hodinky, se kterými budete stále v kontaktu. Pro větší děti už jsou vhodnější spíš mobilní telefony.
Důležité parametry
Chcete-li vašemu školákovi vybrat vhodný model, zaměřte se na tyto parametry:
- Ergonomická záda – Anatomické tvarování poskytne oporu a zpevnění. Polstrování má být pevné a zároveň pohodlné.
- Popruhy – Vyberte batoh s popruhy širokými alespoň 4 cm o délce minimálně 70 cm. Bederní a hrudní pásy pomohou rozložit hmotnost.
- Hmotnost batohu – Ideálně volte modely vážící přibližně 1 kg.
- Rozměry – Pohlídejte, aby taška výrazněji nepřesahovala ramena a u menších dětí sledujte i výšku aktovky, která by neměla přesáhnout 40 cm.
- Bezpečnostní prvky – Reflexní nášivky, pruhy nebo odrazky jsou ideálně ze všech stran tašky.
- Materiál – V tomto ohledu se soustřeďte především na nepromokavost, díky které zůstane obsah tašky v suchu. Alternativou je koupě pláštěnky.
- Konstrukce – Zpevněné dno dodá tašce stabilitu. Členitost se odvíjí od věku školáka, stejně jako mechanismus otevírání.
- Design – Odpovídá věkovému určení a je vhodné výběr barvy a motivu nechat na dítěti. Poku vzhled omrzí, můžete využít třeba nášivky a placky.
- Atesty a certifikace – Základní požadavky udává norma ČSN, narazíte však na mnoho různých certifikátů od akreditovaných zkušeben.
Ergonomická záda
Batoh musí v první řadě dobře sedět, poskytovat vhodnou oporu zádům a dítě příliš nezatěžovat. Při nevhodně zvolené tašce s nedostatečnou oporou hrozí riziko budoucích problémů se zády, skoliózy a špatného vývoje páteře.
Anatomické tvarování zad kopíruje přirozené křivky páteře a poskytuje dostatečnou oporu a zpevnění. Bederní část je v ideálním případě vyklenutá, hrudní zase prohloubená. O optimální zpevnění se často stará hliníkový rám, který je lehký, ale pevný a u mnoha batohů jej můžete i vyjmout. Vhodné polstrování je pevné a zároveň dostatečné měkké kvůli komfortnímu nošení. Optimálně by mělo mít polstrování také systém průduchů, který zabraňuje pocení zad.
Popruhy
Popruhy by měly být dostatečně široké a polstrované. Nejlepší je šířka alespoň 4 cm a doporučená délka potom minimálně 70 cm. Popruhy by samozřejmě měly jít nastavit a spony dostatečně pevně držet, aby se popruhy samy nepovolovaly. Mohou být doplněné také o hrudní nebo bederní pásy, které zabraňují sklouznutí popruhů z ramen, pomáhají rozložit hmotnost tašky a udrží ji pevně na zádech, což ocení zejména rodiče aktivnějších dětí.
Při správném nastavení popruhů taška poskytuje volnost pohybu v bederní i krční části páteře. Vhodně nastavený batoh se při pohybu na zádech nepřesouvá ani nesvažuje na jednu stranu. Horní rohy batohu by se měly nacházet zhruba ve výšce ramen, spodní část ideálně nepřesahuje linii boků. Při nošení nesmí popruhy prokluzovat a nedotýkají se krku dítěte, aby nedocházelo k odírání. Zároveň popruh neodstává a přiléhá k ramenům. Ve správné pozici se popruh dotýká klíční kosti zhruba v její polovině.
TIP: Na batohu sledujte také horní ucho, konkrétně jeho pevnost a velikost. Ruka se do něj ideálně vleze i v rukavici.
Hmotnost batohu
Hmotnost by podle normy ČSN 79 6506 neměla přesáhnout 1 200 g pro dítě na prvním stupni a 1 400 g pro žáka druhého stupně základní školy. Ideální jsou modely s hmotností pod 1 kg, na trhu jsou potom k sehnání i tašky s hmotností pod 800 g. Dítě by totiž na zádech nemělo nosit více než 10 – 15 % své váhy a učebnice a jiné vybavení rozhodně neváží málo (Zdroj: Národní zdravotnický informační portál).
Nejlehčí aktovky pro prvňáčky váží často necelý 1 kg, batohy potom mohou vážit ještě méně. U velmi lehkých modelů je ale potřeba zkontrolovat, zda jsou opravdu vyztužené, ergonomicky tvarované a z pevných materiálů, nižší hmotnost na úkor kvality rozhodně nebude ideální.
Rozměry
Pokud vybíráte tašku pro menší dítě, neměla by její výška přesáhnout 40 cm. Šířkou batoh ideálně výrazně nepřesahuje ramena. Ideální hloubka brašny je do 21 cm. Do hlubší tašky se sice vejde více věcí, příliš hluboká taška ale přestává být vyvážená a táhne dítě dolů, přičemž namáhá jeho krční páteř. Existují také tašky s výškově nastavitelnými zády, které se lépe přizpůsobí růstu dítěte, a slibují tak delší životnost.
Ideální rozměry a hmotnost tašky a jejích prvků jsme vepsali také do tabulky níže:
Prvek | Ideální rozměr či hmotnost |
Hmotnost tašky | Max. 1 200 / 1 400 g |
Výška tašky (pro menší děti) | Max. 40 cm |
Hloubka tašky | Max. 21 cm |
Délka ramenních popruhů | Min. 70 cm |
Šířka ramenních popruhů | Min. 4 cm |
Konstrukce
Kromě nejnutnějších prvků, jako jsou ergonomicky tvarovaná záda, může mít školní taška i pár vychytávek, které znatelně zpříjemní její používání a často také prodlouží životnost:
- Zpevněné dno – Bývá hlavně u aktovek a některých batohů pro mladší školáky, dodává tašce stabilitu a chrání ji proti namočení.
- Otevírání a členění – Pro mladší děti se doporučují aktovky s méně komorami, které se otevírají klopnami, starší školáci naopak ocení více batohy s více kapsami na zipy.
Zpevněné dno
U aktovky je zpevněné dno samozřejmostí, není ovšem na škodu zaměřit se na něj, i pokud kupujete školní batoh. Pevné nepromokavé dno lépe ochrání obsah tašky, zlepší rozložení hmotnosti obsahu a zvýší stabilitu tašky. Optimální je, když taška dokáže stát na zemi sama, dítěti se v ní pak dobře hledá.
Pevné dno je dominantou aktovek, v dnešní době už jsou ale k sehnání i batohy s tímto aspektem ve výbavě. Pokud je navíc dno opatřené i nožičkami, chrání tašku proti namočení nebo znečištění. Když nožičky chybí, může se stát, že dítě omylem postaví tašku na mokrou zem a při jejím opětovném nasazení si zašpiní oblečení.
Otevírání a členění
V tomto ohledu nejvíc záleží na věku a preferencích dítěte. Pro některé děti je pohodlnější aktovka s jedním velkým prostorem na školní pomůcky, jiné preferují batoh s množstvím oddělených přihrádek a kapsiček. Podle normy by i aktovky měly mít oddělenou kapsu na svačinu, někteří výrobci ji vyrábějí například z tepelně izolačního materiálu. U batohů potom bývá standardem například boční kapsa na láhev s pitím nebo přihrádka na klíče.
Otevírání by mělo být hlavně jednoduché, aby dítě s taškou zbytečně nezápasilo. Prim v tomto směru hrají aktovky s jednou nebo dvěma přezkami. Klopna aktovky by při otevření měla zůstat odklopená, pokud se samovolně vrací, komplikuje vyndávání věcí z aktovky a může dítě i udeřit do obličeje. Pokud pořizujete batoh se zipy, myslete na to, že taháčky zipů by měly být dostatečně velké, aby se s nimi dítěti dobře manipulovalo.
Atesty a certifikace
Školní taška má velký vliv na vývoj dítěte a jeho držení těla, proto nikdy není na škodu pátrat po certifikovaných výrobcích. Naprostým základem je označení, že byla taška vyrobená v souladu s normou ČSN 79 6506, jinak ji nelze označovat za školní tašku a může se stát, že nebude splňovat některé podmínky normy.
Co se týče dalších certifikací, batohy některých českých výrobců jsou oceněné například certifikátem ITC Certifikovaná kvalita nebo známkou Česká kvalita. Značky ze zahraničí zase disponují třeba certifikací AGR Svazu nezávislých německých odborníků. Výrobky bez certifikátů samozřejmě nemusí být o nic horší, pokud ale chcete mít jistotu kvality, mohou být testy a certifikáty dobrou pomůckou.
TIP: Tašky na kolečkách jsou trendem, který k nám nedávno dorazil ze zahraničí. Vzhledem k vyšší hmotnosti a neergonomické konstrukci jsme tyto tašky do srovnání nezahrnuli a doporučujeme jejich koupi důkladně promyslet. Takovou tašku dítě totiž táhne jednou rukou za zády, což není pro chůzi přirozená a zdravá poloha. Stejně tak problematické je tahání tašky do schodů.
Oblíbené značky školních batohů
Na trhu školních tašek můžete najít mnoho výrobců, někteří se zaměřují na batohy i aktovky, jiní se specializují pouze na jeden typ. Doporučujeme držet se jednoho z několika uživateli prověřených výrobců, mezi které se řadí:
- Baagl – Školní batohy a aktovky této značky jsou u uživatelů velmi oblíbené a kladně hodnocené pro svou kvalitu, design i certifikaci.
- Topgal – Specializuje se na batohy, ty se hodí pro mladší i starší žáky. Jedná se o kvalitní certifikované batohy s pevným dnem a pozitivními recenzemi.
- Bagmaster – V nabídce má aktovky i batohy ve všech cenových třídách, široký je i výběr designů od dětských až po elegantní, „dospělácké“.
- Karton P+P – Prodává aktovky i batohy širokého cenového spektra s kvalitními komponenty a řadou pozitivních ohlasů.
- Stil – Vyrábí oba typy tašek nižší a střední cenové třídy, i přesto jim nechybí potřebná kvalita a certifikace.
Výrobce | Cenová třída | Nabídka | S čím můžete počítat | Na co nejspíš nenarazíte |
Baagl | Střední až vyšší | Aktovky i batohy | Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace | Levné, jednoduché a nekvalitní modely |
Topgal | Střední až vyšší | Batohy | Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace | Levné, jednoduché a nekvalitní modely |
Bagmaster | Nižší, střední, vyšší | Aktovky i batohy, také pro starší studenty | Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace | Nekvalitní modely |
Karton P+P (Oxybag) | Střední až vyšší | Aktovky i batohy | Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace | Nekvalitní modely |
Stil | Nižší, střední | Aktovky i batohy | Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace | Nekvalitní a příliš drahé modely |
Školní batohy Baagl
Český výrobce Baagl nabízí jak školní aktovky pro prvňáčky, tak i batohy pro starší žáky. Modely se pohybují zhruba ve střední až vyšší cenové kategorii. Batohům (ale ani aktovkám) nechybí užitečné vybavení jako anatomické tvarování zad, boční kapsy na pití, ucho s pevným madlem nebo zpevněné dno. Mezi uživateli se školní batohy a aktovky této značky těší velké oblibě pro svou kvalitu, výdrž a také atraktivní design. Tašky jsou navíc testované odborníky a certifikované.
Školní batohy Topgal
Pod českou značkou Topgal můžete zakoupit výhradně školní batohy, které jsou ale svými vlastnostmi vhodné jak pro starší, tak i pro mladší žáky. V sadě s batohem můžete pořídit i pouzdra nebo jiné užitečné doplňky. Cenově se řadí do střední až vyšší cenové třídy.
Zaujmou líbivým designem pro kluky i holky, dostatkem reflexních prvků a dalších doplňků, většina z nich má pevné dno s nožičkami a standardem jsou tvarovaná záda. Uživatelé si tyto batohy hodně pochvalují a doporučují je dále zejména pro jejich výdrž, možnosti nastavení popruhů a certifikaci kvality.
Školní batohy Bagmaster
Česká firma Bagmaster na trhu nabízí několik stovek batohů i aktovek od nižší po vyšší cenovou kategorii. Samozřejmostí je zde anatomické tvarování, u některých modelů najdete hrudní i bederní popruh. Designově se zavděčí malým školákům i školačkám, kromě toho ale i starším, či dokonce dospělým studentům, nabídka je zde opravdu široká. Nechybí také množství kladných recenzí, především směrem k prostornosti batohů, kvalitním materiálům a nižší hmotnosti.
Školní batohy Karton P+P
Karton P+P je česká firma, která prodává jak aktovky pro menší děti, tak i batohy pro starší studenty. K dostání jsou také pod podznačkou Oxybag. V nabídce má jak jednodušší a levnější modely, které jsou spíše volnočasové, také ale propracované tašky řadící se do střední až vyšší cenové kategorie. Setkáte se zde s kvalitními doplňky, mezi které patří pevné dno, vyztužená záda či reflexní prvky, některé modely mají i hrudní popruh. Podle uživatelů jsou batohy i aktovky prostorné a dětem pohodlné.
Školní batohy Stil
Tento výrobce nabízí oba typy školních tašek s kvalitními komponenty, většině nechybí užitečné doplňky jako například karabina na klíče. Některé modely můžete najít i v nižší cenové kategorii, většinou se ale řadí do střední cenové třídy. Nabízí motivy pro holky i kluky, u batohů také design i pro starší studenty. Aktovky se také prodávají v praktických řadách s dalšími školními pomůckami. Recenze uživatelů tuto značku chválí, tašky prý dětem dobře sedí a jsou také odolné.
Cena
Při pořizování školní tašky rozhodně nedoporučujeme šetřit, nekvalitní produkty mohou negativně ovlivnit zdraví vašeho dítěte. Přesto je dobré mít určitou představu o tom, kolik se do aktovky vyplatí investovat a co za své peníze můžete očekávat.
Cena do 1 000 Kč
Školní tašku můžete sehnat už za pár stovek korun, zejména v této cenové kategorii ale doporučujeme velkou obezřetnost. Nejbezpečnější je volit tašky od prověřených výrobců s odpovídající certifikací, jinak by mohla být taška pro dítě nevhodná, nebo se nízká cena projeví na její krátké životnosti.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Většina aktovek a batohů se cenově pohybuje mezi jedním a dvěma tisíci korun. V této kategorii už můžete počítat se zpevněnými a ergonomicky tvarovanými zády, dostatkem bezpečnostních prvků apod. Široký je také výběr nejrůznějších designů. I zde se samozřejmě vyplatí pečlivě zkontrolovat, zda taška nepostrádá žádné důležité prvky, o kterých jsme informovali v článku výše.
Cena nad 2 000 Kč
V řádu několika tisíců korun už můžete pořídit celé sladěné sady tašek spolu s penály, lahvemi, pytlíky na obuv či dalšími doplňky, kterým se věnujeme v další kapitole. V případě samotné tašky už je takto vysoká investice víceméně zbytečná, nakoupit celou sadu se ale může vyplatit, děti navíc jistě potěší, když budou mít všechny pomůcky sladěné.
Dobrý den, můj syn půjde příští rok do první třídy, proto přemýšlíme nad koupí školní tašky. Je lepší kupovat každý rok novou podle toho, kolik syn váží a měří a kolik učení s sebou bude potřebovat, nebo stačí jeden batoh na více let, do kterého časem doroste, ačkoli mu může být ze začátku velký? Děkuji, Říhová