Jak vybrat školní batoh
Koupě nové školní tašky je významným momentem nejen pro prvňáčky. Děti se budou samozřejmě dívat hlavně na to, jak aktovka nebo batoh vypadá. Na rodičích tedy zůstává postarat se o to, aby taška splňovala ergonomické požadavky a byla pro dítě pohodlná, zdravá a snadno použitelná. Nedůsledný výběr může mít negativní vliv na postoj dítěte a vývoj jeho páteře.
V našem článku se proto dozvíte vše podstatné, co byste měli o výběru školního batohu vědět a na co se zaměřit. V první řadě si stanovíme rozdíly mezi aktovkami a batohy a řekneme si, jaké jsou jejich výhody, nevýhody a jakým dětem budou nejvíce vyhovovat. Poté si povíme podstatné informace o ergonomii tašky a bezpečnostních prvcích. Věnovat se budeme také designu, atestacím a certifikátům a poradíme vám i několik tipů na správné používání školní tašky.
Pokud kupujete vybavení pro školáka, zkuste se podívat také na náš článek o mikroskopech, který třeba ve vašich dětech probudí nadšení pro přírodopis a biologii.
Jak vybrat školní batoh stručně:
- Zvažte, zda je batoh tou pravou školní taškou – Pro menší děti nastupující do první třídy jsou svým vnitřním uspořádáním a pevnou konstrukcí vhodnější školní aktovky.
- Tašku do školy vybírejte tak, aby dítěti seděla – Aby nebyla příliš velká, těžká, a především nepohodlná. Znovu doporučujeme zaměřit se na vyztužení, a to hlavně v oblasti zad.
- Dbejte na dostatečné množství bezpečnostních prvků – Neměly by chybět reflexní nášivky a odrazky, ideálně po celém obvodu tašky.
- Dle preferencí vyberte design a konstrukci – Dbejte především na jednoduché otevírání, zpevněné dno a odolný materiál.
- Ověřte si kvalitu – V tomto směru mohou být nápomocné certifikáty o nezávadnosti, a především o nepřekročení stanovené maximální hmotnosti.
- Stanovte si cenovou relaci – A v ní hledejte tu pravou školní tašku pro vaše dítě.
Typy školních tašek
Školní tašky můžeme rozdělit do tří základních kategorií:
- Školní aktovky – Mají pevnou konstrukci a spíše větší otevřený prostor, nejvíce se hodí pro prvňáčky.
- Školní batohy – Jsou rozděleny na více přihrádek, poslouží jako náhrada školní aktovky pro staršího školáka na prvním stupni.
- Studentské batohy – Odlišují se hlavně designem a přítomností pokročilých prvků, jako je např. kapsa na notebook.
Všechny typy by samozřejmě měly splňovat základní požadavky na ergonomii a bezpečnost, liší se tedy hlavně vnitřním uspořádáním a designem. Při rozhodování mezi nimi byste se proto měli řídit hlavně pohodlím dítěte.
V případě studentských batohů se častěji setkáme s modely bez vyztužených zad, přesto ale doporučujeme vybírat varianty s tímto ergonomickým prvkem. Přece jen studentský batoh často pořizujeme už dítěti na druhém stupni základní školy, které se rozhodně stále ještě vyvíjí, a špatně zvolený batoh by mohl napáchat zbytečné škody.
Školní aktovky
Školní aktovky pravděpodobně všichni znáte z prvních let na základní škole. A právě této věkové kategorii jsou určené, vyhovovat budou hlavně žákům první a druhé třídy. Oproti batohu jsou vhodnější zejména pro drobné děti. Věnujeme jim samostatnou stránku.
Aktovka je celá zpevněná, díky čemuž vždy stabilně stojí, i když je zrovna prázdná. Díky pevnému tvaru je také hledání věcí uvnitř aktovky pro malé dítě podstatně jednodušší, na druhou stranu ale tento typ tašky zabírá více místa. Aktovka nebývá rozdělená na mnoho přihrádek, vnitřní prostor většinou tvoří jen jedna velká komora, což může být pro děti opět o něco přehlednější.
Pokud tedy máte doma trochu roztržitějšího žáčka, kterého by množství přihrádek a kapsiček zbytečně mátlo, doporučujeme zvolit raději aktovku, ve které má vše uložené na jednom místě a vše potřebné rychle najde. Otevírání aktovky bývá řešené pevnou klopnou, která se většinou zapíná na přezku. Některé mohou být opatřené i suchým zipem, v praxi je ale přezka zpravidla nejlepší řešení, suchý zip se poměrně rychle opotřebuje.
Školní batohy
Na rozdíl od aktovky mají vyztužená jen záda, popřípadě dno. Zbytek batohu je měkký, díky tomu zabírá méně místa. Stále by však měl držet tvar, dá se ale i zmáčknout. Batohy většinou poskytují řadu kapes a přihrádek pro uložení většího množství věcí.
Školní batoh mohou mít děti již od první třídy, pokud je zvolena správná velikost. Od aktovky k batohu jinak dítě přechází většinou cca ve třetí třídě základní školy.
Studentské batohy
Typem školních batohů jsou potom batohy studentské, které jsou svým designem vhodné pro starší děti a studenty středních či vysokých škol. Od batohů pro menší děti se liší samozřejmě designem a často také vnitřním uspořádáním, běžným a užitečným vybavením je například polstrovaná kapsa na notebook. Tyto batohy bývají zpravidla měkké, bez vyztužení.
Tašky na kolečkách
Trendem, který se k nám v posledních letech dostává ze zahraničí, je školní taška na kolečkách. Tuto variantu ovšem příliš nedoporučujeme. Taška je kvůli zabudovaným kolečkům zpravidla těžší a při případném nošení na zádech je každá váha navíc nevýhodou. Vnitřní konstrukce koleček také často tlačí do zad, což je z ergonomického hlediska naprosto nevyhovující.
Tašku navíc dítě táhne jednou rukou za zády, což není pro chůzi přirozená a zdravá poloha, při nošení do schodů dítě tašku nese zpravidla také v jedné ruce. Tažené zavazadlo celkově omezuje v pohybu. Součástí většiny těchto modelů jsou i popruhy pro nošení na zádech, které se tak často vláčejí špínou, nemluvě o tom, co vše se může nabalit na samotná kolečka.
Ergonomie
Nejpodstatnějším faktorem, podle kterého vybírat školní tašku pro vaše dítě, je její tvarování. Taška musí v první řadě dobře sedět, poskytovat vhodnou oporu zádům a dítě příliš nezatěžovat. Při nevhodně zvolené tašce s nedostatečnou oporou hrozí riziko budoucích problémů se zády, skoliózy a špatného vývoje páteře. Z hlediska ergonomie je nutné hlídat:
- Záda
- Popruhy
- Hrudní pásy
- Bederní pásy
- Ucho

Záda
Zadní strana tašky by měla mít anatomické tvarování, které kopíruje přirozené křivky páteře a poskytuje dostatečnou oporu a zpevnění. To znamená, že bederní část je v ideálním případě vyklenutá, hrudní zase prohloubená. O optimální zpevnění se často stará hliníkový rám, který je lehký, ale pevný a u mnoha batohů jej můžete i vyjmout.
Důležité je také vhodné polstrování, které má být dostatečné měkké kvůli komfortnímu nošení, ale také dostatečně pevné, aby se příliš nezmáčklo, čímž by přestalo plnit svoji funkci. Optimálně by mělo mít polstrování také systém průduchů, který zabraňuje pocení zad.
Záda tohoto batohu jsou vyztužena dostatečně a dítěti poskytnou oporu i pohodlí
Záda tohoto batohu nemají dostatečné vyztužení a tvarování
Popruhy a pásy
Popruhy by měly být dostatečně široké a polstrované. Nejlepší je šířka alespoň 4 cm a doporučená délka potom minimálně 70 cm. Popruhy by samozřejmě měly jít nastavit a spony dostatečně pevně držet, aby se popruhy samy nepovolovaly. Mohou být doplněné také o hrudní nebo bederní pásy, které zabraňují sklouznutí popruhů z ramen, pomáhají rozložit hmotnost tašky a udrží ji pevně na zádech, což ocení zejména rodiče aktivnějších dětí.
Při správném nastavení popruhů by měla taška poskytovat volnost pohybu v bederní i krční části páteře. Taška by se při pohybu neměla na zádech přesouvat nebo svažovat na jednu stranu. Horní rohy tašky by se měly nacházet zhruba ve výšce ramen, spodní část ideálně nepřesahuje linii boků. Při nošení nesmí popruhy prokluzovat a nedotýkají se krku dítěte, aby nedocházelo k odírání. Ve správné pozici by se měly dotýkat klíční kosti zhruba v její polovině. Nesmí také nijak odstávat, naopak by měly k ramenům přiléhat.
Pro snadnější přenášení by měla mít taška také pevné horní ucho, které dobře padne do ruky. Dejte pozor, aby byl otvor horního ucha dostatečně velký, aby se do něj vlezla ruka i v rukavici.
Zádový systém batohu
Rozměry a hmotnost
Dalším důležitým parametrem je hmotnost tašky. Ta by podle normy ČSN 79 6506 neměla přesáhnout 1 200 g pro dítě na prvním stupni a 1 400 g pro žáka druhého stupně základní školy. Ideální jsou modely s hmotností pod 1 kg, na trhu jsou potom k sehnání i tašky s hmotností pod 800 g. Dítě by totiž na zádech nemělo nosit více než 10 – 15 % své váhy a učebnice a jiné vybavení rozhodně neváží málo (Zdroj: Národní zdravotnický informační portál).
Nejlehčí aktovky pro prvňáčky váží necelý 1 kg, batohy potom mohou vážit ještě méně. U velmi lehkých modelů je ale potřeba zkontrolovat, zda jsou opravdu vyztužené, ergonomicky tvarované a z pevných materiálů, nižší hmotnost na úkor kvality rozhodně nebude ideální.
Pokud vybíráte tašku pro menší dítě, neměla by její výška přesáhnout 40 cm a šířkou by neměla výrazně přesahovat ramena. Ideální hloubka brašny je do 21 cm. Můžete sice namítat, že do hlubší tašky se vejde více věcí, ta ale přestává být vyvážená a zbytečně táhne svou vahou dítě dolů, a namáhá tak jeho krční páteř. Existují také tašky s výškově nastavitelnými zády, které se lépe přizpůsobí růstu dítěte, a slibují tak delší životnost.
Ideální rozměry a hmotnost tašky a jejích prvků jsme vepsali také níže do tabulky:
Prvek |
Ideální rozměr či hmotnost |
Hmotnost tašky |
Max. 1 200 / 1 400 g |
Výška tašky (pro menší děti) |
Max. 40 cm |
Hloubka tašky |
Max. 21 cm |
Délka ramenních popruhů |
Min. 70 cm |
Šířka ramenních popruhů |
Min. 4 cm |
Bezpečnostní prvky
Každá školní taška, pro menší i větší děti, by měla být vybavená sadou bezpečnostních prvků. Nejběžnější jsou v tomto případě reflexní nášivky, pruhy a odrazky, které jsou v nejlepším případě umístěné ze všech stran, včetně popruhů a boků aktovky.
Doporučuje se, aby reflexní prvky na přední straně zabíraly plochu alespoň 70 cm2, na bocích potom 15 cm2. Výhodou je samozřejmě i výrazná barva tašky, která se navíc většinou líbí i dětem. Některé tašky jsou navíc vybavené například i LED světlem, což zvýší jejich atraktivitu, ale také bezpečnost dítěte.
Podstatné při výběru je dbát i na kvalitní a nezávadné materiály. Ty jsou u renomovaných výrobců samozřejmostí, menší jistotu ale máte při například při nákupu na tržnici. Těmto taškám zpravidla chybí i ergonomické tvarování a další podstatné prvky zmíněné výše, proto doporučujeme zainvestovat raději do kvalitní tašky s jasným původem a uživatelskými recenzemi.
Design a konstrukce
Kromě nejnutnějších prvků, jako jsou ergonomicky tvarovaná záda, může mít školní taška i pár vychytávek, které znatelně zpříjemní její používání a často také prodlouží životnost:
- Zpevněné dno – Bývá hlavně u aktovek a některých batohů pro mladší školáky, dodává tašce stabilitu a chrání ji proti namočení.
- Otevírání a členění – Pro mladší děti se doporučují aktovky s méně komorami, které se otevírají klopnami, starší školáci naopak ocení více batohy s více kapsami na zipy.
- Materiál – V tomto ohledu se soustřeďte především na nepromokavost, díky které zůstane obsah tašky v suchu. Alternativou je koupě pláštěnky.
- Design – Ten je čistě osobní a záleží na preferencích vás a dítěte, pokud má ale školák mít tašku na více let, zvolte raději model s více neutrálním a nadčasovým vzorem.
Zpevněné dno
U aktovky je zpevněné dno samozřejmostí, není ovšem na škodu zaměřit se na něj, i pokud kupujete školní batoh. Pevné nepromokavé dno lépe ochrání obsah tašky, zlepší rozložení hmotnosti obsahu a zvýší stabilitu tašky. Optimální je, když taška dokáže stát na zemi sama, dítěti se v ní pak dobře hledá.
Pevné dno je dominantou hlavně aktovek, v dnešní době už jsou ale k sehnání i batohy s tímto aspektem ve výbavě. Pokud je navíc dno opatřené i nožičkami, chrání tašku proti namočení nebo znečištění. Když nožičky chybí, může se stát, že dítě omylem postaví tašku na mokrou zem a při jejím opětovném nasazení si zašpiní oblečení.
Otevírání a členění
V tomto ohledu nejvíc záleží na věku a preferencích dítěte. Pro některé děti je pohodlnější aktovka s jedním velkým prostorem na školní pomůcky, jiné preferují batoh s množstvím oddělených přihrádek a kapsiček. Podle normy by i aktovky měly mít oddělenou kapsu na svačinu, někteří výrobci ji vyrábějí například z tepelně izolačního materiálu. U batohů potom bývá standardem například boční kapsa na láhev s pitím nebo přihrádka na klíče.
Otevírání by mělo být hlavně jednoduché, aby dítě s taškou zbytečně nezápasilo. Prim v tomto směru hrají aktovky s jednou nebo dvěma přezkami. Klopna aktovky by při otevření měla zůstat odklopená, pokud se samovolně vrací, komplikuje vyndávání věcí z aktovky a může dítě i udeřit do obličeje. Pokud pořizujete batoh se zipy, myslete na to, že taháčky zipů by měly být dostatečně velké, aby se s nimi dítěti dobře manipulovalo.
Školní batoh s více komorami je vhodný pro mladší děti
Školní batoh s jednou komorou neposkytne příliš organizace, proto se hodí starším školákům
Materiál
Již v části o bezpečnostních prvcích jsme zmínili, že by měl být materiál nezávadný. Kromě toho je ale vždy výhodou, když je také snadno udržovatelný a ideálně i nepromokavý, aby uchránil učebnice před vodou. Tašky z nepromokavého materiálu odolají běžnému dešti, pro případ silnější průtrže mračen ale není na škodu pořídit i pláštěnku, zejména pokud dítěti kupujete batoh. Slabinou jsou totiž zipy, které nemusí vodě tak dobře odolávat a právě skrze ně potom dochází k namočení obsahu batohu.
Design
Pokud vybíráte aktovku pro prvňáčka a počítáte s její brzkou výměnou za batoh, můžete nechat dítě propustit uzdu jeho fantazii a zvolit například aktovku s jeho oblíbenou filmovou postavou. Jestliže ale kupujete batoh a počítáte s jeho víceletým používáním, doporučujeme zvolit raději nadčasovější design, postavičky z pohádek se totiž poměrně brzy omrzí.
Na trhu je k dostání pestrá nabídka batohů všech barev a vzorů, určitě tak najdete nějaký, který se bude líbit vám i dítěti. Variantou kompromisu je také koupit batoh s nadčasovým designem a potisk filmových postaviček si nechat pro školní pomůcky, například pastelky, sešity, obaly, krabičky na svačiny apod., které budete stejně brzy obměňovat.
Atesty a certifikace
Školní taška má velký vliv na vývoj dítěte a jeho držení těla, proto nikdy není na škodu pátrat po certifikovaných výrobcích. Naprostým základem je označení, že byla taška vyrobená v souladu s normou ČSN 79 6506, jinak ji nelze označovat za školní tašku a může se stát, že nebude splňovat některé podmínky normy.
Co se týče dalších certifikací, batohy některých českých výrobců jsou oceněné například certifikátem ITC Certifikovaná kvalita nebo známkou Česká kvalita. Značky ze zahraničí zase disponují třeba certifikací AGR Svazu nezávislých německých odborníků. Výrobky bez certifikátů samozřejmě nemusí být o nic horší, pokud ale chcete mít jistotu kvality, mohou být testy a certifikáty dobrou pomůckou.
Oblíbené značky školních batohů
Na trhu školních tašek můžete najít mnoho výrobců, někteří se zaměřují na batohy i aktovky, jiní se specializují pouze na jeden typ. Doporučujeme držet se jednoho z několika uživateli prověřených výrobců, mezi které se řadí:
- Baagl – Školní batohy a aktovky této značky jsou u uživatelů velmi oblíbené a kladně hodnocené pro svou kvalitu, design i certifikaci
- Topgal – Specializuje se na batohy, ty se hodí pro mladší i starší žáky. Jedná se o kvalitní certifikované batohy s pevným dnem a pozitivními recenzemi
- Bagmaster – V nabídce má aktovky i batohy ve všech cenových třídách, široký je i výběr designů od dětských až po elegantní, „dospělácké“
- Karton P+P – Prodává aktovky i batohy širokého cenového spektra s kvalitními komponenty a řadou pozitivních ohlasů
- Stil – Vyrábí oba typy tašek nižší a střední cenové třídy, i přesto jim nechybí potřebná kvalita a certifikace
Výrobce |
Cenová třída |
Nabídka |
S čím můžete počítat |
Na co nejspíš nenarazíte |
Baagl |
Střední až vyšší |
Aktovky i batohy |
Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace |
Levné, jednoduché a nekvalitní modely |
Topgal |
Střední až vyšší |
Batohy |
Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace |
Levné, jednoduché a nekvalitní modely |
Bagmaster |
Nižší, střední, vyšší |
Aktovky i batohy, také pro starší studenty |
Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace |
Nekvalitní modely |
Karton P+P (Oxybag) |
Střední až vyšší |
Aktovky i batohy |
Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace |
Nekvalitní modely |
Stil |
Nižší, střední |
Aktovky i batohy |
Kvalitní zpracování, užitečné doplňky, pozitivní ohlasy, široký výběr designu, certifikace |
Nekvalitní a příliš drahé modely |
Školní batohy Baagl
Český výrobce Baagl nabízí jak školní aktovky pro prvňáčky, tak i batohy pro starší žáky. Modely se pohybují zhruba ve střední až vyšší cenové kategorii. Batohům (ale ani aktovkám) nechybí užitečné vybavení jako anatomické tvarování zad, boční kapsy na pití, ucho s pevným madlem nebo zpevněné dno. Mezi uživateli se školní batohy a aktovky této značky těší velké oblibě pro svou kvalitu, výdrž a také atraktivní design. Tašky jsou navíc testované odborníky a certifikované.
Batoh Baagl Core
Batoh Baagl Cubic
Batoh Baagl Skate
Školní batohy Topgal
Pod českou značkou Topgal můžete zakoupit výhradně školní batohy, které jsou ale svými vlastnostmi vhodné jak pro starší, tak i pro mladší žáky. V sadě s batohem můžete pořídit i pouzdra nebo jiné užitečné doplňky. Cenově se řadí do střední až vyšší cenové třídy.
Zaujmou líbivým designem pro kluky i holky, dostatkem reflexních prvků a dalších doplňků, většina z nich má pevné dno s nožičkami a standardem jsou tvarovaná záda. Uživatelé si tyto batohy hodně pochvalují a doporučují je dále zejména pro jejich výdrž, možnosti nastavení popruhů a certifikaci kvality.
Batoh Topgal ELLY
Batoh Topgal CHI
Batoh Topgal MIRA
Školní batohy Bagmaster
Česká firma Bagmaster na trhu nabízí několik stovek batohů i aktovek od nižší po vyšší cenovou kategorii. Samozřejmostí je zde anatomické tvarování, u některých modelů najdete hrudní i bederní popruh. Designově se zavděčí malým školákům i školačkám, kromě toho ale i starším, či dokonce dospělým studentům, nabídka je zde opravdu široká. Nechybí také množství kladných recenzí, především směrem k prostornosti batohů, kvalitním materiálům a nižší hmotnosti.
Školní batohy Karton P+P
Karton P+P je česká firma, která prodává jak aktovky pro menší děti, tak i batohy pro starší studenty. K dostání jsou také pod podznačkou Oxybag. V nabídce má jak jednodušší a levnější modely, které jsou spíše volnočasové, také ale propracované tašky řadící se do střední až vyšší cenové kategorie. Setkáte se zde s kvalitními doplňky, mezi které patří pevné dno, vyztužená záda či reflexní prvky, některé modely mají i hrudní popruh. Podle uživatelů jsou batohy i aktovky prostorné a dětem pohodlné.
Batoh Karton P+P OXY Style Mini
Batoh Karton P+P OXY Sport
Batoh Karton P+P OXY Scooler
Školní batohy Stil
Tento výrobce nabízí oba typy školních tašek s kvalitními komponenty, většině nechybí užitečné doplňky jako například karabina na klíče. Některé modely můžete najít i v nižší cenové kategorii, většinou se ale řadí do střední cenové třídy. Nabízí motivy pro holky i kluky, u batohů také design i pro starší studenty. Aktovky se také prodávají v praktických řadách s dalšími školními pomůckami. Recenze uživatelů tuto značku chválí, tašky prý dětem dobře sedí a jsou také odolné.
Batoh Stil Prehistory
Batoh Stil Floorball
Batoh Stil Original
Cena
Při pořizování školní tašky rozhodně nedoporučujeme šetřit, nekvalitní produkty mohou negativně ovlivnit zdraví vašeho dítěte. Přesto je dobré mít určitou představu o tom, kolik se do aktovky vyplatí investovat a co za své peníze můžete očekávat.
Cena do 1 000 Kč
Školní tašku můžete sehnat už za pár stovek korun, zejména v této cenové kategorii ale doporučujeme velkou obezřetnost. Nejbezpečnější je volit tašky od prověřených výrobců s odpovídající certifikací, jinak by mohla být taška pro dítě nevhodná, nebo se nízká cena projeví na její krátké životnosti.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Většina aktovek a batohů se cenově pohybuje mezi jedním a dvěma tisíci korun. V této kategorii už můžete počítat se zpevněnými a ergonomicky tvarovanými zády, dostatkem bezpečnostních prvků apod. Široký je také výběr nejrůznějších designů. I zde se samozřejmě vyplatí pečlivě zkontrolovat, zda taška nepostrádá žádné důležité prvky, o kterých jsme informovali v článku výše.
Cena nad 2 000 Kč
V řádu několika tisíců korun už můžete pořídit celé sladěné sady tašek spolu s penály, lahvemi, pytlíky na obuv či dalšími doplňky, kterým se věnujeme v další kapitole. V případě samotné tašky už je takto vysoká investice víceméně zbytečná, nakoupit celou sadu se ale může vyplatit, děti navíc jistě potěší, když budou mít všechny pomůcky sladěné.
Doplňky
Koupí školní tašky samozřejmě úkol rodiče nekončí, je třeba pořídit i několik nezbytností, které bude dítě ve škole potřebovat. U mnoha výrobců je možné pořídit k tašce celou sadu doplňků ve stejném designu a dítě může mít radost ze sladěných pomůcek. Výhodou nákupu kompletní sady od jedné značky není jen jednotný design, budete mít hlavně jistotu, že penál nebo třeba box na svačinu přesně padne do příslušných kapes tašky a nebude příliš velký.
Psací potřeby
Když už pořídíte penál ve stejném či ladícím designu, je potřeba jej také správně naplnit. Dnešní nabídka psacích potřeb je více než široká. Psací pero by mělo být ergonomické, aby si dítě nevytvářelo špatné návyky při psaní a neničilo ruku. K dostání jsou také ergonomické pastelky, šikovná je například i trojhranná varianta, která se lépe drží a pastelky se nekutálejí po lavici. Lepší držení zpravidla zajišťují obecně širší pastelky a tužky.
Zejména prvňáčkům přijdou vhod pastelky nelámavé, doporučujeme také zainvestovat do kvalitních pastelek, voskovek a dalších barviček, levné alternativy většinou nekreslí příliš sytě a dítě tak může být zklamané, že se mu i přes velkou snahu obrázky nedaří. Nedílnou součástí penálu je potom ořezávátko na velké i malé tužky, kvalitní nůžky a lepidlo, popřípadě malé pravítko. Penál je lepší volit s přihrádkami, hlavně pro menší děti, které se v psacích potřebách ještě tak dobře neorientují.
Sešity a jejich ochrana
Sešity jsou další z nepostradatelných školních pomůcek. Záleží však na konkrétním učiteli, jaký typ sešitu bude po žácích požadovat, doporučujeme proto s nákupem sešitů počkat až na první týden školy, kdy děti většinou dostávají seznam. Prvňáci častokrát dostávají speciální sešity či listy papíru na procvičování psaní, naopak od druhého stupně záleží výběr sešitu již většinou plně na dítěti či na vás. Nejmenším dětem přijdou vhod také desky na písmena a číslice.
Pro mladší děti se hodí pořídit také ochranu na sešity. Obaly sešitů a knih někdy bývají dokonce požadovány, pevné desky jsou poté spíše osobní volbou. Obaly je možné sehnat papírové, plastové, či dokonce látkové, které se přizpůsobí více velikostem sešitu.
Pevné desky chrání sešity a učebnice před pokrčením, v případě většího počtu však značně přidají na hmotnosti školní tašky. Doporučujeme proto zvážit, zda jsou desky opravdu nutné, aby batoh se vší výbavou nebyl pro dítě příliš těžký.
Výbava pro konkrétní předměty
Mezi nejčastější školní pomůcky dále patří výbava na konkrétní předměty. Do tělocviku se bude hodit cvičící úbor a také pytlík na něj, nezapomeňte ani na obal na přezůvky. Z výtvarných potřeb přijdou vhod nůžky, barevné papíry, skicák, voskovky a plastelína, dále vodové a temperové barvy, kalíšky na vodu a štětce.
Výtvarný kufřík může doplnit i zástěra, aby si dítě při kreativní chvilce neušpinilo oblečení. I zde však záleží na požadavcích učitele. Třeťáci a žáci vyšších ročníků budou potřebovat také rýsovací potřeby včetně kružítka, pravítka a trojúhelníku.
Nádoby na jídlo a pití
U dětí je vhodné uschovávat jim svačiny do praktických boxů. Zamezíte tím rozmačkání měkkých potravin mezi učebnicemi a sešity, jako by tomu mohlo být, pokud by dítě nosilo jídlo pouze v sáčku. Svačinový box jídlo ochrání a udrží všechny chody pohromadě. Velikost takového boxu vybírejte podle toho, kolik toho vaše dítě sní, aby krabička nezabírala v batohu příliš místa, nebo naopak nepraskala ve švech.
Dnešní nabídka boxů je nepřeberná, záleží proto na vašich preferencích a také na dítěti, právě zde mu můžete pořídit design dle jeho přání, svačinový box totiž nejspíš brzy vyměníte. Speciálním typem je box na banán, který kopíruje tvar ovoce, čímž minimalizuje nároky na prostor a zároveň chrání banán před rozmačkáním.
Stejně tak je vhodné pořídit dítěti láhev na pití. Obyčejnou PET lahev může ztratit nebo si ji například splést s lahví spolužáka. Bude-li mít svou vlastní, navíc s oblíbeným designem, jistě k ní bude pozornější. Tyto lahve navíc bývají pevnější a více odolné. Při výběru lahve na pití dejte pozor, aby dobře těsnila a zároveň se dítěti snadno otevírala. Kdyby bylo k otevření potřeba více síly, dítě by s lahví mohlo škubnout, a tím by její obsah mohlo vylít.
Tipy na správné nošení batohu
Ačkoli můžete vybrat ergonomicky tvarovaný a vyztužený batoh, ke zdravým zádům je však důležité také správné nošení batohu. Následujících několik tipů může napovědět, jak dětským zádům odlehčit, aby se zbytečně nezatěžovala.
- Jak u batohu, tak u aktovky platí, že byste nejtěžší věci, jako jsou učebnice, měli ukládat co nejblíže zádům dítěte pro správné rozložení váhy.
- Do tašky je nejlepší dávat jen to opravdu nejnutnější. Některé učebnice je například možné nechávat ve škole.
- Pokud má vaše dítě batoh s bočními síťkami na láhev s pitím, namísto jedné větší lahve na vodu je lepší dát dítěti dvě malé, které zatíží obě strany tašky rovnoměrně.
- Dítěti z domu dejte raději prázdnou lahev, kterou si ve škole naplní vodou, tím ušetříte váhu po cestě do školy.
Tipy na správné sezení
Veškerá snaha s výběrem správné, ergonomicky tvarované školní tašky přijde vniveč, když bude dítě každý den sedět několik hodin ve špatné poloze. Pro zdravý vývoj dítěte proto doporučujeme naučit ho i správnému sezení, spolu s pečlivě vybranou taškou tak značně snížíte riziko skoliózy a dalších zdravotních potíží u vašeho potomka. Pojďme se tedy podívat na pár základních pravidel správného sezení:
- obě nohy celými chodidly na zemi
- kolena v pravém úhlu, jamkami se nedotýkají židle, stehna jsou rovnoběžně
- pánev celou šířkou na sedáku židle
- rovná záda, trup se lehce naklání ke stolu, ale neopírá se o něj
- obě ruce na stole, pokrčené v loktech
- brada zůstává lehce zastrčená, pozor na její předsouvání.
Tyto pravidla je dobré dítěti vštěpovat už před příchodem do školy, aby pro něj zdravé sezení bylo co nejpřirozenější. Zároveň můžete školáčka naučit jednoduché cviky, například na prokroužení zápěstí či ramen, aby se tělo po dlouhém sezení protáhlo.
Dobrý den, můj syn půjde příští rok do první třídy, proto přemýšlíme nad koupí školní tašky. Je lepší kupovat každý rok novou podle toho, kolik syn váží a měří a kolik učení s sebou bude potřebovat, nebo stačí jeden batoh na více let, do kterého časem doroste, ačkoli mu může být ze začátku velký? Děkuji, Říhová