Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších slunečních brýlí

Aktualizováno:
Listopad 2020
Autor:
Veronika Vyskočilová

S nástupem horkého léta vyvstává také potřeba adekvátní ochrany proti všudypřítomnému slunci. O pokožku se postarají opalovací krémy, silné sluneční paprsky ovšem nemilosrdně působí problémy i našim očím. Jejich bezpečí zajišťují sluneční brýle. Ty jsou kromě ochranného opatření také nedílnou součástí každého letního outfitu.

I když se může na první pohled zdát, že výběr slunečních brýlí zahrnuje pouze volbu vzhledové varianty, existuje několik aspektů, na které byste se měli zaměřit. Jen brýle s dostatečným UV filtrem vám totiž mohou zajistit dostatečnou ochranu.

A právě této problematice jsme se rozhodli zasvětit následující článek. Seznámíme vás v něm s těmi nejdůležitějšími parametry pro správný výběr slunečních brýlí. Chybět samozřejmě nebude ani klasické cenové okénko, v němž dostupné modely rozdělíme do několika cenových kategorií.


Nejlepší sluneční brýle dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat sluneční brýle

Ačkoliv nabídka i poptávka po slunečních brýlích stoupá zejména v létě, využijete je po celý rok. Slunce totiž svítí pořád a v každém ročním období má své charakteristické projevy. Jen si představte jak by se vám řídilo v zimě, kdy je celé okolí zapadané sněhem, od kterého se sluneční paprsky odráží a velmi oslňují. Výběr těch správných brýlí je tedy velmi důležité nepodcenit.

V tomto článku vám vysvětlíme několik aspektů výběru, na které je třeba se zaměřit. Povíme vám o UV filtrech, certifikaci, ale také vás provedeme výběrem tvaru brýlí podle typu obličeje. Na závěr vám představíme tři cenové kategorie a povíme vám, co od zboží v každé z nich můžete očekávat.

UV filtr

Zásadním parametrem je UV filtr. Ten chrání vaše oči, ale i jejich okolí, před UV zářením. Zabraňují tak nejen poškození zraku, ale také tvorbě vrásek okolo očí. Klíčová hodnota, které byste se měli při nákupu držet, je 400. Jen takový filtr dokáže odstranit 99 % UV-A i UV-B záření. Princip číslování filtrů je stejný jako u opalovacích krémů, čím vyšší UV filtr, tím vyšší ochrana před sluncem.

Levné kusy ze supermarketů a nákladnější modely mající své místo ve specializovaných obchodech se liší právě úrovní UV filtru. Chcete-li ušetřit, nepočítejte s adekvátní ochranou a raději se vyhýbejte přímému slunci v době od 10 do 15 hodin, kdy záření dosahuje nejvyšší intenzity.

EEC standard

Druhým klíčovým parametrem, který by vás měl při výběru zajímat, je takzvaný EEC standard. Jedná se o certifikaci potvrzující, že dané brýle mají laboratorně ověřenou schopnost pohlcovat jak UV-A, tak UV-B záření. Zatímco hodnota filtru poskytuje pouze teoretické informace, prostřednictvím EEC standardu získáváte hmatatelný důkaz o provedených praktických testech a jejich výsledcích.

Zabarvení skel

Mezi neméně významné parametry bezesporu patří i zabarvení skel. Kromě estetické funkce sehrává důležitou roli i v tom, kolik světla propustí a do jaké míry bude vaše vidění zkreslovat. Ať už zvolíte jakoukoli barvu, vždy by mělo tónování zachovat barvy. Volba barvy tónování může být pro někoho také pouze estetickou záležitostí.

 • Hnědá – Je velmi univerzální, zachovává vnímání barev a kontrast.
 • Šedá, černá – Nemění barvy, ale pouze snižuje intenzitu záření. Vhodné pro osoby citlivé na světlo.
 • Žlutá a oranžová – Ideální na sport a na zimní období. Nesnižují totiž příliš jas, ale podporují kontrast barev. Pořídit můžete také brýle s vyměnitelnými skly.
 • Zelená – Zvyšuje kontrast. Pohlcuje infračervené záření.

Polarizovaná a zrcadlová skla

Polarizované brýle obsahují speciální filtr, který blokuje odlesky. Díky tomu vás sluneční paprsky neoslní ani při pohledu na vodní hladinu či mokrou vozovku. Jsou proto ideální pro řidiče.

Polarizovaná skla vypadají stejně, jako ta klasická, na první pohled rozdíl nepoznáte. Viditelný rozdíl je ale u skel zrcadlových.

Tento druh skel je velmi populární, můžete jej proto vidět na mnoha lidech. Benefitem zrcadlových skel je odrážení světla, proto zajišťují komfort i při jasném slunečním dni a snižují únavu očí. Nosit je můžete jak v létě, tak v zimě.

Materiál čočky

Moderní brýlové čočky se vyrábějí ze dvou hlavních materiálů:

 • sklo – stará dobrá klasika, vynikající vlastnosti, nižší odolnost proti pádu, riziko pořezání
 • plast – vlastnosti podobné sklu, nižší hmotnost, vyšší odolnost proti pádu, bez rizika pořezání.

Ještě před několika lety byly plastové čočky považovány za „chudé příbuzné“ těch skleněných a vyznačovaly se výrazně horšími vlastnostmi. Díky překotnému vývoji se podařilo panující rozdíly smazat a dnes již v zásadě záleží jen na vás a vašich požadavcích, přitom plast lze vzhledem k řadě charakteristických výhod považovat za lepší volbu.

Tvar obličeje

Zásadní je při výběru brýlí také estetické hledisko. Jelikož zabírají sluneční brýle poměrně velkou část obličeje, je správná volba tvaru obruby velmi důležitá. Design brýlí a zejména jejich tvar a velikost by se měl odvíjet od tvaru vašeho obličeje. Každému totiž sedí něco trochu jiného a byla by škoda, pokud bychom nevyužili potenciálu své tváře a zvolili nevhodný tvar brýlí.

V prvé řadě se tedy před nákupem pořádně prohlédněte a identifikujte tvar svého obličeje. Pro zjednodušení se standardně pracuje se čtyřmi základními typy.

 • Kulatý obličej – Šířka i délka obličeje jsou přibližně stejné. Vhodné jsou hranaté obroučky, ostřejší hrany zeštíhlují tvář. Nevhodné jsou kulaté brýle.
 • Srdcovitý obličej – Čelo a lícní kosti jsou širší než brada. Ideální  jsou jemně zaoblené obroučky a pilotky. Mužům s tímto tvarem obličeje sedí hranaté obroučky. Vyhněte se příliš zdobeným a velkým tvarům.
 • Hranatý obličej – Vyznačuje se širokým čelem a ostrými úhly. Vhodné jsou kulaté a zaoblené obroučky, vyhněte se hranatým a ostrým tvarům.
 • Oválný obličej – Čelo je mírně širší než brada. Tito lidé mají výhodu, sluší jim prakticky cokoliv.

Berte na vědomí, že výše uvedené dělení je skutečně orientační a každé tváři sedí něco jiného. Proto je dobré ještě před nákupem zjistit, jaký tvar vám typově vyhovuje a pasuje.

Konstrukce

Nasadili jste si zvolené sluneční brýle a zjistili jste, že vás po několika minutách nepříjemně tlačí na spáncích či nosu? S největší pravděpodobností jste sáhli po špatném typu obrouček. Během nákupu nespěchejte a vždy zkuste skla ponechat na očích alespoň několik minut. Již po chvilce nošení byste neměli jejich přítomnost nijak pociťovat a rozhodně by se neměl dostavit nepříjemný pocit nebo dokonce bolest.

Taktéž berte na vědomí fakt, že nejlepší ochranu poskytují velká skla. Vzhledem k tomu, že kromě očí zakryjí i podstatnou část obličeje, zásadním způsobem pomohou eliminovat velké množství UV záření dopadajícího na vaši tvář.

Dioptrické brýle

Jestliže běžně nosíte dioptrické brýle, bude pro vás výběr sluneční ochrany poněkud složitější. V zásadě máte čtyři možnosti, jak své oči chránit a přitom dobře vidět:

 • Dioptrické sluneční brýle – V optice si můžete pořídit brýle osazené čočkami s UV filtrem. Výhodou je široký výběr obrouček, zatmavená skla jdou zasadit jak do klasických obrub, tak do obrub slunečních brýlí. Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena, zejména pokud máte více dioptrií a potřebujete skla tenčená.
 • Zabarvovací čočky – Tato skla se sama zabarvují podle úrovně slunečního záření. Můžete si je nechat zasadit do svých běžných brýlí a mít tak neustále zrak dostatečně chráněný. Někomu však nevyhovuje tato varianta vzhledově. Brýle totiž nemají klasický vzhled slunečních brýlí, nezakrývají tedy velkou část obličeje. Své limity mají také při řízení.
 • Klip na klasické brýle – Jedná se o klip vybavený zabavenými skly, který se připevní na klasické dioptrické brýle. Oproti dřívějším nevzhledným modelům jsou dnešní varianty velmi diskrétní, takže není na první pohled poznat, že jej máte nasazený. Na trhu jsou také dioptrické brýle, které mají magnetický sluneční kryt rovnou v sadě.
 • Kombinace kontaktních čoček a slunečních brýlí – Jedná se o velmi pohodlnou variantu, kterou preferuje mnoho lidí. Stačí pořídit klasické sluneční brýle, nasadit čočky a nemusíte se ničím omezovat. Pokud zvažujete pořízení kontaktních čoček, můžete si přečíst náš článek Jak vybrat kontaktní čočky.

Cena

V poslední části vás již jako obvykle seznámíme s výsledky provedené cenové analýzy. Dostupné sluneční brýle jsme rozdělili do třech základních intervalů, v nichž se budete během jejich nákupu pohybovat. Obecně platí, že připravené sumě odpovídají i vlastnosti.

Cena do 1 500 Kč

Chcete si pořídit stylovou ochranu očí před slunečním zářením, ale nemáte zájem za její pořízení platit zbytečně moc peněz? Poohlédněte se v nejnižší kategorii ohraničené 1 500 korunami, v žádném případě však nechoďte pod hranici 500 Kč. Za méně peněz zakoupíte jen levné napodobeniny, od nichž nelze očekávat žádnou ochranu před agresivním slunečním svitem.

Počítejte s tím, že levné modely jsou jen výjimečně polarizovány. Slunce vás tak bude ve většině případů dále nepříjemně oslňovat, což příliš neocení zejména řidiči. Nabídka je velmi široká a ze škály dostupných tvarů a barev si vybere svého favorita každý.

Cena od 1 500 do 3 000 Kč

Ve střední třídě již nemusíte sledovat hodnotu UV filtru nebo EEC standard, který je naprostou samozřejmostí. Podobně jako u levnější skupiny se těšte na opravdu širokou nabídku různorodých skel a provedení. Neočekávejte ale přítomnost žádné luxusní značky, jíž byste mohli udivovat své známé a přátele.

Cena nad 3 000 Kč

Ptáte se teď, co vlastně můžete očekávat od nejdražší třídy, když už ta střední oplývá vším potřebným? Ano, odpověď je jednoduchá, spadají sem modely nejluxusnějších značek, jimiž oslníte všechny kolem. Nic navíc oproti levnějším typům ovšem neočekávejte.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.9 z 14 hlasů