Srovnávací test a recenze
nejlepších slunečních brýlí


S nástupem horkého léta vyvstává také potřeba adekvátní ochrany proti všudypřítomnému slunci. O pokožku se postarají opalovací krémy, silné sluneční paprsky ovšem nemilosrdně působí problémy i našim očím. Jejich bezpečí zajišťují sluneční brýle, které se v poslední době staly mnohem více než jen pouhou zdravotní pomůckou. Jsou totiž nedílnou součástí každého letního outfitu, jemuž dodávají tolik potřebnou eleganci.

Zdá se vám, že při jejich nákupu není prakticky možné udělat chybu? Vždyť se jedná jen o obroučky s párem různě tvarovaných skel… Opak je ale pravdou, existuje celá řada důležitých vlastností, jimž musíte ve svém vlastním zájmu věnovat adekvátní pozornost. Jejich vhodnou kombinací získáte žádoucí mix ochrany a atraktivního vzhledu.

A právě tomuto nelehkému úkolu jsme se rozhodli zasvětit následující článek. Seznámíme vás v něm s těmi nejdůležitějšími parametry pro správný výběr slunečních brýlí. Chybět samozřejmě nebude ani klasické cenové okénko, v němž dostupné modely rozdělíme do několika cenových pásem.


Nejlepší sluneční brýle dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Ray-Ban RB2140 901 Ray-Ban RB2140 901 Ray-Ban 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze VANS SQUARED OFF VANS SQUARED OFF Vans 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ray-Ban Justin RB4165 Ray-Ban Justin RB4165 Ray-Ban 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ray-Ban RB2132 901 Ray-Ban RB2132 901 Ray-Ban 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Vans Spicoli 4 Shades Black/White Vans Spicoli 4 Shades Black/White Vans 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Oakley Holbrook OO9102-36 Oakley Holbrook OO9102-36 Oakley 2 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Polaroid PLD6012/N J5G/AI Polaroid PLD6012/N J5G/AI Polaroid 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ray-Ban RB2132 901/58 Ray-Ban RB2132 901/58 Ray-Ban 3 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ray-Ban RB4171 Ray-Ban RB4171 Ray-Ban 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Relax Arbe R2202B Relax Arbe R2202B Relax 650 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat sluneční brýle

Největší vliv na nákup slunečních brýlí má věc, která s nimi na první pohled příliš nesouvisí – tvar obličeje. Proto ještě před návštěvou obchodu zkontrolujte v zrcadle svou tvář a zaměřte se zejména na její souměrnost.

Samotná skla potom musí nabízet odpovídající ochranu před UV zářením, o což se stará příslušný filtr. Potvrzení účinnosti naleznete v tzv. EEC standardu, certifikaci dokumentující provedení laboratorních testů. Ohled berte také na materiál čočky a zabarvení skel. To totiž skýtá mnohem větší význam než jen estetický. V neposlední řadě důkladně vyzkoušejte pevnost a hlavně pohodlnost konstrukce. K čemu vám budou brýle, když po několika minutách nošení ucítíte bolest v oblasti spánků nebo uší?

Pokud nosíte dioptrické brýle, můžete se poohlídnout také po slunečních dioptrických brýlích nebo to vyřešit jednodušeji a v létě na sluníčku nosit klasické sluneční brýle a kontaktní čočky. O těch jsme sepsali článek, který si můžete přečíst zde.

Závěrem vás jako vždy seznámíme s výsledky analýzy cen. Nabízené modely spadají do jedné ze tří základních kategorií lišících se nejen nabízenými vlastnostmi. Jako v případě většiny módních doplňků zde platíte i za konkrétní značku. Tak či tak budete mít po jejím přečtení alespoň rámcový přehled o tom, kolik peněz byste si měli připravit.

Tvar obličeje

Jste hrdými majiteli souměrného kulatého obličeje a zhlédli jste se v legendárních lennonkách? Chcete svůj drsný hranatý obličej ještě vylepšit stejně ostře řezanými obroučkami? V obou případech si raději svůj výběr rozmyslete, abyste nebyli při pohledu do zrcadla nepříjemně překvapeni. Jakákoliv úprava obličeje, nákup slunečních brýlí nevyjímaje, musí být totiž prováděna tak, aby tváři dodala to, co jí chybí.

V prvé řadě se tedy před nákupem pořádně prohlédněte a identifikujte tvar svého obličeje. Pro zjednodušení se standardně pracuje se čtyřmi základními typy:

  • kulatý obličej – šířka i délka přibližně stejné, vhodné hranaté obroučky, ostřejší hrany pro zeštíhlení tváře, vyhnout se kulatým brýlím
  • srdcovitý obličej – čelo a lícní kosti širší než brada, ideální jemně zaoblené obroučky, pilotky, muži hranaté obroučky, vyhnout se příliš zdobeným a velkým tvarům
  • hranatý obličej – široké čelo a ostré úhly, vhodné kulaté a zaoblené obroučky, vyhnout se hranatým a ostrým tvarům
  • oválný obličej – čelo mírně širší než brada, neomezená volba.

Berte na vědomí, že výše uvedené dělení je skutečně orientační a každé tváři sedí něco jiného. Proto je dobré ještě před nákupem zjistit, jaký tvar vám typově vyhovuje a pasuje.

UV filtr

K čemu by byly sluneční brýle bez pořádného slunečního filtru? Fungovaly by snad jen jako módní doplněk, ale jinak naprosto k ničemu. Je to právě UV filtr, který zamezuje dopadu škodlivého slunečního záření. Během nákupu byste měli sledovat jeho hodnocení a vybírat pouze hodnotu 400. Takto označená skla filtrují 99 % veškerého UV záření, takže se s nimi nemusíte bát vyrazit ani pod širé nebe. Princip je stejný jako u opalovacích krémů, čím vyšší UV filtr, tím vyšší ochrana před sluncem.

Levné kusy ze supermarketů a nákladnější modely mající své místo ve specializovaných obchodech se liší právě úrovní provedení UV filtru. Chcete-li ušetřit, nepočítejte s adekvátní ochranou a raději se vyhýbejte přímému slunci v době od 10 do 15 hodin, kdy záření dosahuje nejvyšší intenzity.

EEC standard

Druhým klíčovým parametrem, po němž pátrejte v informačním štítku, je tzv. EEC standard. Jedná se o certifikaci potvrzující, že dané brýle mají laboratorně ověřenou schopnost pohlcovat jak UVA, tak UVB záření. Zatímco hodnota filtru poskytuje pouze teoretické informace, prostřednictvím EEC standardu získáváte hmatatelný důkaz o provedených praktických testech a jejich výsledcích.

Materiál čočky

Jste stále ještě přesvědčeni, že se čočky vyrábějí výhradně ze skla? Pak možná budete překvapeni, když zjistíte, že v poslední době se nabídka rozšířila:

  • sklo – stará dobrá klasika, vynikající vlastnosti, nižší odolnost proti pádu, riziko pořezání
  • plast – vlastnosti podobné sklu, nižší hmotnost, vyšší odolnost proti pádu, bez rizika pořezání.

Ještě před několika lety byly plastové čočky považovaný za „chudé příbuzné“ těch skleněných a vyznačovaly se výrazně horšími vlastnostmi. Díky překotnému vývoji se podařilo panující rozdíly smazat a dnes již v zásadě záleží jen na vás a vašich požadavcích s tím, že plast lze vzhledem k řadě charakteristických výhod, považovat za lepší volbu.

Zabarvení skel

Mezi neméně významné parametry bezesporu patří i zabarvení skel. Kromě estetické funkce sehrává důležitou roli i v tom, kolik světla propustí, a do jaké míry bude vaše vidění zkreslovat. Jestliže plánujete procházku pod otevřeným sluncem, sáhněte po tmavých barvách (hnědá, kouřová). Vášniví sportovci by se zase měli poohlédnout po oranžovém zabarvení, popřípadě kusy s vyměnitelnými čočkami. Mohou tak zabarvení měnit přesně podle svých představ a panujícího počasí.

Řidiči motorových vozidel jistě ocení polarizovaná skla zcela eliminující odlesky. Nejmenší mírou zkreslení se pyšní hnědá, tmavě zelená a šedá barva čoček. Jestliže se naopak rozhodujete výhradně podle estetického hlediska, výběru se meze nekladou. Kromě výše zmíněných naleznete v nabídce i červené, fialové, modré, zlaté či stříbrné čočky.

Konstrukce

Nasadili jste si zvolené sluneční brýle a zjistili jste, že vás po několika minutách nepříjemně tlačí na spáncích či nosu? S největší pravděpodobností jste sáhli po špatném typu obrouček. Během nákupu nespěchejte a vždy zkuste skla ponechat na očích alespoň několik minut. Již po chvilce nošení byste neměli jejich přítomnost nijak pociťovat a rozhodně by se neměl dostavit nepříjemný pocit nebo dokonce bolest.

Taktéž berte na vědomí fakt, že nejlepší ochranu poskytují velká skla. Vzhledem k tomu, že kromě očí zakryjí i podstatnou část obličeje, zásadním způsobem pomohou eliminovat velké množství UV záření dopadajícího na vaši tvář.

Cena

V poslední části vás již jako obvykle seznámíme s výsledky provedené cenové analýzy. Dostupným slunečním brýlím jsme se podívali na zoubek a odhalili tři základní intervaly, v nichž se budete během jejich nákupu pohybovat. Obecně platí, že připravené sumě odpovídají i vlastnosti.

Cena do 1 500 Kč

Chcete si pořídit stylovou ochranu očí před slunečním zářením, ale nemáte zájem za její pořízení platit zbytečně moc peněz? Poohlédněte se v nejnižší kategorii ohraničené 1 500 korunami, v žádném případě však nechoďte pod hranici 500 Kč. Za méně peněz zakoupíte jen levné napodobeniny, od nichž nelze očekávat žádnou ochranu před agresivním slunečním svitem.

Počítejte s tím, že levné modely jsou jen výjimečně polarizovány. Slunce vás tak bude ve většině případů dále nepříjemně oslňovat, což příliš neocení zejména řidiči. Nabídka je velmi široká a ze škály dostupných tvarů a barev si vybere svého favorita každý.

Cena od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Ve střední třídě již nemusíte sledovat hodnotu UV filtru nebo EEC standard, který je naprostou samozřejmostí. Podobně jako u levnější skupiny se těšte na opravdu širokou nabídku různorodých skel a provedení. Neočekávejte přítomnost žádné luxusní značky, jíž byste mohli udivovat své známé a přátele. Zkrátka střední třída se vším všudy.

Cena nad 3 000 Kč

Ptáte se teď, co vlastně můžete očekávat od nejdražší třídy, když už ta střední oplývá vším potřebným? Ano, odpověď je jednoduchá, spadají sem modely nejluxusnějších značek, jimiž oslníte všechny kolem. Nic navíc oproti levnějším typům ovšem neočekávejte.