Test a recenze nejlepších
smoothie makerů a jak je vybrat

Obrázek smoothie makeru

Smoothie je dobré jak jako zdravá svačina do školy či do práce, tak jako rychlá snídaně, která dodá energii a vitamíny na celý den. Na internetu najdete spoustu receptů nejen na ovocná smoothie, ale i na nejrůznější koktejly, kam se přidává například špenát, mrkev, avokádo nebo jiná zelenina. K přípravě této pochoutky bude však potřebovat přístroj, který vám vaše oblíbené smoothie dokáže namixovat.

Smoothie sice připravíte jakýmkoliv typem mixéru, prodávají se ale přímo produkty na smoothie, které jsou jednoduché na ovládání, bývají menší velikosti a i cenově jsou přijatelnější, než ostatní typy mixérů  a stačí zvolit jen správné suroviny, zmáčknout jedno tlačítko, počkat minutu a máte smoothie připravené.

Na českém trhu najdete spoustu smoothie makerů od pár stovek až po několik tisíc korun. Některé nabízí více programů, více rychlostí, jiné mají pouze jeden režim. Pokud si nejste jisti, který smoothie maker si vybrat, pak jsou následující řádky s radami odhledně koupě  určeny přímo pro vás.


Nejlepších 10 smoothie makerů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Příkon (W)

Objem mísy (l)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled smoothie makeru Sencor SNB 4301RD

Sencor SNB 4301RD

1000

1

1 400 Kč

Náhled smoothie makeru Sencor SBL 2201GR

Sencor SBL 2201GR

300

0,6

500 Kč

Náhled smoothie makeru ECG SM 900

ECG SM 900

900

0,9

1 200 Kč

Náhled smoothie makeru ETA 4011 90010 Blendic

ETA 4011 90010 Blendic

1 000

0,7

1 800 Kč

Náhled smoothie makeru Sencor SNB 4302SS

Sencor SNB 4302SS

1000

1

1 600 Kč

Náhled smoothie makeru Sencor SBL 2200WH

Sencor SBL 2200WH

300

0,6

500 Kč

Náhled smoothie makeru DOMO DO492BL

DOMO DO492BL

300

0,6

900 Kč

Náhled smoothie makeru Sencor SBL 2500

Sencor SBL 2500

300

0,6

1 100 Kč

Náhled smoothie makeru Sencor SBL 2204RD

Sencor SBL 2204RD

300

0,6

500 Kč

Náhled smoothie makeru Concept SM 3350

Concept SM 3350

180

0,5

500 Kč

Testování a recenze smoothie makerů pro letošní rok

Podrobný test smoothie makerů zpracováváme a jeho vydání máme naplánované ke konci roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných smoothie makerů. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o smoothie makery, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké smoothie makery, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat smoothie maker

1. Typy mixérů

2. Příkon

3. Nádoby

4. Materiál 

5. Hlučnost

6. Funkce smoothie makeru

7. Doba nepřetržitého provozu

8. Hmotnost

9. Otáčky

10. Barevné provedení

11. Ceny

12. Modelový výběr mixéru

Smoothie makery jsou v podstatě takové jednoduché stolní mixéry, které jsou určeny k vyrábění smoothie. Proto mají nižší příkon než většina jiných druhů mixérů. Ale ani u smoothie mixéru není dobré tento parametr podcenit.

Smoothie maker může být vaším pomocníkem, který vám bude pomáhat dodržovat zdravější stravování a ušetří spoustu času. Pokud si vyberete kvalitní produkt, dlouho vám vydrží a vy ho budete používat často a s radostí.

Jestli si nejste úplně jisti, jak při výběru smoothie makeru postupovat a na které parametry dávat pozor, pak si přečtěte následující článek. V něm vás provedeme krok po kroku, představíme funkce a parametry, které je dobré si hlídat a pomůžeme vám vybrat ideálního pomocníka na zdravé a chutné stravování.


1. Typy mixérů

Mixér na přípravu koktejlů, na šlehání těsta a šlehačky nebo na mixování polévky. Na trhu najdete spousta produktů s označením mixér a každý je určeny na trochu něco jiného. Ne každý zastane všechny funkce a liší se také rozměry a vzhledem. Nyní vám představíme všechny typy mixérů. Následujících kapitolách se už budeme věnovat pouze smoothie makeru. Proto pokud se chcete dozvědět něco víc i o ostatních typech, doporučujeme vám pročíst si Jak vybrat ruční šlehač, Jak vybrat kuchyňský robot, Jak vybrat tyčový mixér nebo Jak vybrat stolní mixér.

Jednotlive funkce kuchynskych pomocniku
Ruční šlehač a jeho funkce
Tyčový mixér a jeho funkce
Kuchyňský robot a jeho funkce
Stolní mixér a jeho funkce
Smoothie maker a jeho funkce

Smoothie maker

Hledáte nějaký přístroj na výrobu smoothie? Pak hledejte smoothie maker, který je na přípravu koktejlů i nutričních nápojů ideální volbou. Smoothie maker vám namixuje smoothie do plastové láhve, kterou si můžete vzít s sebou kamkoliv budete chtít. Výhodou je skladnost přístroje, malá hmotnost, nižší pořizovací cena i jednoduchá údržba. Nevýhodou pak to, že je určen jen pro výrobu smoothie, a tak s přípravou těsta nebo se šleháním neuspějete. Na to jsou určené jiné mixéry. Smoothie makeru je věnován celý zbytek článku

Ruční šlehač

Ruční šlehač je učený především na šlehání. Je výborný na přípravu těsta nebo domácí šlehačky. Zvládne ale například i výrobu bramborové kaše nebo hnětení těsta. Záleží na tom, jaké háky do něho nasadíte. Je velmi skladný, dobře se omývá a jeho pořizovací cena není nijak vysoká. Musíte ho ale po celou dobu provozu držet v ruce, což může být po nějaké době trochu fyzicky namáhavé. Hmotnost šlehačů totiž nebývá nejnižší. Ruční šlehač je určen hlavně těm, kteří milují pečení.

Tyčový mixér

Tento druh mixéru se hodí především na výrobu dětské výživy, rozmixování polévky nebo omáčky. Zkrátka zvládne vše, co se mixuje a seká. Výhodou může být to, že mixuje přímo v hrnci anebo míse, ve které pokrm připravuje. Ušetří vám tak mytí nádobí. I údržba samotného mixéru je velmi nenáročná. Díky menší velikosti se bude snadno skladovat. Jednou z hlavních nevýhod je, že se používá ručně, a tak ho po celou dobu užívání musíte držet. Další pak to, že například při s výrobou těst vám nepomůže. Tyčový mixér je určený hlavně pro rodiče malých dětí.

Kuchyňský robot

Zvládne šlehat i mixovat a je největší ze všech mixérů. Kuchyňský robot zvládne vše bez vaší asistence, a tak se vyhnete tomu, že by vás po delším používání začala bolet ruka. Je ideálním pomocníkem do vaší kuchyně. Pomůže s přípravou těsta, namixuje vše, na co si vzpomenete. A pokud dokoupíte správné příslušenství, pak zvládne i práci odšťavňovače. Je ale daleko méně skladný než předchozí typy mixéru. I jeho pořizovací cena je vyšší. Pokud jste ale milovník pečení a vaření, určitě tento robot mnohokrát oceníte.

Stolní mixér

Zvládne mixovat i drtit. Nejuniverzálnějším mixérem je mixér stolní. Připravíte s ním lité těsto, rozmixujete ovoce a zeleninu nebo rozdrtíte oříšky a led. Jak vyplývá z názvu, mixér je stolní, a tak ho při používání nemusíte držet v ruce, což může být velkou výhodou. Jeho pořizovací cena je o něco vyšší než například cena smoothie makeru nebo tyčového mixéru. Mísa, ve které mixér suroviny mixuje je obvykle vyrobená z plastu anebo skla.


2. Příkon

Smoothie makery jsou v podstatě takové jednodušší a slabší stolní mixéry, a tudíž i příkon je nižší. I zde ale platí, že čím větší příkon, tím je smoothie maker výkonnější. Díky vyššímu příkonu můžete mixér na smoothie déle používat a nemusíte se bát brzkého přehřátí. Právě proto je dobré vybrat takový produkt, který bude mít příkon co nejvyšší. Smoothie maker je přístroj, který budete používat vždy krátkou dobu, proto není potřeba dbát na co největší úsporu energie, ale je lepší hlídat, aby výkon byl co nejlepší. Příkon se pohybuje od 100 W až po 1500 W. Takový produkt se ale vyšplhá na několik tisíc korun a pro běžné užívání je zbytečný.

  • Příkon alespoň 100 W – Tento příkon je velmi nízký a hrozí tak, že se smoothie maker velmi brzo přehřeje. Takovéto produkty obvykle zvládnou pracovat maximálně minutu v kuse, ale často to bývá ještě méně, proto doporučujeme se takovému příkonu raději vyhnout.
  • Příkon alespoň 180 W – Hranice 180 W je minimální k tomu, aby byl smoothie maker schopný efektivně fungovat. Je vhodnější spíše pro nenáročnější uživatele, pokud chcete smoothie pít často, pořiďte raději přístroj s vyšším příkonem.
  • Příkon alespoň 300 W – ideální příkon je okolo 300 W a výše. Přístroj se tak rychle nepřehřeje a je výkonný. Rozhodujete-li se mezi několika produkty, pak volte takový, který má příkon na této hranici. Produkt s příkonem 350 W už zvládne rozmixovat i zmrzlé potraviny, což je rozhodně velkou výhodou, kterou oceníte.

3. Nádoby

Většina smoothie makerů má nádoby, které rovnou slouží jako přenosné lahve, na které stačí jen nasadit víko a můžete jít. Ušetříte tak zároveň místo v kuchyni a nebudete muset pořizovat další lahve, které by nejen stály další peníze, ale zabíraly i prostor ve vaši domácnosti.

Náhradní lahve

Smoothie mixér může využívat samozřejmě několik členů rodiny najednou. Nebo se může stát, že se vám lahev rozbije nebo ji někde zapomenete. Spoustu výrobců proto prodává rovnou několik lahví. Pokud máte vybraný produkt, který náhradní nádoby nemá, nemusíte smutnit, většinou se dají náhradní lahve dokoupit.

Pokud se rozhodnete lahve dokoupit, myslete na to, že na váš smoothie maker budou pasovat jen některé lahve, a to obvykle jen od stejného výrobce. Pokud koupíte libovolnou láhev, pravděpodobně se stane, že vám na přístroj nebude pasovat a bude vám doma akorát překážet.

Objem lahví

Náhradní lahve mívají často rozdílnou velikost. Můžete si tedy vybrat, jak velké množství namíchaného smoothie si chcete vyrobit a vzít s sebou na cestu. Pokud volíte přístroj s pouze jednou nádobou, vezměte raději nějakou s větším objemem, kterou nemusíte naplnit celou.

Základní lahve mívají většinou 600 ml, což je ideální na jednu porci smoothie. Na trhu můžete najít i větší lahve, ale většina prodejců prodává láhve právě v tomto objemu. Některé lahve mají navíc výklopné brčko, díky kterému se nápoj bude lépe pít třeba dětem nebo sportovcům.


4. Materiál 

Většina smoothie makerů jsou vyrobeny z plastů, které jsou levné. Jejich nevýhodou je ale krátká životnost. Snadno se poškrábou nebo jinak poničí. Některé produkty mají základ kovový a láhev pak z plastu. Za takový produkt si ale logicky připlatíte. Obecně je plast spojován s nižším výkonem a menší stabilitou. Pokud tedy víte, že přístroj budete používat pravidelně, pak se vyplatí vyšší investice a volit kovový základ. Důležité koukat na to, aby nože nebyly plastové ale nerezové, aby smoothie maker fungoval tak jak má.

Je potřeba po každém použití láhev pořádně umýt, protože plast je náchylný k uchovávání pachu. Pokud ale lahve budete řádně čistit, pak se nějakého výrazného zápachu obávat nemusíte.

Některé náhle jsou vyrobené ze skla. Ty už ale nebývají přenosné a snadněji se rozbijí. Takže v případě smoothie makeru je vhodnější volit raději plastové přenosné lahve, které urychlují a usnadňují užívání na maximum.


5. Hlučnost

Smoothie maker, stejně tak jako ostatní druhy mixérů, patří mezi hlučné přístroje. Jejich hlučnost se pohybuje okolo 70 až 100 db, což je podobný hluk jako vydává třeba fén na vlasy nebo sekačku na trávu. Vzhledem k tomu, že přístroj máte v provozu vždy jen pár desítek sekund, případně maximálně dvě minuty, nemusíte se bát, že by vám vyšší hluk mohl nějak poškodit sluch nebo udělat ze sousedů nepřátele. Právě kvůli krátké provozní době není hlučnost přístroje klíčová a nemusíte na ni klást velký důraz. Máte-li však možnost vybrat mezi hlučnějším přístrojem a tišším, volte rozhodně ten tišší.


6. Funkce smoothie makeru

Smoothie makery, jak už název napovídá, jsou určené primárně k výrobě smoothie. Některé mají ale další funkce, které se vám můžou hodit v případě, že nevlastníte další přístroje, které zvládnou funkce jako drcení ledu.

  • Nastavení rychlosti otáček – Některé produkty mají jen jednu rychlost. Jiné nabízejí větší škálu rychlostí. Ideální je pořídit smoothie maker, který má tři rychlosti, abyste mohli namixovat koktejl, který bude mít jemnou strukturu ale i takový, kde ucítíte drobné kousky ovoce. Více rychlostí už nejsou příliš velkým přínosem.
  • Drcení ledu – Drtit ledy většina smoothie makerů neumí, protože to kvůli nižšímu příkonu neutáhnou. Silnější produkty ale můžou zvládnout i tento úkol.
  • Pulsní spínač – Pulsní spínač vám zaručí efektivní promíchání surovin. Má ho téměř každý smoothie maker na trhu.
  • Sekání - K sekání jsou určené jiné typy mixérů a většina smoothie makerů tuto funkci nemá. Ale najdou se ji takové, které nasekání zeleniny nebo bylinek zvládnou.
  • Displej – Dražší produkty mohou mít i displej, ten ale najdete u smoothie makerů jen zřídka.
  • Bezpečnostní pojistka – díky bezpečnostní pojistce se mixér zapne jen v případě, že je nádoba nasazena na správném místě a nestane se vám tak, že by nádoba vylítla a suroviny se vysypaly po kuchyni

7. Doba nepřetržitého provozu

Smoothie mixér se obvykle používá krátce a na to je uzpůsobena i jeho doba nepřetržitého provozu. Namixování smoothie z čerstvého ovoce netrvá nijak dlouho, většinou se vejde do několika desítek sekund. Pokud mixujete zmrzlé ovoce, může to trvat i dvě minuty a na to nemusí každý smoothie maker stačit.

Vybírejte takový smoothie maker, který má minimální dobu provozu dvě minuty. Zabráníte tomu tak častému přehřívání přístroje. Zároveň dbejte na dodržení maximální doby nepřetržitého provozu, která je doporučena výrobcem. Překročení tohoto limitu není dobré a mohlo by být i nebezpečné.


8. Hmotnost

Čím menší hmotnost, tím se se smoothie makerem lépe manipuluju. Tento přístroj je obecně poměrně malý, takže jeho přenášení a uskladňování je snadné. Na druhou stanu je ale vyšší hmotnost výhodou v tom, že má přístroj daleko větší stabilitu. To je dobré proto, že se nepřevrhne, když do něj dáváte suroviny a nemusíte ho přidržovat, pokud je v provozu.

Hmotnost závisí také na materiálů, ze kterého je smoothie maker vyroben. Plastové produkty bývají lehčí než kovové. Obvyklá hmotnost produktu se pohybuje okolo jednoho až dvou kilogramů.


9. Otáčky

Počet otáček uvádí, kolikrát se nůž otočí za minutu. Čím větší počet otáček, tím je mixovaný produkt rychleji a kvalitněji namixovaný. Pokud budete mít zapnutou větší rychlost, suroviny se rozmixují do hladka, kdežto při nižší rychlosti ve smoothie zůstanou drobné kousky ovoce. Některé produkty s nižším počtem otáček nejsou schopny rozmixovat tvrdší nebo zmražené suroviny. Ideální je, pokud produkt nabízí několik rychlostí, abyste si mohli volit rychlost podle chuti i přísad, které do smoothie dáváte. Některé přístroje mají okolo 10 000 otáček za minutu, což je poměrně nízká hodnota, které je lepší se vyhnout. Doporučujeme vybrat přístroj, který bude mít alespoň 20 000 otáček za minutu anebo více.


10. Barevné provedení

Barva vám sice nezmění funkci smoothie makeru, ale i design může být při výběru důležitý. Většina produktů se vyrábí hned v několika barevných provedení, kdy si můžete vybrat takovou, která se vám líbí nejvíce a zároveň vám třeba ladí do kuchyně.

Bílé produkty můžou mít nevýhodu, že se snadno obarví například od mrkve nebo špenátu. Průhledné lahve se zbarvením do nějakého odstínu zase můžou měnit barvu nápoje, a tak to může ovlivnit i chuť na vaše smoothie. Obecně je ale výběr barvy na vás a na tom, co se vám líbí. Čím hezčí výrobek vyberete, tím raději ho pak budete používat.

Většina lahví se prodává buď průhledných nebo průhledné s nějakým zbarvením. Můžete ale narazit i na neprůhledné láhve. Ty mají tu nevýhodu, že nevidíte, jaké množství máte už vypité.

Vyberte takovou barvu smoothie makeru, který vám bude ladit do kuchyně. Přístroj se tak může stát i pěkným doplňkem interiéru. Pokud ho budete mít na očích, budete ho častěji používat a nezapadne vám někde v šuplíku kde se může stát, že na něj časem zapomenete.


11. Cena

Smoothie maker je poměrně levný přístroj. Dalo by se říci, že je levnější alternativou stolního mixéru. To se promítá i na ceně, která není nijak vysoká. Není dobré koupit ten úplně nejlevnější produkt, protože mnoho nevydrží. Raději zainvestujte do nějakého, který bude vyroben kvalitně a vydrží vám déle. Na ceně se odráží materiál, ze kterého je smoothie maker vyroben, jeho příkon i funkce, kterým disponuje a samozřejmě také značka přístroje. Pokud nemáte jasnou představu, kolik který produkt může stát, nastíní vám to následující kategorie.

Cena do 600 Kč

Smoothie mixéry můžete pořídit už od tří stovek. Takové produkty mívají obvykle jen funkci mixování ovoce, mívají nižší příkon a jsou vyrobené pouze z plastu. Pokud nevíte, zda vám výroba smoothie vydrží a chcete to vyzkoušet, aniž byste museli do přístroje investovat vysokou cenu, pak sáhněte po produktu v této cenové kategorii, který je vhodný právě pro nenáročné uživatele. Nemůžete však počítat s tím, že bude smoothie maker velmi kvalitní a pravděpodobně se bude rychle přehřívat.

Cena od 600 Kč do 1 000 Kč

V této cenové kategorii už naleznete kvalitnější smoothie makery. Budou mít i vyšší příkon, který toho zvládne více. V této cenové kategorii najdete obvykle produkty, které budou vyrobené z plastu. Za tuto cenu jste schopni vybrat takový přístroj, který vám vydrží poměrně dlouho a budete ho moci používat častěji. Je určen pro méně náročné uživatele, kteří od něj očekávají především rozmixování ovoce a zeleniny.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Patříte mezi náročnější uživatele a chcete, aby váš smoothie maker zvládl i doplňkové funkce jako je nasekání bylinek či drcení ledu? Pak počítejte s tím, že vás investice bude stát minimálně tisíc korun. Odměnou vám bude přístroj, který bude mít kovové tělo, vyšší příkon a utáhne toho daleko více. Produkty v této cenové kategorii jistě ocení i náročnější uživatelé, kteří chtějí používat smoothie maker denně.

Cena nad 2 000 Kč

Doplňkové funkce, kovové provedení a vysoký příkon, který přesahuje 1000 W. Tak by se daly definovat produkty z této cenové kategorie. Takový přístroj vám nejen připraví smoothie, ale také naseká zeleninu a nadrtí led. Pokud chcete přístroj používat často a na několik způsobů, může se jeho cena přehoupnout přes dva tisíce korun.


12. Modelový výběr mixéru

o lepší představu vám ukážeme, jak postupovat při výběru smoothie makeru. K tomuto účelu jsme zvolili imaginární produkt. Na trhu ale jistě najdete produkty s podobnými parametry.

Objem lahve 0,6l a 1l

Dvě lahve, kdy má každá jiný objem je ideální řešení. Můžete si doma vyrobit jedno smoothie na snídaní, druhé na svačinu a vyrazit do práce nebo do školy. Nabízí vám to také rozhodnutí, jak velký objem chcete vyrobit, aniž by lahev zabírala v tašce nebo batohu zbytečně moc místa.

Příkon 200 W

Takový příkon u smoothie makeru sice není nijak vysoký, ale není ani tak nízký, abyste s ním nerozmixovali základní suroviny. V případě, že budete chtít mixovat zmrzlé potraviny bude tento příkon příliš nízký.

Výrobní materiál – plast

Plast je lehký a levný. Právě proto je většina produktů vyrobena právě z tohoto materiálů. Další výhodou je i to, že se tak snadno nerozbije, jako například sklo. Lahve, které jsou vyrobeny z plastu můžete nosit na cesty a nic se jim nestane.

Funkce – bezpečnostní pojistka, nastavení rychlosti

Tyto funkce patří mezi ty základní. Bezpečnostní pojistka je velice důležitá funkce, protože se vám smoothie maker nespustí, dokud nebudete mít správně nasazenou lahev. Předejdete tak problémům, které by mohly nastat, pokud by lahev byla špatně nasazená a vylítla. Nastavení počtu rychlosti je dobré v tom, že se můžete rozhodnout, jak moc chcete mít smoothie rozmixované. Optimální je vybrat produkt, který bude mít tři rychlosti mixování.

Počet otáček 20 000 za minutu

Tento počet patří mezi standart u smoothie makerů. Vystačíte si s ním na mixování na vše, co smoothie maker nabízí.

Cena 900 Kč

Smoothie mixér, který se vejde do tisíc korun je určený hlavně pro nenáročnější uživatele, kteří ho neplánují využívat denně. Devět set korun ale zas není tak málo, takže se nemusíte obávat, že by jeho kvalita byla příliš nízká.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Smoothie makery
Průměrné hodnocení 4.8 z 25 hlasů