Jak vybrat smoothie maker
Smoothie makery jsou v podstatě jednoduché stolní mixéry, které jsou určeny k vyrábění smoothie. Proto mají nižší příkon než většina jiných druhů mixérů. Ale ani u smoothie mixéru není dobré tento parametr podcenit. Přístroj na smoothie může být vaším pomocníkem, který vám bude pomáhat dodržovat zdravější stravování a ušetří spoustu času.
Pokud si vyberete kvalitní produkt, dlouho vám vydrží a vy ho budete používat často a s radostí. Jestli si nejste úplně jisti, jak při výběru smoothie makeru postupovat a na které parametry dávat pozor, pak si přečtěte následující článek. V něm vás provedeme krok po kroku, představíme funkce a parametry, které je dobré si hlídat a pomůžeme vám vybrat ideálního pomocníka na zdravé a chutné stravování.
Jak vybrat smoothie maker stručně
- Typ mixéru – předem si uvědomte, co od mixéru vlastně očekáváte a na co jej budete nejčastěji používat, podle toho si vyberte, jaký typ pro vás bude nejlepší.
- Příkon – promyslete si, jaké suroviny budete zpracovávat. S měkkým ovocem si poradí i slabší stroj, na mixování mrkve budete potřebovat výkonnější model.
- Počet nádob – podle toho, zda budete smoothie připravovat jen pro sebe, nebo i pro další členy domácnosti vyberte počet lahví. Pokud vám bude nějaká scházet, dá se obvykle dokoupit, raději si to ale ověřte předem.
- Funkce – podle svých preferencí vybírejte produkty s různými funkcemi. Jednotlivé modely se ale zejména v nižší cenové kategorii v tomto ohledu příliš neliší.
Typy mixérů
Mixér na přípravu koktejlů, na šlehání těsta a šlehačky nebo na mixování polévky. Na trhu najdete spousta produktů s označením mixér a každý je určeny na trochu něco jiného. Ne každý zastane všechny funkce, liší se také rozměry a vzhledem.
Nyní vám představíme všechny typy mixérů. V následujících kapitolách se už budeme věnovat pouze smoothie makeru. Pokud se chcete dozvědět něco víc i o ostatních typech, doporučujeme vám pročíst si naše články Jak vybrat ruční šlehač, Jak vybrat kuchyňský robot, Jak vybrat tyčový mixér nebo Jak vybrat stolní mixér.
Smoothie maker
Hledáte nějaký přístroj na výrobu smoothie? Pak sáhněte po smoothie makeru, který je na přípravu koktejlů i nutričních nápojů ideální volbou. Stroj na smoothie vám nápoj připraví do plastové láhve, kterou si můžete vzít s sebou kamkoliv budete chtít. Výhodou je skladnost přístroje, malá hmotnost, nižší pořizovací cena i jednoduchá údržba.
Nevýhodou pak to, že je určen pouze pro výrobu ovocných koktejlů, a tak s přípravou těsta nebo se šleháním neuspějete. Na to jsou určené jiné mixéry. Smoothie makerům je věnován celý zbytek článku.
Konstrukce smoothie makeru
Ruční šlehač
Ruční šlehač je určený především na šlehání. Je výborný na přípravu těsta, domácí šlehačky, či šlehání bílků. Zvládne ale například i výrobu bramborové kaše nebo hnětení těsta. Záleží na tom, jaké háky do něho nasadíte. Je velmi skladný, dobře se omývá a jeho pořizovací cena není nijak vysoká. Musíte ho ale po celou dobu provozu držet v ruce, což může být po nějaké době trochu fyzicky namáhavé. Hmotnost šlehačů totiž nebývá nejnižší. Ruční šlehač je určen hlavně milovníkům pečení.
Konstrukce ručního šlehače
Tyčový mixér
Tento druh mixéru se hodí především na výrobu dětské výživy, rozmixování polévky nebo omáčky. Zkrátka zvládne vše, co se mixuje a seká. Výhodou může být mixování přímo v hrnci anebo míse, ve které pokrm připravuje. Ušetří vám tak mytí nádobí. I údržba samotného mixéru je velmi nenáročná. Díky menší velikosti se bude snadno skladovat. Jednou z hlavních nevýhod je, že se používá ručně, a tak ho po celou dobu užívání musíte držet.
Jednotlivé modely disponují různým vybavením, které může možnosti jeho použití zásadně rozšířit. Můžete pak pomocí tyčového mixéru také šlehat, nebo sekat.
Konstrukce tyčového mixéru
Kuchyňský robot
Zvládne šlehat, míchat i mixovat a je největší ze všech mixérů. Kuchyňský robot zvládne vše bez vaší asistence, a tak se vyhnete tomu, že by vás po delším používání začala bolet ruka. Je ideálním pomocníkem do vaší kuchyně. Pomůže s přípravou těst i krémů a namixuje vše, na co si vzpomenete. A pokud dokoupíte správné příslušenství, pak zvládne i práci odšťavňovače, mlýnku na maso nebo třeba struhadla.
Je ale daleko méně skladný než předchozí typy mixérů, i jeho pořizovací cena je vyšší. Pokud jste ale milovník pečení a vaření, určitě tento robot mnohokrát oceníte.
Konstrukce kuchyňského robota
Stolní mixér
Široké uplatnění v kuchyni najde také stolní mixér. Připravíte s ním lité těsto, rozmixujete ovoce a zeleninu nebo rozdrtíte oříšky a led. Kromě specializovaného smoothie makeru se jedná o nejvhodnější přístroj na přípravu ovocných nápojů. Není ale vybaven láhví, smoothie si tedy budete muset vždy přelévat do jiné nádoby. Výhody a nevýhody obou přístrojů při výrobě smoothie můžete porovnat v následující tabulce.
|
Výhody |
Nevýhody |
Stolní mixér |
+ Širší využití
+ Vyšší výkon
+ Větší objem nádoby
+ Různé programy |
– Nemá speciální nádobu
– Zabírá více místa
– Vyšší pořizovací cena
|
Smoothie maker |
+ Jednoduché rychlé použití
+ Mixování přímo v láhvi
+ Nižší pořizovací cena |
– Pouze jednostranné využití
– Slabší výkon
|
Jak vyplývá z názvu, mixér je stolní, a tak ho při používání nemusíte držet v ruce, což může být velkou výhodou. Jeho pořizovací cena je o něco vyšší než například cena smoothie makeru nebo tyčového mixéru. Mísa, ve které mixér suroviny mixuje je obvykle vyrobená z plastu anebo skla.
Konstrukce stolního mixéru
Příkon
Smoothie makery jsou v podstatě takové jednodušší a slabší stolní mixéry, a tudíž i jejich příkon je nižší. I zde ale platí, že čím větší příkon, tím je smoothie maker výkonnější. U přístrojů s vyšším výkonem se nemusíte bát brzkého přehřátí a přístroj tak lze používat déle. Právě proto je dobré vybrat takový produkt, který bude mít příkon co nejvyšší.
Jelikož budete mixér používat vždy jen po krátkou dobu maximálně několika desítek sekund, nemusíte příliš dbát na úsporu elektrické energie. Důležitější je v tomto případě kvalitní výkon. Příkon se pohybuje od 100 W až po 1500 W. Produkty na vrchní hranici tohoto spektra jsou spíše profesionální a jejich cena šplhá až na několik tisíc korun. Pro běžné používání jsou poměrně zbytečné.
- Příkon kolem 100 W – Tento příkon je velmi nízký a hrozí tak, že se smoothie maker velmi brzo přehřeje. Takovéto produkty obvykle zvládnou pracovat maximálně minutu v kuse, ale často to bývá ještě méně, proto doporučujeme se takovému příkonu raději vyhnout.
- Příkon alespoň 180 W – Hranice 180 W je minimální k tomu, aby byl smoothie maker schopný efektivně fungovat. Je vhodnější spíše pro nenáročné uživatele, pokud chcete smoothie připravovat často, pořiďte raději přístroj s vyšším příkonem.
- Příkon alespoň 300 W – ideální příkon je okolo 300 W a výše. Přístroj se tak rychle nepřehřeje a je výkonný. Rozhodujete-li se mezi několika produkty, pak volte takový, který má příkon přesahující tuto hranici. Produkt s příkonem 350 W už zvládne rozmixovat i zmrzlé potraviny, což je rozhodně velkou výhodou, kterou oceníte.
Nádoby
Většina smoothie makerů má nádoby, na které stačí jen nasadit víko a rovnou poslouží jako přenosné lahve. Ušetříte tak zároveň místo v kuchyni a nebudete muset pořizovat další lahve, které by nejen stály další peníze, ale zabíraly i prostor ve vaši domácnosti.
Lahve jsou nejčastěji vyrobené z tritanu. To je odolný a bezpečný plast, ze kterého se do potravin neuvolňují škodlivé látky. Výjimečně však narazíte také na skleněné lahve, které jsou těžší a náchylnější na zničení. Jejich výhodou ovšem je, že na rozdíl od plastových nádob nepohlcují žádné pachy.
Náhradní lahve
Smoothie mixér může využívat samozřejmě několik členů rodiny najednou. Může se vám také stát, že se vám lahev rozbije nebo ji někde zapomenete. Většina výrobců proto k mixérům dodává rovnou několik lahví. Pokud máte vybraný produkt, který nádoby nemá, nemusíte smutnit, většinou se dají náhradní lahve dokoupit. Při dokupování lahví ovšem dejte pozor na to, aby na váš typ přístroje pasovala. Zkontrolujte si tedy nejen výrobce, ale i typ smoothie makeru.
Objem lahví
Lahve mívají často rozdílnou velikost – od dvou deci až do litru. Můžete si tedy vybrat, jak velké množství namíchaného smoothie si chcete vyrobit a vzít s sebou na cestu. Základní lahve mívají většinou 600 ml, což je dostatek i na několik porcí smoothie. Na trhu můžete najít i větší lahve, ale většina prodejců prodává láhve právě v tomto objemu. Některá víčka mají navíc výklopné brčko, díky kterému se nápoj bude lépe pít třeba dětem nebo sportovcům. Na druhou stranu se ale takové uzávěry hůře umývají.
Materiál
Většina smoothie makerů je vyrobena z plastů, které jsou levné. Jejich nevýhodou je ale krátká životnost. Snadno se poškrábou nebo jinak poničí. Obecně je plast spojován s nižším výkonem a menší stabilitou. Jeho výhodou je ale kromě nízké ceny také barevná variabilita. Z plastu jsou proto vyrobeny mnohé barevné varianty výrobků. Některé produkty mají tělo kovové a láhev pak z plastu, za takový produkt si ale logicky připlatíte. Pokud ale plánujete přístroj používat pravidelně, investice se vám jistě vyplatí.
Hlučnost
Smoothie maker, stejně tak jako ostatní druhy mixérů, patří mezi hlučné přístroje. Jejich hlučnost se pohybuje okolo 70 až 100 dB, což je podobný hluk jako vydává třeba fén na vlasy nebo sekačka na trávu (Zdroj: conVERTER.cz). Vzhledem k tomu, že přístroj máte v provozu vždy jen pár desítek sekund, případně maximálně dvě minuty, nemusíte se bát, že by vám vyšší hluk mohl nějak poškodit sluch nebo udělat ze sousedů nepřátele.
Právě kvůli krátké provozní době není hlučnost přístroje klíčová a nemusíte na ni klást velký důraz. Máte-li však možnost vybrat mezi hlučnějším a tišším přístrojem, volte raději ten tišší.

Funkce smoothie makeru
Smoothie makery, jak už název napovídá, jsou určené primárně k výrobě smoothie. Některé mají ale další funkce, které se vám můžou hodit v případě, že nevlastníte další přístroje, které zvládnou funkce jako drcení ledu.
- Nastavení rychlosti otáček – Většina produktů má jen jednu rychlost. Některé ale nabízejí větší škálu rychlostí. Ideální je pořídit smoothie maker, který má tři rychlosti, abyste mohli namixovat koktejl, který bude mít jemnou strukturu ale i takový, kde ucítíte drobné kousky ovoce. Větší počet rychlostí už není příliš velkým přínosem.
- Drcení ledu – Drtit led většina smoothie makerů neumí, protože to kvůli nižšímu příkonu neutáhnou. Silnější produkty ale můžou zvládnout i tento úkol.
- Pulsní spínač – Pulsní spínač vám zaručí efektivní promíchání surovin. Má ho téměř každý smoothie maker na trhu.
- Sekání – K sekání jsou určené jiné typy mixérů a většina smoothie makerů tuto funkci nemá. Ale najdou se ji takové, které nasekání zeleniny nebo bylinek zvládnou.
- Displej – Dražší produkty mohou mít i displej, ten ale najdete u smoothie makerů jen zřídka.
- Bezpečnostní pojistka – díky bezpečnostní pojistce se mixér zapne jen v případě, že je nádoba nasazena na správném místě a nestane se vám tak, že by se nádoba uvolnila a suroviny vysypaly po kuchyni.
- Protiskluzové nožičky – malé přísavky na spodní části těla smoothie makeru, které drží přístroj pevně na místě.
Ovládání
Mixéry na smoothie jsou obvykle jednoúčelová zařízení, ovládání proto není nijak složité. Naprostá většina modelů na trhu se ovládá pomocí jednoho tlačítka. Čím déle toto pulzní tlačítko držíte, tím déle je přístroj v provozu. Postupně tak mixuje koktejl na jemnější konzistenci. Některé modely nabízející více funkcí mají ovládání složitější. Vždy se ale jedná o stisknutí či podržení příslušného tlačítka.
Doba nepřetržitého provozu
Smoothie mixér se obvykle používá krátce a na to je uzpůsobena i jeho doba nepřetržitého provozu. Namixování smoothie z čerstvého ovoce netrvá nijak dlouho, většinou se vejde do několika desítek sekund. Pokud mixujete zmrzlé ovoce, může to trvat i dvě minuty a na to nemusí každý smoothie maker stačit. Pak se může začít přehřívat, což může vést až k jeho zničení.
Vybírejte takový smoothie maker, který má minimální dobu provozu dvě minuty. Po této době musíte nechat přístroj zchladnout, než jej budete znovu používat.
Výrobci se obvykle tento údaj příliš nezveřejňují. Pro jeho dohledání je často nutné podívat se přímo do návodu konkrétního modelu. Návody najdete často online ke stažení na stránkách výrobce.
Hmotnost
Čím menší hmotnost, tím se se smoothie makerem lépe manipuluje. Tento přístroj je obecně poměrně malý, takže jeho přenášení a uskladňování není problém. Na druhou stanu je ale vyšší hmotnost určitou zárukou stability. Té ale u většiny přístrojů napomáhají přísavné nožičky, které drží mixér i při provozu na místě.
Hmotnost závisí také na materiálu, ze kterého je smoothie maker vyroben. Plastové produkty bývají lehčí než kovové. Obvyklá hmotnost produktu se pohybuje okolo jednoho až dvou kilogramů.
Otáčky
Co znamená údaj počet otáček za minutu? To kolikrát se za tuto dobu otočí nůž okolo své osy. Čím je tento počet větší , tím jsou mixované suroviny nejen kvalitněji, ale i rychleji namixovány. Pokud budete mít zapnutou větší rychlost, suroviny se rozmixují do hladka, kdežto při nižší rychlosti ve smoothie zůstanou drobné kousky ovoce. Některé produkty s nižším počtem otáček nejsou schopny rozmixovat tvrdší nebo zmražené suroviny.
Ideální je, pokud produkt nabízí několik rychlostí, abyste si mohli volit rychlost podle chuti i přísad, které do smoothie dáváte. Některé přístroje mají okolo 10 000 otáček za minutu, což je poměrně nízká hodnota, které je lepší se vyhnout. Doporučujeme vybrat přístroj, který bude mít alespoň 20 000 otáček za minutu anebo více.
Nejoblíbenější smoothie makery
Smoothie makery najdeme nejčastěji v sortimentu značek mixérů a dalších domácích a kuchyňských spotřebičů. Mezi oblíbené značky patří Sencor, ECG, G21, Gallet, Catler, Domo.
Smoothie makery Sencor
Mixéry Sencor patří mezi ty nejoblíbenější na našem trhu. Sortiment této české značky zahrnuje hned několik modelů od těch nejjednodušších, po pokročilé. Základní plastové modely se ovládají jedním tlačítkem a nemají žádné speciální funkce. Ty nejpokročilejší disponují několika přednastavenými programy a mají nerezové tělo. Cenově se pohybují v nízké až střední cenové kategorii.
Smoothie makery ECG
V nabídce značky ECG jsou v současnosti (duben 2022) dva modely, které se řadí spíše mezi ty jednodušší. Oba mixéry se ovládají pouze jedním tlačítkem a nemají žádné zvláštní programy. Modely s pokročilými funkcemi v nabídce nejsou. Cenově patří modely ECG do nižší kategorie.
Cena
Smoothie maker je poměrně levný přístroj. Dalo by se říci, že je levnější alternativou stolního mixéru. Není dobré koupit ten úplně nejlevnější produkt, protože mnoho nevydrží. Raději zainvestujte do nějakého, který bude vyroben kvalitně a vydrží vám déle. Na ceně se odráží materiál, ze kterého je smoothie maker vyroben, jeho příkon i funkce, kterým disponuje a samozřejmě také značka přístroje. Pokud nemáte jasnou představu, kolik který produkt může stát, nastíní vám to následující kategorie.
Cena do 600 Kč
Smoothie mixéry můžete pořídit už od tří stovek. Takové produkty mívají obvykle jen funkci mixování ovoce, mívají nižší příkon a jsou vyrobené pouze z plastu. Pokud nevíte, zda vám výroba smoothie vydrží a chcete to vyzkoušet, aniž byste museli do přístroje investovat vysokou částku, pak sáhněte po produktu v této cenové kategorii, který je vhodný právě pro nenáročné uživatele. Nemůžete však počítat s tím, že bude smoothie maker velmi kvalitní a pravděpodobně se bude rychle přehřívat.
Cena od 600 Kč do 1 000 Kč
V této cenové kategorii už naleznete kvalitnější smoothie makery. Budou mít i vyšší příkon, který toho zvládne více. V této cenové kategorii najdete obvykle produkty, které budou vyrobené z plastu. Za tuto cenu jste schopni vybrat takový přístroj, který vám vydrží poměrně dlouho a budete ho moci používat častěji. Je určen pro méně náročné uživatele, kteří od něj očekávají především rozmixování ovoce a zeleniny.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Patříte mezi náročnější uživatele a chcete, aby váš smoothie maker zvládl i doplňkové funkce jako je nasekání bylinek či drcení ledu? Pak počítejte s tím, že vás investice bude stát minimálně tisíc korun. Odměnou vám bude přístroj, který bude mít kovové tělo, vyšší příkon a utáhne toho daleko více. Produkty v této cenové kategorii jistě ocení i náročnější uživatelé, kteří chtějí používat smoothie maker denně.
Cena nad 2 000 Kč
Doplňkové funkce, kovové provedení a vysoký příkon, který přesahuje 1000 W. Tak by se daly definovat produkty z této cenové kategorie. Takový přístroj vám nejen připraví smoothie, ale také naseká zeleninu a nadrtí led. Pokud chcete přístroj používat často a na několik způsobů, může se jeho cena přehoupnout přes dva tisíce korun.
Modelový výběr mixéru
Pro lepší představu vám ukážeme, jak postupovat při výběru smoothie makeru. K tomuto účelu jsme zvolili imaginární produkt. Na trhu ale jistě najdete produkty s podobnými parametry.
Objem lahve 0,6l a 1l
Dvě lahve, kdy má každá jiný objem je ideální řešení. Můžete si doma vyrobit jedno smoothie na snídaní, druhé na svačinu a vyrazit do práce nebo do školy. Nabízí vám to také rozhodnutí, jak velký objem chcete vyrobit, aniž by lahev zabírala v tašce nebo batohu zbytečně moc místa.
Příkon 200 W
Takový příkon u smoothie makeru sice není nijak vysoký, ale není ani tak nízký, abyste s ním nerozmixovali základní suroviny. V případě, že budete chtít mixovat zmrzlé potraviny bude tento příkon příliš nízký.
Výrobní materiál – plast
Plast je lehký a levný. Právě proto je většina produktů vyrobena právě z tohoto materiálu. Další výhodou je i to, že se tak snadno nerozbije, jako například sklo. Lahve, které jsou vyrobeny z plastu můžete nosit na cesty a nic se jim nestane.
Funkce – bezpečnostní pojistka, nastavení rychlosti
Tyto funkce patří mezi ty základní. Bezpečnostní pojistka je velice důležitá funkce, protože se vám smoothie maker nespustí, dokud nebudete mít správně nasazenou lahev. Předejdete tak problémům, které by mohly nastat, pokud by lahev byla špatně nasazená a vylítla. Nastavení počtu rychlosti je dobré v tom, že se můžete rozhodnout, jak moc chcete mít smoothie rozmixované. Optimální je vybrat produkt, který bude mít tři rychlosti mixování. Standardem je ale pouze jedna rychlost.
Počet otáček 20 000 za minutu
Tento počet patří mezi standard u smoothie makerů. Vystačíte si s ním na mixování na vše, co smoothie maker nabízí.
Cena 900 Kč
Smoothie mixér, který se vejde do tisíc korun je určený hlavně pro nenáročnější uživatele, kteří ho neplánují využívat denně. Devět set korun ale zas není tak málo, takže se nemusíte obávat, že by jeho kvalita byla příliš nízká.
Dobrý den, doporučíte, prosím, mixér, který zvládne udělat i ořechová másla? Bez nutnosti přidat tekutiny, děkuji.