Článek, který začínáte číst, je věnován podtypu odšťavňovačů, kterým se říká šnekové, pomalé nebo také tlakové. Objasníme vám v něm specifika, hlavní klady i zápory a napovíme, kdy je vhodné po tomto typu sáhnout a kdy je to naopak nevhodná varianta.
- Podle čeho vybírat odšťavňovač – Obecná kritéria jsou společná pro všechny odšťavňovače. Mimo ideálně zvolený podtyp je důležitá kapacita nádobek, příkon a rychlost otáček nebo náročnost následného čištění.
- Proč koupit kvalitní šnekový odšťavňovač – Produkují hustší šťávu bohatou na vitamíny a enzymy. Hodí se pro častější odšťavňování a potěší milovníky intenzivnějších chutí.
- Nevýhody šnekových odšťavňovačů – Jsou pomalejší a hodí se jen tehdy, když na šťávu nespěcháte. Navíc jsou oproti odstředivým dražší.
- Druhy šnekových odšťavňovačů – Tento typ se dál dělí na odšťavňovače horizontální a vertikální, přičemž ty se liší výtěžností z některých surovin, cenou i náročností údržby.
- Výběr podle využití – S citrusovými plody si poradí všechny typy velmi dobře, stejně tak s jablky a hruškami. Vertikální šnekový odšťavňovač je ale vhodnější na bobule a měkké ovoce, dvouhřídelový, popř. horizontální zase na kořenovou a listovou zeleninu.
- Důležité parametry – Příkon těchto odšťavňovačů bývá nižší, na druhou stranu ale oproti odstředivkám pracují tyto modely déle. Většinou neumožňují nepřetržitý provoz, mívají menší objem nádoby na šťávu a odpad a také užší plnicí otvor.
- Funkce a příslušenství – Oproti odstředivým jsou variabilnější, zejména lepší přístroje nabídnou další nástavce pro výrobu sorbetů, ořechových másel či těstovin.
- Cena – Je všeobecně vyšší než cena odstředivých (pokud nemáme na mysli profi odstředivky pro kavárny). Vertikální šnekové modely seženete i do 5 tisíc, pokročilejší model vás vyjdou dráž.
Podle čeho vybírat odšťavňovač
Ať už se nakonec rozhodnete pro šnekovou variantu nebo ne, hodí se krátce zhodnotit, podle čeho se vybírají odšťavňovače obecně, jaké jsou nejdůležitější parametry a co rozhodně nepodcenit.
- V první řadě vyberte správný typ – Odstředivé odšťavňovače pracují rychle, ale mají menší výtěžnost a šťáva z nich je vodovější. Šnekovým odšťavňovačům práce trochu déle trvá, ale výsledkem je větší množství šťávy hutnější chuti.
- Hned na začátku vymezte účel – Pokud chcete připravovat sorbety nebo ořechová másla, bez šnekového stroje s homogenizačním nástavcem se neobejdete.
- Zvolte ideální velikost – Pokud je vás v domácnosti více, kapacita nádobek na šťávu a na zbytky by měla být alespoň 1 l.
- Zkontrolujte příkon a rychlost odšťavňování – Příkon je nejdůležitější u odstředivých odšťavňovačů, u šnekových modelů zase zkontrolujte, zda nabízí pomalé otáčky, během kterých se šťáva zbytečně nezahřívá.
- Hoďte očkem na konstrukci a použité materiály – Pevné, kvalitní provedení je příslibem odolnosti a delší životnosti.
- Zvažte váš uživatelský komfort – Zkuste najít odšťavňovač s velkým plnicím otvorem, který se snadno čistí a nechybí mu antidrip víko zabraňující odkapávání.
- Vyhraďte si rozpočet – Nejméně utratíte za odstředivý odšťavňovač, nejvíce za dvouhřídelový.
Pokud byste si rádi přečetli podrobnější návod, doporučíme našeho nákupního rádce Jak vybrat odšťavňovač.
Proč koupit kvalitní šnekový odšťavňovač
Na úvod si shrňme hlavní výhody a nevýhody tohoto podtypu odšťavňovačů. Dále vás nejspíš zajímá, pro koho jsou šnekové přístroje vhodné a kdo je naopak neocení.
- Možnost pravidelného odšťavňování – Kvalitní šnekový odšťavňovač vám umožní odšťavňovat pravidelně. Časté používání s nimi bude snesitelnější pro jejich nižší hlučnost způsobenou nižšími otáčkami. Ta odpovídá zhruba hlasitosti televizoru nebo klapání psacího stroje (Zdroj: Converter).
- Potěší milovníky intenzivních chutí – Ve srovnání s odstředivými produkují šnekové odšťavňovače hutnější šťávu, dokonce může být s obsahem dužiny. Taková šťáva má výrazně intenzivnější chuť.
- Nadšencům do zdravé výživy – Obecně jsou šťávy ze šnekových odšťavňovačů považovány za kvalitnější, protože u nich nedochází k úbytku vitamínů a enzymů. Hodí se tak pro ty, kteří preferují zdravou výživu.
Šnekové odšťavňovače charakterizuje vyšší výtěžnost a delší trvanlivost šťávy, způsobená nižší rychlostí přístroje, který do ní nevhání tolik bublinek, a tudíž neurychluje její oxidaci. Všeobecně jsou považovány za kvalitnější, takže je doporučujeme nadšencům do zdravé výživy a těm, které je zkrátka nenechají stát na poličce.
Nevýhody šnekových odšťavňovačů
Jako každý produkt mají i šnekové odšťavňovače své nevýhody, o kterých se více dozvíte v odrážkách níže.
- Vyšší počáteční investice – Oproti odstředivým odšťavňovačům jsou šnekové podstatně dražší, a to obzvláště zaměříte-li na kvalitnější produkty.
- Šťáva obsahuje dužinu – Pokud už dopředu víte, že dužinu ve šťávách rádi nemáte, pak vybírejte raději mezi odstředivými odšťavňovači.
- Pracují pomalu – Oproti odstředivým odšťavňovačům jsou tyto modely také o něco pomalejší. Nehodí se, pokud si chcete ráno rychle připravit čerstvou šťávu.
- Obtížnější manipulace a údržba – Skrze konstrukci mají šnekové odšťavňovače náročnější údržbu.
Typ | Výhody | Nevýhody |
Šnekové | + Získáte více šťávy
+ Šťáva má delší trvanlivost + Tišší + Sedí těm, kterým chutná “hutnější” šťáva + Bývají variabilnější |
− Dražší
− Pracují pomalu − Některé typy se hůř čistí a skládají |
Odstředivé | + Pracují rychle
+ Jsou levné + Sedí těm, kterým chutná “vodovější” šťáva bez dužiny |
− Menší výtěžnost (která však nemusí být pravidlem)
− Džus vydrží kratší dobu − Hlučnější − Hůř se čistí |
Druhy šnekových odšťavňovačů
Protože šnekové odšťavňovače se dále dělí, rozebereme si každou kategorii zvlášť. Rozdíly spočívají zejména v umístění a počtu šneků. Na první pohled stroje příliš odlišné nejsou, takže by se mohlo zdát, že se jedná pouze o detaily, ve skutečnosti však drobné konstrukční odlišnosti ovlivňují výtěžnost, snadnost čištění a různou úspěšnost při zpracovávání měkkého ovoce či zelených listů.
- Vertikální – Mají svisle umístěný šnek, díky čemuž se snáze používají. Mívají větší sítko i plnicí otvor, ale i vyšší konstrukci, což může vadit při umístění. Hodí se pro odšťavňování měkkého ovoce a bobulí.
- Horizontální – V horizontálních odšťavňovačích se šnek pohybuje vodorovně. Mají náročnější údržbu a o něco užší plnicí otvor. Dobře si poradí s tvrdší kořenovou zeleninou a saláty.
- Dvouhřídelové – Mají z uvedených nejvyšší výtěžnost, ale odšťavňovaní trvá nejdéle. Navíc jsou nejdražší.
Na úvod však musíme přednést jednu nepopulární tezi. Není jeden nejlepší typ odšťavňovače, který by byl ideální pro všechny druhy zpracovávaných potravin. Některé lépe zpracují tvrdou zeleninu, jiné si lépe poradí s ananasem nebo bobulemi. Výběr správného typu je tedy do jisté míry o kompromisech a individuálních kritériích.
Vertikální odšťavňovač
Jak název napovídá, ve vertikálním odšťavňovači je šnek umístěn svisle.
- Snáze se používá, ovoce do něj padá samo a není třeba plody šťouchat a popohánět.
- Šnek i sítko bývají větší, totéž platí i pro plnicí otvor.
- Skládá se z více částí, jejich složení může také trochu déle trvat.
- Mají vyšší konstrukci, takže některé rozměrnější modely se nemusí vejít na linku, pokud nad ní máte další skříňky.
Co se výtěžnosti týče, u většiny surovin se nachází mezi odstředivými a dvouhřídelovými modely. Šťáva také bude o něco málo vodovější než z dvouhřídelových modelů, stále k nim však bude mít blíž než k ještě řidšímu výsledku z odstředivých. Přes větší sítko se šťáva protlačí rychleji, na druhou stranu u větší plochy sítka trvá déle její čištění.
Na jaké plody se hodí
Vertikální odšťavňovače jsou poměrně univerzální. Dobře si poradí s citrusy, malvicemi i kořenovou zeleninou. Jejich širší šneky a větší síta speciálně oceníte u odšťavňování měkkého ovoce a bobulí. Tyto druhy totiž mají sklon sítko rychle zanést, kvůli kašovité konzistenci. Vhodné jsou také pro tropické ovoce typu ananas, který kvůli měkkým dlouhým vláknům dokáže horizontální odšťavňovače zaměstnat na dlouhou dobu.
Horizontální odšťavňovač
V horizontálních odšťavňovačích se šnek pohybuje vodorovně.
- Mají náročnější obsluhu a od vás tedy vyžaduje trochu pomoci, kousky ovoce je nutné konstantně popostrkovat.
- Sítko je obvykle malé, což usnadňuje čištění, avšak ve srovnání s vertikálními stroji může odšťavňování trvat o něco déle. Při odšťavňování většího množství potravin také možná bude nutné čistit sítko i v průběhu, aby se neucpalo.
- Plnicí otvor bývá o něco užší než u vertikálních, v posledních letech se však řada výrobců snaží tento rozdíl srovnat.
- Nejsou obvykle tolik vysoké, zato však mají širší základnu, takže na lince zaberou více místa.
Většinou se horizontální odšťavňovače skládají z méně částí, což zrychluje skládání, rozkládání a čištění jednotlivých prvků. V jejich výbavě častěji naleznete také další příslušenství pro výrobu sorbetu či ořechových mlék, ačkoliv v tomto ohledu je někteří výrobci vertikálních modelů začínají dohánět.
Na jaké plody se hodí
Co se zpracování různých typů plodin týče, horizontální modely jsou také poměrně univerzální. Výborně se jim daří v práci s tvrdší kořenovou zeleninou a saláty. V kategorii tvrdých mrkví dokonce mohou pracovat rychleji než vertikální stroje. Na druhou stranu měkčí plodiny jako meruňky nebo bobule je mohou snadněji zahltit.
Dvouhřídelové odšťavňovače
Dvouhřídelové odšťavňovače někdy bývají řazeny do samostatné kategorie, jinde je naleznete jako podkategorii horizontálních. Jejich útroby totiž skrývají dva horizontálně umístěné šneky, které se otáčejí proti sobě.
- Nabídnou nejvyšší výtěžnost, a to při použití většiny druhů ovoce či zeleniny.
- Mají pomalý provoz a žádají si nejvyšší časovou investici, na odšťavňování si proto budete muset vyhradit více času.
- Cena dvouhřídelových odšťavňovačů je ze všech typů odšťavňovačů nejvyšší, nezřídka za ně dáte i několik desítek tisíc. Určitě je tedy vhodné před koupí pořádně zvážit, zda vám bude takový odšťavňovač stát za to.
Tyto modely jsou specifické pomalým provozem, ze všech typů s nimi strávíte nejvíce času. Vyžadují konstantní posouvání ovoce, a protože šneky do sebe těsně zapadají, některé tvrdší kousky bude třeba i trochu tlačit. Odměnou vám však bude vyšší výtěžnost.
Na jaké plody se hodí
Speciálně je oceníte u zpracovávání listové zeleniny nebo bylinek. Naopak ananas nebo bobuloviny jim moc vyhovovat nebudou, mohou pěnit a rozmazávat se. Nejlépe tedy uděláte, když je při odšťavňování promícháte s jinou, tvrdší plodinou.
Typ odšťavňovače | Výhody | Nevýhody |
Vertikální odšťavňovač | + Nejlevnější
+ Poradí si s měkčím ovocem a ananasem + Jednoduchá obsluha |
− Nejnižší výtěžnost ze šnekových strojů
− Nevhodný na listovou zeleninu − Horší údržba |
Horizontální odšťavňovač | + Univerzální
+ Jednodušší údržba |
− Pomalejší provoz
− Ovoce je nutné popostrkovat |
Dvouhřídelový odšťavňovač | + Nejvyšší výtěžnost
+ Zvládne i listovou zeleninu a bylinky + Nejhutnější šťáva |
− Nejdražší
− Pomalejší provoz − Ovoce je nutné popostrkovat |
Výběr podle využití
Vhodnost a nevhodnost ostatních, různě odšťavnitelných typů plodin jsme načrtli už u popisu jednotlivých druhů odšťavňovačů. V tabulce níže jsou uvedené pro změnu naopak, abyste se mohli zorientovat podle toho, co nejčastěji odšťavňujete.
- Citrusové plody – Dobrou zprávou je, že s nejčastěji odšťavňovaným ovocem, tedy citrusovými plody, si poradí všechny typy velmi dobře.
- Tvrdé plody – Totéž platí i pro jablka a hrušky nebo hrozny. Jablka však mohou představovat problém, pokud jsou dlouho uskladněná, moučná. Na ta nejlépe fungují odstředivé modely.
- Mazlavá konzistence plodů – Existují také druhy ovoce a zeleniny, které se na odšťavňování vůbec nehodí. Všeobecně jde o plodiny s konzistencí banánu nebo avokáda – v těch zkrátka není co odšťavnit, a pokud je chcete do nápoje zakomponovat, bude lepší připravit z nich smoothie.
Ovoce | Jaký odšťavňovač je nejvhodnější |
Citrusy | Jakýkoliv typ |
Jablka a hrušky | Jakýkoliv typ, pokud jsou moučné, tak raději odstředivý |
Měkčí, mazlavé ovoce (meruňky) | Vertikální šnekový odšťavňovač |
Bobule | Vertikální šnekový odšťavňovač |
Tropické ovoce | Vertikální šnekový odšťavňovač |
Tvrdá kořenová zelenina | Dvouhřídelový, popř. horizontální |
Listová zelenina, bylinky | Dvouhřídelový |
Důležité parametry
V této kapitole se podíváme na důležité parametry šnekových odšťavňovačů a některé z nich porovnáme s odstředivými odšťavňovači.
- Rychlost odšťavňování – Šnekové odšťavňovače pracují za nižších otáček, tudíž odšťavení plodů trvá déle. Díky tomu si ale šťáva udrží všechny vitamíny a enzymy z ovoce a zeleniny.
- Příkon – Obecně je příkon těchto odšťavňovačů nižší, na druhou stranu ale oproti odstředivkám pracují tyto modely déle.
- Hlučnost – Jednou z výhod šnekových odšťavňovačů je nižší hlučnost. Můžete tudíž odšťavňovat i časně zrána nebo v noci.
- Omezená doba provozu – Šnekové odšťavňovače většinou neumožňují nepřetržitý provoz, ten je obvykle omezen na půl hodiny. V poslední době se sice objevují i šnekové modely s nepřetržitým provozem, ale poznáte to výrazně na jejich ceně.
- Konstrukce – Pro šnekové odšťavňovače je charakteristický menší objem nádoby na šťávu a odpad a také užší plnicí otvor.
Rychlost odšťavňování
Všechny šnekové odšťavňovače pracují na stejném principu – ovoce rozmělňuje šnek, který je následně protlačí přes sítko. Pracuje za nižších otáček, pomalu a pečlivě. Proto se souhrnně šnekovým modelům někdy říká “pomalé odšťavňovače”. Výhody nižší rychlosti spočívají v tom, že šťáva se nezahřívá a nedostává se do ní nadbytek kyslíku. V důsledku pak šťáva vydrží déle čerstvá (ačkoliv její skladování nad 24 hodin ani tak nedoporučujeme).
Příkon
S nižší rychlostí se pojí hned několik charakteristik. Šnekové odšťavňovače mají proti odstředivkám několikanásobně nižší příkon. To by se sice mohlo zdát jako výhodné z hlediska spotřeby, vezměte však v úvahu, že šnekový odšťavňovač bude v provozu k odšťavení stejného množství ovoce mnohem déle. Náklady na provoz jsou díky tomu téměř srovnatelné.
Hlučnost
Velmi příjemným benefitem nízkého výkonu je nižší hlučnost, kterou oceníte zejména v případě, že odšťavňujete časně zrána nebo vás chuť na šťávu přepadne uprostřed noci (Zdroj: Which).
Omezená doba provozu
Nízkorychlostní stroje také mívají omezenou dobu souvislého provozu, a to zhruba na půl hodiny. Běžnému spotřebiteli by tato doba měla postačit k výrobě několika litrů šťávy. V poslední době se objevují i šnekové modely s nepřetržitým provozem, tuto výhodu však silně pocítíte na jejich ceně.
Konstrukce
Co se týče parametrů konstrukce, šnekové odšťavňovače mívají obecně menší nádobky na šťávu a na drť, a to okolo 1 litru. Ty je proto nutné častěji vyprazdňovat, na druhou stranu produkují méně odpadu, protože dužina zůstává ve šťávě. Zároveň bývá v mnoha případech užší plnicí otvor, takže je nutné ovoce překrájet na menší dílky, čímž přijdete o část šťávy.
Parametr | Specifika u šnekových odšťavňovačů |
Příkon | 150-400 W |
Počet otáček | 30-80/min |
Rychlost odšťavňování | Nižší, v řádu minut |
Hlučnost | Kolem 55-70 dB |
Výtěžnost | U většiny ovoce a zeleniny lepší než u odstředivých |
Výsledná šťáva | Hustší, s obsahem vlákniny, bez pěny (méně oxiduje) |
Objem nádob | Obvykle menší než u odstředivých |
Další funkce | Nástavce na smoothie, sorbety, ořechová másla a mléka, popř. těstoviny či mletí kávy |
Cenové rozpětí | Pro domácí použití zhruba 2 000 – 20 000 Kč, pro komerční i víc |
TIP: Varujeme před odšťavňovači, které sice mají plnicí otvor rozšířený, avšak jsou levné, z nekvalitních materiálů, mají slabý motor a chybí k nim uživatelské recenze. Větší kousky ovoce totiž pro motor představují větší zápřah, je tedy velmi vhodné najít recenze dlouhodobých uživatelů, které potvrdí, že motor nevypověděl po krátké době službu.
Funkce a příslušenství
Vyšší výtěžnost není jediným případem, kdy šnekové odšťavňovače nad odstředivými vedou. Navrch mají i co se týče funkcí.
- Počet rychlostí – Co se týče počtu rychlostí odšťavňování, šnekové odšťavňovače nabídnou většinou jen jednu. Tím se liší od odstředivých, které často disponují více rychlostmi, aby bylo možné přizpůsobit se různým druhům ovoce.
- Zpětný chod – Je podstatnou vlastností šnekových odšťavňovačů, protože slouží k uvolnění zaseknutých kousků ovoce. Může být automatický nebo manuální.
- Automatické vypnutí – Může se hodit při sejmutí krytu, pokud zapomenete přístroj vypnout manuálně. Odšťavňovač se také automaticky vypne při přehřátí motoru.
- Ochrana při špatném sestavení – Další bezpečnostní funkcí je tato ochrana, která zabraňuje zapnutí přístroje v případě, že nebude správně sestavený.
Doplňky a příslušenství
Velmi často se ke šnekovým odšťavňovačům také prodává další příslušenství, které rozšiřuje možnosti využití. Patří sem například:
- Různě hrubá sítka – Aby byla šťáva vodovější a bez dužiny, nebo aby naopak připomínala spíš smoothie.
- Homogenizační pouzdro – Nástavec s jedním vývodem, který ovoce nedělí na šťávu a drť, ale rozdrtí a promíchá vše dohromady. Můžete vložit zmrazené ovoce a vykouzlit sorbet, z čerstvého připravit dětské příkrmy nebo udělat z ořechů ořechové máslo.
- Nástavec na těstoviny – Slouží k použití s homogenizačním pouzdrem. Do odšťavňovače následně vložíte hotové těsto, které bude rozděleno na jednotlivé kusy. Hodí se k přípravě dlouhých špaget nebo těstovin typu fettucine.
Z dalších doplňků pak obvykle najdete:
- Protiskluzové nožičky – Aby odšťavňovač na lince při otřesech necestoval.
- Pojistky a záklopky – Proti prostrčení ruky, což ocení zejména maminky malých dětí.
- Antidrip víčko – Zabraňuje vytékání šťávy. S jeho použitím například nemusíte přerušit odšťavňování, když chcete přelít šťávu z plné nádobky. Antidrip systém často naleznete i u odstředivých modelů, ze šnekových odstřeďovačů jím disponují spíš ty vertikální.
- Různé kartáčky na čištění – Ty najdete i u odstředivých odšťavňovačů.
Cena
Všeobecně můžeme říct, že za šnekový odšťavňovač dáte víc peněz než za odstředivý. Často se však cena liší i podle značky, která může vyrábět oba typy odšťavňovačů a oba mít dražší nebo levnější.
Cena do 5 000 Kč
V nejnižší cenové kategorii dominují vertikální šnekové modely. Řada z nich má menší nádobku na šťávu do 1 litru objemu. Většina těchto produktů zvládá zpětný chod, takže z nich snadno uvolníte zaseknuté kousky. Ty lepší bývají vybaveny antidrip systémem nebo kartáčky na čištění, další nástavce u nich však nenajdete. Nejčastěji nabízí příkon kolem 200 W a jen jednu rychlost.
Dobrou zprávou je, že už v této kategorii narazíte na přístroje ověřených výrobců. Jedná se o levnější odšťavňovače, ke kterým však naleznete mnoho uživatelských recenzí dokazujících, že řadě uživatelů naprosto vyhovují.
Cena od 5 000 do 10 000 Kč
V této cenové kategorii se poměr vertikálních a horizontálních strojů srovnává. Naleznete zde i některé extra pomalé stroje s 30 otáčkami/min, častější bývá i více rychlostí. Příkonem se však příliš neliší od předešlé kategorie. Výrobci se soustředí na větší plnicí otvory, které (pokud to motor ustojí) urychlují odšťavňování. Stroje bývají doplněny homogenizačními sítky a dalšími nástavci pro rozšíření možnosti využití. Objem nádobky se přehupuje přes hranici 1 litru.
Cena nad 10 000 Kč
Cenu kolem 10 000 Kč doporučuje většina výrobců jako hranici pro nákup kvalitního přístroje. V této cenové kategorii lehce převažují horizontální odšťavňovače, objevují se zde i dvouhřídelové modely. Obvykle jsou dovybaveny několika nástavci na sorbety či těstoviny, občas se setkáte i s některými unikátními funkcemi typu lisování oleje ze semen, mletí masa či kávy. Vyšší kvalita se projevuje ve zvolených materiálech, stroje bývají robustnější a těžší.
Ceny odšťavňovačů se mohou šplhat i do několika desítek tisíc, v tom případě se však již jedná o přístroje pro komerční využití a pro běžnou domácnost jsou zkrátka naddimenzované.
Cenová hladina | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Cena do 5 000 Kč | Vertikální šnekové modely
Pomalé přístroje Jedna rychlost |
Dvouhřídelové modely
Bohaté příslušenství |
Cena od 5 000 do 10 000 Kč | Přístroje s dobrým poměrem cena/výkon
Horizontální odšťavňovače Více rychlostí Bohaté příslušenství Homogenizační sítka |
Vychytávky usnadňující obsluhu
Nástavce na sorbety, lisování, mletí apod. Přístroje pro komerční využití |
Cena nad 10 000 Kč | Dvouhřídelové modely
Přístroje pro komerční využití Vyšší příkon Nástavce na sorbety, lisování, mletí apod. Vychytávky usnadňující obsluhu |
Pomalé přístroje
Modely s jednou rychlostí |
Dobrý den, potřebuji vertikání šnekový odšťavnovač jen na bobuloviny a měkké ovoce, popřípadě na pasírování vařeného kompotu. Co byste mi doporučili?