Jak vybrat soundbar
Při výběru soundbaru je důležité vědět, co od něho očekáváte a kolik jste ochotní do přístroje investovat. U většiny modelů ale budete muset dělat kompromisy. Vyhnout se jim dá u přístrojů s cenou kolem 15 tisíc, kde už rozhoduje spíše zvukový projev a sympatie ke značce. Co se o těchto zařízeních dočtete v našem článku?
- Proč koupit kvalitní soundbar – zajistíte si špičkový zvuk, vychutnáte si basy, pořídíte si zařízení se zajímavými funkcemi, ale existují i další výhody tohoto kroku.
- Nevýhody soundbarů – nedokážou nahradit nejlepší Hi-Fi sestavy, v některých místnostech mohou být problematické a zvukoví fajnšmekři si nemusí přijít na své.
- Důležitost kanálů – ukazují, z kolika směrů na vás bude „proudit“ zvuk. Platí přitom, že čím více kanálů, tím větší prostorovost bude zvuk mít.
- Prostor – soundbary spoléhající na virtuální prostor jsou na tom obvykle hůře než ty s alespoň nějakým fyzickým reproduktorem. Zvuk přitom vylepšují technologie Dolby Atmos nebo DTS:X.
- Subwoofer – bez subwooferu sice docílíte oproti televizi lepšího zvuku, budou vám ale chybět basy. Soundbary bez subwooferu se hodí pro základní použití, dobrou zprávou ale je, že k většině z nich se dá subwoofer koupit dodatečně.
- Výkon – neplatí, že vyšší výkon ve wattech znamená kvalitnější, ale ani hlasitější zvuk. Koukejte se také na to, co vlastně výrobce uvádí – často je to „maximální výkon“, kterého ale sestava dosáhne maximálně na sekundy.
- Velikost = televize = místnost – zapomeňte na obrovský dunící soundbar do malé místnosti, nebo k malé televizi. Nejenže nepůjde o žádný estetický zážitek, dost možná na vás také budou zvonit sousedi, i když budete mít hlasitost „na jedničku“.
- Konektivita – bluetooth je v dnešní době spíše samozřejmostí, lepší modely mají i Wi-Fi. Hodí se HDMI ARC a CEC, které omezí počet kabelů a umožní jedním ovladačem ovládat několik zařízení najednou. Někdo může ocenit chytrého asistenta či noční režim.
- Další informace o soundbarech – v článku se dočtete rovněž o jednotlivých funkcích a oblíbených značkách, stejně jako o cenových kategoriích.
Proč koupit kvalitní soundbar
Pokud uvažujete o koupi soundbaru, neměli byste pochopitelně za každou cenu šetřit. Měli byste se totiž primárně zaměřit na kvalitní zařízení. Ptáte se proč?
- Zajistíte si špičkový prostorový zvuk – kvalitní zařízení mohou vytvořit virtuální prostorový zvuk, existují ovšem i soundbary podporující připojení reproduktorů.
- Vychutnáte si basy – kvalitní soundbary mívají kvalitní subwoofery, což jsou basové reproduktory, který mají velký vliv na výsledný zážitek z filmů či poslechu hudby.
- Pořídíte si zařízení se zajímavými funkcemi – mohou podporovat Wi-Fi a Bluetooth, disponovat funkcí multiroom, používat hlasové asistenty či využívat noční režim.
- Další výhody kvalitních soundbarů – nemusí stát „majlant“, umožňují snadné zapojení a zprovoznění, mají minimum kabelů a jsou nenáročné na prostor.
Zajistíte si špičkový prostorový zvuk
U většiny soundbarů je možné dosáhnout prostorového zvuku. Dochází k tomu natočením reproduktorů v liště. Kvalitní zařízení dokážou vyvolat dojem, že jsou reproduktory i za vámi či nad vámi. Jedná se tedy o tzv. virtuální prostorový zvuk. Ten ale může být problematický v některých atypicky tvarovaných místnostech. Na druhou stranu se lze zaměřit na soundbary podporující připojení externích reproduktorů, jež dosahují skutečného prostorového zvuku.
Vychutnáte si basy
Kvalitní soundbar bude mít s největší pravděpodobností kvalitní subwoofer, což je basový reproduktor, který je „zodpovědný“ za spodní frekvence. Ačkoli takové zařízení může zvyšovat cenu, bez něj si filmy či hudbu zřejmě tolik neužijete. Doporučujeme se přitom zaměřit na zařízení s externím subwooferem, protože ten bude mít větší rozměry než subwoofer umístěný v liště. Bude sice dražší, ale vyšší ceny zřejmě asi nebudete litovat.
Pořídíte si zařízení se zajímavými funkcemi
Kvalitní soundbary zaujmou nejen prostorovým zvukem a špičkovými basy, ale také jednotlivými funkcemi. Wi-Fi a Bluetooth kupříkladu umožňují bezdrátové připojení k dalším zařízením. Soundbary ale také mohou posílat zvuk do několika místnosti najednou (funkce multiroom), mohou si „tykat“ s chytrými asistenty a být ovládány hlasem, případně umožňují ztlumit frekvence pronikající skrz zdi (tzv. noční režim).
Další výhody kvalitních soundbarů
Předně je nutné zdůraznit, že ani kvalitní soundbary nemusí stát „majlant“. Některé modely jsou pochopitelně dosti drahé, na druhou stranu se jedná o obecně levnější zařízení než domácí kina. Přesto mohou nabízet řadu nejnovějších technologií, které oceníte. Navíc umožňují snadné zapojení a zprovoznění, potěší i minimem kabelů a v neposlední řadě jsou rovněž nenáročné na prostor, což se může hodit především v menších místnostech.
Nevýhody soundbarů
Pořízení soundbaru pochopitelně nemusí mít pouze pozitiva, ale našly by se i některé zápory. To platí zejména při srovnání s nákupem domácího kina.
- Nedokážou nahradit nejlepší Hi-Fi sestavy – srovnáme-li obecně soundbary a Hi-Fi sestavy, druhá zařízení jsou přeci jen kvalitnější, byť pochopitelně záleží na konkrétních modelech.
- V některých místnostech mohou být problematické – u některých zařízení může být horší zvuk ve větších či atypicky tvarovaných místnostech.
- Zvukoví fajnšmekři si nemusí přijít na své – domácí kina jsou v mnoha případech lepším řešením pro skutečné zvukové fajnšmekry, jež si např. užívají probírání se kabely.
Nedokážou nahradit nejlepší Hi-Fi sestavy
Jak už jsme zmínili výše, ani kvalitnější soundbary nemusí být drahé. Na druhou stranu je jejich kvalita obecně horší než u domácích kin. Záleží ovšem na mnoha faktorech jako např. na pořizovací ceně. Drahé modely se sice mnoha Hi-Fi sestavám vyrovnají, nabízí se ovšem otázka, zda není u nejdražších modelů lepší investice do domácího kina. Na tu si ovšem musíte odpovědět spíše sami.
V některých místnostech mohou být problematické
Ve velkých prostorách či atypicky tvarovaných místnostech mohou mít některá zařízení problém. Výkonné modely s kvalitním subwooferem a skutečným prostorovým zvukem však takové potíže eliminují, na druhou stranu si je třeba uvědomit, že taková zařízení vás vyjdou dráže. Musíte se tedy rozmyslet, zda do nich má smysl investovat.
Zvukoví fajnšmekři si nemusí přijít na své
Soundbary sice mohou být kvalitní, na druhou stranu jsou domácí kina obecně zvukově lepší, byť to pochopitelně neplatí pro všechny modely. Většinou zaujmou lépe znějícím prostorovým zvukem a zároveň si dokážou poradit s většinou prostorů. Pro zvukové fajnšmekry navíc může být u soundbarů negativem absence kabelů, protože probírání kabeláží je pro některé z nich koníčkem.
Mohlo by vás zajímat: pokud se nemůžete rozhodnout mezi soundbarem a domácím kinem, připravili jsme si pro vás přehlednou tabulku s výhodami a nevýhodami obou zařízení.
|
Výhody |
Nevýhody |
Soundbar |
- nižší cena
- snadné zapojení a zprovoznění
- minimum kabelů
- nenáročný na prostor
- za nízkou cenu plný nejnovějších technologií
|
- fyzicky nedokáže nahradit nejlepší Hi-Fi sestavy
- může mít problém u velkých a atypických místností
- u nejdražších modelů je otázka, není-li lepší investice do domácího kina
|
Domácí kino |
- zvukově to nejlepší, co je k dispozici
- prostorový zvuk většinou lepší – jde fyzicky o sadu reproduktorů
- dokáže si poradit s většinou prostorů
|
- náročné na prostor
- nákladné
- složité propojení, množství kabelů
|
Soundbar
Domácí kino
Počet kanálů
Kanály jsou zjednodušeně reproduktory, které dokáží vysílat zvuk nezávisle na ostatních. Pokud máte například u počítače či telefonu dva reproduktory (typicky levý a pravý), každý z nich teoreticky dokáže přehrávat jiný zvuk (stereo). Reproduktorů může být i více – k předním se pak přidávají střední, postranní nebo stropní. Soundbar tyto reproduktory skrývá do jedné podlouhlé lišty.
Více „kanálů” tak obvykle dokáže lépe navodit efekt prostoru – tedy že zvuk na vás proudí z více stran, a ne pouze z televize či soundbaru. Některé soundbary mají i přídavné reproduktory, které slouží k vylepšení prostorového zvuku. Jiné naopak prostorový zvuk vytváří virtualizací – soundbar s dvěma či třemi kanály pak další imituje pomocí softwaru. Obvykle je však tento virtuální prostorový zvuk horší, a kvalit toho skutečného nedosahuje.
Rozdělují se na tyto typy:
- Soundbary 2.0 – mají dva přední kanály, typicky pouze samostatná lišta.
- Soundbary 2.1 – mimo hlavní lišty mají i subwoofer, díky němuž se výrazně zvýší kvalita basů a hlubokých zvuků (výbuchy atp.).
- Soundbary 3.0/3.1 – v hlavní liště je kromě levého a pravého reproduktoru ještě střední, který slouží k produkování lépe srozumitelného hlasu. Může i nemusí mít rovněž subwoofer.
- Soundbary 5.1/7.1 – k předchozím přidává ještě dva boční kanály či reproduktory, u sestavy 7.1 ještě dva zadní. Tyto sestavy typicky obsahují i subwoofer, existují však i výjimky (poté jde o systém 5.0 a teoreticky i 7.0).
- Soundbary 5.1.2/7.1.2 atp. – třetí číslice označuje přítomnost stropního reproduktoru. Ty zvuk posílají i přímo nad sebe, čímž imitují další prostorovost, tedy rozměr „do výšky“.
Specifika prostorového zvuku
U skutečného prostorového zvuku (typicky z domácího kina) lze reproduktory rozmístit do ideálních pozic a vzdáleností. Jednotlivé kanály tak nevyčnívají, ale ani nezapadají. Soundbary fungují odlišně – prostorového zvuku dosahují různým natočení jednotlivých reproduktorů v liště. Proto se při správném nastavení opravdu zdá, že reproduktory jsou i za vámi či nad vámi.
Problémy však mohou působit atypické pokoje (např. s kulatými rohy, vysokými stropy aj.). U nich se zvuk neodráží tam, kam by měl, a může tak znít nepřirozeně. Moderní soundbary jsou vybaveny technologiemi, které se dokáží rozměrům a specifikům pokoje přizpůsobit. Jak dobře se jim to daří, je už spíše otázka konkrétního modelu a nemalou roli v tomto pochopitelně hraje i cena zařízení.
Kvůli výše zmíněnému je obvykle lepší soundbar, který prostorového zvuku dosahuje přídavnými reproduktory. Vyhnete se tím problémům, jež mohou způsobovat některé místnosti. Virtuální prostorový zvuk je poté obvyklé dobré zcela vypnout. Mnohé soundbary též podporují připojení externích reproduktorů. Dodatečné reproduktory, které dají vašemu soundbaru prostorovost, tak můžete zakoupit i později.
Subwoofer
Jak už jsme nakousli výše, jednou z důležitých součástí soundbaru je subwoofer. Ten se stará o reprodukci basů, které bez něho budou znít mdle a nepřesně. Subwoofer pochopitelně zvyšuje cenu soundbaru. Pokud ovšem chcete plný zvuk, u něhož nebudou výstřely, výbuchy a obecně basy znít upozaděně, určitě se dívejte po modelech, které ho mají.
Basový reproduktor se dá zakoupit i zvlášť, a pochopitelně se často jedná o kvalitnější kousky než jsou ty, co najdete přibalené u soundbarů. Jde ovšem o nákladnější řešení, které ocení opravdoví fajnšmekři. Zkontrolujte si také, že soundbar připojení externího subwooferu umožňuje.
Existují i „soundbary 2.1“, které mají subwoofer schovaný přímo v liště. Nepochybně se jedná o elegantní a skladné řešení, po zvukové stránce ovšem strádající. Malé reproduktory zkrátka nedokáží „dunět“ jako jejich větší kolegové. U „basáků“ tedy rozhodně platí, že na velikosti záleží.
Subwoofer
Malý vs. velký aneb Proč záleží na velikosti subwooferu?
Může se to zdát samozřejmé: basové reproduktory jsou velké, výškové malé. Proč tomu tak ale je? Za vše může fyzika. Čím nižší frekvence zvuku, tím větší tlak je potřeba k jeho vzniku prouděním vzduchu. Toho lze docílit dvěma způsoby. Prvním je zvýšení počtu reproduktorů. To je ale pochopitelně nepraktické. Proto se zvuku o nižších frekvencích dosahuje druhým způsobem – zvětšením plochy reproduktoru.
Většímu reproduktoru poté stačí stejně velký pohyb k docílení hlubšího zvuku o patřičné hlasitosti. Neexistuje přitom ideální subwoofer – velký (výrazně větší než k soundbaru) bude znít „pomaleji“ a neohrabaněji, malý (pro stejně hluboký zvuk) se bude muset více pohybovat, zvuk proto bude méně čistý a jasný. Obvykle ale platí, že menší subwoofery nejnižších frekvencí vůbec nedosáhnou.
Stejný princip platí i u výškových reproduktorů. Ty musí naopak k produkci kvalitního zvuku být malé a rychlé, aby produkovaly kvalitní výšky, problémem je ale jejich šíření.
Výkon
Zatímco u jiných spotřebičů bývá výkon jedním z klíčových parametrů, u soundbarů je spíše orientačním ukazatelem. Většina běžných soundbarů bude mít výkon mezi 200 a 400 watty, což je pro běžné domácí použití dostatečné. Důležité je myslet na to, že se celkový výkon dělí mezi subwoofer a reproduktory. Při srovnávání systémů jako 2.1 a 2.0 tedy nebuďte překvapeni, když bude výkon sestavy se subwooferem (i výrazně) vyšší.
Výkon, který se běžně uvádí ve wattech, je problematický i z dalších důvodů. Zaprvé, vyšší výkon rozhodně neznamená lepší a kvalitnější zvuk. A zadruhé, vyšší výkon nemusí nutně znamenat ani vyšší hlasitost. Mnohem lepším ukazatelem hlasitosti je citlivost, která se měří v decibelech na miliwatt. Rozdíl mezi 300W a 200W soundbarem o stejných specifikacích přitom bude jen asi dva decibely – to při výběru rozhodně není rozhodující.
Výrobci někdy s těmito čísly „čarují“ – vyšší číslo totiž zpravidla působí lépe. Například model Sharp HT-SB106 je na některých webech prezentován jako 36W, jinde jako 110W soundbar. Příčina je prostá – první hodnota označuje výkon, který reproduktor dokáže vydávat po delší dobu (RMS), druhá pak teoretické maximum, které vyvine maximálně na jednotky sekund (peak-power). Dávejte si proto vždy pozor, abyste srovnávali stejné hodnoty.
Kde bude soundbar umístěn?
U výběru soundbaru je důležité rovněž myslet na prostor, v němž bude umístěn. Půjde o malý až středně velký pokoj s běžnými rozměry? Nebo o rozsáhlý či atypický obývák? Také je dobré pořídit soundbar, který bude velikostně odpovídat vaší televizi.
Horší je pochopitelně kupovat malou a nevýkonnou lištu do velkého pokoje s obrovskou televizí než naopak. Ani předimenzování však není ideální. Zvukově tím příliš nezískáte, soundbar bude pod malou televizí vypadat zvláštně, a v neposlední řadě tím nepotěšíte sousedy – obzvlášť, má-li váš dům tenké stěny.
Dobré je také se zamyslet nad tím, jestli bude soundbar umístěn pod televizorem, nad televizorem, případně bude přimontován na stěnu. V každém případě musí být pevně usazený (žádné přesahování přes hrany stolku), aby příliš nevibroval. Tím by přišla veškerá snaha o vylepšení zvuku vniveč.
Umístění sounbaru vedle televize
Umístění sounbaru pod televizí
Jaké funkce a konektory by měl soundbar mít?
Soundbar by měl být co nejsnadnější na ovládání a nastavení, aby vůbec jeho nákup dával smysl. Dnešní sestavy pak typicky mívají tyto funkce:
- Wi-Fi a Bluetooth – umožňují bezdrátové připojení soundbaru k telefonu a dalším zařízením. Skrze telefon tak lze soundbar ovládat nebo do něj například posílat hudbu. Případně lze soundbar přes Wi-Fi připojit přímo ke streamovacím službám jako Spotify apod.
- Multiroom – rozvíjí bezdrátové připojení o schopnost posílat zvuk do několika místností naráz.
- HDMI s ARC, CEC – HDMI kabel slouží k propojení TV a soundbaru a nabízí nejlepší zvukovou (i obrazovou) kvalitu ze všech typů kabelů. Typicky ovšem posílá signál jednosměrně – tedy třeba ze set-top boxu do TV. Technologie ARC (Audio Return Channel) umožňuje využít soundbar nebo TV jako „prostředníka“ pro další zařízení. CEC poté slouží umožňuje používat jen jedno ovládání (typicky od TV) pro více zařízení, např. set-top box a soundbar.
- ARC využijete například v situaci, kdy máte TV propojenou se set-top boxem, herní konzolí a soundbarem. Bez této technologie byste museli každé zařízení ještě zvukově propojit se soundbarem dalším kabelem. Díky ARC ho stačí propojit s TV skrze HDMI, a ostatní propojit pouze se soundbarem, který už si zvuk od TV „vezme“. Stejně to lze udělat i naopak, tedy propojit pouze se soundbarem, a televize díky ARC získá obraz od soundbaru. ARC musí podporovat obě strany, tedy TV i soundbar.
- CEC (Consumer Electronics Control) pojmenovává takřka každý výrobce jinak. Může tak jít o Anynet, Bravia Sync, SimpLink a další. V ideálním světě by pak stačilo pouze jedno ovládání pro všechny přístroje, které jsou připojeny přes HDMI. V praxi se implementace mezi výrobci liší, a mnohdy mezi sebou nespolupracují.
- Optický/RCA vstup – slouží pro propojení se staršími TV, horší než HDMI
- Chytrý asistent (Alexa, Google Assistant) – umožňuje ovládání hlasem a některé další funkce
- USB vstup – může posloužit k přehrávání hudby/filmů přes „flashku“, případně z notebooku, externího disku atp.
- 3,5mm jack – slouží pro připojení sluchátek k soundbaru
- Noční režim – umožňuje ztlumit frekvence, které nejvíce pronikají skrz zdi, a mohou tak rušit sousedy zejména v noci
- Další funkce – může mezi ně patřit např. FM rádio, NFC pro snadnější párování s telefonem a dalšími pouhým přiložením, případně i obsah balení, kde mohou být kabely pro připojení k televizi či dálkové ovládání pro ovládání více zařízení

Značky
Soundbary si je aktuálně možné pořídit od mnoha různých výrobců. My se však zaměříme na čtyři z nich, neboť jejich produkty patří mezi českými uživateli k nejoblíbenějším.
- Samsung – největší světový výrobce elektroniky se zaměřuje i na soundbary. Ty se mohou lišit systémem reproduktorů i výkonem a rovněž cenově jsou velmi variabilní.
- LG – další jihokorejská společnost patřící k předním světovým výrobcům elektroniky. Její soundbary jsou určeny pro méně náročné i náročnější uživatele.
- Sonos – soundbary Arc, Beam a Ray od tohoto výrobce patří k nejdražším na trhu. Zároveň se jedná o jedny z nejlepších zařízení, která máte k aktuálně k dispozici.
- JBL – dlouholetý americký výrobce elektroniky, jehož soundbary je bez problémů možné označit za jedny z nejlepších v poměru kvalita/cena.
Samsung
Společnost Samsung je největší jihokorejskou společností, přičemž divize Samsung Electronics se řadí mezi největší elektronické značky na světě. V České republice si aktuálně můžete pořídit nejvíce soundbarů právě s touto značkou. Některé z nich seženete za částku kolem 3 000 Kč, další stojí několik desítek tisíc korun. Mohou se tedy velmi lišit systémem reproduktorů i výkonem, takže se jedná o velmi variabilní produkty.
LG
LG je další globálně působící společnost z Jižní Koreje. Ačkoli se její divize LG Electronics specializuje především na vývoj televizorů a mobilních telefonů, k dispozici máte také několik desítek soundbarů s touto značkou. Ty jsou opět velmi variabilní a liší se jak pořizovací cenou, tak výkonem nebo systémem reproduktorů. Opět si tedy mezi těmito produkty mohou vybrat jak méně nároční uživatelé, tak uživatelé, kteří hledají tu nejvyšší kvalitu.
Sonos
Sonos je americký výrobce spotřební elektroniky, který byl založen v roce 2002. Ačkoli je známý především svými (chytrými) reproduktory, pořídit si lze i soundbary, a to v modelových řadách Arc, Beam a Ray. Při nákupu budete muset u všech počítat s vysokou cenou (i několik desítek tisíc korun), nicméně se jedná o vysoce kvalitní zařízení, a to i se systémem reproduktorů 7.1, který zajišťuje přehrávání hlubokého a přesného prostorového zvuku.
JBL
Další americký výrobce elektroniky, tento ovšem existuje už více než 60 let. V současné době se soustředí zejména na přenosné Bluetooth reproduktory a sluchátka, k dispozici ovšem máte i několik desítek soundbarů. I ty patří mezi českými uživateli k nejoblíbenějším, a to především díky velmi dobrému poměru kvalita/cena. Pořídit si mimochodem lze i zařízení se systémem reproduktorů 9.1, jež přináší zážitek takřka jako v kině.
Značka |
Specifikace |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
Komu značku doporučujeme |
Samsung |
Největší výrobce elektroniky na světě |
Všechny cenové kategorie |
Soundbary různého výkonu i systému reproduktorů |
Jedincům, kteří chtějí mít při nákupu skutečně na výběr |
LG |
Jihokorejský výrobce elektroniky |
Všechny cenové kategorie |
Rozličná zařízení, jež se od sebe mohou dosti lišit |
Méně náročným i náročnějším uživatelům |
Sonos |
Americký výrobce spotřební elektroniky |
Vyšší |
Vysoce kvalitní soundbary |
Jedincům, kteří žádají při sledování filmů, hraní her i poslechu hudby špičkový zvuk |
JBL |
Tradiční americká značka elektroniky |
Spíše střední |
Zařízení ve velmi dobrém poměru kvalita/cena |
Uživatelům, kteří nechtějí utratit desetitisíce, přesto žádají vysokou kvalitu |
Cena
U soundbarů platí, že s vyšší cenou výrazně roste i jejich vybavenost a kvalita zvuku. Nejlevnější modely sice pořídíte i za dva tisíce korun, moc od nich ale neočekávejte. Lepší je si připlatit, a dívat se na soundbary s cenou kolem pěti tisíc. Najdete solidně znějící a technologicky vybavené stroje, stále však půjde o kompromisy. Navíc z nich obvykle vycházejí i modely s cenou 6–10 tisíc, liší se obvykle počtem kanálů.
Právě od šesti tisíc nahoru se již přidávají i přístroje, které uspokojí náročné posluchače. Konkurence tu již nebývá taková (zejména u relací 10 tisíc a víc) a modely se liší hlavně zvukovým projevem či uspořádáním prostorových reproduktorů.
Cena do 6 000 Kč
Za finanční obnos do 6 tisíc korun dostanete zařízení základní úrovně. Obvykle se jedná o sestavy 2.0, 2.1, případně 3.0. Můžete od nich očekávat uspokojivou kvalitu zvukové produkce a běžnou konektivitu. Pro běžné uživatele, kteří chtějí pouze vylepšit zvuk své současné televize, tak bude takový soundbar více než dostatečný.
Kolem pěti tisíc korun se už ale dají sehnat i zařízení s Wi-Fi či Dolby Atmos/DTS:X. Kvalita zvuku se nicméně nemůže rovnat dražším přístrojům.
Cena od 6 000 Kč
Nad 6 tisíc korun se dají pořídit pokročilé sestavy s rozložením 5.1 a více, včetně technologií Dolby Atmos nebo DTS:X pro ještě lepší zvuk. Nechybí veškerá potřebná konektivita, samozřejmě subwoofer, výkon dostačující pro všechny představitelné situace nebo propracovaný design. Ty nejdražší soundbary se poté mohou i rovnat kvalitnějším Hi-Fi sestavám.
Dobrý den, pořídil jsem si soundbar Samsung HW-Q60B, který je velmi dobře hodnocený a navíc nebyl úplně nejlevnější. Velmi jsem se těšil, až ho použiju, ale nakonec jsem zvukem celkem zklamaný. Nesetkali jste se někdo s něčím takovým?