Test a recenze nejlepších
 soundbarů a jak je vybrat

Obrázek soundbaru

Milujete sledování televize a rádi byste si doma užívali kvality jako v kinosále? V tom případě vás určitě potěšíme. Kromě široké nabídky TV podporujících nejkvalitnější Full HD formáty byl vyřešen i problém s nedostatečným zvukem.

Dříve byste se asi neobešli bez přídavných Hi-Fi souprav sestávajících z několika kusů reproduktorů. Takové sety jsou velice nákladné, těžké a sedá na ně prach. Řešení však na sebe nedalo dlouho čekat. Za pomocí praktických soundbarů docílíte perfektního zvukového zážitku použitím jediného reproduktoru.

V následující textu jsme se rozhodli soundbarům pořádně podívat na zoubek. Zhodnotili jsme jejich pozici na trhu s reprosoustavami a nalezli několik parametrů, na které byste při nákupu rozhodně neměli zapomínat.


Nejlepších 10 soundbarů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Systém reproduktorů

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled soundbaru Samsung HW-M360

Samsung HW-M360

2.1

5 300 Kč

Náhled soundbaru LG SJ6

LG SJ6

2.1

6 800 Kč

Náhled soundbaru Samsung HW-J250

Samsung HW-J250

2.2

2 600 Kč

Náhled soundbaru Panasonic SC-HTB20

Panasonic SC-HTB20

2.0

2 700 Kč

Náhled soundbaru Sony HT-RT3

Sony HT-RT3

5.1

6 000 Kč

Náhled soundbaru Samsung HW-K335

Samsung HW-K335

2.1

4 000 Kč

Náhled soundbaru LG SJ4

LG SJ4

2.1

5 000 Kč

Náhled soundbaru LG SJ2

LG SJ2

2.1

3 400 Kč

Náhled soundbaru LG SJ5

LG SJ5

2.1

5 500 Kč

Náhled soundbaru Yamaha YAS-207

Yamaha YAS-207

2.1

9 000 Kč

Testování a recenze soundbarů pro letošní rok

Podrobný test soundbarů zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu druhé poloviny roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných výrobků. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených soundbarů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o produkty, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké soundbary, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat soundbar

1. Soundbar? Co je to?

2. Počet kanálů

3. Subwoofer

4. Vstupy a výstupy

5. Výkon

6. Ceny

Nepatříte-li mezi filmové nebo hudební nadšence, asi o termínu soundbar slyšíte poprvé. Nejprve si tedy vysvětlíme, o co se vlastně jedná.

Zhodnotíme také počet kanálů, jimiž bývají jednotlivé modely vybaveny. Taktéž provedení subwooferu má svůj nezanedbatelný vliv na kvalitu zvukové produkce.

Zapomínat nesmíme ani nabídku různých vstupů a výstupu, jimiž jsou všechna moderní zařízení vybavena. V neposlední řadě se podíváme na zoubek ideálnímu výkonu, který udává sílu zvukové produkce.

Samozřejmostí je i zhodnocení cenových hladin. Jako vždycky rozdělíme celý segment trhu do několika skupin podle ceny. Chybět nebude ani analýza toho, co můžete za danou částku očekávat.


1. Soundbar? Co je to?

Jak jsme již zmínili výše, soundbar představuje alternativu ke klasickým soupravám domácího kina. Sadu několika bedniček nahrazuje jediné protáhlé a ploché zařízení. Díky svým rozměrům se perfektně vyjímá nad nebo pod plochým televizorem.

Konstrukce přístroje je navržena tak, aby v místnosti vůbec nerušila a neobtěžuje ani žádnými kabely. Všechny jsou umístěny na zadní straně výrobku a propojeny přímo do televize. Nákladnější modely obvykle využívají také služeb bezdrátového subwooferu, který zásadně zlepšuje basy.

Někteří výrobci navíc umožňují soundbary rozebrat na několik částí a ty rozmístit po pokoji. Tímto způsobem dochází k imitaci klasických reproduktorových soustav. S jedním malým rozdílem – všechny části mají maximálně několik centimetrů.


2. Počet kanálů

Asi si říkáte, jak je možné, že jediné zvukové zařízení může nahradit soustavu několika bedýnek? Využívá virtuální simulace zvuku za pomocí několika vestavěných kanálů. Vždycky je ovšem lepší, když je vybaven i skutečnými zadními reproduktory.

Z hlediska počtu kanálů můžeme rozlišit hned čtyři různé sestavy:

 • Soundbar 2.0 – dva přední kanály (stereo)
 • Soundbar 2.1 – dva přední kanály doplněné subwooferem pro lepší basy
 • Soundbar 3.0 – dva přední kanály se subwooferem a středovým kanálem pro zvýšení kvality mluveného slova
 • Soundbar 5.1 – dva přední kanály, dva zadní kanály a subwoofer pro dosažení efektu shodného s plnohodnotnými domácími kiny

V případě poslední varianty berte ohled na způsob realizace dvou zadních kanálů. Jak jsme již zmínili v úvodu této kapitoly, někdy je využíváno virtuální simulace zvuku, jindy se jedná o skutečné reproduktory. Ty se vyznačují mnohem vyšší kvalitou a „uvěřitelností“ zvuku.


3. Subwoofer

Pořádné basy jsou základ. Provedení subwooferů bývá obvykle místem, kde se v ranku jakýchkoliv zvukových systémů odděluje zrno od plev. K tomu, aby byly basy dostatečně masívní je totiž nutné rozpohybovat velké množství zvuku. A ne vždy se to daří bez problémů.

Soundbary nejsou výjimkou. Úroveň hlubokých tónů zásadním způsobem závisí na provedení subwooferu. V současní době využívají dvou základních typů těchto přístrojů:

 • Vestavěný subwoofer v těle soundbaru – nenáročný na prostor, avšak nízká hlasitost i hloubka basů
 • Externí aktivní subwoofer – vyšší síla a kvalita basů, výraznější hlasitost, nákladnější řešení

Jestliže neřešíte otázku finanční náročnosti, pořiďte si raději externí aktivní subwoofer. V případě vestavěného zařízení získáte pouze základní nemastnou neslanou kvalitu. Svůj úkol sice splní, ale jako v kině se rozhodně cítit nebudete.


4. Vstupy a výstupy

Protože jsou soundbary výstřelkem nejmodernějších technologií, bývají osázeny kompletní nabídkou různých vstupů a výstupů. Ty zásadním způsobem rozšiřují jejich využití, případně přidávají zajímavé funkce a možnost. Mezi ty nejdůležitější patří zejména tyto:

 • LAN/Wi-Fi – možnost připojení k internetu a přehrávání jeho obsahu (Youtube, Spotify aj.), případně připojení k domácí sdílené síti
 • Bluetooth – propojení se zařízeními v domácnosti a přístup k jejich obsahu; nižší kvalita zvuku a slabší dosah
 • HDMI – digitální přenos zvuku i obrazu, možnost obousměrného propojení s televizí
 • Optický/koaxiální vstup – pro starší televizory bez HDMI
 • 3,5mm linkový vstup – pro připojení dalšího zdroje zvuku – MP3/CD/DVD přehrávačů
 • RCA vstupy – totéž jako 3,5 mm vstupy
 • Sluchátkový 3,5mm Jack – pro připojení sluchátek
 • USB – Možnost připojení externích disků s uloženým obsahem

Z přehledu vyplývá, že v případě zakoupení soundbaru budete mít k dispozici kompletní nabídku vstupů, jež dnešní technologie nabízí. Připojíte se prakticky ke všem domácím platformám a získáte přístup k neomezenému obsahu internetu.


5. Výkon

Na rozdíl od domácích spotřebičů nebo řemeslnického nářadí, nehraje výkon v případě zvukových systémů až takovou roli. Standardně by se měl však pohybovat alespoň okolo 300 W. V případě vnitřního subwooferů se celkové množství Wattů dělí mezi samotné reproduktory a zesilovač, výsledkem je nižší intenzita hlasitosti.


6. Cena

Vzhledem k tomu, že soundbary patří mezi poslední výstřelky moderní technologie, neměla by vás zaskočit jejich vyšší cena. Na druhé straně, z porovnání se srovnatelnými systémy domácího kina vycházejí jako mnohem levnější:

Cena do 6 000 Kč

Za finanční obnos pod 6 000 Kč dostanete zařízení základní úrovně. Obvykle se jedná o sestavy 2.0, 2.1, případně 3.0. Můžete od nich očekávat uspokojivou kvalitu zvukové produkce, nejde však o nic, z čeho byste si sedli na zadek.

Samozřejmostí ovšem je podpora prakticky všech myslitelných vstupů a výstupů. Není problém soundbar propojit s mobilním telefonem, počítačem nebo tabletem. Stejně tak si poradíte i se staršími televizory.

Cena od 6 000 Kč

Ptáte se, co očekávat za cenovku přesahující 6 000 Kč? Kvalitu srovnatelnou s obrovskými reproduktorovými sestavami. Provedení 5.1, vysoký výkon a mnohdy i reálné zadní reproduktory. Očekávejte však, že v některých případech zaplatíte i sumu výrazně překračující 10 000 korun. Výrazné zlepšení úrovně zvukové produkce ovšem vždycky neočekávejte.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Soundbary
Průměrné hodnocení 4 z 22 hlasů