Test a recenze nejlepších spacáků a jak je vybrat

Obrázek spacáku

Rádi spíte pod širákem nebo vyrážíte s rodinou a přáteli pod stan? Jste tramp tělem i duší a s nadšením pobýváte v přírodě, ať už je léto či zima? Pak vám k uspokojení vašich tužeb bude chybět jediné. Je to kvalitní spacák.

Ten tvoří náhradu klasické postele a přináší adekvátní zázemí pro pohodlný a ničím narušovaný spánek. Produkt, který se stane pokrývkou a bude vás ochraňovat před nežádoucím chladem. Nezbytná věc každého cestovatele vyžadujícího patřičný komfort.

Na trhu můžete vybírat ze spousty odlišných typů spacáků. Pro každého bude vhodný trochu jiný model v závislosti na tom, jak, kdy a kde jej budete používat. Pojďte se s námi začíst do přehledného návodu souvisejícího s výběrem ideálního spacáku neboli spacího pytle.


Nejlepších 10 spacáků dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Teplota

Tvar

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled spacáku Warmpeace Viking 600

Warmpeace Viking 600

třísezónní

mumie

4 500 Kč

Náhled spacáku Boll Patrol

Boll Patrol

třísezónní

mumie

1 800 Kč

Náhled spacáku Trimm Balance

Trimm Balance

třísezónní

mumie

1 100 Kč

Náhled spacáku Husky Guty

Husky Guty

třísezónní

dekový

1 500 Kč

Náhled spacáku Husky Ladies Majesty

Husky Ladies Majesty

třísezónní

mumie

 1 600 Kč

Náhled spacáku Husky Kids Magic

Husky Kids Magic

třísezónní

mumie

1 000 Kč

Náhled spacáku Husky Anapurna

Husky Anapurna

zimní

mumie

2 600 Kč

Náhled spacáku Pinguin Topas

Pinguin Topas

třísezónní

mumie

2 200 Kč

Náhled spacáku Husky Husky

Husky Husky

třísezónní

mumie

1 500 Kč

Náhled spacáku Husky Gizmo

Husky Gizmo

třísezónní

mumie

1 300 Kč

Testování a recenze spacáků pro letošní rok

Podrobně zpracovaný test jednotlivých spacáků pro vás v současné době připravujeme a jeho vydání máme naplánované koncem roku. V testu budou také detailně zpracované nejlépe hodnocených spacáků. V současnosti jsme pro vás připravili tabulku nejoblíbenějších produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o spacáky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké spacáky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat spacák

1. Teplotní určení

2. Výrobní materiál

3. Tvar

4. Velikost

5. Hmotnost

6. Slovník pojmů

7. Údržba

8. Cena

I když pro spoustu čtenářů tohoto článku může spacák představovat jen obyčejný textilní vak, není to tak úplně pravda. O tom vás ostatně přesvědčí následující řádky. Nastíníme vám hlavní rozdíly mezi spacáky určenými pro rozdílné teploty. Zjistíte, jaký je dostupný výrobní materiál a jaké jsou jeho klady a zápory.

Seznámíme vás s nejpoužívanějšími tvary a prozradíme, jak vybrat tu správnou velikost a jak důležitou roli hraje hmotnost spacího pytle. Neopomeneme ani na praktický slovník pojmů související s touto tématikou.

Po přečtení návodu, „jak vybrat spacák“ budete dostatečně znalí při výběru adekvátního produktu a zároveň jej budete umět správně používat a starat se o něj. Údržba totiž hraje také podstatnou roli promítající se do celkové životnosti.


1. Teplotní určení

K ideálnímu spacáku se musíte propracovat kousek po kousku a nevynechat žádnou podstatnou oblast. Tou první je teplotní určení. V rámci tohoto pojmu si musíte odpovědět na jednu důležitou otázku. Kde budete spacák využívat, respektive v jakých teplotních podmínkách a ročním období? Na základě toho se dopracujete k prvnímu dělení těchto produktů.

 • Letní spacáky
 • Zimní spacáky
 • Tří-sezonní spacáky

Letní spacáky

Název této kategorie je jasně vypovídající. Půjde o spací pytle upotřebitelné hlavně v letním období, to znamená ve vyšších teplotách. Popřípadě budete přespávat v chatách, stanech a na podobných místech. Z tohoto důvodu nejsou kladeny tak vysoké nároky na tloušťku výrobního materiálu. Letní spacák lze charakterizovat jako lehký a skladný doplněk libovolného trampování. Vhodné pro teploty nad +10 °C.

Zimní spacáky

Opakem toho jsou zimní spacáky. Jejich hlavní doménou je zajištění odpovídajícího komfortu v zimě. Poslouží vám k nocování venku při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Vybírat si můžete i speciální expediční modely. Čím větší odolnost spacáku proti zimě, tím je vyžadován lepší výrobní materiál. S tím pozvolna stoupá objem spacího pytle, včetně jeho celkové hmotnosti. Vhodné pro teplotní rozsahy -25 °C až 0 °C.

Tří-sezónní spacáky

Tento typ spacáku lze s jistotou označit jako univerzální. Jeho pojmenování „třísezonní“ značí, že vám poskytne dostatečné zázemí na jaře, v létě i na podzim. Tento typ sortimentu je velice poptávaný a může nabývat nejrůznějších podob, výrobních materiálů, hmotností a celkového zpracování. Podle toho, čemu dáte přednost. Vhodné pro teploty -10 °C až +25 °C.


2. Výrobní materiál

Jeden z důležitých parametrů, který vlastně rozhoduje o tom, jakého teplotního zázemí a komfortu se vám dostane. Výrobním materiálem je v tomto případě myšlena samotná výplň. Ta se pro vás stává v podstatě neviditelnou součástí vnějšího obalu. Má však tu nejzásadnější roli.

V rámci dělení použitého materiálu narazíte na dvě odlišné složky lišící se řadou kladů a záporů.

 • Syntetika
 • Peří

Syntetika

Ta bývá nejčastěji označována výrazem „umělé vlákno“. V současnosti jde o velice využívaný materiál, který se pojí především s nižší pořizovací cenou oproti péřovým spacím pytlům. Z obecného hlediska lze tvrdit, že syntetika je vhodnější pro lidi trpící alergickými problémy. Určitě se nebudete muset starat o pravidelnou a častou údržbu a svoji službu dokonale odvedou i ve vlhčím prostředí. Na druhou stranu počítejte s tím, že umělé vlákno bude objemnější a zároveň těžší. Je tu také otázka životnosti, která je kratší oproti péřovým spacákům. Některé modely ztrácí své vlastnosti už po třech až čtyřech letech.

Pro úplnost ještě zmíníme, že syntetiku lze dělit na další dvě podkategorie.

 • Mikrovlákna – Jsou využívána u menších typů spacáků, nejsou tak nadýchaná a mají vynikající izolační vlastnosti.
 • Kanálková dutá vlákna – Disponují větším objemem, který je kompenzován nadstandardní výhřevností.

Peří

Péřové spacáky vznikají z kachního a husího peří (to má lepší tepelnou izolaci). Jsou oproti umělému vláknu dražší. To však kompenzuje řada přínosných kladů. V jejich prospěch hovoří vynikající tepelný odpor, izolační vlastnosti, stlačitelnost, nižší hmotnost a dokonalá výhřevnost. Proto se používají především u spacáků určených do nižších teplot. Díky použitému peří mají také delší životnost. Ta ale do jisté míry souvisí s trochu náročnější údržbou.

Při výběru péřového spacáku narazíte ještě na jeden údaj, kterým je poměr prachového peří a malých pírek. Tento parametr je udáván číslem např. 90/10, 95/5, 85/15 apod. To znamená 90 % prachového peří a 10 % malých pírek. Zde platí, že prachové peří lépe izoluje a pírka naopak prodlužují životnost.

Co se týče naplnění péřového spacáku peřím, pohlídejte si hodnotu CUIN. Ta prezentuje plnivost, respektive maximální objem a lepší izolaci. Čím vyšší číslo, tím lepší vlastnosti. Za standard je považován údaj 600 CUIN. Vše nad tuto hodnotu je lepší.


3. Tvar

Zahledíte-li se na jednotlivé modely spacích pytlů, určitě vaší pozornosti neunikne, že existuje hned několik tvarů, ze kterých lze vybírat. Každý z nich má své přednosti a hodí se pro odlišné zájemce.

 • Mumiový tvar
 • Dekový tvar
 • Oválný tvar

Některé spací pytle lze rozšiřovat a to například tak, že je spojíte k sobě za pomoci zipů.

Mumiový tvar

Jak už prozrazuje název spacího pytle, tvar připomíná klasickou mumii. Tato úprava je předpokladem k tomu, že spacák bude dokonale kopírovat lidské tělo. Vy díky tomu získáte maximální zázemí a vyhnete se jakémukoliv profukování a větrání. Možná právě minimální tepelné ztráty řadí tento model k těm nejoblíbenějším. Své místo má nejenom při rekreačním kempování, ale také v extrémních podmínkách.

Dekový tvar

Představte si přeloženou deku se zipem. Ano, přesně tak vypadá spacák ve tvaru deky. Ten volí zájemci především pro letní období nebo do nenáročných podmínek. Jeho výhodou je, že se do něj vejdou lidé atypických postav. Zároveň jej lze úplně rozepnou a využít jako klasickou deku. Na druhou stranu se v něm budete zahřívat delší dobu.

Oválný tvar

Spojení mumie a deky, přesně tak by šel charakterizovat tento tvar. Ovál je trochu volnější nežli mumie, takže až tolik nekopíruje tělo. Na druhou stranu jej obepíná více, jak dekový spací pytel. Ideální varianta pro ty, kdo nechtějí přijít o drahocenné teplo a zároveň mají rádi určitou volnost během spánku.


4. Velikost

Velikost spacáku je přímo úměrná vašemu komfortu. Za všech okolností byste měli zvolit ten správný rozměr. Důvody jsou velice prosté. Když vsadíte na menší spacák, budete tlačit tělem na izolační vrstvu a ta nebude fungovat správně – neochrání vás před chladem zvenčí. Naopak příliš velký spacák vytvoří uvnitř zbytečný prostor navíc, který budete muset delší dobu zahřívat.

Optimální velikost spacáku by měla být o 15 – 20 centimetrů větší jak celková délka těla. I když narazíte na nejrůznější označení v podobě S, M, L, XL, apod., vždy se zajímejte o přesný údaj velikosti.

Disponujete-li atypickou postavou, nepodceňujte ani šířku a spací pytel si před koupí raději vyzkoušejte.


5. Hmotnost

Pokud s cestováním, turistikou či trampování teprve začínáte, velice brzy zjistíte, že podstatným údajem při nákupu spacáku je také hmotnost. Při toulkách přírodou je každý gram zbytečnou zátěží navíc. O celkové váze spacího pytle samozřejmě rozhoduje typ spacáku. Daleko více vám prozradí níže uvedené dělení.

 • Letní spacáky – hmotnost cca 300 – 500 gramů.
 • Třísezonní spacáky – hmotnost cca 550 – 900 gramů.
 • Zimní spacáky – hmotnost cca 950 – 1 400 gramů.

6. Slovník pojmů

Při nákupu nového spacího pytle se můžete setkat hned s několika různými výrazy souvisejícími s tímto sortimentem. I jejich znalost je důležitá při výsledné volbě, proto vám přinášíme výčet těch nejčastějších z nich.

 • Hollowfiber – Označení pro obyčejnější dutá vlákna, která jsou vhodná spíše pro letní nocování venku a nenáročné zákazníky.
 • Thermicfibre – Nástupce Hollowfiber. Jde o spirálově stočená polyesterová vlákna.
 • Norma EN 13537– Evropská norma určují teplotní rozsah, do jakého je spacák vhodný.
 • Extrémní teplota – Určuje teplotu, při které lze spacák použít v kombinaci s vhodným oblečením. V tomto případě už může hrozit prochladnutí a pocit chladu.
 • Limitní teplota - Označována, jako limit. Při ní vám spacák v kombinaci s vhodným oblečeným zajistí ještě odpovídající komfort.
 • Komfortní teplota – Prezentovaná pod zkratkou comf. Ideální hodnota pro teplotní rovnováhu.
 • Maximální teplota – Nejvyšší teplota určující horní hranici pro pobyt ve spacáku. Při jejím překročení může člověk pociťovat pocení.

7. Údržba

Vzhledem k tomu, že spacák má díky aplikované výplni omezenou životnost, je zapotřebí klást větší důraz na jeho celkovou údržbu a vůbec samotné používání. Stačí, pokud se budete držet několika základních pravidel.

 • Při dlouhodobějším skladování se nesnažte spacák ukládat do pytle, ale vybalte ho a nejlépe volně rozprostřete. Zamezíte tím nežádoucímu lámání vláken.
 • Pokud se rozhodnete spacák vyprat, snažte se používat pouze speciálních pracích prostředků a zároveň jej perte nejlépe pouze v ruce.
 • Aby nedošlo k poničení vnitřní výplně spacáku, zapomeňte na klasickou sušičku a volte raději běžné vyschnutí ve volně zavěšené poloze. Když už jej budete umísťovat do sušičky, řiďte se informacemi na visačce spacího pytle. Péřové spacáky je lepší vyvěsit ven.

8. Cena

Spacáky jsou nedílnou součástí jakéhokoliv outdoorového vybavení, které je spojeno s odlišnými cenovými náklady. Ty se liší především v závislosti na tom, jaké požadavky z pohledu komfortu a teplotní odolnosti očekáváte. Cena samozřejmě souvisí i s volbou konkrétního výrobce. Mezi ty prověřené a populární patří značky Husky, Acron, Mountain Equipment, Boll, Outwell, Rock Empire, Saenger, Ferrino, Spokey, Hannah, Mammut a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější spacáky pořídíte už od 500 Kč. Tyto hypermarketové produkty však nejsou příslibem žádné výraznější kvality zpracování. Obvykle narazíte na unisex provedení vhodné pro muže i ženy. Základem bude obyčejná syntetická výplň, která vám zaručí komfortní nocování při teplotách cca +5 až +8 °C.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V tomto případě na vás čekají mumiové a dekové spací pytle. I za tuto cenu získáte maximálně syntetickou výplň. Teplotní určení spacáků pozvolna přechází z letních na ty třísezonní. Ty mají daleko širší užití a jejich limitní teploty se dostávají pod 0 °C. Často jde o spacáky s hmotností 1 – 2,5 kilogramy.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Chcete-li ve spacáku trávit i chladnější noci, zainvestujte částku do 5 000 Kč. Ta je příslibem péřové výplně, nízké hmotnosti a limitní teploty pod -5 °C. Obvykle převládají mumiové spací pytle. Ty jsou navíc určeny nejenom pro letní a třísezonní provoz, ale také pro ten zimní.

Cena nad 5 000 Kč

Tuto kategorii spacáků tvoří produkty dosahující pořizovacích nákladů až na hranici 30 000 Kč. Jde o spací pytle určené do extrémních podmínek s teplotami pod -20 °C. Převážně komorové konstrukce jsou téměř vždy plněny kvalitní péřovou výplní. Výrobky určené pro náročné zákazníky.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Spacáky
Průměrné hodnocení 4.3 z 25 hlasů