Menu

Nejlepší špionážní kamery 2025: Srovnání podle recenzí a testů

Špionážní kamery nebo také skryté kamery. Nenápadné prvky dosahující v posledních letech nevídané popularity. Produkty, se kterými jste schopni sledovat daný prostor prostřednictvím téměř neviditelného kamerového zařízení. To bývá zakomponováno v nejrůznějších předmětech, od hodinek, přes sluneční brýle, až po klíče od automobilu.

Skryté kamery jsou schopny pořizovat nejenom obraz, ale i zvuk. Liší se od sebe v závislosti na typu konkrétního přístroje a jeho možnostech. Minikamery tohoto typu se pro vás mohou stát bezpečnostním a kontrolním prvkem.

V tomto článku vám poradíme s výběrem špionážní kamery, se kterou budete diskrétně pořizovat videozáznam v odpovídající kvalitě. Navedeme vás na správnou cestu, jak si pořídit skrytou kameru s řadou doplňkových funkcí a dlouho výdrží. Jestli chcete vybrat klasickou videokameru, návod jak na to najdete ve speciálním nákupním rádci.

Nejlepší špionážní kamery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Bezdrátová Noční přisvětlení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Ano Ano 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Ano Ne 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Ano Ano 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Ne Ne 3 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Neuvedeno Ano 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Ne Ne 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Ano Neuvedeno 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Ano Ne 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Ano Ne 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat špionážní kameru

Špionážní kamery jsou kapitolou samou o sobě. Oproti klasickým kamerám vynikají hlavně svou miniaturností a nenápadným vzhledem. I díky tomu jsou na skryté kamery kladeny trochu odlišné nároky než na ty běžné.

Zajímat byste se měli například o rozlišení, zorný úhel, velikost vnitřní paměti, ale také světelnou citlivost. To vše a mnohé další ovlivňuje výslednou kvalitu záznamu, která může být rozhodující například při usvědčení pachatele. Seznámíme vás s dostupnými druhy špionážních kamer a nastíníme, jakou podobu taková zařízení vůbec mohou mít. Po přečtení tohoto článku budete dostatečně znalí při nákupu špionážní kamery určené pro sledování čehokoliv a kohokoliv.

Obrázek ukazuje nejčastější typy kamer

Špionážní kamery se často využívají kvůli bezpečnosti. K tomuto účelu, i když s jiným způsobem využití, fungují například také bezpečnostní kamery a IP kamery.

Jak vybrat špionážní kameru stručně:

  • Použití kamery – Ujasněte si, kde a jak chcete špionážní kameru používat.
  • Světelná citlivost – Budete kameru používat ve dne nebo potřebujete lepší citlivost, aby byl záznam kvalitní i za tmy?
  • Barva záznamu – Na výběr máte barevné či černobílé nahrávání záznamu.
  • Další funkce – Některé kamery mají další funkce, například vestavěný mikrofon či Wifi modul.
  • Finance – Špionážní kamery se liší cenově, za některé zaplatíte pětistovku, jiné budou stát v řádu desetitisíců.

Typy

Na trhu existuje přemíra špionážních kamer nejrůznějšího typu. Popis každé kamery zvlášť samozřejmě není v našich silách, proto vám na úvod přinášíme rozbor jednotlivých kategorií zmiňovaných minikamer. Ty se liší především celkovým zpracováním, parametry a účelem užití.

  • Drátové špionážní kamery
  • Bezdrátové skryté kamery
  • Minikamery se záznamem
  • Fotopasti
  • Inspekční kamery

 

Drátové špionážní kamery

Jak už prozrazuje název této kategorie, jedná se o skryté kamery, které jsou prostřednictvím kabelu propojeny s externím rekordérem. Právě na něj je ukládán pořizovaný záznam. Tyto rekordéry se obvykle stávají také zdrojem potřebné elektrické energie pro plnohodnotný běh špionážní kamery.

I když popis této kategorie sortimentu trochu vylučuje miniaturnost zařízení, opak je pravdou. Samotný objektiv může mít například podobu knoflíku od saka a je napojený na zbývající příslušenství.

​Ve prospěch drátové špionážní kamery hovoří především vyšší kvalita nahrávaného obrazu, větší citlivost a možnost snímání i za zhoršených světelných podmínek.

Bezdrátové skryté kamery

​Opakem drátového řešení je to bezdrátové. U těchto výrobků oceníte absenci jakéhokoliv kabelu. Komunikace s přijímačem probíhá skrze vysílací frekvenci. Její dosah se může pohybovat od 10 metrů až do 500 metrů nebo i více. Součástí těchto produktů jsou malé baterie sloužící jako zdroj potřebné energie.

Bezdrátové kamery tohoto typu lze označit za skutečné špionážní náčiní, které nezabírá v podstatě žádné místo. Součástí bezdrátového modelu špionážní kamery může být i dálkový ovladač a podpora zabezpečeného vysílání. To se týká hlavně frekvencí 2,4 GHz.

Minikamery se záznamem

Minikamery se záznamem pojí klady obou výše zmíněných produktů do jednoho jediného. Jde o miniaturní zařízení, která disponují vlastní baterií pro napájení s interním úložištěm pro nahrávání obrazu. To se samozřejmě odráží v trochu větší velikosti produktu. I přesto jde o nenápadné špionážní kamery vhodné pro nejrůznější situace.

Některé modely těchto výrobků lze ovládat i prostřednictvím GSM sítě, protože umožňují vložení SIM karty. Obrazový a zvukový materiál je obvykle získán překopírováním do počítače, a to skrze USB konektor.

Fotopasti

Fotopasti představují specifickou kategorii špionážní techniky. Primárně jde o přístroje sloužící k pořizování fotografického materiálu. To vše za pomoci speciálního pohybového čidla, což zaručuje dlouhou výdrž na baterie. Zařízení totiž fotí jen při okolním pohybu.

U fotopastí není kladen až tak velký důraz na velikost jako na nenápadnost. Fotopasti se nejčastěji umísťují do přírody. I proto máte možnost narazit na maskovaný vzhled v odpovídajících barvách. Tyto produkty mohou být obohaceny o GSM modul.

​Nejčastější využití fotopastí je hlavně v oblasti ochrany hranic, vodních nádrží, lesů a vůbec zkoumání přírody. Z toho ostatně vyplývá i potřebná mechanická odolnost, včetně voděodolnosti.

Inspekční kamery

​Inspekční kamery představují zcela atypický druh výrobku. Ten se od výše popisovaných produktů liší hlavně celkovým zpracováním a užitím. Základem všeho je tělo, například v podobě pistole, na které je připevněn malý displej. Nejdůležitější částí je dlouhý kabel s aplikovanou kamerou na konci. Inspekční kamery můžete prostrčit do hůře dostupných míst a sledovat obraz na druhé straně.

Výjimkou není ani LED osvětlení a možnost nastavení kabelu do délky až 5 metrů. Nejtypičtějšími oblastmi použití je bezpochyby stavebnictví, průmysl, automobilismu, ventilační šachty a jim podobné segmenty.

Statické vs. přenositelné kamery

Z hlediska situování lze špionážní kamery rozdělit na statické a přenositelné. I na takovou věc byste měli brát zřetel při finálním výběru.

Statické kamery mají své pevné místo a není třeba s nimi jakkoliv hýbat. Proto mohou být opatřeny externím napájením a datovým úložištěm. Naopak u přenositelných kamer, které pravidelně stěhujete z místa na místo je důraz kladen na potřebnou mobilitu. Baterie a případné paměťové médium jsou naprostou samozřejmostí.

Rozlišení kamery

Rozlišení špionážní kamery je jedním z velice důležitých údajů. Ten se úměrné promítá do kvality pořizovaného obrazu. Tento parametr nabývá nejrůznějších hodnot v závislosti na tom, o jaký typ kamery jde. Zřetel je brán i na její velikost, snímací čip a podobně.

Obecně platí, že čím vyšší rozlišení je, tím kvalitnější obraz bude. A to se netýká pouze video záznamu, ale také pořizovaných fotografií. V tomto směru můžete narazit na několik typů rozlišení. Ta jsou udávána v pixelech označovaných zkratkou „px“. Jednoduše by se dalo říci, že čím větší rozlišení, tím bude obraz kvalitnější a bude jej možné více zvětšit.

Rozlišení Označení
640×480 px VGA
1024×768 px XVGA nebo XGA
1280×720 px HD
1920×1080 px Full HD
3840×2160 px 4K

Zorný úhel

Účel špionážní kamery je poměrně zřejmý. Zachytit potřebné spektrum obrazu a provést jeho nahrávku, popřípadě jej zobrazit na nějakém přijímači. A právě s touto oblastí souvisí další důležitý parametr. Je to zorný úhel prezentující šířku záběru skryté kamery.

Zorný úhel je třeba volit na základě toho, co chcete snímat. Například špionážní hodinky mohou mít zorný úhel 65°. U kamery schované v klasické nabíječce na mobilní telefon to může být 78°. Na trhu však můžete najít špionážní kamery se zorným úhlem až 140°. A to už je pořádná šíře záběru.

Světelná citlivost

Do kvality pořizovaného video záznamu se promítá i světelná citlivost. Jde o parametr prezentující schopnost špionážní kamery snímat daný obraz při odpovídající intenzitě osvětlení. Výsledné hodnoty jsou předkládány v luxech a označovány zkratkou „lx“. Čím nižší hodnota, tím větší šance na pořízení záznamu ve zhoršených světelných podmínkách. Abyste měli představu o tom, jakou hodnotu volit, přinášíme vám světelnou citlivost v odlišných situacích.

  • Osvětlení v běžné místnosti cca 100 lx
  • Zamračená denní obloha cca 3 lx
  • Jasná noc cca 0,25 lx
  • Jasná obloha bez měsíce cca 0,001 lx
  • Absolutní tma cca 0,00005 lx

Černobílé vs. barevné kamery

Při pořizování nové kamery je dobré si ujasnit, jaké barevné režimy budeme využívat. V základní nabídce najdeme kamery s možností černobílého záznamu a také produkty, které zachycují obraz v barvách.

  • Černobílé kamery – Často označované, jako B/W. Jejich přednostní je hlavně lepší snímání ve zhoršených světelných podmínkách. Proto ta návaznost na světelnou citlivost.
  • Barevné kamery – Umožní vám lepší a rychlejší orientaci v pořizovaném obraze. Některé skryté kamery se při určité hodnotě okolní světelné citlivosti sami přepnou do černobílého režimu B/W, kde jsou schopny pořizovat mnohem kvalitnější záznam.

Velikost paměti a akumulátoru

U špionážní kamery s interní pamětí či podporou paměťových karet microSD a SDHC vás bude zajímat i kapacita takového média. Tento údaj totiž rozhoduje o tom, jak dlouhý záznam budete schopni uložit. Na trhu jsou samozřejmě skryté kamery s odlišnými velikostmi paměti. Omezovat se například nemusíte jen 16 GB či 32 GB. Dopřát si můžete miniaturní zařízení s pamětí až 128 GB a více.

V závislosti na kvalitě obrazu, respektive rozlišení, docílíte odpovídající délky záznamu. Například záznam špionážní kamery s HD rozlišením 1280×780 px a s rychlostí 30 snímků za vteřinu zabírá zhruba 8GB za jednu hodinu. Sami si tak můžete udělat představu o tom, jak velkou paměť budete potřebovat.

Akumulátor špionážní kamery

O délce pořizovaného video záznamu nerozhoduje pouze paměťová karta, ale i uložený typ akumulátoru. Obvykle jde o Li-Ion a Li-Pol akumulátory menších kapacit, aby bylo dosaženo co nejmenšího vyhotovení špionážní kamery. Ve prospěch Li-Pol baterií hovoří vyšší tvárnost, protože jejich součástí není kapalina, ale formovatelnější gel.

V tomto případě platí, že čím vyšší kapacita, tím vyšší velikost a zároveň delší doba nahrávání. Každý si tak sám musí najít ten správný poměr a kompromis mezi jednotlivými hodnotami. Pro představu uvádíme, že skrytá kamera s Li-Pol baterií o kapacitě 320 mAh umožňuje nepřetržité nahrávání po dobu dvou hodin. Pokud by takový výrobek disponoval detekcí pohybu a nahrával pouze občas, lze se domoci dvojnásobné doby.

Vybírat můžete i z větších skrytých kamer, do kterých se vkládají klasické bateriové články AAA.

Funkce a ostatní parametry

Špionážní kamery mohou nabývat nejrůznějších podob. Buď si pořídíte levnější, obyčejné a z pohledu funkcí téměř „hloupé“ zařízení nebo dáte přednost kvalitní skryté kameře. Ta může být nadstandardně vybavena a přinese vám spoustu užitečných věcí navíc. Abyste byli při výběru minikamery daného typu dostatečně znalí, přinášíme vám vysvětlení některých přidružených výrazů, vlastností, funkcí a příslušenství.

  • Detektor pohybu – Velice praktická vlastnost špionážní kamery. Detektor aktivuje nahrávání kamery v okamžiku, kdy zaznamená pohyb v zorném poli. To je zárukou toho, že nahrává jen, když má a ve výsledku šetří i baterii a prodlužuje délku fungování na jedno nabití.
  • Hlasový spínač – Kamera se spustí při detekci zvuku.
  • LED diody – Některé skryté kamery mají LED diody signalizující nejrůznější stavy. Nebojte se však, nejde o žádné jasně viditelné prvky, které by degradovaly využití kamery. Aplikovány jsou diskrétní LED indikátory.
  • Vestavěný mikrofon – Prvek umožňující zaznamenávání zvuku k pořizovanému videu.
  • Dálkový ovladač – Špionážní kameru je možné ovládat nejenom manuálně, ale také prostřednictvím dálkového ovládání.
  • „Snake“ – Označení pro skryté kamery pyšnící se velice malým průměrem hlavice s objektivem na konci.
  • Noční přísvit – Kamery jsou vybaveny jemně viditelným červeným přísvitem zlepšujícím kvalitu nahrávaného záznamu v nočních podmínkách.
  • PIR – Označení pro technologii, která reaguje na okolní teplo a spustí se pouze v případě, že se změní teplota v okolí. Reaguje tak třeba na lidské či zvířecí teplo. Obvykle se využívá u fotopastí.
  • Označování nahrávek – Moderní skryté kamery umí pořizovaný záznam označovat vodoznakem s časem, popřípadě dalšími identifikátory.
  • Wifi modul – Bezdrátové ovládání špionážní kamery.
  • Přepisování nahrávek – V okamžiku, kdy dojde k zaplnění interního uložiště nebo paměťové karty, jsou staré nahrávky přehrávány těmi novými.
  • All-In-One – Označení pro skryté kamery, které pracují zcela samostatně bez jakýchkoliv dalších komponent. Mají vlastní úložiště a zdroj energie.
  • Časovač – Umožní vám nastavit přesný čas, popřípadě celý časový úsek kdy bude minikamera nahrávat.

Cena

Špionážní kamery, to není jen profesionální technika jako z akčních filmů. Na trhu můžete pořídit spoustu cenově dostupnějších modelů, které se hodí pro amatérské a domácí nahrávání. Skryté kamery mohou nabývat nejrůznějších podob a liší se hlavně použitou technologií promítající se do výsledné ceny. Pro představu vám nastíníme tyto špionážní produkty z pohledu pořizovacích nákladů.

Cena do 2 000 Kč

Ano, pokud jste si mysleli, že za tak nízkou cenu nebudete schopni zakoupit špionážní kameru, jste značně na omylu. Ceny této techniky započínají na částkách kolem 500 Kč. Nutno podotknout, že za takové náklady pořídíte opravdu základní vybavení a rozlišením do 2 Mpix. Kromě nenápadných otočných IP kamer je to například podoba zapalovače, psacího pera, flash disku či obyčejných hodinek.

Cena od 2 000 Kč do 10 000 Kč

Pokud si připlatíte, dostanou se do vašeho hledáčku také fotopasti a přijímače bezdrátových kamer. Mnohé produkty se pyšní vestavěným mikrofonem s možností ovládání skrze chytrý telefon. Chybět vám nebudou detektory pohybu, PIR, ukládání záznamu v MPEG4 a řízení prostřednictvím Wifi. V rámci originálního maskování si budete vybírat ze špionážních kamer v podobě dioptrických brýlí, klíčenky od automobilu, makety mobilního telefonu nebo na první pohled obyčejné voděodolné baterky.

Cena nad 10 000 Kč

V této cenové kategorii začínají produkty určené pro náročné zákazníky, kteří vyžadují dokonalou kvalitu obrazu a zvuku. Pořídit lze i profesionální inspekční kamery, řadu externích prvků a nejrůznějších přenosových modulů. Skryté kamery v ceně nad 10 000 Kč mohou být zakomponovány opravdu v čemkoliv. Od klasického budíku, přes kouřový senzor, až po knoflík u saka. Profesionální technika se svou cenou šplhá za hranici 40 000 Kč. Výjimkou není ani unikátní fibroskop s optickými vlákny za 300 000 Kč.

Michaela Černá

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 32 hlasů

Další oblíbené kategorie