Volba sporáku patří při vybavování kuchyně k těm nejdůležitějším. Proto vás v tomto článku provedeme výběrem kombinovaného sporáku krok za krokem. Mezi stěžejní body patří:
- Typy sporáků podle paliva – na trhu se dnes setkáte se sporáky elektrickými, plynovými, na pevná paliva nebo kombinovanými (s plynovou deskou a elektrickou troubou).
- Typy sporáků podle umístění – vybírat můžete mezi volně stojící (klasický sporák) nebo vestavnou (samostatná trouba a varná deska) variantou.
- Proč si pořídit kombinovaný sporák – plynová deska umožňuje rychlou regulaci teploty bez velkých tepelných ztrát, zatímco si můžete užívat všech výhod elektrické trouby.
- Nevýhody kombinovaných sporáků – připojení k plynu je složitější a musí se o něj postarat profesionál. Plynová varná deska zpravidla nenabízí zajímavé funkce.
- Důležité parametry při výběru – je vhodné sledovat výkon a spotřebu, u většina sporáků ale budou na podobné úrovni. Velkou roli proto bude hrát zejména kapacita, design a kvalita zpracování.
- Funkce a doplňky – důležité jsou zejména bezpečnostní pojistky, rozhodující ale mohou být i nabízené režimy pečení, čisticí funkce trouby a jiné doplňky.
- Cena – zpravidla počítejte s cenou mezi 5 000 Kč a 15 000 Kč. Energetická účinnost je většinou stejná u všech modelů, bez ohledu na cenu. Rozdíly tak bývají spíše v celkovém zpracování a nabízených funkcích.
Typy sporáků podle paliva
Na trhu obecně najdete čtyři varianty sporáků podle typu paliva:
- Plynové sporáky – trouba i varná deska používají k ohřevu plyn.
- Elektrické sporáky – varná deska i trouba jsou elektrické, jejich podkategorií jsou sporáky indukční.
- Kombinované sporáky – spojení plynu a elektřiny – tzn. varná deska je plynová a trouba elektrická.
- Sporáky na pevná paliva – k ohřevu vyžívají dřevo nebo uhlí.
Typy sporáků dle umístění
Volit lze ze dvou variant vyhotovení:
- Volně stojící sporáky – mají jednodušší instalaci a často bývají levnější, nejsou ale tak esteticky hezké.
- Vestavěné sporáky – vyžadují pečlivější plánování při navrhování kuchyně a složitěji se instalují. Designově ale perfektně zapadnou do kuchyně.
Volně stojící sporáky
Jde o samostatný spotřebič, který je obvykle vsazen do mezery v kuchyňské lince, může ale stát i samostatně. Sporák stačí umístit, připojit ke zdroji energie a začít používat.
Výhodou tohoto typu je mobilita, při stěhování nebo přestavbě kuchyně můžete sporák snadno přemístit. Oproti vestavěným mívají volně stojící sporáky také nižší pořizovací náklady, záleží ale na typu sporáku a trouby.
Určitou nevýhodou oproti vestavěné variantě je estetika, ta je však velmi individuálním kritériem. Dále je tu volný prostor vznikající mezi sporákem a kuchyňskou linkou, byť je skutečně minimální. Tato místa se často plní nepořádkem.
Vestavěné sporáky
Vestavný sporák ve skutečnosti představuje kombinaci dvou spotřebičů, varné desky a trouby, které se do linky zabudovávají zvlášť. Už při stavbě kuchyně je tak potřeba s umístěním sporáku počítat, popřípadě se možná nevyhnete určitým stavebním úpravám.
Ve prospěch vestavěných sporáků hovoří především originální design. Spotřebiče se stávají nedílnou součástí kuchyně a působí celistvě a elegantně. To vše je ale vykoupeno vyššími pořizovacími náklady.
Pokud uvažujete o této variantě, nejspíš vás zajímají články o samostatných varných deskách a vestavných troubách. Přes tyto odkazy se k nim můžete prokliknout:
Proč si pořídit kombinovaný sporák
- Plynulá regulace teploty – nejčastějším důvodem, proč i v dnešní době mnozí kuchaři tuto variantu upřednostňují, je bleskové dosažení ohřevu. Stačí otočit kolečkem, stisknout zapalování a plotýnka vaří na plný výkon. Dobře se vám bude regulovat výstupní plamen a zároveň docílíte minimálních tepelných ztrát.
- Nižší náklady na vaření – plynové varné desky mívají oproti elektrickým často nižší provozní náklady (záleží ale na vašich individuálních cenách energií).
- Výhody elektrické trouby – oproti plynové troubě umožňuje elektrická daleko přesnější regulaci teploty, zvládá také horkovzdušné pečení a nabídne celou řadu zajímavých programů, které u plynového modelu zkrátka nenajdete.
Nevýhody kombinovaných sporáků
- Složitější zapojení – překážkou k pořízení kombinovaného sporáku může být napojení na plyn, instalace sporáku například vyžaduje práci profesionála. Plyn navíc v již dokončeném objektu nelze dodatečně dovést na požadované místo. Řada sporáků se však prodává s tryskami na propan butan, ty ostatní je možné přetryskovat.
- Méně funkcí varné desky – plynová deska je obvykle velmi jednoduchá, většinou se nedá očekávat ani zdaleka stejná nabídka funkcí jako např. u indukčních desek, které nabízejí možnost sloučení varných zón, časovač a další vychytávky.
Důležité parametry při výběru kombinovaného sporáku
- Kapacita – jedná se o objem trouby. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodné volit 70 a více l, méně početné domácnosti si vystačí i s menší troubou.
- Výkon a spotřeba – parametry se týkají varné desky. U klasického čtyřplotýnkového sporáku hledejte výkon okolo 7-8 kW. Co se spotřeby energie týče, ta je u většiny sporáků velmi podobná, proto se takřka všechny řadí do třídy A.
- Rozměry a design – hlavní je pohlídat si šířku, ta je zpravidla 50 nebo 60 cm. Při výběru materiálu se řiďte nejen vzhledem, ale i odolností/náročností údržby. Nejčastěji se setkáte se smaltem a nerezem.
Informace o spotřebě, kapacitě a dalších důležitých parametrech můžete vyčíst z energetického štítku. Ten se ovšem vztahuje jen na troubu sporáku, informace o varné desce na něm nenajdete.
Rozměry a design
Co se velikosti týče, kombinované sporáky jsou si vesměs velmi podobné. Zpravidla mají čtyři plynové hořáky, jejich šířka dosahuje 50 nebo 60 cm, výška a hloubka bývají u většiny modelů víceméně stejné (výška 85 cm a hloubka 60 cm). Hlavní je tedy pohlídat si šířku, aby vám sporák dobře zapadl do kuchyně.
Speciálním případem jsou potom tzv. americké sporáky. Ty jsou výrazně širší, mají objemnější troubu a 5 či více plynových plotýnek. Většinou se s nimi setkáte spíše v gastronomickém provozu než v běžné domácnosti.
Sporák by měl být v ideálním případě ozdobou kuchyně a je důležité jej sladit s celkovým designem této místnosti a dalších spotřebičů. V zásadě můžete vybírat ze tří variant:
- Bílé smaltované sporáky – bílý sporák je taková klasika, na kterou jsme už léta zvyklí.
- Nerezové sporáky – nerezová varianta dodává kuchyni nádech profesionality a lépe zapadne do moderních příbytků.
- Retro sporáky – opačným směrem jdou potom sporáky v retro provedení, které by ve vysoce moderní kuchyni působily jako pěst na oko.
Barevné provedení a použité materiály budou mít vliv nejen na estetickou stránku, ale i na náročnost údržby sporáku. Vnitřek trouby je nejčastěji z černého smaltu, což je zároveň praktické, protože ve srovnání s nerezí z něj jdou nečistoty či připálené zbytky lépe odstranit. U bílých sporáků je smaltovaný i vnější povrch, oproti nerezovému provedení bývají odolnější vůči poškrábání. Na nerezovém povrchu také mohou zůstávat otisky prstů, což nemusí pořádkumilovným povahám vyhovovat.
Funkce a doplňky kombinovaných sporáků
- Funkce varné desky – většinou bývají dost limitované, nejčastější je automatické zapalování a bezpečnostní pojistka.
- Druhy ohřevu a programy – kromě klasického horního, spodního či zadního topného tělesa můžete narazit i na mikrovlnný ohřev, rozmrazování, parní a jiné programy.
- Bezpečnostní prvky a čisticí funkce – sem se řadí například dětská pojistka nebo čisticí funkce, jako je pyrolýza či AquaClean.
- Doplňky – u sporáku můžete najít zásuvku na plechy, časovač, displej, ale třeba i teplotní sondu nebo teleskopické výsuvy.
Funkce varné desky
- Automatické zapalování – k zapálení hořáku nepotřebujete sirky ani jiný „podpalovač“. Stačí jen otočit kolečkem (popřípadě stisknout) a dojde k automatickému zapálení.
- Pojistka plamene – bezpečnostní prvek, který zamezí úniku plynu poté, co dojde ke zhasnutí plamene, například při přelití pokrmu.
- Wok hořák / Rychlohořák – prostor umožňující zvolit velice výkonné vaření konkrétní pochutiny.
- LED podsvícení ovládacích prvků
Druhy ohřevu a programy
- Kombinace horního a spodního ohřevu – základní univerzální program.
- Pouze spodní nebo horní ohřev – pro dopečení z potřebné strany.
- Rozmrazování – je rychlejší, než když zmrzlé potraviny necháte ležet na lince, zároveň citlivější než rozmrazování v mikrovlnné troubě.
- Gril – kouřovou chuť pokrmu nedodá, postará se však o křupavou kůrčičku.
- Otočný rožeň – doplněk klasického grilu sloužící pro opékání kuřat a podobných pochutin.
- Horkovzdušné pečení – kombinace kruhového topného tělesa a ventilátoru.
- Ohřev s ventilátorem – ventilátor rozhání vzduch, aby měl ve všech místech stejnou teplotu, efektivity horkovzdušného pečení s kruhovým topným tělesem však nedosahuje.
- Generátor mikrovln – dokáže nahradit klasickou mikrovlnnou troubu.
- Parní programy – využívají páru k dosažení větší šťavnatosti jídla.
- Speciální programy pro určitá jídla – například pro pizzu nebo zavařování.
- KeepWarm – energeticky úsporný program pro udržení pokrmu v teple.
Bezpečnostní prvky a čisticí funkce
- Isofront – bezpečnostní prvek moderních trub. Přední dvířka jsou vybavena speciální vrstvou, která zabraňuje nadměrnému zahřívání a tedy nepříjemnému popálení. Podle stupně zabezpečení může být vnější teplota pouhých 40 °C.
- Dětská pojistka – dočasně znemožní změnu nastavení, což oceníte, pokud se v blízkosti ovládacích knoflíků vyskytují nenechavé dětské ručičky.
- Katalytické čištění – vnitřní povrch trouby je ošetřený porézní smaltovanou vrstvou, která při programu čištění vsakuje mastnotu a nečistoty, které se rozpouští. Nevýhodou je životnost vnitřních plechů, měly by se měnit jednou za 5 – 6 let.
- Pyrolytické čištění – proces, při němž se trouba rozehřeje na teplotu až 500 °C, kdy dochází ke spálení všech nečistot uvnitř.
- AquaClean – způsob čištění za pomoci páry. Do trouby dáte pekáč s vodou a zapnete funkci AquaClean. Cca po hodině působení páry by se měly nečistoty na stěnách trouby uvolnit a vy je následně snadno setřete.
Doplňky
- Teplotní sonda – doplněk, který zapíchnete do připravovaného masa, a v okamžiku dosažení správné teploty dojde k vypnutí trouby.
- Časovač – zvukovým signálem vás informuje o uplynutí nastaveného času a dá se tedy používat jako minutka i v době, kdy v troubě zrovna nepečete. Některé časovače zvládnou troubu po uplynutí nastavené doby i vypnout.
- Displej – doplňuje ovládací knoflíky. Informuje o probíhajícím programu, nastaveném časovači a jeho součástí jsou často i hodiny.
- Víko – poklop na sporák, který v případě přiklopení vytvoří další odkládací prostor.
- Teleskopické výsuvy – umožní vám vysunout téměř celý pekáč, aniž byste jej museli přidržovat nebo vám vypadl z trouby ven. Ideální při podlévání a dochucování.
- Zásuvka na plechy – bývá umístěna ve spodní části spotřebiče. V některých případech jí chybí dno, plechy tak odkládáte přímo na podlahu.
Oblíbené značky kombinovaných sporáků
Sortiment kombinovaných sporáků většinou tvoří několik ověřených značek. Pojďme si tedy upřesnit, v čem jsou sporáky jednotlivých výrobců specifické.
Sporáky Mora
Kombinované sporáky české značky Mora jsou typické jednoduchým designem (obvykle je najdete v bílém provedení) a dostupnou cenou. Většina modelů tohoto výrobce nestojí ani 10 000 Kč, nejlevnější seženete dokonce už pod 5 000 Kč. Častěji jsou tyto sporáky bez poklopu, najdou se ale i některé modely s poklopem. Bývají vybavené displejem a časovačem, u některých najdete i sofistikovanější prvky, jako jsou teleskopické rošty, není to ale pravidlem.
Sporáky Amica
Největší výběr kombinovaných sporáků nabízí pravděpodobně právě tato značka, volit můžete hned z několika desítek výrobků. Designové rozpětí je poměrně široké, od bílého smaltu přes moderní nerez až po retro styl do originálních kuchyní. Cenově tyto sporáky také pokrývají rozpětí cca 5 000 – 10 000 Kč, vybere si tak víceméně každý. Levnější a retro modely bývají bez displeje, u produktů vyšších tříd už se dočkáte pokročilejší výbavy.
Sporáky Beko
Ačkoliv je značka Beko známá hlavně cenově dostupnými spotřebiči, mezi kombinovanými sporáky patří ke střední až vyšší třídě. Nejlevnější modely stojí okolo 6 000 Kč, většina se ale svou cenovkou drží okolo 10 000 Kč a některé se blíží i dvojnásobku. Není tak úplně překvapující, že častěji narazíte na moderní nerezové provedení s displejem, časovačem a dalšími funkcemi. Výjimkou není ani tzv. 3D pečení, které zajišťuje rovnoměrnější proudění tepla a tím umožňuje péct na více úrovních.
Cena
- Do 10 000 Kč – nejlevnější kombinované sporáky seženete už do 5 000 Kč. I v této kategorii můžete počítat s dobrou energetickou třídou, nízká cena se projeví spíše na celkovém zpracování, kde převládá standardní bílý smalt. Nepočítejte ani se zajímavou nabídkou funkcí, některé sporáky v této kategorii nezvládají ani pravé horkovzdušné pečení.
- Do 15 000 Kč – sem spadá většina kombinovaných sporáků na trhu, pravděpodobně si tak v této kategorii nejlépe vyberete. Můžete volit z modelů s různými čisticími programy, širokou nabídkou režimů pečení a odolným, designově hezkým zpracováním. Energetická účinnost je i v této kategorii víceméně stejná.
- Nad 15 000 Kč – na kombinované sporáky dražší než 15 000 Kč narazíte jen zřídka, zpravidla půjde o rozměrné americké modely s velkým počtem plotýnek a opravdu velkou troubou. V našich končinách je ale takový sporák využitelný spíše v restauraci než v domácí kuchyni.
Dobrý den, existuje elektrický sporák, který má varnou desku kombinovanou – sklokeramickou a indukční?