Recenze a test Electrolux EKK54951OX PlusSteam | Arecenze
Menu

Recenze a test Electrolux EKK54951OX PlusSteam

84,7 % Celkové hodnocení

v kategorii Kombinované sporáky

Jednotlivá hodnocení

 • 10/10
  Hodnocení spotřeby
 • 9,0/10
  Hodnocení programů
 • 10/10
  Hodnocení funkcí desky
 • 7,1/10
  Hodnocení funkcí trouby

Klady

 • Téměř bezúdržbový sporák
 • Dobré funkční vybavení
 • Relativně úsporný

Zápory

 • Vyšší cena
 • Menší objem
 • Nemá dětskou pojistku
11 600 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

U sporáku Electrolux je potřeba počítat s menším objemem, 58 litrů zřejmě nebude stačit tří- a vícečlenné domácnosti, pokud často peče. Hořáků má ale standardní počet, tedy 4. V době vzniku recenze (duben 2018) patřil tento model k úspornějším, při běžném pečení spotřebuje 0,84 kWh, při horkovzdušném potom 0,76 kWh. Obě hodnoty byly v porovnání s ostatními modely v této kategorii pod průměrem. Co se energetické třídy týče, spadá do třídy A, jako většina modelů v porovnávacím testu. Potěšit vás může také poklop, který má sporák ve výbavě, zejména potom oceňujeme deset programů pečení. V době vzniku srovnávacího testu se našly i modely, které měly jen tři.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Electrolux

40 % Amica, 30 % Beko, 10 % Electrolux, 10 % Mora, 10 % AEG
Počet hořáků

4

100 % 4
Objem trouby (l)

58

64,30
Poklop

Ano

70 % Ano, 30 % Ne
Energetická třída

A

100 % A
Spotřeba energie při běžném pečení (kWh)

0,84

0,92
Spotřeba energie při horkovzdušném pečení (kWh)

0,76

Počet programů pečení

10

40 % 8, 30 % 9, 20 % 11, 10 % 4

Vybavení a funkce

V této kategorii nemáme sporáku Electrolux co vytknout. Elektrickým zapalováním šetříte čas i námahu, není potřeba manipulovat se sirkami či zapalovačem, bezpečnostní pojistka se potom postará o to, aby neunikal z hořáků plyn, není-li na nich plamen. Jak jsme výše naznačili, trouba má schopnost horkovzdušného pečení, a to díky kruhovému topnému tělesu a ventilátoru. Kombinace obojího zaručí pravé horkovzdušné pečení. Navíc máte k dispozici displej s časovačem, což nebyly v době vzniku recenze vůbec standardní prvky trub, displej měla tehdy jen lehce nadpoloviční většina modelů. Co se systému čištění týče, ten funguje na principu katalýzy. Nečistoty se tak vstřebávají do speciálně upravené porézní vrstvy a je tedy téměř bezúdržbová. Jedinou nevýhodou je nutnost výměny katalytických desek jednou za pár let.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Elektrické zapalování

Ano

90 % Ano, 10 % Ne
Bezpečnostní pojistka

Ano

100 % Ano
Kruhové topné těleso

Ano

70 % Ano, 30 % Ne
Ventilátor

Ano

90 % Ano, 10 % Ne
Gril

Ano

90 % Ano, 10 % Ne
Rozmrazování

Ano

70 % Ano, 20 % Ne, 10 % Neuvedeno
Systém čištění

Katalýza

50 % Černý smalt, 20 % Žádný, 20 % SimpleSteam, 10 % EcoClean
Displej

Ano

60 % Ano, 40 % Ne
Časovač

Ano

80 % Ano, 20 % Ne
Výška (cm)

85

80 % 85, 10 % 90, 10 % 85,5
Šířka (cm)

50

80 % 50, 20 % 60
Hloubka (cm)

60

100 % 60
Hmotnost (kg)

35

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé sporáku jsou s jeho vlastnostmi spokojení. Zejména vyzdvihují parní pečení a další funkce trouby. Pochvaly se dočkaly i výsuvné rošty a snadné čištění varné desky. Záporných bodů se v uživatelských recenzích mnoho neobjevilo. Několik zákazníků zmínilo menší troubu, ojediněle se objevily výtky ke kvalitě dodávaných plechů nebo absenci dětské pojistky.

Klady a zápory

Hlavním benefitem sporáku je funkce PlusSteam, která využívá páry k zajištění šťavnatého a zdravějšího pokrmu s křupavou kůrkou. Potěší také relativně nízká spotřeba, ta se však zčásti odvíjí i od menšího objemu. Jako výhodu vidíme také možnosti údržby, s výměnnými katalytickými deskami není třeba se čištění nějak zvlášť věnovat.

Mezi nevýhody řadíme menší objem. Nejen že sporák nemusí stačit větší rodině, menší velikost nemusí být postačující pro starší a mnohdy oblíbené formy a plechy. Řadu zákazníků pravděpodobně také odradí vyšší cena, která základní modely kombinovaných sporáků převyšuje i dvojnásobně. S ohledem na vlastnosti a funkce ji však lze částečně pochopit.

Naše hodnocení a závěr

Electrolux EKK5491OX PlusSteam nedoporučujeme velkým domácnostem, kde by bylo pečení na denním pořádku. S objemem 58 litrů najde uplatnění v menších domácnostech nebo tam, kde je pečení spíše výjimečnou záležitostí. Jinak jsme si ale jisti, že má tento sporák co nabídnout i náročným uživatelům. K dispozici je plnohodnotné horkovzdušné pečení, deset programů na pečení, sporáku nechybí ale ani elektrické zapalování, bezpečnostní pojistka a trouba je vybavena displejem s časovačem. Ke všemu se dá říci, že tento model není příliš náročný na energie.

Současní uživatelé jsou se sporákem spokojeni pro širokou nabídku funkcí a možnost parního pečení. Překážkou by tak mohla být jen cena, která patřila k vyšším v našem srovnání. Máme pro vás však alternativu, Amica SHM 15084DA W má také mnohé co nabídnout a její pořizovací cena je o několik tisíc nižší.

11 600 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EKK54951OX PlusSteam | Hodnocení: 84,7 %
Eliška působí v naší redakci jako seniorní člen týmu a většinu domácích spotřebičů už za ta léta srovnávání a hodnocení zná jako své boty. K tématům přistupuje komplexně, u kombinovaných sporáků vám tak vysvětlí vše, od typů paliv, přes varianty varných desek až po funkce trouby. Rozhled si získává i zpracováváním dalších témat, jako jsou indukční sporáky, a nebo plynové varné desky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Jaký je rozměr plechů do trouby? A kolik plechů patří do výbavy?
Děkuji za odpověď.

Milada Nováková

Ve výbavě sporáku jsou tři plechy o rozměrech 37×42,2 cm.

Eliška Srncová, redaktor

Dobrý den, lze předělat na propan butan? Sada trysek není součástí, jaký typ se dá koupit? Děkuji.

Lenka Lipusova

Dobrý den, i když trysky nejsou součástí, je možné je dokoupit a sporák přetryskovat. Pro zajištění kompatibility doporučujeme nákup od stejného výrobce. Velmi pravděpodobně je bude nabízet na svém e-shopu.

Iveta Polášková, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EKK54951OX PlusSteam

Electrolux EKK54951OX PlusSteam

11 600 Kč Orientační cena