Menu

Srovnávací test a recenze nejlepších sportovních hodinek a sporttesterů

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Daniel Hrbolka

Garmin Fenix 5 Plus

Vítěz porovnání

Top produkt ze sportovních hodinek

Jaké sportovní hodinky / sporttestery vybrat dle srovnání

Sportovní nadšenci a milovníci jakýchkoliv pohybových aktivit určitě zajímá, jaké jsou jejich výsledky v daných disciplínách. A právě k měření takových hodnot slouží moderní sportovní hodinky neboli sporttestery, které se mohou stát vaší nedílnou součástí při jakémkoliv sportu, budou vám ukazovat výsledky a třeba vás také namotivují k pravidelnějšímu sportování a aktivnímu životu. 

Sportovní hodinky jsou vhodnou volbou nejenom pro vyznavače pravidelného pohybu, ale také pro ty, kdo jsou teprve na začátku svých sportovních aktivit. Hodit se mohou i těm, kdo dlouhodobě bojují se svou nadváhou a rádi by shodili nějaké to kilo.

Kvalitní sporttestery a sportovní hodinky jsou tedy vyhodnocovacím přístrojem prozrazujícím to, zda se danému pohybu nebo sportovní aktivitě věnujete po zdravotní stránce dostatečně bezpečně či nikoliv. Ať už jste začátečník nebo sportovec profesionál, článek Jak vybrat sportovní hodinky/sporttester vás navede tím správným směrem při nákupu nového zařízení. Poradí vám krok po kroku, jak produkt vybrat a vysvětlí vám, které parametry by při nákupu měly být těmi nejdůležitějšími.​

Zvolili jsme pro vás produkty, které podle nás nad ostatními vyčnívají. Kromě ceny a výkonu jsme zohlednili typ a velikost jejich displeje, zabudování různých senzorů (GPS, měření srdeční frekvence) nebo třeba výdrž baterie. V podrobných recenzích ke každému výrobku se poté dočtete, jak rozmanité a užitečné funkce hodinky nabízejí, jak snadné je jejich ovládání a jak dobře sedí na ruce.​

Pro kompletní záběr celého trhu jsme se speciálně zaměřili také na chytré hodinky a fitness/chytré náramky. ​Pokud hledáte klasické hodinky, tak ty najdete na této stránce.


Nejlepší sportovní hodinky / sporttestery dle srovnání

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

Varianta výběru
Nejlepší sportovní hodinky
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

 • Rozsáhlé možnosti nastavení
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Vyšší hmotnost

14 000 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
1.

Cena/výkon

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

 • 80 sportovních režimů
 • Webová a mobilní aplikace
 • Vše v češtině
 • Lehce zmatené ovládání

6 400 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
2.

Dostupná varianta

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

 • Dobře čitelný displej
 • Propojení s mobilní aplikací
 • Změří pouze běh, chůzi a cyklistiku

3 000 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
3.

Další na zvážení

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

 • Možnost nastavení vlastních sportovních aktivit
 • Dlouhá výdrž baterie
 • Složité úvodní nastavení
 • Vyšší hmotnost

10 500 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání parametrů sportovních hodinek

Recenze Garmin Fenix 5 Plus Garmin Fenix 5 Plus Recenze Suunto Spartan Trainer Wrist HR Suunto Spartan Trainer Wrist HR Recenze Garmin Forerunner 30 Optic Garmin Forerunner 30 Optic Recenze Garmin Fenix 5 Garmin Fenix 5

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Kategorie

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

Sportovní chytré hodinky/sporttestery

Orientační cena

14 000 Kč

6 400 Kč

3 000 Kč

10 500 Kč

Výrobce

Garmin

Suunto

Garmin

Garmin

Úhlopříčka displeje (")

1,2

1,8

1,3

1,2

Hmotnost (g)

87

66

37

87

Výdrž baterie

12 dní / 19 hod s GPS

10 dní / 10-25 hod s GPS

6 dní / 8 hod s GPS

2 týdny / 24 hod s GPS

Druh baterie

Dobíjecí

Dobíjecí

Dobíjecí

Dobíjecí

Typ displeje

Barevný

Barevný

Černobílé LCD

Chroma barevný

Dotykový displej

Ne

Ne

Ne

Ne

Chytré notifikace

Ano

Ano

Ano

Ano

Bluetooth

Ano

Ano

Ano

Ano

WiFi připojení

Ano

Ne

Ne

Ne

Vložení SIM karty přímo do hodinek

Ne

Ne

Ne

Ne

GPS

Ano

Ano

Ano

Ano

Zabudovaný mikrofon

Ne

Ne

Ne

Ne

Zabudovaný reproduktor

Ne

Ne

Ne

Ne

Odolnost proti vnějším vlivům

Voděodolné

Voděodolné

Voděodolné

Voděodolné

Měření srdečního tepu

Ano

Ano

Ano

Ano


Jak vybrat sportovní hodinky / sporttester

Sportovní hodinky nebo sporttester je označení poměrně specifického typu přístroje, který je velice často zaměňován s fitness náramky nebo chytrými hodinkami. Aby k tomu nedocházelo zrovna u vás, prozradíme vám hlavní rozdíly mezi těmito kategoriemi produktů.

V následujících kapitolách se zaměříme na prezentaci sportovních hodinek a sporttesterů podle jejich primárního využití. Věnovat se budeme nejenom fyzickému zpracování včetně displeje, ale hlavně požadovaným vlastnostem. Mezi ty často poptávané patří voděodolnost a výbava v podobě nejrůznějších senzorů.

Při výběru sporttesteru byste měli myslet také na odpovídající konektivitu, výdrž baterie a přidružené funkce. Ty z daného modelu mohou udělat velice mocného sportovního pomocníka. Zmínka padne také o pořizovacích cenách.

Sportovní hodinky se dají označit jako specifický druh chytrých hodinek, které se ale ve svém původním zaměření liší. Věnovali jsme se jim v tomto výběru.

Sportovní hodinky vs. Fitness náramky vs. Chytré náramky

Při výběru nejvhodnějšího výrobku se na současném trhu mohou nakupující často dostat do nepřehledného zmatku. Objevují se vedle sebe chytré hodinky, sportovní hodinky a sporttestery, do toho se pletou ještě fitness a chytré náramky. Každý z nich je primárně určený k jinému použití. Abyste rozeznali rozdíl a mohli co nejlépe rozhodnout při výběru sportovních hodinek, připravili jsme na úvod kapitolu, kde popisujeme rozdíly.

Rozdíly mezi chytrými hodinkami, sportovními hodinkami a fitness náramky

Sportovní hodinky

Jde o stěžejní produkt našeho článku, jindy označovaný také jako sporttester. Díky technologickému vývoji jde říct, že se dříve rozdělované kategorie sportovních hodinek a sporttesterů navzájem prolínají. Lze je s naprostou jistotou označit za osobního trenéra při realizaci nejrůznějších pohybových aktivit. Tyto výrobky jsou primárně určeny k měření více hodnot najednou. Danému účelu odpovídá i celkové zpracování spojené s mechanickou odolností. Sportovní hodinky mají ve srovnání s fitness náramky a chytrými hodinkami především vyšší množství funkcí zaměřených na pohybové aktivity a hlavně se zaměřují na aplikování dalších měřících senzorů oproti výše zmíněným konkurentům. Kvůli tomu jsou jejich ceny vyšší například oproti fitness náramkům.​

Fitness náramek

Fitness náramek, někdy také označovaný jako chytrý náramek, je takovou odlehčenou verzí sporttesterů. Tyto modely disponují jen základním měřením omezeného množství hodnot. Počítat musíte s tím, že výsledky nepatří k těm nejpřesnějším. Z obecného hlediska lze tvrdit, že fitness náramky jsou primárně využívány k tomu, aby vás donutily se trochu hýbat. Výsledky měření se téměř u všech dostupných značek pohybují hlavně kolem celkového počtu ušlých kroků. Hodnoty fitness náramků lze obvykle zpracovávat s pomocí příslušných aplikací pro mobilní telefony.

Chytré hodinky

Ty dělají čest svému jménu a spíše než o sportovních aktivitách vás budou informovat o tom, kdo vám právě volá, píše zprávu nebo jakou událost máte uloženou v kalendáři. Taková zmenšenina mobilního telefonu, kterou můžete nosit neustále při sobě na ruce. U většiny modelů je zapotřebí neustálého spojení s mobilním telefonem v rozsahu pár metrů. I chytré hodinky ale dokáží fungovat jako základní sporttester a umožní vám monitorovat některé funkce, včetně počtu kroků. Jejich pořizovací náklady jsou však vyšší. 

Účel

Sportovní hodinky a sporttestery mohou posloužit stejně dobře začínajícím nebo rekreačním sportovcům, jako lidem, kteří se sportu věnují profesionálně. Každý od tohoto přístroje potřebuje něco jiného a to je velmi důležité si před koupí ujasnit.

Pokud je vaším primárním cílem zhubnout, postačí vám základní hodinky, které zvládnout měřit tep, vzdálenost a spálené kalorie. K základním účelům poslouží i fitness náramek. Chystáte-li se však na větší výkony, můžete si vybrat z dražších modelů obohacených o plno dalších funkcí, jako je třeba personalizované plánování tréninků.

Důležité také je si zodpovědět otázku, co bude vaše hlavní fyzická aktivita, ke které chcete sporttester používat. Pro běh se vám bude hodit především měření vzdálenosti, rychlosti a průměrného tempa. Jste-li vášnivými plavci, potřebujete voděodolné hodinky s jednoduchým ovládáním. Plánujete-li s nimi chodit převážně na pěší turistiku, potěší vás modely s výškoměrem a kompasem. Cyklisté musejí hledat modely, které lze uchytit na řídítka. A speciální testery jsou i pro hráče golfu – dokážou změřit vaši vzdálenost od jamky nebo sílu švihu. Většina modelů nabízí možnost monitorovat více aktivit, avšak je dobré vědět své priority a tato hlediska pak při výběru upřednostnit.

 • Promyslete si, na které sporty budete převážně hodinky používat.
 • Podle toho odhadněte minimální nutnou výdrž baterie a odolnost proti vnějším podmínkám (vodě a prachu).
 • Objektivně zvažte, které doplňkové funkce ještě využijete a které jsou pro vás již zbytečné.
 • Vyzkoušejte si hodinky na ruce, aby vám vyhovovaly rozměrově i materiálem.

Typy sportovních hodinek/ sporttesterů podle aktivity

Nyní když znáte hlavní rozdíly mezi sporttestery, fitness náramky a chytrými hodinkami, je nejvyšší čas posunout se zase o kousek dál. Aby to nebylo příliš jednoduché, většina výrobců rozlišuje své modelové řady podle toho, k jakému účelu jsou sporttestery využívány. I z tohoto důvodu můžete narazit na několik kategorií, které se liší hlavně přidruženými funkcemi vhodnými právě pro tu či onu pohybovou aktivitu.

Na trhu se dělí sportovní hodinky a sporttestery podle účelu:

 • pro cyklistiku
 • na plavání
 • pro multi sport
 • ostatní

Sportovní hodinky/sporttestery na běhání

Hlavní vlastností těchto sporttesterů je nižší hmotnost, která vás nikterak nebude omezovat při upevnění na ruce. Obvykle si vystačíte i se základními funkcemi. Chcete-li však mít zaznamenanou i trasu, volte výrobky s GPS senzorem. Ten si na druhou stranu uzme velkou část kapacity baterie.

Sportovní hodinky/sporttestery pro cyklistiku

Rozšířené provedení sporttesterů a sportovních hodinek má větší displej s lepší čitelností a možností umístit přístroj do speciálního držáku na řídítkách. Modely na kolo bývají dokonce vybaveny cyklomapami České republiky nebo evropských zemí.

Sportovní hodinky/sporttestery na plavání

Jejich největší předností je samozřejmě vysoká voděodolnost. Zařízení tohoto typu mají nastaven trochu jiný způsob počítání vzdálenosti, protože s nimi neběháte, ale plavete. Moderní výrobky dokáží bez problému rozeznat styl, jakým plavete, počet temp nebo kolik bazénů jste uplavali.

Sportovní hodinky/sporttestery pro multi sport

Tyto monitorovací přístroje lze označit za univerzální, protože nabízí od každého trochu a jsou využitelné pro více sportovních aktivit najednou. Se zařízeními pro multi sport se můžete věnovat nejenom běhu, turistice, ale například i zmiňovanému plavání. Dražší modely podporují klidně až 80 sportovních aktivit.

Ostatní sporttestery/sportovní hodinky

Je pravdou, že sporttestery neomezují v podstatě žádné sportovce a každému dokáží nabídnout to své. Uvést bychom mohli ještě další poměrně populární modely.

 • sportovní hodinky/sporttestery pro golf – produkt obsahuje například databáze golfový hřišť
 • sportovní hodinky/sporttestery pro horolezce – Výrobek je opatřen potřebným kompasem a barometrickým výškoměrem

Dále lze jmenovat zařízení pro jachting, lyžování, veslování či fitness.

Výrobní materiály

Nežli se pustíme do prezentace jednotlivých parametrů sporttesterů a sportovních hodinek, je důležité zmínit se i o samotném vzhledu. Vždyť tento přístroj můžete mít na ruce nejenom během pohybových aktivit, ale v průběhu celého dne, takže i trocha reprezentativního designu není na škodu.

Základem všeho je pouzdro, ve kterém je uložen displej. Průměry ciferníků jsou od 30 do 50 milimetrů. Tato část sporttesteru bývá zhotovena z nejrůznějších materiálů. Ty se od sebe liší odolností a celkovou hmotností.

 • ocel a hliník
 • silikon a plast
 • keramika
 • polyuretan

Na obdobné dělení můžete narazit i ve výčtu výrobních materiálů pro řemínky. Ty volte také dle vlastních potřeb. Někdo využije elegantnější vzhled, jiný zase ten sportovní. Často lze toto příslušenství snadno obměnit. Velikosti řemínků se pohybují od 206 do 220 milimetrů. Nejčastěji se setkáte s těmito materiály.

 • ocel a kov
 • silikon a plast
 • gumy, pryž a kaučuk
 • semiš a textil
 • kůže
 • nylon a polyuretan

Ať už jde o pouzdro nebo pásek, nemusíte se omezovat ani v barevných variantách. V bohaté škále si na své přijde opravdu každý.

Myslete na to, že volba výrobního materiálu se úměrně promítá i do celkové hmotnosti. Ta se u sporttesterů a sportovních hodinek pohybuje v rozmezí od 20 do 300 gramů.

Displej

O vašich aktuálně probíhajících sportovních aktivitách a výsledcích budete samozřejmě informováni prostřednictvím displeje. Ten představuje další z důležitých součástí sporttesteru a sportovních hodinek. Při výběru konkrétního modelu se zajímejte o typ displeje.

 • P-OLED displej – energeticky úsporný displej.
 • TFT displej – nejpoužívanější typ displeje, který vám může zobrazit některá data v odlišném barevném podání. Řada dražších modelů je vybavena i dotykovým displejem (Zdroj: IT slovník).
 • AMOLED displej – nejcitlivější podání barev. Dokonalé zobrazení je však vykoupeno vyšší spotřebou elektrické energie

Pozornost věnujte i úhlopříčce displeje. Tu volte v závislosti na tom, jaké výsledky chcete zobrazovat a při jakých sportech. Na trhu jsou produkty s úhlopříčkou od 0,85 palce až po 2 palce. Na větší displej se vejde bohaté množství informací.

Voděodolnost

I když se zrovna nevěnujete aktivně plavání, myslete na to, že nevlídné počasí vás může potkat během jakékoliv venkovní pohybové aktivity. Proto nepodceňujte voděodolnost sportovních hodinek. Ta se týká nejenom samotného těla nebo strojku, ale i pouzdra, ve kterém je přístroj zasazen. Naprostým základem je IP47 přinášející ochranu před deštěm a prachem. Čím vyšší číslo, tím lépe.

Označení IP (International Protection) se někdy označuje také jako stupeň krytí. Skládá se vždy ze dvou čísel. První číslo za IP nabývá hodnot od 0 do 6 a reprezentuje odolnost vůči dotyku a vniknutí pevných částic, tedy například prachu a dalším nečistotám. Například číslo 4 znamená odolnost proti vniknutí tenkého drátu, 5 zajistí ochranu proti většině prachu a špíně, 6 je nejvyšší stupeň ochrany a absolutní odolnost vůči nejmenším částečkám prachu. Druhé IP číslo nabývá hodnot od 0 do 9 a vztahuje se k odolnosti proti působení vody. Postupně se od čísla 0, které značí nulovou ochranu proti vodě, posouváme až po 7 – 9. Sedmička zajistí možnost potopení do vody o hloubce 1 metr na půl hodiny, osmička značí možnost nepřetržitého ponoření do vody za podmínek určených výrobcem a devítka znamená odolnost vůči tryskající vysokotlaké horké vodě. Nejvyšší hodnota IP, kterou v současnosti můžete na trhu najít, je tedy 69.

Při výběru se můžete setkat s označení ATM a BAR. Tento údaj vypovídá o tom, do jaké míry je výrobek odolný proti vodě a tlaku v hloubce. Například produkt označovaný 5 ATM/5 BAR má stupeň odolnosti do padesáti metrů. Níže uvedené dělení vám prozradí, jak je to s voděodolností v nejrůznějších situacích.

 • 3 ATM/3 BAR – Voděodolnost 30 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti.
 • 5 ATM/5 BAR – Voděodolnost 50 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti, sprchování a mytí rukou.
 • 10 ATM/10 BAR až 100 ATM/100 BAR – Voděodolnost 100 – 1000 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti, sprchování a mytí rukou, plavání a potápění bez dýchacího přístroje, hlubinné potápění.

Často zákazníci při nákupu voděodolných sporttesterů a sportovních hodinek věří předpokladu, že hodnota voděodolnosti v jednotkách ATM nebo BAR automaticky znamená možnost potopit se bez úhony do příslušné hloubky. To je pravda pouze teoreticky, přístroje jsou totiž testovány v laboratorních podmínkách v čisté a klidné vodě se stálou teplotou. Taková situace ale prakticky nenastane a hloubka, do které se dá bez problému potopit, je tak daleko nižší. Navíc hrají roli i další okolnosti jako například to, jak s hodinkami uživatel pohybuje, jestli do něčeho naráží apod. Negativní je i působení slané vody v případě potápění v moři.

Obecně tak platí, že výrobky označené hodnotou do 3 ATM/BAR jsou vhodné maximálně k mytí auta, ale ne ke koupání. Plavat můžete úplně bezpečně až od hodnoty 10 ATM/BAR a pro potápění jsou vhodné přístroje s označením 20 ATM/BAR a více.

Senzory

Možnosti měření sporttesteru se vždy odvíjí od toho, kolika senzory je dané zařízení vybaveno. Vybírat si můžete z celkem bohatého množství senzorů.

 • GPS senzor
 • kompas
 • tachometr
 • akcelometr
 • výškoměr
 • teploměr
 • měřič tepu

GPS senzor

Sporttestery, neboli sportovní hodinky, s integrovaným GPS modulem vám přijdou vhod v okamžiku, kdy chcete zaznamenat svoji trasu, a to nejenom v podobě dosažené vzdálenosti nebo tempa. K výhodám GPS senzoru patří například to, že sebou při dané sportovní aktivitě nemusíte nosit mobilní telefon. Použít jej navíc můžete v nejrůznějších režimech třeba při běhu, cyklistice, běžkování a obyčejné chůzi. Navigační schopnosti těchto hodinek využijete i v případě, že se při sportování někde ztratíte. Díky GPS modulu si hodinky mohou zapamatovat trasu, kterou jste se na konkrétní místo dostali, a navedou vás po ní zase zpět. 

Počítat musíte s tím, že zařízení s GPS modulem bude mít o něco větší rozměry. Někdy může být omezující i příliš rychlé vybíjení baterie. Zároveň si jej moc neužijete, pokud se budete věnovat halovým sportům. Pro větší přesnost by měla sportovní aktivita probíhat venku.

Určitou alternativou GPS senzoru jsou sporttestery a sportovní hodinky s nožním snímačem označovaným jako Foodpod. Ten si připevníte ke své noze. Vhodný je i pro halové sporty a po správné kalibraci je dosaženo v podstatě 98% přesnosti.

Kompas

S pomocí digitálního kompasu budete schopni rozlišovat všechny světové strany.

Tachometr

Tento senzor rychlosti nachází největší upotřebení hlavně při cyklistice, kdy může požadované výsledky z kola přenášet bezdrátově. Alternativou je také snímač cyklistické kadence, který naopak měří frekvenci šlapání.

Akcelerometr

Akcelerometr slouží primárně k detekci orientace a pohybu. Společně s gyroskopem tvoří nedílnou součást sportovních hodinek a jsou schopny dokonale zaznamenávat celodenní aktivity.

Výškoměr

Senzor zjišťující, v jaké nadmořské výšce se právě oddáváte pohybovým aktivitám.

Teploměr

Sporttester je schopen vás s tímto senzorem informovat o tom, jaká je okolní teplota.

Měřič tepu

Senzor měřící jednu z velice důležitých veličin při jakémkoliv sportu. Je to tepová frekvence, kterou byste měli udržovat v optimální výši, aby docházelo buď k dosažení lepších výsledků nebo třeba k efektivnímu shazování přebytečných kil. Měření tepu je realizováno prostřednictvím dvou dostupných metod.

 • Senzorové měření – Senzor umístěný na spodní straně sporttesteru je schopen měřit krevní průtok těsně pod kůží a tím vyhodnocovat tepovou frekvenci. Jde o velice pohodlné řešení, které vám při sportu nikterak nepřekáží. Na druhou stranu nesmíte počítat s vysokou přesností.
 • Zařízení s hrudním pásem – Tepovou frekvenci lze měřit i prostřednictvím hrudního pásu. Ten je mnohem přesnější než senzorové měření. Data jsou do sportovních hodinek předávána s pomocí technologie Bluetooth. Pro mnohé sportovce jde však o méně pohodlnou variantu.

Při sportu byste si měli hlídat maximální tepovou frekvenci. Tu není vhodné překračovat. Pro její výpočet lze použít celkem spolehlivý vzorec (Zdroj: Wikipedia).

 • muži = 214 – (0,8 x věk)
 • ženy = 209 – (0,7 x věk)

Zajímavou funkcí vycházející z měření tepu, je také upozornění na dlouhodobý stresový stav uživatele. Hodinky mohou dlouhodobě sledovat a analyzovat hladinu tepové frekvence a podle ní usoudit, že je jedinec ve stresu. V návaznosti může doporučit také určitá cvičení s dechem na uklidnění a podobně.

Konektivita

V okamžiku, kdy se svými novými sporttestery dokončíte danou pohybovou aktivitu, bude vás určitě zajímat, jak se dostat k požadovaným datům. Ano, můžete namítnout, že vše zobrazíte na libovolně rozměrném displeji dle vámi zvoleného modelu. Jenže mnozí chtějí s těmito daty pracovat dále, nejenom jednorázově. Například data plánují vyhodnocovat, tvořit grafy a další věci. Pak přichází na řadu přesun dat do počítače nebo chytrého telefonu, kde budete mít s největší pravděpodobností nainstalovanou aplikaci od výrobce.

Přenos dat může probíhat nejrůznějšími způsoby:

 • Bluetooth – bezdrátová technologie, která vám umožní spojení s mobilním telefonem či tabletem.
 • Wi-Fi – bezdrátová technologie sloužící především k připojení k síti. Přes ní můžete data přenést do počítače nebo do cloudového úložiště na internetu.
 • USB – přenos dat je zajišťován prostřednictvím kabelu připojeného ke sportovním hodinkám.

Data jsou primárně ukládána do interního úložiště sporttesteru/hodinek. Jeho kapacita se pohybuje mezi 4 MB až 16 GB. Při přenosu dat jsou obvykle podporovány všechny operační systémy mobilních zařízení – Android, iOS a Windows Phone.

Výdrž baterie

Váš budoucí výběr vhodného produktu může samozřejmě ovlivnit i výdrž baterie. Ta souvisí hlavně s tím, jak „výkonný“ model monitorovacího přístroje si pořídíte, jak velký displej bude mít a jak často jej budete využívat pro sportovní aktivity. Zaměřit byste se měli na dva níže uvedené údaje, ke kterým vám uvádíme přibližné rozsahy hodnot.

 • Výdrž baterie při běžném používání od 3,5 hodin do 260 hodin.
 • Výdrž baterie v pohotovostním režimu od 21 hodin do 56 dnů.

Po vybití obvykle stačí hodinky připojit na nabíječku a dobít akumulátor v délce trvání desítek minut až jednotek hodin.

Pokud máte sporttester s hrudním pásem, zajímat vás může také přibližná výdrž tohoto doplňku. Často se totiž jedná o jednorázové produkty bez dalšího dobíjení. Výdrž hrudních pásů se pohybuje v rozmezí 500 až 3 500 hodin.

Funkce

O možnostech sporttesteru a sportovních hodinek byste měli mít po přečtení výše uvedených kapitol dostatečné povědomí. Vaši výslednou volbu pak mohou ovlivnit ještě některé funkce, kterými se vybrané modely pyšní. Pojďme si přiblížit vše, co vám mohou moderní monitorovací zařízení na ruku nabídnout.

 • Intervalový trénink – efektivní a náročná tréninková metoda. Tu si nyní můžete zaznamenat prostřednictvím sportovních hodinek. Její princip spočívá ve střídání rychlých a odpočinkových pasáží při daném sportu, například při běhu.
 • Zobrazení vzdálenosti – dozvíte se vzdálenost, kterou jste během tréninku urazili. Její přesnost je podtržena GPS senzorem.
 • Tempo – zjistíte, za jak dlouho urazíte danou vzdálenost.
 • Rychlost – zobrazení aktuální a průměrné rychlosti, včetně té maximální dosažené.
 • Spálené kalorie – po skončení tréninku se dozvíte, kolik kalorií jste spálili. K vyhodnocování dochází prostřednictvím naměřené tepové frekvence a uvedených údajů o vaší fyzické stavbě těla.
 • Krokoměr – sporttestery zobrazují aktuální a celkový počet kroků za den či v daném časovém úseku.
 • Měření času – časové údaje včetně stopek a podobných funkcí.
 • Indikátor stavu baterie – budete obeznámeni o tom, v jakém stavu je baterie a kdy dochází k jejímu vybití.
 • Monitoring spánku – funkce vyhodnocující období, od kdy do kdy spíte a jaká je úroveň vašeho spaní – lehký a hluboký spánek. K vyhodnocování dochází mimo jiné i na základě tepové frekvence.
 • Notifikace z telefonu – některé sportovní hodinky je možné propojit s mobilním telefonem a získat informace o volání, příchozích zprávách, událostech v kalendáři apod.
 • Vibrace – zařízení vás mohou o splnění cíle a dalších podrobnostech informovat prostřednictvím lehkých vibrací.
 • Měření vystoupaných pater – zjistíte, kolik pater jste během dne vystoupali.
 • Záznam trasy – sporttestery či sportovní hodinky s GPS modulem jsou schopny zaznamenat celou trasu při vykonávání dané sportovní aktivity.
 • Budík – hodinky vás vzbudí v nastavený čas.
 • Podsvícení – funkce, která se hodí hlavně ve zhoršených světelných podmínkách nebo v noci. Uvidíte lépe na informace zobrazené na displeji.
 • Kódovaný přenos signálu – pokud cvičíte ve skupině více lidí a využíváte například hrudní pás, využijte produkt s kódovaným přenosem dat. Díky tomu se vyhnete jakémukoliv rušení od zařízení ostatních sportovců.

Cena

Náklady na nový sporttester se vždy odvíjí od toho, jak přesné údaje chcete při svých pohybových aktivitách získávat a samozřejmě co všechno musí umět. Na pořizovací náklady má vliv i celkové zpracování a použití výrobních materiálů. Za kvalitu se v tomto směru jednoduše platí. Pokud si nechcete koupit žádný nepřesný výrobek, měli byste vsadit na profesionální značky typu Garmin, Polar, Sigma Sport, Suunto, TomTom, FitBit, MyKronoz, Beuer, Echowell, Timex, Kellys a jim podobné. Ceny nových zařízení lze pro lepší přehlednost rozdělit do několika kategorií.

Cena do 1 000 Kč

Pro ty více spořivé jsou na trhu základní sporttestery s omezeným množstvím funkcí, monochromatickým displejem a nízkou spotřebou baterie. Některé modely disponují dokonce hrudním pásem a lze je připevnit na řídítka kola. Díky menšímu množství senzorů ale nemůžete očekávat nic přesného. Přibližných hodnot se vám však dostane.

Cena od 1 000 do 5 000 Kč

Tato zlatá střední třída bude při výběru nového výrobku daleko bohatší a pestřejší. K dispozici máte modely s větším displejem. Chybět vám nebude například GPS senzor, možnost měřit řadu údajů od spálených kalorií až po tepovou frekvenci. Naprostou samozřejmostí je vyšší voděodolnost a vybavenost technologií Bluetooth.

Cena od 5 000 do 10 000 Kč

Značkové sportovní hodinky disponují barevnými displeji a přesnými technologiemi měřícími nejrůznější hodnoty. Jedná se především o multisportovní měřiče s originálním vzhledem a použitím špičkových výrobních materiálů, voděodolností až 10 ATM, možností propojení s chytrým telefonem, barometrem, kompasem a počítáním vystoupaných pater.

Cena nad 10 000 Kč

Při investici nad 10 000 Kč se vám do ruky dostanou spíše profesionální sporttestery a sportovní hodinky. Jejich ceny mohou být až 25 000 korun. Tyto výrobky jsou primárně určeny pro sportovce pohybující se v náročnějších podmínkách. Aplikovány jsou inteligentnější snímače tepu, zajištěna je náležitá voděodolnost a dlouhá výdrž baterie. Naprostým standardem je možnost monitorovat desítky sportovních aktivit.


Použité zdroje:

https://www.which.co.uk/reviews/fitness-watches-and-activity-trackers/article/recommendations/which-best-buy-fitness-watches-and-activity-trackers

https://rungo.idnes.cz/sporttestery-mereni-tepu-opticky-hrudni-pas-jak-funguje-pes-/runtech.aspx?c=A171013_083425_runtech_Pil

Často kladené otázky ke sportovním hodinkám/sporttesterům

Jaký je rozdíl mezi sportovními hodinkami a fitness náramkem?

Fitness náramek nabízí základní funkce pro sport. Měří některé tělesné aktivity, avšak nevyniká přesností. Jeho cena je z těchto důvodů příznivější. Sportovní hodinky jsou dražší, neboť mají větší počet senzorů a dokáží měřit více hodnot najednou. Také jejich zpracování je robustnější a z odolnějších materiálů. Bližší srovnání najdete v této kapitole.

Liší se nějak hodinky pro jednotlivé sporty?

Ano, pro různé účely najdete modely s lehce odlišnými vlastnostmi i funkcemi. Hodinky na běh jsou lehké a vybavené GPS senzorem pro zaznamenání trasy. Pokud raději jezdíte na kole a objevujete nová místa, možná byste ocenili cyklomapy. Při plavání se neobejdete bez vodotěsných hodinek, během vysokohorských expedic či horolezectví vám může pomoci i kompas nebo výškoměr. Na trhu najdete také mnoho univerzálních modelů, které dokáží vyhovět i velmi aktivním uživatelům.

Jak poznám, jestli se s hodinkami mohu potápět?

Voděodolnost je u sporttesterů velmi žádaná vlastnost. Při pročítání produktových materiálů se zaměřte na několik údajů. Prvním bude číslo IP, které udává jak odolnost vůči prachu, tak i vodě. Dalšími ukazateli jsou hodnoty ATM a BAR, které vás informují o tlaku vody v hloubce, který hodinky zvládnou. V praxi je však nutné počítat s o něco menší výdrží, při testech se totiž používá čistá a klidná voda, hodinky do ničeho nenaráží, voda není slaná… Je tedy jasné, že od běžného používání se tyto podmínky poněkud liší. Konkrétní hodnoty, se kterými se na trhu můžete setkat, odhalujeme v této kapitole.

Diskuze a poradna

Zeptejte se nás, co vás zajímá, nebo poraďte ostatním zákazníkům v diskuzi. Naši redaktroři diskuzi moderují a hledají předné odpovědi, aby zůstala přehledná.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.