Srovnávací test a recenze nejlepších sportovních hodinek

Poslední aktualizace: srpen 2018

Vítěz porovnání

Garmin Fenix 5 Plus

Top produkt ze sportovních hodinek

Přečíst recenzi

Naše doporučení nejlepších sportovních hodinek

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Doporučujeme:

Garmin Fenix 5 Plus

Doporučujeme:

Suunto Spartan Trainer Wrist HR

Doporučujeme:

Garmin Forerunner 30 Optic

Orientační cena:
16 500 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
6 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
3 000 Kč

Přečíst recenzi

Přestože si dnes sportovní aktivitu můžete změřit a trackovat pomocí aplikací ve vašem mobilním telefonu, myslíte-li to s pohybem trochu vážněji, sportovní hodinky či sporttester vám v tom určitě pomohou. Při nejmenším vám změří rychlost, tempo, vzdálenost a tepovou frekvenci. Už s tímto základním vybavením posunete své výkony výrazně kupředu. Ty vybavenější modely vám potom pomohou tréninky i plánovat a určovat optimální zátěž.

Zvolili jsme pro vás produkty, které podle nás nad ostatními vyčnívají. Kromě ceny a výkonu jsme zohlednili typ a velikost jejich displeje, zabudování různých senzorů (GPS, měření srdeční frekvence) nebo třeba výdrž baterie. V podrobných recenzích ke každému výrobku se poté dočtete, jak rozmanité a užitečné funkce hodinky nabízejí, jak snadné je jejich ovládání a jak dobře sedí na ruce.


Výběr nejlepších chytrých sportovních hodinek

Varianta výběru Vzhled Nejlepší sportovní hodinky Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Sportovní hodinky

Garmin Fenix 5 Plus

Přečíst recenzi

Rozsáhlé možnosti nastavení, Dlouhá výdrž baterie

Vyšší hmotnost

16 500 Kč

1.

Cena/výkon

Sportovní hodinky

Suunto Spartan Trainer Wrist HR

Přečíst recenzi

80 sportovích režimů, Webová a mobilní aplikace, Vše v češtině

Horší citlivost dotykového displeje

6 000 Kč

2.

Dostupná varianta

Sportovní hodinky

Garmin Forerunner 30 Optic

Přečíst recenzi

Dobře čitelný displej, Propojení s mobilní aplikací

Změří pouze běh, chůzi a cyklistiku

3 000 Kč

3.

Další na zvážení

Sportovní hodinky

Garmin Fenix 5

Přečíst recenzi

Možnost nastavení vlastních sportovních aktivit, Dlouhá výdrž baterie

Složité úvodní nastavení, Vyšší hmotnost

13 000 Kč

Porovnání parametrů sportovních chytrých hodinek

Údaj

Garmin Fenix 5 Plus

Suunto Spartan Trainer Wrist HR

Garmin Forerunner 30 Optic

Garmin Fenix 5

Orientační cena

16 500 Kč

6 000 Kč

3 000 Kč

13 000 Kč

Úhlopříčka displeje (")

1,2

1,8

1,3

1,2

Hmotnost (g)

87

66

37

87

Výdrž baterie 

12 dní / 19 hod s GPS

10 dní / 10-25 hod s GPS

6 dní / 8 hod s GPS

2 týdny / 24 hod s GPS

Druh baterie 

Dobíjecí

Dobíjecí

Dobíjecí

Dobíjecí

Typ displeje 

barevný

barevný

Černobílé LCD

Chroma barevný

Dotykový displej

Ne

Ano

Ne

Ne

Chytré notifikace 

Ano

Ano

Ano

Ano

Bluetooth 

Ano

Ano

Ano

Ano

WiFi připojení 

Ano

Ne

Ne

Ne

Vložení SIM karty přímo do hodinek 

Ne

Ne

Ne

Ne

GPS

Ano

Ano

Ano

Ano

Zabudovaný mikrofon

Ne

Ne

Ne

Ne

Zabudovaný reproduktor

Ne

Ne

Ne

Ne

Odolnost proti vnějším vlivům 

Voděodolné

Voděodolné

Voděodolné

Voděodolné

Měření srdečního tepu 

Ano

Ano

Ano

Ano

Jak vybrat sportovní hodinky

1. Účel

2. Design a materiál

3. Baterie

4. Odolnost

5. Funkce

6. Displej

7. Cena

Sportovní hodinky jsou v podstatě poddruhem klasických chytrých hodinek, které se jen trochu liší svým zaměřením. Jejich funkce, a především konstrukce, jsou podřízeny sportovním účelům. Změří vám vzdálenost, rychlost, nadmořskou výšku nebo třeba teplotu vzduchu. Některé v sobě mají zabudovanou GPS, která se vám bude hodit pro běh do lesa, milovníci vody zase určitě ocení vodě odolné konstrukce. Důležité je tedy vědět, pro jaké sporty je budete využívat, aby vám mohly co nejlépe pomoct sledovat vaše výkony.

Čím vyšší cena, tím více funkcí obvykle hodinky nabízejí. Zde je ale třeba pamatovat také na rozměry hodinek, nesmí vám při sportování na ruce nijak překážet. V tomto článku jsme pro vás vybrali základní parametry, které byste měli při výběru vašeho sportovního společníka zvážit, a každý z nich jsme podrobně rozebrali, abychom vás upozornili na jeho výhody i nevýhody.

  • Promyslete si, na které sporty budete převážně hodinky používat.
  • Podle toho odhadněte minimální nutnou výdrž baterie a odolnost proti vnějším podmínkám (vodě a prachu).
  • Objektivně zvažte, které doplňkové funkce ještě využijete a které jsou pro vás již zbytečné.
  • Vyzkoušejte si hodinky na ruce, aby vám vyhovovaly rozměrově i materiálem.

1. Účel

Sportovní hodinky mohou posloužit stejně dobře začínajícím nebo rekreačním sportovcům, jako lidem, kteří se sportu věnují profesionálně. Každý od tohoto přístroje potřebuje něco jiného a to je velmi důležité si před koupí ujasnit.

Pokud je vaším primárním cílem zhubnout, postačí vám základní hodinky, které zvládnout měřit tep, vzdálenost a spálené kalorie. Chystáte-li se však na větší výkony, můžete si vybrat z dražších modelů obohacených o plno dalších funkcí, jako je třeba personalizované plánování tréninků.

Důležité také je si zodpovědět otázku, co bude vaše hlavní fyzická aktivita, ke které chcete hodinky používat. Pro běh se vám bude hodit především měření vzdálenosti, rychlosti a průměrného tempa. Jste-li vášnivými plavci, potřebujete voděodolné hodinky s jednoduchým ovládáním. Plánujete-li s nimi chodit převážně na pěší turistiku, potěší vás modely s výškoměrem a kompasem. Cyklisté musejí hledat modely, které lze uchytit na řídítka. A speciální testery jsou i pro hráče golfu a dokážou změřit vaši vzdálenost od jamky nebo sílu švihu. Většina modelů nabízí možnost monitorovat více aktivit, avšak je dobré vědět své priority a tato hlediska pak při výběru upřednostnit.


2. Design a materiál

Sportovní hodinky jsou obecně mohutnější a ne tak elegantní jako klasické chytré hodinky. Jejich primární funkcí není dělat parádu, ale změřit všechny užitečné parametry,které vám mohou pomoci v tréninku.

Pro sportovní účely se nejčastěji používají plastové a silikonové konstrukce, ale můžete se setkat i s titanem nebo keramikou, které však budou již cenově o kategorii výš. Je velmi důležité vybraný materiál v klidu a s rozvahou ozkoušet, protože špatný výběr by vás při sportovním výkonu mohl podstatně limitovat. Ze stejného důvodu nepodceňujte ani velikost hodinek, abyste nevybrali příliš velký model, který vám bude později při sportování překážet. Více o jednotlivých materiálech, jejich výhodách a nevýhodách si můžete přečíst v obecném článku o výběru chytrých hodinek.


3. Baterie

Sportovní hodinky na tom zpravidla bývají s výdrží baterie lépe než ty klasické. Největší nároky si přitom klade GPS, proto se často uvádí výdrž s vypnutou a zapnutou GPS a obě tyto hodnoty se výrazně liší. Tato spotřeba se dá také upravit nastavením přesnosti navigace – čím vyšší přesnost vyžadujete, tím rychleji vám bude baterie ubývat. S vyšším počtem nabízených funkcí se také zvyšují nároky na baterii a čím větší baterie, tím větší jsou hodinky samotné, což může být některým lidem také na obtíž. Ty lepší modely vydrží i se zapnutou GPS několik dní bez dobíjení.


4. Odolnost

Všechny sportovní hodinky by měly mít alespoň základní krytí proti vlhkosti, aby byly schopné se uchránit před potem, nečekaným deštěm nebo prachem. Postačující hodnotou v těchto případech bude IP47. Chcete-li si hodinky brát na plavání nebo dokonce potápění či jiné sporty, určitě budete potřebovat vyšší úroveň krytí. Pro tyto případy je nejlepší se o konkrétním výrobku informovat přímo u výrobce, zda je pro takové činnosti vhodný.


5. Funkce

V podstatě všechny sportovní hodinky by měly být schopné měřit rychlost, tempo, vzdálenost a srdeční tep. Co jednotlivé modely rozlišuje, je to, jakým způsobem tyto dvě věci měří a jaké všechny další funkce nabízejí. S rozhodnutím, které funkce jsou konkrétně pro vás důležité, se vám pokusíme na následujících řádcích pomoci. Může se totiž stát, že plno funkcí při svých činnostech ani nevyužijete, a zbytečně by vám navýšily cenu hodinek.

Měření srdečního tepu

Tuto funkci nabízejí snad všechny sportovní hodinky. Tepová frekvence je totiž tím základním ukazatelem zátěže organizmu. Je velmi podstatné ji znát, protože s ní bude pracovat odlišně ten, kdo chce primárně zlepšit svou fyzickou kondici, než ten, jehož hlavním cílem je shodit na váze.

Způsob měření je buďto přes bezdrátově připojený hrudní pás nebo pomocí senzorů přímo z vaší ruky. Výhodou té první metody je bezesporu její přesnost. Při používání senzoru na ruku senzory měří odrazy světla od kapilár těsně pod kůží, což není tak spolehlivá metoda. Na druhou stranu mít neustále připnutý pás kolem hrudníku může být někomu na obtíž a v těchto případech jsou optické senzory na zápěstí dobrým kompromisem. Kvalitnější přístroje vám také umožňují nastavit si hranici zátěže, kterou nechcete překročit, a pokud se tak stane, hodinky vás na to pípnutím nebo vibrací upozorní.

GPS

GPS senzory jsou buďto nainstalované přímo v hodinkách nebo externí. V tom druhém případě musíte sice vlastnit ještě jeden přístroj navíc, ale samotné hodinky pak mohou být již menších rozměrů. Tím nejčastějším přídavným zařízením je tzv. footpod, neboli nožní snímač. Jde o takový lepší krokoměr, který si připevníte na botu. Jeho velkou výhodou je přesnost a nezávislost na satelitech, díky čemuž ho můžete používat i při indoorových aktivitách. Lze jej však využívat pouze pro chůzi či běh. Pro ostatní GPS moduly platí, že naměřené hodnoty vzdálenosti budou přesnější v otevřené krajině, kdy mají neblokovaný přístup k satelitům. V krytých halách či hodně zalesněných plochách vám nemusí fungovat vůbec, záleží opět na jejich kvalitě.

Připojení k telefonu či počítači

Protože displej hodinek je poměrně malý, pro nějaké komplexnější vyhodnocení tréninku je možné připojit hodinky k telefonu či počítači. Nejvýhodnějším připojení je přes síť WiFi. Tuto variantu najdete u dražších modelů, levnější nabízejí možnost propojení přes bluetooth nebo USB kabel.

Další funkce

Plánujete-li více všestranné využívání hodinek, hledejte ty s funkcí multisport, které umožňují přepínání mezi jednotlivými sporty. Jako nadstandardní funkci považujeme “osobního trenéra” zabudovaného do hodinek, který vám umožní zadat cíle tréninku (vzdálenost, čas, tempo atd.) a při výkonu vám průběžně hlásí, jak si v porovnání s nastavenými parametry vedete. Dražší hodinky potom přejímají také některé pokročilé funkce klasických chytrých hodinek a hlásí vám příchod zpráv nebo hovorů.


6. Displej

Většina sportovních hodinek nabízí LCD displej s tlačítky po obvodu. Přestože dražší modely nabízejí i barevné a bezdotykové displeje, promyslete si, zda pro vás ovládání s tlačítky nebude při sportu přeci jen jednodušší. Podsvícení displeje je dnes téměř samozřejmostí a jistě pomůže při horších světelných podmínkách, například sportujete-li rádi brzy ráno nebo naopak večer.


7. Cena

Různé cenové kategorie s sebou přináší také různé parametry, v následujících odstavcích si můžete přečíst, které parametry od jaké cenové kategorie můžete očekávat.

Do 5 000 Kč

Hodinky v této cenové kategorii vám změří ty nejzákladnější hodnoty, jako je srdeční frekvence, vzdálenost nebo rychlost. Dokážou být relativně přesné, avšak specializují se na menší množství sportovních aktivit a jejich nabídka funkcí není tak rozšířená. Ověřte si voděodolnost, nemusí být vždy stoprocentní, základní modely nabízejí kolikrát jen základní ochranu proti dešti a prachu, ale v bazénu by se mohly hodinky již poškodit. Displeje bývají černobílé.

Od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Modely z této kategorie bývají už většinou velmi dobře vybavené. Nabízejí například speciální programy pro intervalové tréninky i počítání času do zotavení. Výdrž jejich baterie už bývá velmi dobrá. Známější značky nabízejí bohatou podporu v podobě aplikací nebo webových stránek, kde můžete své výkony sdílet s ostatními uživateli nebo se například inspirovat jejich trasami. Naměřené hodnoty už dokážou být velmi přesné a většina modelů vás umí i upozorňovat na e-mail nebo události z vašeho kalendáře.

Nad 10 000 Kč

Dražší modely si umí se svými programy již opravu vyhrát. Kromě naplánování intervalového tréninku, jsou schopné porovnávat vaše mezičasy nebo si přímo do hodinek můžete nahrát mapy a nechat se při svém výkonu navigovat. Jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, často bývají váhově těžší. Displej je barevný a ve většině případů dotykový.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Sportovní hodinky
Průměrné hodnocení 3.7 z 37 hlasů