Sportovní hodinky nebo sporttester je označení poměrně specifického typu přístroje, který je velice často zaměňován s fitness náramky nebo chytrými hodinkami. Při výběru sporttesteru byste měli myslet na nabízené funkce, výdrž a celou řadu dalších parametrů.
Jak vybrat sporttester stručně:
- Určete účel používání – A následně zvolte typ přístroje podle sportovní aktivity a požadovaného vybavení funkcemi. Na trhu jsou k dostání i univerzální sportovní hodinky.
- Rozhodněte, které senzory by měl sporttester mít – Rozdílné senzory jsou stavěny pro jiné druhy sportů. Měřič tepu či GPS senzor využijete téměř kdykoli, při cyklistice se hodí i tachometr a další.
- Vyberte si preferovaný materiál – Sportovní hodinky mohou být také módním doplňkem, proto neopomeňte vzhled a materiál hodinek i řemínku také z praktického hlediska.
- Ujistěte se, aby přístroj dobře seděl – Hodinky by vám měly dobře padnout, proto doporučujeme si je vyzkoušet. V tomto ohledu věnujte pozornost materiálu a také velikosti displeje.
- O kvalitě hodinek rozhoduje i typ displeje – Ten může být stavěn pro energetickou úspornost, nebo na druhé straně citlivé barevné podání. Dražší sportovní hodinky mívají displeje dokonce dotykové.
- Zaměřte se na výdrž baterie – Ta souvisí především s výkonností sportovních hodinek. Neopomeňte ani způsob dobíjení.
- S výběrem pomůže také konektivita – Chcete-li sporttester propojit s telefonem, bude se vám hodit funkce Bluetooth. Některé modely se umí připojit také k internetu pomocí Wi-Fi.
Proč koupit kvalitní sporttester
Samotný název produktů napovídá, že jsou určeny primárně pro měření sportů. Přesto se levné a drahé sporttestery často poměrně výrazně liší funkcemi, přesností i vybavením.
- Kvalita displeje – Dražší sporttestery disponují barevným AMOLED či transflektivním displejem, zatímco nejlevnější modely jsou černobílé.
- GPS navigace – Lépe vybavené kusy mohou nabídnout i GPS navigaci, kterou ocení například běžci, cyklisti či turisti.
- Velký počet aktivit – Nejlevnější modely často zvládnou jen samotné měření, ale nerozlišují mezi sportovními aktivitami. Dobře vybavené zařízení rozezná aktivit desítky.
Nevýhody sporttesterů
Jednoduché sporttestery jsou výrazně levnější než chytré hodinky, které jejich funkce zastanou také. Na druhou stranu mají ale některé zcela zjevné nevýhody.
- Omezené funkce – Ve srovnání s chytrými hodinkami si přes většinu sporttesterů nezavoláte a často ani nepustíte hudbu.
- Horší kvalita displeje – Celkově dostává majoritní podíl sporttesterů podstatně méně kvalitní displeje (co do jasu a barev) než účelově řešené sporttestery.
Druhy sporttesterů podle účelu
Sportovní hodinky a sporttestery mohou stejně dobře posloužit jak začínajícím nebo rekreačním sportovcům, tak lidem, kteří se sportu věnují profesionálně. Každý od tohoto přístroje potřebuje něco jiného, což je velmi důležité si před koupí ujasnit.
- Výběr dle fyzické zátěže – Pro základní sledování pohybu stačí nejlevnější sporttester, závodní sportovci by měli mít všestrannější zařízení.
- Výběr dle druhu sportu – Zatímco běžci potřebují funkce, jako je měření kol, tepu či vzdálenosti, plavci ocení počítání bazénů a voděodolnost. Pro cyklisty existují modely, které lze umístit na řídítka.
Účel dle fyzické zátěže
Pokud je vaším primárním cílem zhubnout, postačí vám základní hodinky, které zvládnout měřit tep, vzdálenost a spálené kalorie. K základním účelům poslouží i fitness náramek. Chystáte-li se však na větší sportovní výkony, můžete si vybrat z dražších modelů obohacených o plno dalších funkcí, jako je třeba personalizované plánování tréninků.
Účel dle druhu sportu
Důležité také je si zodpovědět otázku, co bude vaše hlavní fyzická aktivita, ke které chcete sporttester používat. Pro běh se vám bude hodit především měření vzdálenosti, rychlosti a průměrného tempa. Jste-li vášnivými plavci, potřebujete voděodolné hodinky s jednoduchým ovládáním. Plánujete-li s nimi chodit převážně na pěší turistiku, potěší vás modely s výškoměrem a kompasem.
Cyklisté musejí hledat modely, které lze uchytit na řídítka. A speciální testery jsou i pro hráče golfu – dokážou změřit vaši vzdálenost od jamky nebo sílu švihu. Většina modelů nabízí možnost monitorovat více aktivit, avšak je dobré vědět své priority a tato hlediska pak při výběru upřednostnit.
- Sportovní hodinky na běhání – Hlavní vlastností těchto sporttesterů je nižší hmotnost, která vás nebude nikterak omezovat při upevnění na ruce. Obvykle si vystačíte i se základními funkcemi. Chcete-li však mít zaznamenanou i trasu, volte výrobky s GPS senzorem.
- Sportovní hodinky na kolo – Rozšířené provedení sporttesterů a sportovních hodinek má větší displej s lepší čitelností a možností umístit přístroj do speciálního držáku na řídítkách. Modely na kolo bývají dokonce vybaveny cyklomapami České republiky nebo evropských zemí.
- Sportovní hodinky na plavání – Jejich největší předností je samozřejmě vysoká voděodolnost. Zařízení tohoto typu mají nastaven trochu jiný způsob počítání vzdálenosti, protože s nimi neběháte, ale plavete. Moderní výrobky navíc dokáží bez problému rozeznat styl, jakým plavete, počet temp nebo kolik bazénů jste uplavali.
- Sportovní hodinky pro multi sport – Tyto monitorovací přístroje lze označit za univerzální, protože nabízí od každého trochu a jsou využitelné pro více sportovních aktivit najednou. Se zařízeními pro multi sport se můžete věnovat nejenom běhu, turistice, ale například i zmiňovanému plavání. Dražší modely podporují klidně až 80 sportovních aktivit.
- Sportovní hodinky na golf – produkt obsahuje například databáze golfový hřišť.
- Sportovní hodinky pro horolezce – výrobek je opatřen potřebným kompasem a barometrickým výškoměrem.
Druhy sporttesterů podle provedení
Při výběru nejvhodnějšího výrobku se na současném trhu mohou nakupující dostat do nejasné situace. Objevují se vedle sebe chytré hodinky, sportovní hodinky a sporttestery, do toho se pletou ještě fitness a chytré náramky. Každý z těchto typů je primárně určený k jinému použití. Abyste rozeznali rozdíl a mohli se při výběru sportovních hodinek rozhodnout, přinášíme shrnutí rozdílů:
- Klasické chytré hodinky – Slouží především jako prodloužená ruka telefonu, z něhož zobrazují notifikace, pokročilými modely jde například i volat nebo platit.
- Sportovní hodinky – Potěší zapálené sportovce, mají širší výběr sportovních aktivit, přesnější měření nebo zvýšenou odolnost.
- Fitness náramky – Jsou určeny nenáročným zákazníkům, kteří chtějí alespoň nějaký přehled o tělesných hodnotách, disponují základními funkcemi.
Chytré hodinky
Ty dělají čest svému jménu a spíše než o sportovních aktivitách vás budou informovat o tom, kdo vám právě volá, píše zprávu nebo jakou událost máte uloženou v kalendáři. Taková zmenšenina, nebo spíše prodloužená ruka mobilního telefonu, kterou můžete nosit neustále při sobě.
U většiny modelů je zapotřebí neustálého spojení s mobilním telefonem v rozsahu pár metrů. I chytré hodinky ale dokáží fungovat jako základní sporttester a umožní vám monitorovat některé tělesné funkce včetně počtu kroků a dalších sportovních aktivit. Jejich pořizovací náklady jsou však vyšší. Odnož přizpůsobenou ratolestem představují chytré hodinky pro děti.
Sportovní hodinky
Jde o stěžejní produkt našeho článku, jindy označovaný také jako sporttester. Díky technologickému vývoji jde říct, že se dříve rozdělované kategorie sportovních hodinek a sporttesterů navzájem prolínají. S naprostou jistotou je lze označit za osobního trenéra při realizaci nejrůznějších pohybových aktivit, poslouží jako hodinky na běhání, hodinky na kolo a jiné. Tyto výrobky jsou primárně určeny k měření více hodnot najednou.
Danému účelu odpovídá i celkové zpracování spojené s mechanickou odolností. Sportovní hodinky mají ve srovnání s fitness náramky a chytrými hodinkami především vyšší množství funkcí zaměřených na pohybové aktivity a hlavně se soustředí na aplikování dalších měřících senzorů oproti výše zmíněným konkurentům. Kvůli tomu jsou jejich ceny vyšší například oproti fitness náramkům.
Fitness náramek
Fitness náramek, někdy také označovaný jako chytrý náramek, je takovou odlehčenou verzí sporttesterů. Tyto modely disponují jen základním měřením omezeného množství hodnot. Počítat musíte s tím, že výsledky nepatří k těm nejpřesnějším.
Z obecného hlediska lze tvrdit, že fitness náramky jsou primárně využívány k tomu, aby vás donutily se trochu hýbat. Výsledky měření se téměř u všech dostupných značek pohybují hlavně kolem celkového počtu ušlých kroků. Hodnoty fitness náramků lze obvykle zpracovávat s pomocí příslušných aplikací pro mobilní telefony.
Důležité parametry
Při výběru vhodného sporttesteru byste měli zvážit hned několik zásadních parametrů:
- Displej – Na trhu jsou modely s celou řadou technologií. Nejvyšší kvalitu má AMOLED, nejdéle vydrží baterie modelům s TFT.
- Výrobní materiál – Konstrukce je často z plastu a není to nutně špatně, na ruce může být totiž příjemnější a při pádech vytlumí náraz.
- Odolnost – Pokud se budete pohybovat v dešti, plavat či dokonce potápět, volte hodinky s vysokým standardem voděodolnosti.
- Výdrž baterie – Nejlevnější modely mívají klasickou plochou baterii CR 2032. Ty vydrží často i rok, zatímco dražší modely s GPS a dalšími pokročilejšími funkcemi musíte nabíjet jednou za několik dnů.
- Senzory – Patří mezi to vůbec nejdůležitější, na co se při výběru dívat. Každý sporttester musí umět měřit tep, chybět by neměl ani výpočet kalorií a setkat se můžete s měřením tlaku, teploty a celé řady dalších.
Displej
O vašich aktuálně probíhajících sportovních aktivitách a výsledcích budete samozřejmě informováni prostřednictvím displeje. Ten představuje další z důležitých součástí sporttesteru a sportovních hodinek. Při výběru konkrétního modelu se zajímejte o typ displeje.
- P-OLED displej – energeticky úsporný displej.
- TFT displej – nejpoužívanější typ displeje, který vám může zobrazit některá data v odlišném barevném podání. Řada dražších modelů je vybavena i dotykovým displejem.
- AMOLED displej – nabízí nejcitlivější podání barev. Dokonalé zobrazení je však vykoupeno vyšší spotřebou elektrické energie.
Pozornost věnujte i úhlopříčce displeje. Tu volte v závislosti na tom, jaké výsledky chcete zobrazovat při různých sportech. Jestliže propojíte sportovní hodinky s aplikací v mobilním zařízení, postačí vám menší displej ukazující pár aktuálních hodnot, celkové vyhodnocení zobrazíte později právě na telefonu.
Na větší displej se vejde velké množství informací a veličin najednou, také například i grafy či mapy. Záleží však na komfortu při nošení. Lidem s drobnějšíma rukama lépe sednou spíše menší hodinky. Na trhu jsou produkty s úhlopříčkou od 0,85 palce až po 2 palce.
Výrobní materiály
Je důležité zmínit se i o samotném vzhledu sportovních hodinek. Vždyť tento přístroj můžete mít na ruce nejenom během pohybových aktivit, ale v průběhu celého dne, takže i trocha reprezentativního designu není na škodu. Výrobní materiály se navíc pojí také s odolností hodinek, ať už proti vodě nebo nárazu.
Ciferník
Tato část sporttesteru bývá zhotovena z nejrůznějších materiálů. Ty se od sebe liší odolností a celkovou hmotností. Hliník, silikon a plast se vyznačují nízkou hmotností. Celkově se jedná o:
- ocel a hliník
- silikon a plast
- keramika
- polyuretan.
Řemínky
Velikosti řemínků se pohybují od 206 do 220 milimetrů. Na obdobné dělení jako u ciferníků můžete narazit i ve výčtu výrobních materiálů pro řemínky. Ty volte také dle vlastních potřeb. Někdo využije elegantnější vzhled, jiný zase ten sportovní. Často lze toto příslušenství snadno obměnit, zakoupit výměnné řemínky a barvu či materiál řemínku tak měnit podle outfitu. Nejčastěji se setkáte s těmito materiály:
- ocel a kov
- silikon a plast
- gumy, pryž a kaučuk
- semiš a textil
- kůže
- nylon a polyuretan.
Myslete na to, že volba výrobního materiálu se úměrně promítá i do celkové hmotnosti. Ta se u sporttesterů a sportovních hodinek pohybuje v rozmezí od 20 do 300 gramů. Proto je dobré si preferované hodinky vyzkoušet v kamenné prodejně.
Odolnost
I když se zrovna nevěnujete aktivně plavání, myslete na to, že nevlídné počasí vás může potkat během jakékoliv venkovní pohybové aktivity. Proto nepodceňujte voděodolnost sportovních hodinek. Ta se týká nejenom samotného těla nebo strojku, ale i pouzdra, ve kterém je přístroj zasazen. Naprostým základem je IP47 přinášející ochranu před deštěm a prachem. Čím vyšší číslo na obou pozicích, tím lépe.
Označení IP
Označení IP (International Protection) se někdy označuje také jako stupeň krytí. Skládá se vždy ze dvou čísel. První číslo za IP nabývá hodnot od 0 do 6 a reprezentuje odolnost vůči dotyku, popřípadě nárazu a vniknutí pevných částic, tedy například prachu a dalším nečistotám.
Druhé IP číslo nabývá hodnot od 0 do 9 a vztahuje se k odolnosti proti působení vody. Postupně se od čísla 0, které značí nulovou ochranu proti vodě, posouváme až po 7 – 9. Sedmička zajistí možnost potopení do vody o hloubce 1 metr na půl hodiny, osmička značí možnost nepřetržitého ponoření do vody za podmínek určených výrobcem a devítka znamená odolnost vůči tryskající vysokotlaké horké vodě.
Nejvyšší hodnota IP, kterou v současnosti můžete na trhu najít, je tedy 69. Pro přehled uvádíme stupně odolnosti níže v tabulkách (Zdroj: Wikipedie).
Stupeň krytí | Ochrana před |
IP 0x | Bez ochrany |
IP 1x | Nebezpečný dotyk dlaní, vniknutí velkých předmětů |
IP 2x | Nebezpečný dotyk prstem, vniknutí malých předmětů |
IP 3x | Nebezpečný dotyk nástrojem, vniknutí drobných předmětů |
IP 4x | Nebezpečný dotyk drátem, vniknutí velmi drobných předmětů |
IP 5x | Nebezpečný dotyk čímkoli, vniknutí prachu – částečně |
IP 6x | Nebezpečný dotyk čímkoli, vniknutí prachu – úplně |
Stupeň krytí | Ochrana před |
IP x0 | Bez ochrany |
IP x1 | Slabší kapající voda |
IP x2 | Silnější kapající voda |
IP x3 | Stříkající voda z jednoho úhlu |
IP x4 | Stříkající voda ze všech úhlů |
IP x5 | Tryskající voda |
IP x6 | Intenzivně tryskající voda |
IP x7 | Potopení ve vodě na 30 minut do hloubky 1 metru |
IP x8 | Potopení ve vodě dle výrobce |
IP x9 | Tryskající vysokotlaká teplá voda |
Označení ATM, BAR
Při výběru se můžete setkat i s označení ATM a BAR. Tento údaj vypovídá o tom, do jaké míry je výrobek odolný proti vodě a tlaku v hloubce. Například produkt označovaný 5 ATM / 5 BAR má stupeň odolnosti do padesáti metrů. Níže uvedené dělení vám prozradí, jak je to s voděodolností v nejrůznějších situacích.
- 3 ATM / 3 BAR – Voděodolnost 30 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti.
- 5 ATM / 5 BAR – Voděodolnost 50 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti, sprchování a mytí rukou.
- 10 ATM / 10 BAR až 100 ATM / 100 BAR – Voděodolnost 100 – 1 000 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti, sprchování a mytí rukou, plavání a potápění bez dýchacího přístroje, hlubinné potápění.
Zákazníci často při nákupu voděodolných sporttesterů věří předpokladu, že hodnota voděodolnosti v jednotkách ATM nebo BAR automaticky znamená možnost potopit se bez úhony do příslušné hloubky. To je pravda pouze teoreticky, přístroje jsou totiž testovány v laboratorních podmínkách v čisté a klidné vodě se stálou teplotou. Taková situace ale prakticky nenastane a hloubka, do které se dá potopit, je tak daleko nižší. Negativní je i působení slané vody v případě potápění v moři.
Obecně tak platí, že výrobky označené hodnotou do 3 ATM/BAR jsou vhodné maximálně k mytí auta, ale ne ke koupání. Plavat můžete úplně bezpečně až od hodnoty 10 ATM/BAR a pro potápění jsou vhodné přístroje s označením 20 ATM/BAR a více.
Výdrž baterie
Váš výběr vhodného produktu může samozřejmě ovlivnit i výdrž baterie. Ta souvisí hlavně s tím, jak výkonný model monitorovacího přístroje si pořídíte, jak velký displej bude mít a jak často jej budete využívat pro sportovní aktivity. Výdrž baterie se liší dle toho, zda máte na hodinkách zapnutou navigaci pomocí GPS (která je energeticky náročná), nebo nikoli.
- Výdrž baterie se při běžném používání s občasně zapnutou GPS, nebo úplně bez ní pohybuje v řádu dní až týdnů, nejčastěji od jednoho do tří týdnů.
- Výdrž baterie při trvale zapnuté GPS dosahuje maximálně pár desítek hodin, orientačně 10 až 30.
Po vybití obvykle stačí hodinky připojit na nabíječku a dobít akumulátor v délce trvání desítek minut až jednotek hodin. Pozornost věnujte také způsobu napájení, některé modely je nutné pro nabíjení vyjmout z pouzdra na ciferník.
Pokud máte sporttester s hrudním pásem, zajímat vás může také přibližná výdrž tohoto doplňku. Často se totiž jedná o jednorázové produkty bez dalšího dobíjení. Výdrž hrudních pásů se pohybuje v rozmezí 500 až 3 500 hodin.
Konektivita
V okamžiku, kdy se svým novým sporttesterem dokončíte danou pohybovou aktivitu, vás bude určitě zajímat, jak se dostat k požadovaným datům. Můžete vše zobrazit na libovolně rozměrném displeji dle vámi zvoleného modelu, mnozí ale chtějí s těmito daty pracovat dále, například je vyhodnocovat, tvořit grafy a další věci. Pak přichází na řadu přesun dat do počítače nebo chytrého telefonu, kde budete mít s největší pravděpodobností nainstalovanou aplikaci od výrobce.
Přenos dat může probíhat nejrůznějšími způsoby:
- Bluetooth – bezdrátová technologie, která vám umožní spojení s mobilním telefonem či tabletem.
- Wi-Fi – bezdrátová technologie sloužící především k připojení k síti. Přes ni můžete data přenést do počítače nebo do cloudového úložiště na internetu.
- USB – přenos dat je zajišťován prostřednictvím kabelu připojeného ke sportovním hodinkám.
Data jsou primárně ukládána do interního úložiště sporttesteru/hodinek. Jeho kapacita se pohybuje mezi 4 MB až 16 GB. Při přenosu dat jsou obvykle podporovány všechny operační systémy mobilních zařízení – Android, iOS a Windows Phone.
Senzory
Možnosti měření sporttesteru se vždy odvíjí od toho, kolika senzory je dané zařízení vybaveno. Vybírat si můžete z celkem bohatého množství senzorů. Zde uvádíme ty nejběžnější:
- GPS senzor – pokud jím hodinky disponují, dokáží samy zaznamenávat údaje o poloze, a tedy se v tomto ohleduj nemusejí spoléhat na mobilní telefon.
- Kompas – jeho prostřednictvím budou hodinky ukazovat směr světových stran.
- Tachometr – znamená senzor rychlosti, využijete jej například při cyklistice.
- Akcelometr – poslouží při detekování pohybu, konkrétně zrychlení.
- Výškoměr – kromě identifikace nadmořské výšky dokáže zachytit např. i vystoupaná patra.
- Teploměr – měří teplotu okolí.
- Měřič tepu – funguje buď pomocí světelného senzoru, nebo v přesnějším a pokročilejším případě hrudním pásem.
GPS senzor
Sporttestery neboli sportovní hodinky s GPS modulem vám přijdou vhod v okamžiku, kdy chcete zaznamenat trasu, a to nejenom v podobě dosažené vzdálenosti nebo tempa. K výhodám GPS senzoru patří například to, že s sebou při dané sportovní aktivitě nemusíte nosit mobilní telefon. Použít jej navíc můžete v nejrůznějších režimech třeba při běhu, cyklistice, běžkování i obyčejné chůzi.
Počítat musíte s tím, že zařízení s GPS modulem bude mít o něco větší rozměry. Někdy může být omezující i příliš rychlé vybíjení baterie. Zároveň si jej moc neužijete, pokud se budete věnovat halovým sportům. Pro větší přesnost by měla sportovní aktivita probíhat venku.
Určitou alternativou GPS senzoru jsou sporttestery a sportovní hodinky s nožním snímačem označovaným jako Foodpod. Ten si připevníte ke své noze. Vhodný je i pro halové sporty a po správné kalibraci je dosaženo v podstatě 98% přesnosti.
Kompas
S pomocí digitálního kompasu budete schopni rozlišovat všechny světové strany. To se hodí nejen například při orientaci v mapách nebo zaznamenávání trasy.
Tachometr
Tento senzor rychlosti nachází největší upotřebení hlavně při cyklistice, kdy může požadované výsledky z kola přenášet bezdrátově. Alternativou je také snímač cyklistické kadence, který naopak měří frekvenci šlapání.
Akcelerometr
Akcelerometr slouží primárně k detekci orientace a pohybu, respektive zrychlení. Společně s gyroskopem tvoří nedílnou součást sportovních hodinek a jsou schopny dokonale zaznamenávat celodenní aktivity.
Výškoměr
Senzor zjišťující, v jaké nadmořské výšce se právě oddáváte pohybovým aktivitám. Většinou funguje na bázi barometru a kromě převýšení někdy dokáže měřit také vystoupaná patra.
Teploměr
Sporttester je schopen vás s tímto senzorem informovat o tom, jaká je okolní teplota.
Měřič tepu
Senzor měřící jednu z velice důležitých veličin při jakémkoliv sportu. Je to tepová frekvence, kterou byste měli udržovat v optimální výši, aby docházelo k dosažení lepších výsledků nebo třeba k efektivnímu shazování přebytečných kil. Měření tepu je realizováno prostřednictvím dvou dostupných metod.
- Senzorové měření – Senzor umístěný na spodní straně sporttesteru je schopen měřit krevní průtok těsně pod kůží a tím vyhodnocovat tepovou frekvenci. Jde o velice pohodlné řešení, které vám při sportu nikterak nepřekáží. Na druhou stranu nesmíte počítat s vysokou přesností.
- Zařízení s hrudním pásem – Tepovou frekvenci lze měřit i prostřednictvím hrudního pásu. Ten je mnohem přesnější než senzorové měření. Data jsou do sportovních hodinek předávána s pomocí technologie Bluetooth. Pro mnohé sportovce jde však o méně pohodlnou variantu.
Při sportu byste si měli hlídat maximální tepovou frekvenci. Tu není vhodné překračovat. Pro její výpočet lze použít celkem spolehlivý vzorec, který se liší s pohlavím a promítá se do něj i věk (Zdroj: Wikipedia). Vzorce jsme uvedli do tabulky.
Pohlaví | Výpočet maximální tepové frekvence |
Muž | 214 – (0,8 x věk) |
Žena | 209 – (0,7 x věk) |
Zajímavou funkcí vycházející z měření tepu je také upozornění na dlouhodobý stresový stav uživatele. Hodinky mohou dlouhodobě sledovat a analyzovat hladinu tepové frekvence a podle ní usoudit, zda je jedinec ve stresu. V návaznosti mohou doporučit také určitá cvičení s dechem na uklidnění a podobně.
Funkce
O možnostech sporttesteru a sportovních hodinek byste měli mít po přečtení výše uvedených kapitol dostatečné povědomí. Vaši výslednou volbu pak mohou ovlivnit ještě některé funkce, kterými se vybrané modely pyšní. Pojďme si přiblížit vše, co vám mohou moderní monitorovací zařízení na ruku nabídnout, a to nejprve z hlediska zaznamenávání.
- Záznam trasy – sporttestery či sportovní hodinky s vlastním GPS modulem jsou schopny zaznamenat celou trasu při vykonávání dané sportovní aktivity bez nutnosti nosit s sebou telefon.
- Zobrazení vzdálenosti – dozvíte se vzdálenost, kterou jste během tréninku urazili. Její přesnost je podtržena GPS senzorem.
- Tempo – zjistíte, za jak dlouho urazíte danou vzdálenost.
- Rychlost – zobrazení aktuální a průměrné rychlosti včetně maximální dosažené.
- Spálené kalorie – po skončení tréninku se dozvíte, kolik kalorií jste spálili. K vyhodnocování dochází prostřednictvím naměřené tepové frekvence a uvedených údajů o vaší fyzické stavbě těla.
- Krokoměr – sporttestery zobrazují aktuální a celkový počet kroků za den či v daném časovém úseku.
- Měření vystoupaných pater – zjistíte, kolik pater jste během dne vystoupali.
- Měření času – časové údaje včetně stopek a podobných funkcí.
- Monitoring spánku – funkce vyhodnocující období, od kdy do kdy spíte a jaká je úroveň vašeho spaní – lehký a hluboký spánek. K vyhodnocování dochází mimo jiné i na základě tepové frekvence.
Kromě záznamu různých hodnot nabízejí sportovní hodinky ještě další funkce, které se týkají například konektivy s telefonem, baterie či jiných užitečných pomocníků, jako je budík nebo kalendář.
- Rozpoznání sportovní aktivity – některé modely umí samy rozpoznat sportovní aktivitu, kterou jste právě započali, a připomenou, zda ji chcete zaznamenat.
- Intervalový trénink – efektivní a náročná tréninková metoda. Tu si nyní můžete zaznamenat prostřednictvím sportovních hodinek. Její princip spočívá ve střídání rychlých a odpočinkových pasáží při daném sportu, například při běhu.
- Indikátor stavu baterie – budete obeznámeni o tom, v jakém stavu je baterie a kdy dochází k jejímu vybití.
- Notifikace z telefonu – některé sportovní hodinky je možné propojit s mobilním telefonem a získat informace o volání, příchozích zprávách, událostech v kalendáři apod.
- Vibrace – zařízení vás mohou o splnění cíle a dalších podrobnostech informovat prostřednictvím lehkých vibrací.
- Budík – hodinky vás vzbudí v nastavený čas.
- Podsvícení – funkce, která se hodí hlavně ve zhoršených světelných podmínkách nebo v noci. Uvidíte lépe na informace zobrazené na displeji.
- Kódovaný přenos signálu – pokud cvičíte ve skupině více lidí a využíváte například hrudní pás, využijte produkt s kódovaným přenosem dat. Díky tomu se vyhnete jakémukoliv rušení od zařízení ostatních sportovců.
Cena
Náklady na nový sporttester se vždy odvíjí od toho, jak přesné údaje chcete při svých pohybových aktivitách získávat a samozřejmě co všechno musí umět. Na pořizovací náklady má vliv i celkové zpracování a použití výrobních materiálů. Za kvalitu se v tomto směru jednoduše platí. Pokud si nechcete koupit žádný nepřesný výrobek, měli byste vsadit na hodinky Garmin, Samsung, Huawei, Polar, Suunto či Amazfit.
Cena do 1 000 Kč
Pro ty více spořivé jsou na trhu základní sporttestery s omezeným množstvím funkcí, monochromatickým displejem a nízkou spotřebou baterie. Některé modely disponují dokonce hrudním pásem a lze je připevnit na řídítka kola. Díky menšímu množství senzorů ale nemůžete očekávat nic přesného. Přibližných hodnot se vám však dostane.
Cena od 1 000 do 5 000 Kč
Tato zlatá střední třída bude při výběru nového výrobku daleko bohatší a pestřejší. K dispozici máte modely s větším displejem. Chybět vám nebude například GPS senzor, možnost měřit řadu údajů od spálených kalorií až po tepovou frekvenci. Naprostou samozřejmostí je vyšší voděodolnost a vybavenost technologií Bluetooth.
Cena od 5 000 do 10 000 Kč
Značkové sportovní hodinky disponují barevnými displeji a přesnými technologiemi měřícími nejrůznější hodnoty. Jedná se především o multisportovní měřiče s originálním vzhledem a použitím špičkových výrobních materiálů, voděodolností až 10 ATM, možností propojení s chytrým telefonem, barometrem, kompasem a s počítáním vystoupaných pater.
Cena nad 10 000 Kč
Při investici nad 10 000 Kč se vám do ruky dostanou spíše profesionální sporttestery a sportovní hodinky. Jejich ceny mohou být až 25 000 korun. Tyto výrobky jsou primárně určeny pro sportovce pohybující se v náročnějších podmínkách. Aplikovány jsou inteligentnější snímače tepu, zajištěna je náležitá voděodolnost a dlouhá výdrž baterie. Naprostým standardem je možnost monitorovat desítky sportovních aktivit.
Potřeboval bych poradit nějaké chytré hodinky s automatickým rozpoznáváním aktivit (jízda na kole). Děkuji za odpověď.