Jak vybrat stan
Výběr stanu není pouze rozhodování mezi odlišnými velikostmi a barevným provedením. K tomuto kroku musíte přistupovat mnohem zodpovědněji, aby vás budoucí produkt uspokojil ve všech směrech.
Dopomoci vám k tomu může správná volba typu stanu, včetně samotného tvaru. Zamyslet byste se měli nad otázkou, jak často jej budete používat, v kolika lidech a kde. My vám k tomu přidáme praktické povědomí o dostupných konstrukcích, nastíníme, jak může vypadat úložný prostor, kolik má stan vchodů a zaměříme se i na to nejdůležitější. Tím bude skutečná velikost stanu a jeho celková hmotnost. Tu pocítíte při jakýchkoliv přesunech se stanem na zádech. Nakonec si vysvětlíme pojem vodního sloupce a sdělíme vám, kolik takové stany vlastně stojí.
S pořízením správného stanu souvisí také nákup vhodného spacího pytle, karimatky nebo nafukovací postele, na které jsme se podívali v samostatném srovnání.
Jak vybrat stan stručně:
- Položte si otázku, proč stan pořizujete. Budete ho využívat pro delší pobyty v kempu s rodinou, nebo v něm chcete přespávat během cyklistického výletu? Podle toho se rozhodnete, jaký typ stanu pro vás bude ten nejvhodnější.
- Zamyslete se nad tím, kde a kdy budete stan využívat. V tuzemských podmínkách nepotřebuje žádnou extrémně vysokou voděodolnost. Odlišný model budete také volit, když ve stanu plánujete spát v létě a jiný zase na zimu do sněhu.
- Pokud plánujete stan nosit na zádech, zaměřte se na jeho hmotnost. Menší expediční stan pro dvě osoby může vážit i méně než 1 kg. Nízkou váhu při delších túrách s batohem určitě oceníte.
- Velikost vybírejte podle toho, kolik lidí ve stanu bude spát. Vždy radši počítejte s určitou rezervou. I když většinou výrobce uvádí, že se do stanu vejdou například 4 lidi, nemusí mít kolem sebe dostatek prostoru.
- Nezapomínejte na úložné prostory. Pamatujte, že pokud budete chtít do stanu umístit i vaše zavazadla, může to výrazně snížit jeho kapacitu. Pro uložení věcí může případně posloužit i předsíňka.
Pamatujte na to, že výběr stanu většinou stojí na volbě určitých kompromisů. Jen těžko seženete lehký stan, ve kterém se vyspí pět členů výpravy, a ještě jim zbyde hodně místa v předsíňce na zavazadlo. Čím lehčí stan navíc bude, tím méně komfortní spaní vám většinou nabídne. Počítejte také s tím, že za kvalitu a větší odolnost si budete muset připlatit.
Typy stanů
Při nákupu nového stanu byste se měli odrazit od toho nejzákladnějšího dělení. Od pomyslné kategorie, do jaké daný produkt spadá. Právě v této chvíli se vyplatí položit si otázky typu, kde budu stanovat, jak často, v jakých klimatických podmínkách a s kým? Odpovědi na tyto dotazy vám pomohou při výběru stanu z následujících typů.
- Rodinné stany
- Turistické stany
- Expediční stany
- Ultralehké stany
Jednotlivé modely se od sebe liší především rozměry, konstrukcí a v neposlední řadě i pořizovacími náklady. Pojďme si o jednotlivých typech povědět něco více.
Rodinné stany
Rodinné stany jsou nepřehlédnutelnou součástí většiny kempů. Jsou to ty největší stany, které primárně slouží pro nocování hned několika lidí naráz. V jejich případě je kladen důraz na dostatečný prostor. A nemusí to být jen dvě oddělené ložnice, ale také předsíňky a ostatní úložná místa. Hlavním předpokladem je komfort, soukromí a pohodlí.
Tyto vlastnosti jsou samozřejmě vykoupeny jednou zásadní věcí. Tou jsou větší rozměry jak v rozloženém, tak ve složeném stavu. Tím pádem musíte počítat i s vyšší hmotností. Rodinné stany kvůli tomu nejsou vhodné pro turistiku a přenášení na zádech. Obvykle je přivezete do kempu uložené ve voze a rozložíte. I zde počítejte s větší časovou náročností, jejich pořizovací náklady jsou také vyšší.
Turistické stany
Dalo by se říci, že turistické stany jsou zmenšenou verzí stanů rodinných. Tyto produkty dokáží poskytnout přístřešek dvěma až čtyřem osobám, avšak na úrok celkového komfortu. Jejich předností je menší velikost a nižší hmotnost. Z toho plyne také praktická mobilita.
Vnitřního místa rozhodně nebude na rozdávání, na druhou stranu oceníte jejich všestrannost. Jak prozrazuje název této kategorie, stany se hodí hlavně na turistiku, časté přesuny a tam, kde potřebujete postavit přístřešek během velice krátkého času.
Řada z nás má kempování spojené především ke sezením u ohně, zpíváním písniček a opékáním buřtů. Někteří večery u stanů rádi tráví ve společnosti přátel s vodní dýmkou a dlouhými rozhovory.
Expediční stany
Profesionální nadstavba turistických stanů. Na první pohled vypadají tyto typy dost podobně. Při jejich podrobnějším zkoumání si ale všimnete lepšího konstrukčního provedení u expediční varianty. Ano, tyto stany jsou zhotoveny tak, aby odolávaly náročným podmínkám. Velký důraz je kladen na pevnost, odolnost, nepromokavost a celkovou stabilitu. K tomu přispívá i použití odlehčených a tvrzených materiálů. Vše je zkrátka vyráběno ve špičkovém vyhotovení. Expediční stany mají snad pouze jedinou nevýhodu, a tou je vyšší nákupní cena oproti ostatním variantám.
Ultralehké stany
Ultralehké stany představují velice specifickou kategorii produktů. Jde o menší stany, u kterých je kladen důraz na co nejnižší hmotnost a rozměry. Vhodné jsou například pro jednu nebo dvě osoby. Při nocování splní svoji službu, avšak s trochu omezenějším komfortem. Jejich perfektní skladnost je využívána při každodenních turistických nebo cyklistických přesunech. Spolu se správnou GPS navigací je ideální i na dovolenou na motorkách.
Na druhou stranu musíte počítat s tím, že nemají tak velkou výdrž proti zhoršeným povětrnostním podmínkám a o velkém pohodlí se zde také nelze moc rozepisovat.
Tvar
Pokud si uvědomíte, jaký typ stanu je pro vás nejvhodnější, máte už do jisté míry daný i tvar takového stanu. V případě některých kategorií to ale nemusí být zcela striktní a vy máte možnost volby. Tvar přispívá hlavně k celkovému komfortu a pohodlí uvnitř stanu. Zároveň souvisí s jednoduchostí či složitostí samotného procesu skládání a rozkládání. Zahledíte-li se do produktových nabídek výrobců, zjistíte, že k dispozici máte čtyři tvary.
- Kopulovitý tvar
- Tunelovitý tvar
- Geodetický tvar
- Áčkový tvar
Kopulovitý tvar
Nejdříve začneme popisem pravděpodobně toho nejvyužívanějšího tvaru. Je to kopule. Jejími základními konstrukčními prvky jsou dva pruty z rohu do rohu křížící se uprostřed. Výjimkou nejsou ani další pruty zpevňující předsíňky a vchody. Toto vyhotovení lze označit za samonosné a z pohledu skládání velice rychlé.
Tento tvar vykazuje odpovídající stabilitu, je prostorný a u některých stanů jej dokonce není třeba ani jakkoliv kotvit k zemi. Zde platí jedno pravidlo, že čím více prutů je použito, tím vyšší odolnosti proti větru docílíte. Základem jsou obvykle dva pruty.
Tunelovitý tvar
Tento typ stanu nemá v České republice tak velké uplatnění, přesto se najde spousta příznivců pro tvar „tunel“. Ten prozrazuje jasnou podobu složeného stanu. V rámci tunelovitého tvaru je zapotřebí většího počtu prutů. Z hlediska vnitřního prostor jde pravděpodobně o tu nejefektivnější variantu.
Musíte ovšem počítat s kotvením k zemi. Překvapit by vás ostatně mohl i silný vítr foukající ze špatné strany, který tunelovitému tvaru zrovna dvakrát nevyhovuje. Proto se tyto stany staví s ohledem na ostatní přírodní prvky a terén, popřípadě po větru.
Geodetický stan
Kapitola sama pro sebe. Specifické modely stanů podobající se těm kopulovitým. Obvykle dosahují větších velikostí a je použito více prutů pro celkové zpevnění. Využívají se tam, kde jsou kladeny značné nároky na odolnost proti silnému větru.
Áčkový tvar
Ač je tento typ stanu v podstatě minulostí, je třeba se o něm zmínit. Tvar „áčko“ zná bezpochyby každý, kdo se v dobách minulých oddával stanování v přírodě. V současnosti narazíte na tento stan výjimečně. Je to způsobeno tím, že jeho vnitřní prostor není využit tak efektivně jako u kopule a ani samotná konstrukce nepatří k těm nejpevnějším.
Konstrukce a provedení
Při nákupu stanu byste měli mít dostatečné povědomí i o konstrukčních prvcích. Na mysli máme především to, z jakých materiálů jsou zhotoveny jednotlivé části. Každý takový doplněk totiž může nabývat odlišných vlastností.
Konstrukce
Nejprve začneme kostrou stanu, respektive skládacími pruty.
- Laminátové pruty – Levnější varianta. Mají vyšší hmotnost a jsou náchylnější k prasknutí. Poškozený díl lze ale pohodlně vyměnit.
- Duralové pruty – Kvalitnější zpracování spojené s nižší hmotností a vyšší pevností. Za duralovou konstrukci si připlatíte.
Pláště
Druhým rozhodujícím elementem bude typ provedení stanu, respektive horní části. V tomto směru jednoznačně vedou polyamidové a polyesterové materiály, takže syntetika. Narazit můžete na odlišné modely vyhotovení.
- Jednoplášťové stany – Skladnější a lehčí materiály. Pozor si dejte na jejich kvalitní prodyšnost kvůli hromadění vlhka ve stanu. Často se využívají na expedicích a jsou spjaty s vyšší pořizovací cenou.
- Dvouplášťové stany – Ty jsou daleko dostupnější. Skládají se z vnitřní síňky a vnější vrstvy označované jako tropiko. Síňka musí být prodyšná a zároveň chránit před větrem zavátým pod tropiko. Její součástí jsou větrací otvory. Při přebývání v chladnějším počasí volte raději síňky látkové. Některá tropika mohou odolávat protržení a ohni. V případě zimního stanování se vyplatí investovat do prodlouženého tropika s límcem, kvůli hrnutí sněhu dovnitř. Základem by měly být také podlepené či svařované švy zamezující zatékání vody.
Podlážka
Posledním důležitým konstrukčním prvkem stanu je podlážka, u které je nutné dbát na patřičnou voděodolnost a celkové složení. Vybírat si můžete ze dvou kategorií materiálů.
- PVC podlážka – Vzniká propletením jednotlivých PVC pruhů mezi sebou. Je náchylnější na poškození v podobě praskání, které snižuje odolnost vůči vodě.
- Polyesterová a polyamidová podlážka – Kvalitnější materiál s patřičnou odolností a vyšší pořizovací cenou.
Barva
Většina lidí si myslí, že barva tvoří naprosto zanedbatelný parametr při výběru stanu, ale není tomu tak. Nezáleží totiž pouze na našem vkusu a oblíbenosti, ale rozdílná zabarvení stanu mohou sloužit různým účelům. Světlé barvy například lépe odráží sluneční světlo a díky tomu se vnitřek méně zahřívá, než u stanu s tmavou barvou na povrchu. Světlá barva se navíc postará o optické zvětšení prostoru a nebudete se ve stanu cítit tak stísněně. Ovšem i tmavé barvy mají své výhody. I proto se u některých modelů setkáte s úpravou zvanou ,,blackout bedroom“, kdy tmavá plachta stanu zajistí, aby se dovnitř nedostaly hned první sluneční paprsky a nevzbudily vás už v brzkých ranních hodinách.
Vodní sloupec
Vodní sloupec je jedním z nejzásadnějších a nejdiskutovanějších parametrů souvisejících s výběrem stanu. A právě po předchozí kapitole zaměřené na tropiko a podlážku je nejvyšší čas prozradit vám, co vlastně představuje. Tento pojem značí, jak voděodolný stan si pořizujete. Zvlášť se přihlíží k vodnímu sloupci tropika neboli vnější části stanu a podlážky.
Vodní sloupec je udáván v milimetrech a ve své podstatě jde o dostatečnou záruku voděodolnosti dané části. Vodní sloupec 2 000 milimetrů odpovídá tlaku padajících kapek o rychlosti kolem 80 – 90 km/hod, aniž by pronikly dovnitř stanu. Použitý materiál je schopen zadržet vodní sloupec o výšce dvou metrů. Další příklad se týká podlážky – člověk o hmotnosti cca 85 kilogramů vyvine při pokleknutí na podlážku tlak cca 10 000 milimetrů vodního sloupce. Z tohoto příkladu lze poměrně snadno vyvodit doporučené hodnoty vodního sloupce.
- Vodní sloupec tropika – V našich klimatických podmínkách by se měla hodnota pohybovat kolem 1 500 – 2 000 milimetrů. Deštivější počasí zvládají stany s vodním sloupcem 2 000 – 3 000 milimetrů. Ty expediční mohou dosahovat hodnot až 10 000 milimetrů.
- Vodní sloupec podlážky – Pro běžnou turistiku využívejte vodní sloupec kolem 5 000 milimetrů. Pro náročnější podmínky volte hodnoty 8 000 – 10 000 milimetrů.
Jak vyplývá z výše uvedeného, čím vyšší vodní sloupec, tím větší odolnost proti dešti. Zároveň ovšem dochází k pozvolnému navyšování hmotnosti u některých modelů stanů, protože jsou aplikovány vícevrstvé povrchové úpravy. S vyšším číslem vodního sloupce souvisí nepochybně i větší pořizovací cena.
Nanesení voděodolné vrstvy
Pokud není stan dostatečně voděodolný, ať už jde o levnější model, došlo k odření voděodolné vrstvy, nebo do stanu zatéká nedostatečně ošetřenými švy, nabízí se poměrně jednoduché řešení ve formě impregnačních roztoků a lepidel, kterými můžete voděodolnost stanu vylepšit (Zdroj: The Weekend Nomad).
Obtížnost a rychlost stavby stanu
Hlavně u turistických a expedičních modelů se zaměřte také na to, ať nemusíte stavbou a následným skládáním stanu zpět do obalu trávit více než pár minut. Při celodenní túře zejména v zimním období by určitě nikdo nechtěl dlouho studovat složitý návod a nevědět si se stavbou rady. Zjistěte si také, jestli stan zvládne lehce postavit jeden člověk, nebo potřebuje pomoc od někoho dalšího. Všechny tyto informace se vám budou hodit zejména na turistických dovolených, kdy budete muset často stan stavět a zase skládat. Naopak při rodinné dovolené v kempu, kde stan postavíte pouze jednou a sbalíte ho zase až po týdnu, se tím nemusíte zabývat.
Samorozkládací stan
Hitem posledních let je takzvaný samorozkládací nebo sekundový stan. Jeho hlavní výhodou je rychle rozložení, to s trochou tréningu zvládnete i za minutu. Nečeká vás totiž žádné provlékání tyčí a podobně, vše je ve stanu již integrované. Některé modely není ani třeba přitloukat kolíky k zemi. Nevýhodou tohoto stanu je jeho tvar po složení, kdy se ze stanu stává disk. Jeho převážení nebude nijak problematické pro turisty, kteří se přepravují autem, pro cestování na kole nebo pěšky ale není tento tvar zrovna ideální, což je škoda, protože právě při výletech na kole či pěších tůrách pravděpodobně oceníte rychlé složení stanu nejvíce.
Nafukovací stan
Další novinku pro ulehčení stavby představují stany s nafukovací konstrukcí. Pevné tyčky jsou nahrazeny vzduchovými rukávy, jež po nafouknutí získají svou požadovanou pevnost. Součástí balení tak bývá většinou ruční pumpička, pomocí níž konstrukci nafouknete. Už to nám napovídá, že sbalený stan nebude moc skladný ani lehký, a musíte s sebou pumpičku neustále nosit. Jedná se tak zpravidla o větší rodinné stany. Po nafouknutí nesmíte zapomenout kontrolovat tlak při extrémních změnách teploty. Pokud totiž stan nafouknete například večer, kdy je chladno, a přes poledne se do něj potom opře slunce, objem vzduchu se zvětší a nafukovací rukávy vám mohou popraskat.
Velikost a hmotnost
Velikost stanu by měla odpovídat potřebám každého člověka. Už samotní výrobci prezentují ve svých produktových nabídkách parametr „počet osob“. Stany mohou být pro dvě osoby, ale také pro šest lidí. I přes tyto údaje si raději zjistěte přesné vnitřní rozměry stanu a počítejte s tím, že člověk potřebuje na šířku zhruba 55 – 60 centimetrů prostoru. Na délku je to o 25 centimetrů více než má nejvyšší člen výpravy.
Do velikosti se mimo jiné promítají i ostatní přidružené prostory.
- Vchody – Těch může mít stan hned několik. Přispívají k jeho praktičtějšímu využívání. Přínosnou volbou jsou vchody s krytím, ty tvoří pomyslnou předsíňku, kam můžete ukládat spoustu jiných věcí. Zároveň lze tímto otvorem větrat například při dešti.
- Úložné prostory – Postranní místo či kapsy pro uložení dalších věcí. U větších rodinných stanů může jít o samostatnou místnost.
Při volbě velikosti je třeba hledět také na to, že sebou vozíte spoustu věcí a bagáž. Tyto předměty mohou ihned degradovat stan pro tři osoby na stan pro dvě osoby. Na to je třeba myslet.
Hmotnost stanu
K tomuto parametru přihlížejte v závislosti na tom, k jakým účelům jej budete využívat. Například u rodinného stanu jde vesměs o nepodstatnou informaci. Mnohem důležitější přínos bude mít v případě turistických stanů, které s sebou budete nosit na túry. Vliv na celkovou hmotnost má samozřejmě velikost, kapacita, konstrukční provedení stanu a použitý výrobní materiál jednotlivých částí.
Praktické doplňky
Zakoupit můžete přemíru nejrůznějších modelů stanů v základu vybavených praktickými doplňky přispívajícími ke komfortnějšímu užívání. Zároveň máte možnost řadu příslušenství dokoupit. Níže se můžete inspirovat uvedenými tipy.
- Kolíky – Většina stanů disponuje i balením kolíků pro připevnění k zemi. Ideální volbou jsou v tomto směru kolíky ve tvaru písmene „Y“, popřípadě čtverce. Do sněhu se používají dlouhé kolíky ve tvaru písmene „U“.
- Opravná sada – Sada skládající se z několika záplat a nástrojů sloužících k opravě protrženého stanu.
- Přístavky – Některé modely umožňují dokoupení přístavků v podobě předsíněk. Někdy mohou takové doplňky vypadat jako obyčejné celty na tyči.
- Foodprinty – Speciální podložky pod stan, které zvyšují ochranu proti chladu a vlhkosti.
- Impregnační přípravky – Řada nejrůznější sprejů zvyšujících voděodolnost stanu a chránících povrch před znečištěním.
Péče o stan
Abyste docílili dlouhé životnosti stanu a zajistili si stále trvající komfort a pohodlí při nocování v něm, přinášíme vám pár praktických tipů týkajících se péče a údržby.
- Stan nikdy nevkládejte do pračky a sušičky. Jakékoliv nečistoty se snažte omýt teplou vodou s mýdlem. Poté jej nechte důkladně vyschnout.
- Sušení stanu by se mělo stát pravidlem po jakémkoliv použití, i kdybyste ho nevyužívali při dešti. Stan je třeba před sbalením důkladně vyklepat a vysušit od vzniklé vlhkosti. Zamezíte tím nepříjemným plísním.
- Čas od času namažte všechny zipy.
Cena
Díky pestrému výběru nejrůznějších modelů stanů máte jistotu, že si z pořizovacích nákladů vybere naprosto každý. Ceny za nejobyčejnější stany totiž začínají na částce kolem 500 Kč a stoupají vzhůru s rostoucí kvalitou vyhotovení a ostatními parametry. Abyste při volbě jakéhokoliv typu stanu byli za všech okolností spokojeni, musíte vybírat pouze z prověřených značek – Coleman, Husky, Hannah, Loap, Nordisk, Pinguin, Ferrino, Vango, High Peak, Terra Nova, Hilleberg, Salewa a ostatní.
Cena do 2 000 Kč
Nejnižší cenová skupina je příslibem stanu pro nenáročné zákazníky. Základem těchto výrobků budou pruty zhotovené z laminového materiálu. Jen stěží můžete očekávat kvalitní vodní sloupec nad 2 000 milimetrů. Často jde o turistické stany pro dvě až tři osoby.
Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč
V tomto případě na vás čeká pestřejší volba sortimentu. Vedle turistických stanů máte možnost výběru také z těch rodinných. Jejich hmotnost se samozřejmě pohybuje přes 12 kilogramů. Dochází ke zvyšování vodního sloupce nad 3 000 milimetrů. Některé modely mají dokonce více než dva vstupy.
Cena od 5 000 Kč do 9 000 Kč
Chcete-li se nocování ve stanu oddávat pravidelně, určitě si připlaťte. Čekají na vás duralové konstrukce, dvouplášťové provedení s moskytiérou a sněhovým límcem. Vodní sloupec může být až 6 000 milimetrů a více. Ve výběru se začnou kromě rodinných stanů pro šest osob objevovat i kvalitní expediční varianty.
Cena nad 9 000 Kč
Potřebujete-li stan vysoké kvality do extrémních podmínek, počítejte s vyšší investicí. Vodní sloupec přesahující hranici 10 000 milimetrů, tvar stanu kopule či tunel, nízká hmotnost do 4 kilogramů, popřípadě řešení pro dvě osoby s váhou do 1 kilogramu. Takové mohou být varianty stanů s pořizovací cenou až 70 000 Kč.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda opravdu většinou odpovídá udávaný počet lidí na jeden stan? Nemám raději koupit větší, ať má každý dostatek místa?