Test nejlepších stanů 
a jak je vybrat

Obrázek stanu

Nocování v přírodě patří k těm nejromantičtějším zážitkům vůbec. Pokud ale zrovna nepatříte mezi příznivce spaní pod širákem, rozhodně si pořiďte stan. Ten vám poskytne adekvátní střechu nad hlavou za nejrůznějších povětrnostních podmínek.

Stan představuje dočasný příbytek při výletech s rodinou, několikadenní dovolené, turistice, ale také v případě náročnějších expedic. Prostor utvářející pomyslnou ochrannou kopuly a zjišťující jednak dostatek soukromí, ale i ochranu proti zvířatům, dešti, sněhu a podobně.

Nákup stanu prezentuje obvykle investici do let budoucích a bude ho možná využívat i několik generací, proto je třeba jeho výběr důkladně promyslet. Zvážit musíte řadu aspektů vedoucích k volbě ideálního stanu využitelného v konkrétních situacích a na daných místech. Jestliže v tomto směru potřebujete poradit, tento článek vám poskytne podrobný návod jak vybrat ten správný stan krok po kroku. 


Nejlepších 10 stanů dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Počet osob

Určení

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled stanu Coleman Darwin 4 plus

Coleman Darwin 4 plus

4

turistické

3 000 Kč

Náhled stanu Husky Bizon 3 classic

Husky Bizon 3 classic

3

turistické

2 600 Kč

Náhled stanu Husky Baron 4

Husky Baron 4

4

turistické

4 800 Kč

Náhled stanu Coleman Darwin 3

Coleman Darwin 3

3

turistické

2 000 Kč

Náhled stanu Husky Boyard 4 classic

Husky Boyard 4 classic

4

turistické

2 100 Kč

Náhled stanu Husky Bret 2

Husky Bret 2

2

turistické

3 000 Kč

Náhled stanu Husky Bonelli 3

Husky Bonelli 3

3

turistické

2 900 Kč

Náhled stanu Coleman Darwin 3 plus

Coleman Darwin 3 plus

3

turistické

2 600 Kč

Náhled stanu Coleman Galileo 5

Coleman Galileo 5

5

rodinné

7 200 Kč

Náhled stanu Husky Felen 3-4

Husky Felen 3-4

4

expediční

6 000 Kč

Testování a recenze stanů pro rok 2018

Podrobný test stanů zpracováváme a jeho vydání máme naplánované koncem roku 2018. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných stanů. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o stany, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké stany, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat stan 

1. Typy stanů

2. Tvar

3. Konstrukce a provedení

4. Vodní sloupec

5. Velikost a hmotnost

6. Praktické doplňky

7. Péče o stan

8. Ceny

Výběr stanu, to není pouze rozhodování mezi odlišnými velikostmi a barevným provedením. K tomuto kroku musíte přistupovat mnohem zodpovědněji, aby vás budoucí produkt uspokojil ve všech směrech.

Dopomoci vám k tomu může správná volba typu stanu, včetně samotného tvaru. Zamyslet byste se měli nad otázkou, jak často jej budete používat, v kolika lidech a kde. My vám k tomu přidáme praktické povědomí o dostupných konstrukcích, nastíníme, jak může vypadat úložný prostor, kolik má stan vchodů a zaměříme se i na to nejdůležitější.

Tím bude skutečná velikost stanu a jeho celková hmotnost. Tu pocítíte při jakýchkoliv přesunech se stanem na zádech. Nakonec si vysvětlíme pojem vodního sloupce a sdělíme vám, kolik takové stany vlastně stojí.


1. Typy stanů

Při nákupu nového stanu byste se měli odrazit od toho nejzákladnějšího dělení. Od pomyslné kategorie, do jaké daný produkt spadá. Právě v této chvíli se vyplatí položit si otázky typu, kde budu stanovat, jak často, v jakých klimatických podmínkách a s kým? Odpovědi na tyto dotazy vám pomohou při výběru stanu z následujících typů.

 • Rodinné stany
 • Turistické stany
 • Expediční stany
 • Ultralehké stany

Jednotlivé modely se od sebe liší především rozměry, konstrukcí a v neposlední řadě i pořizovacími náklady. Pojďme si o jednotlivých typech povědět něco více.

Rodinné stany

Rodinné stany jsou nepřehlédnutelnou součástí většiny kempů. Jsou to ty největší stany, které primárně slouží pro nocování hned několika lidí naráz. V jejich případě je kladen důraz na dostatečný prostor. A nemusí to být jen dvě oddělené ložnice, ale také předsíňky a ostatní úložná místa. Hlavním předpokladem je komfort, soukromí a pohodlí.

Tyto vlastnosti jsou samozřejmě vykoupeny jednou zásadní věcí. A tou jsou větší rozměry jak v rozloženém, tak ve složeném stavu. Tím pádem musíte počítat i s vyšší hmotností. Rodinné stany díky tomu nejsou vhodné pro turistiku a přenášení na zádech. Obvykle je přivezete do kempu uložené ve voze a rozložíte. I zde počítejte s větší časovou náročností. Jejich pořizovací náklady jsou vyšší.

Turistické stany

Dalo by se říci, že turistické stany jsou zmenšenou verzí stanů rodinných. Tyto produkty dokáží poskytnout přístřešek dvou až čtyřem osobám, avšak na úrok celkového komfortu. Jejich předností je menší velikost a nižšní hmotnost. Z toho plyne také praktická mobilita.

Vnitřního místa rozhodně nebude na rozdávání, na druhou stranu oceníte jejich univerzálnost a všestrannost. Jak prozrazuje název této kategorie, stany se hodí hlavně na turistiku, časté přesuny a tam, kde potřebujete postavit přístřešek během velice krátkého času.

Expediční stany

Profesionální nadstavba turistických stanů. Na první pohled vypadají tyto typy dosti obdobně. Při jejich podrobnějším zkoumání si ale všimnete lepšího konstrukčního provedení u expediční varianty. Ano, tyto stany jsou zhotoveny tak, aby odolávaly náročným podmínkám. Velký důraz je kladen na pevnost, odolnost, nepromokavost a celkovou stabilitu. K tomu přispívá i použití odlehčených a tvrzených materiálů. Vše je zkrátka vyráběno ve špičkovém vyhotovení.

Expediční stany mají snad pouze jedinou nevýhodu, a tou je vyšší nákupní cena oproti ostatním variantám.

Ultralehké stany

Ultralehké stany prezentují velice specifickou kategorii produktů. Jde o menší stany, v rámci kterých je kladen důraz na co nejnižší hmotnost a rozměry. Jsou to stany například pro jednu nebo dvě osoby. Ty při nocování splní svoji službu, avšak s trochu omezenějším komfortem. Jejich perfektní skladnost je využívána při každodenních turistických nebo cyklistických přesunech.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že nemají tak velkou výdrž proti zhoršeným povětrnostním podmínkám a o nadměrném pohodlí se zde také nelze moc rozepisovat.


2. Tvar

Pokud si uvědomíte, jaký typ stanu je pro vás nejvhodnější, do jisté míry je dán i tvar takového stanu. V případě některých kategorií to ale nemusí být zcela zřejmé a vy máte možnost volby. Tvar přispívá hlavně k celkovému komfortu a pohodlí uvnitř stanu. Zároveň souvisí s jednoduchostí či složitostí samotného procesu skládání a rozkládání. Zahledíte-li se do produktových nabídek výrobců, zjistíte, že k dispozici máte čtyři tvary.

 • Kopulovitý tvar
 • Tunelovitý tvar
 • Geodetický tvar
 • Áčkový tvar

Kopulovitý tvar

Nedříve začneme popisem pravděpodobně toho nejvyužívanějšího tvaru. Je to kopule. Jejími základními konstrukčními prvky jsou dva pruty z rohu do rohu křížící se uprostřed. Výjimkou nejsou ani další pruty zpevňující předsíňky a vchody. Toto vyhotovení lze označit za samonosné a z pohledu skládání velice rychlé.

Tento tvar vykazuje odpovídající stabilitu, je prostorný a u některých stanů jej dokonce není třeba ani jakkoliv kotvit k zemi. Zde platí jedno pravidlo, že čím více prutů je použito, tím vyšší odolnosti proti větru docílíte. Základem jsou obvykle dva pruty.

Tunelovitý tvar

Tento typ stanu nemá v České republice tak velké uplatnění, přesto se najde spousta příznivců pro tvar „tunel“. Ten prozrazuje jasnou podobu složeného stanu. V rámci tunelovitého tvaru je zapotřebí většího počtu prutů. Z hlediska vnitřního prostor jde pravděpodobně o tu nejefektivnější variantu.

Naopak musíte počítat s kotvením k zemi. Překvapit by vás ostatně mohl i silný vítr foukající ze špatné strany. To tunelovitému tvaru zrovna dvakrát nevyhovuje. Proto se tyto stany staví s ohledem na ostatní přírodní prvky a terén, popřípadě po větru.

Geodetický stan

Kapitola sama pro sebe. Specifické modely stanů podobající se těm kopulovitým. Obvykle dosahují větších velikostí a je použito více prutů pro celkové zpevnění. Využívají se tam, kde jsou kladeny značné nároky na odolnost proti silnému větru.

Áčkový tvar

Ač je tento typ stanu v podstatě minulostí, je třeba se o něm zmínit. Tvar „áčko“ zná bezpochyby každý, kdo se v dobách minulých oddával stanování v přírodě. V současnosti narazíte na tento stan výjimečně. Je to způsobeno tím, že jeho vnitřní prostor není využit tak efektivně jako u kopule a ani samotná konstrukce nepatří k těm nejpevnějším.


3. Konstrukce a provedení

Při nákupu stanu byste měli mít dostatečné povědomí i o konstrukčních prvcích. Na mysli máme především to, z jakých materiálů jsou zhotoveny jednotlivé části. Každý takový doplněk totiž může nabývat odlišných vlastností.

Nejprve začneme kostrou stanu, respektive skládacími pruty.

 • Laminátové pruty – Levnější varianta. Mají vyšší hmotnost a jsou náchylnější k prasknutí. Poškozený díl lze ale pohodlně vyměnit.
 • Duralové pruty – Kvalitnější zpracování spojené s nižší hmotností a vyšší pevností. Za duralovou konstrukci si připlatíte.

Druhým rozhodujícím elementem bude typ provedení stanu, respektive horní části. V tomto směru jednoznačně vedou polyamidové a polyesterové materiály, takže syntetika. Narazit můžete na odlišné modely vyhotovení.

 • Jednoplášťové stany – Skladnější a lehčí materiály. Pozor si dejte na jejich kvalitní prodyšnost kvůli vzniku vlhka ve stanu. Často se využívají na expedicích a jsou spjaty s vyšší pořizovací cenou.
 • Dvouplášťové stany – Ty jsou daleko dostupnější. Skládají se z vnitřní síňky a vnější vrstvy označované jako tropika. Síňka musí být prodyšná a zároveň chránit před větrem zavátým pod tropiko. Její součástí jsou větrací otvory. Při přebývání v chladnějším počasí volte síňky látkové. Některá tropika mohou odolávat protržení a ohni. V případě zimního stanování se vyplatí investovat do prodlouženého tropika s límcem, a to právě kvůli hrnutí sněhu dovnitř. Základem by měly být také podlepené či svařované švy zamezující zatékání vody.

Posledním důležitým konstrukčním prvkem stanu je podlážka, u které je nutné dbát na patřičnou voděodolnost a celkové složení. Vybírat si můžete ze dvou kategorií materiálů.

 • PVC podlážka – Vzniká propletením jednotlivých PVC pruhů mezi sebou. Je náchylnější na poškození v podobě praskání. To snižuje odolnost vůči vodě.
 • Polyesterová a polyamidová podlážka – Kvalitnější materiál s patřičnou odolností a vyšší pořizovací cenou.

4. Vodní sloupec

Vodní sloupec je jedním z nejomílanější parametrů souvisejících s výběrem stanu. A právě po předchozí kapitole zaměřené na tropiko a podlážku je nejvyšší čas prozradit vám, co vlastně prezentuje. Tento pojem značí, jak voděodolný stan si pořizujete. Zvlášť se přihlíží k vodnímu sloupci tropika neboli vnější části stanu a podlážky.

Abyste měli alespoň základní povědomí o tom, co je to vodní sloupec, přinášíme vám stručné vysvětlení. Vodní sloupec je udáván v milimetrech a ve své podstatě jde o dostatečnou záruku voděodolnosti dané části. Vodní sloupec 2 000 milimetrů odpovídá tlaku padajících kapek o rychlosti kolem 80 – 90 km/hod, aniž by pronikly dovnitř stanu. Použitý materiál je schopen zadržet vodní sloupec o výšce dvou metrů. Další příklad se týká podlážky – člověk o hmotnosti cca 85 kilogramů vyvine při pokleknutí na podlážku tlak cca 10 000 milimetrů vodního sloupce. Z tohoto příkladu lze poměrně snadno vyvodit doporučené hodnoty vodního sloupce.

 • Vodní sloupec tropika – V našich klimatických podmínkách by se měla hodnota pohybovat kolem 1 500 – 2000 milimetrů. Deštivější počasí zvládají stany s vodním sloupcem 2 000 – 3 000 milimetrů. Ty expediční mohou dosahovat hodnot až 10 000 milimetrů.
 • Vodní sloupec podlážky – Pro běžnou turistiku využívejte vodní sloupec kolem 5 000 milimetrů. Pro náročnější podmínky volte hodnoty 8 000 – 10 000 milimetrů.

Jak vyplývá z výše uvedeného, čím vyšší vodní sloupec, tím větší odolnost proti dešti. Zároveň dochází k pozvolnému navyšování hmotnosti u některých modelů stanů, protože jsou aplikovány vícevrstvé povrchové úpravy. S vyšším číslem vodního sloupce souvisí nepochybně i větší pořizovací cena.


5. Velikost a hmotnost

Velikost stanu by měla odpovídat potřebám každého člověka. Už samotní výrobci prezentují ve svých produktových nabídkách parametr „počet osob“. Stany mohou být pro dvě osoby, ale také pro šest lidí. Tomu bezpochyby odpovídá celková velikost. I přes tyto údaje si raději zjistěte přesné vnitřní rozměry stanu a počítejte s tím, že člověk potřebuje na šířku zhruba 55 – 60 centimetrů prostoru. Na délku je to o 25 centimetrů více než má největší člen okupující stan.

Do velikosti se mimo jiné promítají i ostatní přidružené prostory.

 • Vchody – Těch může mít stan hned několik. Přispívají k jeho praktičtějšímu využívání. Přínosnou volbou jsou vchody s krytím. Ty tvoří pomyslnou předsíňku, kam můžete ukládat spoustu jiných věcí. Zároveň lze tímto otvorem větrat například při dešti.
 • Úložné prostory – Postranní místo či kapsy pro uložení dalších věcí. U větších rodinných stanů může jít o samostatnou místnost.
 • Pružiny – Ty jsou aplikovány mezi stropní držák a boxovací pytel. Jejich výhodou je lepší pohyb pytle a zmírnění nárazů na samotné upevnění.

Při volbě velikosti je třeba hledět také na to, že sebou vozíte spoustu věcí a bagáž. Tyto předměty mohou ihned degradovat stan pro tři osoby na stan pro dvě osoby. Na to je třeba myslet.

Hmotnost stanu

K tomuto parametru přihlížejte v závislosti na tom, k jakým účelům jej budete využívat. Například u rodinného stanu jde vesměs o nepodstatnou informaci. Mnohem důležitější přínos bude mít v případě turistických stanů, které sebou budete nosit na túry. Vliv na celkovou hmotnost má samozřejmě velikost, konstrukční provedení stanu a použitý výrobní materiál jednotlivých částí.


6. Praktické doplňky

Zakoupit můžete přemíru nejrůznějších modelů stanů v základu vybavených praktickými doplňky přispívajícími ke komfortnějšímu užívání. Zároveň máte možnost řadu příslušenství dokoupit. Níže se můžete inspirovat uvedenými tipy.

 • Kolíky – Většina stanů disponuje i balením kolíků pro připevnění k zemi. Ideální volbou jsou v tomto směru kolíky s půdorysem ve tvaru písmene „Y“, popřípadě s tím čtvercovým. Do sněhu se používají dlouhé kolíky ve tvaru písmene „U“.
 • Opravná sada – Sada skládající se z několika záplat a nástrojů sloužících k opravě protrženého stanu.
 • Přístavky – Některé modely umožňují dokoupení přístavků v podobě předsíněk. Někdy mohou takové doplňky vypadat jako obyčejné celty na tyči.
 • Foodprinty – Speciální podložky pod stan.
 • Impregnační přípravky – Řada nejrůznější sprejů zvyšujících voděodolnost stanu a chránících povrch před znečištěním.

7. Péče o stan

Abyste docílili dlouhé životnosti stanu a zajistili si stále trvajícího komfortu a pohodlí při nocování v něm, přinášíme vám pár praktických tipů týkajících se péče a údržby.

 • Stan nikdy nevkládejte do pračky a sušičky. Jakékoliv nečistoty se snažte omývat teplou vodou s mýdlem. Poté jej nechte důkladně vyschnout.
 • Sušení stanu by se mělo stát pravidlem po jakémkoliv použití, i kdybyste ho nevyužívali při dešti. Stan je třeba před sbalením důkladně vyklepat a vysušit od vzniklé vlhkosti. Zamezíte tím nepříjemným plísním.
 • Čas od času namažte všechny zipy.

8. Cena

Díky pestrému výběru nejrůznějších modelů stanů máte jistotu, že si z pořizovacích nákladů vybere naprosto každý. Ceny za nejobyčejnější stany totiž začínají na částce kolem 500 Kč a stoupají vzhůru s rostoucí kvalitou vyhotovení a ostatními parametry. Abyste při volbě jakéhokoliv typu stanu byli za všech okolností spokojeni, musíte vybírat pouze z prověřených značek – Coleman, Husky, Hannah, Loap, Nordisk, Pinguin, Ferrino, Vango, High Peak, Terra Nova, Hilleberg, Salewa a ostatní.

Cena do 2 000 Kč

Nejnižší cenová skupina je příslibem stanu pro nenáročné zákazníky. Základem těchto výrobků budou pruty zhotovené z laminového materiálu. Jen stěží můžete očekávat kvalitní vodní sloupec nad 2 000 milimetrů. Často jde o turistické stany pro dvě až tři osoby.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

V tomto případě na vás čeká pestřejší volba sortimentu. Vedle turistických stanů máte možnost výběru také z těch rodinných. Jejich hmotnost se samozřejmě pohybuje přes 12 kilogramů. Dochází ke zvyšování vodního sloupce nad 3 000 milimetrů. Některé modely mají dokonce více, jak dva vstupy.

Cena od 5 000 Kč do 9 000 Kč

Chcete-li se nocování ve stanu oddávat se vší pravidelností, určitě si připlaťte. Čekají na vás duralové konstrukce, dvouplášťové provedení s moskytiérou a sněhovým límcem. Vodní sloupec může být až 6 000 milimetrů a více. Ve výběru se začnou kromě rodinných stanů pro šest osob objevovat i kvalitní expediční varianty.

Cena nad 9 000 Kč

Potřebujete-li stan vysoké kvality do extrémních podmínek, pak si ho jednoduše zaplatíte. Vodní sloupec přesahující hranici 10 000 milimetrů, tvar stanu kopule či tunel, nízká hmotnost do 4 kilogramů, popřípadě řešení pro dvě osoby s váhou do 1 kilogramu. Takové mohou být varianty stanů s pořizovací cenou až 70 000 Kč.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test stanů
Průměrné hodnocení 4.5 z 15 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít