Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších stativů

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Anna Jílková

Při focení za zhoršených světelných podmínek nebo snímání rychlých pohybů dochází často k rozmazání fotografie. Jedním z řešení, které tento nechtěný efekt může eliminovat, je pořídit si stativ.

Stativem si vytvoříte pevné a stabilní zázemí pro umístění fotoaparátu. Najednou si budete moci dovolit kousky, které by pouze vaše ruka neudržela – budete moci natáhnout čas závěrky, fotografovat v noci, nebo například takzvaně malovat světlem. Výsledné portréty budou výrazně ostřejší, skvěle se tato pomůcka hodí také pro fotografování detailů.

Výběr stativu přitom není nijak složitý, stačí si pohlídat pár základních věcí. Jednu po druhé vám je představujeme v článku Jak vybrat stativ. Po jeho přečtení se mezi těmito produkty již snadno zorientujete.


Nejlepší stativy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Maximální výška (cm) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Joby GorillaPod Original
Joby GorillaPod Original 15 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FLEXI H098
FLEXI H098 25,5 150 Kč Zobrazit nabídky
Recenze JOBY GorillaPod 3K
JOBY GorillaPod 3K 29,5 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze JOBY GorillaPod 1K
JOBY GorillaPod 1K 43,5 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hama STAR 75
Hama STAR 75 125 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hama STAR 61
Hama STAR 61 153 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bosch BT 150
Bosch BT 150 157 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Rollei C5i
Rollei C5i 157,5 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hama Star 62
Hama Star 62 160 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hama Star 63
Hama Star 63 166 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat stativ

Velkou výhodou stativů je, že většina z nich je univerzálních a kompatibilních se všemi druhy a značkami fotoaparátů. Starost zjistit, který stativ pasuje na můj foťák, vám tedy odpadá hned na začátku a stačí, když si pohlídáte už jen pár dalších věcí.

Jednotlivé modely se liší výrobním materiálem, konstrukcí a třeba také nosností. My vám v následujících kapitolách jednotlivá specifika vždy představíme a necháme už na vás, k jaké variantě se přikloníte – jestli dáte přednost stativu dřevěnému nebo modernímu titanovému, jestli zvolíte variantu s jednou nebo třemi nožičkami a kolik v závěru do tohoto příslušenství investujete.

Z čeho se stativ skládá

Abyste věděli, co vlastně u svého stativu hledat a k čemu to slouží, začneme představením jeho základních částí.

Nohy

Nohy jsou těmi částmi stativu, které se starají o celkovou stabilitu. Obvykle jsou skládací a někdy i vysouvací a pak je lze prodloužit. U některého stativu najdete tři, některé mají nohu jen jednu. Tak jako tak lze jejich koncovky upravovat vždy podle toho, kam se zrovna chystáte vyrazit – do terénu poslouží ostré hroty, na sníh speciální talířky a v interiéru zase přijde vhod protiskluzové pogumování. Mělo by být možné nohy vyklápět do více úhlů a nastavovat výšku u každé z nich zvlášť. Doporučujeme se vyhnout modelům, které mají nohy propojené radiálními vzpěrami. Ty nejen že neuspějí na nerovném povrchu, ale ani je nelze roztáhnout pořádně do šířky.

Nohy se také liší tím, z kolika segmentů se skládají. Často se setkáte s variantou, kdy se noha skládá ze tří částí. Takové varianty bývají poměrně stabilní a dobře odolávají vibracím. Pokud má noha čtyři segmenty, budou kratší, takže stativ složíte do menších rozměrů, a často s nimi dosáhnete větší celkové výšky. Některé stativy mají nohu tvořenou pouze jedním kusem kovu. Takové modely nejsou vhodné na přenášení, hodí se spíše do studia či ateliéru.

Středová tyč

Prostřední část stativu. Jejím hlavním úkolem je možnost zvyšovat a snižovat výšku hlavy dle potřeby. Trochu paradoxně snižuje celkovou stabilitu. Pokud by tam ale nebyla, musela by se výška nastavovat pouze pomocí noh, které by tím pádem musely být výrazně delší a zvýšila by se tak i celková hmotnost produktu.

Hlava

Vrchní část stativu držící fotoaparát. Součástí hlavy mohou být nejrůznější prvky umožňující další polohové nastavení fotoaparátu. Čím větší hlava je, tím pohodlněji se vám bude ovládat. Pozor si dejte na to, že u některých stativů není hlava automaticky součástí balení a pokud ji chcete, budete si ji muset dokoupit zvlášť.

Výrobní materiál

Při nákupu nového stativu byste se rozhodně měli zajímat o jeho výrobní materiál. Ten se totiž promítá do celkové kvality výrobku a také pořizovací ceny. Volit můžete z těchto variant:

 • Hliníkové stativy
 • Stativy s uhlíkovými vlákny
 • Stativy z titanu
 • Dřevěné stativy
 • Další materiály

Hliníkové stativy

Hliníkové stativy jsou z pohledu ceny pravděpodobně nejdostupnějším typem tohoto sortimentu. Hliník je pevný, poměrně odolný a zaručuje dobrou stabilitu. Počítat však musíte s tím, že oproti ostatním modelům bude trochu těžší. Hliníkové slitiny jsou velice často nahrazovány výrazem dural.

Stativy s uhlíkovými vlákny

Pokud vyžadujete kromě vynikající pevnosti a stability ještě nízkou hmotnost, budete si muset připlatit za uhlíkové materiály. Ty jsou určitě domovinou profesionálních fotografů, kteří mimochodem ocení i celkovou tuhost takového produktu.

Stativy z titanu

Ty nejlepší vlastnosti vám ale přináší titanové stativy. V jejich prospěch jednoznačně hovoří minimální hmotnost a maximální pevnost a tuhost. Při jejich používání se vyhnete jakýmkoliv nežádoucím vibracím, které by měly negativní vliv na výslednou fotografii. Počítat však musíte s tím, že cena za takový kousek bude již podstatně vyšší. Pro úplné začátečníky bude taková investice již zbytečná. Doporučujeme začít s levnějším modelem, na kterém si vyzkoušíte, zda vám práce se stativem bude vyhovovat.

Dřevěné stativy

Výjimečně lze narazit dokonce na stativy zhotovené ze dřeva, které jsou sice příjemné na omak, ale tížit vás bude jejich vyšší hmotnost a zároveň větší náchylnost na vibrace.

Doplňkové materiály

Některé součásti stativu mohou být i z plastu. Této variantě se ale výslovně doporučujeme vyhnout v oblastech kloubů či jiných spojení, kde by mohlo dojít k jejich rychlému opotřebení či ulomení.

Naopak není na škodu, pokud jakákoli část stativu bude pogumovaná (nejčastěji jde o část nohy). Kovové materiály se totiž v horkém počasí dokážou hodně rozpálit a i malý gumový kousek vás při manipulaci těchto nepříjemných dotyků ušetří.

Typ konstrukce

Na trhu můžete vybírat ze tří základních konstrukčních typů fotografických stativů. Každý z nich vám přinese určité možnosti použití a zároveň se s ním pojí jisté klady a zápory. Výběr mezi níže uvedenými konstrukcemi vám ulehčí náš podrobnější rozbor tohoto sortimentu.

Tripody

Jde pravděpodobně o nejpoužívanější typ stativu mezi fotografy. Stativ má středový sloupek a tři nohy – od toho je logicky odvozen i samotný výraz tripod. Nohy zaručují dostatečnou stabilitu a výškovou nastavitelnost. Prodávány jsou nejenom v amatérském, ale také v profesionálním provedení, kde můžete měnit i hroty na nohách podle toho, v jakém prostředí budete zrovna fotografovat. V porovnání s dalšími dvěma variantami jsou ale tyto stativy výrazně těžší, větší a jejich sestavení zabere více času.

Monopody

Monopod je stativem, který je vybaven pouze jednou nohou. Ta má ve své spodní části rozkládací základnu. Ve prospěch monopodu hovoří maximální skladnost a nižší hmotnost. Jejich rozložení není náročné ani na čas, ani na prostor, takže je můžete využít nejenom při túrách po horách, kde je téměř neucítíte, ale také při reportérské činnosti, kde by kvůli omezenému místu nebylo možné rozložit tripod. Na druhou stranu na fotografování krajiny již tolik vhodné nejsou, protože na rozdíl od tripodů neumožňují horizontální fixaci (pouze tu vertikální). O nohu se můžete s fotoaparátem opřít, ale stále jej ve většině případů musíte držet a vyvažovat rukama.

Ministativy

Ministativy, neboli stolní stativy, jsou produkty určené pro nenáročné uživatele a majitele lehčích kompaktních fotoaparátů. Jsou podstatně nižší, slouží například pro rozložení na stole nebo pro použití samospouště. V jejich prospěch mluví především nízká hmotnost. Na druhou stranu se nedokáží tolik přizpůsobit – například ani jejich výška častokrát nelze nastavit.

Takovou speciální variantou ministativů jsou produkty, kterým lze nohy libovolně kroutit a upevnit je tak můžete i na velmi neobvyklý terén, třeba na strom nebo na zábradlí. Najdeme je pod označením Gorilla.

Stativová hlava

Velkou pozornost byste měli při nákupu nového stativu věnovat také stativové hlavě, která nemá jednotný tvar a provedení. Na trhu si můžete vybírat hned z několika hlav. Ty se liší způsobem použití a možnostmi nastavení.

Kulové hlavy

Lehká, malá a rychlá. To je základní charakteristika kulové stativové hlavy. Veškeré nastavování zvládnete během pár okamžiků. Upravovat můžete vertikální i horizontální polohu, avšak ne odděleně, a tak posouvání nebude tak precizní jako například u hlav třícestných.

Třícestné hlavy

Naopak třícestné hlavy jsou rozměrnější a těžší. Na úkor těchto negativ ale přináší podstatně bohatší možnosti nastavení fotoaparátu před focením, a to díky svým třem osám. Fotoaparát lze naklánět, přibližovat jej a dále s ním pracovat. Polohu můžete upravovat jak horizontálně, tak vertikálně, a nastavit ji skutečně přesně tak, jak budete potřebovat. To vyžaduje trochu více času a cviku. Při některých typech fotografií, jakými jsou například makro fotografie je to ale naprosto nezbytné, aby bylo dosaženo skvělého výsledku.

Další typy stativových hlavy

Kromě těchto dvou hlav existuje ještě několik dalších typů, které však již nejsou tak běžné a kvůli tomu jsou také výrazně dražší. Jednou z nich jsou videohlavy. Jak už prozrazuje název, jsou primárně určeny pro natáčení videa. O plynulé vertikální a horizontální nastavení obrazu se stará praktické madlo. Dále existují makroposuvy pro makrofotografii, převodové hlavy, na kterých lze nastavit každou osu individuálně, panoramatické hlavy pro focení krajiny a gimbal speciálně určené pro dlouhé objektivy.

Pokud disponujete větším množstvím fotoaparátů, které při focení pravidelně střídáte, určitě se vám vyplatí investovat do modelu vybaveném rychloupínacími destičkami. Díky tomu bude výměna techniky probíhat skutečně rychle a nebudete se zdržovat šroubováním. Tato destička však obvykle nebývá součástí balení a je nutné ji dokoupit zvlášť.

Výška stativu

Stativová hlava zabezpečí sice nějaký pohyb s foťákem, ale pouze již ten závěrečný, drobný. Na zbylé větší úpravy poslouží středová tyč případně stativové nohy. A vy byste rozhodně neměli opomíjet, jaká bude jeho maximální a minimální výška.

Maximální výška

Ideální je, když je stativ vysoký tak, abyste se při jeho používání nemuseli hrbit a naklánět. Nejčastěji se tedy tato hodnota pohybuje kolem 150–170 centimetrů. Existují ale i takzvané „overhead“ varianty, které mohou měřit klidně přes čtyři metry. K těm nejvyšším polezou profesionálové již po žebříku.

Minimální výška

Limity se však týkají i spodní hranice. Pro takovou makrofotografii totiž oceníte co nejnižší výšku. Proto je dobré věnovat pozornost celému rozpětí. Obvyklé hodnoty jsou v tomto případě někde na 30 nebo 50 centimetrech. Vybrané stativy se ale dokážou snížit i na pouhých deset centimetrů.

Rozměry ve složeném stavu

Pakliže budete se stativem často cestovat, určitě neopomínejte ani na délku stativu v jeho složeném stavu. Ta se může pohybovat od 15 centimetrů u těch menších výrobků až po 80 centimetrů a více u těch větších produktů. Pokud hledáte nějaký bytelný kousek, tak jeho délka v tomto případě začíná zhruba na 40 centimetrech.

Hmotnost a nosnost

S celkovými rozměry stativu samozřejmě souvisí i jeho váha. Mluvit však nebudeme pouze o hmotnosti příslušenství, ale také o hmotnosti fotoaparátu na něj umisťovaného.

Hmotnost

Začneme hmotností stativu. K té přistupujte podle toho, jak hodláte stativ využívat, jak s ním budete zacházet a kam jej budete nosit. Mnohé z vás určitě napadne myšlenka, že čím lehčí stativ si pořídíte, tím menší váhu si sebou budete brát. To je určitě pravda a často se stává, že lidé hmotnost podcení a pak stativ zřídkakdy někam vezmou, protože se jim s ním nechce tahat. Na druhou stranu nezapomínejte také na to, že čím těžší stativ bude, tím větší stability se od něj dočkáte. Takže celková hmotnost stativu by měla být takovým pomyslným kompromisem dle vašich předpokladů využívání.

Pro orientaci dodáváme, že váha stativů se pohybuje od 0,1 kilogramu a u bytelnější techniky může s přehledem přesahovat i hmotnost 4 kilogramů. Pokud se tato hodnota pohybuje kolem jednoho kilogramu, nebude pro většinu uživatelů problém stativ kamkoli donést. Pokud se dostanete už přes dva kilogramy, stativ sice bude pravděpodobně stabilnější, ale počítejte už s tím, že se vám pronese.

Nosnost

I když se může zdát, že stativ fotoaparátu udrží naprosto vše, není tomu tak. Proto myslete na to, že vedle hmotnosti se musíte zajímat také o nosnost neboli o celkové zatížení stativu. Tento údaj prezentuje, jak těžký fotoaparát můžete na stativ umístit. Hodnotu zatížení uváděnou výrobcem berte jako maximální a hraniční. Ideální je, pokud hmotnost vašeho fotoaparátu bude dosahovat 50 % nosnosti stativu. Pak se nemusíte obávat toho, že by stativ neplnil svoji primární úlohu na sto procent.

Obvyklou hodnotou jsou v tomto případě 4 kilogramy. Dostanete se ale klidně i na dvojnásobek a naopak malé stativy neudrží více než 1kg aparáty. Zatížení je nutné počítat včetně veškerého příslušenství, které na stativ umisťujete.

Příslušenství

Ke stativům samozřejmě můžete dokupovat nejrůznější doplňky a příslušenství, které rozšiřuje možnosti takového výrobku. Některé z těchto prvků lze považovat i za náhradní díly, pokud dojde k jejich poškození nebo opotřebení. Níže uvádíme nejpoužívanější z nich.

 • Stativové destičky – Rychloupínací destičky slouží pro připevnění fotoaparátu. Ten pak můžete jednoduše a rychle připevnit ke stativu. Pokud máte více fotoaparátů a během focení je střídáte, vyplatí se pro každý koupit samostatnou stativovou destičku.
 • Pouzdra – Stativ můžete nosit jen tak vložený v klasickém batohu či ve fotobatohu. Využít však můžete i speciálních pouzder na stativy.
 • Popruh – Na stativ lze zakoupit i popruh. Pak si stativ hodíte přes rameno, aniž byste ho před focením museli vyndávat z pouzdra. Stačí jej rychle rozložit a okamžitě použít.
 • Hroty na stativ – Dražší stativy jsou spojeny s možností výměny hrotů na nohách stativu. To se hodí v okamžiku, kdy fotíte v interiérech i exteriérech. Pak stačí jen střídat hroty podle daného povrchu.
 • Redukční šrouby – Umožňují nasadit fotoaparát nebo jiný typ této techniky s odlišným závitem.
 • Vodováha – Nenápadný prvek mnohých stativů, který lze dokoupit také zvlášť. S pomocí vodováhy si nastavíte připravovaný snímek do požadované roviny.
 • Háček – Tento drobný doplněk využijí majitelé velkých fotoaparátů s teleobjektivy. Háček poslouží k zavěšení zátěže a zajistí stabilitu i u takto dlouhých přístrojů. Posloužit může i běžným foťákům, pokud například fouká silný vítr.

Vedle výše uvedeného základního příslušenství můžete samozřejmě dokoupit i velkou spoustu dalších doplňků, jakými jsou univerzální klemy, multifunkční ramena, nástavce na stativy, makrosáňky, středové šrouby, panoramatické podstavce a mnohé jiné.

Cena

Jak asi správně tušíte, na počátku všeho byste se měli rozhodnout, co od nového stativu vlastně očekáváte a jak a kde jej budete používat. Právě na základě tohoto rozhodnutí s přihlédnutím k popisovaným parametrům dojde ke stanovení pořizovací ceny. Doporučujeme na stativu nešetřit. Při správném výběru tento produkt s klidem přežije i váš fotoaparát. Mezi osvědčené značky patří například Hama, Rollei, Manfrotto, Joby, Vanguard, Gitzo, Velbon, Berno, Camlink, Cullman, Starblitz a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější tripod zakoupíte už od 250 korun. Půjde však o pevně daný výrobek bez možnosti jakékoliv regulace. Obvykle jsou takové stativy používány jen u hodně lehkých kompaktních fotoaparátů nebo mobilních telefonů. Pod hranicí 1 000 Kč není problém zakoupit základní modely stativů, u kterých ale nemůžete očekávat příliš velkou kvalitu zpracování.

Cena od 1 000 Kč do 4 000 Kč

Kromě tripodů se v této cenové kategorii začnou objevovat také základní monopody. Maximální zatížení těchto stativů bude v průměru kolem 4–7 kilogramů, docílit budete moci maximální výšky kolem 165 centimetrů a ani s hmotností to nemusí být tak strašné – 1 až 2 kilogramy.

Cena od 4 000 Kč do 8 000 Kč

Stativy v podání tripodů a monopodů se zatížením kolem 8–13 kilogramů, maximální výškou až 180 centimetrů a se čtyřmi a více díly nohou. Používány jsou odlehčené výrobní materiály, mezi které patří uhlíková vlákna.

Cena nad 8 000 Kč

Tato cenová skupina má opravdu velký rozsah. Při investici nad 8 000 Kč to už s focením myslíte opravdu vážně, nebo jste profesionálním fotografem. Pro ně je připravena špičková technika s těmi nejlepšími vlastnostmi. Její pořizovací hodnota může dosahovat výše přes 100 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 21 hlasů