Test a recenze nejlepších stativů
a jak je vybrat

Recenze

Pravděpodobně žádný fotograf nechce mít rozmazané fotografie. K tomu obvykle dochází za zhoršených světelných podmínek nebo při focení rychlých akcí, kdy fotoaparát v ruce jednoduše neudržíte. V takový moment je vhodné využít praktického příslušenství.

A tím je stativ. Skládací doplněk, který by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa. S pomocí několika pohybů ruky budete schopni stativ rozložit a vytvořit si tak pevné a stabilní zázemí pro umístění fotoaparátu. Pak můžete tvořit bezkonkurenční fotografie.

Výběr stativu závisí na několika málo věcech. Zároveň je třeba přihlížet k vybraným parametrům, které rozhodují o tom, k čemu stativ vlastně primárně využijete. S nákupem tohoto fotografického produktu vám pomůže tento článek zaměřený na téma „jak vybrat stativ“.


Vzhled Název Maximální výška (cm) Orientační cena Aktuální cena
Recenze JOBY GorillaPod 1K JOBY GorillaPod 1K 43,5 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Rollei Compact Traveller No. 1 Rollei Compact Traveller No. 1 142 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hama Star 63 Hama Star 63 166 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Joby GorillaPod Original Joby GorillaPod Original 15 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hama STAR 75 Hama STAR 75 125 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze JOBY GorillaPod 3K JOBY GorillaPod 3K 29,5 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Rollei C5i Rollei C5i 157,5 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hama STAR 61 Hama STAR 61 153 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hama Star 62 Hama Star 62 160 650 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Genesis ABT Kit Genesis ABT Kit 146,4 2 000 Kč Zobrazit nabídky

Podrobný test stativů zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu druhé poloviny roku. V testu budou detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných produktů. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe ohodnocených stativů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o výrobky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké stativy, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat stativ

 1. Základní komponenty
 2. Výrobní materiál
 3. Typ konstrukce
 4. Stativová hlava
 5. Maximální a minimální výška
 6. Hmotnost
 7. Příslušenství
 8. Nosnost
 9. Cena

I když stativ vypadá jako jednoduché a jednoúčelové příslušenství, rozhodně byste jeho vlastnosti neměli podceňovat. Proto vás seznámíme s dostupnými výrobními materiály a jejich vlastnostmi. Představíme nejpoužívanější typy stativových konstrukcí na trhu, včetně stativových hlav.

Dozvíte se, co je to maximální a minimální výška stativu. Věnovat se budeme také jeho celkové hmotnosti a zároveň nosnosti neboli zatížení. Zmínka padne o dostupném příslušenství pro stativy, které rozšiřuje jeho možnosti.

Závěr článku „jak vybrat stativ“ bude věnován výši pořizovacích nákladů za toto praktické fotografické vybavení.

1. Základní komponenty

Naším odrazovým můstkem se v tomto článku stane obecný popis stativu, respektive vyjmenování jeho základních částí. To provádíme z toho důvodu, abyste měli představu o tom, jak takové zařízení vlastně vypadá a co je jeho nedílnou a důležitou součástí.

 • Nohy – Prvek stativu, na kterém je umístěna jeho hlava, potažmo fotoaparát. Vhodně rozkládací část starající se o celkovou stabilitu stativu. Nohy jsou obvykle vysouvací a lze je prodloužit. Na jejich koncích jsou umístěny praktické hroty podle toho, zda budete stativ používat v interiéru či exteriéru.
 • Středová tyč – Prostřední součást stativu. Jejím hlavním úkolem je možnost zvyšovat a snižovat výšku hlavy dle potřeby.
 • Hlava – Vrchní část stativu držící fotoaparát. Součástí hlavy mohou být nejrůznější prvky umožňující další polohové nastavení fotoaparátu.

2. Výrobní materiál

Při nákupu nového stativu se budete v první řadě zajímat o výrobní materiál tohoto příslušenství. Ten se totiž promítá do celkové kvality výrobku a také pořizovací ceny. Volit můžete z těchto materiálů.

 • Hliníkové stativy
 • Stativy s uhlíkovými vlákny
 • Stativy z titanu

Výjimečně lze narazit dokonce na stativy zhotovené ze dřeva, které jsou sice příjemné na omak, ale tížit vás bude jejich vyšší hmotnost a zároveň větší náchylnost na vibrace.

Hliníkové stativy

Hliníkové stativy jsou z pohledu ceny pravděpodobně nejdostupnějším typem tohoto sortimentu. Hliník je pevný, poměrně odolný a zaručuje dobrou stabilitu. Počítat však musíte s tím, že oproti ostatním modelům bude trochu těžší. Hliníkové slitiny jsou velice často nahrazovány výrazem dural.

Stativy s uhlíkovými vlákny

Pokud vyžadujete kromě vynikající pevnosti a stability ještě nízkou hmotnost, budete si muset připlatit za uhlíkové materiály. Ty jsou určitě domovinou profesionálních fotografů, kteří mimochodem ocení i celkovou tuhost takového produktu.

Spotřebiče z titanu

Ty nejlepší vlastnosti vám ale přináší titanové stativy. V jejich prospěch jednoznačně hovoří minimální hmotnost a maximální pevnost a tuhost. Při jejich používání se vyhnete jakýmkoliv nežádoucím vibracím, které by měly negativní vliv na výslednou fotografii. Počítat však musíte s tím, že zde si připlatíte pravděpodobně nejvíce.

3. Typ konstrukce

Na trhu můžete vybírat ze tří základních konstrukčních typů fotografických stativů. Každý z nich vám přinese určité možnosti použití a zároveň se s ním pojí jisté klady a zápory. Výběr mezi níže uvedenými konstrukcemi vám ulehčí náš podrobnější rozbor tohoto sortimentu.

 • Tripody
 • Monopody
 • Ministativy

Tripody

Jde pravděpodobně o nejpoužívanější typ stativu mezi fotografy. S centrální vysouvací částí jsou spojeny tři nohy. Od této konstrukce je logicky odvozen i samotný výraz Tripod. Nohy zaručují dostatečnou stabilitu a výškovou nastavitelnost. Prodávány jsou nejenom v amatérském, ale také v profesionálním provedení, kde můžete měnit i hroty na nohách podle toho, v jakém prostředí budete zrovna fotografovat.

Monopody

Monopod je stativem, který je vybaven pouze jednou nohou. Ta má ve své spodní části rozkládací základnu. Ve prospěch monopodu hovoří maximální skladnost a nižší hmotnost. Jejich rozložení není náročné na prostor, takže je můžete využít nejenom při túrách po horách, kde jej téměř neucítíte, ale také při reportérské činnosti, kde by kvůli omezenému místu nebylo možné rozložit tripod. U monopodů je příjemný i fakt, že tlumí vertikální vibrace.

Ministativy

Stativy určené pro nenáročné uživatele a majitele lehčích kompaktních fotoaparátů. Ministativ nedisponuje běžnou výškou, jako klasický stativ. Slouží například pro rozložení na stole, kde budete fotit nejrůznější věci nebo využijete praktické samospouště.

4. Stativová hlava

Velkou pozornost byste měli při nákupu nového stativu věnovat také stativové hlavě, která nemá jednotný tvar a provedení. Na trhu si můžete vybírat hned z několika hlav. Ty se liší způsobem použití a možnostmi nastavení.

 • Kulové stativové hlavy
 • Třícestné stativové hlavy
 • Videohlavy

Pokud disponujete větším množstvím fotoaparátů, které při focení pravidelně střídáte, určitě se vám vyplatí investovat do modelu vybaveném rychloupínacími destičkami. Díky tomu bude výměna techniky probíhat skutečně rychle.

Kulové stativové hlavy

Lehká, malá a rychlá. To je základní charakteristika kulové stativové hlavy. Ta vám přijde vhod v okamžiku, kdy nemáte moc času na její nastavování. To je pravděpodobně největší přednost stativové hlavy.

Třícestné stativové hlavy

Klady kulové stativové hlavy se stávají negativy třícestné stativové hlavy. To znamená, že jsou rozměrnější a těžší. Naopak tomu však přináší podstatně bohatší možnosti nastavení fotoaparátu před focením, a to díky svým třem osám. Fotoaparát lze naklánět, přibližovat jej a dále s ním pracovat. To vyžaduje trochu více času a nastavení. Při některých typech fotografií, jakými jsou například makro fotografie je to ale naprosto nezbytné, aby bylo dosaženo skvělého výsledku.

Videohlavy

Jak už prozrazuje název této hlavy, je primárně určena pro natáčení videa. O plynulé vertikální a horizontální nastavení obrazu se stará praktické madlo.

5. Maximální a minimální výška

Stativ je obecně výškově nastavitelným fotografickým doplňkem. To znamená, že byste neměli opomíjet ani na to, jaká bude jeho maximální a minimální výška. Bavíme se nyní o rozloženém stativu. Ideální bývá, když je stativ vysoký tak, abyste se při jeho používání nemuseli hrbit a naklánět. To samozřejmě nebude platit přitom, když budete tvořit makro fotografie, kdy oceníte stabilní umístění fotoaparátu těsně nad zemí.

Minimální a maximální výška stativu v rozloženém stavu může dosahovat nejrůznějších hodnot. Na trhu zakoupíte produkty s těmito parametry.

 • Minimální výška stativu od cca 10 centimetrů – ideální pro makro fotografii.
 • Maximální výška stativu přes 180 centimetrů – tento rozměr volte podle toho co budete fotit a jak jste velcí.

O regulovatelné výšce stativu vypovídá počet dílů nohou. Většina stativů má 3 – 4 díly. Ty vyšší však mohou mít více jak 5 dílů.

Pakliže budete se stativem často cestovat, určitě neopomínejte ani na délku stativu v jeho složeném stavu. Ta se může pohybovat od 15 centimetrů u těch menších výrobků až po 80 centimetrů a více u těch větších produktů.

6. Hmotnost

S celkovými rozměry stativu samozřejmě souvisí i jeho váha. K té přistupujte podle toho, jak hodláte stativ využívat, jak s ním budete zacházet a kam jej budete nosit. Mnohé z vás určitě napadne myšlenka, že čím lehčí stativ si pořídíte, tím menší váhu si sebou budete brát. Ano, to je pravda, na druhou stranu nezapomínejte na to, že čím těžší stativ bude, tím docílíte jeho vyšší stability například při větším větru a v podobných situacích. Takže celková hmotnost stativu by měla být takovým pomyslným kompromisem dle vašich předpokladů využívání.

Jen pro informaci zmíníme, že váha stativů se pohybuje od 0,1 kilogramu a může s přehledem přesahovat hmotnost 4 kilogramy u bytelnější techniky.

7. Příslušenství

Ke stativům samozřejmě můžete dokupovat nejrůznější doplňky a příslušenství, které rozšiřuje možnosti takového výrobku. Některé s těchto prvků lze považovat i za náhradní díly, pokud dojde k jejich poškození nebo opotřebení. Níže uvádíme nejpoužívanější z nich.

 • Stativové destičky – Rychloupínací destičky slouží pro připevnění k fotoaparátu. Ten pak můžete jednoduše a rychle připevnit ke stativu. Pokud máte více fotoaparátů a během focení je střídáte, vyplatí se pro každý koupit samostatnou stativovou destičku.
 • Pouzdra – Stativ můžete nosit jen tak vložený v klasické batohu či ve fotobatohu. Využít však můžete i speciálních pouzder na stativy.
 • Popruh – Na stativ lze zakoupit i popruh. Pak si stativ hodíte přes rameno, aniž byste ho před focením museli vyndávat z pouzdra. Stačí jej rychle rozložit a okamžitě použít.
 • Hroty na stativ – Dražší stativy jsou spojeny s možností výměny hrotů na nohách stativu. To se hodí v okamžiku, kdy fotíte v interiéru a exteriéru. Pak stačí jen střídat hroty podle daného povrchu.
 • Redukční šrouby – Umožňují nasadit fotoaparát nebo jiný typ této techniky s odlišným závitem.
 • Vodováha – Nenápadný prvek mnohých stativů, který lze dokoupit také zvlášť. S pomocí vodováhy si nastavíte připravovaný snímek do požadované roviny.

Vedle výše uvedeného základního příslušenství můžete samozřejmě dokoupit i velkou spoustu dalších doplňků, jakými jsou univerzální klemy, multifunkční ramena, nástavce na stativy, makrosáňky, středové šrouby, panoramatické podstavce a mnohé jiné.

8. Nosnost

I když se může zdát, že stativ fotoaparátu udrží naprosto vše, není tomu tak. Proto myslete na to, že vedle hmotnosti se musíte zajímat také o nosnost neboli o celkové zatížení stativu. Tento údaj prezentuje to, jak těžký fotoaparát můžete na stativ umístit. Hodnotu zatížení uváděnou výrobcem berte jako maximální a hraniční. Ideální je, pokud hmotnost vašeho fotoaparátu bude dosahovat 50 % nosnosti stativu. Pak se nemusíte obávat toho, že by stativ neplnil svoji primární úlohu na sto procent.

9. Cena

Jak asi správně tušíte, na počátku všeho byste se měli rozhodnout, co od nového stativu vlastně očekáváte a jak a kde jej budete používat. Právě na základě tohoto rozhodnutí s přihlédnutím k popisovaným parametrům dojde ke stanovení pořizovací ceny. S těmi vás samozřejmě seznámíme trochu blíže. Nejprve však ještě uvedeme, na jaké výrobce stativů pro fotoaparáty byste se měli zaměřovat – Hama, Rollei, Manfrotto, Joby, Vanguard, Gitzo, Velbon, Berno, Camlink, Cullman, Starblitz a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější tripod zakoupíte už od 250 Kč. Půjde však o pevně daný výrobek bez možnosti jakékoliv regulace. Obvykle jsou takové stativy používány jen u hodně lehkých kompaktních fotoaparátů nebo mobilních telefonů. Pod hranicí 1 000 Kč ale není problém zakoupit základní modely stativů, u kterých nesmíte očekávat příliš velkou kvalitu zpracování.

Cena od 1 000 Kč do 4 000 Kč

Kromě tripodů se v této cenové kategorii začnou objevovat také základní monopody. Maximální zatížení těchto stativů bude v průměru kolem 4 – 7 kilogramů, docílit budete moci maximální výšky kolem 165 centimetrů a ani s hmotností to nemusí být tak strašné – 1 až 2 kilogramy.

Cena od 4 000 Kč do 8 000 Kč

Stativy v podání tripodů a monopodů se zatížením kolem 8 – 13 kilogramů, maximální výškou až 180 centimetrů a se čtyřmi a více díly nohou. Používány jsou odlehčené výrobní materiály, mezi které patří uhlíková vlákna.

Cena nad 8 000 Kč

Tato cenová skupina má opravdu velký rozsah. Při investici nad 8 000 Kč to už s focením myslíte opravdu vážně nebo jste profesionálním fotografem. Pro ně je připravena špičková technika s těmi nejlepšími vlastnostmi. Její pořizovací hodnota může dosahovat výše přes 100 000 Kč.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Stativy
Průměrné hodnocení 4.6 z 18 hlasů