Test 10 nejlepších stepperů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze .cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších stepperů

Aktualizováno:
Září 2021
Autor:
Iva Koňaříková

V kategorii stepperů doporučujeme

inSPORTline Skeleton

9 000 Kč

Orientační cena

Jaký stepper dle srovnání

Vítěz srovnání

Steppery

Doporučujeme
inSPORTline Skeleton
Orientační cena 9 000 Kč
Dobrý poměr výkon/cena

Steppery

Doporučujeme
Capital Sports Galaxy Step
Orientační cena 2 700 Kč
Pro nenáročné

Steppery

Doporučujeme
CRIVIT® Swing stepper
Orientační cena 1 200 Kč

Steppery se řadí mezi praktické cvičební přístroje, které simulují přirozený pohyb. V tomto případě chůzi do schodů nebo stoupání do kopce. Při správně zvoleném odporu se jedná o pomůcku vhodnou k budování fyzické kondice a posilování svalů. Při cvičení na něm zapojujete především svalové partie spodní části těla. Některé modely však disponují expandéry pro současné posilování paží a zádového svalstva.

Pro lepší orientaci v tomto segmentu jsme pro vás připravili srovnání několika ověřených produktů, které stojí za zvážení. Ve srovnání jsme se snažili o co největší typovou i cenovou rozmanitost, a tak v něm naleznete jak základní model za dostupnou cenu, tak i dražší výrobky splňující představy náročných zákazníků. 

Protože na trhu najdete nespočet typů těchto fitness pomůcek, nemusí být výběr tak snadný a je třeba si dobře promyslet, po které možnosti sáhnete. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás také článek Jak vybrat stepper, ve kterém vám podrobně popíšeme všechny důležité parametry. Proniknete tak do problematiky těchto cvičebních pomůcek a vyberete si model přesně podle vašich představ.


Nejlepší steppery dle srovnání

Steppery

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Vítěz srovnání

Recenze inSPORTline Skeleton
inSPORTline Skeleton

Twist pohyb

Přehledný displej s mnoha ukazateli

12 stupňů nastavení zátěže

Láhev i držák na láhev součástí balení

Snímač tepové frekvence

Vysoká cena

Snímače tepové frekvence umístěné v rukojetích (oproti hrudnímu pásu nepohodlné)

9 000 Kč Zobrazit nabídky

Dobrý poměr výkon/cena

Recenze Capital Sports Galaxy Step
Capital Sports Galaxy Step

Možnost propojení s aplikací FitShow skrze Bluetooth

Hydraulické tlumiče pro větší šetrnost ke kloubům

Stabilní konstrukce

Tichý chod

Nemá nastavitelnou výšku nášlapu

Nezajišťuje měření tepové frekvence

2 700 Kč Zobrazit nabídky

Pro nenáročné

Recenze CRIVIT® Swing stepper
CRIVIT® Swing stepper

Velké nášlapné plochy

LCD displej

Plynule nastavitelná výška nášlapu

Včetně expandérů

Nosnost jen 100 kg

Spotřeba kalorií je pouze orientační

1 200 Kč Zobrazit nabídky

Recenze inSPORTline Skeleton
inSPORTline Skeleton
Recenze Capital Sports Galaxy Step
Capital Sports Galaxy Step
Recenze CRIVIT® Swing stepper
CRIVIT® Swing stepper
Ocenění

Vítěz srovnání

Dobrý poměr výkon/cena

Pro nenáročné

Kategorie

Steppery

Steppery

Steppery

Orientační cena 9 000 Kč 2 700 Kč 1 200 Kč
Výrobce inSPORTline Capital Sports Crivit
Typ Twist stepper Mini stepper s expandéry Mini stepper s expandéry
Nastavení zátěže Ano, celkem 12 stupňů Žádné Pouze nastavitelná výška kroku
Nosnost (kg) 120 120 100
Displej Ano, LCD displej s digitálním ukazatelem Ano, LCD displej s digitálním ukazatelem Ano, LCD displej s digitálním ukazatelem
Funkce Doba tréninku, rychlost, vzdálenost, spálené kalorie, BodyFat (měření tělesného tuku) Spotřeba kalorií, doba tréninku, počet kroků, počet kroků za minutu, možnost propojení s mobilní aplikací FitShow Spotřeba kalorií, doba tréninku, počet kroků
Měření tepové frekvence Ano, na rukojetích Ne Ne
Konektivita Žádná Bluetooth Žádná
Délka (cm) 113 53 52
Šířka (cm) 78 36 52
Výška (cm) 148 23 24,5
Hmotnost (kg) 36,5 10 8,6

Recenze inSPORTline Skeleton

Recenze inSPORTline Skeleton
 • Vítěz srovnání
Vítěz srovnání Steppery
 • Twist pohyb
 • Přehledný displej s mnoha ukazateli
 • 12 stupňů nastavení zátěže
 • Láhev i držák na láhev součástí balení
 • Snímač tepové frekvence
 • Vysoká cena
 • Snímače tepové frekvence umístěné v rukojetích (oproti hrudnímu pásu nepohodlné)

Vítězem našeho srovnání se stal twist stepper inSPORTline Skeleton, který je vhodný jak pro náročné domácí, tak i lehké komerční využití. Vyznačuje se robustní, stabilní konstrukcí s pevnými rukojeťmi, které jsou vybavené integrovanými snímači tepové frekvence. Disponuje dvěma hydraulickými tlumiči, ve kterých je možné jednoduše nastavit až 12 různých stupňů odporu, a to otočením kolečka ve vrchní části, kdykoliv během cvičení.

Stepper je opatřený také velice přehledným displejem s digitálními ukazateli. Zobrazuje všechny potřebné hodnoty, jako je čas, rychlost, vzdálenost, spálené kalorie, tepovou frekvenci či BodyFat (měření tělesného tuku). Díky své funkční výbavě, tichému chodu a celkovému zpracování je tento stepper velice vyhledávaným fitness strojem. Součástí balení je pak také láhev a držák na láhev.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Tento stepper je uživateli velmi dobře hodnocený. Vychvalují si snadnou montáž, a především pak masivní konstrukci, která předurčuje dlouhou životnost výrobku. Některé potěšila nosnost 120 kg, ale z našeho pohledu je tato hodnota spíše průměrná. Pozitivně uživatelé vnímají také snadno nastavitelnou regulaci odporu, díky které si přijdou na své jak začátečníci, tak i zkušení cvičenci.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Twist stepper Skeleton značky inSPORTline se může pochlubit perfektní funkční výbavou, díky které zastane plnohodnotný a efektivní trénink. Potěší twist pohybem a 12 stupni nastavení zátěže. Z pohledu uživatele bychom mohli vytknout absenci držáku na telefon, který podobné výrobky obvykle mívají, a také umístění integrovaných snímačů tepové frekvence v madlech – hrudní pásy jsou v tomto ohledu daleko přesnější.

Závěrečné shrnutí

Vítěze našeho srovnání bychom doporučili všem, kteří mají maličko pružnější rozpočet a hledají kvalitní stepper pro efektivní trénink. Oproti levnějším modelům vás potěší možností plynulé regulace zátěže, kterou lze díky patentovanému systému měnit kdykoliv během tréninku. Nabízí pestrou paletu funkcí, ve kterých nechybí ani měření tepové frekvence. Bohužel jsou ale snímače umístěné v rukojetích, což je při cvičení poměrně nepohodlné.

9 000 Kč Orientační cena

Recenze Capital Sports Galaxy Step

Recenze Capital Sports Galaxy Step
 • Dobrý poměr výkon/cena
Dobrý poměr výkon/cena Steppery
 • Možnost propojení s aplikací FitShow skrze Bluetooth
 • Hydraulické tlumiče pro větší šetrnost ke kloubům
 • Stabilní konstrukce
 • Tichý chod
 • Nemá nastavitelnou výšku nášlapu
 • Nezajišťuje měření tepové frekvence

Skladný, stylový a zároveň velmi efektivní stepper Capital Sports Galaxy Step se sice řadí ke konstrukčně jednodušším trenažérům, avšak díky konektivitě Bluetooth nabízí spoustu možností využití. Disponuje LCD displejem, na kterém přehledně informuje o aktuálních údajích tréninku, zobrazuje například spálené kalorie či počet kroků za minutu. Má rovněž i nastavitelný časovač pro vymezení délky tréninku.

Stepper, který se hodí do domácí posilovny, dále nabídne hydraulický systém Shock-Absorbing, který tlumí nárazy. Oproti jiným modelům je tak výrazně šetrnější ke kloubnímu aparátu. Kromě tvarování spodních partií těla lze na něm díky expandérům Power Ropes navíc posilovat také hrudník a paže. Je dostupný v několika barevných provedeních a vyznačuje se nosností 120 kg.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

V době psaní této recenze (září 2021) se stepper Capital Sports Galaxy Step může pochlubit samými pozitivními hodnoceními. Kromě příznivé ceny si uživatelé pochvalují celkové zpracování výrobku. Shodují se, že je při cvičení stabilní a má dostatečně široké nášlapné plochy. 

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Oproti jiným stepperům podobné cenové relace se tento produkt odlišuje zejména konektivitou Bluetooth. Díky možnosti propojení s mobilní aplikací rázem získáte výkonné fitness zařízení, se kterým můžete efektivně zvyšovat náročnost tréninků a posouvat se tak na lepší úroveň. Dle jednotlivých uživatelských recenzí pak můžeme usoudit, že se tento stepper vyznačuje spíše nižším odporem ve srovnání s podobnými produkty.

Závěrečné shrnutí

Pokud patříte mezi milovníky technologií a váš rozpočet není striktně ohraničen, pak tento stepper rozhodně stojí za zvážení. Přestože jde o konstrukčně jednodušší výrobek, díky propojení s mobilní aplikací a gumovým expandérům jsou jeho možnosti využití velmi široké. Své uživatele navíc potěší hydraulickými tlumiči, díky kterým je cvičení mnohem šetrnější ke kloubnímu aparátu. Vystačit si ale budete muset s nosností 120 kg.

2 700 Kč Orientační cena

Recenze CRIVIT® Swing stepper

Recenze CRIVIT® Swing stepper
 • Pro nenáročné
Pro nenáročné Steppery
 • Velké nášlapné plochy
 • LCD displej
 • Plynule nastavitelná výška nášlapu
 • Včetně expandérů
 • Nosnost jen 100 kg
 • Spotřeba kalorií je pouze orientační

Stepper CRIVIT® Swing patří sice do skupiny levnějších výrobků, rozhodně má ale co nabídnout. Disponuje velkými nášlapnými plochami, které mají protiskluzový povrch a při cvičení tak poskytují bezpečný nášlap. Samotná výška nášlapu je navíc plynule regulovatelná. Stepperu nechybí přehledný LCD displej s digitálním ukazatelem doby tréninku, počtu kroků a spotřeby kalorií, která je ale v tomto případě jen orientační.

Součástí balení jsou navíc individuálně nastavitelné expandéry, jejichž délku si můžete snadno přizpůsobit podle potřeby. Bezpečné držení je zajištěno pomocí odolných kovových karabinek na pásech. Kvalitní zpracování tohoto stepperu završují široké profilované koncovky stojanu, které zabezpečují stabilitu při cvičení.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Uživatelé se ve svých hodnoceních shodují na tom, že jde sice o levný, ale kvalitní přístroj pro efektivní domácí cvičení. Pochvalují si jeho skladnost, robustní zpracování a příznivou nízkou cenu. Na druhou stranu ale někteří prohlašují, že jim po čase začal výrobek nepříjemně vrzat. Jako negativum pak zákazníci označují i absenci regulace zátěže.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Oproti ostatním produktům této cenové relace se stepper CRIVIT® Swing může pochlubit prostornými nášlapy, které jsou navíc opatřené protiskluzovou plochou. Výhodou je, že je výška nášlapu plynule nastavitelná, a tak se stepper snáze přizpůsobí různě vysokým uživatelům. Za pozitivum můžeme také označit individuálně nastavitelné expandéry, které jsou součástí balení.

Závěrečné shrnutí

Tento základní stepper se vyznačuje nízkou cenou, která by vás ale v tomto případě neměla odradit od koupě. Dočkáte se totiž kvalitně zpracovaného stepperu, který je ideální pro domácí cvičení. Zastane nejen posilování hýžďových svalů a nohou, ale procvičí i horní partie těla. Jestliže vám vyhovuje maximální nosnost 100 kg a nemáte příliš pružný rozpočet, pak je tento stepper jasná volba.

1 200 Kč Orientační cena


Jak vybrat stepper

Pod pojmem stepper si představte účinnou cvičební pomůcku, která simuluje šlapání do schodů. Chůze do schodů je totiž považována za intenzivní fyzickou aktivitu, pomocí které lze za minutu spálit více kalorií než při běhu. I proto se steppery staly velmi oblíbeným prostředkem při boji s obezitou a hodí se pro celkové posílení fyzické kondice a posílení svalových partií především ve spodní části těla.

Při výběru stepperu je zapotřebí sledovat několik základních parametrů, které vám níže v článku podrobněji popíšeme. Jako první se budeme věnovat obecnému popisu stepperů. Dozvíte se, na jakém principu fungují, pro koho se hodí a jaké mají výhody a nevýhody. Následně vám představíme základní typy, mezi kterými můžete vybírat. 

V dalších kapitolách se pak budeme věnovat možnosti regulace zátěže a funkční výbavě. Dozvíte se také informace o nosnosti, stabilitě a hmotnosti těchto výrobků. Jako obvykle se na konci článku budeme věnovat cenovým hladinám, ve kterých lze tyto výrobky pořídit. A nakonec vám prozradíme, jak na stepperu správně cvičit. Stále váháte, zda je stepper to pravé pro vás? Podívejte se také na rotopedy nebo eliptické trenažéry. 

Jak vybrat stepper stručně:

 • Jakých výsledků chcete při cvičení dosáhnout? Podle toho vyberte vhodný typ stepperu. Na výběr máte základní mini provedení, model s madly nebo stojanový stepper.
 • Kolik místa pro přístroj máte? V malé domácnosti se uplatní spíše mini stepper. Máte-li více místa, můžete bez obav sáhnout i po stojanovém provedení.
 • Jaké máte nároky na funkční vybavení? I základní modely dnes disponují displejem. Pokročilejší steppery však zvládnou i měření tepové frekvence, zobrazí spotřebu kalorií a podobně.
 • Kdo bude stepper využívat? Sledujte nosnost výrobku a z hlediska efektivity tréninku také možnosti nastavení individuálního profilu a vložení osobních údajů.
 • Zaměřte se na stabilitu a možnosti transportu. Stepper by měl být vybavený stabilními nožkami, kterými lze v případě potřeby regulovat nerovnosti povrchu. Pro snadnou přepravu stojanových modelů pak oceníte kolečka.
 • Jaký máte rozpočet? Vyplatí se investovat vyšší částku do ověřeného výrobku, nízká pořizovací cena povětšinou značí produkt s nižší životností.
 • Vyberte si několik kandidátů a projděte si recenze. Napoví, zda se vyhlédnutý model dobře používá, zda je odolný, stabilitní a zda jeho kvalita odpovídá ceně.

Jak funguje stepper

Stepper se vyznačuje obvykle jednoduchou a kompaktní konstrukcí s dvěma nášlapnými pedály na nohy. Jde o mechanický přístroj, jehož pohyb a odpor nejčastěji zajišťuje hydraulika. Dražší modely však disponují magnetickou brzdou, pro kterou je mimo jiné typický také tichý chod.

Obecně se stepper řadí mezi přístroje napodobující některý z více či méně jednoduchých základních druhů pohybové aktivity. V tomto případě jde o stoupavou chůzi, simulující například stoupání do kopce nebo do schodů. Patří mezi oblíbené součásti fitness center, ale skrze svou skladnost se hodí i do domácí posilovny. 

Klasické levné mini steppery jsou skutečně jen základní přístroje bez jakéhokoliv dalšího vybavení a pomůcek. S vynaložením vyšší investice se ale můžete těšit i na modely umožňující i regulaci zátěže nebo na steppery se stojanem a madly, jejichž součástí bývá i obvykle i ovládací panel s počítačem a řadou měřících funkcí a možností nastavení.

Pozitivní přínosy cvičení na stepperu

Při správně nastaveném tréninkovém plánu lze pomocí stepperu docílit výrazného zlepšení fyzické kondice. V jakých oblastech přináší cvičení pozitivní přínosy?

 • Cvičení má pozitivní vliv na krevní oběh a tlak. Napomáhá zvýšit vitální kapacitu plic.
 • Cvičením posilujete především spodní partie těla, jako jsou hýždě, stehna, lýtka a boky.
 • Cvičení má také relaxační účinky a při správně provedené technice lze efektivně spalovat tuky.

Výhody a nevýhody

Ve srovnání s dalšími podobnými přístroji ke cvičení si stepper jednoznačně vede v ohledu cenové dostupnosti a skladnosti. Základní a levné modely jsou dobře dostupné a lze je doma snadno uskladnit. Při cvičení intenzivně cílí zejména na stehenní a hýžďové svaly, a slouží tak především pro tvarování, zpevňování a rozvoj svalové hmoty na těchto partiích.

Naproti tomu dražší varianty se sice obvykle vyznačují rozměrnější stojanovou konstrukcí, avšak bývají opatřeny různými doplňky pro zapojení paží a horní části těla nebo měřícími funkcemi pro sledování efektivity tréninku. V tomto případě je ale potřeba myslet na to, že elektronicky řízený počítač bude vyžadovat napájení, nejčastěji prostřednictvím vyměnitelných tužkových baterií.

Výhody Nevýhody
Nízké pořizovací náklady Základní modely jsou určené pro zpevnění pouze některých svalových partií
Skladnost – malé rozměry Cvičení může vést ke zvětšení objemu v oblasti stehen a hýždí
Tichý provoz
Žádná spotřeba elektrické energie

Typy stepperů

Z hlediska konstrukce se tyto přístroje v základu rozdělují na takzvané mini steppery a stojanové. Specifickou kategorii pak představují twist steppery, které mohou jak mini, tak i stojanové. V řádcích níže vám jednotlivé typy podrobněji popíšeme a podíváme se na jejich výhody a nevýhody.

Mini steppery

Mini steppery poznáte podle jednoduché konstrukce, kterou tvoří pouze šlapací základna se dvěma nášlapy na nohy. Hodí se spíše pro občasné cvičení, při kterém se tvarují stehna a hýždě. Levnější modely obvykle nabízí horší možnosti v oblasti nastavení výšky kroku a celkové ergonomie a je také potřeba počítat s nižší životností. Dražší varianty naopak nabídnou kromě vyšší nosnosti také gumové expandéry pro posilování i horní části těla.

Stojanové steppery

Tento typ se vyznačuje rozměrnější konstrukcí, která se skládá ze stepperu, stojanu a madel. Právě madla poskytují při cvičení oporu a zajišťují tak větší bezpečnost a lepší stabilitu. Nevýhodou je, že jsou stojanové steppery dražší, těžší a méně skladné. Naproti tomu ale nabízí lepší vybavenost v podobě hydraulických tlumičů pro přesné nastavení odporu nebo funkce pro měření tepu a jiné. Své využití tak často nachází v komerční oblasti. 

Twist steppery

Jako twist steppery se označují varianty umožňující boční nášlap a větší vytočení boků. Díky tomuto provedení posílíte i další svalové partie, intenzivněji cílí zejména na problémové boky nebo zádové či břišní svalstvo. Jsou také velmi efektivní na vnitřní stranu stehen, která bývá problémem zejména žen a dívek. Twist steppery najdete v provedení mini i stojanovém.  

Nastavení zátěže 

Možnost regulace a individuálního nastavení zátěže je obecně u posilovacích strojů velmi důležité. Díky tomu může přístroj používat více osob, navíc získáte možnost posouvat svůj trénink a výkony na lepší úroveň. Klasické mini steppery však regulaci zátěže neumožňují – obtížnost lze korigovat pouze prostřednictvím změny výšky nášlapu. U stojanových stepperů se pak regulace zátěže řeší prostřednictvím hydraulických tlumičů nebo magnetické brzdy.

Nastavení posuvem tlumičů

Pokud je součástí stepperu pevný tlumič, pak se zátěž reguluje jeho manuálním posuvem po páce šlapky. Jde o poměrně zdlouhavou záležitost ve srovnání s jinými řešeními, navíc je rozsah zátěže značně omezený.

Regulace otočením tlumiče

Mezi nejvíce rozšířená řešení patří steppery s otočným tlumičem. Ten obvykle disponuje stupnicí s několika hodnotami, které při nastavení přibližují intenzitu zátěže. Levnější modely mohou mít omezenou životnost tlumičů. Pokud už dopředu víte, že budete zátěž regulovat často, ať už skrze svou potřebu či více osob, investujte do kvalitního značkového přístroje. Ověření výrobci jsou vám navíc schopni v případě potíží poskytnout i patřičný servis. 

V tomto ohledu se vyplatí sledovat, zda je možné měnit intenzitu zátěže i během tréninku. Některá patentovaná řešení to umožňují, jiná ne – v takovém případě je nutné pro změnu zátěže přerušit trénink.

Magnetická brzda

Steppery vybavené magnetickou brzdou mají typicky vyšší pořizovací cenu. Pracují na principu permanentního magnetu, jehož poloha reguluje zátěž. Řadí se do skupiny profesionálních přístrojů, a tak se s nimi setkáte především v posilovnách a fitness centrech. Jejich výhodou je dlouhá životnost, avšak u modelů nižších tříd je třeba zohlednit vyšší hlučnost způsobenou řetězovými převody.

Displej a funkční vybavení

LCD displej dnes najdete u celé řady stepperů, a to jak mini, tak i stojanových. Levnější modely zobrazují obvykle pouze základní údaje, například délku cvičení nebo počet kroků. Někdy bývá zahrnuto i počítání spálených kalorií. V tomto případě je však třeba si uvědomit, že pokud nelze do přístroje zadat vaše základní údaje o hmotnosti, výšce, věku a podobně, jde bude se jednat o ryze orientační hodnotu.

Měření tepové frekvence

Stojanové steppery pak zpravidla nabízí více funkcí, mezi ty nejvýznamější patří především snímač tepu. V tomto ohledu se můžete setkat s několika zpracováními, ne všechny však nabízí maximálně přesné hodnoty.

 • Ušní snímač nebo dotykový snímač (Hand-pulse) najdete u většiny stepperů. Při cvičení jsou poměrně nepohodlné a skrze svou nízkou přesnost se hodí jen pro hrubou orientaci.
 • Hrudní pás je co do komfortu při cvičení mnohem pohodlnější, a navíc poskytuje zcela přesné měření tepu. 

Naměřená tepová frekvence, která je klíčovým údajem pro dosažení efektivního cvičení, se pak zobrazuje na displeji počítače. Můžete si tak snadno ohlídat, že váš trénink není zbytečně vysilující ani zbytečně mírný. Ideálně by se intenzita při cvičení měla pohybovat mezi 55–70 % vaší maximální tepové frekvence. Vhodná délka tréninku by pak dle náročnosti měla dosahovat 30 až 60 minut.

Nastavení údajů o uživateli

Jak už bylo zmíněno výše, většina základních modelů neumožňuje vytvoření vlastního profilu, do něhož by bylo možné zadat osobní údaje uživatele. S touto možností se však setkáte u dražších profesionálních stepperů, které tak mohou efektivně sloužit i pro měření tělesného tuku, BMI (indexu tělesné hmotnosti) a BMR (bazálního metabolického výdeje).

Další funkce

Na displeji se může dle kvality výrobku zobrazovat celá řada parametrů. Přehled těch nejčastějších najdete níže.

 • Frekvence šlapání,
 • tepová frekvence,
 • spotřeba kalorií,
 • ušlá vzdálenost během tréninku,
 • rychlost,
 • délka cvičení,
 • teplota,
 • hodiny,
 • budík nebo časovač pro časové vymezení tréninku.

Skladnost a hmotnost

Jednou z největších výhod mini stepperů je právě jejich skladnost. Přístroj snadno po cvičení schováte například do úložného prostoru postele nebo do skříně, a tak vám nikde nebude překážet ani se na něj prášit. Hmotnost mini stepperů pak obvykle nepřesahuje více jak 10 kg, takže ani v tomto ohledu nemají na úložný prostor příliš vysoké nároky.

Naproti tomu hmotnost stojanových stepperů se pohybuje okolo 60 kg a více, což s sebou přináší i horší přenositelnost. Skrze těžší a robustnější konstrukci se však zvyšuje jejich nosnost. Při cvičení zaberou poměrně dost místa, a tak jistě oceníte modely s možností složení do úspornější polohy.

Nosnost a ergonomie rámu

Nosnost stepperu se vždy odvíjí od provedení a masivnosti rámu. Při výběru proto doporučujeme přihlédnout zejména k ověřeným prodejcům a sáhnout po kvalitním výrobku, jehož údaje o nosnosti nejsou zcela nereálné. 

Lépe jsou na tom v tomto ohledu stojanové steppery, jejichž nosnost se pohybuje v rozmezí od 120 až do 150 kg. Bez problémů je tak mohou využívat i osoby s robustní postavou nebo nadváhou. O něco hůř jsou na tom mini steppery s méně robustním rámem, které mívají nosnost obvykle jen okolo 100 kg.

Stabilita

Aby bylo cvičení na stepperu bezpečné, je potřeba jej umístit na rovný, pevný a neklouzavý povrch. Pro lepší stabilitu však většina přístrojů nabízí seřizovací nožičky, pomocí kterých snadno vyrovnáte nerovnosti podlahy. V případě většího stepperu pak hrozí poškrábání parket, proto na škodu nebude volba přístroje s ochrannou gumou na spodní straně. Snadný transport především stojanových stepperů pak zajišťují posuvná kolečka.

Cena

Jednou z často zmiňovaných výhod stepperů je jejich cenová dostupnost. I mezi těmito přístroji však najdete drahé špičkově vybavené modely, které potěší náročné uživatele nebo své využití najdou v komerční oblasti. V každém případě si na trhu každý přijde na své, záleží především na tom, co od přístroje očekáváte.

Vyplatí se investovat do stepperu od renomovaných výrobců a ověřených prodejců. Přední příčky v oblíbenosti obsazují přístroje značek Crevit, InSPORTline, Capital, HMS, Spartan, TUNTURI nebo Hop-Sport. Vedle toho sledujte také délku záruky a zajištění servisu. U velkých stojanových stepperů je vhodné vsadit na firmu zajišťující v případě poruchy servis i zákazníka doma. Obejdete se tak bez vynaložení dalších nákladů na dopravu. 

Cena do 2 000 Kč

V této cenové relaci na vás čeká poměrně široký výběr mini stepperů pro domácí použití, případně modelů s expandéry a madly. I základní modely bývají vybaveny LCD displejem, který však zobrazuje jen základní hodnoty. Pochopitelně nelze počítat s nadstandardní výbavou, obvykle se ale dočkáte zobrazení orientační hodnoty spálených kalorií, doby tréninku či počtu kroků.

Cena od 2 000 do 10 000 Kč

S rostoucí cenou se rozšiřuje nabídka splňující představy i náročnějších uživatelů. Dočkáte se pokročilejších mechanismů, modelů s magnetickými brzdami či elektronickým ovládáním a počítačem s mnoha funkcemi. Výjimkou dnes nejsou ani steppery s Bluetooth připojením, pomocí kterého spárujete přístroj s aplikací v chytrém mobilním telefonu. Díky tomu lze sledovat celou řadu parametrů, dokumentovat, ukládat a sdílet data z vašich tréninků.

Cena nad 10 000 Kč

Steppery s pořizovací cenou v řádech desítek tisíc korun uspokojí především profesionály. Setkáte se s nimi v posilovnách, fitness centrech a dalších komerčních oblastech. Jde o špičkové přístroje s odolnou konstrukcí, které obvykle nabízí širokou škálu možností nastavení. Disponují pokročilými technologiemi a umožňují měření celé škály hodnot pro dosažení maximálně efektivního tréninku.

Jak cvičit na stepperu

Tento fitness sortiment je populární především mezi ženami. Simuluje chůzi do schodů, ale ke kloubům je mnohem šetrnější. Má pozitivní vliv na zdraví a fyzickou kondici a při správně nastaveném tréninkovém plánu napomáhá při zpevnění a tvarování problematických partií.

Technika cvičení

Pro správné provedení cviků je důležitá dobře zvládnutá technika cvičení. Dodržujte proto několik základních, jednoduchých pravidel.

 • Postavte se na stroj vždy tak, abyste měli obě chodidla dobře zafixovaná a podepřená.
 • Držte se vzpřímeně a pažemi při cvičení pohybujte stejně, jako když běháte.
 • Při cvičení na stojanovém stepperu zvýšíte intenzitu tréninku tím, že nepoužijete postranní madla.
 • Vyhněte se nejen podpírání, ale i předklánění trupu. To vše snižuje účinnost tréninku.
 • Vytvářejte rovnoměrný tlak zapojením všech svalových skupin spodních partií. 
 • Po celou dobu tréninku se snažte plně využívat výšku páky plošiny. Krátké a rychlé pohyby na stepperu zbytečně namáhají achilovky. 

Nezanedbávejte rozcvičku a prohřátí těla

Rozcvička a strečink by se neměli opomíjet před žádným fyzickým výkonem. Vhodné je se protáhnout nejen na začátku tréninku, ale i na jeho konci. Stačí pár minut a několik základních cviků, pomocí kterých rozhýbáte všechny končetiny a klouby do maximálního rozsahu, jaký vám tělo aktuálně dovolí. 

 

Často kladené dotazy k stepperům

Jak a jaký stepper vybrat?

Zprvu se budete muset rozhodnout, jaký typ stepperu zvolíte. Jednotlivé modely se odlišují svou konstrukcí a funkční výbavou, to vše jde pochopitelně ruku v ruce s pořizovací cenou. Levnější steppery při cvičení cílí pouze na spodní partie, dražší varianty disponují i expandéry pro posílení horní části těla. Sledujte také možnosti regulace zátěže a údaje o maximální nosnosti a hmotnosti, od které lze odvodit, nakolik je daný stepper robustní.

Pro koho je stepper určený?

Stepper nebo též přístroj simulující přirozený pohyb do kopce či stoupání do schodů je ideální volbou pro všechny, kteří sní o dokonale vytvarovaných nohách. Není určený pouze pro ženy, cvičit na něm mohou i muži, a to bez ohledu na věk. Cvičení na něm je snadné a můžete se při tom dokonce dívat i na televizi. V kombinaci se silovým tréninkem se jedná o ideální cvičební pomůcku pro zlepšení fyzické kondice, zpevnění a vytvarování těla. 

Jak se o stepper správně starat?

Každé sportovní náčiní si žádá údržbu. V tomto ohledu jsou ale steppery poměrně nenáročné a vše zvládnete povětšinou bez nutnosti povolat profesionála. Doporučuje se po každém cvičení přístroj přetřít vlhkým hadříkem a ošetřit dezinfekčním prostředkem, který zabrání hromadění virů a bakterií. Čas od času také překontrolujte dotažení šroubů. Z dlouhodobého hlediska je vhodné pořídit stepper u firmy poskytující i servis.

Iva Koňaříková se ráda zabývá tématy aktivního životního stylu. Do jejího repertoáru tak spadají i nejrůznější cvičební pomůcky a stroje, mezi kterými nechybí ani steppery. Díky přehledu v této oblasti a pečlivě připraveným rešerším dokáže identifikovat nejdůležitější parametry, které byste měli při výběru těchto pomocníků sledovat. Mezi její témata dále patří eliptické trenažéry nebo třeba tatami žíněnky.
Redaktorka

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.9 z 9 hlasů