Test a recenze nejlepších
štípačů dřeva a jak je vybrat

Obrázek štípače dřeva

Dřevem topí v dnešní době velká spousta domácností. Všichni tito lidé jistě moc dobře ví, jak náročná je kompletní příprava dřeva na nadcházející topnou sezónu. Dřevo je zapotřebí vytěžit, přivézt, nařezat a v neposlední řadě i naštípat. Při tom se většina zapotí asi nejvíce.

Poslední pracovní krok vám mohou ve velké míře usnadnit štípače dřeva nebo chcete-li štípačky na dřevo. Zařízení, do kterých pouze umísťujete špalky a o samotný proces štípání se nikterak nestaráte.

Štípače dřeva jsou věrným pomocníkem. Na první pohled jednoduše vyhlížející zařízení může nabývat hned několika podob. Abyste zvolili ten správný model, začtěte se do kapitol tohoto článku, kde naleznete odpovědi spojené s volbou konkrétních technických parametrů.


Nejlepších 10 štípačů dřeva dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Typ

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled štípače dřeva Scheppach HL 650

Scheppach HL 650

horizontální

6 000 Kč

Náhled štípače dřeva Scheppach HL 1010

Scheppach HL 1010

vertikální

16 000 Kč

Náhled štípače dřeva Lumag HOS 9A

Lumag HOS 9A

vertikální

12 000 Kč

Náhled štípače dřeva HECHT 6100

HECHT 6100

vertikální

13 000 Kč

Náhled štípače dřeva Scheppach HL 450 Vario

Scheppach HL 450 Vario

horizontální

5 000 Kč

Náhled štípače dřeva Scheppach HL 1500

Scheppach HL 1500

vertikální

21 000 Kč

Náhled štípače dřeva Scheppach HL 850

Scheppach HL 850

vertikální

14 000 Kč

Náhled štípače dřeva Scheppach HL 1200s

Scheppach HL 1200s

vertikální

19 000 Kč

Náhled štípače dřeva Lumag HOS 12A

Lumag HOS 12A

vertikální

17 000 Kč

Náhled štípače dřeva HECHT 681

HECHT 681

vertikální

11 000 Kč

Testování a recenze štípačů dřeva pro letošní rok

Podrobný test štípačů dřeva zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných štípačů dřeva. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o štípače dřeva, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké štípače dřeva, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat štípač dřeva

1. Typ štípače

2. Štípací tlak

3. Délka a průměr polen

4. Napájení

5. Příkon a otáčky

6. Hmotnost

7. Bezpečnost práce

8. Příslušenství

9. Ceny

Při nákupu štípačky na dřevo narazíte na dvě základní varianty provedení. Ty si představíme hned v úvodu a teprve poté se zaměříme na jednotlivé vlastnosti těchto přístrojů.

Zajímat byste se měli například o štípací tlak, který prezentuje jednu z nejdůležitějších hodnot. Výslednou volbu nového zařízení musíte uzpůsobit také podle toho, jakou délku a průměr polen budete štípat. Vedle typu použitého napájení je zásadní i celkový příkon.

Nakonec se zmíníme o přibližných hmotnostech strojů a prozradíme vám, jaké příslušenství vám může usnadnit práci se štípačem dřeva. Chybět ostatně nebudou ani přibližné pořizovací náklady vybraných modelů.


1. Typ štípače

Nejdůležitější rozhodnutí při výběru štípačky na dřevo musíte provést hned v samotném prvopočátku. Z pohledu konstrukce a dílčích technických parametrů lze vybírat ze dvou typů štípačů, přitom každý z nich přináší jisté výhody a nevýhody. Zároveň se hodí pro štípání toho či onoho dřeva.

 • Horizontální štípače dřeva
 • Vertikální štípače dřeva

Obě varianty fungují podobně. Zařízení jsou vždy opatřena prostorem pro uložení špalku, štípacím mechanismem a klínem, který za vás provede požadovanou práci. O vše potřebné se stará hydraulický píst tlačící dřevo proti klínu nebo klín proti dřevu.

Horizontální štípače dřeva

Jak už prozrazuje název této kategorie produktů, dřevo budete štípat vodorovně. Tyto štípačky dřeva jsou svým vzhledem a tvarem velice podobné dřevěným kozám. To znamená, že jsou konstruovány na délku. V přední či spodní části mají obvykle motor a navrchu plochu pro uložení špalku s mechanismem, který tlačí dřevo na klín.

Ve prospěch těchto modelů hovoří určitě nižší pořizovací náklady a celkem pohodlná mobilita díky menší hmotnosti. I se skladností budete spokojeni. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že horizontální štípač dřeva není primárně určen pro nadměrné zatěžování. A to jak do množství štípaného dřeva, tak do délky a průměru jednotlivých polen.

Horizontální štípačku dřeva si proto pořizují lidé, kteří ročně ztopí do 10 kubíků dřeva v krbu nebo krbových kamnech.

Vertikální štípače dřeva

Tento typ štípačky je zcela odlišný oproti předchozímu popisovanému provedení. Vertikální znamená, že dřevo pokládáte na štípač na výšku. Tato poloha a pohyb štípání jsou velice podobné těm, když si dřevo naštípete s pomocí sekery.

Vertikální modely se vyznačují poměrně velkou a stabilní základnou. Ta se promítá i do narůstající hmotnosti, takže i manipulace se strojem je trochu obtížnější. V tomto případě pokládáte špalek na podpěru a z vrchu na něj spouštíte klín. Velkou výhodou horizontálních štípačů dřeva je především štípací tlak, který si poradí s delšími a silnějšími poleny.

Do těchto zařízení se vyplatí investovat těm, kdo ročně připravují 15 kubíků dřeva a více. Například, když potřebujete vytápět jednu či více nemovitostí s pomocí kotle na tuhá paliva.


2. Štípací tlak

Jeden z nejdůležitějších parametrů štípaček dřeva. Pod tímto výrazem si můžete představit sílu udávanou v tunách, která působí na poleno dřeva. Z této charakteristiky logicky vyplývá, že čím větší bude štípací tlak, tím snadněji přeštípneme delší a širší polena.

Pokud jde o horizontální štípače, jejich štípací tlak se pohybuje v rozmezí od 4 do 7 tun. To víceméně odpovídá jejich použití. U vertikálních štípačů dřeva se domůžete mnohem větší síly stroje. V jejich případě je štípací tlak v rozmezí 6 až 25 tun. Pokud byste zakoupili štípačku na dřevo se štípacím tlakem nad 20 tun, lze ji s jistotou označit za profesionální zařízení. Pro domácí užití si však vystačíte s tlakem do 12 – 15 tun.

Z těchto informací je patrné, že s rostoucím štípacím tlakem poroste také cena štípače dřeva. Větší tlak si samozřejmě jednodušeji poradí i s mnohem tvrdšími a sukatějšími dřevinami, takže i k tomu byste měli při nákupu štípačky na dřevo přihlížet. Obecně platí, že je lepší výkon naddimenzovat než poddimenzovat. Při slabém štípacím tlaku byste se mohli dočkat toho, že spoustu polen nerozštípneme až dolů a budete je muset roztrhávat rukama. A to je zbytečná práce navíc.


3. Délka a průměr polen

Se štípacím tlakem a vůbec volbou ideálního štípače dřeva souvisí ještě další dva technické parametry, na které byste se měli zaměřit. Konkrétní model štípačky na dřevo volte podle toho, jak velká polena chcete štípat. V tomto směru vás budou zajímat tyto údaje.

 • Maximální délky štípaného polena
 • Maximální průměr štípaného polena

Maximální délka štípaného polena

Každý člověk používá pro přikládání do kotle či krbu odlišně dlouhá polena. To samé platí i při uskladnění dřeva v rázu. Podle toho je třeba zvolit nejprve vhodnou štípačku a pak i tlak, který si s takovými poleny bez problému poradí.

 • Horizontální štípače dřeva jsou vodné pro maximální délku polen do 50 – 60 centimetrů.
 • Vertikální štípače dřeva si dokáží poradit s maximální délkou polen až 135 centimetrů.

Maximální průměr štípaného dřeva

Vedle délky by vás měl zajímat také průměr vkládaného polena, se kterým si bude schopna štípačka na dřevo poradit. V tomto směru platí celkem jednoduché pravidlo, že horizontální štípače dřeva pojmou polena do 25 – 30 centimetrů průměru. Naopak pro větší průměry polen jsou vhodné vertikální štípače dřeva. Ty si dokáží poradit s šířkou až 54 centimetrů a více.


4. Napájení

Jak asi správně tušíte, hnací silou většiny novodobých štípačů dřeva jsou výkonné elektromotory. To znamená zařízení, která stačí připojit do elektřiny a bez problému fungují. Zde si pohlídejte pouze jediné, a tím je správná zásuvka pro konkrétní model štípačky.

 • Většina horizontálních štípačů je napájena 230 V
 • Vertikální štípače jsou provozovány na 400 V zásuvku

Vedle širokého zastoupení elektrických štípačů dřeva můžete samozřejmě narazit i na další alternativy. Jednou z nich je například benzínová štípačka dřeva. Výjimkou nejsou ani modely s vývodem na hnací hřídel traktoru. Takové modely lze celkem s jistotou označit za mobilní, protože s nimi můžete štípat dřevo nezávisle na přívodu elektrické energie. Takže například na chatě, kde nemáte elektřinu, v lese apod.


5. Příkon a otáčky

Neopomenutelným parametrem elektrických štípačů dřeva je také příkon udávaný ve Wattech. Nejčastěji narazíte na zkratku „W“. I to je celkem jasně vypovídající údaj o tom, jak výkonné zařízení si pořizujete a s jakou průměrnou spotřebou elektrické energie můžete počítat.

Příkon štípačky na dřevo se samozřejmě liší podle typu zakoupeného modelu. Obvykle se však pohybuje od 1 500 W do 5 000 W. U některých silných profesionálních strojů dokonce i více.

V technických parametrech mimo jiné naleznete i počet otáček elektromotoru. I ty do značné míry korespondují s typem a výkonem daného zařízení. U nejslabších štípačů na dřevo docílíte otáček kolem 540 ot./min. Průměrně je to kolem 1 450 až 2 800 ot./min. u těch výkonnějších modelů.


6. Hmotnost

Jedním z posledních údajů, který vás bude při nákupu nového štípače dřeva zajímat je hmotnost celého zařízení. Je pochopitelné, že s rostoucím štípacím tlakem a větším výkonem docílíte i toho, že štípačka bude těžší. Pokud tedy plánujete časté přesouvání z místa na místo, vyndávání z garáže nebo kůlny ven a podobně, pak tento parametr neopomíjejte.

Nejlehčí jsou samozřejmě horizontální štípače dřeva, u kterých se povětšinou vejdete do 100 kilogramů. Mnohem těžší jsou vertikální štípače. U nich hmotnost startuje právě na pomyslné hranici 100 kilogramů. Zakoupit dokonce můžete stroje s váhou kolem 310 kilogramů. Pro jejich manipulaci jsou obvykle zapotřebí dva lidé.


7. Bezpečnost práce

Moderní štípače dřeva jsou obecně považovány za bezpečná zařízení minimálně oproti „samovýrobě“, kterou si mnozí jedinci sestaví doma. I přesto je vhodné dodržovat pár bezpečnostních zásad.

 • Prvopočátkem všeho by mělo být důkladné prostudování manuálu, kde se mimo bezpečnostních pokynů dozvíte i ty provozní. Ve výsledku spolu obě sféry úzce souvisí.
 • Když půjdete štípat dřevo, nezapomínejte na ochranné pomůcky. Nejčastěji jsou to rukavice a ochranné brýle.
 • Vzhledem k tomu, že většina štípačů dřeva dnes funguje na elektřinu, pohlídejte si elektrický kabel, abyste se do něj nezamotali nebo si jej v některé části nenarušili.
 • Štípejte pouze v případě, že obě vaše ruce jsou mimo oblast, kde dochází ke štípání dřevěných polen.

8. Příslušenství

K většině štípačů dřeva, a to především k těm vertikálním lze mimo jiné zakoupit řadu praktického příslušenství. Jsou to hlavně provozní doplňky a prvky rozšiřující možnosti takových strojů. Níže vás seznámíme s tím nejpodstatnějším, co by vám v tomto směru mohlo přijít vhod.

 • Čtyřramenný klín – Násada na klasický pevný klín většiny štípaček na dřevo. Tvar klínu je uzpůsoben tak, že při štípání dochází z rozdělení dřevěného polena nikoliv na dvě půlky, ale rovnou na čtyři díly. To celkem zrychluje práci se štípačkou a vy můžete dřevo ihned odvážet nebo uklízet do rázu.
 • Šestiramenný klín – Pro některé vertikální štípače lze dokonce zakoupit šestiramenný klín, který při jednou rozštípnutí vytvoří hned šest menších polen.
 • Prodloužený klín – Ten má obvykle minimálně dvojnásobnou délku oproti klasickému klínu. Je výbavou hlavně vertikálních štípačů dřeva, které si dokáží poradit i s poleny v délce až 135 centimetrů. Právě k jejich štípání slouží.
 • Rozšiřující klín Klín menší délky, který je však výrazně rozšířen, což přispívá k lepšímu rozštípnutí dřevěných polen.
 • Stojan – Především pro menší horizontální štípačky na dřevo máte možnost zakoupit šroubovaný stojan s kolečky.

U spotřebních a provozních věcí byste v žádném případě neměli zapomínat na hydraulický olej a jeho pravidelnou výměnu. Tím se vyvarujete jakýmkoliv problémům v budoucnu, například v podobě zadřeného motoru. U většiny strojů je také zapotřebí mazat některé pohyblivé části.


9. Cena

Vzhledem k tomu, že je štípač dřeva pomocníkem pro náročnější práci, neměli byste při jeho výběru podceňovat kvalitu zpracování. Zaměřujte se pouze na značkové výrobky a nakupujte u prověřených prodejců. Zajistíte si tím minimálně to, že vám štípačka na dřevo bude sloužit dlouhá léta bez jakýchkoliv vážnějších problémů. Mezi profesionální výrobce této techniky patří určitě značky Scheppach, Hecht, Lumag, Güde, Proma, Holzkraft a další.

Cena do 10 000 Kč

Při investici do 10 000 Kč si budete vybírat především z horizontálních štípačů dřeva. Většina z nabízených výrobků bude napájena 230 V a umožní vám štípat spíše menší dřevěná polena o výšce do 40 centimetrů s průměrem do 25 – 30 centimetrů. Vesměs jde o lehčí zařízení s hmotností do 100 kilogramů. Nepočítejte se štípacím tlakem větším, jak 7 tun.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V tomto případě se kromě levnějších horizontálních štípaček začínají objevovat také ty kvalitnější, včetně základních modelů vertikálních štípačů dřeva. Ty mohou mít příkon 2 200 – 3 500 W a jsou obvykle napájeny 400 V. Jde o stroje s vyšším štípacím tlakem od 7 do 13 tun. Taková zařízení si poradí s poleny s průměrem do 40 centimetrů a délkou až 125 centimetrů.

Cena od 20 000 Kč do 50 000 Kč

Tato cenová kategorie je otevřena náročnějším zákazníkům, kteří potřebují každoročně naštípat větší množství dřeva. Tyto štípačky mohou vážit 175 – 250 kilogramů a bez problému rozštípnou polena o průměru 50 centimetrů v délce nad 125 centimetrů. Štípací tlak bude od 15 do 20 tun.

Cena nad 50 000 Kč

Za cenu nad 50 000 Kč zakoupíte většinou profesionální značková zařízení, která jsou schopna odolávat velké pracovní zátěži a naštípou za vás podstatně větší polena, než jaká potřebujete pro běžné domácí topení. Ty nejvýkonnější stroje se hodí do specializovaných linek a jejich ceny mohou dosahovat výše 300 000 Kč.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Štípače dřeva
Průměrné hodnocení 4.3 z 21 hlasů