Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších štípačů dřeva

Aktualizováno:
Červen 2020
Autor:
Kamila Lorenzová, Anna Jílková

Ukázka produktu ve srovnání štípačů dřeva

Dřevem topí v dnešní době velká spousta domácností. Všichni tito lidé jistě moc dobře ví, jak náročná je kompletní příprava dřeva na nadcházející topnou sezónu. Dřevo je zapotřebí vytěžit, přivézt, nařezat a v neposlední řadě i naštípat. Při tom se většina zapotí asi nejvíce.

Poslední pracovní krok vám mohou ve velké míře usnadnit štípače dřeva nebo chcete-li štípačky na dřevo. Zařízení, do kterých pouze umísťujete špalky a o samotný proces štípání se nikterak nestaráte. Na první pohled jednoduše vyhlížející zařízení má hned několik různých variant. Abyste zvolili ten správný model, začtěte se do kapitol tohoto článku, kde najdete odpovědi spojené s volbou konkrétních technických parametrů.

Dočtete se o dvou základních typech štípaček a jaké výhody a nevýhody který z nich přináší. Naučíte se, jak poznat, že jde o výkonný stroj. A v neposlední řadě vám představíme také základy bezpečnosti práce s tímto strojem, který, jak zjistíte, vůbec nebezpečný není.


Nejlepší štípače dřeva dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ Orientační cena Aktuální cena
Recenze Scheppach HL 650
Scheppach HL 650 Horizontální 5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach HL 1010
Scheppach HL 1010 Vertikální 15 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Profi Tools PM4T-370
Profi Tools PM4T-370 Horizontální 4 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach HL 450 Vario
Scheppach HL 450 Vario Horizontální 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach HL 1500
Scheppach HL 1500 Vertikální 20 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach HL 850
Scheppach HL 850 Vertikální 14 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach HL 1200s
Scheppach HL 1200s Vertikální 18 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hecht 670
Hecht 670 Horizontální 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze VeGA LS6
VeGA LS6 Horizontální 6 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach HL 710 400 V
Scheppach HL 710 400 V Vertikální 11 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat štípač dřeva

Při výběru správného modelu záleží hned na několika okolnostech. Na začátku si rozmyslete, jak často budete štípač používat, kde budete štípání provádět, jaký typ dřeva budete štípat a jaká bude délka a šířka polen. Až si zodpovíte všechny tyto otázky, přečtěte si následující řádky, které vám napoví, jaký stroj pro vás bude ten nejvhodnější.

Při nákupu štípačky na dřevo narazíte na dvě základní varianty provedení. Ty si představíme hned v úvodu a teprve poté se zaměříme na jednotlivé vlastnosti těchto přístrojů.

Zajímat byste se měli například o štípací tlak, který představuje jednu z nejdůležitějších hodnot. Výslednou volbu nového zařízení musíte uzpůsobit také podle toho, jakou délku a průměr polen budete štípat. Zásadní je i typ použitého napájení a celkový příkon.

Nakonec se zmíníme o přibližných hmotnostech strojů a prozradíme vám, jaké příslušenství vám může usnadnit práci se štípačem dřeva. Chybět ostatně nebudou ani přibližné pořizovací náklady vybraných modelů.

Typ štípače

Nejdůležitější rozhodnutí při výběru štípačky na dřevo musíte provést hned v samotném prvopočátku. V případě konstrukce a dílčích technických parametrů lze vybírat ze dvou typů štípačů, přitom každý z nich přináší jisté výhody a nevýhody. Zároveň se hodí pro štípání toho či onoho dřeva.

 • Horizontální štípače dřeva
 • Vertikální štípače dřeva

Obě varianty fungují podobně. Zařízení jsou vždy opatřena prostorem pro uložení špalku, štípacím mechanismem a klínem, který za vás provede požadovanou práci. O vše potřebné se stará hydraulický píst tlačící dřevo proti klínu nebo klín proti dřevu.

Horizontální štípače dřeva

Jak už prozrazuje název této kategorie produktů, dřevo budete štípat vodorovně. Tyto štípačky dřeva jsou svým vzhledem a tvarem velice podobné dřevěným kozám. To znamená, že jsou konstruovány na délku. V přední či spodní části mají obvykle motor a navrchu plochu pro uložení špalku s mechanismem, který tlačí dřevo na klín.

Ve prospěch těchto modelů hovoří určitě nižší pořizovací náklady a celkem snadná manipulace díky menší hmotnosti. I se skladností budete spokojeni. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že horizontální štípač dřeva není primárně určen pro nadměrné zatěžování. A to jak co se týče množství štípaného dřeva, tak do délky a průměru jednotlivých polen.

Horizontální štípačku dřeva si proto pořizují lidé, kteří ročně spotřebují do 10 kubíků dřeva v krbu nebo krbových kamnech. Doporučuje se koupit ji rovnou i se stojanem, který výrazně zvýší komfort při práci.

Vertikální štípače dřeva

Tento typ štípačky je zcela odlišný oproti předchozímu popisovanému provedení. Vertikální znamená, že dřevo pokládáte na štípač na výšku. Tato poloha a pohyb štípání jsou velice podobné těm, když si dřevo naštípete s pomocí sekery.

Vertikální modely se vyznačují poměrně velkou a stabilní základnou. Ta se promítá i do narůstající hmotnosti, takže i manipulace se strojem je trochu obtížnější. V tomto případě pokládáte špalek na podpěru a z vrchu na něj spouštíte klín. Velkou výhodou vertikálních štípačů dřeva je především štípací tlak, který si poradí s delšími a silnějšími poleny.

Do těchto zařízení se vyplatí investovat těm, kdo ročně připravují 15 kubíků dřeva a více. Například, když potřebujete vytápět jednu či více nemovitostí s pomocí kotle na tuhá paliva.

Hybridní štípače dřeva

Existuje ještě jedna varianta, která je ovšem vzhledem ke své ceně využívaná téměř výlučně profesionály. Na těchto modelech si můžete zvolit, zda chcete pracovat horizontálně nebo vertikálně. Volíte podle typu štípaných polen.

Pro přehlednost uvádíme specifikace dvou základních typů ještě v následující tabulce. Údaje jsou zprůměrované a orientační, samozřejmě existují i produkty, které se uvedeným rozmezím vymykají.

 

HORIZONTÁLNÍ ŠTÍPAČ

VERTIKÁLNÍ ŠTÍPAČ

Hmotnost

Cca 50 kg

100 kg a více

Štípací tlak

4–6 t

7–12 t

Délka polen

Max 50 cm

Max 100 cm

Průměr polen

Max 25 cm

25 cm a více

Typ dřeva

Měkké

Tvrdé

Příkon

1500–2000 W

3000–5000 W

Typ motoru

Elektrický

Benzínový

Roční spotřeba dřeva

Max 10 kubíků

Neomezeno

Cena

5 000 Kč <

15 000 Kč <

Štípací tlak

Štípací tlak nebo také tlačná síla je jeden z nejdůležitějších parametrů štípaček dřeva. Pod tímto výrazem si můžete představit sílu udávanou v tunách, která působí na poleno dřeva. Z této charakteristiky logicky vyplývá, že čím větší bude štípací tlak, tím snadněji přeštípneme delší a širší polena.

Pokud jde o horizontální štípače, jejich štípací tlak se pohybuje v rozmezí od 4 do 7 tun. To víceméně odpovídá jejich použití – s měkkým dřevem si poradí snadno, ale s tvrdšími kousky mohou mít problémy. U vertikálních štípačů dřeva se dočkáte mnohem vyšší síly stroje. V jejich případě je štípací tlak v rozmezí 6 až 25 tun. Pokud byste zakoupili štípačku na dřevo se štípacím tlakem nad 20 tun, lze ji s jistotou označit za profesionální zařízení. Pro domácí užití si však vystačíte s tlakem do 12–15 tun.

S rostoucím štípacím tlakem poroste také cena štípače dřeva. Větší tlak si samozřejmě snáze poradí i s mnohem tvrdšími a sukovitějšími dřevinami, takže i k tomu byste měli při nákupu štípačky na dřevo přihlížet. Obecně platí, že je lepší výkon naddimenzovat než poddimenzovat. Při slabém štípacím tlaku byste se mohli dočkat toho, že spoustu polen nerozštípnete až dolů a budete je muset roztrhávat rukama. A to je zbytečná práce navíc.

Délka a průměr polen

Se štípacím tlakem a vůbec volbou ideálního štípače dřeva souvisí ještě další dva technické parametry, na které byste se měli zaměřit. Konkrétní model štípačky na dřevo volte podle toho, jak velká polena chcete štípat. V tomto směru vás budou zajímat tyto údaje.

Maximální délka štípaného polena

Každý člověk používá pro přikládání do kotle či krbu odlišně dlouhá polena. To samé platí i při uskladnění dřeva v rázu. Podle toho je třeba zvolit nejprve vhodnou štípačku a pak i tlak, který si s takovými poleny bez problému poradí.

 • Horizontální štípače dřeva jsou vodné pro maximální délku polen do 50 centimetrů.
 • Vertikální štípače dřeva si dokáží poradit s maximální délkou polen i přes 100 centimetrů.

Maximální průměr štípaného dřeva

Vedle délky by vás měl zajímat také průměr vkládaného polena, se kterým si bude schopna štípačka na dřevo poradit. V tomto směru platí celkem jednoduché pravidlo, že horizontální štípače dřeva pojmou polena do 25 centimetrů průměru. Naopak pro větší průměry polen jsou vhodné vertikální štípače dřeva. Ty si dokáží poradit s šířkou až 50 centimetrů a více (Zdroj: Wikipedia).

Pohon

Přestože hnací silou většiny novodobých štípačů dřeva jsou výkonné elektromotory, existují i další varianty – například štípačky na benzínový pohon nebo takové, které se dají napojit přímo na hnací hřídel traktoru.

Elektrický motor

Zařízení stačí připojit do elektřiny a bez problému fungují. Zde si pohlídejte pouze jediné, a tím je správná zásuvka pro konkrétní model štípačky. Zatímco většina horizontálních štípačů je napájena 230 V, vertikální štípače jsou provozovány na 400 V zásuvku.

Benzínový motor

Stroje na benzínový pohon budou těžší a dražší. Kromě toho budou ale také silnější a další výhodu mají v tom, že je můžete používat v podstatě kdekoli a nemusíte se omezovat jen na dosah elektrické šňůry.

Hnací hřídel traktoru

Tyto štípačky využívají ke svému chodu motor traktoru, k němuž jsou kabelem připojeny. Protože tím pádem vlastně nemají vlastní pohon, jsou levnější, a můžete je využít kdekoli, kam traktorem dojedete, klidně přímo v lese.

Příkon a otáčky

Možná si ještě vzpomínáte na doby, kdy prodejci udávali výkonnost štípače na dříví v koňských silách (HP).  Tento způsob už je dnes ovšem zastaralý a už se dokonce používat nesmí. Nejdůležitějšími výkonnostními parametry jsou délka štípání a štípací síla. Kromě nich vám o výkonu zařízení hodně řeknou také příkon a otáčky.

Příkon je udávaný ve wattech. Sdělí vám, jak výkonné zařízení si pořizujete a s jakou průměrnou spotřebou elektrické energie můžete počítat. Příkon štípačky na dřevo se samozřejmě liší podle typu zakoupeného modelu. Obvykle se však pohybuje od 1 500 W do 5 000 W. U některých silných profesionálních strojů dokonce i více.

V technických parametrech naleznete také počet otáček motoru. I ty do značné míry korespondují s typem a výkonem daného zařízení. U nejslabších štípačů na dřevo docílíte otáček kolem 540 ot./min. U těch výkonnějších se průměr pohybuje kolem 1 450 až 2 800 ot./min.

Rychlost vracení klínu

Jedná se o něco méně důležitý parametr, který navíc nezjistíte z téměř žádného popisu produktu. Výrobci totiž rychlost vracení klínu do původní polohy nijak neměří, ani neuvádějí. V podstatě jde jen o to, jak rychle se klín štípačky vrátí na své původní místo, a vy tak můžete nasadit další polínko a pokračovat v práci. Čím rychleji se klín vrací, tím více vám to může urychlit celkový proces štípání. V žádném případě si ale nepředstavujte nějaký okamžitý pohyb, moc velká rychlost by totiž mohla způsobovat častější zranění. Zjistíte ji pouze v tom případě, když budete mít možnost si štípačku dopředu vyzkoušet.

Ergonomie a snadnost obsluhy

Aby vám mohl štípač dřeva opravdu dobře sloužit a stal se vaším pomocníkem, musí se dát také dobře a snadno ovládat. V opačném případě by totiž mohl nadělat nakonec ještě více škody, než užitku. Z hlediska ovládání stroje je velmi důležité, abyste mohli štípač ovládat oběma rukama. Zároveň dbejte i na to, aby byl stroj dostatečně stabilní, držel na svém místě a neměl šanci se překlopit ani při použití síly. Při delší práci se dřevem se vám určitě bude hodit i nastavitelnost výšky, abyste se nemuseli k polenům pořád předklánět nebo natahovat.

Hmotnost

Jedním z posledních údajů, který vás bude při nákupu nového štípače dřeva zajímat, je hmotnost celého zařízení. Je pochopitelné, že s rostoucím štípacím tlakem a větším výkonem musíte počítat i s tím, že štípačka bude těžší. Pokud tedy plánujete časté přesouvání z místa na místo, vyndávání z garáže nebo kůlny ven a podobně, pak tento parametr neopomíjejte.

Nejlehčí jsou samozřejmě horizontální štípače dřeva, u kterých se povětšinou vejdete do 100 kilogramů. Mnohem těžší jsou vertikální štípače. U nich hmotnost startuje právě na pomyslné hranici 100 kilogramů. Zakoupit dokonce můžete stroje s váhou kolem 310 kilogramů. Pro jejich manipulaci jsou obvykle zapotřebí dva lidé. U obou typů si můžete manipulaci usnadnit, když si pořídíte model s kolečky.

Příslušenství

K většině štípačů dřeva, a to především k vertikálním, lze mimo jiné zakoupit řadu praktického příslušenství. Jsou to hlavně provozní doplňky a prvky rozšiřující možnosti takových strojů. Níže vás seznámíme s tím nejpodstatnějším, co by vám v tomto směru mohlo přijít vhod.

 • Čtyřramenný klín – Násada na klasický pevný klín většiny štípaček na dřevo. Tvar klínu je uzpůsoben tak, že při štípání dochází z rozdělení dřevěného polena nikoliv na dvě půlky, ale rovnou na čtyři díly. To celkem zrychluje práci se štípačkou a vy můžete dřevo ihned odvážet nebo uklízet do rázu.
 • Šestiramenný klín – Pro některé vertikální štípače lze dokonce zakoupit šestiramenný klín, který při jednou rozštípnutí vytvoří hned šest menších polen.
 • Prodloužený klín – Takový klín si poradí s nadprůměrně dlouhými poleny. Jeho délka je oproti klasickému klínu dvojnásobná a jsou jím vybaveny hlavně vertikální štípače, které si tak dokáží poradit s poleny v délce až 135 centimetrů.
 • Rozšiřující klín – Klín kratší, ale výrazně širší, který snáze rozštípne široká sukovitá polena.
 • Stojan – Především pro menší horizontální štípačky na dřevo máte možnost zakoupit šroubovaný stojan s kolečky.

Údržba stroje

U spotřebních a provozních věcí byste v žádném případě neměli zapomínat na hydraulický olej a jeho pravidelnou výměnu. Tím se vyvarujete problémům v budoucnu, například v podobě zadřeného motoru. U většiny strojů je také zapotřebí mazat jeho pohyblivé části. Olej skladujte na suchém místě.

Pravidelnou údržbu zvládnete s klidem sami, v případě potřeby vám poradí přiložený návod nebo různé rady na internetu. Se servisem už je to ovšem o něco horší. Při výběru štípače tak dbejte i na dostupnost servisu a náhradních dílů. Radíme raději sáhnout po známějších značkových modelech, které mají dostupnější opravářskou síť. Navíc na ně snadněji seženete náhradní díly a větší množství příslušenství.

Tipy na práci se štípačkou

Moderní štípače dřeva jsou obecně považovány za bezpečná zařízení – minimálně oproti „samovýrobě“, kterou si mnozí jedinci sestaví doma. Přesto je vhodné dodržovat pár zásad, které jednak zvýší vaši bezpečnost, jednak usnadní práci se strojem.

 • Prostudujte si manuál. Mimo bezpečnostních pokynů se tam dozvíte i ty provozní. Ve výsledku spolu obě sféry úzce souvisí.
 • Ochranné pomůcky. Když půjdete štípat dřevo, nezapomínejte na rukavice a ochranné brýle. Při práci také chraňte svůj sluch.
 • Rovný podklad. Štípačku umístěte na rovnou zem, kde může stabilně stát a nebude se naklánět.
 • Obě ruce. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme stroj ovládat vždy dvěma rukama. U vertikálních strojů je dokonce obouruční úchop stanoven zákonem. Vždy štípejte pouze v případě, že obě vaše ruce jsou mimo oblast, kde dochází ke štípání dřevěných polen.
 • Suchá polena. Pokud máte dřevo mokré, doporučujeme jej nejdříve nechat vyschnout. Se suchým materiálem se pracuje výrazně lépe.
 • Ve směru vláken. Nikdy nedávejte špalek do štípačky napříč, vždy štípejte podélně, po směru vláken.

Cena

Vzhledem k tomu, že je štípač dřeva pomocníkem pro náročnější práci, neměli byste při jeho výběru podceňovat kvalitu zpracování. Zaměřujte se pouze na značkové výrobky a nakupujte u prověřených prodejců. Zajistíte si tím minimálně to, že vám štípačka na dřevo bude sloužit dlouhá léta bez jakýchkoliv vážnějších problémů. Mezi profesionální výrobce této techniky patří určitě značky Scheppach, Hecht, Lumag, Güde, Proma, Holzkraft a další.

Cena do 10 000 Kč

Při investici do 10 000 Kč si budete vybírat především z horizontálních štípačů dřeva. Většina z nabízených výrobků bude napájena 230 V a umožní vám štípat spíše menší dřevěná polena o výšce do 40 centimetrů s průměrem do 25–30 centimetrů. Vesměs jde o lehčí zařízení s hmotností do 100 kilogramů. Nepočítejte se štípacím tlakem větším jak 7 tun.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V tomto případě se kromě levnějších horizontálních štípaček začínají objevovat také ty kvalitnější, včetně základních modelů vertikálních štípačů dřeva. Ty mohou mít příkon 2 200 – 3 500 W a jsou obvykle napájeny 400 V. Jde o stroje s vyšším štípacím tlakem od 7 do 13 tun. Taková zařízení si poradí s poleny s průměrem do 40 centimetrů a délkou až 125 centimetrů.

Cena od 20 000 Kč do 50 000 Kč

Tato cenová kategorie je otevřena náročnějším zákazníkům, kteří potřebují každoročně naštípat větší množství dřeva. Tyto štípačky mohou vážit 175 – 250 kilogramů a bez problému rozštípnou polena o průměru 50 centimetrů v délce nad 125 centimetrů. Štípací tlak bude od 15 do 20 tun.

Cena nad 50 000 Kč

Za cenu nad 50 000 Kč zakoupíte většinou profesionální značková zařízení, která jsou schopna odolávat velké pracovní zátěži a naštípou za vás podstatně větší polena, než jaká potřebujete pro běžné domácí topení. Ty nejvýkonnější stroje se hodí do specializovaných linek a jejich ceny mohou dosahovat výše 300 000 Kč.