Test 10 nej stolních fotbalů 2023 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
stolních fotbalů

Aktualizováno:

Vzpomínáte se slzou v oku na dlouhé hodiny trávené u táhel stolního fotbalu s touhou pokořit svého protihráče a vstřelit rozhodující gól? Účastníte se dodnes amatérských turnajů, nebo vám hra pravidelně zpestřuje rodinná či přátelská setkání? Uvažujete, že byste do jejích tajů začali postupně zasvěcovat své dorůstající ratolesti?

Stolní fotbálek spatřil světlo světa již v 19. století v souvislosti se stoupající popularitou „velkého“ fotbalu. V 50. letech 20. století založili milovníci této hry dokonce vlastní sportovní asociaci, která dodnes pořádá mistrovská i přátelská klání. Ta slouží jako místo poměření dovedností, ale zejména pravidelných srazů milovníků této kratochvíle.

Plánujete stolní fotbálek zakoupit i do svého dětského pokoje nebo pracovny? Uvažujete, že byste jeho prostřednictvím vydělali nějakou tu korunku? Jistě vás brzy překvapí, kolik různých modelů se v současné době na trhu nachází. Z toho důvodu jsme se rozhodli připravit následující článek. Seznámíme vás v něm s těmi nejdůležitějšími kritérii správného výběru a neopomene ani tradiční přehled cen.


Nejlepší stolní fotbaly dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 87 %
Počet recenzí: 101
900 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 77 %
Počet recenzí: 10
1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 87 %
Počet recenzí: 4
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 85 %
Počet recenzí: 78
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 70 %
Počet recenzí: 10
8 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 94 %
Počet recenzí: 7
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 55 %
Počet recenzí: 2
1 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 90 %
Počet recenzí: 2
450 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat stolní fotbal

Ač se může zdát výběr hry na první pohled jako poměrně jednoduchý úkol, opak je pravdou. Hned na začátku stojíte před zásadním rozhodnutím, které spočívá ve volbě vhodného typu fotbálku podle řešení konstrukce a místa použití.

Při výběru konkrétních modelů byste potom měli brát ohled zejména na hmotnost, která ovlivňuje stabilitu a kvalitu hry. Svou roli sehrávají též rozměry. Rodiče menších dětí by měli dbát na adekvátní výběr ovládacích tyčí tak, aby u svých ratolestí nemuseli neustále držet hlídky. V neposlední řadě je určitě dobré ověřit si kvalitu použitých materiálů a fajnšmekři se jistě budou zajímat i o typ figur hráčů. Závěr je jako již standardně dedikován cenovému okénku, v němž vás seznámíme s výsledky námi provedené analýzy trhu.

Typ podle konstrukce

Věděli jste, že pojmem stolní fotbal se označují hned dva základní druhy konstrukce? Ačkoliv pravidla hry, provedení hřiště i velikost míče zůstávají stejné, přesto je rozdíl patrný hned na první pohled. Ostatně posuďte sami.

  • stolní fotbal na nožkách – robustnější konstrukce, vyvýšené nohy, větší rozměry
  • stolní fotbal pro položení na stůl – nižší cena, slabší konstrukce, drobnější rozměry

Zkušenější a závodní hráči obecně považují za pravověrný stolní fotbal výhradně ten stojící na vlastních nohách. Varianta pro umístění na stůl je určena spíše menším dětem, které nedosahují potřebné výšky a ocení menší rozestupy mezi táhly. Stejně tak ji ocení rodiče, kteří ji mohou po skončení hry bez větších problémů uložit třeba do skříně.

Stále větší popularitu v poslední době získává fotbálek španělského typu, tzv. Futbolin Catalan. Základem je masivní dřevěná konstrukce s prohnutou tvrzenou deskou. Hliníkoví hráči se dvěma nohama umožňují lepší ovládán míče. Uspořádání hráčů ve formaci 1-3-3-4 poskytuje pokročilejší taktické možnosti a díky absenci skleněného krytu lze dokonce hrát vzduchem. Ačkoliv se dá v budoucnu očekávat výraznější rozšíření tohoto typu, prozatím si u nás nezískala zrovna velkou oblibu mezi pravidelnými hráči.

Typ podle použití

Kupujete hru domů nebo do nově zařizovaného podniku? Modely pro domácnosti a komerční použití se totiž logicky poměrně zásadně odlišují. Stojí za tím zejména potřeba mnohem větší odolnosti a bezpečnosti ze strany firem a institucí.

U rodinných fotbálků si plně vystačíte se standardním provedením v podobě hrací desky, figurek, táhel a míčků. Sklo bývá volitelné a doporučuje se hlavně pro dospělé hráče. U dětí naopak doporučujeme množství křehkých prvků naopak omezit na minimum.

Stoly pro komerční užití představují úplně jinou ligu. Jejich konstrukce musí být dostatečně robustní, aby vydržela výraznou a dlouhodobou zátěž. Není třeba dlouho rozepisovat, jaká rizika s sebou nese hra dvou podnapilých jedinců. Samozřejmostí by mělo být odolné ochranné sklo, jež zabrání vylétnutí míčku ze hřiště a zcizení hracích prvků. Vzhledem k tomu, že fotbálky bývají oblíbenou kratochvílí v pozdních večerních hodinách, vyplatí se, pokud jsou vybaveny praktickým LED osvětlením.

Plánujete-li hru zpoplatnit, nepodceňujte volbu vhodného mincovníku. Zatímco klasické mechanické akceptují pouze jeden druh mincí a vyznačují se jednodušší údržbou, elektronické mincovníky nemají problém s širokou paletou penízků, jejich oprava je ovšem mnohem náročnější.

Hmotnost

Možná se to nezdá, ale hmotnost patří mezi základní parametry pro výběr stolního fotbalu. Jednak poukazuje na kvalitu použitých materiálů, zadruhé ovlivňuje celkovou stabilitu a bezpečí hráčů. Běžně prodávané modely se pohybují v následujících intervalech:

  • 20 až 50 kg – fotbaly pro děti od 4 do 8 let
  • 50 až 70 kg – hry pro starší děti od 10 do 16 let
  • nad 70 kg – hry pro dospívající a dospělé hráče.

Obecně platí, že se stoupající hmotností úměrně roste kvalita a rychlost hry. Stabilnější konstrukce dovoluje zapojit větší sílu a razanci. Nemusíte se bát, že byste v zápalu hry zatlačili tak silně, že by nohy povolily a celé konstrukce se rozsypala.

Rozměry

Každé fotbalové hřiště se vyznačuje jinými rozměry. Totéž platí i pro velikost hrací plochy stolních fotbálků. Standard, využíván u většiny komerčních modelů a při soutěžích, činí 120 x 70 cm. Pro děti a méně zkušené hráče bývají k mání zmenšené verze umožňující snadněji nacvičit ovládání jednotlivých řad. Milovníci velkých sešlostí naopak ocení party varianty, které může obsluhovat hned několik hráčů najednou. Výška stolu obvykle dosahuje jednoho metru, míček má průměr 34 milimetrů. I zde se však mohou jednotlivé fotbálky lišit, hlavně pokud pocházejí z dílny zahraničního výrobce.

Provedení ovládacích tyčí

Vybíráte hru pro sebe nebo své děti? Rádi byste nechali své ratolesti hrát bez dozoru? Neopomeňte zvolit adekvátní provedení ovládacích tyčí, neboť i na první pohled klidná hra jako je stolní fotbálek, skýtá nejedno nebezpečí. Zejména u menších dětí se totiž dá očekávat, že při hře budou experimentovat a zkoušet, co všechno vlastně táhla dovedou. I proto máte možnost výběru ze dvou základních systémů ovládacích tyčí:

  • teleskopické – měkčí materiál, menší razance, nižší cena, neprocházejí stolem, určené pro děti a nezkušené hráče
  • průchozí – tvrdší materiál, větší razance, vyšší cena, procházejí stolem, určené dospělým.

Výrobní materiál

Důležitý vliv na kvalitu a zejména životnost hry má použitý výrobní materiál. Ještě před potvrzením objednávky raději navštivte kamennou prodejnu a zvolený model si důkladně osahejte.

Levnější fotbaly jsou vyrobeny z 15mm MDF desek, které se pyšní dostatečnou odolností a dlouhou životností při občasném používání. Trávíte však hrou opravdu hodně času a fotbálek bývá v permanenci při domácích oslavách? Potom se možná vyplatí investovat do dražší překližky s plastovou laminací.

Majitelé komerčních prostor a profesionální hráči by se potom měli poohlédnout po konstrukci z dřevěných desek o tloušťce přesahující 24 mm. Jedině tak zajistí, že nebudou muset během několika málo týdnů pořizovat nový model.

Druh figur

Možná se vám na první pohled zdá výběr figur jako nepodstatný. Vždyť jsou přeci všichni hráči stejní, tak co? Jestliže stolní fotbal považujete pouze za volnočasovou kratochvíli, tak se tímto kritériem nemusíte déle zabývat, v opačném případě se ovšem doporučujeme nad konečnou volbou dobře zamyslet. V současné době můžete vybírat ze tří základních skupin hráčů:

  • univerzální figurky – pro amatérské hráče a děti, standardizovaná velikost a možnost výměny všech postů
  • hráči RETA – figurky využívány ve stolech vyšší třídy v ligách a pohostinstvích, nesou certifikaci světové unie
  • hráči uznáni Českou foosballovou organizací – pro turnaje v rámci České republiky

Cena

Závěrečnou pasáž každého článku věnujeme přehledu cen a ani u stolních fotbálků tomu nebude jinak. Dostupné modely jsme rozdělili do tří základních pásem, v nichž se nacházejí stoly podobných vlastností a kvalit. Jen letmým pohledem tak zjistíte, jak velký finanční obnos byste si měli připravit pro pořízení své oblíbené kratochvíle.

Cena do 5 000 Kč

Hledáte vhodnou hru pro ukrácení dlouhých zimních večerů? Chcete do tajů stolního fotbálku zasvětit i své děti? Poohlédněte v cenové kategorii do 5 000 korun. Naleznete zde jak klasické stolní fotbaly na nožkách, tak drobnější desky, určené k položení na samostatnou pevnou podložku, na nichž se mohou začít učit nejmenší děti.

Hmotnost se pohybuje od 35 do 100 kilogramů podle typu stolu. Rozměry bývají standardní, díky čemuž může již od útlého věku započít příprava na závodní klání. Hlavní výrobní materiál představují MDF desky, výjimečně ale naleznete i v této kategorii produkty z kvalitního dřeva. U takových si můžete být jisti dostatečně dlouhou životností.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Střední třída je určena všem, kteří stolní fotbal nepovažují jen za vhodný způsob zabití volného času, ale věnují se mu na vyšší úrovni. Samozřejmostí je využití kvalitnějších materiálů, ať se jedná o překližku s plastovou laminací či dokonce dřevo. Na své si přijdou i vzdělávací instituce či volnočasové kluby, jelikož některé z nabízených modelů jsou vybaveny bezpečnostním sklem.

V této skupině již jen zřídka naleznete dětské hry, čemuž odpovídá i hmotnost stolu. Ta se pohybuje nad hranicí 60 kilogramů, díky čemuž je zajištěna optimální stabilita. Nemusíte se bát, že byste konstrukci vyvrátili trošku silnějším úderem. Samozřejmostí jsou standardní rozměry 120 x 70 centimetrů.

Cena nad 10 000 Kč

Rádi byste svým hostům poskytli zábavu? Potřebujete vybavit klubovnu, komunitní centrum či hernu? V tom případě si nachystejte alespoň 10 000 korun, neboť za tuto sumičku již zakoupíte stoly určené pro nejnáročnější používání. Základem je samozřejmě odolná dřevěná konstrukce, která bez větších obtíží ustojí i intenzivní a nešetrné užívání, tvrzené sklo a mechanismy zabraňující odcizení figurek či míčků.

V nejdražších patrech nad 20 000 korun se nacházejí modely vybavené mincovníky či LED diodami, které zajistí dokonalý přehled i v pozdních nočních hodinách. Na své si přijdou i profesionální hráči, neboť stoly nejvyšší jakosti splňují veškeré certifikace mezinárodní foosballové organizace, takže je lze využít i pro turnaje, mistrovství a ligy.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 16 hlasů