Test nejlepších stolních mixérů 
a jak je vybrat

Obrázek stolního mixéru

Zatímco jsou některé mixéry určené pouze na mixování ovoce zeleniny, jiné vám dokáži nasekat i oříšky či led. Rozdíly jsou také v materiálu, ze kterého je nádoba mixéru vyrobena a v rychlosti otáček. Pokud se rozhodnete do mixéru investovat, je potřeba si ujasnit, co od produktu očekáváte a jaké funkce jsou pro vás nejdůležitější.

Mixér vám v domácnosti vydrží soustu let a využijete ho k mnoha příležitostem. Proto jeho výběr nepodceňujte a dobře si vše promyslete dopředu. Správně vybraný produkt bude vaším věrným pomocníkem, zatímco na nepadnoucí výrobek se akorát bude prášit a bude vám v kuchyni překážet.

Pokud potřebujete s volbou mixéru poradit, pak je následující článek určený přímo pro vás. Provede vás totiž krok po kroku výběrem důležitých parametrů i doplňkových funkcí. Pojďte se začíst do návodu a najděte tak mixér přímo na míru.


Nejlepších 10 stolních mixérů dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Příkon (W)

Objem mísy (l)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled stolního mixéru Philips HR 3655/00

Philips HR 3655/00

1400

2

4 000 Kč

Náhled stolního mixéru Philips HR3652/00

Philips HR3652/00

1400

2

3 800 Kč

Náhled stolního mixéru Philips HR 3556/00

Philips HR 3556/00

700

2

3 000 Kč

Náhled stolního mixéru Philips Avent 2v1 SCF870/22

Philips Avent 2v1 SCF870/22

400

0,8

2 800 Kč

Náhled stolního mixéru ETA Vital Blend Digi 1100 90000

ETA Vital Blend Digi 1100 90000

1800

2,5

7 000 Kč

Náhled stolního mixéru Catler BL 4010

Catler BL 4010

1000

1,5

3 000 Kč

Náhled stolního mixéru Braun JB 3060 WH

Braun JB 3060 WH

800

1,75

1 400 Kč

Náhled stolního mixéru ECG SM 515

ECG SM 515

500

1,5

700 Kč

Náhled stolního mixéru Sencor SBL 4370

Sencor SBL 4370

500

1,5

800 Kč

Náhled stolního mixéru Sencor SBU 7730 BK

Sencor SBU 7730 BK

1800

2

4 000 Kč

Testování a recenze stolních mixérů pro letošní rok

Podrobný test stolních mixérů zpracováváme a jeho vydání máme naplánované ke konci roku 2018. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných stolních mixérů. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o stolní mixéry, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké stolní mixéry, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat stolní mixér

1. Typy mixérů

2. Příkon

3. Objem mísy

4. Materiál nádoby

5. Hlučnost

6. Funkce mixéru

7. Doba nepřetržitého provozu

8. Hmotnost

9. Otáčky

10. Příslušenství

11. Ceny

12. Modelový výběr mixéru

Zatímco jsou některé mixéry určené pouze na mixování ovoce zeleniny, jiné vám dokáži nasekat i oříšky či led. Rozdíly jsou také v materiálu, ze kterého je nádoba mixéru vyrobena a v rychlosti otáček. Pokud se rozhodnete do mixéru investovat, je potřeba si ujasnit, co od produktu očekáváte.

Mixér vám v domácnosti vydrží soustu let, proto jeho výběr nepodceňujte. Správně vybraný produkt bude vaším věrným pomocníkem, zatímco na nepadnoucí výrobek se akorát bude prášit a bude vám v kuchyni překážet.

V následujících podrobně rozebraných kapitolách vás provedeme důležitými parametry, představíme různé funkce a navedeme vás na výběr toho ideálního stolního mixéru, který bude splňovat všechny vaše požadavky a bude tak pomocníkem ve vaší domácnosti, na kterého nedáte dopustit.


1. Typy mixérů

Na trhu je hned několik typů mixérů. V této kapitole vám představíme všechny typy, jejich výhody a nevýhody a k čemu je který typ určený. Následující kapitoly věnujeme pouze stolním mixérům. Pokud vás zajímají i jiné druhy, přečtete si také návody Jak vybrat ruční šlehač, Jak vybrat kuchyňský robot, Jak vybrat tyčový mixér nebo jak vybrat smoothie maker.

Stolní mixér

Stolní mixér by se dal brát jako ten nejuniverzálnější. Zvládne jak mixování ovoce a zeleniny, tak semínka nebo led. Připravíte s ním jak koktejly, tak polívky nebo lité těsto ku příkladu na palačinky. Nádoba bývá buď z plastu nebo ze skla, která je těžší, ale kvalitnější a neuchovává v sobě pach z jídel.

Ruční šlehač

Primární funkcí je šlehání, většinou má ve výbavě také háky na hnětení těsta. U některých modelů najdeme i nástavec s otočnou mísou. Primárně tedy ruční šlehač musíte stále držet a manipulovat rukou a jeho použití může být i docela namáhavé. Šlehače totiž nebývají nejlehčí a šlehání něčeho hustějšího zkrátka vyžaduje určitou dávku síly. Jejich výhodou je hlavně rychlé sestavení a skladnost. Hodí se pro všechny aktivnější pekaře.

Tyčový mixér

Ideální k přípravě polévek, omáček a dětské výživy, zkrátka všeho, co se seká a mixuje. Je velice skladný a nenáročný na údržbu. Na druhou stranu jej příliš nevyužijete při přípravě těsta a při procesu používání musíte bez přestání držet bezpečnostní spínač, také tedy není nijak samostatný. Vhod přijde mimo jiné rodičům malých dětí.

Kuchyňský robot

Spojuje v sobě funkce šlehače i mixéru, a navíc je zvládne bez vaší asistence. Va závislosti na příslušenství případně zvládne pokrýt funkce i dalších přístrojů, například odšťavňovače. Není ovšem tak skladný jako předchozí dvě možnosti, stejně tak jeho sestavování a rozdělávání může zabrat nějaký čas. Nejvíce využití najde v domácnosti milovníků vaření a pečení.

Smoothie maker

Máte rádi smoothie? Pak pro vás bude ideální smoothie maker, se kterým zvládnete připravit nutriční pokrmy a koktejly. Výhodou je jeho nižší cena, velikost i hmotnost. Pokud byste v něm ale chtěli například mixovat led, tak neuspějete a budete muset sáhnout pro jiném mixéru.


2. Příkon

Čím větší příkon, tím toho mixér zvládne více. S nižším příkonem mixér nezvládne rozmixovat tvrdší přísady. Pokud ale mixér chcete využívat na jednodušší mixování bude vám stačit mixér s nižším příkonem. Minimální příkon u stolního mixéru se pohybuje okolo 300 W. Pokud budete mixér využívat i na mixování ledu nebo třeba oříšků, budete potřebovat přístroj s minimálním příkonem 1000 W. Spotřební hodnota mixéru není nikterak vysoká. Přístroj nevyužíváte několik hodin denně, proto rozdíly ve spotřebě jsou zanedbatelné. Doporučujeme tedy zakoupit takový produkt, který má příkon vyšší.

 • Příkon alespoň 300 W – Pokud budete přístroj používat jen na drobné mixování, pak si s tímto příkonem vystačíte. Doporučujeme však mixér s nižším příkonem nekupovat.
 • Příkon alespoň 700 W – Plánujete mixér využívat i na mletí tvrdší zeleniny, či nějakých semínek, pak zvolte mixér s příkonem 700 W a výše. Pokud v něm plánujete mlít i například ořechy, pak doporučujeme vybírat v následující kategorii, aby to mixér zvládnul.
 • Příkon alespoň 1200 W – Chcete rozmixovat led nebo tvrdší oříšky. Pak budete potřebovat nějaký mixér, s větším příkonem. Zkuste najít takový, který bude mít alespoň 1200 W. Ta trhu můžete narazit i na mixéry s daleko vyšším příkonem.

3. Objem mísy

Obvykle platí, že čím levnější výrobek, tím bude mísa menší. Ale nemusí to tak vždycky být. V tomto případě je ale nutné hledět nejen na cenu, protože menší mísa vám nemusí vždy stačit. Záleží na tom, co v míse chcete připravovat a pro kolik členů.

Velikost mísy obvykle začíná na 0,7 litrů. Je vhodná pro jednu osobu, na mixování koktejlů anebo menší dávky litého těsta. Pokud připravujete pokrm pro více než jednu osobu, pak hledejte mixér s mísou minimálně o objemu jeden litr. Tato velikost je vhodnější například i na mixování ledu.

Na trhu najdete i výrobky s objemem dva a více litrů. S těmito produkty už připravíte koktejly pro více osob anebo rozmixujete více porcí polévky. Vždy je lepší sáhnout po větším výrobku, ve kterém můžete připravovat, jak menší, tak vetší počet porcí a nebudete tak časem pokukovat po novém, objemnějším mixéru.


4. Materiál nádoby

Každý materiál má jiné kvality, výhody a nevýhody, ale hlavně jinou životnost. Kvalitnější materiál jako sklo je dražší, a proto je dobré si dopředu rozmyslet, jak často budete mixér používat, zda se to vyplatí či nikoliv. Od volby materiálu se odráží i jeho údržba. Stolní mixéry mají obvykle mísu buďto z plastu nebo ze skla.

Skleněná nádoba

Skleněná mísa je určitě kvalitnější. Dají se v ní připravovat nejen studená jídla, ale můžete v ní mixovat například i horkou polévku, což u plastových mís není vhodné. Je méně náchylná k poškrábání nebo jinému poškození. I její údržba je poměrně jednoduchá, protože ji bez problému můžete omývat v myčce. Další z výhod je pak to, že se v ní nezadržují pachy a po omytí z ní tedy neucítíte potraviny, které jste v ní dříve mixovali.

Na druhou stranu ale musíte počítat s větší hmotností a také s tím, že se s mixérem bude hůře manipulovat. Další nevýhodou je její křehkost, pokud mixér pustíte na zem, máte téměř jistotu, že se vám rozbije nebo alespoň poničí.

Pokud jste se rozhodli pro mixér se skleněnou nádobou, připravte se, že jeho pořizovací náklady budou vyšší. Rozdíl ale není natolik velký, aby vás jeho koupě odradila.

Plastová nádoba

Plastová nádoba je obyčejnější a levnější variantou. Pokud už dopředu víte, že mixér nebudete příliš často používat, pak sáhněte po tomto materiálu. Berte však v potaz, že plast není vhodný na mixování horkých potravin.

Plastová nádoba se snadněji poškrábe a opotřebuje. Na druhou stranu je daleko odolnější pádu než nádoba skleněná. Je lepší ji omývat pouze v ruce.


5. Hlučnost

Stolní mixéry obecně patří k hlučnějším přístrojům. Některé produkty se vyrábějí i tišší. To však může být i na úkor výkonu mixéru. Vzhledem k tomu, že máte přístroj zapnutý jen krátce, není tento parametr až tak důležitý. Při výběru tedy není nutné tento údaj zjišťovat. Radši myslete na jiné funkce a parametry, které jsou pro výběr daleko důležitější.

Většina mixéru se pohybuje okolo 90 db, což je přibližně takový zvuk, jako vydává fén nebo sekačka na trávu. S tímto hlukem mixéry spadají do nekomfortní až nebezpečné zóny, což znamená, že kdybyste takový hluk poslouchali dlouhodobě, může vám poškodit sluch. Protože se ale mixér používá jen krátkodobě, nemusíte se bát, že by to mohlo mít na sluch nějaké následky. Stejně je ale lepší vybírat mixér s co nejnižší hlučností.


6. Funkce mixéru

Chcete, aby měl váš mixér více funkcí? Pak si za ně pravděpodobně připlatíte. Každý mixér umí něco jiného, některé funkce jsou užitečnější než jiné. Rozmyslete se tedy, které z funkcí budete využívat a podle toho se při výběru rozhodujte.

 • Nastavení rychlosti otáček – Některé mixéry mají pevně daný počet otáček za minutu, u jiných tento parametr můžete nastavovat podle toho, co zrovna mixujete. Mixéry s možností nastavení tohoto údaje jsou daleko univerzálnější.
 • Drcení ledu – Tuto funkci mají dražší mixéry s větším příkonem a vyšší rychlostí otáček. S obyčejnějším mixérem led nerozdrtíte a pokud víte, že tuto funkci chcete využívat, pak koukejte na to, zda drcení ledu vámi vybraný mixér zvládá. Musíte počítat s tím, že mixéry s touto funkcí spadají do dražší cenové kategorie.
 • Nastavení doby chodu mixéru – Pokud mixér tuto funkci má, můžete sami nastavit, jak dlouho mixér bude mixovat, než se sám vypne. Tato možnost se hodí především pro vytíženější lidi, kteří ocení každou ušetřenou minutu, a tak potraviny dají do mixéru, zapnout čas, jak dlouho bude mixér mixovat a mezitím se můžou věnovat něčemu jinému, aniž by na mixér museli myslet. I za tuto funkci si ale připlatíte.
 • Pojistka proti přehřátí – Tato funkce je velice užitečná. Pokud je mixér na hranici přehřátí, sám se vypne a nezačne znovu fungovat, dokud není dostatečně vychladlý. Tahle funkce patří mezi ty základní a má ji většina mixéru na trhu. Zatímco předchozí funkce jsou spíše funkcemi nadstandartními, tahle je poměrně důležitá, a proto při výběru dbejte na to, aby to váš mixér uměl.
 • Bezpečnostní pojistka – Tato pojistka slouží k tomu, že v případě, kdy správně nenasadíte hodní víko, mixér neumožní zapnutí. Tahle funkce vás může zachránit od postříkané kuchyně nebo oblečení, ale nepatří mezi nezbytné funkce.

7. Doba nepřetržitého provozu

Mixér nebývá potřeba používat hodiny v kuse, proto mají stolní mixéry poměrně krátkou provozní dobu. To v praxi znamená, že mixér je schopný fungovat jen chvíli a potom potřebuje nějakou dobu na odpočinek a ochlazování. Většinu surovin stihnete rozmixovat do třiceti až šedesáti sekund, což zvládne každý stolní mixér. Tvrdší suroviny pak mixujete třeba i dvě minuty, a to už by pro nějaké produkty mohl být problém.

Doporučujeme tedy vybrat takový mixér, který bude mít provozní dobu alespoň 2 minuty. V žádném případě nepřekračujte maximální dobu nepřetržitého provozu, která je doporučena prodejcem, protože její překročení by mohlo být nebezpečné.


8. Hmotnost

Hmotnost mixéru záleží jak na materiálu, tak na velikosti. Pokud dáte přednost plastovému mixéru, bude lehčí než ten, který má mísu ze skla a konstrukci z kovu. S lehčím mixérem se dá snadněji manipulovat a lépe se vám bude přenášet. Na duhou stranu je ale těžší mixér stabilnější, a tak se vám jen tak lehce nepřevrhne a nebudete ho při mixování a nalívání potravin do mixéru muset držet. Hmotnost sice není nijak zásadně důležitý parametr, ale může vám práci buďto ulehčit anebo přitížit. Je především na vás, co preferujete.


9. Otáčky

Počet otáček uvádí, kolikrát se nůž otočí za minutu. Čím větší počet otáček, tím je mixovaný produkt rychleji a kvalitněji namixovaný. Některé mixéry s nižším počtem otáček nezvládnout dobře rozmixovat tvrdší suroviny. Některé mixéry mají možnost nastavení rychlosti otáček, jiné ne. Pokud má mixér možnost nastavení rychlosti, hleďte na maximální počet, který je mixér schopný zvládnout. Možnost nastavení rychlosti je dobrá funkce, která vám usnadní práci a můžete nastavovat rychlost podle suroviny, kterou mixujete. Záleží hlavně na tom, co v mixéru chcete mixovat.

Mixování ovoce a zeleniny

Na mixování ovoce nebo zeleniny vám bude stačit nižší počet otáček. Pokud však do takového mixéru přidáte například semínka nebo ořechy, bude mít mixér s touhle surovinou problém. Na míchání koktejlů nebo polívek vám vystačí 11 000 otáček za minutu. Nedoporučujeme však jít pod tuto hranici otáček.

Mixování ořechů a drcení ledu

Na mixování tvrdších surovin budete potřebovat mixér s vyšším počtem otáček. Pokud chcete v mixéru drtit led, bud zapotřebí produkt s přibližně 20 000 otáčkami za minutu. S těmito otáčkami hravě rozemelete také oříšky a různá semínka.

Na mixování ovoce nebo zeleniny je sice rychlost dvacet tisíc otáček za minutu zbytečná, ale můžete je používat i na tyto suroviny. Pokud se tedy rozhodujete pro nějaký univerzálnější mixér, volte ten, který má možnost nastavení otáček anebo vyšší rychlost.


10. Příslušenství

K mixéru se dají pořídit také příslušenství, které váš přístroj dokáží vylepšit. Některé produkty se prodávají s příslušenstvím, jiné si musíte dokoupit sami. Je vždy důležité koukat na to, jakou značku a model máte doma, protože ne každé příslušenství bude pasovat na váš mixér.

 • Nůž na sekání – Chcete, aby váš mixér zvládl i sekání různých semínek a oříšků? Právě k tomu slouží nůž na sekání. Některé mixéry ho mají, k jiným ho můžete dokoupit nebo můžete koupit jako náhradní díl v případě, že se vaše původní příslušenství už opoužívalo a potřebuje vyměnit.
 • Náhradní víko – Téměř všechny stolní mixéry se prodávají s víkem. Ty slouží k tomu, aby vám mixovaný pokrm nestříkal všude okolo a neudělal nepořádek. Většina vík se vyrobena z plastu, a tak se snadno může opoužívat, poničit nebo ztratit. Pak není nic jednoduššího než koupit víko nové.
 • Nádoba – Spousta výrobců nabízí náhradní nádoby nebo speciální láhve, do kterých namíchaný nápoj přelijete a můžete si ho vzít s sebou na cesty, pokud zrovna nemáte čas si svůj koktejl vypít doma ze skleničky.

11. Cena

Mixér není nijak drahý přístroj, který můžete sehnat už za pár stovek. Ale jako u všeho, i zde platí, že nejlevnější produkt nebývá ten nejkvalitnější, a proto je potřeba se zamyslet, kolik do mixéru chcete investovat a jak často ho chcete používat. Levnější přístroje toho zvládnou méně, s dražšími namixujete více a máte větší šance, že vám vydrží déle Přece jen tento produkt patří k investicím, které vydrží spoustu let, a proto je dobré koupit kvalitnější přístroj, který nepřestane do půl roku fungovat. S vybíráním toho vhodného mixéru právě pro vás vám pomohou následující cenové kategorie.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější mixér pořídíte už od 400 Kč. Takové produkty většinou mívají menší mixovací nádobu a také nižší příkon. Za tuto cenu obvykle pořídíte mixér, který je vyrobený z plastu Pokud produkt chcete koupit pro mixování koktejlů a budete v něm většinou připravovat jen jednu porci, pak vybírejte právě v této cenové kategorii.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Víte, že mixér budete používat často a chcete, aby vám dlouho vydržel? Pak musíte počítat s investicí minimálně tisíc korun. S cenou ale stoupá kvalita, takže produkty v této cenové kategorii budou mít i vyšší příkon a budou z kvalitnějšího materiálu. Najdete tu mixéry s větší mísou, ale stále budou vhodnější spíše pro mixování koktejlů nebo polívek.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Požadujete, aby váš mixér zvládl tako drcení ledu a oříšků? Pak se po produktu poohlídněte v této cenové kategorii. Dalším plusem je i větší mísa a vyšší příkon. Většina mixérů z této cenové kategorie má mixovací nádobu vyrobenou ze skla, které je odolnější proti poškrábání, ale zároveň je pak mixér těžší.

Cena nad 4 000 Kč

Spousta produktů přesahuje cenovou hranici čtyř tisíc. Na oplátku se můžete těšit na kvalitu, vysoký příkon i velký objem míchací nádoby. Funkce drcení ledu je u této cenové kategorie samozřejmostí. Pokud tedy budete mixér využívat často a pro více účelů, vyplatí se vám investovat do mixéru v této cenové kategorii. Nutně ale neznamená, že čím vyšší cena, tím kvalitnější produkt. Cena některých mixérů se může vyšplhat i k deseti tisícům korun. Takové mixéry jsou spíše pro profesionální využití a v běžné domácnosti je takto drahý produkt spíše zbytečný.


12. Modelový výběr mixéru

Pro lepší představu vám ukážeme, jak postupovat při výběru stolního mixéru. K tomuto účelu jsme zvolili imaginární produkt. Na trhu ale jistě najdete produkty s podobnými parametry.

Objem 1,7l

Tento objem je poměrně velký a budete tedy vyhovovat dvěma, ale i třem osobám. V takto velkém mixéru připravíte jak koktejly, tak polévky i rozdrtíte led. Pro přípravu koktejlu pro jednu osobu je ale zbytečně velký.

Příkon 400 W

Tento příkon je poměrně nízký. Stolní mixér s tímto příkonem tedy bude vhodnější především pro nenáročné uživatele. Pokud požadujete větší výkon a výdrž, hledejte mixér s vyšším příkonem.

Výrobní materiál – sklo

Skleněné mixéry jsou těžší, stabilnější a trvanlivější. Pokud jste náročnější uživatel, který bude mixér používat často, bude pro vás skleněná nádoba to pravé.

Funkce – bezpečnostní pojistka, pojistka proti přehřátí, nastavení počtu otáček

Tyto funkce patří mezi ty základní. Bezpečnostní pojistka je užitečná věc, protože se vám mixér nespustí, dokud nebudete mít správně nastavené víko, pojistka proti přehřátí mixér vypne v případě, že by mělo dojít k přehřátí. Nastavení počtu otáček už je funkce navíc, kdy si můžete nastavit rychlost a kvalitu mletí surovin.

Počet otáček 11 000 za minutu

Tento počet otáček je na spodní hranici a je vhodnější především na míchání ovoce a zeleniny. Pokud v mixéru chcete i drtit led nebo oříšky, tento počet vám pravděpodobně stačit nebude.

Cena 1 100 Kč

Za tuto cenu koupíte jednodušší mixér, který bude stačit na koktejly i polévky. Nemůžete ale očekávat žádné větší doplňkové funkce, ani vysoký příkon či větší počet otáček.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test stolních mixérů
Průměrné hodnocení 4.7 z 14 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít