Porovnávací test
nejlepších stolních myček
a jak je vybrat

V kategorii nad 5 000 kč doporučujeme Bosch SKS51E22 Orientační cena: 8 900 Kč Zobrazit nabídky

Stolní myčka nádobí není zcela běžným vybavením mnohých domácností. Pokud tedy uvažujete o jejím nákupu, jistě se vám hodí několik hodnotných rad, které vám prozradí, na jaké parametry a funkce výrobku se zaměřit.

V našem testu stolních myček jsme se rozhodli rozdělit dvě cenové kategorie – dostupnější myčky do 5 000 Kč a dražší, kvalitnější přístroje s cenovkou vyšší než 5 000 Kč. Cena ale nebyla jediné kritérium, rozhodovali jsme se zejména podle funkcí. Prim v rozdělení hraje kapacita, energetická účinnost, spotřeba vody, ale také hlučnost, účinnost mytí a sušení nebo varianty programů.

Nákup stolní myčky nádobí si usnadníte i přečtením našeho článku Jak vybrat stolní myčku. Ten se výběrem tohoto kuchyňského spotřebiče dopodrobna zabývá. Osvětlíme vám základní vlastnosti produktu. Z nich poměrně rychle vydedukujete, jaká stolní myčka nádobí bude vhodná právě pro vaši domácnost. Pořiďte si tohoto praktického a novodobého pomocníka do kuchyně a ušetřete si práci a čas při pravidelném mytí nádobí. Načerpejte dostatek informací, které vám ve všech ohledech usnadní nákup a vy budete nadmíru spokojeni.


Varianta výběru Vzhled Název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Nad 5 000 Kč

Recenze Bosch SKS51E22 Bosch SKS51E22

Tichý provoz,

Senzor naplnění

Vyšší spotřeba vody,

Nemá funkci odloženého startu

8 900 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Nad 5 000 Kč

Recenze Hyundai DTC657DW8 Hyundai DTC657DW8

Nadprůměrný počet mycích programů,

Malá spotřeba vody

-

6 000 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Nad 5 000 Kč

Recenze Beko DTC 36810 W Beko DTC 36810 W

Vnitřní osvětlení,

Pojme až 8 sad nádobí

Vyšší spotřeba vody i elektřiny

5 500 Kč Zobrazit nabídky

Top produkt

Do 5 000 Kč

Recenze Beko DTC 36610 W Beko DTC 36610 W

Malá spotřeba vody,

Dotykový displej

Nadprůměrná výška

5 000 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Do 5 000 Kč

Recenze Candy CDCP 6/E S Candy CDCP 6/E S

Kompaktní rozměry

Bez bezpečnostní funkce proti přetečení

4 800 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Do 5 000 Kč

Recenze Goddess DTC656MW8 Goddess DTC656MW8

Malá spotřeba vody,

Samočistící filtr

Nemá příborovou zásuvku

4 700 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Bosch SKS51E22 Hyundai DTC657DW8 Beko DTC 36810 W Beko DTC 36610 W Candy CDCP 6/E S Goddess DTC656MW8
Orientační cena 8 900 Kč 6 000 Kč 5 500 Kč 5 000 Kč 4 800 Kč 4 700 Kč
Kapacita (počet sad nádobí)  6 6 8 6 6 6
Energetická třída  A+ A+ A+ A+ A+ A+
Roční spotřeba vody (l)  2 240 1 820 2 240 1 820 1 960 1 820
Roční spotřeba elektřiny (kWh)  174 174 205 174 174 174
Třída účinnosti mytí  A A A A A A
Třída účinnosti sušení  A A A A A A
Hlučnost (dB)  48 49 49 49 51 49
Ovládání  ruční elektronické dotykové dotykové elektronické elektronické
Displej  ne ano ano ano ano ne
Počet programů  5 7 6 6 6 6
Rychlý program  ano ano ano ano ano ano
Eco program  ano ano ano ano ano ano
Auto program  ne ne ne ne ne ne
Dětská pojistka  ne ne ne ne ne ne
Odložený start  ne ano ano ano ano ano
Aquastop  ano ano ano ano ne ano
Senzor naplnění  ano ne ne ne ne ne
Indikátor nedostatku leštidla/soli  ano/ano ano/ano ano/ano ano/ano ano/ano ano/ano
Zvuková signalizace  ne ne ano ano ano ne
Příborová zásuvka ano ano ano ano ano ne
Hmotnost (kg) 21,3 21,5 neuvedeno neuvedeno 21 21,5
Rozměry v*š*h (cm) 45 x 55,1 x 50 43.8 x 55 x 50 59 x 55 x 50 64 x 55 x 50 43.8 x 55 x 50 43.8 x 55 x 50

Recenze Bosch SKS51E22

Recenze Bosch SKS51E22

Top produkt

Nad 5 000 Kč

Od nejdražšího produktu v našem výběru bychom očekávali opravdu špičkový spotřebič. A ve většině parametrů tomu tak také je. Je ze všech nejtišší, myje hlasitostí 48 decibelů. Velkým plusem je senzor naplnění, který odhadne, jak moc je myčka naplněná, a podle toho určí množství použité vody. Díky tomu šetří vodu. Dokáže také regulovat její tvrdost a chránit skleněné nádobí, které při příliš měkké vodě koroduje. Displej sice nemá, ale o průběhu mytí vás informuje LED indikátor. A kromě zapnutí a vypnutí provádíte veškeré ovládání velkým otočným knoflíkem umístěném v pravém dolním rohu.

Zobrazit nabídky

Recenze Hyundai DTC657DW8

Recenze Hyundai DTC657DW8

Top cena/výkon

Nad 5 000 Kč

Tato stolní myčka od značky Hyundai je opravdu skvělým produktem za dostupnou cenu. Má nadprůměrný počet pracích programů i malou spotřebu vody. Start můžete odložit až o 24 hodin. Veškeré nutné informace se zobrazují na LED displeji. Výhodou je také samočisticí mikrofiltr, který se postará o čistotu vnitřku spotřebiče. Rozměrově se řadí k těm menším, které v našem výběru máme, a případné povrchové nerovnosti dokážete vyrovnat pomocí nastavitelných nožiček. Nenašli jsme na ní žádné výrazné negativum a to ani při procházení uživatelských recenzí na internetu, a proto ji můžeme vřele doporučit.

Zobrazit nabídky

Recenze Beko DTC 36810 W

Recenze Beko DTC 36810 W

Dostupná varianta

Nad 5 000 Kč

Jako jediná z celého našeho výběru má stolní myčka Beko DTC 36810 W nainstalované vnitřní osvětlení a usnadňuje vám tam kontrolu obsahu. Disponuje také zvukovou signalizací. Několika pípnutími vás upozorní na konec mycího programu. Porovnáme-li hodnoty spotřeby – jak vod, tak elektřiny – všimneme si, že v těchto ohledech si tato myčka vede o něco hůře. V uživatelských recenzích se však dočítáme, že za tuto nízkou cenu jde opravdu o kvalitní spotřebič, který dobře myje a jehož provoz je příjemně tichý. Pokud vám tedy vyšší spotřeba nevadí, můžeme jej rozhodně doporučit.

Zobrazit nabídky

Recenze Beko DTC 36610 W

Recenze Beko DTC 36610 W

Top produkt

Do 5 000 Kč

Stolní myčka Beko DTC 36610 W je na hranici námi stanovené pětitisícikorunové hranici a jde tedy o TOP produkt v té levnější kategorii. Proto se u ní setkáme již s určitými pokročilými funkcemi, jako je například zvuková signalizace na konci mycího programu, odložený start nebo displej s dotykovým ovládáním. Konkrétně ten si uživatelé v internetových recenzích chválí, že funguje velmi dobře. Spotřebič má také ukázkově nízkou spotřebu vodu, za kterou si právě vysloužil vysokou energetickou třídu A+. Jen jeho výška je lehce nadprůměrná. Pokud však ve vaší kuchyni nejste limitováni rozměry, můžeme ho jen doporučit.

Zobrazit nabídky

Recenze Candy CDCP 6/E S

Recenze Candy CDCP 6/E S

Top cena/výkon

Do 5 000 Kč

Candy CDCP 6/E-S zaostává cenově sice jen velmi málo za TOP produktem v téže kategorii, avšak kvalitativně zde již najdeme výraznější rozdíly. Má například o něco větší spotřebu vody. Displej sice má, avšak není dotykový a ovládat ji tak budete klasicky tlačítky. Co ale vidíme jako největší mínus této myčky je chybějící bezpečnostní prvek, který by zabránil jejímu přetečení. V porovnání s ostatními myčkami z našeho výběru je tou nejhlučnější, avšak rozdíl je minimální a sami uživatelé si na internetu chválí její tichý chod. Oproti TOP produktu má menší rozměry a doporučujeme ji tedy lidem s menšími domácnostmi, kam se snadno vleze.

Zobrazit nabídky

Recenze Goddess DTC656MW8

Recenze Goddess DTC656MW8

Dostupná varianta

Do 5 000 Kč

Úplně nejlevnější myčkou, kterou jsme do našeho výběru zahrnuli, je spotřebič od značky Goddess. A právě cenová dostupnost je to, co si na ní internetoví uživatelé nejčastěji chválí. Navzdory tomuto faktu nabízí však několik užitečných funkcí. Jednou takovou je odložený start. Můžete jej posunout buďto o 2, 4, 6 nebo 8 hodin a přizpůsobit tak konec mytí vašemu návratu domů. Má dokonce samočisticí filtr, který bude její vnitřek průběžně čistit. Tato vlastnost obvykle bývá výsadou dražších modelů. Displej nemá a veškeré ovládání provádíte tlačítky.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat stolní myčku

 1. Rozměry
 2. Kapacita
 3. Energetická třída a spotřeba vody
 4. Hlučnost
 5. Ovládání
 6. Programy, funkce a vnitřní vybavení
 7. Barevné provedení
 8. Ceny
 9. Vhodné mycí prostředky

Stolní myčky nádobí je třeba jako u běžných myček volit na základě nejrůznějších parametrů. Od energetické náročnosti a spotřeby vody, přes hlučnost, celkovou kapacitu, až po předkládané funkce a možnosti nastavení.

Na počátku všeho začneme trochu obecněji, abyste měli ucelenější představu o tom, co si vlastně kupujete. Název „stolní myčka nádobí“ prozrazuje mnohé. Ano, jde o myčky nádobí, které se svými funkcemi liší od běžných myček jen v několika málo drobnostech. Tou hlavní odlišností je větší kompaktnost, respektive menší velikost.

V žádném případě nejde o zabudované, potažmo vestavěné spotřebiče. Stolní myčka nádobí je volně stojícím produktem. Ten své pevné místo nachází především na kuchyňské lince. Důležité je zdůraznit, že pro bezproblémový provoz musíte počítat i s přívodem elektrické energie, vody a odpadu. Takže na základě toho je třeba volit finální situování myčky.

1. Rozměry

Stolní myčka nádobí svými rozměry dosahuje velikosti zhruba poloviny klasické myčky nádobí. Nejčastěji se můžete setkat s následujícími parametry:

 • Šířka cca 55 cm
 • Hloubka cca 45 cm
 • Výška cca 45 cm

Skladný, prostorově nenáročný výrobek v celém rozsahu splňující svoji funkci. Díky celkovým rozměrům se však nehodí do každé domácnosti, což je třeba si uvědomit již na samotném počátku. Stolní myčku nádobí si určitě nepořídí velká početná rodina, nýbrž lidé, páry a jedinci, kteří během dne neprodukují tolik špinavého nádobí, přesto se nechtějí ochudit o pohodlné mytí prostřednictvím tohoto spotřebiče.

Z pohledu velikosti se hodí možná ještě jedno praktické přirovnání – stolní myčka nádobí je zhruba třikrát větší než mikrovlnná trouba.

2. Kapacita

Od velikosti tohoto zařízení se samozřejmě úměrně odvíjí také výsledná kapacita z pohledu počtu nádobí, které je výrobek schopen umýt najednou. Co se týče materiálu vkládaných kusů kuchyňského nádobí a doplňků, nemusíte se oproti klasickým myčkám v čemkoliv omezovat.

Ona zmiňovaná kompaktnost se promítá hlavně do kapacity sad nádobí. Většina modelů vám umožňuje vložit zhruba 6 až 8 sad. Pro představu, jedna sada nádobí v sobě zahrnuje talíř hluboký, talíř mělký, talíř dezertní, podšálek, šálek, vidličku, lžíci, nůž a kávovou lžičku. Ty robustnější modely dokáží pojmout 10 až 12 sad, ale takové produkty jsou spíše výjimkou.

3. Energetická třída a spotřeba vody

Stolní myčka nádobí se velice často pojí s označením „minimyčka“, která šetří váš drahocenný čas, místo při uložení a zároveň i peníze. V tomto ohledu narážíme na spotřebu tohoto kuchyňského spotřebiče, ať už jde o energetickou náročnost nebo spotřebovanou vodu.

Energetická třída nese označení, které je u výrobků určených pro evropský trh prezentováno za pomoci písmene. V dnešní době s naprostou jistotou zakoupíte energeticky úsporné myčky s označením „A“. Pakliže byste však náklady na provoz stolní myčky nádobí chtěli ještě více minimalizovat, můžete si připlatit za úspornější produkty. V jejich parametrech objevíte označení „A+“, což je ještě lepší energetická třída. Pro představu uvádíme, že třída A+ odpovídá průměrné spotřebě energie na jeden mycí cyklus 0,61 kWh.

S náklady na provoz je u většiny výrobců předkládána také spotřeba vody. Ta se do jisté míry vztahuje vždy ke konkrétnímu využívanému programu. I v tomto ohledu ale stolní myčky nádobí jednoznačně překvapí. Spotřeba vody se totiž pohybuje kolem 6,5 – 7 litrů, u náročnějších a delších programů mytí je to cca 7 – 8 litrů vody.

4. Hlučnost

S provozem stolní myčky nádobí souvisí i další parametr, jímž je hlučnost. Jeden by si řekl, že jde o naprosto zanedbatelný údaj. Není tomu ale tak. I přesto, že myčku zapnete jednou za delší dobu, nechcete přece, aby vás její provozní zvuk jakkoliv omezoval. Navíc v dnešní době, kdy jsou kuchyňské prostory obvykle propojeny s obývacími pokoji, v nichž například zrovna relaxujete.

Jestliže si chcete dopřát tichý výrobek, o němž téměř vůbec neuslyšíte, zaměřte se na hlučnost do 45 dB. Nejčastěji narazíte na rozsah kolem 48 – 52 dB. Hlučnost stolní myčky nádobí by rozhodně neměla překračovat hranici 55 dB.

5. Ovládání

Všechny stolní myčky nádobí na trhu disponují ovládacími prvky. Vždy jsou na přední straně, ať už nahoře nebo dole. V tomto směru máte možnost volby ze dvou typů ovládacích panelů.

 • Ruční ovládání – Často řešeno za pomoci ovládacího kolečka, s nímž měníte jednotlivé programy, popřípadě nastavujete další funkce stolní myčky nádobí.
 • Dotykové ovládání – Je součástí modernějších zařízení, u nichž mimo jiné objevíte nejenom na dotykový panel, ale také na displej zobrazují jednotlivé provozní informace. Stolní myčky nádobí s tímto ovládáním jsou samozřejmě dražší.

6. Programy, funkce a vnitřní vybavení

Stolní myčka nádobí je sice menším kuchyňským spotřebičem, i přesto není ochuzena o řadu programů a funkcí. Z hlediska programového vybavení obvykle přijdete na mycí režim intenzivní, normální, denní, předmytí, ekonomický, ale i rychlý nebo určený pouze pro mytí mírně znečištěného nádobí. Programy se liší podle výrobců a jejich modelových řad.

Co se týče funkcí, narazíte na stejnou výbavu, jen možná pod trochu jiným označením. Níže uvádíme výčet těch nejčastějších:

 • Odložený start – S pomocí této funkce si nadefinujete, za jak dlouho se má spustit mycí program. Start lze odložit až o 24 hodin.
 • Aquastop – Funkce zabraňující nechtěnému úniku vodu ze stolní myčky nádobí ven.
 • Senzor naplnění – Senzor dokáže rozpoznat, kolik nádobí jste vložili do myčky a podle toho upravuje množství vody potřebné pro jeho umytí.

Setkat se můžete také s řadou nejrůznějších indikátorů, které vás například prostřednictvím informační LED diody upozorní na to, že v zásobníku není dostatek soli či leštidla. Obvykle nechybí ani zvuková signalizace prozrazující, že mycí proces byl právě dokončen.

Vnitřní vybavení

Zmínit je třeba i příslušenství nacházející se uvnitř stolní myčky nádobí. Základ je tvořen odstřikovacím ramenem. To se stará o samotné mytí nádobí. Z pohledu výbavy nechybí koš na nádobí, menší košík na příbory nebo praktické držáky na hrnečky a talíře.

K vnitřní výbavě lze započítat také filtraci, která má na starosti zachytávání nečistot z umývaného nádobí. Moderní stolní myčky nádobí disponují nejčastěji těmito filtry.

 • Odpadní filtr
 • Kalový plochý filtr
 • Mikrofiltr

7. Barevné provedení

Vzhledem k tomu, že stolní myčka nádobí je primárně určena k umístění na kuchyňskou linku, měli byste při jejím výběru dbát také na celkový design. Jde přece jenom o poměrně nepřehlédnutelný a dominantní spotřebič. Ten by měl ladit s ostatními prvky interiéru. Nejčastěji lze narazit na provedení s bílou barvou. Tu sladíte minimálně s volně stojící ledničkou či jiným zařízením do kuchyně.

Jestliže dáváte přednost modernějším materiálům, tak to bude nerezová ocel a Inoxlook, kde dochází k propojení nerezu a černého skla. Toto elegantní vyhotovení se stane pýchou jakékoliv kuchyňské linky.

8. Ceny

Je pravdou, že stolní myčky nádobí mají na trhu podstatně menší zastoupení než klasické myčky nádobí, ať už ty vestavěné nebo volně stojící. I přesto si dokáže vybrat pravděpodobně každý zákazník toužící po tomto kompaktním kuchyňském spotřebiči. Mnohdy narazíte na značky Bosch, Candy, Indesit, Siemens a Hyundai.

Vzhledem k tomu, že jde o menší zařízení, nezaskočí vás jistě ani velké cenové náklady. Z tohoto pohledu se zaměříme na tři cenové kategorie.

Cena do 5 000 Kč

Při těchto pořizovacích nákladech zakoupíte základní modely stolních myček na nádobí. Nejčastěji půjde o energetickou třídu A a kapacitu na 4 – 6 sad kuchyňského nádobí. Co se týče programového vybavení, určitě nehledejte nic nadstandardního. Vedle základního mycího režimu se dočkáte maximálně toho rychlého a ekonomického. Ovládání bude samozřejmě ruční, respektive mechanické.

Cena od 5 000 Kč do 7 500 Kč

Zlatá střední třída, která je mezi zákazníky pravděpodobně nejvyhledávanější. V rámci tohoto sortimentu víceméně pokaždé narazíte na produkt s energetickou třídou A+. Vedle bohatší programové nabídky se vám dostane i možnosti dotykového ovládání. V nabídce novodobých výrobců jsou stolní myčky nádobí, do nichž bez problému umístíte 8 – 10 sad kuchyňského nádobí.

Cena nad 7 500 Kč

Této cenové kategorii jednoznačně vévodí značky Bosch, Siemens či Electrolux. Horní hranice stolních myček nádobí končí kolem 10 000 Kč. U těchto modelů si užijete bohatého programového vybavení a funkcí, mezi něž patří i speciální extra sušení a mnohé další. V tomto případě neplatíte pouze za vnitřní výbavu, ale také vnější vzhled. Vybírat si můžete nejenom z bílých, ale i černých kuchyňských spotřebičů.

9. Vhodné mycí prostředky

Abyste co nejefektivněji využívali stolní myčku nádobí, musíte zvolit i ty správné mycí prostředky. Všechny nabízené spotřebiče pracují se třemi komoditami vedoucími k tíženému výsledku, jímž je dokonale čisté a vyleštěné kuchyňské nádobí.

 • Prášek do myčky
 • Leštidlo
 • Sůl

Obvykle se v myčce nachází tři příslušná místa, kam tyto prostředky musíte pravidelně doplňovat. Výjimkou však není ani využití speciálních tablet, které v sobě kombinují několik těchto složek najednou. Typickým příkladem jsou tablety 2v1 nebo 3v1. Pak již záleží pouze na vás, jakému modelu plnění a použití dáte přednost.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Stolní myčky nádobí
Průměrné hodnocení 4.9 z 14 hlasů