Test a recenze nejlepších
stolních myček a jak je vybrat

Obrázek stolní myčky

Stolní myčka nádobí není zcela běžným vybavením mnohých domácností. Pokud tedy uvažujete o jejím nákupu, jistě se vám hodí několik hodnotných rad, které vám prozradí, na jaké parametry a funkce výrobku se zaměřit.

Nákup stolní myčky nádobí si usnadníte prostřednictvím našeho článku. Ten se výběrem tohoto kuchyňského spotřebiče dopodrobna zabývá. Osvětlíme vám základní vlastnosti produktu. Z nich poměrně rychle vydedukujete, jaká stolní myčka nádobí bude vhodná právě pro vaši domácnost.

Pořiďte si tohoto praktického a novodobého pomocníka do kuchyně a ušetřete si práci a čas při pravidelném mytí nádobí. Načerpejte dostatek informací, které vám ve všech ohledech usnadní nákup, a vy budete nadmíru spokojeni.


Nejlepších 10 stolních myček dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název stolní myčky

Počet sad

Energetická třída

Účinnost mytí

Účinnosti sušení

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled stolní myčky Beko DTC 36610 W

Beko DTC 36610 W

6

A+

A

A

5 000 Kč

Malý náhled stolní myčky Beko DTC 36810 W

Beko DTC 36810 W

8

A+

A

A

6 000 Kč

Malý náhled stolní myčky Candy CDCP 6/E-S

Candy CDCP 6/E S

6

A+

A

A

5 600 Kč

Malý náhled stolní myčky Candy CDCP 8/E

Candy CDCP 8/E

8

A+

A

A

7 000 Kč

Malý náhled stolní myčky Silvercrest STG 1200 A1

Silvercrest STG 1200 A1

6

A+

A

A

4 500 Kč

Malý náhled stolní myčky Bosch SKS 51E22

Bosch SKS 51E22

6

A+

A+

A

9 000 Kč

Malý náhled stolní myčky Candy CDCP 6/E

Candy CDCP 6/E

6

A+

A

A

5 300 Kč

Malý náhled stolní myčky Candy CDCP 8/E-S

Candy CDCP 8/E-S

8

A+

A

A

7 000 Kč

Malý náhled stolní myčky Hyundai DTC657DW8

Hyundai DTC657DW8

6

A+

A

A

6 000 Kč

Malý náhled stolní myčky PHILCO PDT 671

PHILCO PDT 671

6

A+

A

A

5 500 Kč

Testování a recenze stolních myček nádobí pro tento rok

V současnosti zpracováváme podrobný test stolních myček nádobí. Jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných stolních myček. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených spotřebičů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o myčky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní stolní myčku, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat stolní myčku

1. Rozměry

2. Kapacita

3. Energetická třída a spotřeba vody

4. Hlučnost

5. Ovládání

6. Programy, funkce a vnitřní vybavení

7. Barevné provedení

8. Ceny

9. Vhodné mycí prostředky

Stolní myčky nádobí je třeba jako u běžných myček volit na základě nejrůznějších parametrů. Od energetické náročnosti a spotřeby vody, přes hlučnost, celkovou kapacitu, až po předkládané funkce a možnosti nastavení.

Na počátku všeho začneme trochu obecněji, abyste měli ucelenější představu o tom, co si vlastně kupujete. Název „stolní myčka nádobí“ prozrazuje mnohé. Ano, jde o myčky nádobí, které se svými funkcemi liší od běžných myček jen v několika málo drobnostech. Tou hlavní odlišností je větší kompaktnost, respektive menší velikost.

V žádném případě nejde o zabudované, potažmo vestavěné spotřebiče. Stolní myčka nádobí je volně stojícím produktem. Ten své pevné místo nachází především na kuchyňské lince. Důležité je zdůraznit, že pro bezproblémový provoz musíte počítat i s přívodem elektrické energie, vody a odpadu. Takže na základě toho je třeba volit finální situování myčky.


1. Rozměry

Stolní myčka nádobí svými rozměry dosahuje velikosti zhruba poloviny klasické myčky nádobí. Nejčastěji se můžete setkat s následujícími parametry:

 • Šířka cca 55 cm
 • Hloubka cca 45 cm
 • Výška cca 45 cm

Skladný, prostorově nenáročný výrobek v celém rozsahu splňující svoji funkci. Díky celkovým rozměrům se však nehodí do každé domácnosti, což je třeba si uvědomit již na samotném počátku. Stolní myčku nádobí si určitě nepořídí velká početná rodina, nýbrž lidé, páry a jedinci, kteří během dne neprodukují tolik špinavého nádobí, přesto se nechtějí ochudit o pohodlné mytí prostřednictvím tohoto spotřebiče.

Z pohledu velikosti se hodí možná ještě jedno praktické přirovnání – stolní myčka nádobí je zhruba třikrát větší než mikrovlnná trouba.


2. Kapacita

Od velikosti tohoto zařízení se samozřejmě úměrně odvíjí také výsledná kapacita z pohledu počtu nádobí, které je výrobek schopen umýt najednou. Co se týče materiálu vkládaných kusů kuchyňského nádobí a doplňků, nemusíte se oproti klasickým myčkám v čemkoliv omezovat.

Ona zmiňovaná kompaktnost se promítá hlavně do kapacity sad nádobí. Většina modelů vám umožňuje vložit zhruba 6 až 8 sad. Pro představu, jedna sada nádobí v sobě zahrnuje talíř hluboký, talíř mělký, talíř dezertní, podšálek, šálek, vidličku, lžíci, nůž a kávovou lžičku. Ty robustnější modely dokáží pojmout 10 až 12 sad, ale takové produkty jsou spíše výjimkou.


3. Energetická třída a spotřeba vody

Stolní myčka nádobí se velice často pojí s označením „minimyčka“, která šetří váš drahocenný čas, místo při uložení a zároveň i peníze. V tomto ohledu narážíme na spotřebu tohoto kuchyňského spotřebiče, ať už jde o energetickou náročnost nebo spotřebovanou vodu.

Energetická třída nese označení, které je u výrobků určených pro evropský trh prezentováno za pomoci písmene. V dnešní době s naprostou jistotou zakoupíte energeticky úsporné myčky s označením „A“. Pakliže byste však náklady na provoz stolní myčky nádobí chtěli ještě více minimalizovat, můžete si připlatit za úspornější produkty. V jejich parametrech objevíte označení „A+“, což je ještě lepší energetická třída. Pro představu uvádíme, že třída A+ odpovídá průměrné spotřebě energie na jeden mycí cyklus 0,61 kWh.

S náklady na provoz je u většiny výrobců předkládána také spotřeba vody. Ta se do jisté míry vztahuje vždy ke konkrétnímu využívanému programu. I v tomto ohledu ale stolní myčky nádobí jednoznačně překvapí. Spotřeba vody se totiž pohybuje kolem 6,5 – 7 litrů, u náročnějších a delších programů mytí je to cca 7 – 8 litrů vody.


4. Hlučnost

S provozem stolní myčky nádobí souvisí i další parametr, jímž je hlučnost. Jeden by si řekl, že jde o naprosto zanedbatelný údaj. Není tomu ale tak. I přesto, že myčku zapnete jednou za delší dobu, nechcete přece, aby vás její provozní zvuk jakkoliv omezoval. Navíc v dnešní době, kdy jsou kuchyňské prostory obvykle propojeny s obývacími pokoji, v nichž například zrovna relaxujete.

Jestliže si chcete dopřát tichý výrobek, o němž téměř vůbec neuslyšíte, zaměřte se na hlučnost do 45 dB. Nejčastěji narazíte na rozsah kolem 48 – 52 dB. Hlučnost stolní myčky nádobí by rozhodně neměla překračovat hranici 55 dB.


5. Ovládání

Všechny stolní myčky nádobí na trhu disponují ovládacími prvky. Vždy jsou na přední straně, ať už nahoře nebo dole. V tomto směru máte možnost volby ze dvou typů ovládacích panelů.

 • Ruční ovládání – Často řešeno za pomoci ovládacího kolečka, s nímž měníte jednotlivé programy, popřípadě nastavujete další funkce stolní myčky nádobí.
 • Dotykové ovládání – Je součástí modernějších zařízení, u nichž mimo jiné objevíte nejenom na dotykový panel, ale také na displej zobrazují jednotlivé provozní informace. Stolní myčky nádobí s tímto ovládáním jsou samozřejmě dražší.

6. Programy, funkce a vnitřní vybavení

Stolní myčka nádobí je sice menším kuchyňským spotřebičem, i přesto není ochuzena o řadu programů a funkcí. Z hlediska programového vybavení obvykle přijdete na mycí režim intenzivní, normální, denní, předmytí, ekonomický, ale i rychlý nebo určený pouze pro mytí mírně znečištěného nádobí. Programy se liší podle výrobců a jejich modelových řad.

Co se týče funkcí, narazíte na stejnou výbavu, jen možná pod trochu jiným označením. Níže uvádíme výčet těch nejčastějších:

 • Odložený start – S pomocí této funkce si nadefinujete, za jak dlouho se má spustit mycí program. Start lze odložit až o 24 hodin.
 • Aquastop – Funkce  zabraňující nechtěnému úniku vodu ze stolní myčky nádobí ven.
 • Senzor naplnění – Senzor dokáže rozpoznat, kolik nádobí jste vložili do myčky a podle toho upravuje množství vody potřebné pro jeho umytí.

Setkat se můžete také s řadou nejrůznějších indikátorů, které vás například prostřednictvím informační LED diody upozorní na to, že v zásobníku není dostatek soli či leštidla. Obvykle nechybí ani zvuková signalizace prozrazující, že mycí proces byl právě dokončen.

Vnitřní vybavení

Zmínit je třeba i příslušenství nacházející se uvnitř stolní myčky nádobí. Základ je tvořen odstřikovacím ramenem. To se stará o samotné mytí nádobí. Z pohledu výbavy nechybí koš na nádobí, menší košík na příbory nebo praktické držáky na hrnečky a talíře.

K vnitřní výbavě lze započítat také filtraci, která má na starosti zachytávání nečistot z umývaného nádobí. Moderní stolní myčky nádobí disponují nejčastěji těmito filtry.

 • Odpadní filtr
 • Kalový plochý filtr
 • Mikrofiltr

7. Barevné provedení

Vzhledem k tomu, že stolní myčka nádobí je primárně určena k umístění na kuchyňskou linku, měli byste při jejím výběru dbát také na celkový design. Jde přece jenom o poměrně nepřehlédnutelný a dominantní spotřebič. Ten by měl ladit s ostatními prvky interiéru. Nejčastěji lze narazit na provedení s bílou barvou. Tu sladíte minimálně s volně stojící ledničkou či jiným zařízením do kuchyně.

Jestliže dáváte přednost modernějším materiálům, tak to bude nerezová ocel a Inoxlook, kde dochází k propojení nerezu a černého skla. Toto elegantní vyhotovení se stane pýchou jakékoliv kuchyňské linky.


8. Ceny

Je pravdou, že stolní myčky nádobí mají na trhu podstatně menší zastoupení než klasické myčky nádobí, ať už ty vestavěné nebo volně stojící. I přesto si dokáže vybrat pravděpodobně každý zákazník toužící po tomto kompaktním kuchyňském spotřebiči. Mnohdy narazíte na značky Bosch, Candy, Indesit, Siemens a Hyundai.

Vzhledem k tomu, že jde o menší zařízení, nezaskočí vás jistě ani velké cenové náklady. Z tohoto pohledu se zaměříme na tři cenové kategorie.

Cena do 5 000 Kč

Při těchto pořizovacích nákladech zakoupíte základní modely stolních myček na nádobí. Nejčastěji půjde o energetickou třídu A a kapacitu na 4 – 6 sad kuchyňského nádobí. Co se týče programového vybavení, určitě nehledejte nic nadstandardního. Vedle základního mycího režimu se dočkáte maximálně toho rychlého a ekonomického. Ovládání bude samozřejmě ruční, respektive mechanické.

Cena od 5 000 Kč do 7 500 Kč

Zlatá střední třída, která je mezi zákazníky pravděpodobně nejvyhledávanější. V rámci tohoto sortimentu víceméně pokaždé narazíte na produkt s energetickou třídou A+. Vedle bohatší programové nabídky se vám dostane i možnosti dotykového ovládání. V nabídce novodobých výrobců jsou stolní myčky nádobí, do nichž bez problému umístíte 8 – 10 sad kuchyňského nádobí.

Cena nad 7 500 Kč

Této cenové kategorii jednoznačně vévodí značky Bosch, Siemens či Electrolux. Horní hranice stolních myček nádobí končí kolem 10 000 Kč. U těchto modelů si užijete bohatého programového vybavení a funkcí, mezi něž patří i speciální extra sušení a mnohé další. V tomto případě neplatíte pouze za vnitřní výbavu, ale také vnější vzhled. Vybírat si můžete nejenom z bílých, ale i černých kuchyňských spotřebičů.


9. Vhodné mycí prostředky

Abyste co nejefektivněji využívali stolní myčku nádobí, musíte zvolit i ty správné mycí prostředky. Všechny nabízené spotřebiče pracují se třemi komoditami vedoucími k tíženému výsledku, jímž je dokonale čisté a vyleštěné kuchyňské nádobí.

 • Prášek do myčky
 • Leštidlo
 • Sůl

Obvykle se v myčce nachází tři příslušná místa, kam tyto prostředky musíte pravidelně doplňovat. Výjimkou však není ani využití speciálních tablet, které v sobě kombinují několik těchto složek najednou. Typickým příkladem jsou tablety 2v1 nebo 3v1. Pak již záleží pouze na vás, jakému modelu plnění a použití dáte přednost.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Stolní myčky nádobí
Průměrné hodnocení 4.4 z 49 hlasů