Jak vybrat střešní box
Při výběru střešního boxu je třeba vše podřídit nákladu, který v něm budete vozit. Volba správné velikosti a adekvátního objemu boxu je proto prvním krokem, který nelze vynechat. Obecně se dá říct, že jednotlivcům a dvojicím postačí objem do 400 litrů, pro rodiny s dětmi a větší skupiny jsou vhodnější boxy spíše větší. Pokud do něho chcete dávat lyže, kočárek či další atypická zavazadla, sledujte i jeho délku, šířku a výšku.
V článku Jak vybrat střešní box se ale dozvíte mnohem více. Vysvětlíme vám, proč vyšší maximální zatížení boxu nemusí vždy stát za příplatek. Věnujeme se též jejich otevírání a bezpečnosti. Osvětlíme vám také, jak se autoboxy upevňují na střechu, a na co je třeba v této souvislosti dávat pozor. Další zodpovězenými otázkami je, jak se střešní box projeví na spotřebě paliva a hlučnosti při jízdě.
Důležité je také svá očekávání spojit s rozpočtem, který chcete na pořízení autoboxu využít. Od něj se mimo již řečené odvíjí zejména materiál, ze kterého bude vyroben, a příslušenství, které k němu dostanete. Jako bonus vám na závěr článku řekneme, jak správně box plnit a naložit, abyste se vyhnuli poškození nákladu a dalším nepříjemnostem.
Jak vybrat střešní box stručně:
- Velikost a objem. Jsou to dva nejdůležitější parametry při výběru střešního boxu. Jejich ideální hodnoty se odvíjí od počtu cestujících i typu nákladu.
- Zatížení a bezpečnost. Box musí mít dostatečnou nosnost, jinak se může při převozu nákladu poškodit. Měl by být také dostatečně bezpečný, ať už díky zámkům či dobrému systému otevírání.
- Box se dá přichytit různě. Je proto dobré si předem zjistit, jaké uchycení můžete využít na svém voze.
- Spotřeba a hlučnost. Oboje byste měli ideálně zjistit z recenzí a hodnocení. Hodně též závisí na způsobu jízdy.
- Cena a materiál. Obvykle jsou úzce propojené. Střešní box pořídíte i za pár tisíc, bude ovšem z měkčích plastů. Za vyšší kvalitu i funkce navíc si musíte připlatit.
Pokud se zajímáte i o další výrobky spojené s údržbou a provozem automobilu, mohlo by vás zaujmout také srovnání autobaterií, pneumatik nebo aditiv.
Velikost
Pojem velikost zahrnuje délku, šířku a výšku střešního boxu. Vhodné rozměry boxu jsou důležité nejen proto, abyste dosáhli potřebné kapacity, ale také proto, aby box nepřesahoval přes střechu vašeho vozu, zejména délkou. Základním pravidlem by proto mělo být volit takový střešní box, který nebude přesahovat vpředu, aby nedocházelo k omezení výhledu, ani vzadu, kde by vám naopak znepříjemnil otevírání kufru.
Střešní boxy jsou vyráběny v nejrůznějších velikostech, každý si tak může přijít na své. Velikost střešního boxu vybírejte hlavně dle toho, co jím hodláte převážet. Jen pro zajímavost uvedeme v následující tabulce nejpoužívanější varianty a jejich vhodné využití.
Tvar autoboxu |
Orientační velikost |
Vhodné využití |
Úzký a dlouhý |
Délka 130 cm až 230 cm; šířka do 70 cm |
Na zimní dovolenou – zejména na běžky, které se do kratších nevejdou, ale i snowboard a další lyže |
Středně velký |
Délka do 150 cm; šířka 70 cm až 90 cm |
Univerzální varianta nabízející stále dostatek prostoru na zavazadla; může být i skládací |
Široký a dlouhý |
Délka 130 cm až 250 cm; šířka nad 70 cm |
Pro početné rodiny vyžadující hodně úložného prostoru, na kočárek a zavazadla, ale i lyže |
Při nákupu střešního boxu byste měli brát v potaz to, že u jednotlivých produktů je třeba odlišovat vnější a vnitřní rozměry. Ty se mezi sebou liší asi o 10 centimetrů, a to jak na délku a šířku, tak i na výšku. Vnější rozměry řešte kvůli tomu, aby se střešní box vešel na auto a nepřesahoval, vnitřní zase s ohledem na to, jaké věci v něm chcete převážet. Některé boxy jsou z měkkého materiálu, a tedy skládací. Tím nezabírají místo v kufru.
Objem
S parametry určujícími velikost střešního boxu souvisí i jeho objem. Ten je udáván v litrech, stejně jako je tomu například u kufru vozidla. Většina autoboxů má objem mezi 300 a 650 litry. Existují i menší boxy s kapacitou kolem 200 litrů, jejich počet je ale nízký, a hodí se ke specifickým účelům. Často jsou skládací.
Při výběru boxu se můžete částečně řídit také počtem členů v domácnosti. Typické dvojčlenné domácnosti by měl stačit objem při spodní hranici, tedy 300 litrů. Čtyřčlenná rodina by měla zvažovat alespoň 500 litrů. To vše za předpokladu, že v autě bude jezdit společně celá rodina. Vozit „prázdný vzduch“ se nevyplatí – vyšší hmotnost autoboxu vám prodraží náklady na benzin, navíc je složitější zabránit zavazadlům uvnitř boxu v pohybu.
Na co byste si měli, podobně jako u velikosti autoboxu, dát pozor, je reálný objem autoboxu. Ten je obvykle o 10 % menší, než udávají výrobci. Počítejte tedy s určitou rezervou. Obzvlášť u boxů s menší kapacitou se totiž může stát, že vám někde bude nějaký ten litr (či centimetr) chybět, pokud je budete plnit „na doraz“.
Zatížení boxu a nosnost
Při volbě ideálního střešního boxu nezapomínejte na to, že tento úložný prostor má i určité maximální zatížení. To je udáváno v kilogramech a vyjadřuje, kolik věcí můžete do boxu uložit, aniž byste jej přetížili a ohrozili bezpečnost jízdy. Většina dostupných autoboxů je dimenzována na zatížení od 50 do 75 kilogramů.
Pozornost byste neměli věnovat pouze nosnosti boxu samotného, ale také maximálnímu zatížení příčníků, které slouží k upevnění autoboxu ke střeše auta. Slovo ve výběru může mít také nosnost střechy auta či samotného vozidla. Nosnost střech vozidel se často pohybuje okolo 50 kilogramů.
Otevírání a bezpečnost
Na komfort a bezpečnost používání má mimo jiné vliv systém otevírání střešního boxu. Narazit můžete na dva mechanismy:
- Otevírání zezadu – S pomocí ovládacího prvku otevřete střešní box v zadní části. U většiny těchto modelů nedochází k plnému otevření do pravého úhlu (90°), ale menšímu.
- Otevírání z boku – Druhou variantou je otevírání z boku, velice často narazíte také na oboustranné boční otevírání. V takovém okamžiku je potom jedno, z jaké strany automobilu se k boxu postavíte, protože jej pohodlně vyklopíte odkudkoliv. Bývá častější, neboť je jeho obsluha snazší než u zadního otevírání.
Součástí autoboxů jsou obvykle vzpěry, které drží box otevřený pro snadnější nakládku i vykládku. Starší pístový systém většinou nahradily mechanické vzpěry, které jsou méně poruchové a fungují za každého počasí. Ke střešnímu boxu také neodmyslitelně patří zámek. Díky němu se do boxu nikdo nedostane, nehrozí navíc ani jeho otevření při jízdě. Starší a levnější boxy mívají zámek umístěný v místě otvírání, tedy vzadu či na boku.
Moderní střešní boxy ale většinou mají centrální zamykání. Mají tedy několik zámků na různých místech, k jejichž uzamčení (či odemčení) dojde naráz. Tím získáte spolehlivější ochranu vašich věcí, aniž byste museli dělat něco navíc. Toto řešení vám také neumožní otočit klíčkem do té doby, dokud nemohou být zamčeny všechny zámky najednou. Například, když vám v uzamčení brání nějaká vložená věc nebo není autobox plně uzavřen.
Uchycení
Při instalaci autoboxu budete muset řešit i systém uchycení. Ten se skládá ze dvou základních prvků:
- Hagusy – Jinak řečené podélníky. Jde o střešní nosiče umístěné po stranách střechy automobilu, na které se připevňují příčníky.
- Příčníky – Nosné prvky připevněné k hagusům. Teprve tento doplněk je ve své podstatě nosným podkladem pro střešní box. Samotný box se pak připevňuje za pomoci U-profilů, oblíbené je i rychloupínání do T-drážky.
Při uchycení dbejte nejenom na to, aby měly hagusy, potažmo i příčníky, dostatečnou nosnost, ale také na výslednou kompatibilitu. Už před nákupem střešního boxu si tedy raději ověřte, že daný model půjde bez problémů přichytit na vámi používané příčníky. V potaz berte, že střešní box by měl být umístěn ideálně uprostřed střechy automobilu a vždy rovnoměrně, nikoliv šikmo.
Spotřeba paliva
Při nákupu střešního boxu musíte počítat s tím, že po připevnění na střechu vozu dochází automaticky ke zvýšení celkového těžiště dopravního prostředku. Kvůli dalšímu tělesu na voze také pocítíte určité zhoršení jízdních vlastností. Tomu byste měli přizpůsobit jízdu, ať už jde o průjezdy v zatáčkách nebo celkovou rychlost. Problematický může být zejména boční vítr.
Kromě zvýšení těžiště dochází také k růstu spotřeby paliva. Spotřeba se samozřejmě zvedne individuálně dle stylu vaší jízdy a zatížení střešního boxu, obvykle je však vyšší o 10 až 20 %. Některé kombinace vozů a autoboxů ale mohou zvýšit spotřebu výrazně více – klidně i o třetinu.
Částečně lze negativní vliv autoboxu na spotřebu i jízdní vlastnosti eliminovat tím, že zvolíte co nejaerodynamičtější tvar střešního boxu. Většina modelů vypadá, že byste s nimi mohli závodit na okruhu, nižší odpor vzduchu ale obecně budou klást spíše nízké a úzké boxy. Malé kousky takřka čtvercového tvaru jsou zase lehčí, čímž ušetří nějaké palivo, je to však částečně vyváženo horším prouděním vzduchu. Ideální box v tomto ohledu neexistuje.
Materiál
Střešní boxy na auto jsou nejčastěji vyráběné z odolného plastu – obvykle polystyrenu, polyethylenu či ABS plastu. Právě ABS plast se přitom jeví jako nejlepší volba, neboť dobře snáší výkyvy teplot a je odolný vůči mechanickému poškození, nevýhodou je jeho vyšší hmotnost. Setkat se můžete také s jejich různými kombinacemi. Některé autoboxy jsou navíc vyztuženy kovem, což zlepšuje jejich stabilitu a nosnost.
Odolnost a trvanlivost boxu dále ovlivňuje tloušťka materiálu. Pochopitelně platí, že tlustší materiál se vypořádává se zubem času lépe, jde však o další hmotnost navíc. Opět je proto potřeba zvažovat, je-li důležitější spotřeba paliva, jízdní vlastnosti vozidla a snadná přenositelnost boxu, nebo spíše jeho schopnost vypořádat se s různým prostředím a každodenním použitím.
Zvláštností jsou potom látkové nebo surfové střešní boxy. Kromě prkna v nich můžete převážet i plachty či jiné vybavení potřebné k tomuto sportu, použít se ale dají i na jiná běžná zavazadla. Jsou zpravidla menších rozměrů a bývají nepromokavé, nenabízí však zavazadlům příliš pevnou ochranu. Může ale jít o řešení, nemáte-li místo na uskladnění klasického boxu. Dají se totiž srolovat a uchovávat ve vaku, klidně přímo v kufru auta.
Hlučnost
Specifickým parametrem je hlučnost boxu. Není totiž žádným oficiálním ukazatelem, který naleznete v manuálu nebo na webových stránkách výrobce. A co vlastně tou hlučností myslíme? Jde o více či méně příjemných zvuky, které se za jízdy ozývají a které jsou spojeny s prouděním zvuku okolo boxu. Samotný box pochopitelně žádné žádné zvuky nevydává.
Obecně se dá říct, že dražší rakve mívají vychytanější aerodynamiku a tím i nižší hlučnost, neplatí to však vždy a všude. Je proto nutné se spoléhat na uživatelské zkušenosti a recenze, které jsou podloženy praxí. Výhodou je, že takových zdrojů je u střešních boxů poměrně vysoké množství.
Hlučnost lze do určité míry korigovat způsobem jízdy i naplňování nákladem. Co se týče rychlosti, neexistuje univerzální poučka pro všechny autoboxy. Některé mohou hlučet za pomalé jízdy, jiné třeba při rychlosti kolem 130 km/h. Rozhodně se ale snažte jet co nejplynuleji. Zabráníte tím pohybu rakve i věcí uvnitř, což jinak může může být doprovázeno nepříjemným orchestrem. Vždy také uchycujte náklad popruhy či podobným systémem.
Příslušenství
Střešní box není jen prázdná plastová „krabice“ upevněná na střeše automobilu. Součástí autoboxů bývá řada praktických doplňků, popřípadě máte možnost zakoupit příslušenství nejrůznějšího typu. Hodit se vám může několik níže uvedených doplňků.
- Držák lyží – Pokud vedle úzkého boxu nemáte na střeše speciální držák na lyže, můžete si pořídit ten, co se umísťuje přímo do autoboxu. Díky němu si zajistíte bezpečnou přepravu lyží, které nebudou na volno, ale staženy k držáku.
- Popruhy – Ráčnové popruhy a gumové upínače, které jsou potřeba k přichycení věcí ve střešním boxu.
- Ochranný obal – Lze jej využít nejenom při uskladnění boxu, ale také při převozu na střeše auta.
- Držák na zeď – V okamžiku, kdy autobox sundáte ze střechy vozidla, můžete k jeho uskladnění využít praktický držák na zeď. Díky tomu vám box nebude zabírat tolik místa například v prostoru garáže, ani o něj nebudete zakopávat.
- Zvedák boxu – Alternativa držáku na zeď. Zvedák se připevní ke stropu a za pomoci speciálního mechanismu se střešní box vytáhne až nahoru. Nikde vám tak nezabírá místo. Hodí se spíše do prostor s vyšším stropem.
Vedle těchto užitečných věcí můžete nakoupit i nejrůznější fixační adaptéry, montážní kity, krytky nebo zarážky. To vše vám usnadní a rozšíří možnosti používání střešního boxu.
Cena
Střešní box představuje příslušenství, které můžete obvykle využívat spoustu dlouhých let i při tom, kdy s pravidelností měníte svůj vozový park. Proto byste k této investici měli přistupovat zodpovědně. To znamená volit kvalitu zpracování v podání odolnějších ABS plastů a jim přidružených materiálů včetně oblíbené barevné kombinace – vedle šedé a černé můžete zakoupit autobox stříbrný, bílý, antracitový či v imitaci karbonu.
Vždy se zaměřujte na profesionální a zkušené výrobce z oboru, se kterými se pojí zvýšená bezpečnost a dlouhověkost střešních boxů. Mezi spolehlivé značky patří Thule, Neumann, Hakr, Northline a další.
Cena do 5 000 Kč
Neznačkové a nejlevnější autoboxy startují na částkách kolem 3 000 Kč. Vesměs jde o menší střešní boxy, které mají nosnost do 50 kilogramů a jejich objem jen stěží překročí hranici 380 litrů. Pro nenáročné zákazníky jsou však přijatelnou volbou.
Cena od 5 000 Kč do 9 000 Kč
V této ceně se vám dostane výběru z většího množství střešních boxů. A to nejenom z pohledu velikosti, ale také barevného zpracování a tvaru. Některé boxy mohou dosahovat délky až 210 centimetrů a šířky 90 centimetrů. Objem se zvedá k hranici 450 litrů a stejně tak i celková nosnost do cca 60 kilogramů.
Cena od 9 000 Kč do 12 000 Kč
Kvalitní a značkové modely jsou opatřeny oboustranným otevíráním a centrálními zámky. Volit můžete z přemíry velikostních variant. Většina autoboxů v této cenové kategorii má nosnost až 75 kilogramů a jejich objem převyšuje kapacitu 500 litrů.
Cena nad 12 000 Kč
Střešní boxy určené pro náročnější zákazníky, kteří dávají přednost originálnímu designu, dokonalé aerodynamice a vynikajícímu zpracování včetně špičkových výrobních materiálů. Této cenové třídě vévodí jen ty nejlepší značky na trhu. Objemy nad 520 litrů nejsou žádnou výjimkou. Nejdražší autoboxy stojí kolem 25 000 Kč – 35 000 Kč.
Rozložení nákladu
V okamžiku, kdy připevníte střešní nosič na auto a pustíte se do jeho pozvolného plnění, měli byste přemýšlet, jak správně náklad rozmístit. Tímto krokem totiž výrazně zvýšíte celkovou bezpečnost při jízdě. Stačí se držet přitom několika základních pravidel:
- Vždy se snažte o to, aby byly všechny věci v autoboxu přichyceny napevno, aby neměly tendenci měnit svoji polohu. K tomu lze využít například popruhy či upínací gumy včetně nejrůznějších držáků.
- Nejtěžší věci vždy umísťujte do přední části střešního boxu.
- Zhruba uprostřed boxu by mělo být asi 3/5 z celkového nákladu, pokud jde o hmotnost.
- Pohlídejte si uskladnění věcí na výšku, aby vám nebránily v uzavření střešního boxu.
Na výše uvedené je přitom dobré myslet již před samotnou koupí boxu, v souvislosti s jeho velikostí a hmotností. Správné uchycení nákladu může být náročnější, pokud je „rakev“ příliš prázdná; naproti tomu snaha „nacpat“ věci za každou cenu do menšího boxu tak, aby byla dodržena výše uvedená doporučení, může být kvůli stísněnému prostoru nadlidský i nebezpečný úkol.