Test 10 nejlepších střešních boxů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších střešních boxů

Aktualizováno:
Září 2021
Autor:
Karolína Šerá

Střešní box nebo také autobox je nepostradatelným pomocníkem majitelů automobilů. Přináší totiž především úložný prostor navíc, využitelný v podstatě na cokoliv, primárně ale na rozměrnější věci, které se nevejdou do kufru. Nejčastěji vám může ulehčit přepravu cestovních zavazadel, lyží, kočárků nebo například vybavení na kempování. Oceníte ho tedy při letních i zimních dovolených. Samozřejmě je možné s ním jezdit i celoročně.

Výběr střešního boxu by měl být spojen nejenom s požadovaným objemem, ale i s konkrétním typem vašeho automobilu. Jde hlavně o upevnění a celkovou velikost autoboxu. Jaký box zvolit dle objemu a jiných parametrů vám poradíme v tomto článku zaměřeném na výběr střešního boxu.

Jak už prozrazuje název, střešní box se umísťuje na střechu automobilu. Aby jej však bylo za co přichytit, je důležité mít na autě střešní nosiče, takzvané příčníky. S jejich výběrem vám poradíme v samostatném článku Jak vybrat příčník.


Nejlepší střešní boxy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Hakr Magic Line 400
Hakr Magic Line 400 91 %
Počet recenzí: 77
10 100 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Thule Motion XT XL
Thule Motion XT XL 98 %
Počet recenzí: 61
19 300 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Neumann Adventure 130
Neumann Adventure 130 94 %
Počet recenzí: 69
5 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Hakr Magic 320
Hakr Magic 320 89 %
Počet recenzí: 90
5 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Thule Pacific 780
Thule Pacific 780 94 %
Počet recenzí: 71
15 100 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Northline ECOspace
Northline ECOspace 92 %
Počet recenzí: 20
7 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Thule Motion XT L
Thule Motion XT L 97 %
Počet recenzí: 8
17 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Thule Pacific 600
Thule Pacific 600 91 %
Počet recenzí: 129
9 800 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Thule Pacific 500
Thule Pacific 500 92 %
Počet recenzí: 182
8 600 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Thule Motion XT XXL
Thule Motion XT XXL 99 %
Počet recenzí: 11
24 400 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat střešní box

Spousta lidí si pod pojmem autobox představí obyčejnou plastovou krabici na střechu auta, u které se neřeší žádné technické parametry. To však není tak úplně pravda. Střešní boxy sice bývají vyrobeny ze speciálního odolného plastu a nezatíží vaše rozhodování desítkami vlastností, abyste s tímto doplňkem však byli spokojeni, musíte si vybrat střešní box doslova na míru. Proto jsme pro vás připravili tento článek, který vás provede výběrem střešního boxu krok po kroku.

Odrazovým můstkem se může stát celková velikost boxu. Údaje v podobě délky, šířky a výšky by měl doplnit také objem a výsledná nosnost. Při čtení jednotlivých kapitol se navíc dozvíte, jak je to s otevíráním, zabezpečením a uchycením střešního boxu a představíme vám i zvláštní látkové boxy.

Něco si povíme o vlivu autoboxu na spotřebu paliva a nezapomeneme ani na rozložení nákladu. Tyto produkty jsou mimo jiné spojeny s bohatým příslušenstvím. V závěru se zaměříme na pořizovací náklady střešních boxů. 

Velikost

Pojem velikost zahrnuje délku, šířku a výšku střešního boxu. Vhodné rozměry boxu jsou důležité nejen proto, abyste dosáhli potřebné kapacity, ale také proto, aby box nepřesahoval přes střechu vašeho vozu, zejména délkou. Základním pravidlem by proto mělo být volit takový střešní box, který nebude přesahovat vpředu, aby nedocházelo k omezení výhledu, ani vzadu, kde by vám naopak znepříjemnil otevírání kufru.

Střešní boxy jsou vyráběny v nejrůznějších velikostech, každý si tak může přijít na své. Velikost střešního boxu vybírejte hlavně dle toho, co jím hodláte převážet. Jen pro zajímavost uvedeme v následující tabulce čtyři nejpoužívanější varianty a jejich vhodné využití.

Tvar autoboxu Orientační velikost Vhodné využití
Úzký a dlouhý Délka nad 130 cm Na zimní dovolenou – na lyže, běžky či snowboard
Středně velký Délka do 130 cm Univerzální varianta nabízející stále dostatek prostoru na zavazadla
Široký a dlouhý Délka až 250 cm; šířka nad 70 cm Pro početné rodiny vyžadující hodně úložného prostoru, na kočárek a zavazadla
Úzký a krátký Nižší, jen pár litrů Univerzální, kompaktní varianta, pro drobnější zavazadla


Při nákupu střešního boxu byste měli brát v potaz to, že u jednotlivých produktů je třeba odlišovat vnější a vnitřní rozměry. Ty se mezi sebou mohou lišit dokonce o 8 – 12 centimetrů, a to jak na délku a šířku, tak i na výšku. Vnější rozměry řešte kvůli tomu, aby se střešní box vešel na auto a nepřesahoval, vnitřní zase s ohledem na to, jaké věci v něm chcete převážet.

Objem

S parametry určujícími velikost střešního boxu souvisí samozřejmě i jeho objem. Ten je udáván v litrech, stejně jako je tomu například u kufru vozidla. Objem autoboxu se pohybuje zhruba od 270 litrů do více než 650 litrů. Při výběru se můžete řídit tím, co budete převážet, ale také počtem členů v domácnosti. Pro dvoučlennou domácnost bude dostačující objem lehce nad 300 litrů, čtyřčlenná rodina by měla volit box alespoň o kapacitě 500 l. 

Jediné, na co byste si v tomto směru měli dát pozor, je reálný objem autoboxu. Ten je obvykle o 10 % menší, než udávají výrobci. Je proto lepší pořídit box se spíše větší kapacitou, pokud to vnitřní i vnější rozměry dovolí.

Zatížení boxu a nosnost

Při volbě ideálního střešního boxu nezapomínejte na to, že tento úložný prostor má i určité maximální zatížení. To je udáváno v kilogramech a vyjadřuje, kolik věcí můžete do boxu uložit, aniž byste jej přetížili a ohrozili bezpečnost jízdy. Většina dostupných autoboxů je dimenzována na zatížení od 50 do 75 kilogramů.

Pozornost byste neměli věnovat pouze nosnosti boxu samotného, ale také maximálnímu zatížení příčníků, které slouží k upevnění autoboxu ke střeše auta. Slovo ve výběru může mít také nosnost střechy auta či samotného vozidla. Nosnost střech vozidel se často pohybuje okolo 50 kilogramů (Zdroj: BESIP).

Otevírání a bezpečnost

Na komfort a bezpečnost používání má mimo jiné vliv systém otevírání střešního boxu. Narazit můžete na dva mechanismy:

 • Otevírání zezadu – S pomocí ovládacího prvku otevřete střešní box v zadní části. Součástí autoboxů jsou obvykle písty, plynové vzpěry nebo jiné prvky, které vám umožní pohodlně a bez vynaložení větší síly střešní box otevřít. U většiny těchto modelů nedochází k plnohodnotnému otevření v úhlu devadesáti stupňů, ale méně.
 • Otevírání z boku – Druhou variantou je otevírání boxu z boku, velice často narazíte také na oboustranné boční otevírání. V takovém okamžiku je potom jedno, z jaké strany automobilu se k boxu postavíte, protože jej pohodlně vyklopíte odkudkoliv.

Ke střešnímu boxu neodmyslitelně patří i vhodně zvolený zámek. Sportovní potřeby, zavazadla a další výbava, kterou v boxu převážíte, přece jen není zadarmo. Do uzamčeného boxu se nikdo nedostane, nehrozí navíc ani jeho otevření při jízdě.

V otázce bezpečnosti jednoznačně vedou centrální zámky. Ty jsou vícebodové, což znamená, že k uzamčení střešního boxu dojde hned na několika místech naráz. Tím získáte spolehlivější ochranu vašich věcí. Praktické je i to, že tyto inteligentní zámky vám neumožní otočit klíčkem do té doby, dokud nemohou být zamčeny všechny zámky najednou. Například, když vám v uzamčení brání nějaká vložená věc nebo není autobox plně uzavřen.

Uchycení

Při instalaci autoboxu se neobejdete bez systému uchycení. Ten se skládá ze dvou základních prvků:

 • Hagusy – Jinak řečené podélníky. Jde o střešní nosiče umístěné po stranách střechy automobilu, na které se připevňují příčníky.
 • Příčníky – Nosné prvky připevněné k hagusům. Teprve tento doplněk je ve své podstatě nosným podkladem pro střešní box. Samotný box se pak připevňuje za pomoci U-profilů, oblíbené je i rychloupínání do T-drážky.

Při uchycení dbejte nejenom na to, aby měly hagusy, potažmo i příčníky, dostatečnou nosnost, ale také na výslednou kompatibilitu. Před nákupem střešního boxu si raději ověřte, že daný model půjde bez problémů přichytit na vámi používané příčníky. V potaz berte i to, že střešní box by měl být umístěn ideálně uprostřed střechy automobilu a vždy rovnoměrně, nikoliv šikmo.

Spotřeba paliva

Při nákupu střešního boxu musíte počítat s tím, že po připevnění na střechu vozu dochází automaticky ke zvýšení celkového těžiště dopravního prostředku. Díky dalšímu tělesu na voze pocítíte určité zhoršení jízdních vlastností. Tomu byste měli přizpůsobit jízdu, ať už jde o průjezdy v zatáčkách nebo celkovou rychlost. Tento nešvar lze do jisté míry eliminovat tím, že zvolíte co nejvíce aerodynamický tvar střešního boxu.

Kromě zvýšení těžiště dochází také k růstu spotřeby paliva. Spotřeba se samozřejmě zvedne individuálně dle stylu vaší jízdy a zatížení střešního boxu, obvykle je však vyšší o 10 – 20 %.

Rozložení nákladu

V okamžiku, kdy připevníte střešní nosič na auto a pustíte se do jeho pozvolného plnění, měli byste přemýšlet také o tom, jak správně náklad rozmístit. Tímto krokem totiž výrazně zvýšíte celkovou bezpečnost při jízdě. Stačí se držet několika základních pravidel:

 • Vždy se snažte o to, aby byly všechny věci v autoboxu přichyceny napevno, aby neměly tendenci měnit svoji polohu. K tomu lze využít například popruhy či upínací gumy včetně nejrůznějších držáků.
 • Nejtěžší věci vždy umísťujte do přední části střešního boxu.
 • Zhruba uprostřed boxu by mělo být asi 3/5 z celkového nákladu, pokud jde o hmotnost.
 • Pohlídejte si uskladnění věcí na výšku, aby vám nebránily v uzavření střešního boxu.

Materiál

Střešní boxy na auto jsou nejčastěji vyráběné z odolného plastu, a to konkrétně polyethylenu či ABS plastu nebo také z nejrůznějších kombinací materiálů. V tomto ohledu se soustřeďte především na tloušťku materiálu, na které závisí životnost celého autoboxu, ale také věcí v něm uskladněných.

Zvláštností jsou potom látkové nebo také surfové střešní boxy, které, jak již název prozrazuje, jsou vhodné především pro nadšené surfaře. Kromě prkna v nich můžete převážet i plachty či jiné vybavení potřebné k tomuto sportu, ale i jiná běžná zavazadla. Jsou zpravidla menších rozměrů a ačkoli bývají nepromokavé, nenabízí zavazadlům příliš pevnou ochranu.

Na druhou stranu jsou vhodné pro ty z vás, kteří v domácnosti bojujete s nedostatkem místa, po odejmutí z auta se totiž dají prakticky srolovat a uschovat ve vaku. To pro uskladnění klasického plastového boxu si budete muset vyhradit více místa v garáži.

Příslušenství

Střešní box není jen prázdná plastová „krabice“ upevněná na střeše automobilu. Součástí autoboxů bývá řada praktických doplňků, popřípadě máte možnost zakoupit příslušenství nejrůznějšího typu. Hodit se vám může několik níže uvedených typů.

 • Držák lyží – Pokud vedle úzkého boxu nemáte na střeše speciální držák na lyže, můžete si pořídit ten, co se umísťuje přímo do autoboxu. Díky němu si zajistíte bezpečnou přepravu lyží, které nebudou na volno, ale staženy k držáku.
 • Popruhy – Ráčnové popruhy a gumové upínače vhodné pro přichycení věcí ve střešním boxu.
 • Ochranný obal – Lze jej využít nejenom při uskladnění boxu, ale také při převozu na střeše auta.
 • Držák na zeď – V okamžiku, kdy autobox sundáte ze střechy vozidla, můžete k jeho uskladnění využít praktický držák na zeď. Díky tomu vám box nebude zabírat tolik místa například v prostoru garáže.
 • Zvedák boxu – Alternativa držáku na zeď. Zvedák se připevní ke stropu a za pomoci speciálního mechanismu se střešní box vytáhne až nahoru. Nikde vám tak nezabírá místo. Hodí se spíše do prostor s vyšším stropem.

Vedle těchto základních věcí můžete nakoupit i nejrůznější fixační adaptéry, montážní kity, krytky nebo zarážky. To vše vám usnadní a rozšíří možnosti používání střešního boxu.

Cena

Střešní box představuje příslušenství, které můžete obvykle využívat spoustu dlouhých let i při tom, kdy s pravidelností měníte svůj vozový park. Proto byste k této investici měli přistupovat zodpovědně. To znamená volit kvalitu zpracování v podání odolnějších ABS plastů a jim přidružených materiálů včetně oblíbené barevné kombinace – vedle šedé a černé můžete zakoupit autobox stříbrný, bílý, antracitový nebo dokonce v imitaci karbonu.

Vždy se zaměřujte na profesionální a zkušené výrobce z oboru, se kterými se pojí zvýšená bezpečnost a dlouhověkost střešních boxů. Mezi spolehlivé značky patří Thule, Neumann, Hakr, Nortline, Harpo, Kamei, Cruzberg a další.

Cena do 5 000 Kč

Neznačkové a nejlevnější autoboxy startují na částkách kolem 3 000 Kč. Vesměs jde o menší střešní boxy, které mají nosnost do 50 kilogramů a jejich objem jen stěží překročí hranici 380 litrů. Pro nenáročné zákazníky jsou však přijatelnou volbou.

Cena od 5 000 Kč do 9 000 Kč

V této ceně se vám dostane výběru z většího množství střešních boxů. A to nejenom z pohledu velikosti, ale také barevného zpracování a tvaru. Některé boxy mohou dosahovat délky až 210 centimetrů a šířky 90 centimetrů. Objem se zvedá k hranici 450 litrů a stejně tak i celková nosnost do cca 60 kilogramů.

Cena od 9 000 Kč do 12 000 Kč

Kvalitní a značkové modely jsou opatřeny oboustranným otevíráním a centrálními zámky. Volit můžete z přemíry velikostních variant. Většina autoboxů v této cenové kategorii má nosnost až 75 kilogramů a jejich objem převyšuje kapacitu 500 litrů.

Cena nad 12 000 Kč

Střešní boxy určené pro náročnější zákazníky, kteří dávají přednost originálnímu designu, dokonalé aerodynamice a vynikajícímu zpracování včetně špičkových výrobních materiálů. Této cenové třídě vévodí jen ty nejlepší značky na trhu. Objemy nad 520 litrů nejsou žádnou výjimkou. Nejdražší autoboxy stojí kolem 25 000 Kč – 30 000 Kč.

Použité a další zajímavé zdroje

https://www.independent.co.uk/extras/indybest/travel-outdoors/best-car-roof-box-uk-halfords-travel-holiday-a9061376.html

https://www.rei.com/learn/expert-advice/how-to-choose-the-right-size-cargo-box.html

RÜCKER, Jan. Měření hmotnostních parametrů vozidel. Diplomová práce. Vysoké učení technické v Brně. Brno. 2012. Dostupné z: https://core.ac.uk/download/pdf/30310221.pdf


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 35 hlasů