Při výběru střešního boxu je třeba vše podřídit nákladu, který v něm budete vozit. Volba správné velikosti a adekvátního objemu boxu je proto prvním, ale nikoli jediným krokem. Co se o tomto praktickém vybavení dočtete v našem článku?
- Proč koupit kvalitní střešní box – jde o ideální prostor pro bezpečnou přepravu vybavení pro letní i zimní aktivity. Navíc chrání obsah proti odcizení a sám může být velmi odolný.
- Nevýhody střešních boxů – některé produkty mohou mít nevyhovující rozměry, navíc budou zvyšovat spotřebu paliva i hlučnost a k jejich nákupu si musíte připravit nemalou sumu.
- Výběr střešního boxu podle rozměrů – zohlednit je třeba velikost (nutné je odlišovat vnější a vnitřní rozměry) a objem. Zaměřte se ovšem na reálný objem, který může o 10 % menší, než udávají výrobci.
- Důležité parametry – určitě věnujte pozornost zatížení boxu a nosnosti, otevírání a bezpečnosti, uchycení, spotřebě paliva či materiálu a neopomeňte ani hlučnost, na kterou má vliv aerodynamika.
- Příslušenství – při výběru autoboxu se lze soustředit na přítomnost držáku lyží, popruhů, ochranného obalu, držáku na zeď nebo zvedák boxu.
- Oblíbené značky – mezi přední výrobce patří české značky Hakr a Neumann, slovenský výrobce Northline, ale také zahraniční společnosti Thule (Švédsko) nebo Hapro (Nizozemsko).
- Cena – střešní boxy jsme rozdělili do čtyř cenových kategorií. Nejlevnější neznačkové produkty stojí pod 5 000 Kč, vysoce kvalitní značkové výrobky vás však mohou vyjít na desetitisíce korun.
Pokud se zajímáte i o další výrobky spojené s údržbou a provozem automobilu, mohlo by vás zaujmout také srovnání autobaterií, pneumatik nebo aditiv.
Proč koupit kvalitní střešní box
Střešní boxy (hovorově „rakve“) jsou praktickým řešením, jak poměrně jednoduše zvětšit zavazadlový prostor. Proč o jejich koupi konkrétně uvažovat?
- Široké uplatnění – střešní box je možné instalovat v podstatě na jakýkoli automobil, jenž disponuje střešním nosičem. Pro jízdu s ním navíc v ČR neplatí žádná omezení.
- Přeprava vybavení pro letní i zimní aktivity – v autoboxech je možné bezpečné přepravovat dětské kočárky, lyže, snowboardy a další zavazadla.
- Spolehlivé uchycení – pokud vyberete střešní box opravdu důkladně, bude uchycen velmi spolehlivě. To má vliv na bezpečnost jízdy i na ochranu přeprapravovaného vybavení.
- Zabezpečení nákladu i posádky – pořídíte-li si kvalitní střešní box, získáte společně s ním i spolehlivý zámek, který chrání proti nechtěnému otevření i proti odcizení obsahu.
- Kvalitní materiály – střešní boxy z velmi odolných plastů jako ABS jsou spolehlivou ochranou proti mechanickému poškození i proti rozmarům počasí.
Široké uplatnění
Střešní box má univerzální využití. Instalovat jej totiž lze na jakýkoli automobil, jenž disponuje střešním nosičem. Ten by měl mít standardní nosnost, která se ve většině případů pohybuje mezi 50 a 100 kg, což bez problémů stačí na samotnou nosnost autoboxu (viz níže). Při výběru je jen nutné zohlednit rozměry střechy vašeho vozidla, aby nepřesahoval. Doplňme, že pro střešní boxy v ČR neplatí žádná omezení, což se týká i povolené rychlosti.
Přeprava vybavení pro letní i zimní aktivity
Střešní boxy slouží k přepravě dětských kočárků, lyží, snowboardů, stanů a dalších zavazadel. Mohou se tedy hodit při cestách na letní rodinnou dovolenou i na pobyt v zimě na horách. Některé totiž mají objem i přes 600 litrů a nosnost 75 kg. Nejenže chrání přepravované vybavení před rozmary počasí a špínou, ale zároveň jsou perfektním řešením pro ochranu proti nečistotám v samotném interiéru vozu. Přepravovat špinavé lyže uvnitř totiž není úplně ideální.
Spolehlivé uchycení
Systému uchycení se skládá z hagusů a příčníků, jež představují nosný podklad pro střešní box. Pokud budou mít dostatečnou nosnost a vzájemnou kompatibilitu (viz níže), daný model půjde snadno a bezpečně připevnit na střechu. Kromě toho si můžete pořídit i další související vybavení, které ještě zvyšuje bezpečnost přepravy. Jedná se např. o držák lyží, ráčnové popruhy nebo ochranné obaly, které lze využít i při uskladnění autoboxu.
Zabezpečení nákladu i posádky
Pokud si pořídíte kvalitní střešní box, získáte společně s ním i spolehlivý zámek. U moderních autoboxů je přitom zcela běžné centrální zamykání, které zajišťuje zamčení na několika místech najednou. Jedná se přitom hned o dvojnásobnou ochranu. Kvalitní zámek nejenže chrání přepravované vybavení proti odcizení při zastávkách, ale podstatný je i během samotné jízdy. Nebude totiž hrozit, že se autobox zničehonic otevře.
Kvalitní materiály
Investujete-li do střešního boxu dostatečnou částku, nejenže získáte další zavazadlový prostor se spolehlivým uchycením, který bude navíc bezpečný pro náklad i posádku, ale zároveň vám vydrží opravdu dlouho. Mnohé autoboxy jsou vyrobeny z odolných plastů, přičemž za nejlepší řešení bývá považován ABS plast. V takovém případě představují velmi spolehlivou ochranu proti mechanickému poškození i proti rozmarům počasí.
Nevýhody střešních boxů
Ačkoli střešní boxy zvětšují zavazadlový prostor a mohou být velmi spolehlivé, jsou s nimi spojena i určitá negativa. S čím byste tedy měli počítat už při případném nákupu?
- Nevyhovující rozměry – střešní box může vpředu či vzadu „přečuhovat“ a problematické bývá i nedostatečné naplnění při přílišné velikosti.
- Vyšší spotřeba paliva – instalace autoboxu se pojí se zvýšením celkového těžiště, což má negativní vliv na jízdní vlastnosti i spotřebu paliva.
- Větší hlučnosti při jízdě – kolem střešního boxu při jízdě proudí vzduch, což má v některých případech dosti negativní vliv na hlučnost.
- Vyšší pořizovací cena – na nákup vysoce kvalitního autoboxu si musíte připravit pětimístnou částku, která navíc nemusí začínat jedničkou.
Nevyhovující rozměry
Pokud nezvolíte střešní box zcela správně, co se rozměrů týče, může vpředu či vzadu tzv. „přečuhovat“. Zatímco ve druhém případě to má dopad „jen“ na horší otevírání kufru, v tom prvním jde o bezpečnost. Může totiž dojít k omezení výhledu. Příliš velký autobox navíc budete vozit poloprázdný. V takovém případě je obtížnější zabránit jeho obsahu v pohybu. A navíc se ani příliš nevyplatí, neboť i vození „prázdného vzduchu“ zvýší spotřebu paliva…
Vyšší spotřeba paliva
Střešní box sice zvětšuje zavazadlový prostor, na druhou stranu se s jeho instalací snoubí zvýšení celkového těžiště. To má vliv nejen na jízdní vlastnosti, čemuž se je třeba přizpůsobit, ale také na spotřebu paliva. V některých případech se může dokonce jednat až o třetinový rozdíl, což bude finančně znát především na delších cestách. Tyto vlivy lze sice eliminovat autoboxem s aerodynamickým tvarem, nicméně určitě dopady přesto přetrvají.
Větší hlučnost při jízdě
Střešní box je těleso a při jízdě tedy bude okolo něho proudit vzduch, což se může projevit na větší hlučnosti. Ta může být v některých případech dosti nepříjemná a při delší cestě to komfortu ve voze rozhodně nepřidá. Na hlučnost má přitom vliv především tvar autoboxu, ale také jeho (ne)naplnění. Obecně platí, že méně hlučná bývají zařízení, která jsou velmi aerodynamická. Při výběru se tedy soustřeďte i na toto kritérium.
Vyšší pořizovací cena
Ačkoli si můžete některé střešní boxy pořídit za cenu pod 5 000 Kč, většinou se jedná o neznačkové produkty. Ty jsou pochopitelně méně odolné proti poškození a navíc obvykle nemají příliš aerodynamický tvar, což se projeví na hlučnosti. Velký pak nebývá objem ani nosnost. Pokud chcete skutečně kvalitní autobox s aerodynamickým tvarem, který bude objemný a něco unese, je nutné při nákupu počítat s pětimístnou částkou.
Výběr střešního boxu podle rozměrů
Při výběru střešního boxu byste se měli primárně zaměřit na jeho rozměry, což hraje roli nejen z hlediska toho, k čemu jej chcete využívat. Vhodně zvolené rozměry jsou totiž důležité rovněž pro bezpečnost.
- Velikost – střešní box by neměl přesahovat přes střechu vozu. Na délku a šířku se zaměřte i s ohledem na skutečnost, k čemu jej chcete využívat.
- Vnější a vnitřní rozměry – mohou se lišit až o 10 centimetrů, což může mít vliv na to, zda bude box přesahovat a jaké se do něj vejdou věci.
- Objem – většina autoboxů má objem mezi 300 a 650 litry. Některé mohou být menší a zároveň skládací. Roli může hrát počet členů domácnosti.
- Reálný objem – střešní boxy raději vybírejte o něco větší, neboť reálný objem se od udávaných parametrů může lišit cca o 10 %.
Velikost
Pojem velikost zahrnuje délku, šířku a výšku střešního boxu. Vhodné rozměry jsou důležité nejen proto, abyste dosáhli potřebné kapacity, ale také proto, aby box nepřesahoval přes střechu vašeho vozu, zejména délkou. Základním pravidlem by proto mělo být volit takový střešní box, který nebude přesahovat vpředu, aby nedocházelo k omezení výhledu, ani vzadu, kde by vám naopak znepříjemnil otevírání kufru.
Střešní boxy jsou vyráběny v nejrůznějších velikostech, každý si tak může přijít na své. Velikost střešního boxu vybírejte hlavně dle toho, co jím hodláte převážet. Jen pro zajímavost uvedeme v následující tabulce nejpoužívanější varianty a jejich vhodné využití.
Tvar autoboxu | Orientační velikost | Vhodné využití |
Úzký a dlouhý | Délka 130 cm až 230 cm; šířka do 70 cm | Na zimní dovolenou – zejména na běžky, které se do kratších nevejdou, ale i snowboard a další lyže |
Středně velký | Délka do 150 cm; šířka 70 cm až 90 cm | Univerzální varianta nabízející stále dostatek prostoru na zavazadla; může být i skládací |
Široký a dlouhý | Délka 130 cm až 250 cm; šířka nad 70 cm | Pro početné rodiny vyžadující hodně úložného prostoru, na kočárek a zavazadla, ale i lyže |
Vnější a vnitřní rozměry
Při nákupu střešního boxu byste měli brát v potaz to, že u jednotlivých produktů je třeba odlišovat vnější a vnitřní rozměry. Ty se mezi sebou liší asi o 10 centimetrů, a to jak na délku a šířku, tak i na výšku. Vnější rozměry řešte kvůli tomu, aby se střešní box vešel na auto a nepřesahoval, vnitřní zase s ohledem na to, jaké věci v něm chcete převážet. Některé boxy jsou z měkkého materiálu, a tedy skládací. Tím nezabírají místo v kufru.
Objem
S parametry určujícími velikost střešního boxu souvisí i jeho objem. Ten je udáván v litrech, stejně jako je tomu například u kufru vozidla. Většina autoboxů má objem mezi 300 a 650 litry. Existují i menší boxy s kapacitou kolem 200 litrů, jejich počet je ale nízký, a hodí se ke specifickým účelům. Často jsou skládací.
Při výběru boxu se můžete částečně řídit také počtem členů v domácnosti. Typické dvojčlenné domácnosti by měl stačit objem při spodní hranici, tedy 300 litrů. Čtyřčlenná rodina by měla zvažovat alespoň 500 litrů. To vše za předpokladu, že v autě bude jezdit společně celá rodina. Vozit „prázdný vzduch“ se nevyplatí – vyšší hmotnost autoboxu vám prodraží náklady na benzin, navíc je složitější zabránit zavazadlům uvnitř boxu v pohybu.
Reálný objem
Na co byste si měli, podobně jako u velikosti autoboxu, dát pozor, je reálný objem . Ten je obvykle o 10 % menší, než udávají výrobci. Počítejte tedy s určitou rezervou. Obzvlášť u boxů s menší kapacitou se totiž může stát, že vám někde bude nějaký ten litr (či centimetr) chybět, pokud je budete plnit „na doraz“.
Důležité parametry
Rozměry jsou pouze jedním, tedy nikoli jediným kritériem, na které byste se měli při výběru soustředit. Zaměřte se tedy i na další důležité parametry. Na jaké?
- Zatížení boxu a nosnost – většina střešních boxů má nosnost od 50 do 75 kg. Pozornost byste navíc měli věnovat i maximálnímu zatížení příčníků.
- Otevírání a bezpečnost – autoboxy je možné otevírat zezadu či z boku. Jejich součástí jsou rovněž vzpěry a zámek, jenž u moderních produktů umožňuje centrální zamykání.
- Uchycení – skládá se ze dvou základních prvků. Jedná se o hagusy (střešní nosiče umístěné po stranách) a příčníky (nosné prvky připevněné k hagusům).
- Spotřeba paliva – se střešním boxem dochází ke zvýšení celkového těžiště vozidla, což má vliv na jízdní vlastnosti i spotřebu paliva. Jistým řešením se může stát co nejaerodynamičtější tvar.
- Materiál – autoboxy jsou nejčastěji vyráběny z odolného plastu, ale existují rovněž speciální látkové varianty, jež se používají např. k převozu vybavení pro surfování.
- Hlučnost – proudící vzduch kolem autoboxu může zapříčiňovat nepříjemný hluk. Obecně platí, že dražší řešení mívají lepší aerodynamiku, což má na hlučnost pozitivní vliv.
Zatížení boxu a nosnost
Při volbě ideálního střešního boxu nezapomínejte na to, že tento úložný prostor má i určité maximální zatížení. To je udáváno v kilogramech a vyjadřuje, kolik věcí můžete do boxu uložit, aniž byste jej přetížili a ohrozili bezpečnost jízdy. Většina dostupných autoboxů je dimenzována na zatížení od 50 do 75 kilogramů.
Pozornost byste neměli věnovat pouze nosnosti boxu samotného, ale také maximálnímu zatížení příčníků, které slouží k upevnění autoboxu ke střeše auta. Slovo ve výběru může mít také nosnost střechy auta či samotného vozidla. Nosnost střech automobilů se často pohybuje okolo 50 kilogramů.
Otevírání a bezpečnost
Na komfort a bezpečnost používání má mimo jiné vliv systém otevírání střešního boxu. Narazit můžete na dva mechanismy:
- Otevírání zezadu – s pomocí ovládacího prvku otevřete střešní box v zadní části. U většiny těchto modelů nedochází k plnému otevření do pravého úhlu (90°), ale menšímu.
- Otevírání z boku – druhou variantou je otevírání z boku, velice často narazíte také na oboustranné boční otevírání. V takovém okamžiku je potom jedno, z jaké strany automobilu se k boxu postavíte, protože jej pohodlně vyklopíte odkudkoliv. Bývá častější, neboť je jeho obsluha snazší než u zadního otevírání.
Součástí autoboxů jsou obvykle vzpěry, které drží box otevřený pro snadnější nakládku i vykládku. Starší pístový systém většinou nahradily mechanické vzpěry, které jsou méně poruchové a fungují za každého počasí. Ke střešnímu boxu také neodmyslitelně patří zámek. Díky němu se do boxu nikdo nedostane, nehrozí navíc ani jeho otevření při jízdě. Starší a levnější boxy mívají zámek umístěný v místě otvírání, tedy vzadu či na boku.
Moderní střešní boxy ale většinou mají centrální zamykání. Mají tedy několik zámků na různých místech, k jejichž uzamčení (či odemčení) dojde naráz. Tím získáte spolehlivější ochranu vašich věcí, aniž byste museli dělat něco navíc. Toto řešení vám také neumožní otočit klíčkem do té doby, dokud nemohou být zamčeny všechny zámky najednou. Například, když vám v uzamčení brání nějaká vložená věc nebo není autobox plně uzavřen.
Uchycení
Při instalaci autoboxu budete muset řešit i systém uchycení. Ten se skládá ze dvou základních prvků:
- Hagusy – jinak řečené podélníky. Jde o střešní nosiče umístěné po stranách střechy automobilu, na které se připevňují příčníky.
- Příčníky – nosné prvky připevněné k hagusům. Teprve tento doplněk je ve své podstatě nosným podkladem pro střešní box. Samotný box se pak připevňuje za pomoci U-profilů, oblíbené je i rychloupínání do T-drážky.
Při uchycení dbejte nejenom na to, aby měly hagusy, potažmo i příčníky, dostatečnou nosnost, ale také na výslednou kompatibilitu. Už před nákupem střešního boxu si tedy raději ověřte, že daný model půjde bez problémů přichytit na vámi používané příčníky. V potaz berte, že střešní box by měl být umístěn ideálně uprostřed střechy automobilu a vždy rovnoměrně, nikoliv šikmo.
Spotřeba paliva
Při nákupu střešního boxu musíte počítat s tím, že po připevnění na střechu vozu dochází automaticky ke zvýšení celkového těžiště dopravního prostředku. Kvůli dalšímu tělesu na voze také pocítíte určité zhoršení jízdních vlastností. Tomu byste měli přizpůsobit jízdu, ať už jde o průjezdy v zatáčkách nebo celkovou rychlost. Problematický může být zejména boční vítr.
Kromě zvýšení těžiště dochází také k růstu spotřeby paliva. Spotřeba se samozřejmě zvedne individuálně dle stylu vaší jízdy a zatížení střešního boxu, obvykle je však vyšší o 10 až 20 %. Některé kombinace vozů a autoboxů ale mohou zvýšit spotřebu výrazně více – klidně i o třetinu.
Částečně lze negativní vliv autoboxu na spotřebu i jízdní vlastnosti eliminovat tím, že zvolíte co nejaerodynamičtější tvar střešního boxu. Většina modelů vypadá, že byste s nimi mohli závodit na okruhu, nižší odpor vzduchu ale obecně budou klást spíše nízké a úzké boxy. Malé kousky takřka čtvercového tvaru jsou zase lehčí, čímž ušetří nějaké palivo, je to však částečně vyváženo horším prouděním vzduchu. Ideální box v tomto ohledu neexistuje.
Materiál
Střešní boxy na auto jsou nejčastěji vyráběny z odolného plastu – obvykle polystyrenu, polyethylenu či ABS plastu. Právě ABS plast se přitom jeví jako nejlepší volba, neboť dobře snáší výkyvy teplot a je odolný vůči mechanickému poškození, nevýhodou je jeho vyšší hmotnost. Setkat se můžete také s jejich různými kombinacemi. Některé autoboxy jsou navíc vyztuženy kovem, což zlepšuje jejich stabilitu a nosnost.
Odolnost a trvanlivost boxu dále ovlivňuje tloušťka materiálu. Pochopitelně platí, že tlustší materiál se vypořádává se zubem času lépe, jde však o další hmotnost navíc. Opět je proto potřeba zvažovat, je-li důležitější spotřeba paliva, jízdní vlastnosti vozidla a snadná přenositelnost boxu, nebo spíše jeho schopnost vypořádat se s různým prostředím a každodenním použitím.
Zvláštností jsou potom látkové nebo surfové střešní boxy. Kromě prkna v nich můžete převážet i plachty či jiné vybavení potřebné k tomuto sportu, použít se ale dají i na jiná běžná zavazadla. Jsou zpravidla menších rozměrů a bývají nepromokavé, nenabízí však zavazadlům příliš pevnou ochranu. Může ale jít o řešení, nemáte-li místo na uskladnění klasického boxu. Dají se totiž srolovat a uchovávat ve vaku, klidně přímo v kufru auta.
Hlučnost
Specifickým parametrem je hlučnost boxu. Není totiž žádným oficiálním ukazatelem, který naleznete v manuálu nebo na webových stránkách výrobce. A co vlastně tou hlučností myslíme? Jde o více či méně příjemné zvuky, které se za jízdy ozývají a které jsou spojeny s prouděním vzduchu okolo boxu. Samotný box pochopitelně žádné zvuky nevydává.
Obecně se dá říct, že dražší „rakve” mívají vychytanější aerodynamiku, a tím i nižší hlučnost, neplatí to však vždy a všude. Je proto nutné se spoléhat na uživatelské zkušenosti a recenze, které jsou podloženy praxí. Výhodou je, že takových zdrojů je u střešních boxů poměrně vysoké množství.
Hlučnost lze do určité míry korigovat způsobem jízdy i naplňování nákladem. Co se týče rychlosti, neexistuje univerzální poučka pro všechny autoboxy. Některé mohou hlučet za pomalé jízdy, jiné třeba při rychlosti kolem 130 km/h. Rozhodně se ale snažte jet co nejplynuleji. Zabráníte tím pohybu „rakve” i věcí uvnitř, což jinak může být doprovázeno nepříjemným orchestrem. Vždy také uchycujte náklad popruhy či podobným systémem.
Příslušenství
Střešní box není jen prázdná plastová „krabice“ upevněná na střeše automobilu. Součástí autoboxů bývá řada praktických doplňků, popřípadě máte možnost zakoupit příslušenství nejrůznějšího typu. Hodit se vám může několik níže uvedených doplňků.
- Držák lyží – pokud vedle úzkého boxu nemáte na střeše speciální držák na lyže, můžete si pořídit ten, co se umísťuje přímo do autoboxu. Díky němu si zajistíte bezpečnou přepravu lyží, které nebudou na volno, ale staženy k držáku.
- Popruhy – ráčnové popruhy a gumové upínače, které jsou potřeba k přichycení věcí ve střešním boxu.
- Ochranný obal – lze jej využít nejenom při uskladnění boxu, ale také při převozu na střeše auta.
- Držák na zeď – v okamžiku, kdy autobox sundáte ze střechy vozidla, můžete k jeho uskladnění využít praktický držák na zeď. Díky tomu vám box nebude zabírat tolik místa například v prostoru garáže, ani o něj nebudete zakopávat.
- Zvedák boxu – alternativa držáku na zeď. Zvedák se připevní ke stropu a za pomoci speciálního mechanismu se střešní box vytáhne až nahoru. Nikde vám tak nezabírá místo. Hodí se spíše do prostor s vyšším stropem.
Vedle těchto užitečných věcí můžete nakoupit i nejrůznější fixační adaptéry, montážní kity, krytky nebo zarážky. To vše vám usnadní a rozšíří možnosti používání střešního boxu.
Oblíbené značky
Aktuálně máte k dispozici stovky střešních boxů od různých výrobců. Pokud se však zaměříme na nejoblíbenější a nejlépe hodnocené produkty, objeví se nám pět značek.
- Thule – švédská značka existující od roku 1942, která nabízí velmi kvalitní střešní boxy v různých modelových řadách. Většinou jsou ovšem dražší.
- Hakr – česká společnost, která již přes 30 let nabízí střešní nosiče a boxy. Její produkty jsou variabilní, odolné a seženete je za příznivou pořizovací cenu.
- Neumann – další česká společnost vyvíjející střešní nosiče a boxy existující přes 30 let. Opět se jedná o kvalitní produkty za zajímavou cenu.
- Northline – střešní boxy od tohoto slovenského výrobce jsou designově zajímavé, aerodynamické a mají vysokou nosnost. Hodí se proto pro letní i zimní sezónu.
- Hapro – nizozemská společnost vyvíjející mj. střešní boxy, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, tudíž zaujmou vysokou nosností. Nepatří ovšem k nejlevnějším.
Thule
Společnost, která byla založena ve Švédsku v roce 1942. Na produkty související s automobily se zaměřovala již od počátku 60. let 20. století, což platí dodnes. Patří mezi ně i střešní boxy, jež seženete v různých modelových řadách jako Motion, Touring nebo Pacific. Jednotlivé produkty mají kvalitní vlastnosti (např. zamykací systém LockKnob či rychloupínací systém PowerClick), při nákupu ovšem budete muset počítat s vyšší cenou.
Hakr
Společnost ASN Hakr Brno, s.r.o., existuje od roku 1992, na českém trhu tedy působí přes 30 let. Začínala přitom s výrobou střešních nosičů kol, ale postupem času se začala soustředit i na střešní boxy. U českých zákazníků jsou dané produkty velmi oblíbené, přičemž jsou dosti variabilní, co se rozměrů a objemu týče. Obecně však zajmou odolností proti mechanickému poškození i vlivům počasí. Navíc si je lze pořídit za příznivou cenu.
Neumann
Další oblíbená tuzemská značka střešních boxů a nosičů, které vznikla již v roce 1990. V současné době přitom působí nejen v České republice, ale také v dalších evropských zemích. Jednotlivé produkty nabízejí ložný prostor pro přepravu cestovních zavazadel, ale vhodné mohou být i na dětský kočárek, lyže nebo snowboardy. Uplatnění tedy nacházejí celoročně. Ačkoli jsou o něco dražší než výrobky Hakr, stále zaujmou i zajímavou cenou.
Northline
Northline je značka, která vznikla na východ od našich hranic. Jedná se tedy o slovenského výrobce střešních boxů, jež mohou zaujmout různými vlastnostmi. Obecně se díky vysoké nosnosti, která u jednoho z modelů činí nadprůměrných 80 kg, hodí pro využití v letní i zimní sezóně. Jednotlivé produkty jsou designově zajímavé, především ale aerodynamické a pořídit si je můžete za dobrou cenu, což je výtečná kombinace.
Hapro
Hapro International je nizozemské společnost, která se soustředí nejen na vývoj střešních boxů, ale také solárií. Zůstaneme-li v první oblasti, autoboxy Hapro patří u českých motoristů k oblíbeným řešením. Ačkoli je při jejich nákupu nutné počítat spíše s vyšší pořizovací cenou, za své peníze dostanete zařízení z kvalitních materiálů vhodné pro převoz věcí na střeše vozu. Jednotlivé produkty se kupříkladu vyznačují vysokou nosností (75 kg).
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Thule | Švédská společnost existující už od roku 1942 | Spíše vyšší | Kvalitní autoboxy s praktickými systémy zamykání či rychloupínání | Jedincům, kteří poptávají skutečnou kvalitu bez ohledu na pořizovací cenu |
Hakr | Česká značka střešních nosičů a boxů založená v roce 1992 | Spíše nižší a střední | Variabilní střešní boxy, které jsou odolné, a přesto je pořídíte levně | Jedincům, jež hledají kvalitu s českou značkou, a to za příznivou cenu |
Neumann | Česká značka střešních nosičů a boxů existující od roku 1990 | Spíše nižší a střední | Autoboxy pro přepravu různého vybavení pro letní i zimní aktivity | Jedincům, kteří shánějí kvalitní produkty za zajímavou cenu |
Northline | Slovenský výrobce střešních boxů | Spíše střední | Střešní boxy s vysokou nosností vhodné pro celoroční použití | Jedincům, jež si chtějí pořídit produkty v dobrém poměru kvalita/cena |
Hapro | Nizozemská společnost vyrábějící střešní boxy a solária | Spíše střední a vyšší | Vysoce kvalitní střešní boxy s velkou nosností | Jedincům, kteří chtějí na střeše převážet více věcí |
Cena
Střešní box představuje příslušenství, které můžete obvykle využívat spoustu dlouhých let i při tom, kdy s pravidelností měníte svůj vozový park. Proto byste k této investici měli přistupovat zodpovědně. Z jakých lze vybírat cenových kategorií?
- Cena do 5 000 Kč – často neznačkové střešní boxy, které svoji kvalitou, nosností ani objemem nijak zvlášť neohromí. Spíše naopak.
- Cena od 5 000 do 9 000 Kč – v této cenové kategorii již naleznete větší variabilitu střešních boxů. K dispozici máte i produkty značek jako Hakr, Neumann či Northline.
- Cena od 9 000 do 12 000 Kč – kvalitní autoboxy s oboustranným otevíráním a centrálními zámky, jakož i vysokou kapacitou, odolností a nosností.
- Cena nad 12 000 Kč – aerodynamické střešní boxy se zajímavým designem, které mají velkou nosnost a objem. Navíc jsou díky kvalitnímu zpracování velmi odolné proti poškození.
Cena do 5 000 Kč
Neznačkové a nejlevnější autoboxy startují na částkách kolem 3 000 Kč. Vesměs jde o menší střešní boxy, které mají nosnost do 50 kilogramů a jejich objem jen stěží překročí hranici 380 litrů. Pro nenáročné zákazníky jsou však přijatelnou volbou.
Cena od 5 000 Kč do 9 000 Kč
V této ceně se vám dostane výběru z většího množství střešních boxů. A to nejenom z pohledu velikosti, ale také barevného zpracování a tvaru. Některé boxy mohou dosahovat délky až 210 centimetrů a šířky 90 centimetrů. Objem se zvedá k hranici 450 litrů a stejně tak i celková nosnost do cca 60 kilogramů.
Cena od 9 000 Kč do 12 000 Kč
Kvalitní a značkové modely jsou opatřeny oboustranným otevíráním a centrálními zámky. Volit můžete z přemíry velikostních variant. Většina autoboxů v této cenové kategorii má nosnost až 75 kilogramů a jejich objem převyšuje kapacitu 500 litrů. K dispozici máte i produkty kvalitních evropských značek jako Thule nebo Hapro.
Cena nad 12 000 Kč
Střešní boxy určené pro náročnější zákazníky, kteří dávají přednost originálnímu designu, dokonalé aerodynamice a vynikajícímu zpracování včetně špičkových výrobních materiálů. Této cenové třídě vévodí jen ty nejlepší značky na trhu. Objemy nad 520 litrů nejsou žádnou výjimkou. Nejdražší autoboxy stojí kolem 25 000 Kč až 35 000 Kč.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 5 000 Kč | Neznačkové střešní boxy | Značkové střešní boxy | Pro nenáročné uživatele, kterým lze především o nízkou pořizovací cenu |
Od 5 000 Kč do 9 000 Kč | Základní značkové střešní boxy | Neznačkové střešní boxy a autoboxy pro náročné uživatele | Pro méně náročné uživatele, kteří chtějí mít na výběr |
Od 9 000 Kč do 12 000 Kč | Kvalitní autoboxy od předních výrobců | Neznačkové střešní boxy | Pro uživatele, kteří hledají vysokou kvalitu, avšak stále ještě za příznivou cenou |
Nad 12 000 Kč | Střešní boxy pro náročné uživatele | Neznačkové a základní autoboxy | Pro uživatele, jež hledají špičkovou kvalitu bez ohledu na finanční stránku |
Rozložení nákladu
V okamžiku, kdy připevníte střešní nosič na auto a pustíte se do jeho pozvolného plnění, měli byste přemýšlet, jak správně náklad rozmístit. Tímto krokem totiž výrazně zvýšíte celkovou bezpečnost při jízdě. Stačí se držet přitom několika základních pravidel:
- Vždy se snažte o to, aby byly všechny věci v autoboxu přichyceny napevno, aby neměly tendenci měnit svoji polohu. K tomu lze využít například popruhy či upínací gumy včetně nejrůznějších držáků.
- Nejtěžší věci vždy umísťujte do přední části střešního boxu.
- Zhruba uprostřed boxu by mělo být asi 3/5 z celkového nákladu, pokud jde o hmotnost.
- Pohlídejte si uskladnění věcí na výšku, aby vám nebránily v uzavření střešního boxu.
Na výše uvedené je přitom dobré myslet již před samotnou koupí boxu, v souvislosti s jeho velikostí a hmotností. Správné uchycení nákladu může být náročnější, pokud je „rakev“ příliš prázdná; naproti tomu snaha „nacpat“ věci za každou cenu do menšího boxu tak, aby byla dodržena výše uvedená doporučení, může být kvůli stísněnému prostoru nadlidský i nebezpečný úkol.
Dobrý den, po narození dalšího potomka si chceme pořídit střešní box, neboť vzhledem k obsazení míst v autě už nezbude mnoho místa na přepravu věcí. Na hory nás bude poměrně brzy cestovat někdy i šest, a to včetně výbavy. Na jaký střešní box bychom se měli zaměřit?