Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších střešních boxů

Ukázka produktu ve srovnání střešních boxů

Střešní box nebo také autobox. To je nepostradatelný pomocník majitelů automobilů nejrůznějších značek. Produkt, který vám přinese hlavně dostatek dalšího úložného prostoru využitelného v podstatě na cokoliv.

Jak už prozrazuje název, střešní box se umísťuje na střechu automobilu. Nabývat může libovolných velikostí a spojeno je s ním i praktické příslušenství rozšiřující možnosti použití. Autobox lze užívat při letních i zimních dovolených. Někteří s ním jezdí dokonce celoročně.

Výběr střešního boxu by měl být spojen nejenom s požadovaným objemem, ale i s konkrétním typem vašeho automobilu. Jde hlavně o připevnění a jeho celkovou velikost. S tím vším a ostatními parametry vám pomůže tento článek zaměřený na výběr střešního boxu.


Nejlepší střešní boxy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Objem (l) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Thule Pacific 500 Thule Pacific 500 290 6 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze NEUMANN Adventure 130 NEUMANN Adventure 130 300 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze NEUMANN Orca NEUMANN Orca 330 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Thule Ocean 780 Thule Ocean 780 420 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hakr Magic Line 400 Hakr Magic Line 400 400 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Thule Pacific 600 Thule Pacific 600 310 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Neumann Whale 227 Neumann Whale 227 250 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Thule Touring Sport 600 Thule Touring Sport 600 300 8 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HAKR Magic Line 370 HAKR Magic Line 370 370 5 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Thule Excellence Thule Excellence 520 30 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat střešní box

Spousta lidí si pod pojmem autobox představí jen obyčejnou plastovou krabici na střechu auta, u které neřeší žádné technické parametry. To je ovšem špatně. Abyste s tímto doplňkem byli spokojeni, musíte si vybrat střešní box doslova na míru. Proto jsme pro vás připravili následující článek, který vás provede výběrem střešního boxu krok po kroku.

Odrazovým můstkem se vám stane jeho celková velikost. Údaje v podobě délky, šířky a výšky by měl doplnit také objem a výsledná nosnost. Při čtení jednotlivých kapitol se ještě dozvíte, jak je to s otevíráním, zabezpečením a uchycením střešního boxu.

Něco si povíme o vlivu autoboxu na spotřebu paliva a nezapomeneme ani na rozložení nákladu. Tyto produkty jsou mimo jiné spojeny s bohatým příslušenstvím. V závěru se zaměříme na pořizovací náklady střešních boxů.

Velikost

Pojem velikost zahrnuje délku, šířku a výšku boxu. Vhodné rozměry boxu jsou důležité nejen proto, abyste dosáhli potřebné kapacity, ale také proto, aby box nepřesahoval přes váš vůz, zejména délkou. Základní pravidlo proto zní, volit takový střešní box, který nebude přesahovat vpředu, aby nedocházelo k omezení výhledu, ani vzadu, kde by vám naopak znepříjemnil otevírání kufru.

Střešní boxy jsou vyráběny v nejrůznějších velikostech a věřte, že každý si v tomto směru přijde na to své. Jen pro zajímavost uvedeme čtyři nejpoužívanější varianty.

 • Úzké a dlouhé boxy – Ty nachází uplatnění hlavně při zimních dovolených, protože do nich můžete vložit lyže, běžky nebo snowboard. Jejich délka je nad 130 centimetrů.
 • Středně velké boxy – Zlatá střední třída nabízející ještě stále dostatek prostoru. Délka je cca do 130 centimetrů.
 • Široké a dlouhé boxy – Volí je především početnější rodiny s dětmi vyžadující co nejvíce volného prostoru navíc.
 • Úzké a krátké boxy – Kompaktní varianty pro ty, kdo si chtějí o několik litrů rozšířit velikost zavazadlového prostoru. Mnohdy bývají i vyšší.

Při nákupu střešního boxu byste měli brát v potaz také to, že u jednotlivých produktů je třeba odlišovat vnější a vnitřní rozměry. Ty se mezi sebou mohou lišit o 8 – 12 centimetrů, a to jak na délku, šířku, tak na výšku. Vnější rozměry řešte kvůli tomu, aby se střešní box vešel na auto, vnitřní zase s ohledem na to, jaké věci v něm chcete převážet.

Největší střešní boxy mohou překračovat délku 230 centimetrů, šířku 94 centimetrů a výšku 44 centimetrů.

Objem

S parametry udávajícími velikost střešního boxu souvisí samozřejmě i jeho objem. Ten je udáván v litrech, stejně jako je tomu například u kufru vozidla. Velikost objemu se pohybuje zhruba od 270 litrů do více než 650 litrů. Jediné, na co byste si v tomto směru měli dát pozor, je reálný objem autoboxu. Ten je obvykle o 10 % menší, než udávají výrobci. Je proto lepší pořídit box se spíše větší kapacitou, pokud to rozměry dovolí.

Zatížení boxu a nosnost

Při volbě ideálního střešního boxu nezapomínejte na to, že tento plastový úložný prostor má i určité maximální zatížení. To je udáváno v kilogramech a vyjadřuje, kolik věcí můžete do boxu uložit, aniž byste jej přetížili a ohrozili bezpečnost jízdy. Většina dostupných autoboxů je dimenzována na zatížení od 50 do 75 kilogramů.

Pozornost byste neměli věnovat pouze nosnosti boxu samotného, ale také maximálnímu zatížení příčníků, které slouží k upevnění autoboxu ke střeše auta. Těm jsme věnovali samostatný článek Jak vybrat příčníky. Slovo ve výběru může mít také nosnost střechy auta.

Otevírání a bezpečnost

Na komfort a bezpečnost používání má mimo jiné vliv systém otevírání střešního boxu. Narazit můžete na dva mechanismy.

 • Otevírání zezadu – S pomocí ovládacího prvku otevřete střešní box v zadní části. Součástí autoboxů jsou obvykle písty, plynové vzpěry nebo jiné prvky, které vám umožní pohodlně a bez vynaložení větší síly střešní box otevřít. U většiny modelů nedochází k plnohodnotnému otevření v úhlu devadesáti stupňů, ale méně.
 • Otevírání z boku – Druhou variantou je otevírání boxu z boku, velice často narazíte také na oboustranné otevírání. V takovém okamžiku je potom jedno, z jaké strany automobilu se k boxu postavíte, protože jej pohodlně vyklopíte odkudkoliv.

Ke střešnímu boxu neodmyslitelně patří vhodně zvolený zámek. Sportovní potřeby a další výbava, kterou v boxu převážíte, přece jen není zadarmo. Do uzamčeného boxu se nikdo nedostane, nehrozí navíc ani jeho otevření při jízdě. V otázce bezpečnosti jednoznačně vedou centrální zámky. Ty jsou vícebodové, to znamená, že k uzamčení střešního boxu dojde hned na několika místech naráz. Tím získáte spolehlivější ochranu vašich věcí. Praktické je i to, že tyto inteligentní zámky vám neumožní otočit klíčkem do té doby, dokud nemohou být zamčeny všechny zámky najednou. Například, když vám v uzamčení brání nějaká vložená věc nebo není autobox plně uzavřen.

Uchycení

Při instalaci autoboxu se neobejdete bez systému uchycení. Ten se skládá ze dvou základních prvků:

 • Hagusy – Jinak řečené podélníky. Jde o střešní nosiče umístěné po stranách automobilu, na které se připevňují příčníky.
 • Příčníky – Nosné prvky připevněné k hagusům. Teprve tento doplněk je ve své podstatě nosným podkladem pro střešní box. Samotný box se pak připevňuje za pomoci U-profilů. Oblíbené je i rychloupínání do T-drážky.

Při uchycení dbejte nejenom na to, aby měly hagusy, potažmo příčníky, dostatečnou nosnost, ale také na výslednou kompatibilitu. Před nákupem střešního boxu si raději ověřte, že daný model půjde bez problémů přichytit na vámi používané příčníky.

V potaz berte i to, že střešní box by měl být umístěn ideálně uprostřed střechy automobilu a vždy rovnoměrně, nikoliv na šikmo.

Spotřeba paliva

Při nákupu střešního boxu musíte počítat s tím, že po připevnění na střechu vozu dochází automaticky ke zvýšení celkového těžiště dopravního prostředku. Díky dalšímu tělesu na voze pocítíte zhoršené jízdní vlastnosti a tomu byste měli přizpůsobit jízdu, ať už jde o průjezdy v zatáčkách nebo vyšší rychlosti. Tento nešvar lze do jisté míry eliminovat tím, že si zakoupíte co nejvíce aerodynamický tvar střešního boxu.

Kromě zvýšení těžiště dochází také k růstu spotřeby paliva. Spotřeba se samozřejmě zvedne individuálně dle stylu vaší jízdy, obvykle je to však o 10 – 20 %.

Rozložení nákladu

V okamžiku, kdy připevníte střešní nosič na auto a pustíte se do jeho pozvolného plnění, měli byste přemýšlet také o tom, jak správně náklad rozmístit. Tímto krokem totiž výrazně zvýšíte celkovou bezpečnost při jízdě. Stačí se držet několika základních pravidel.

 • Důkladné zajištění věcí – Vždy se snažte o to, aby byly všechny věci v autoboxu přichyceny napevno, aby neměly tendenci měnit svoji polohu. K tomu lze využít například popruhy či upínací gumy, včetně nejrůznějších držáků.
 • Nejtěžší věci vždy umísťujte do přední části střešního boxu.
 • Zhruba uprostřed boxu by mělo být asi 3/5 z celkového nákladu, pokud jde o hmotnost.
 • Pohlídejte si uskladnění věcí na výšku, aby vám nebránily v uzavření střešního boxu.

Příslušenství

Střešní box, to není jen plastová „krabice“ upevněná na střeše automobilu bez ničeho. Součástí autoboxů bývá řada praktických doplňků, popřípadě máte možnost zakoupit příslušenství nejrůznějšího typu. Hodit se vám může několik níže uvedených tipů.

 • Držák lyží – Pokud vedle úzkého boxu nemáte na střeše speciální držák na lyže, můžete si pořídit ten, co se umísťuje přímo do autoboxu. Díky němu si zajistíte bezpečnou přepravu lyží, které nebudou na volno, ale staženy k držáku.
 • Popruhy – Ráčnové popruhy a gumové upínače vhodné pro přichycení věcí ve střešním boxu.
 • Ochranný obal – Lze jej využít nejenom při uskladnění boxu, ale také při převozu na střeše.
 • Držák na zeď – V okamžiku, kdy autobox sundáte ze střechy vozidla, můžete k jeho uskladnění využít praktický držák na zeď. Díky tomu vám box nebude zabírat tolik místa v prostoru.
 • Zvedák boxu – Alternativa držáku na zeď. Zvedák se připevní ke stropu a za pomoci speciálního mechanismu se střešní box vytáhne až nahoru. Nikde vám tak nezabírá místo. Hodí se spíše do prostor s vyšším stropem.

Vedle těchto základních věcí můžete nakoupit i nejrůznější fixační adaptéry, montážní kity, krytky nebo zarážky. To vše vám usnadní a rozšíří možnosti používání střešního boxu.

Cena

Střešní box představuje příslušenství, které můžete obvykle využívat spoustu dlouhých let i při tom, kdy s pravidelností měníte svůj vozový park. Proto byste k této investici měli přistupovat zodpovědně. To znamená volit kvalitu zpracování v podání odolnějších ABS plastů a jim přidružených materiálů včetně oblíbené barevné kombinace – vedle šedé a černé můžete zakoupit autobox stříbrný, bílý, antracitový nebo dokonce v imitaci karbonu.

Vždy se zaměřujte na profesionální a zkušené výrobce z oboru, se kterými se pojí zvýšená bezpečnost a dlouhověkost střešních boxů. Mezi spolehlivé značky patří Thule, Neumann, Hakr, Nortline, Harpo, Kamei, Cruzberg a další.

Cena do 5 000 Kč

Neznačkové a nejlevnější autoboxy startují na částkách kolem 3 000 Kč. Vesměs jde o menší střešní boxy, které mají nosnost do 50 kilogramů a jejich objem jen stěží překročí hranici 380 litrů. Pro nenáročné zákazníky jsou však přijatelnou volbou.

Cena od 5 000 Kč do 9 000 Kč

V této ceně se vám dostane výběru z většího množství střešních boxů. A to nejenom z pohledu velikosti, ale také barevného zpracování a tvaru. Některé boxy mohou dosahovat délky až 210 centimetrů a šířky 90 centimetrů. Objem se zvedá k hranici 450 litrů a stejně tak i celková nosnost do cca 60 kilogramů.

Cena od 9 000 Kč do 12 000 Kč

Kvalitní a značkové modely jsou opatřeny oboustranným otevíráním a centrálními zámky. Volit můžete z přemíry velikostních variant. Většina autoboxů má nosnost až 75 kilogramů a jejich objem převyšuje kapacitu 500 litrů.

Cena nad 12 000 Kč

Střešní boxy určené pro náročnější zákazníky, kteří dávají přednost originálnímu designu, dokonalé aerodynamice a vynikajícímu zpracování včetně špičkových výrobních materiálů. Této cenové třídě vévodí jen ty nejlepší značky na trhu. Objemy nad 520 litrů nejsou žádnou výjimkou. Nejdražší autoboxy stojí kolem 25 000 Kč – 30 000 Kč.