Srovnávací test nejlepších
strojků na vlasy

Autor: Adam Boček

Poslední aktualizace: Březen 2019

Vítěz porovnání

Rowenta TN9300

Top produkt ze strojků na vlasy

Přečíst recenzi

Ve výběru nejlepších dostupných produktů na trhu jsme se pro vás tentokrát zaměřili na strojky na vlasy. Do výběru jsme zahrnuli pouze produkty v cenové kategorii do 1 500 Kč, tedy zastřihovače, které jsou běžně používané pro neprofesionální využití. Profesionální zastřihovače s vyšší cenou, jsou totiž svými specifikacemi odlišné a neporovnatelné, a navíc nejsou logicky tolik oblíbené ze strany zákazníků. Kromě cenových kategorií jsme pro vás zvolili v každé z nich také TOP produkt, nejlepší produkt v poměru cena/výkon a nejlepší dostupný produkt.

Při výběru jsme postupovali stejně, jak by postupoval informovaný zákazník. Nejvíce jsme se ve výběru věnovali samotné kvalitě zastřihovaní determinované především břity. Zohlednili jsme ale také údržbu strojku, jeho vybavení funkcemi a doplňky, či možnosti manipulace a vlastnosti baterie.

Na této stránce tedy můžete najít soubor nejlepších produktů vybraných dle výše uvedených specifikací. Každému z nich je věnována také vlastní recenze, kterou je možné zobrazit kliknutím na název nebo obrázek. Pokud se nechcete řídit našim výběrem nebo si nejste jistí správným pochopením významu některého z parametrů doporučujeme vám navštívit také našeho nákupního poradce „Jak vybrat strojek na vlasy“.


Varianta výběru Vzhled Nejlepší strojky na vlasy Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Strojky na vlasy

Rowenta TN9300

Přečíst recenzi

Odsávání zastřižených vlasů

Napájení pouze ze sítě

1 500 Kč

1.

Cena/výkon

Strojky na vlasy

Remington HC 5810

Přečíst recenzi

Ostrý keramický břit

Složitější čištění

1 400 Kč

2.

Dostupná varianta

Strojky na vlasy

Sencor SHP 320SL

Přečíst recenzi

Nižší cena a zachování funkčnosti

Vysoká hmotnost

200 Kč

3.

Další na zvážení

Strojky na vlasy

Braun HC 5030

Přečíst recenzi

Více nástavců

Nemá samoostřící čepele

1 200 Kč

4.

Další na zvážení

Strojky na vlasy

Philips Series 5000 HC5440/15

Přečíst recenzi

Hodně nastavitelných délek

Pouze jeden nástavec

650 Kč

5.

Další na zvážení

Strojky na vlasy

Philips QC5115/15

Přečíst recenzi

Nižší cena a kompaktnost

Funkčnost pouze s napajecím kabelem

450 Kč

Údaj

Rowenta TN9300

Remington HC 5810

Sencor SHP 320SL

Braun HC 5030

Philips Series 5000 HC5440/15

Philips QC5115/15

Ocenění

Top produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Další na zvážení

Další na zvážení

Kategorie

Strojky na vlasy

Strojky na vlasy

Strojky na vlasy

Strojky na vlasy

Strojky na vlasy

Strojky na vlasy

Orientační cena

1 500 Kč

1 400 Kč

200 Kč

1 200 Kč

650 Kč

450 Kč

Výrobce

Rowenta

Remington

Sencor

Braun

Philips

Philips

Počet nastavení délky 

17

4

16

24

11

Délka střihu min. (mm) 

0,5

0,8

3

3

0,5

3

Délka střihu max. (mm) 

18

40

12

24

23

21

Šířka záběru (mm) 

Neuvedeno

Neuvedeno

Neuvedeno

41

41

Čištění 

Mokré

Neuvedeno

Suché

Mokré

Mokré

Suché

Materiál břitů

Titan

Keramika

Neuvedeno

Neuvedeno

Ocel, nerez

Ocel, nerez

Počet nástavců

2

10

4

2

1

1

Samoostřící čepele 

Ano

Ano

Ne

Ne

Ano

Ano

Hmotnost (g) 

210

Neuvedeno

470

470

Neuvedeno

Neuvedeno

Napájení 

Síť

Síť / Akumulátor

Síť

Síť / Akumulátor

Síť

Síť

Jak vybrat strojek na vlasy

 1. Holicí nástavce
 2. Napájení a výdrž baterie
 3. Materiál čepelí
 4. Váha a rozměry
 5. Druhy motorů
 6. Ostatní vlastnosti
 7. Cena
 • Podle plánovaného účelu využití zvolte strojek s vyhovujícím typem nástavců. Různé nástavce vám nabídnou jiné možnosti nejen pro délku sestřihu, ale například i nové způsoby využití (viz část o nástavcích).
 • Zaměřte se na způsob napájení strojku a případně na výdrž jeho baterie. Pokud například plánujete strojek využívat na cestách, je kapacita baterie naprosto stěžejním parametrem (viz část o napájení).
 • Nepodceňujte sílu motoru vybraného strojku. Právě ona je klíčovým determinantem pro bezproblémové a plynulé holení. Profesionální strojky od těch běžných odlišuje především právě výkon motoru. I vy byste neměli sílu motoru opomínat.
 • Vyhledejte dostupné uživatelské recenze na internetu a ověřte správnost svého výběru pro daný model. Ušetříte si tím spoustu případných starostí a nejasností s výběrem i případným používáním.
 • Zvažte, jestli pro vaše potřeby nebude vhodnější nákup některého z příbuzných přístrojů pro úpravu vzhledu. Zapátrejte v našich dalších srovnáních modelů holicích strojků, zastřihovačů vousů nebo zastřihovačů chloupků v nose.
Vyobrazení různých druhů zastřihovačů - strojek na vlasy, holicí strojek, zastřihovač chloupků v nose a zastřihovač vousů.

1. Holicí nástavce

Výběr správného nástavce je naprosto klíčovým parametrem vašeho holicího strojku. Samozřejmě právě tyto nástavce rozhodují o tom, na jakou délku bude strojek vaše vlasy zastřihovat, a proto se dobře rozmyslete, jaké vlastnosti požadujete. Dnešní strojky nabízejí standardně několik druhů nástavců, které se mohou lišit nejen délkou finálního sestřihu, ale dokonce i stylem využití. Délka sestřihu se určuje podle čísel od jedné do desíti, které jsou jednotlivým nástavcům přiděleny. Tato měřítka nejsou zcela univerzální pro všechny výrobce, ale zpravidla se délky sestřihu u jednotlivých nástavců příliš neliší.

Speciální nástavce

Zde je potřeba ještě zmínit, že kromě běžných nástavců je možné na mnoho dnešních strojků umístit také speciální nástavce, které vám umožní například zkracování chloupků v uších nebo nose, či dokonce obočí. Pokud od strojku tyto funkce vyžadujete, je vhodné si ověřit jejich využitelnost v dostupných internetových recenzích, protože zařízení, která nejsou určená přímo k těmto účelům, ale plní je pouze jako doplňkovou funkci, nemusí vždy pracovat zcela bez problémů.

Rozlišení různých holicích nástavců.

2. Napájení a výdrž baterie

Při výběru nového zastřihovače byste měli věnovat dostatečnou pozornost také způsobu jeho napájení.

Akumulátorové strojky

Na cesty je velmi vhodné volit strojky, které nevyžadují neustálé zapojení do elektrické sítě a fungují na základě energie přijímané z akumulátoru. U těchto strojků je důležité zkoumat výdrž právě tohoto akumulátoru, protože při větším výkonu může především u levnějších modelů docházet k velmi rychlému vybíjení. Kapacita akumulátoru je uváděna v mAh a větší počet mAh znamená větší kapacitu baterie.

Doporučujeme se však raději orientovat podle maximální možné doby zastřihovače v provozu, kterou většinou uvádí výrobce v minutách, protože nároky na baterii jsou u různých strojků velmi odlišné. Ve výsledku se tak může stát, že dva strojky se stejnou kapacitou baterie budou nabízet naprosto rozdílnou výdrž v provozu. Doporučujeme kupovat strojky s kapacitou pohybující se minimálně okolo 50 min výdrže v provozu.

Strojky napájené ze sítě

Druhou možností je pořídit strojek napájený přímo z elektrické sítě, který je poměrně méně praktický díky neustále nutnosti zapojení, ale standardně je jeho provoz pohodlnější, protože jeho výdrž je samozřejmě neomezená a často navíc může disponovat i větším výkonem. Obecně jsou tedy lepší volbou, pokud strojek plánujete používat pouze v domácím prostředí.

Bateriové strojky

U některých modelů se dokonce můžete setkat s napájením na klasické baterie. Tuto volbu ale příliš nedoporučujeme, protože těchto strojků bývá velmi omezená a neustálá výměna článků dosti nákladná. Bateriové nabíjení volte proto pouze v případě méně náročných zastřihovačů například pro obočí, nos nebo uši.

Akumulátorové strojky

Strojky napájené ze sítě

Bateriové strojky

Dobíjecí, ideální na místa bez elektrické přípojky Vyžadují připojení do el. sítě, ideální pro domácí použití Využívají vyměnitelné baterie, poměrně nákladná varianta

3. Materiál čepelí

Materiály použité na výrobu nožů velmi podstatně ovlivňují vlastnosti vybraného zastřihovače. Téměř všechny dostupné materiály jsou odolné proti korozi a liší se především ve své omyvatelnosti, odolnosti a výdrži. Nejčastěji se v dnešní době používají čepele z nerezové oceli, titanu a keramiky.

Nejkvalitnější, ale většinou také nejnákladnější volbou jsou čepele vyrobené z titanu. Tyto nože mají velmi dlouhou výdrž a ani s velmi častým používáním nedochází k téměř žádnému otupení, navíc jsou jako jediné ze všech tři materiálů omyvatelné pod vodou.

Keramické nože také disponují tak zvaným samoostřením, což znamená, že se netupí, ale nejsou omyvatelné vodou, a navíc jsou poměrně křehké a při nehodě může dojít k jejich nevratnému poškození.

Nože vyrobené z nerezové oceli jsou dobrou volbou, pokud strojek hodláte používat méně často, protože u nich dochází k poměrně rychlému otupení a nejsou omyvatelné vodou. Nicméně pokud strojek budete využívat například jednou za měsíc, mohou vám ocelové nože nabídnout dobrý poměr výkonu za nízkou cenu.

Ocelové čepele

Titanové čepele

Keramické čepele

+ Nižší cena

– Často neomyvatelné

– Rychlejší otupení

+ Dlouhá výdrž

+ Minimální opotřebení

+ Omyvatelnost

– Vyšší cena

+ Dlouhá výdrž

– Křehké

– Často neomyvatelné

4. Váha a rozměry

Rozměry holicích strojků jsou často ze strany nakupujících opomíjenou charakteristikou a nebývá jim přikládaná odpovídající pozornost. Výkon strojku není determinován jeho rozměry a některé malé přístroje dosahují většího výkonu než větší zařízení. Váha a rozměry jsou důležité především pokud plánujete strojek využívat pro cestovní účely, kde každý gram váhy navíc může hrát důležitou roli.

Nicméně i v případě, že strojek plánujete používat pouze v domácím prostředí, neberte jeho hmotnost na lehkou váhu. Při dlouhém držení v ruce je váha strojku důležitým parametrem. Obecně nelze určit číselně správnou váhu, kterou by strojek měl disponovat, je důležité si každý výrobek ozkoušet, protože záleží i na jeho tvaru a pohodlném uchopení. Každý produkt se od ostatních v tomto směru může značně lišit. Každopádně však berte na vědomí, že lehčí strojek většinou nabízí vyšší komfort.

5. Druhy motorů

Zastřihovače od sebe můžeme rozlišit také na základě druhu motoru, jenž je pohání. V současnosti se můžete na trhu setkat se třemi druhy motorů, které se od sebe liší principem fungování. (Zdroj: Buzz-Cut)

Magnetické motory

Tyto motory nabízejí velmi dobrý výkon, který umožní nejrychlejší kmitání holicích lopatek, což vám zajistí plynulý tah bez sebemenších problémů. Za jejich nevýhodu je občas považováno poměrně časté přehřívání. Jsou vhodné pro střih hustých nebo delších vlasů.

Rotační motory

Nabízejí slušný výkon v kombinaci s poměrně vysokou rychlostí, která je sice nižší než u zmiňovaných magnetických motorů, ale většinou jsou tyto motory šetrnější k vybíjení akumulátoru, nabízejí většinou více rychlostí a všeobecně jsou podstatně levnější než motory magnetické. Všeobecně se tyto motory díky svým vlastnostem považují za nejuniverzálnější.

Pivot motory

Disponuji zhruba poloviční rychlostí oproti magnetickým motorům, ale lépe tlumí vibrace a méně se přehřívají. Jsou proto vhodné pro déle trvající stříhání, kde není potřeba tak velký nárazový výkon.

Magnetické motory

Rotační motory

Pivot motory

+ Vysoký výkon

+ Vhodné pro husté vlasy

– Možné přehřívání

+ Menší spotřeba

+ Více rychlostí

+ Univerzální využití

– Nižší výkon

+ Lepší tlumení vibrací

– Menší přehřívání

– Nižší výkon

6. Ostatní vlastnosti

Tato kapitola shrne některé opomínané vlastnosti strojků na vlasy, které však hrají důležitou roli a mohou výrazně zpříjemnit či usnadnit provoz zastřihovače. U těchto specifikací se většinou nejedná o doplňky, které by měly přímo ovlivňovat váš výběr, ale spíše o funkce, které vám ulehčí a zpříjemní využívaní strojku.

Odsávání

Systém odsávání umožňuje ihned po střihu odstranění odpadlých chloupků či vlasů. To vám může ušetřit spoustu starostí s náročným úklidem, a proto je tato funkce velmi zajímavým doplňkem téměř pro každého. Většinou disponují odsáváním spíše strojky na holení vousů, ale můžete se s ním setkat i u strojků určených pro sestřih kratších vlasů.

Rychlé nabití

Tuto funkci asi není potřeba příliš rozebírat. Umožní vašemu zastřihovači podstatně rychlejší nabíjení, než je u podobných zařízení běžné. To může být praktické jak na cestách, kde většinou nemáte přístup k síti na neomezeně dlouhou dobu, tak v domácím prostředí, když strojek potřebujete mít neustále po ruce v provozním režimu.

Displej (dotykové ovládání)

Některé novější modely holích strojků disponují i vlastním displejem, který může indikovat například míru zanesení odsávacího zásobníku, stav baterie nebo údaje o holicí hlavě. U některých modelů se pak můžete setkat dokonce i s funkcí dotykového displeje, který může komunikaci s přístrojem výrazně ulehčit.

Indikátor nabití

Indikátor nabití je poměrně základní funkce, která by vašemu strojku neměla chybět. Jedná se většinou o jednoduchou kontrolku, která se rozsvítí v případě úplného nabití vaší baterie. U sofistikovanějších zařízeních je indikátor obsažen právě v již zmiňovaném displeji.

Omyvatelnost

Možnost omývaní je závislá na materiálu strojku, jak již bylo zmíněno v kapitole o čepelích. Omyvatelnost může prodloužit životnost vašeho zařízení a v některých případech i zvýšit dlouhodobý výkon.

Počet nástavců

Počet nástavců je parametr, který jsme kvůli jeho důležitosti zmínili již v samotném úvodu. Zde už tedy jen pro úplnost znovu připomínáme, že s počtem nástavců přímo rostou možnosti využití vašeho strojku a čím více jich je k dispozici v základní výbavě, tím lépe pro vás.

Samoostřící čepele

Tento koncept již byl v textu také zmíněn, zde tedy už jen velmi ve zkratce nastíníme, proč je vlastně vlastnit strojek se samoostřící čepelí tolik praktické. Díky tomu, že čepel se při svém pohybu sama automaticky ostří o hranu podložky, je míra jejího otupení i po velmi dlouhé době používaní téměř nulová.

Čisticí příslušenství

Dnešním standardem je dodávání čisticího příslušenství v základní výbavě, a i vy byste se měli poohlédnout po strojku, u kterého jsou tyto nástroje k dispozici. Běžně jsou k dostání různé malé kartáčky a štětečky které umožní snadno vyčistit zbylé chloupky a kousky vlasů nebo dokonce různé druhy čisticích kapalin a mazání, které mohou výrazně prodloužit životnost vašeho strojku.

7. Cena

Zastřihovací strojky lze samozřejmě rozdělit do různých kategorií i podle cen. Všeobecně je cenový rozptyl u těchto zařízení velmi široký, protože pokrývá jak jednoduchá domácí zařízení pouze pro základní účely, tak sofistikované strojky pro profesionální použití do kadeřnických salónů. Následující kapitolu tak berte především jako určitý nástin nutný ke kompletní orientaci v problematice a k chápání toho, co můžete od zařízení v jednotlivých „cenovkách“ očekávat.

Cena do 1 000 Kč

Tyto strojky většinou nabízí pouze základní funkce, mají standardně slabší výdrž baterie nebo je nutné napájet je ze sítě a obsahují pouze malý počet nástavců. S jejich nižší cenou souvisí logicky i kvalita jednotlivých komponent jako jsou čepele nebo motory, a tak od nich nemůžete čekat zázraky. Jsou vhodné především pro využití na méně náročné střihy. To znamená, že pokud svoje vlasy budete holit pravidelně a nebudete po strojku vyžadovat zastřižení delšího porostu vystačí vám i tyto levnější zařízení a jejich životnost nemusí být nikterak katastrofická. Pokud ale plánujete provádět se zastřihovačem nějaké složitější úkony či zastřihovat delší vlasy, volte raději zařízení s vyššími cenami.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V této ceně již většinou pořídíte kvalitní strojky, které disponují více nástavci, mají slušnou výdrž a kvalitní motory. Velmi často se zde můžete setkat se zařízeními, které je možné napájet jak ze sítě, tak pomocí vestavěného akumulátoru, takže poslouží jak na doma, tak na cestách. U této cenové kategorie můžete také již očekávat řadu rozšiřujících funkcí, které jsou zmíněné v předchozí kapitole našeho textu. Pokud plánujete provádět již složitější kadeřnické úkony, ale nepotřebujete přímo profesionální strojky, pak je pro vás tato cenová kategorie nejlepší volbou v poměru ceny ku výsledné kvalitě.

Cena nad 2 000 Kč

Zde už se setkáváme se špičkovými zastřihovači používanými v kadeřnických salónech v rukách profesionálů. Pokud máte i vy na strojek ty nejvyšší požadavky a příliš se neohlížíte na cenu, pak je pro vás tato kategorie nejlepší volbou. Tyto zastřihovače nabízí opravdu širokou škálu nástavců a v podstatě se nejedná už jen o strojky na vlasy, protože je často lze modifikovat těmito nástavci a použít je například pro holení vousů nebo jiných oblastí. Disponují velmi dobrou životností, a to jak v případě motorů, tak čepelí, které ale u těchto zařízení korespondují s velmi vysokým výkonem.

Téměř všechna zařízení v této kategorii pak nabízí různé doplňkové funkce jako například displej s indikátorem různých změn, samoostřící čepele nebo odsávání. Tyto strojky volte v případě, kdy nechcete dělat kompromisy a za opravdovou kvalitu od prověřených značek jste ochotni připlatit i větší částku.


Použité zdroje:

https://www.which.co.uk/reviews/beard-trimmers-and-hair-clippers/article/how-to-buy-the-best-beard-trimmers-and-hair-clippers

http://nachod.eu/na/scs/Domaci_spotr_web.pdf

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Strojky na vlasy
Průměrné hodnocení 4.2 z 42 hlasů