Test nejlepších subwooferů | Jak vybrat & Recenze | Arecenze.cz
Menu

Test nejlepších subwooferů dle recenzí 2023

Aktualizováno:

Subwoofer je doplňkem, který spadá mezi audio techniku. Jinak řečená sub-bassová jednotka. Její účel v rámci sestavy několika reproduktorů nebo domácího kina je celkem zřejmý. Je to prezentace zvuku v nižších frekvencích.

Aby bylo docíleno ideálního výsledku v kombinaci s dalšími reproduktory, musí subwoofer splňovat několik základních technických požadavků. Podle nich mimo jiné také poznáte, zda jde o kvalitní a výkonný model.

Pokud sháníte do své audio soupravy subwoofer s vynikajícím přednesem, začtěte se do tohoto článku Jak vybrat subwoofer, který vám prozradí mnohé. Zjistíte, jak si vybrat subwoofer pro stereo nebo vícekanálovou produkci bez sebemenšího problému. Naučíme vás umění porozumět této technice.


Nejlepší subwoofery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 96 %
Počet recenzí: 8
13 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 88 %
Počet recenzí: 32
5 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Zatím nehodnoceno 21 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 97 %
Počet recenzí: 8
9 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 1
4 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 100 %
Počet recenzí: 1
21 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 100 %
Počet recenzí: 7
23 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 100 %
Počet recenzí: 1
7 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat subwoofer

Při výběru subwooferu se musíte zaměřit na několik důležitých kritérií. A právě proto vás hned v první kapitole seznámíme se způsobem napájení subwooferu. To je zásadní informace, od které následně přejdeme ke konkrétním technickým parametrům.

Mezi ně bude rozhodně spadat výkon subwooferu, kmitočtový rozsah a citlivost. Věnovat se mimochodem budeme také skutečné podobě tohoto audio doplňku. Tedy průměru reproduktoru promítajícího se do celkové velikosti subwooferu.

Tento prvek samozřejmě musíte být schopni připojit k zařízení nejrůznějšího typu, proto nebude chybět ani kapitola zaměřená na vstupy a výstupy. Vše završíme prezentací informací spjatých s pořizovacími náklady subwooferů.

Způsob napájení

Vaším odrazovým můstkem se stane to, jak budete chtít subwoofer připojovat, respektive zapojovat. V tomto směru lze tento produkt rozdělit do dvou základních skupin. A právě následující řádky vám v dělení udělají trochu větší pořádek.

  • Pasivní subwoofery
  • Aktivní subwoofery

Pasivní subwoofery

Pasivní reproduktor může na první pohled vypadat, jako ten aktivní. Jde však o to, co se skrývá za vnějším obalem. K provozu pasivního subwooferu je totiž zapotřebí jeden velice důležitý prvek. A tím je zesilovač, aby vůbec bylo dosaženo produkované hudby.

Aktivní subwoofery

Dle výše uvedené definice pasivních subwooferů je celkem zřejmé, že ty aktivní obsahují mimo jiné také zesilovací jednotku. Ta se do výsledku promítne celkem jednoduše. Stačí do subwooferu přivést odpovídající signál a ten začne vyluzovat hudbu. Aktivní subwoofery mají tedy integrovaný zesilovač.

Výkon

První, na co se při výběru subwooferu s největší pravděpodobností zaměříte bude výkon. Pod tímto pojmem si představte množství energie za jednotku času. Výkon je prezentován ve wattech pod zkratkou „W“. V tomto ohledu platí jedno základní pravidlo. Čím vyšší je výkon subwooferu, tím hlasitějšího poslechu se vám dostane.

Pozor byste si měli dát pouze na definici výkonu. Nejčastěji vás bude zajímat RMS výkon. To je vlastně maximální výkon subwooferu, který je schopné zařízení produkovat bez toho, aniž by došlo k jeho poškození.

Když se zahledíte na produktové nabídky subwooferů zjistíte, že jejich výkon se pohybuje od 60 W a může překračovat hranici až 2 000 W. S výkonem samozřejmě narůstá i cena tohoto zařízení.

Kmitočtový rozsah

Při výběru nového subwooferu byste se ale neměli spokojit jen s jedinou hodnotou, kterou bude právě výkon. Důležité jsou i ty nejmenší detaily. Mezi ně patří kupříkladu kmitočtový rozsah. Ve své podstatě jde o frekvenční rozsah prezentující fyzikální vlastnosti daného subwooferu. Zkrátka to, jaký nejnižší a nejvyšší kmitočet udávaný v hertzích (Hz) je zařízení schopno přehrát.

  • Minimální kmitočtový rozsah je cca od 16 Hz do 50 Hz
  • Maximální kmitočtový rozsah je cca od 120 Hz do 900 Hz a více

Citlivost

S výkonem reproduktoru bude souviset i jeho citlivost, která je taktéž poměrně hojně prezentovaným technickým parametrem. Citlivost se udává v decibelech pod zkratkou „dB“. Abyste lépe porozuměli tomuto údaji, představte si vyjádření akustického tlaku v ose subwooferu při buzení výkonem 1 W ve vzdálenosti 1 metr. Laicky řečeno, čím větší je citlivost subwooferu, tím hlasitější reprodukce docílíte.

Rozsah citlivosti subwooferu se pohybuje od 88 dB a překračuje hranici až 134 dB.

Průměr a hmotnost

Pokud se přesunete od zvukových vlastností subwooferu k těm fyzickým, bude vás samozřejmě zajímat velikost tohoto audio zařízení. Nejčastěji se setkáte s údajem v podobě průměru reproduktoru. Tomu totiž odpovídá i velikost otvoru pro instalaci, takže si uděláte alespoň malou představu o tom, jak velký subwoofer asi bude a kolik místa pro něj budete potřebovat. Průměr reproduktoru začíná na 160 milimetrech a může dosahovat velikosti vyšší jak 450 milimetrů.

S velikostí každopádně souvisí i celková váha subwooferu. Na tu mají mimo jiné vliv použité materiály při výrobě obalu reproduktoru, ať už je to plast nebo dřevo. Nejlehčí subwoofery váží kolem 1,3 kilogramu. Ty nejtěžší mohou překračovat hranici 26 kilogramů.

Připojení

Předposlední kapitolu je třeba věnovat ještě jedné důležité věci spjaté s volbou vhodného subwooferu. Kromě všech výše uvedených parametrů neopomínejte ani na to, jakými vstupy a výstupy subwoofer disponuje.

Mezi nejpoužívanější vstupy patří níží uvedené. S pomocí těchto prvků připojíte k subwooferu zdroj zvuku.

  • 3,5 mm jack – klasický audio konektor
  • USB port – port využívaný například u flashdisků
  • RCA-Cinch – vstup pro profesionální přenos zvuku
  • RJ-45 – ethernetový neboli síťový kabel

Pokud chcete rozšířit funkce subwooferu, máte možnost vsadit na některý z výstupních konektorů.

  • Cinch – kabel pro profesionální přenos zvuku
  • Výstup pro LFE kanál

U moderních subwooferů se navíc setkáte s tím, že zvuk není přenášen pouze přes kabel, jak to bývá zvykem. Využívány jsou také bezdrátové technologie. Mezi nimi jednoznačně vede technologie Wifi nebo Bluetooth.

Cena

Jak můžete správně tušit, náklady na pořízení subwooferu ovlivňuje spousta faktorů. Jsou to především jednotlivé technické parametry promítající se do finální ceny. O mnohém rozhoduje i vhodně zvolená značka ovlivňující celkovou kvalitu audio doplňku. Mezi dlouhodobě prověřené výrobce patří určitě Yamaha, Magnat, Behringer, Jamo, Dali, Bowers Wilkins, Omnitronic, Cerwin Vega, PSSO, dB Technologies, RCF, JBL a další.

Cena do 2 000 Kč

Ty nejlevnější subwoofery zakoupíte do 2 000 Kč. Musíte však počítat s tím, že jejich výkon se bude pohybovat do 170 W a primárně budou určeny pro nenáročné uživatele. Omezeni budete i z celkového počtu přístupných výrobků.

Cena od 2 000 Kč do 10 000 Kč

Zde jde přece jenom o zajímavější výběr. Dostupné jsou modely s výkonem kolem 200 W a s průměrem reproduktoru do 205 milimetrů. Citlivost těchto audio výrobků se pohybuje do 97 dB. Vybírat si budete spíše mezi aktivními subwoofery.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Jestliže chcete dát přednost vyšší kvalitě zpracování a většímu výkonu až 500 W, připlaťte si za pasivní subwoofery s bohatým kmitočtovým rozsahem a odpovídající citlivostí. Průměry reproduktorů přesahují hranici 250 milimetrů.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Subwoofery pro náročné, tak by šlo charakterizovat tuto cenovou skupinu výrobků. Hromové basy, bezdrátové připojení a nadčasový design. Subwoofery s výkonem přes 1 600 W povýší vámi přehrávaný zvuk na podstatně vyšší úroveň.

Cena nad 40 000 Kč

V případě těch nejdražších subwooferů počítejte s výkonem nad 2 000 W, s průměrem reproduktoru až 450 milimetrů a citlivostí 134 dB a více. Profesionální subwoofery nabývají pořizovacích nákladů až 400 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 95 hlasů