Subwoofery jsou basové reproduktory, které jsou určeny pro reprodukci zvuku nízkých frekvencí. Co vše byste o nich před nákupem měli vědět?
- Proč koupit kvalitní subwoofer – zkvalitní výstup tak, že dodá zvuku lepší dynamiku a vylepší dojem z poslechu díky silným a dobře znějícím basům.
- Nevýhody subwooferů – mezi negativa při pořízení kvalitního subwooferu patří vyšší pořizovací náklady a také počítejte s většími rozměry a vyšší hmotností.
- Výběr podle způsobu napájení – subwoofery rozdělujeme do dvou základních skupin na aktivní a pasivní. Většina populace vyhledává spíše aktivní, protože jsou díky integrovanému zesilovači uživatelsky přívětivější. Pasivní variantu ocení spíš náročnější jedinci.
- Výběr podle způsobu použití – využití najdou subwoofery v domácnosti nebo autě. Nezbytné jsou také pro profesionální účely.
- Druhy subwooferů podle typu konstrukce – uzavřená je ideální pro rock a jiné tvrdé styly, bass-reflexová například pro RnB, hip hop a většinu moderní hudby s pořádnými basy. Band-passová má nejkvalitnější zvuk pro všechny žánry, ale jde o nejdražší typ. Naopak levnější je free-air konstrukce, která se hodí do auta.
- Druhy subwooferů podle připojení – subwoofery lze připojovat dvěma různými způsoby: drátově a bezdrátově. Bezdrátové připojení je uživatelsky pohodlnější, ale drátové umožňuje lepší kvalitu zvukového přenosu pro náročnější uživatele.
- Důležité parametry – při výběru hrají důležitou roli i další parametry, jako je výkon, kmitočtový rozsah, citlivost nebo samotná velikost subwooferu.
- Funkce subwooferů – mezi základní funkce kvalitních subwooferů, které se vyplatí sledovat, patří možnosti bezdrátového připojení, low-pass filtr, gain/volume, port cinch, automatické vypínání nebo třeba přepínač fázi.
- Oblíbené značky subwooferů – mezi celosvětově oblíbené výrobce subwooferů se řadí například značky JBL, Jamo, Sonos, SVS, REL nebo Yamaha.
- Ceny subwooferů – úplně nejlevnější subwoofery lze pořídit za cenu kolem 2 000 Kč, ty kvalitnější však běžně stojí i desítky tisíc korun.
Proč koupit kvalitní subwoofer
Subwoofer se, pomocí reprodukce nízkých frekvencí, stará o to, aby basy vyzněly tak, jak mají. Proč byste si i vy měli pořídit kvalitní subwoofer?
- Lepší dojem z poslechu hudby – ve spojení s běžnými reproduktory dokáže výrazně oživit zvukový výstup díky reprodukci nižších, tedy basových, frekvencích.
- Kvalitní zvukový zážitek při sledování filmů – subwoofer je nezbytnou součástí domácího kina a umožňuje dokonalý prožitek efektů u filmů s intenzivními zvukovými sekvencemi tak, že se zážitek blíží návštěvě kina.
- Profesionální ozvučení – subwoofer je prvkem audio systému v případě, že potřebujete ozvučit profesionální akce, jako jsou například koncerty a jiná vystoupení.
Nevýhody subwooferů
Jako při pořizování čehokoliv jiného, tak i nákup kvalitního subwooferu s sebou přináší nějaká ta negativa. S čím byste tedy měli počítat?
- Vyšší pořizovací náklady – cenové rozpětí je velmi široké a nejlevnější subwoofery pořídíte pod 3 000 Kč, ale ty špičkové vás vyjdou i na několik desítek tisíc korun. V tomto případě rozhodně platí fakt, že za kvalitu se zkrátka platí.
- Velké rozměry – pro uchu lahodící a hluboké basy je nutné větší množství rozkmitaného vzduchu, a proto je třeba počítat s větší membránou, která logicky zvětšuje rozměr subwooferu.
- Vyšší hmotnost – s velikostí souvisí i hmotnost subwooferu. Na celkovou váhu mají kromě rozměrů vliv i použité materiály, a proto doporučujeme tento údaj sledovat. Ty nejlehčí mohou vážit zhruba 1,5 kilogramů a ty největší často i přes 20 kilogramů.
Výběr subwooferu podle způsobu napájení
Subwoofery se dělí na dvě základní skupiny: aktivní a pasivní. V čem se tyto dvě varianty odlišují?
- Aktivní subwoofery – mají oproti pasivním subwooferům předinstalovaný zesilovač, a proto je jeho použití uživatelsky přívětivější a vlastník tak už nemusí nic dalšího řešit. Jsou tak vhodnější pro technicky méně schopnější jedince.
- Pasivní subwoofery – naopak zesilovač zabudovaný nemají, a proto je nutné jeho pořízení a připojení zvlášť. Správné spárování s vhodným zesilovačem je technicky náročnější. Sám reproduktor však nevyžaduje napájení.
Typ subwooferu | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Aktivní | + Obsahuje zabudovaný zesilovač
+ Všechny komponenty v těle reproduktoru + Hodí se do domácnosti i auta + Pohodlné používání a uživatelsky přívětivější |
– Vyšší pořizovací cena
– Nemusí vyhovovat náročnějším uživatelům a audiofilům |
Pro uživatele, kteří nechtějí řešit nic navíc a preferují jednoduchost a pohodlí |
Pasivní | + Vhodné spíše pro náročné uživatele a profesionály
+ Bez nutnosti napájení + Nižší pořizovací cena |
– Nutnost připojit zesilovač zvlášť
– Spárování s ostatními komponenty je technicky náročnější – Špatně propojené komponenty se mohou snadno poškodit |
Pro náročnější a technicky založené posluchače |
Výběr podle způsobu použití
Subwoofery jsou vhodné pro domácí poslech hudby a sledování filmů, do auta nebo třeba na ozvučení koncertů.
- Domácnost – nejčastěji se využívají aktivní subwoofery, které jsou už součástí setu domácího kina, soundbarů a různých audio setů.
- Auto – lze využít aktivní i pasivní subwoofery dle preferencí uživatelů, kterým nestačí výkon reproduktorů, které jsou ve voze instalovány z výroby.
- Profesionální – zpravidla se hodí velké modely, které poskytují vyšší výkon a jsou tak dostatečné pro ozvučení veřejných akcí, jako jsou koncerty a jiná větší představení.
Druhy subwooferů podle typu konstrukce
Konstrukce subwooferů má významný vliv na výslednou kvalitu a podobu zvuku (Zdroj: SoundGuys), proto se jedná o důležitý parametr, který je potřeba při výběru zohlednit.
- Uzavřené – mají zcela uzavřenou konstrukci a běžně také větší rozměry. Výsledný zvuk poskytuje minimální zkreslení a basy jsou přesné a velmi hluboké. Nejlépe se hodí pro poslech rockové a rychlé hudby, protože přináší preciznost na úkor přebasovaného efektu.
- Bass-reflexové – nejběžnější typ konstrukce nabízí hluboké a syté basy díky otvoru, který posiluje odezvu. Hodí se zejména do domácnosti. Tato univerzální konstrukce je ideální pro většinu populární hudby.
- Band-passové – kvalitní provedení s dvěma reproduktory, které však patří už do vyšší cenové kategorie. Výsledný zvuk je velmi přesný a zároveň přináší výkonné basy.
- Free-air – nemají svou vlastní konstrukci. Jedná se například o reproduktor, který se montuje rovnou do kufru auta. Podání basů je však méně účinné než u výše popsaných typů.
Typ konstrukce | Výhody | Nevýhody |
Uzavřené | + Chirurgicky přesné a precizní basy
+ Minimální zkreslení zvuku |
– Menší vydatnost a výkon zvuku
– Větší rozměry |
Bass-reflexové | + Hluboké a dobře znělé basy
+ Univerzální využití pro všechny hudební žánry |
– Pro náročnější posluchače méně přesné a zastřenější basy |
Band-passové | + Nejkvalitnější možný zvukový výstup | – Vyšší pořizovací cena |
Free-air | + Jednoduché a prostorově úsporné provedení | – Horší podání basů
– Omezené využití |
Druhy subwooferů podle připojení
Ať už jde o použití v domácnosti, autě nebo kdekoliv jinde, subwoofery se ke zdroji mohou připojovat dvěma různými způsoby.
- Bezdrátové – lze využít technologii Bluetooth, Wi-Fi nebo Multiroom. Jde o oblíbené a uživatelsky pohodlné metody, které upřednostní většina dnešních uživatelů. Výsledný zvuk je však velmi závislý na kvalitě signálu a nedosahuje profesionální kvality, jak v případě drátového připojení.
- Drátové – možnost, kterou volí nároční posluchači a audiofilové, kteří si potrpí na nekompromisní kvalitě zvuku. Nejčastěji používané technologie drátového připojení jsou klasický audio jack, profesionální RCA cinch nebo USB port.
Důležité parametry
Při výběru subwooferu hraje roli ještě několik dalších parametrů než výše zmíněné. Níže si rozebereme další vlastnosti, které se vyplatí sledovat, než si samotný výrobek pořídíte.
- Výkon – důležitý parametr, který prezentuje množství energie za jednotku času a je udávaný ve wattech (W). Jednoduše řečeno platí pravidlo, že čím vyšší výkon, tím hlasitější poslech.
- Kmitočtový rozsah – další parametr, který udává frekvenční rozsah subwooferu. Uváděné hodnoty v hertzích (Hz) znamenají, jaký nejnižší a nejvyšší kmitočet je reproduktor schopen přehrát.
- Citlivost – běžný parametr v decibelech (dB), který je uveden u výrobku a souvisí s výkonem. Velmi laicky řečeno vysoká citlivost znamená hlasitější zvuk.
- Velikost – pro správně znějící a hluboké basy je zapotřebí rozkmitat velké množství vzduchu. Proto hraje velikost subwooferu významnou roli.
Výkon
Výkon subwooferu má největší dopad především na hlasitost poslechu výsledného zvuku. Nejnižší výkon v rozmezí 150 až 600 W mají většinou subwoofery určené do auta. Do domácnosti je výběr velmi individuální, ale maximálně by se měl výkon šplhat k 1 000 W. Vyšší výkon už je určený spíše pro profesionální účely a v domácnosti stěží využitelný a zbytečný.
Kmitočtový rozsah
Subwoofery umožňují reprodukovat zvuk nízké frekvence, a proto je běžný minimální rozsah od 20 do 40 Hz. Maximální se pak může pohybovat mezi 60 až 300 Hz. Subwoofery, které disponují minimálním rozsahem kolem 20 Hz mají ty nejhlubší basy. Ideální maximální hodnoty jsou běžně lehce nad 100 Hz. Vyšší hodnoty už mohou způsobovat degradaci kvality výsledného zvuku.
Citlivost
Citlivost udává rozdíl mezi nejslabší a nejsilnější složkou signálu. Opět zde platí pravidlo, že výší hodnota v dB znamená hlasitější zvukový výstup. Běžně se rozmezí pohybuje od 88 dB do 134 dB. Menší hodnota je vhodná spíše do auta a v domácnosti je lepší volit subwoofery s 100 dB a více.
Velikost
Fyzikální zákony neošálíte. Pro hluboké basy je nutné rozkmitat velké množství vzduchu, proto je velikost důležitá. Nejoblíbenější jsou subwoofery s velikostí membrány okolo 18 palců, které jsou ideální do domácnosti. Větší jsou výkonnější, ale jejich potenciál je opět určen spíše pro profesionální sféru.
Funkce subwooferů
Subwoofery mohou mít rovněž celou řadu funkcí, které jsou praktické a určené jednak nenáročným jedincům, kterým usnadní uživatelský zážitek, nebo pro náročnější posluchače, kteří chtějí subwoofer využívat na maximum.
- Wi-Fi – snadné bezdrátové připojení bez nutnosti používat kabely. Navíc lze propojit s ostatními komponenty díky společné síti v domácnosti.
- Bluetooth – běžná alternativa k Wi-Fi, která také umožňuje bezdrátové propojení bez použití kabelů.
- Low-pass filtr – se stará o to, jaké přesné frekvence subwoofer reprodukuje.
- Gain/volume – užitečná funkce, která dokáže optimalizovat hlasitost samotného subwooferu s ostatními komponenty v sestavě.
- Cinch – je profesionální port, který využívá propojení kabelem pro dokonalý a nezkreslený zvuk.
- Automatické vypínání – umožňuje automatické vypínání při delší nečinnosti. Nebo také automaticky zapíná a vypíná subwoofer se zbývajícími komponenty v sestavě.
- Přepínač fází – dokáže přesně sjednotit zvuk ze subwooferu se zvukem z dalších reproduktorů v jedné sestavě.
Oblíbené značky subwooferů
Výrobě subwooferů se věnuje mnoho firem. My se zaměříme na šest značek, které zastupují širokou škálu výrobků od levnějších pro mainstreamové uživatele až po dražší zařízení určená pro náročnější posluchače.
- JBL – subwoofery americké značky patří dnes k těm vůbec nejoblíbenějším. Může za to skutečnost, že společnost se specializuje na zvuk, který jednoduše sedne většině dnešních zákazníků. Zvuk od JBL je charakteristický pro své výrazné a silné basy. V nabídce jsou levnější kousky pro občasný poslech až po profesionální techniku využívanou na koncertech.
- Jamo – původem dánská firma se výrobě audio produktů věnuje od 60. let. Momentálně patří pod koncern Klipsch Audio Technologies a na trhu zastupuje cenově dostupné, ale zároveň kvalitní a zejména vzhledově povedené subwoofery, které jsou vhodné pro běžné uživatele, jež požadují dobrý zvuk a zároveň designový doplněk do interiéru.
- Sonos – americká společnost byla založena až po roce 2000, ale v současné době je velmi populární zejména v kategoriích přenosných a kompaktních reproduktorů. Zaměřuje se převážně na designově zajímavá zařízení se zvukovým výstupem, který je vhodný pro většinu moderní hudby.
- SVS – bez nadsázky ikonická společnost, která se zaměřuje na prvotřídní zvukový výsledek. SVS je značka, která vyrábí techniku pro profesionály nebo pro opravdu nadšené uživatele, kteří chtějí od hudby pouze to nejlepší.
- REL – další společnost, která se věnuje produkci výhradně kvalitních subwooferů, které patří k tomu nejlepšímu, co lze do domácnosti i na akci pořídit. REL si zakládá na vlastních patentech a postupech, které činí produkty této firmy unikátními.
- Yamaha – známá japonská společnost vyrábí velmi široké spektrum výrobků a mezi nimi i hudební nástroje a audio techniku. Subwoofery Yamaha jsou oblíbené pro své všestranné využití, kvalitní zpracování a zvuk za stále dostupné ceny.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Komu značku doporučujeme |
JBL | Americká společnost, která se zaměřuje na širokou nabídku audio techniky | Střední a vyšší | Zákazníkům, kteří chtějí zařízení na univerzální využití |
Jamo | Původem dánská firma patřící do amerického koncernu Klipsch Audio Technologies | Nižší | Zákazníkům, kteří preferují moderní design a nízkou cenu |
Sonos | Průkopník bezdrátové audio techniky založený v roce 2001 v Kalifornii |
Střední | Zákazníkům, kteří chtějí unikátně vypadající a kompaktní zařízení |
SVS | Americká společnost specializující se na audiotechniku pro náročné | Střední a vyšší | Zákazníkům, kteří vyžadují opravdu kvalitní zvukový zážitek |
REL | Britská firma založena v roce 1990 zaměřující se na vlastní konstrukce audio techniky pro profesionály | Střední a vyšší | Zákazníkům, kteří chtějí to nejlepší a neočekávají žádné kompromisy |
Yamaha | Japonský koncern, který produkuje kvalitní, ale cenově dostupnou audio techniku | Nižší a střední | Zákazníkům, kteří požadují prvotřídní kvalitu za rozumné peníze |
Ceny subwooferů
Jedním z nejzásadnějších faktorů při výběru subwooferu bude jistě jeho cena. Pro lepší orientaci jsme tato zařízení rozdělili do 3 základních skupin.
- Cena do 5 000 Kč – v této cenové relaci seženete nejčastěji pasivní subwoofery, které však vyžadují další investice do zesilovače. Kvalitní aktivní subwoofery do 5 000 Kč lze sehnat do auta. V případě domácích už však počítejte s různými kompromisy v kvalitě zvuku.
- Cena od 5 000 do 15 000 Kč – v tomto rozmezí už je možné pořídit opravdu kvalitní stroje, které nenáročné uživatele nadchnou a náročné uspokojí. Subwoofery za tuto cenu mají běžně vysoký výkon i kvalitní zpracování.
- Cena nad 15 000 Kč – za tuto cenu se už jedná o subwoofery pro náročné a profesionální uživatele, kteří vyžadují dokonalý zvuk, špičkové zpracování i nevšední design výrobku.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 5 000 Kč | Základní funkce a solidní zvukový výstup | Vysoký výkon
a pokročilé funkce |
Pro zákazníky, kteří hledají levnější zařízení |
Od 5 000 do 15 000 Kč | Vysoký výkon a kvalitní zvuk | Nadstandardní výkon pro audiofily a profesionály | Pro zákazníky, kteří chtějí opravdovou kvalitu za přijatelnou cenu |
Nad 15 000 Kč | Pokročilé funkce, vysoký výkon a špičkový zvuk | Kompaktní rozměry a nízkou hmotnost | Pro profesionály
a náročné uživatele |
Zdravím, chystám se pořídit subwoofer pro domácí kina. Mám docela velký obývací pokoj společný s kuchyní. Je potřeba, abych si v tomto případě pořizoval hned dva subwoofery nebo je možné, že zvuk v místnosti utáhne i jeden a případně jaký by byl vhodný právě do většího prostoru? Díky moc.