Suchý šampon je druh šamponu na vlasy, který redukuje mastnotu ve vlasech bez nutnosti použít vodu. Jeho forma je prášková, pudrová, a to i přes to, že drtivá většina dnešních suchých šamponů je ve spreji.
Jak jistě víte, obyčejné šampony mají v drogeriích často vyhrazených několik polic, protože existují různé druhy určené na různé typy vlasů. Stejně tak je tomu ale i u suchých šamponů. Pokud se rozhodnete suché šampony používat, zejména potom pravidelně, doporučujeme zvážit nabídku na trhu. Ta skýtá šampony různých parfemací, navíc ale můžete vybírat šampony i speciálně pro různé barvy vlasů.
Pokud máte například velmi tmavé vlasy, můžete mít potíže s bílým „povlakem“ na vlasech, po použití šamponu na hnědé či tmavé vlasy by ale měl být tento efekt eliminován. Některé šampony, zejména z vyšší cenové kategorie, slibují také ochranu vlasů před sluncem atp.
Princip suchého šamponu
Suché šampony byly dříve ve formě obyčejného pudru. Ten se nasypal do vlasů, kde vsákl mastnotu, vyčesal se a bylo hotovo. Dnešní suché šampony jsou sofistikovanější. Drtivá většina se prodává ve formě spreje, který usnadňuje aplikaci šamponu na potřebná místa. Při správné aplikaci suchý šampon absorbuje mastnotu, stejně jako jeho předchůdce ve formě sypkého pudru. To je ale v podstatě to jediné, co suché šampony efektivně dokáží. Některé sice mají složky zajišťující zářivější vlasy, ve výsledku ale lze říct, že čím jednodušší složení, tím lépe.
Suchý šampon se vám totiž na poměrně dlouhou dobu usazuje ve vlasech, hlavně ale potom na pokožce hlavy. Do vlasů tak suchým šamponem přidáváte v podstatě více „nečistot“ a látek, které do nich přirozeně nepatří.
Někteří věří mýtu, že suchý šampon vlasy vlastně opravdu umyje, ale tak tomu opravdu není. Z vlasů totiž nedokáže vyčistit nečistoty z prostředí, odumřelou pokožku, lupy ani jiné chemické látky usazené například ještě z tužidla, gelu nebo laku na vlasy. Je tedy důležité mít na paměti, že si opravdu vlasy vyčistíte jen za použití klasického šamponu a vody.
Výhody a nevýhody
Výhody jsme v podstatě podchytili v odstavcích výše. Vlasy jsou po použití suchého šamponu při správné aplikaci na pohled zářivé, čisté, získají objem. Někteří kadeřníci suchý šampon využívají k lepšímu stylingu, i čisté vlasy mohou po jeho použití dostat nadýchanější efekt.
Výhody by se tak daly shrnout následovně:
- pohodlnost – sprejové suché šampony jsou velmi rychlé a snadné na použití
- objem – suché šampony dokáží nazdvihnout i jemné vlasy
- zbavení mastnoty – škrob v suchých šamponech absorbuje přebytečnou mastnotu.
Pravdou ale je, že některé šampony ve vlasech zanechávají nepříjemný lepivý pocit, jiné nelze vyčesat a vlasy jsou tak bílé, zejména u hnědých a černých vlasů je tento problém patrný.
Jak by se dala shrnout negativa?
- lupy – máte-li suchou pokožku a trpíte na lupy, suchý šampon situaci jen zhorší v tomto případě proto raději volte šampony proti lupům.
- nečistoty – suchý šampon vlasy nečistí, naopak do vlasů přidává nepřirozené látky, které je vždy potřeba následně umýt klasickým způsobem, a to nejlépe do 24 hodin
- bílé fleky – mnoho suchých šamponů zanechávají i při svědomité aplikaci bílé fleky, které nevypadají hezky
Druhy suchých šampónů
Jak jsme již naznačili v úvodu tohoto článku, na trhu se lze setkat s typově odlišnými suchými šampony. Výběr není sice tak rozmanitý, jako u obyčejných šamponů, přesto lze si lze výběr suchého šamponu maximálně přizpůsobit vašim konkrétním potřebám:
- Suchý šampon pro lesk vlasů – Pokud zvolíte nejlevnější variantu suchého šamponu, nečekejte kromě objemu nic zásadního. Pokud ale chcete kromě odstranění mastnoty vlasům dodat i přirozený lesk, aby na pohled vypadaly opravdu svěže, hledejte suché šampony pro objem a lesk.
- Suchý šampon pro světlé vlasy – Blond a obecně světlým vlasům bude vyhovovat asi většina druhů suchých šamponů. Ve světlejších vlasech totiž není nápadný případný zbytek bílého povlaku, který mohou suché šampony zanechat. Přesto existují šampony, které slibují, že blond vlasy oživí.
- Suchý šampon pro tmavé vlasy – Ani majitelky tmavých vlasů nepřijdou zkrátka. I pro ně je na trhu několik variant suchých šamponů, které mají společný cíl, a to zamezit i sebemenšímu zbytku bílého povlaku a oživit tmavé vlasy.
- Suchý šampon s keratinem – Suché šampony, zejména s vyšší cenovkou, slibují kromě odmaštění vlasů také péči o vlasy. Například šampony obsahující keratin by měly vlasy vyhladit, po některých jiných typech mohou být totiž vlasy hrubší. To by měl keratin napravit, zároveň by měl také o vlasy pečovat, takže ani časté použití suchého šamponu by tak nemělo být pro vlasy ani pokožku hlavy nebezpečné.
- Suchý šampon s UV – Na trhu lze dokonce najít suché šampony, které by měly chránit vlasy před slunečním zářením. Opět jde ale o kousky z vyšší cenové kategorie. Možná jde o ideální volbu alespoň na dovolenou k moři, kde se sluníčku člověk obecně vystavuje asi nejvíce.
- Suchý šampon pro muže – V kategorii suchých šamponů lze dnes dokonce najít ty, které jsou určené vyloženě pro muže. Nejsou složením ničím výjimečné, liší se prakticky jen parfemací, kdy je vyměněna květinová a sladká vůně za svěží, prostě pánskou. Rozdíl je to stejný, jako u pánských sprchových gelů a obyčejných šamponů.
- Suchý šampon pro barvené vlasy – Stejně jako o barvené vlasy pečují jiné stylingové výrobky, i suché šampony se o ně umí postarat, respektive zabraňují tomu, aby vlasy vybledly.
- Suchý šampon s přírodním složením – Pokud nechcete vlasy zatěžovat silikony, umělou parfemací, hledáte přírodní výrobky, které pasují navíc do ekologicky přívětivého způsobu života, i takové lze na trhu sehnat. Většinou jde ale o nejdražší kousky. Tyto šampony by mohly být ovšem vhodnou variantou také pro citlivou pokožku hlavy, na kterou jinak suché šampony vůbec nedoporučujeme.
Správná aplikace
Aplikace suchého šamponu se může zdát banální, stejně jako mytí vlasů ve sprše. Pravdou ale je, že i samotné mytí vlasů ve sprše má svá pravidla, díky kterým lze zaručit opravdu čisté a zdravé vlasy. Důležité je mimo jiné zvolit správnou teplotu vody. A stejná důležitá pravidla mají pro používání i suché šampony. Při jejich nedodržení se nemusí dostavit požadovaný efekt.
Pokud chcete, aby suchý šampon fungoval a vám tak odpadla nutnost mytí vlasů na poslední chvíli, doporučujeme postupovat následovně:
- Šampon aplikujte jen na mastná místa a jen na pokožku hlavy.
- Při aplikaci šamponu ve spreji dodržte vzdálenost od vlasů alespoň 15 cm.
- Po nastříkání šamponu na požadovaná místa jej nechte dvě minutky působit, poté jej vmasírujte do pokožky hlavy, tak se totiž šampon dostane až kořínkům vlasů.
- Po masáži opatrně vyčešte zbytky šamponu.
- Pokud ve vlasech vidíte zbytky šamponu, vypadají tedy zašedle, můžete se jich zbavit fénem – jednoduše vlasy vyfoukejte studeným vzduchem.
- Suchý šampon nepoužívejte více než dvakrát za sebou, ideálně je vhodné jej co nejdříve pořádně vymýt klasickým šamponem a vodou.
- Suchý šampon může vysušovat kromě pokožky hlavy i konečky vlasů, při jeho používání je vhodné následně použít výživný kondicionér nebo olejíček do vlasů, a to jak během mytí, tak po mytí nebo na suché vlasy.
Cena
Na našem trhu se lze setkat s několika značkami, které nabízejí různé druhy suchých šamponů různých velikostech. Kategorie cen těchto šamponů lze rozdělit následovně.
Cena do 100 Kč
Nejlevnější suché šampony lze sehnat dokonce za 50 Kč. Tyto šampony jsou ve formě pudru a fungují velmi podobně jako šampony ve spreji, aplikace může být však nepraktická. Do této cenové kategorie lze zařadit i různé značky, většinou jde ale o cestovní balení.
Cena od 100 do 200 Kč
V této kategorii pravděpodobně seženete nejvíce suchých šamponů. Mezi nejznámější značky patří Batiste, který trh obohacuje hned několika druhy suchých šamponů. V této cenové kategorii ale můžete sehnat také značky Nivea, Wella, Aussie, Got2b nebo Dove.
Cena nad 200 Kč
Jak možná předpokládáte, mezi dražší přípravky budou patřit ty od luxusních značek. Zařadit bychom sem mohli Alternu, Matrix, některé šampony od L’Oréal, Toni Guy, nebo například Collistar. Tyto dražší kousky, ač jsou v menším balení, slibují kromě odmaštění vašich vlasů také dobrou péči. Výrobci u nich také uvádějí, že by měly obsahovat keratin, ženšen, nebo ochranu před slunečními paprsky, což je přidaná hodnota oproti těm levnějším, které vlasy „jen“ odmašťují, ale příliš o ně nepečují.