Test 10 nejlepších svářeček 2022 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších svářeček

Aktualizováno:
Leden 2022

Sváření bývá považováno za činnost, jež by měla být vyhrazena profesionálům. Svářečka je přístroj, který dokáže spojit celé kovové plechy. V rukou méně zdatných jedinců totiž může neobratná manipulace s náčiním vyústit v katastrofu. Stále více se ovšem setkáváme s domácími kutily, jimž nedělá problém si sem tam něco spojit vlastníma rukama. Pokud potřebujete spojit pouze dráty a menší plochy, postačíte si páječkou. S jejím výběrem vám pomůžeme v článku Jak vybrat páječku. Jestliže potřebujete svářet velké plochy, pak se manipulaci se svářečkou nevyhnete.

Nabídka svářeček na trhu je skutečně široká a s různými modely se setkáte prakticky kdekoliv. Výjimkou nejsou ani supermarkety nabízející nejlevnější produkty obvykle méně známých značek. Je však takový přístroj úplně bezpečný? To vám zodpoví náš článek Jak vybrat svářečku.

Vzhledem k tomu, že obliba svářeček neustále stoupá, rozhodli jsme se jim důkladně podívat na zoubek. Výsledkem je tento text, v němž vám poradíme, čím byste se při nákupu svého pomocníka měli řídit. A pokusíme se i o to, aby vás nestál příliš mnoho peněz.


Nejlepší svářečky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze PARKSIDE PMSG 200 A1
PARKSIDE PMSG 200 A1 93 %
Počet recenzí: 47
4 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Omicron GAMA 166 invertor 2355
Omicron GAMA 166 invertor 2355 94 %
Počet recenzí: 239
6 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Proteco polyfůzní 800W 10.55-810
Proteco polyfůzní 800W 10.55-810 91 %
Počet recenzí: 75
900 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Kühtreiber KITin 150 50207 solo
Kühtreiber KITin 150 50207 solo 94 %
Počet recenzí: 154
7 500 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze KOWAX GeniMig 220 MIG/MAG,MMA + Hořák + Kabely + Ventil + Kukla + Drát + Plná lahev CO2
KOWAX GeniMig 220 MIG/MAG,MMA + Hořák + Kabely + Ventil + Kukla + Drát + Plná lahev CO2 96 %
Počet recenzí: 7
12 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Omicron Gama 1550A
Omicron Gama 1550A 96 %
Počet recenzí: 66
8 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Powermat PM-IMG-230T MMA/IMG/TIG
Powermat PM-IMG-230T MMA/IMG/TIG 93 %
Počet recenzí: 43
9 600 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Powermat PM-IMG-220T MMA/IMG/TIG
Powermat PM-IMG-220T MMA/IMG/TIG 89 %
Počet recenzí: 36
9 900 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze PanterMax SET 195 LCD + svářecí kukla PANTER
PanterMax SET 195 LCD + svářecí kukla PANTER Zatím nehodnoceno 2 400 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Omicron OMI 206 4 kladka
Omicron OMI 206 4 kladka 96 %
Počet recenzí: 19
21 400 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat svářečku

Parametrů pro správný výběr je již na první pohled relativně mnoho. Každý z nich je navíc důležitý pro to, abyste byli s nákupem spokojeni. Naprostý základ představuje volba správného typu přístroje využívajícího odpovídající technologii práce.

Pří nákupu byste měli brát ohled i na druh materiálu s nímž budete pracovat. Od toho se odvíjí také očekávaný výkon a jeho využitelnost, stejně jako množství potřebného svařovacího proudu. O tom, jak snadná nebo obtížná bude manipulace rozhodují hlavně provedení ergonomie, rozměry a hmotnost zařízení.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na nejrůznější doplňkové funkce, jimiž jsou zejména dražší modely vybaveny. Jako vždycky nás čeká i pár slov o cenách. Přístroje rozdělíme do několika cenových pásem podle očekávatelných vlastností. Měli byste tak mít dostatečný přehled o tom, co za své peníze dostanete.

Typ

Nejdůležitější volba vás čeká hned na začátku. Od zvoleného typu se totiž odvíjí i všechny ostatní parametry, potažmo kvalita práce. V současnosti rozlišujeme tři základní druhy svářeček:

 • Trafosvářečky
 • Invertory
 • Polyfúzní svářečky

Trafosvářečky

Trafosvářečka je klasika dobře známá z filmů pro pamětníky odehrávajících se v průmyslovém prostředí. Ke svému fungování vyžaduje klasickou zásuvku na 220 V a silný 16A jistič. Jedná se o jednoduché zařízení bez jakékoliv přídavné elektroniky. Připravit se musíte zejména na výraznou hmotnost pohybující se kolem 15-20 kg. Její nákup se tedy vyplatí spíše pro stacionární použití v domácí dílně.

Při výběru vhodného modelu zkontrolujte zvláště provedení ventilátoru. Maximální zatěžovatelnost v 10minutovém cyklu u méně nákladných modelů dosahuje pouhých čtyř minut. U těch nejlepších si můžete dvě minutky přidat. Vždycky musíte počítat s přítomností tepelné pojistky, jež zabrání přehřátí a poškození zařízení.

Invertory

Modernějšími kusy náčiní jsou tzv. invertory. Jsou osázeny pokročilou elektronikou, takže nejsou zbytečně velké ani těžké. Bez větších problémů je můžete přehodit přes rameno a vzít s sebou na žebřík. Vyplatí se zejména tehdy, když počítáte s neustálým přesunem z místa na místo.

Velkou výhodou je i bohatší nabídka přidružených moderních funkcí. Invertory proto představují výbornou volbu pro začátečníky, kteří se sváření teprve učí.

Polyfúzní svářečka

Trošku mimo stojí třetí druh svářeček, jimiž jsou tzv. polyfúzní přístroje. Na rozdíl od předcházejících dvou typů jsou totiž určeny pro práci s plastovými trubkami. Neobejdou se bez nich topenáři ani instalatéři. Na ocel je ovšem rozhodně nevyužijete.

Technologie sváření

S použitým typem zařízení je nedílně spojena i technologie, případně též metoda sváření. Každou z nich můžete použít v různých podmínkách, případně s různou kombinací materiálů. Setkat se nyní lze s touto základní čtveřicí:

 • MMA
 • MIG/MAG
 • FLUX
 • TIG

MMA

Nejběžněji se lze setkat se svařováním pomocí obalované elektrody, jež se skrývá pod anglickou zkratkou MMA. Uplatnění nachází obzvláště u svářecích invertorů a odvádí skvělou práci při spojování ocelových prvků. Výhodou je snadná manipulace se svářečkou díky nízké hmotnosti a rozměrům. K provozu navíc nepotřebujete plynovou bombu, neboť elektroda se postará o vše.
Není však možné, aby bylo všechno úplně bez chybičky. Proto se připravte na to, že sváry budou po dokončení práce pokryty struskou. Tu musíte rychle očistit a neočekávejte, že by spoj byl nějak zvlášť estetický.

MIG-MAG/FLUX

Metal Inert Gas – Metal Active Gas. Toto anglické spojení se skrývá pod poměrně komplikovanou zkratkou. Při svařování se využívá ochranný plyn, zamezující pokrytí výsledného spoje struskou. Proto lze s touto technologií pracovat všude tam, kde se hraje na estetickou stránku věci. Stejně tak skvěle poslouží i při pracování tenkých plechů.

Počítejte však s tím, že vlivem absence elektrody musíte použít plynovou bombu. Ochranný plyn je navíc neefektivní při práci venku. Silný vítr jej totiž rozfouká, takže je třeba počítat s mírným nánosem strusky.

Novější metodou, doplňující MIG-MAG představuje tzv. FLUX. Té namísto bomby pomáhá plyn odpařený z náplně duté elektrody. Dosáhnete zcela shodného výsledku práce, aniž byste museli s sebou tahat zásobník plynu. Obě metody můžete samozřejmě podle potřeby kombinovat.

TIG

Nejpokročilejší technologií je TIG využívající služeb neodtavitelné elektrody z wolframu. Ta je obalená ochrannou atmosférou zabraňující vzniku strusky. S pomocí TIGu můžete kromě oceli svařovat i mnohem citlivější materiály jako je hliník, titan nebo nikl. Nemusíte se totiž bát oxidace, která v jejich případě nastupuje velmi rychle.

Druh svařovaného materiálu

V minulých podkapitolách jsme se věnovali výhradně samotným svářečkám. Neméně významnou roli pro správný výběr hraje ovšem i materiál, s nímž pracujeme. Každý se vyznačuje jinou citlivostí a opracovatelností. V konečném důsledku musíme druhu materiálu plně přizpůsobit naši volbu přístroje.

Důležitým parametrem je tloušťka materiálu. Obecně platí, že čím tenčí materiály svařujeme, tím nižší proud je vyžadován. Uplatnění najdou i užší elektrody, s nimiž se jednodušeji manipuluje. Pro běžné použití plně dostačuje výkon pohybující se okolo 130 ampérů. Materiály o tloušťce do 2 mm potom bez problémů opracuje i zařízení s proudem 60 A a 2,5mm elektrodou. Vychladlý kov samozřejmě vyžaduje vyšší proud, neboť je třeba jej nejprve adekvátně nahřát.

Příkon

Také si myslíte, že čím více Wattů svářečka má, tím lépe? Potom své myšlení raději rychle změňte, neboť hrozí, že si vyberete špatný model. Příkon je sice důležitý pro určení toho, jak rychlá práce bude, oproti jiným ukazatelům však nemá na její kvalitu významný vliv.

Obecně platí, že v případě zařízení pro domácí použití byste se měli pohybovat v rozmezí od 2 000 do 5 000 W. Profesionálové potom mají k dispozici modely, jejichž síla přesahuje i hranici 10 000 Wattů. Ty jsou ovšem velice drahé a nacházejí využití spíše v průmyslových provoz nežli v dílnách domácích kutilů.

Svařovací proud a jeho využitelnost

Naproti tomu zcela klíčovou roli hraje tzv. svařovací proud. Ten udává, kolik ampérů budete potřebovat k tomu, abyste úspěšně vytvořili spoj. Pro domácí použití si plně vystačíte se zhruba 100 A. Nikdy však není na škodu zvolit přístroj nabízející rezervu, neboť budete mít jistotu, že práce proběhne vždy hladce a bez větších problémů.

Vzhledem k tomu, že svářečky se velmi rychle zahřívají, není možné je používat nepřetržitě. A právě to, jak dlouho lze s přístrojem manipulovat nám oznámí tzv. zatěžovatel. Udává se v procentech a odvozuje se od svařovacích intervalů dlouhých 10 minut. Jestliže tedy ve specifikacích naleznete třeba 50 % při 120 A, počítejte s tím, že při dodávce proudu 120 A můžete pracovat 5 minut. Zbývající polovinu intervalu se svářečka bude chladit.

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste výkonovou využitelnost obešli a zkrátka pokračovali v práci dále? V tom případě vás naštěstí musíme zklamat, neboť všechny přístroje bývají vybaveny pojistkou proti přehřátí, jež se postará o automatické vypnutí zařízení po dosažení daného času.

Velikost a hmotnost

Na funkčnost přístroje samozřejmě nemají ani rozměry ani hmotnost žádný vliv. Dobře se však před nákupem zamyslete nad tím, kdy svářečku využíváte. Jestliže ji plánujete často přenášet, připravte se na to, že každý kilogram navíc je při práci skutečně citelně znát.

Jestliže využijete zařízení výhradně ve své dílně, nebude vám vadit ani více než 20 kg. Některé obrovské profesionální přístroje mohou vážit i metrák a jsou vybaveny kolečky pro snadnější přesun. V domácích podmínkách ovšem asi takové monstrum neupotřebíte.

Invertorové a polyfúzní svářečky pak bývají navrženy tak, aby skvěle padly do ruky. Připravte se tedy na rozumnou váhu okolo 7 kilogramů a snadnou přenosnost.

Ergonomie

S hmotností úzce souvisí i provedení ergonomických prvků svařovaček. Kabeláž by měla být umístěna tak, aby nepřekážela při pohybu ani při práci. Dávejte si na to pozor zejména tehdy, polezete-li se svářečkou po žebříku.

Ovládací prvky musí být robustní a klást odpor odpovídající práci v rukavicích. Není totiž nic horšího, než když při intenzivní práci nechtěně přepnete mód činnosti. Vyplatí se vyzkoušet si přístroj ještě před jeho pořízením, abyste věděli, zda se vám s ním bude manipulovat snadno a přirozeně.

Dodatečné funkce

Typy a technologiemi to rozhodně nekončí. Především renomovaní výrobci totiž ke svým modelům přidávají různorodé dodatečné funkce, které mají pozitivní vliv na jejich využití. Jejich použitím dosáhnete rozšíření škály materiálů, s nimiž můžete v případě potřeby pracovat. Doplňkových mechanismů je celá řada a nebudeme vás zatěžovat detaily, takže si pouze představíme jejich nejdůležitější přínos:

 • Arc Force (MMA) – průběžná regulace svařovacího proudu pro zajištění rovnoměrného sváru
 • Anti Stick (MMA) – zamezení přilepení elektrody k materiálu
 • Hot Start (MMA) – usnadnění zapálení oblouku při startu
 • HF (TIG) – Omezení opotřebení elektrody, možnost zahájit práci ve všech polohách
 • Lift (TIG) – možnost zapálení elektrického oblouku oddálením wolframové elektrody, minimalizace opotřebení elektrody
 • Slope Down – postupný pokles nastaveného proudu
 • Post Gus – doba dofuku inertního plynu pro omezení strusky
 • Short ARC (MIG-MAG) – menší přenos tepla do svářence, vhodné pro citlivý materiál (hliník, nerez, uhlíková ocel)
 • Spray ARC (MIG-MAG) – tavení drátu při vyšší proudech a napětí, hrot drátu nepřechází do styku s tavnou lázní, vhodné pro citlivý materiál (hliník, nerez, uhlíková ocel)
 • Pulse ARC (MIG-MAG) – zvýšení rychlosti tavení a omezení vymršťování materiálu, omezení ohřevu svařovaného materiálu
 • SYNERGY – možnost souběžně využívat několik funkcí přístroje najednou
 • 2T/4T – dvoutakt, kdy stisknutím tlačítka se uveden přístroj do chodu, puštěním se staví; u čtyřtaktu zůstává po puštění tlačítka v chodu, nutné stisknout a uvolnit tlačítko znovu
 • Bio-Level – možnost přepínat hodnotu svařovacího proudu ve dvou úrovních
 • Pilot ARC – řízené zapálení oblouku

Zkratky jednotlivých technologií v závorkách označují technologii, k níž se daná funkce vztahuje. Ne všechny metody totiž mohou daných možností využívat, neboť je zkrátka ke svému fungování nepotřebují.

Cena

Jelikož se na trhu vedle sebe vyskytují drobná zařízení určená do domácích dílen, stejně jako velké profesionální stroje, je třeba počítat se širokým cenovým rozpětím. Na základě analýzy trhu se nám podařilo identifikovat celkem tři cenové hladiny:

Cena do 20 000 Kč

Za cenovku do 20 000 Kč jsou k mání invertorové svářečky pro domácí použití. Jejich výkon se pohybuje v rozmezí od 2 000 do 5 000 W. Pokud jde o proud, nepřekračují hranici 220 A, což plně dostačuje kutilské dílny. Zatěžovatel při maximálním proudu se pohybuje okolo 40 %, takže více času čekáte na vychladnutí stroje.

Co do technologie, můžete se setkat se všemi myslitelnými metodami. MMA, MIG-MAG, TIG… vašim požadavkům se nekladou žádné meze.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Někde mezi domácími dílnami a menšími průmyslovými podniky se pohybuje střední třída svářeček. Maximální proud dosahuje hranice 400 A, což dostačuje i pro spojování velmi pevných materiálů. Výkon dosahuje i 8 000 W a zatěžovatel je na více než 50 %.

Technologicky zcela dominuje MIG, případně TIG. V tomto cenovém pásmu již nenaleznete přístroje fungující za pomocí MMA metody.

Cena od 40 000 Kč

V nejdražší cenové relaci se nacházejí výhradně modely určené pro průmyslové využití. Jedná se o transformátorové, někdy invertorové přístroje. Proud dosahuje i 700 A, takže v klidu opracujete i velmi tuhé materiály. Zatěžovatel přesahuje 50 %. Záleží jen na vás, jak výkonný stroj pro svou továrnu potřebujete. Nejčetnější technologií svařování je MIG.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 49 hlasů