Jak vybrat svítilnu
Svítilny jsou menší zařízení, která slouží jako přenosný zdroj světla. Díky tomu mají nejrůznější uplatnění. Mohou sloužit jako náhradní osvětlení v domácnostech, na chatách či a chalupách, svítit si s nimi lze při kempování či nocování v přírodě, ale také při dalších outdoorových aktivitách, a to včetně těch náročnějších. Profesionální produkty pak mohou využít i příslušníci záchranných složek, tzn. hasiči, záchranáři nebo policisté.
V našem článku Jak vybrat svítilnu jsme zohlednili všechny podstatné faktory. Rozebrali jsme především dvě základní vlastnosti, a to světelný tok a dosvit. Na tyto parametry se zaměřte při výběru zdroje světla pro jakékoliv aktivity. Pokud hledáte svítilnu do přírody, roli hrají i další vlastnosti, a to hmotnost, výdrž, možnosti nabíjení, stejně jako odolnost proti prachu, vodě i mechanickému poškození.
Při volbě vhodné svítilny se můžete orientovat i podle funkcí, z nichž některé mohou být poněkud atypické. Určité produkty jsou totiž např. opatřeny paralyzérem, takže se vlastně jedná o sebeobranný prostředek. Při výběru v každém případě zohledněte i pořizovací cenu, protože zatímco někomu bohatě postačí svítilna za 100 Kč, požadavky dalších lidí nemusí splnit ani zdroj světla za více než 1 000 Kč. I na to jsme se ostatně zaměřili v našem článku.
Do terénu by se vám kromě svítilny mohl hodit například také kvalitní outdoorový batoh nebo kapesní nůž.
Jak vybrat svítilnu stručně:
- Zaměřte se na světelný tok. Tato veličina udává, jaký má svítilna světelný výkon, tedy jak intenzivně bude svítit. Čím více lumenů, tím jasnější světlo. Produkty do přírody by tedy měly mít vyšší světelný tok než svítilny pro domácí použití.
- Zohledněte dosvit. Některé svítilny vám mohou zajistit zdroj světla na pár desítek metrů, další mají dosvit i výrazně přes 500 metrů. Druhá varianta se hodí do náročnějších podmínek v přírodě, případně u profesionálních a taktických svítilen.
- Vybírejte podle výdrže a možnosti nabíjení. Pokud se chystáte na delší dobu do přírody, nepochybně se vám bude hodit svítilna, která vydrží svítit několik dní v kuse. Pro takové případy navíc doporučujeme produkty s nabíjecím akumulátorem.
- Nepodceňujte odolnost. Na tu má vliv kvalita zpracování a použitý materiál. Orientovat se můžete podle stupně krytí. Svítilny s krytím IP 8x např. zajišťují úplnou ochranu proti prachu a nepřetržitému potopení do vody. Bývají ale dražší.
- Pozornost věnujte i dodatečným funkcím. Při některých aktivitách se může hodit zaostřování či široký kužel světla, při dalších budete rádi za různé světelné režimy (včetně stroboskopu), případně za možnost nastavení intenzity světla.
Světelný tok
Světelný tok je veličina, která se udává v jednotkách nazývaných lumen (lm) a vyjadřuje, jak intenzivně bude zařízení svítit. Platí přímá úměra – čím vyšší hodnota, tím jasnější světlo. Ne všechny aktivity ovšem vyžadují vysoký světelný výkon. Pokud si svítilnu pořizujete čistě pro domácí využití, nemusí být nejvyšší. Zvlášť, když může mít negativní vliv na výdrž baterie.
Světelný tok |
Uplatnění |
Do 200 lm |
Domácnost, chata, chalupa |
Do 1 000 lm |
Sportovní a outdoorové aktivity |
Nad 1 000 lm |
Profesionální využití |
Upozorňujeme: svítilny se světelným tokem do 100 lm jsou vhodné spíše pro děti, zatímco zařízení se světelným tokem nad 1 000 lm využijí třeba i záchranářské týmy.
Dosvit
Jak už napovídá název, tento parametr udává, jak daleko daná svítilna dosvítí. Opět záleží na tom, zda chcete toto zařízení využít občas na chalupě, či máte zájem jej používat i v nepříznivých podmínkách při outdoorových aktivitách. Může být totiž velký rozdíl, zda bude svítilna svítit pouze na vzdálenost několika desítek metrů, anebo díky ní ve tmě uvidíte na téměř půl kilometru. Doplňme, že na dosvit má samozřejmě vliv světelný tok.
Dosvit |
Uplatnění |
Do 50 m |
Domácnost, chata, chalupa |
Do 200 m |
Outdoorové aktivity, pracovní svítilny |
Do 400 (i více) m |
Profesionální a taktické svítilny |
Zdroj světla
V současné době se můžete nejčastěji setkat s LED svítilnami, přičemž lze narazit i na zařízení s ještě výkonnějšími čipy CREE LED či COB LED. Stále ovšem máte k dispozici rovněž halogenové zdroje světla.
- LED svítilny – LED je označení diod, které v posledních letech zažívají velký „boom“. Svítilny s touto technologií jsou velmi úsporné a účinné a zaujmou i dlouhou životností.
- CREE LED – možná nejúspěšnější a nejsvítivější LED čip současnosti, který pochází ze Spojených států amerických. Vyniká vysokým jasem (svítivostí).
- COB LED – technologie více čipů na jedné desce, což zaručuje vyšší světelný výkon než u skupiny samostatných LED čipů.
- Halogenové svítilny – bývají méně vhodné pro outdoorové aktivity a navíc jich jednotlivé obchody nabízejí minimum, protože většina uživatelů dává přednost LED svítilnám.
Výdrž svítilny
Díky tomuto údaji zjistíte, jak dlouho vám vydrží svítilna dodávat světlo. V tomto ohledu jsou jednotlivé produkty značně variabilní. Některé totiž vydrží pouze několik hodin, zatímco další fungují jako spolehlivý zdroj světla i několik dní v kuse (dokonce i přes 200 hodin). Ty ovšem bývají výrazně dražší. Výdrž volte podle toho, zda potřebujete svítilnu do interiéru (např. na chalupu), nebo do přírody, kde je určitě vhodnější delší výdrž.
Možnost nabíjení
Parametr, který souvisí s výdrží. Svítilny mohou být na jednorázové baterie, jež nelze nabíjet, nicméně vhodnější jsou produkty s nabíjecím akumulátorem. Jeho kapacita se udává v miliampérhodinách (mAh) a nabíjení je možné skrze adaptér či USB kabel, jež obvykle bývají součástí balení. K nabíjení navíc můžete využít i powerbanky. Musíme ovšem upozornit, že pokud akumulátor nepoužíváte pravidelně, může dojít k jeho poškození.
Odolnost
Chcete-li si pořídit svítilnu především pro outdoorové aktivity, při výběru zohledněte i její odolnost. Na tu má vliv kvalita zpracování či použitý materiál. Zatímco některé jsou lehké a méně odolné (plast), další snoubí lehkost i odolnost (hliník) a pořídit si lze i kovové produkty, které už bývají těžší, nicméně zaručují vyšší ochranu proti mechanickému poškození. Odolnost je vyjadřována tzv. stupněm krytí, podle něhož se lze orientovat.
Stupeň krytí |
Odolnost |
IP 0x |
Bez ochrany |
IP 1x |
Ochrana proti vniknutí velkých předmětů a kapající vodě 1+0,5 mm za minutu |
IP 2x |
Ochrana proti vniknutí malých předmětů a kapající vodě 3+0,5 mm za minutu |
IP 3x |
Ochrana proti vniknutí drobných předmětů a vodní tříšti |
IP 4x |
Ochrana proti vniknutí velmi drobných předmětů a stříkající vodě |
IP 5x |
Částečná ochrana proti vniknutí prachu a tryskající vodě |
IP 6x |
Úplná ochrana proti prachu a intenzivně tryskající vodě |
IP 7x |
Úplná ochrana proti prachu a ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr |
IP 8x |
Úplná ochrana proti prachu a nepřetržitému potopení do vody |
Hmotnost
Ačkoli hmotnost svítilny nepatří mezi nejdůležitější parametry, při výběru můžete zohlednit i tento parametr. Především u produktů pro outdoorové aktivity jsou vhodná lehká zařízení s kompaktními rozměry, která se bez větších problémů vejdou do kapsy. Váží přitom jen pár desítek gramů. U svítilen do kempu nevadí ani 100 a více gramů, přičemž nejtěžší bývají produkty vhodné na chalupu či do dílny, jež mohou vážit i více než 1 kilogram.
Funkce
Jednotlivé svítilny mohou mít velmi rozdílné vlastnosti, díky čemuž mají rozličné uplatnění. Navíc bývají opatřeny i dodatečnými funkcemi, které lze rovněž zohlednit při výběru. V následujícím výčtu se zaměříme na ty nejzajímavější.
- Zaostřování – jde o možnost zúžit paprsek světla. Díky tomu se může až několikanásobně prodloužit dosvit svítilny.
- Široký kužel – vlastně opak zaostřování. Kužel světla lze rozšířit, což se hodí při svícení na blízko, tedy když např. něco hledáte.
- Barva světla – ne vždy je vhodné ostré bílé světlo. Proto některé svítilny umožňují nastavení barevnosti či utlumení jasu.
- Světelné režimy – mnohé produkty mají více funkcí svícení, a to často včetně stroboskopu, tedy blikajícího světla. To se může hodit v nouzových situacích.
- Indikátor stavu nabití – některé svítilny vás včas upozorní na to, že je potřeba nabít či vyměnit baterii.
- Ochrana proti přehřátí – pokud je svítilna používána při velkém vedru, po dosažení určité teploty začne klesat její výkon.
- Nastavení intenzity světla – funkce, která může prodloužit výdrž svítilny. Úsporný režim sice omezuje dosvit, zato prodlužuje dobu používání.
- Paralyzér – některé produkty jsou opatřeny paralyzérem, takže se vlastně jedná o vhodný sebeobranný prostředek.
Cena
Na základě důkladné analýzy trhu jsme určili pět cenových kategorií, ve kterých si svítilny můžete zakoupit. Pořizovací cena se může výrazně lišit, takže je vhodné vybrat důkladně. Pokud vám stačí svítilna k občasnému použití na chatě, nemusíte utrácet mnoho. Naopak na špičkových produktech do přírody není radno šetřit, počítejte proto spíše s vyšší investicí.
Cena do 200 Kč
V této cenové kategorii seženete především dětské svítilny, případně zařízení vhodná pro použití v domácnostech, na chatách či chalupách. Nabízené zdroje světla totiž mají nižší světelný tok, dosvit i dobu výdrže. Na druhou stranu i zde najdete vhodné produkty pro outdoorové aktivity. Nehodí se ovšem jako hlavní zdroj světla do náročných podmínek.
Cena od 200 Kč do 500 Kč
Pokud hledáte relativně kvalitní svítilnu za rozumnou cenu, vybrat si můžete v této cenově hladině. Ačkoli do pětistovky určitě neseženete špičkové produkty, některé zdroje světla za tuto částku už mohou být ideální v poměru cena/výkon.
Cena od 500 Kč do 1 000 Kč
Zlatá střední cesta. Od 500 Kč do 1 000 Kč máte k dispozici svítilny s rozličným uplatněním. Zakoupit si už můžete kvalitní zdroje světla pro outdoorové aktivity, které zaujmou nejen vysokým světelným tokem a dosvitem, ale také dobou svícení i dodatečnými funkcemi.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Jestliže si za svítilnu připlatíte, získáte vysoce kvalitní produkt. V této cenové kategorii se nacházejí špičkové zdroje světla, které mají nejen prvotřídní vlastnosti při svícení, ale zároveň jsou vysoce odolné proti prachu, vodě i mechanickému poškození.
Cena nad 2 000 Kč
V nejvyšší cenové hladině najdete produkty i do extrémních podmínek či pro profesionální využití. Světelný tok se může pohybovat výrazně přes 1 000 lumenů, dosvit běžně činí i 400 a více metrů a daná zařízení fungují i několik dní v kuse. Navíc mají mnoho funkcí a jsou extrémně odolná. Nejdražší svítilny mohou stát i více než 15 000 Kč.