Výběr vhodného switche se může zdát jednoduchý a pro nenáročné uživatele ostatně také je. Uživatelé, kteří však mají domácnost prošpikovanou chytrými technologiemi, počítači a dalšími síťovými prvky, by se však již měli v problematice před výběrem trochu orientovat.
Samostatnou kategorii pak tvoří firemní sféra. V rozsáhlých kancelářích jsou switche nutností. Často se zde můžeme setkat také se serverovou skříní, kam se umísťuje rackový switch s velkým počtem portů. I o tom vám v následujících kapitolách něco povíme. Na závěr článku se zaměříme na cenové hladiny, ve kterých je možné switch vybírat a které rozdělují tato zařízení podle funkcí, kvality i počtu portů.
Switch vs. router vs. hub
Síťových prvků je celá řada, každý z nich plní odlišné účely. Pro lepší orientaci v problematice jsme níže vypsali základní charakteristiky jednotlivých typů zařízení.
- Switch – Posílá informace a data pouze počítačům či zařízením, které je zužitkují. Umožní tak rychlejší komunikaci většího počtu zařízení, a zároveň šetří energii.
- Hub – Systém, který posílá informace z jednoho počítače ke druhému či většímu počtu. Informace pouze rozešle všem připojeným prvkům, nijak mezi nimi nerozlišuje.
- Router – Jde o zařízení, které spojuje počítačové sítě a směňuje datové pakety mezi nimi. Umožňuje propojit více zařízení k jedné internetové přípojce.
K čemu switch slouží
Základním poznatkem při rozhodování, zda budete switch potřebovat či nikoli, je informace, k čemu vlastně takový switch slouží. Switch si můžete představit jako síťový přepínač. V principu plní podobnou funkci jako například rozdvojka do zásuvky.
Jedním z případů, kdy budete switch potřebovat, je situace, kdy jste již zaplnili všechny dostupné konektory routeru a nemáte jak do sítě či k internetu připojit další zařízení. V takovém případě připojíte switch k routeru a do switche všechna ostatní koncová zařízení. Switch tak plní roli chytřejšího rozbočovače.
Druhým účelem může být připojení vzdálenějšího místa k síti. Představte si, že máte router v přízemí v kanceláři, ale potřebujete připojit do sítě také kancelář o podlaží výše. Buďto máte možnost natáhnout velké množství kabelů, nebo natáhnete pouze jeden a zapojíte jej v kanceláři nahoře do switche. Všechna koncová zařízení pak připojíte ke switchi a problém je vyřešen.
Switche pro domácí využití
I když by se na první pohled mohl switch zdát jako něco, co je vyčleněno pro firemní prostředí a široce rozvětvené sítě, není tomu tak. Je potřeba si uvědomit, že se internet a chytrá zařízení staly nedílným prvkem téměř každé domácnosti. Poměrně běžnou součástí obydlí je větší počet počítačů, chytrá televize, tiskárna, herní konzole a spousta dalších síťových prvků. Switch vám pomůže je propojit.
Běžná zařízení pro domácí využití se s pořizovací cenou pohybují již v řádech několika stokorun, avšak i přes nižší nároky domácnosti doporučujeme dbát na jednotlivé parametry a nekoupit hned první switch, který uvidíte. Například nízká přenosová rychlost by vás pak mohla více než limitovat.
Switche pro firemní využití
Složitější výběr nastává, pokud hledáte switch do firemního prostředí. Kromě přenosových rychlostí vás totiž budou zajímat také speciální funkce, jako je níže popsaná funkce QoS.
Zcela zásadní je pak vysoký počet portů, spolehlivost a kvalita provedení. Výpadky ve firemním prostředí vinou switche by mohly být vlivem ztraceného času velmi nákladné. Materiálové provedení v kovu je optimální variantou, větší firmy upřednostní provedení v rack standardu. S tím se samozřejmě pojí vyšší pořizovací náklady.
Provedení
Switche lze od prvního pohledu rozlišit dle jejich provedení. Menší a levnější lze označit za krabičku s menším počtem portů. Větší, určené pro ryze profesionální účely, pak poznáte podle standardizovaného tvaru určeného pro rackové, chcete-li serverové skříně.
Stolní switche
Tento typ je určen pro běžné uživatele bez rozsáhlé sítě a velkého množství síťových prvků. Nejedná se však o zařízení, které by nebylo možné označit za profesionální. Ostatně cena stolních switchů se v závislosti na funkcích, počtu portů a kvalitě provedení pohybuje až v řádech desítek tisíc. Parametrově se od běžně dostupných rackových switchů neliší.
Switche do racku
Serverové skříně jsou standardizovány na rackové provedení. Všechny prvky pro ně určené tak musí mít rozměry, které umístění do serverové skříně odpovídají. Mezi neodmyslitelné síťové prvky umisťované do skříní serverů patří také switche. Poznáte je podle poměrně nízké, ale plošně rozměrné konstrukce. Vždy jsou provedeny v kovu a do serverové skříně se kotví pomocí šroubků.
Počet portů
Protože v principu slouží switch pro propojení většího počtu síťových prvků (počítače, tiskárny, televize a další), je nejdůležitějším parametrem výběru počet konektorů, neboli portů. Zatímco v domácnosti si pravděpodobně vystačíte s počtem mezi 5 až 12 porty, pro profesionální využití jsou dostupné například také varianty s 24, nebo až 48 konektory.
Typy portů
Klasický LAN port typu RJ-45 jistě znáte. Je to přesně ten, který naleznete na vašem routeru, počítači či televizi. Jedná se o standardizovaný port určený pro běžné připojení k internetu. Převážně pro profesionální využití a velmi náročné uživatele však existují také další typy portů, které nabízejí nesporné výhody.
- LAN port RJ-45 – Tento typ portu pro vás bude nejběžnější, protože právě do něj budete zapojovat jednotlivá zařízení nacházející se v počítačové síti. Často jsou to počítače, notebooky, síťové tiskárny a mnohé další periferie.
- SFP – Jde o speciální konektor využívající pro komunikaci optická vlákna, nikoliv klasický ethernetový kabel. Tvar konektoru je jiný a obsahuje vysílač a přijímač.
- Dual Personality – Dvojité konektory, které obsahují jak RJ-45, tak port SFP. Je pouze na vás, jaký z nich využijete.
- Konektory 10/100 Base-T – Konektor s tímto popisem prozrazuje, že připojená zařízení budou dosahovat přenosových rychlostí až 100 Mbit/s.
- Konektory 10/100/1000 Base-T – Tímto označením je definován port s propustností až 1 000 Mbit/s.
Podporované rychlosti
Switche zajišťují komunikaci mezi jednotlivými zařízeními. Samotná přenosová rychlost však může dosahovat rozličných hodnot. Při výběru tak zohledněte také označení podporovaných přenosových rychlostí. Myslete však na to, že označení 10 Mbit/s nebo 10 Mbps není to samé, jako 10 MB/s. Pro přepočet vydělte číslo 10 a dostanete přenosovou rychlost v megabajtech za sekundu.
- Podporovaná rychlost 10/100 Mbit/s u starších zařízení a switchů, při výběru se takovému zařízení vyhněte
- Podporovaná rychlost 10/100/1000 Mbit/s u novějších periferií a switchů
Další charakteristiky rychlosti
Přenosová rychlost není jediným parametrem ovlivňujícím rychlost přenosu dat. Mezi další důležité parametry, které však budou řešit spíše uživatelé ve firemní sféře, jsou paketová kapacita a přepínací kapacita. Oba z parametrů mohou mít při velkém průtoku dat zásadní vliv na reálnou dobu přenosu dat.
Paketová kapacita
Při přenosu dat přes internet nebo po síti jsou data balena do malých balíčků, tedy paketů. Parametr paketové kapacity definuje, kolik paketů dovede switch přeposlat za jednu sekundu.
Přepínací kapacita
Udává datový objem, nebo jinak velikost dat, které je schopný switch přepnout mezi jednotlivými zařízeními v síti. Hodnota definuje průtok dat v obou směrech a ve stejném časovém okamžiku. Přepínací kapacita je udávaná v gigabitech za sekundu (Gbps nebo Gbit/s), hodnota v gigabajtech za sekundu (GB/s) je 10x nižší. Čím více portů budete používat, tím větší by měla být přepínací kapacita.
Funkce
I když se v případě switche jedná spíše o výkonnější rozbočovač, i tato zařízení mohou disponovat celou řadou zajímavých funkcí. Některé jsou pro běžného uživatele při domácí aplikaci zbytečné, ty samé však mohou být ve firemní sféře nezbytností.
- Management – Tímto výrazem je obvykle označováno manažerování switche neboli možnost jeho spravování. Prostřednictvím administračního rozhraní budete schopni nastavovat síťová pravidla, koordinovat síťový provoz a mnohé další věci. Management switche samozřejmě vyžaduje jisté znalosti z oboru a obvykle je zapotřebí provést i prvopočáteční nastavení.
- PoE – Zkratka pro výraz Power over Ethernet. Právě PoE je univerzální záležitostí, která vám umožní vést nejen data, ale zároveň po stejném kabelu zajistí i napájení připojeného prvku. Této funkce využijete v okamžiku, kdy budete ke switchi připojovat zařízení podporující tento způsob napájení. Mezi ně patří například VoIP telefony, IP kamery, ale i přístupové body a ostatní switche.
- VLAN – Switch s touto funkcí vám umožní vytvářet oddělené sítě. V závislosti na konkrétním typu výrobku jich budete tvořit i několik najednou. Za zkratkou VLAN se skrývá jasně vypovídající výraz Virtual LAN.
- QoS – Quality of Service. Tato praktická funkce slouží k rozdělování šířky pásma pro každé připojené zařízení zvlášť. To znamená, že máte možnost ovlivnit přenosovou rychlost pro vybrané klienty. Používá se například proto, aby ze strany daného připojeného prvku nedošlo k zahlcení switche. V rámci funkce QoS můžete dokonce nastavovat jednotlivé priority. V praxi tak například neomezíte kvalitu videohovoru při souběžném přenosu dat. Přenos dat se po dobu videohovoru zpomalí.
- Stackable – Tento anglický název prezentuje „stohovatelnost“. Switche s touto funkcí lze zapojit do stohu, to znamená vytvořit z nich jeden síťový prvek s patřičným počtem portů. Z několika menších switchů vytvoříte jeden velký.
Cena
Kvalitní a funkční switch musí vždy pocházet od profesionálního výrobce této techniky. To platí dvojnásob, když tyto produkty využíváte v komerční sféře, kde jsou kladeny vysoké nároky na nepřetržitý a mnohdy i datově náročný provoz.
Mezi takové značky se rozhodně řadí Cisco, TP-Link, Tenda, HP a D-Link. Obávat se ale nemusíte ani těch méně známých, jakými jsou Edimax, Zyxel, UBIQUITI, Netgear, Trendnet, Lenovo a jim podobné.
Cena do 1 000 Kč
Za tuto cenu pořídíte především switche pro domácí použití. Ty nejlevnější s pěti porty lze zakoupit kolem 200 Kč. Jde však o zcela základní zařízení s nízkou přenosovou rychlostí a spolehlivost je taky na nízké úrovni. Pod hranicí 1 000 Kč už lze zakoupit kvalitní switche plnící svůj účel na výbornou.
Cena od 1 000 Kč do 10 000 Kč
V této cenové skupině se switche pro domácí použití postupně prolínají se switchi pro komerční segment. To znamená, že narazíte na mnohem bytelnější a kvalitnější zařízení, která budou mít až 24 portů. Umožní vám pohodlné manažerování a plnohodnotnou správu. Často se setkáte s provedením v kovu.
Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč
Switche primárně určené do racku. Za tuto cenu převažují víceméně jen serverová řešení s podporovanými rychlostmi 10/100/1000 Mbit/s a až 48 porty. Domoci se zároveň můžete řady přidružených funkcí, velké paketové a přepínací kapacity.
Cena nad 20 000 Kč
I když si je domů pravděpodobně nikdy nepořídíte, přesto se o nich zmíníme. Se vzrůstající vstupní investicí samozřejmě roste i kvalita switche. Drahá zařízení podporují pokročilé funkce, disponují výkonnými přepínači a mají špičkovou latenci. Ceny takových switchů mohou překonat hranici 500 000 Kč.