Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších switchů

Aktualizováno:
Říjen 2020
Autor:
Michaela Černá

Switch je síťovým přepínačem, na který narazíte nejenom v komerčním segmentu, ale také v domácnostech. Tento síťový prvek slouží primárně k vytváření počítačových sítí, k propojení jednotlivých zařízení a počítačů mezi sebou.

Hlavní náplní switche je zajišťování síťového a koordinovaného provozu. Switch je schopen připojením ostatních zařízení vytvářet hvězdicovou topologii. Přijímá a odesílá data mezi jednotlivými stanicemi zapojenými do sítě a může být vybaven řadou přínosných funkcí.

Právě ty rozšiřují vlastnosti a možnosti dostupných switchů. Jestliže uvažujete o nákupu nového switche, určitě se vám hodí informace prezentované v tomto článku zaměřeném na to, jak vybrat ten správný switch, ať už do firmy nebo domů.


Nejlepší switche dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat switch

K nákupu nového switche je třeba přistupovat ze všech úhlů pohledu, proto se v tomto článku zaměříme postupně na všechny důležité údaje. Nejprve začneme hlavním rozlišením switchů podle toho, v jakém prostředí je budete využívat.

Na tuto obecnější charakteristiku bude navazovat provedení switche a jeho přidružené parametry. Mezi ty patří například počet portů a jejich typy. Zajímat vás budou i podporované rychlosti a funkce switche, které rozšiřují jejich možnosti.

Chybět vám nebudou ani orientační pořizovací náklady switchů. Ty zmíníme v závěru článku, včetně doporučení na prověřené a kvalitní výrobce tohoto sortimentu.

Switch vs. router vs. hub

Tyto tři pojmy se občas pletou, proto přinášíme krátké vysvětlení, co se pod těmito pojmy vlastně skrývá.

 • Switch – Posílá informace a data pouze počítačům, které je zužitkuje. Je tedy o něco chytřejší než hub, šetří energii i čas.
 • Hub – Systém, který posílá informace z jednoho počítače ke druhému. Posílá informace všem propojeným počítačům.
 • Router – Neboli směrovač. Jde o zařízení, které spojuje počítačové sítě a směňuje datové pakety mezi nimi. Umožňuje propojit více zařízení k jedné internetové přípojce.

Způsob užití

Vaším prvním rozlišovacím elementem bude s největší pravděpodobností to, kde switch budete využívat. Zařízení vhodná pro domácí a firemní užití se od sebe samozřejmě liší v několika základních věcech. Pojďme tedy obecně rozlišit tyto dvě typově odlišné skupiny výrobků.

Switche pro domácí užití

V jednoduchosti je síla. Tak právě tímto heslem by se daly charakterizovat switche vhodné pro domácí použití, popřípadě do menších firem, kde na tuto techniku nejsou kladeny žádné větší nároky. Od produktů tohoto typu neočekávejte žádné závratné funkce. Menší provedení switche je spojeno s jeho triviálním nastavením. Obvykle k němu stačí připojit daná zařízení a vaše počítačová síť je vytvořena. Nemusíte si lámat hlavu s žádným dalším nastavováním. To se odráží také do příznivějších pořizovacích nákladů.

Switche pro firemní užití

Opakem domácích switchů jsou ty firemní. Jak už prozrazuje název kategorie, výrobky tohoto typu jsou primárně určeny pro komerční segment. Tedy hustý síťový provoz s většími nároky na veškerou administraci. Tyto switche jsou spjaty s možností bohatšího nastavení a přizpůsobení jejich funkčnosti. Zároveň disponují větším počtem portů a také jejich vzhled vykazuje známky zvýšené odolnosti. Z logiky věci jasně vyplývá, že za firemní switche si jednoduše připlatíte.

Provedení

Od způsobu užití switche se lze poměrně hladce přesunout k další otázce, kterou je fyzické provedení. V tomto směru můžete narazit na dva odlišné typy výrobků.

 • Stolní switche
 • Switche do racku

Stolní switche

Tento typ switche je určen k tomu, abyste jej položili na stůl či podobné místo, zapojili do něj potřebná zařízení a nevšímali si jej. Ve své podstatě si můžete představit malou krabičku s řadou konektorů, která je obvykle vyrobena z plastu nebo kovu. Obsahuje nenápadné nožičky pro pohodlné uložení na plochou desku a nic víc.

Stolní switche nejčastěji najdete v domácím prostředí, výjimkou však není ani firemní segment.

Switche do racku

Opakem stolních switchů jsou switche do racku. Pod pojmem rack si představte serverovou skříň. Její rozměry podléhají určitým standardům stejně tak samotné switche. Ty se obvykle přichytí za pomoci šroubků do racku a jsou umístěny ve vzduchu. Switche tohoto typu můžete v serverové skříni kupit jeden nad druhým. Vzniklý prostor mezi nimi přispívá ke správnému chlazení.

Charakter těchto výrobků jasně prozrazuje, že primární domovinou switchů do racku je firemní prostředí.

Počet portů

Ať už se zadíváte na jakýkoliv switch, zjistíte, že jeho nedílnou součástí je počet zdířek neboli portů. Právě do nich se zapojují jednotlivá zařízení tvořící počítačovou síť. Tento parametr je proto při nákupu celkem zásadní informací. Předem byste měli vědět to, kolik periférií budete chtít k novému switchi připojit. Na trhu samozřejmě existují switche s odlišným počtem portů. Čím je jejich počet větší, tím dochází k nárůstu celkových rozměrů produktu.

Nejčastěji mají switche mezi 5 až 12 porty. Bez sebemenšího problému však zakoupíte i switche s 24 porty, ale také se 48 porty. Jsou primárně určeny právě do racků pro komerční použití.

Podporované rychlosti

Switche zajišťují komunikaci mezi jednotlivými zařízeními. Ta může ve výsledku nabývat odlišných rychlostí, proto si kromě počtu portů pohlídejte také podporované přenosové rychlosti LAN portů. Ty ve své podstatě definují svou propustnost a mohou nabývat odlišných hodnot.

 • Podporovaná rychlost 10/100 Mbit/s u starších zařízení a switchů
 • Podporovaná rychlost 10/100/1000 Mbit/s u novějších periferií a switchů

Až budete v parametrech nového switche hledat informaci o jeho rychlosti, určitě vaší pozornosti neuniknou ani další dva údaje spojené právě s rychlostí. Abyste měli představu o tom, co tyto parametry znamenají, přinášíme vám jejich podrobnější vysvětlení.

 • Paketová kapacita – Definuje, kolik paketů dokáže switch přeposlat v časovém okamžiku jedné sekundy.
 • Přepínací kapacita – Údaj prozrazující výkonnost switche, a to tím, že prezentuje jeho přepínací schopnost.

Typy portů

Posledním důležitým údajem týkajícím se samotných portů je jejich typové provedení. Ne každá zdířka představuje to samé. Spousta portů obsahuje také informační popisky toho, o jaký port se vlastně jedná. Při výběru switche a následném zapojování byste tak měli mít povědomí o tom, jaké typy portů se využívají.

 • LAN port RJ-45 – Tento typ portu pro vás bude nejběžnější, protože právě do něj budete zapojovat jednotlivá zařízení nacházející se v počítačové síti. Často jsou to počítače, notebooky, síťové tiskárny a mnohé další periferie.
 • SFP – Jde o speciální konektor využívající pro komunikaci optická vlákna, nikoliv klasický ethernetový kabel. Zjednodušeně řečeno, tento prvek lze označit jako vysílač – přijímač.
 • Dual Personality – Dvojité konektory, které obsahují jak RJ-45, tak port SFP. Je pouze na vás, jaký z nich využijete.
 • Konektory 10/100 Base-T – Konektor s tímto popiskem prozrazuje, že připojená zařízení budou dosahovat přenosových rychlostí až 100 Mbit/s.
 • Konektory 10/100/1000 Base-T – Tímto označením je definován port s propustností až 1 000 Mbit/s.

Funkce

Při výběru switche se však nezaměřujte pouze na výše uvedené informace a parametry vámi zvoleného výrobku. Zbystřit byste měli také při pročítání jednotlivých funkcí switche. Ty z něj totiž mohou udělat poměrně komplexní zařízení s bohatými možnostmi. Abyste měli povědomí o tom, jakými funkcemi může být vybaven moderní switch, přinášíme vám ty nejčastější z nich.

 • Management – Tímto výrazem je obvykle označováno manažerování switche neboli možnost jeho spravování. Prostřednictvím administračního rozhraní budete schopni nastavovat síťová pravidla, koordinovat síťový provoz a mnohé další věci. Management switche samozřejmě vyžaduje jisté znalosti z oboru a obvykle je zapotřebí provést i prvopočáteční nastavení.
 • PoE – Zkratka pro výraz Power over Ethernet. Právě PoE je univerzální záležitostí, která vám umožní vést nejenom data, ale zároveň po stejném kabelu zajistí i napájení připojeného prvku. Této funkce využijete v okamžiku, kdy budete ke switchi připojovat zařízení podporující tento způsob napájení. Mezi ně patří například VoIP telefony, IP kamery, ale i přístupové body a ostatní switche.
 • VLAN – Switch s touto funkcí vám umožní vytvářet oddělené sítě. V závislosti na konkrétním typu výrobku jich budete tvořit i několik najednou. Za zkratkou VLAN se skrývá jasně vypovídající výraz Virtual LAN.
 • QoS – Quality of Service. Tato praktická funkce slouží k rozdělování šířky pásma pro každé připojené zařízení zvlášť. To znamená, že máte možnost ovlivnit přenosovou rychlost pro vybrané klienty. Hodí se to kupříkladu tehdy, aby ze strany daného připojeného prvku nedošlo k zahlcení switche. V rámci funkce QoS můžete dokonce nastavovat jednotlivé priority.
 • Stackable – Tento anglický název prezentuje „stohovatelnost“. Switche s touto funkcí lze zapojit do stohu, to znamená vytvořit z nich jeden síťový prvek s patřičným počtem portů. Z několika menších switchů vytvoříte jeden velký.

Cena

Kvalitní a funkční switch musí vždy pocházet od profesionálního výrobce této techniky. To platí dvojnásob, když tyto produkty využíváte v komerční sféře, kde jsou kladeny vysoké nároky na nepřetržitý a mnohdy i datově náročný provoz. Mezi takové značky se rozhodně řadí Cisco, TP-Link, Zyxel, HP a D-Link. Obávat se ale nemusíte ani těch méně známých, jakými jsou Edimax, UBIQUITI, Tenda, Netgear, Trendnet, Lenovo a jim podobné.

Cenové náklady na pořízení nového switche se liší podle toho, kolik peněz chcete do tohoto zařízení investovat.

Cena do 1 000 Kč

Za tuto cenu pořídíte především switche pro domácí užití. Ty nejlevnější s pěti porty lze zakoupit kolem 200 Kč. Jde však o „hloupé krabičky“, od kterých nemůžete očekávat žádnou vyšší přidanou hodnotu. Pod hranicí 1 000 Kč už lze zakoupit kvalitní switche plnící svůj účel na výbornou.

Cena od 1 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové skupině se switche pro domácí užití postupně prolínají se switchi pro komerční segment. To znamená, že narazíte na mnohem bytelnější a kvalitnější zařízení, která budou mít až 24 portů. Umožní vám pohodlné manažerování a plnohodnotnou správu.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Switche primárně určené do racku. Za tuto cenu převažují víceméně jen serverová řešení s podporovanými rychlostmi 10/100/1000 Mbit/s a s kapacitou až 48 portů. Domoci se zároveň můžete řady přidružených funkcí.

Cena nad 20 000 Kč

I když si je domů pravděpodobně nikdy nepořídíte, přesto se o nich zmíníme. Se vzrůstající vstupní investicí samozřejmě roste i kvalita switche. Drahá zařízení podporují pokročilé funkce, disponují výkonnými přepínači a mají špičkovou latenci. Ceny takových switchů mohou překonat hranici 500 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 36 hlasů