Menu

Recenze a srovnání Apple iPad mini (2021) 64 GB

v kategorii Nejlepší tablety

Klady

  • Výborný výkon malého tabletu
  • Kompaktní rozměry
  • Solidní výdrž baterie

Zápory

  • Malé úložiště
  • Chybí konektor pro sluchátka
  • Chybí NFC
14 700 Kč Orientační cena

Základní parametry

iPad mini tvořil vždy nejzajímavější možnost v produktové řadě tabletů společnosti Apple. A to nejen pro svou malou úhlopříčku, ale také pro nižší pořizovací cenu. Minimalistické tělo v sobě ale neskrývá nikterak nízký výkon a oproti předchozím generacím došlo v mnoha směrech ke zlepšení. A v několika málo naopak ke zhoršení. Podrobněji si parametry popíšeme níže.

Verze mini využívá malou úhlopříčku, aby svému jménu mohla dostát. Oproti předchozím generacím však už není úhlopříčka 7,9 palců, ale o kousek větších 8,3. S rozlišením 2 266 x 1 488 pixelů však dostáváme úplně stejnou jemnost displeje jako v minulosti, a to je dobře. Zařízení využívá ke zobrazování IPS panel, což v této cenové hladině zrovna optimální řešení není.

Baterie s kapacitou 5 124 mAh by měla podle výrobce poskytnout až 10 hodin procházení internetu, podle expertních testů může tuto hodnotu ale i přesáhnout. Apple je v tomto ohledu jediný výrobce, který pravidělně dostojí slíbené výdrži. Tablet se také nabíjí pomocí konektoru USB-C, což byla v době psaní této recenze (leden 2022) u iPadů mini novinka. Jak napovídá přívlastek Cellular, nechybí podpora e-SIM karty.

Parametr Tento produkt
Technologie displeje

IPS

Úhlopříčka (")

8,3

Rozlišení displeje (px)

2 266 x 1 488

Jemnost displeje

327

Kapacita baterie

5 124

Výdrž baterie podle výrobce

10

Připojení

USB-C

Jack 3,5 mm

Ne

SIM karta

Ano

Navigační systémy

GPS, Glonass

NFC

Ne

Technické parametry

Procesor Apple A15 Bionic byl v době psaní této recenze (leden 2022) tím nejmodernějším, co mohl Apple v řadě Bionic nabídnout. K dispozici dává šestici jader, které oproti minulosti pracují výrazně rychleji, a to až na frekvenci 2,93 GHz. Jedná se o modernější architekturu, tedy vyšší celkový výkon. Operační paměť 4 GB RAM je pro účely tohoto modelu více než dostatečná, úložiště 64 GB by ale už mohlo některé uživatele pozlobit.

Hlavní fotoaparát nově využívá rozlišení 12 megapixelů oproti předchozím osmi. Jeho světelnost definuje výrobce číslem f/1,8. Celkově tedy můžete od tohoto iPadu očekávat na tablet poměrně solidní fotky, i když se tedy novějším fotomobilům rozhodně nevyrovná.

Operační systém iPadOS už nikoho jistě nepřekvapí, nabízí příjemné uživatelské rozhraní a jedná se vlastně o takovou uzpůsobenou verzi klasického MacOS. Kritici jej ale označují za ne zrovna nejlépe provedený, oproti MacOS má zkrátka své mouchy a ne vždy dovoluje plně využít dostupný výkon. Jedná se ale spíše o drobnosti, které běžný uživatel nepostřehne.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Operační systém

iPadOS

Procesor

A15 Bionic

Počet jader procesoru

6

Frekvence procesoru (GHz)

2,93

Jednojádrový výkon dle Geekbench 5.4

1 735

Mnohojádrový výkon dle Geekbench 5.4

4 790

Operační paměť (RAM)

4

Velikost úložiště (GB)

64

SD karta

Ne

Rozlišení fotoaparátu (Mpx)

12

Názory uživatelů a dalších expertů

V době psaní této recenze byl produkt novinkou na trhu a souběžně se trh potýkal s nedostatkem výrobních kapacit elektroniky, ať už s ohledem na procesory, nebo třeba paměti. Uživatelských recenzí bylo proto k dispozici příliš málo, aby z nich bylo možno vyvozovat závěry.

Energii jsme tedy věnovali spíše nastudování hodnocení jiných odborníků. Ti definují nejnovější model mini veskrze kladně, a to zejména s ohledem na větší displej s užšími rámečky, spolehlivou výdrž baterie nebo až překvapivě dobré reproduktory. Fotoaparát není jen použitelný, ale také užitečný a stejně tak je tomu při natáčení. Mezi negativy se objevuje zejména absence lepší technologie displeje nebo vyšší obnovovací frekvence.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

My hodnotíme pozitivně zejména modernizaci designu v kombinaci s poměrně vysokým výkonem. Apple vnáší i do řady mini velkou část z toho, co byste od dané cenovky očekávali. Nechybí tak například e-SIM karta, kvalitní fotoaparát či podpora 5G. Milovníci kompaktnosti mohou také plesat, zařízení má sice větší displej, jeho rozměry se ale naopak zmenšily. Na svědomí to mají užší rámečky displeje. O pár procent klesla také hmotnost.

Stinnou stránkou nejnovějšího modelu je ale jeho pořizovací cena. Ta stoupla o celé tisícikoruny a z dostupného iPadu se tak stalo spíše zařízení střední třídy. Poměrně zbytečná absence sluchátkového konektoru také není něco, co by nám udělalo radost.

Závěrečné shrnutí

Apple postupuje vpřed a revitalizace se dočkal také iPad mini. Nová 6. generace je vybavena procesorem Apple A15 Bionic se šesti jádry a taktem až 2,93 GHz. Celkově tak došlo ke zvýšení výkonu. Vylepšení se ale nevyhnul ani fotoaparát, design či použití moderního USB-C konektoru. iPad mini je optimálním zařízením, pokud hledáte kompaktní model určený do ekosystému Apple.

Dříve jsme doporučovali mini v podstatě všem uživatelům, protože měl dost agresivně nastavenou cenu a dával smysl i v omezenějším rozpočtu. Cena nám však stoupla, pokud tedy hledáte levnější alternativu, podívejte se spíše na model Samsung Galaxy Tab S6 Lite Wi-Fi. Ten toho sice nenabídne tolik, ale jeho cena je poměrně výrazně přijatelnější.

14 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Apple iPad mini (2021) 64 GB
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je v naší redakci technickým guru a nikdo si nekoupí tablet, mobil či počítač bez toho, aby se s ním poradil. Pokud mu při obědě nakouknete přes rameno, pravděpodobně čte článek věnující se novým technologiím. Kromě tabletů a elektroniky má v péči také nářadí a zahradní techniku.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Apple iPad mini (2021) 64 GB

Apple iPad mini (2021) 64 GB

14 700 Kč Orientační cena