Recenze iPad Air M1 256GB WiFi (2022) - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání iPad Air M1 256GB WiFi (2022)

Nejlepší cena/výkon v kategorii Nejlepší iOS tablety

Klady

  • Extrémní výkon
  • Vysoká kvalita konstrukce
  • Dobrá výdrž baterie

Zápory

  • Relativně vysoká cena
  • Systém iPadOS není tak kvalitní, jako MacOS
  • Chybí OLED displej
22 500 Kč Orientační cena

Základní parametry

Při slavnostním představení modelu iPad Air 2022 společnost Apple překvapila celý svět. Nikdo neočekával, že levnější z tabletů obdrží moderní a vysoce výkonný procesor Apple M1. Přesto se tak stalo a z iPadu Air je tak velice zajímavá alternativa k MacBooku Air. Výkonostně může Air konkurovat i modelu Pro, což se běžně nestává. Stejně jako u všech ostatních iPadů, i u tohoto modelu se můžete spolehnout na vysokou kvalitu konstrukce.

Displej s úhlopříčkou 10,9 palců pracuje s technologií IPS a využívá rozlišení QHD (2 360 × 1 640 pixelů). To nám v praxi dává solidní jemnost 264 pixelů na palec. Na obrazovce proto jednotlivé pixely pouhým okem neuvidíte. Konkurence však ve stejné cenové hladině nabídne displej kvalitnější. Panel nabídne obnovovací frekvenci pouze 60 Hz a součástí balení bohužel není stylus. Ten však můžete samozřejmě dokoupit.

Kapacitu baterie výrobce neuvádí, ale z podkladů jiných odborníků jsme vyčetli, že by se mohlo jednat o 5 600 mAh. Co ale musíme výrobci přiznat je přesnost uvedené výdrže baterie. Ve specifikacích je uvedeno 10 hodin provozu a pokud nebudete mít displej rozsvícený na maximum, skutečně tohoto času dosáhnete. Narozdíl od iPhonů se iPad Air pyšní napájecím USB-C konektorem.

Parametr Tento produkt
Technologie displeje

IPS

Úhlopříčka (")

10,9

Rozlišení displeje (px)

2 360 × 1 640

Jemnost displeje

264

Kapacita baterie

5 600

Výdrž baterie podle výrobce

10

Připojení

USB-C

Jack 3,5 mm

Ne

SIM karta

Ne

Navigační systémy

Ne

NFC

Ne

Technické parametry

Procesor Apple M1 osazený uvnitř najdeme mimo iPad Air také v modelu Pro a v MacBoocích. Je tedy zřejmé, že se jedná o dosti výkonný kousek, protože základní MacBooky jsou hojně využívány i pro střih videí a grafickou práci. Operační paměť dosahuje 8 GB, což lze označit za zcela dostačující i pro velmi náročné uživatele. Do zařízení pak uložíte až 256 GB dat, slot pro paměťovou kartu ale schází. Bohužel se o provoz stará iPadOS, který nedovede zcela čerpat z potenciálu procesoru M1.

Na zádech najdete jediný modul fotoaparátu, jehož snímač má rozlišení 12 megapixelů. Fotky zaznamenané tímto iPadem jsou poměrně kvalitní. Zajímavého vylepšení se oproti předchozí generaci dočkal selfie fotoaparát. Ten nově podporuje rovněž rozlišení 12 MPx. Natáčet můžete ve 4K kvalitě, narozdíl od iPadu Pro se ale nedočkáte druhého snímače a senzoru LiDAR pro rozšířenou realitu a 3D skenování.

Recenzovaná varianta nemá přívlastek Cellular, není tedy možné tabletem telefonovat. S tím se pojí absence GPS modulu, služba určování polohy tak není dostupná. Pokud jsou tyto funkce pro vás důležité, zaměřte se na model se SIM kartou, který výrobce také nabízí.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Operační systém

iPadOS

Procesor

Apple M1

Počet jader procesoru

8

Frekvence procesoru (GHz)

3.2

Jednojádrový výkon dle Geekbench 5.4

1 719

Mnohojádrový výkon dle Geekbench 5.4

7 034

Operační paměť (RAM)

8

Velikost úložiště (GB)

256

SD karta

Ne

Rozlišení fotoaparátu (Mpx)

12

Názory uživatelů a dalších expertů

Produkt byl na trhu v době psaní recenze novinkou (duben 2022), není proto možné dělat závěry z hodnocení uživatelů. Zaměřili jsme se proto na hodnocení odborníků. Ti chválí výrobce hlavně za použitý procesor Apple M1, ale také tradičně vysokou kvalitu konstrukce, nadstandardní reproduktory a na poměry IPS panelů kvalitní displej. Nevýhody vidí pouze v tom, že použitý Wi-Fi modul není nejmodernější Wi-Fi 6E, což by se od takto drahého tabletu dalo očekávat, a také v průměrné obnovovací frekvenci.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Přední klady samozřejmě spočívají ve vysoce výkoném a zdatném procesoru Apple M1. V kombinaci s 8 GB operační paměti RAM má tablet k dispozici vše, aby vás při žádné myslitelné činnosti nebrzdil. Zlešení se dočkal také přední fotoaparát, díky kterému můžete posílat lepší selfies. Vysoká kvalita provedení je něco, co se nemění, přesto však se od staršího modelu v dalších parametrech novinka moc neliší.

Stále je osazen, i když poměrně kvalitní, na svou cenovou hladinu zastaralý IPS displej. Konkurence v této cenové hladině nabídne spíše technologii OLED. Protože recenzovaná konfigurace nepodporuje telefonické hovory, schází také GPS modul sloužící k určení polohy. Obejít se budete muset také bez sluchátkového konektoru.

Porovnání s alternativam

Zajímavé srovnání se nám nabídne, pokud vedle sebe postavíme modely iPad Air M1 a iPad Pro 12,9 palců. Mezi zařízeními je velký cenový rozdíl, odlišnosti ve vybavení už jsou o něco menší. Jedním z největších benefitů dražšího tabletu je OLED displej, kterému v Applu říkají po svém (Retina XDR). Nechybí také druhý fotoaparát na zádech, kterého se u verze Air nedočkáte. Výhodou je též snímač LiDARu, který lze využít pro 3D skenování prostoru. Konektor USB-C neslouží pouze pro nabíjení, ale také přenos obrazu díky technologii Thunderbolt 4.

Celkově můžeme doporučit iPad Air pro běžné uživatele, kteří chtějí vysoce výkonný tablet, ale profesionální grafickou práci nevykonávají. Pokud ale chcete jít střední cestou, může vás zaujmout iPad Pro 11, který má až na OLED displej všechny ostatní parametry totožné s větším iPadem Pro.

Závěrečné shrnutí

iPad Air 2022 se tentokrát opravdu povedl, od svého staršího předchůdce se však ve většině parametrů neodlišuje. Rozdíly hledejte zejména ve výkonu a fotoaparátu. Nově použitý procesor M1 nabízí stejný výkon, jaký doručí MacBook Air M1. Abychom byli konkrétní, jedná se o dost výpočetní síly i pro účely střihu videí. S ohledem na pořizovací cenu je ale škoda, že Apple ještě neupustil od displejů technologie IPS. Má je sice kvalitní, ale konkurence za tuto cenu nabízí lepší OLED.

Pokud hledáte alternativu na cesty, záleží vám na kompaktních rozměrech a požadujete podporu GPS, která se na cestách hodí, podívejte se na model Apple iPad mini (2021) 64 GB Cellular.

22 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: iPad Air M1 256GB WiFi (2022)
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je redaktorem technického ražení. Jeho ranní kávou, denním chlebem i večerníčkem jsou pořady zaměřené na technologické novinky, je tak stále v obraze. V článku zaměřeném na výběr tabletu s iOS vám přiblíží, jaké jsou nejsilnější, ale i nejslabší místa tohoto systému. Jeho články najdete také u iOS mobilů nebo MacBooků.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze iPad Air M1 256GB WiFi (2022)

iPad Air M1 256GB WiFi (2022)

22 500 Kč Orientační cena