Srovnávací test a recenze
nejlepších telekonvertorů

Ukázka produktu ve srovnání teleobjektivů

Focení se stává stále častější kratochvílí nebo prostředkem obživy. Ať už se věnujeme zvěčňování klíčových životních chvil svých blízkých, zachycujeme krásy historických památek, nebo chceme navždy uchovat vzpomínku na romantický západ slunce, bez kvalitního fotoaparátu se neobejdeme. A ještě méně bez vhodného příslušenství.

Zakoupili jste drahou techniku, ale s kvalitou snímků nejste příliš spokojení? S největší pravděpodobností postrádáte vhodné doplňky. S jejich pomocí překonáte i sebehorší světelné podmínky a můžete využít prostředí ke svému prospěchu. Kromě nejrůznějších clon, stabilizátorů, filtrů a nástavců patří mezi často používané pomocníky i takzvané telekonvertory.

Následující článek věnujeme těm nejvýznamnějším kritériím správného výběru telekonvertoru. V několika kapitolách zmíníme největší úskalí, která jeho pořizování provázejí. Po jejich prostudování byste měli mít alespoň základní představu, po čem se vlastně poohlížet a jak vysokou finanční hotovost si připravit.


Nejlepší telekonvertory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Canon EF 1.4x III Canon EF 1.4x III Canon 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon EF 2x III Canon EF 2x III Canon 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Olympus MC-20 Olympus MC-20 Olympus 11 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kenko Pro 300 DGX 2x Kenko Pro 300 DGX 2x Kenko 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony SEL-20TC Sony SEL-20TC Sony 16 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FUJIFILM XF 2x TC WR FUJIFILM XF 2x TC WR Fujifilm 11 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sigma APO 2x EX DG Sigma APO 2x EX DG Sigma 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon EF-12 II Canon EF-12 II Canon 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Panasonic DMW-TC14E Panasonic DMW-TC14E Panasonic 13 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nikon TC-14E III Nikon TC-14E III Nikon 13 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat telekonvertor

Milujete focení, ale vaše znalosti nejrůznějších pomocných udělátek nejsou příliš široké? Lámete si hlavu nad tím, co vlastně takový telekonvertor dělá? Právě vám věnujeme první kapitolu, v níž si úkoly tohoto pomocníka podrobně rozebereme.

Při samotném nákupu sehrává hlavní roli nabídka míry zvětšení obrazu a s ním úzce související zmenšení zorného úhlu. Pozornost věnujte také zhoršení prostupnosti světla, jež zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu snímku. V neposlední řadě doporučujeme ještě před nákupem zvoleného modelu zkontrolovat jeho kompatibilitu s fotoaparátem, přičemž nemalou roli zde sehrává průměr objektivu. Po úspěšné montáži taktéž zkontrolujte, zda nedošlo k omezení funkčnosti některých důležitých součástí foťáků.

Poslední část textu jako vždy věnujeme cenovému okénku. Seznámíme vás v něm s výsledky námi provedené cenové analýzy dostupných výrobků.

Co je telekonvertor?

Odjakživa patříte mezi nadšence do fotografování a snažíte se proniknout do tajů tohoto poměrně komplikovaného oboru? S největší pravděpodobností jste pojem telekonvertor ještě neslyšeli, nebo jste si jej vůbec s fotografováním nespojovali. Princip fungování tohoto doplňku je ovšem až překvapivě jednoduchý. Jedná se o přídavný optický prvek, který prodlužuje ohniskovou vzdálenost objektivu. Dojde tak k přiblížení a zvětšení obrazu i nad rámec klasického zoomu.

Lámete si hlavu nad tím, jak by vám asi podobné udělátko mohlo pomoci? Nezřídka se během focení dostanete do situace, kdy nebude možné se k zabíranému objektu dostatečně přiblížit. Prostřednictvím telekonvertoru však chybějící metry uměle získáte a výsledná fotografie tak bude vypadat, jako by byla focena z optimálního prostoru a vzdálenosti.

Zvětšení

Z výše zmíněného vám asi došlo, že zdaleka nejdůležitější parametr spočívá v míře zvětšení. V současné době se na trhu objevují dvě základní skupiny.

  • zvětšení 1,4x – rozumné zvětšení obrazu při zachování úrovně kvality
  • zvětšení 2x – dvojnásobné zvětšení obrazu při současném snížení jeho kvality

Při výběru doporučujeme zohlednit zejména typ foceného materiálu a vzdálenosti, v nichž se od svých objektů nejčastěji pohybujete. Snažíte-li se zachytit sportovní utkání a sedíte přitom na nejvzdálenějším místě stadionu, patrně obětujete kvalitu ve prospěch většího detailu snímku. Naproti tomu romantické focení vloček sněhu či kapek na okvětních lístcích vyžaduje naprosto dokonalou kvalitu.

Někteří výrobci v posledních letech experimentují s telekonvertory nabízejícími 1,7násobné zvětšení. Vzhledem k tomu, že tato hodnota je přesně uprostřed mezi oběma standardními systémy, nepřekvapí, že i svými vlastnostmi představuje jakýsi kompromis.

Zúžení zorného úhlu

Čím větší detail obraz zobrazuje, tím menší výsek reality pojímá. Základní pravidlo fotografie je zapotřebí respektovat také při nákupu telekonvertorů. Výpočet je naštěstí zcela jednoduchý – kolikrát se obraz zvětší, tolik se zúží zorný úhel.

Pamatujte na tento fakt již během pořizování vhodného objektivu. U širších modelů bude totiž zmenšení zobrazeného výseku reality mnohem méně citelné než v případě uzoučkých objektivů.

Snížení světelnosti

Pokud se fotografováním živíte, jistě dbáte na optimální kvalitu svých snímků. Ještě před nákupem telekonvertoru se proto dobře zamyslete, zda jste dokonalou čistotu obrazu ochotni obětovat na oltář větší detailnosti či atmosféře. Doplněk totiž snižuje světelnost objektivu, který propustí mnohem méně paprsků. Počítejte s pomalejším zaostřováním a nižší barevnou hloubkou, než jaké byste standardně dosáhli.

Výrobci naštěstí obvykle na obalech uvádějí, jak moc telekonvertory světelnost snižují. Snažte se vždy hledat co nejnižší hodnoty, neboť jedině tak zachováte odpovídající poměr mezi kvalitou snímku a jeho detailností.

Kompatibilita

Zakoupili jste nákladný telekonvertor a doma zděšeně zjišťujete, že nepasuje na objektiv vašeho fotoaparátu? S největší pravděpodobností jste nezkontrolovali, zda jsou oba produkty vzájemně kompatibilní. Modely stejných značek obvykle pasují téměř vždy, tedy za předpokladu, že odpovídají jejich průměry. U dedikovaných výrobců, zaměřujících se na produkci vysoce kvalitních doplňků, vždy důkladně prověřte, zda s nimi můžete počítat. Nezřídka se totiž závity bajonetů nebo velikosti objektivů diametrálně liší.

Poslední skupinu obvykle naleznete na stránkách zahraničních internetových obchodů nebo pultech hypermarketů. Jedná se o levné generické napodobeniny, jejichž výrobci mnohdy proklamují absolutní kompatibilitu se všemi modely fotoaparátů na trhu. Dejte si na tyto triky pozor a raději požádejte prodejce, aby vám telekonvertor umožnil prověřit.

Kompatibilita funkcí

Využíváte často automatické ostření, optickou stabilizaci obrazu a další nezbytnosti? Nedovedete si bez nich představit svůj život? Neopomeňte zkontrolovat jejich funkčnost po instalaci telekonvertoru. Zejména levné generické telekonvertory totiž omezují správné fungování některých klíčových technologií moderních foťáků.

Obecně platí, že čím vyšší je kvalita objektivu a telekonvertoru, tím méně jsou doplňkové funkcionality zasaženy. Nejmenší vliv mívají doplňky pocházející z dílny výrobce fotoaparátu. Jednotlivé firmy si totiž funkčnost všech prvků poměrně úzkostlivě hlídají.

Cena

Pomalu se blíží závěr našeho rádce. Poslední kapitolu jako vždy věnujeme přehledu cen, díky němuž si můžete udělat alespoň zevrubnou představu o tom, kolik peněz si připravit. Jinak tomu nebude ani u telekonvertorů. V jejich případě jsme nabídku rozdělili do tří základních cenových skupin, v nichž naleznete modely podobných vlastností. Pojďte se tedy na výsledky podívat společně s námi.

Cena do 3 500 Kč

Jste amatérskými fotografy a rozhodně se neplánujete svým koníčkem živit? S největší pravděpodobností se vám nechce vynakládat příliš mnoho peněz na pořízení příslušenství, které není nezbytně nutné. Doporučujeme tedy zalovit v nejnižším cenovém patře, které končí cenovkou 3 500 korun.

Naleznete zde zejména generické produkty neznámých značek, ale své zástupce zde mají i slavná jména jako je Nikon, Canon nebo Sony. Mnohé z nich jsou i přes svou nízkou cenu poměrně zdařilé, doporučujeme se však poohlížet od hranice 2 000 korun výše. Většina zařízení nabízí 1,4x zvětšení. Za významnou výhodu považujeme zejména poměrně nízkou hmotnost pohybující se okolo 700 gramů. Na rozdíl od samostatného objektivu vám doplněk nezabere příliš místa v brašně ani nebude zvyšovat její váhu.

Cena od 3 500 do 7 000 Kč

Jestliže se ve fotografování postupně zlepšujete a nechcete usnout na vavřínech, časem si budete chtít pořídit poněkud lepší vybavení. Co takhle sáhnout do střední třídy, v níž nezřídka loví i poloprofesionální fotografové? Své modely zde mají prakticky všechny významné společnosti, ale najdete zde i kousky pocházející z dílen producentů dedikovaných telekonvertorů.

Stejně jako v předcházejícím případě dominuje 1,4násobné zvětšení, nabídka dvojnásobku je však již mnohem širší. K mání je bohatá škála průměrů, záleží tedy pouze na vás a objektivu vašeho fotoaparátu. Samozřejmostí je vyšší kvalita zobrazení a omezení negativních efektů, které s sebou použití telekonvertoru přináší.

Cena nad 7 000 Kč

Patříte do hrdé skupiny profesionálních fotografů? Hledáte na trhu vždy to nejlepší a od každičkého kousku příslušenství očekáváte dokonalou kvalitu? Nachystejte si minimálně 7 000 korun a pusťte se do hledání. Špičkoví fotografové se budou s největší pravděpodobností pohybovat v mnohem vyšších patrech dosahujících i dvoj nebo trojnásobku této cifry.

Valná většina nejdražších telekonvertorů pochází buď od světoznámých producentů fotoaparátů nebo specializovaných společností. Mnohé z nich si na produkci luxusního příslušenství postavily své podnikání a jejich modely se pyšní výrazně lepšími vlastnostmi než zbytek produkce. Vybírat můžete 1,4x, 1,7x i 2x zvětšení. Záleží tak pouze na vás a druhu focených scenérií. Samozřejmostí je udržení vysoké kvality snímku i při snížení zorného úhlu.