Menu

Nejlepší telekonvertory 2024: Srovnáváme podle recenzí a testů

Focení se stává stále častější kratochvílí nebo prostředkem obživy. Ať už se věnujeme zvěčňování klíčových životních chvil svých blízkých, zachycujeme krásy historických památek, nebo chceme navždy uchovat vzpomínku na romantický západ slunce, bez kvalitního fotoaparátu se neobejdeme. Další nutnou výbavou je doplňkové příslušenství jako jsou objektivy a další.

Zakoupili jste drahou techniku, ale s kvalitou snímků nejste příliš spokojení? S největší pravděpodobností postrádáte vhodné doplňky. S jejich pomocí překonáte i sebehorší světelné podmínky a můžete využít prostředí ke svému prospěchu. Kromě nejrůznějších clon, stabilizátorů, filtrů a nástavců patří mezi často používané pomocníky i takzvané telekonvertory.

Následující článek věnujeme těm nejvýznamnějším kritériím správného výběru telekonvertoru. V několika kapitolách zmíníme největší úskalí, která jeho pořizování provázejí. Po jejich prostudování byste měli mít alespoň základní představu, po čem se vlastně poohlížet a jak vysokou finanční hotovost si připravit.

Nejlepší telekonvertory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 83 %
Počet recenzí: 3
2 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 6
22 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 98 %
Počet recenzí: 12
11 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 18 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 89 %
Počet recenzí: 12
12 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 15 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 92 %
Počet recenzí: 4
3 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 98 %
Počet recenzí: 5
10 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 80 %
Počet recenzí: 4
17 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 8 200 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat telekonvertor

Milujete focení, ale vaše znalosti nejrůznějších pomocných doplňků nejsou příliš široké? Lámete si hlavu nad tím, co vlastně takový telekonvertor dělá? Právě vám věnujeme první kapitolu, v níž si úkoly tohoto pomocníka podrobně rozebereme.

Při samotném nákupu sehrává hlavní roli nabídka míry zvětšení obrazu a s ním úzce související zmenšení zorného úhlu. Pozornost věnujte také zhoršení prostupnosti světla, jež zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu snímku. V neposlední řadě doporučujeme ještě před nákupem zvoleného modelu zkontrolovat jeho kompatibilitu s fotoaparátem, přičemž nemalou roli zde sehrává průměr objektivu. Po úspěšné montáži taktéž zkontrolujte, zda nedošlo k omezení funkčnosti některých důležitých součástí foťáku.

Poslední část textu jako vždy věnujeme cenovému okénku. Seznámíme vás v něm s výsledky námi provedené cenové analýzy dostupných výrobků. Jestliže s focením začínáte a pořízení výbavy teprve zvažujete, budou se vám hodit články věnované objektivům, zrcadlovkám, kompaktům či bezzrcadlovkám.

Co je telekonvertor?

Různých doplňků a příslušenství je v odvětví fotografování velké množství. Každý z nich má svůj vlastní účel a určení. Pro různé druhy fotografie totiž potřebujete různé druhy optických zařízení, objektivů a dalších. Jedním z nich je i telekonvertor. Jeho fungování a používání je velmi jednoduché. Jedná se o přídavný optický prvek, který prodlužuje ohniskovou vzdálenost objektivu. Dojde tak k přiblížení a zvětšení obrazu i nad rámec klasického zoomu. Telekonvertor se nasazuje mezi objektiv a tělo fotoaparátu.

K čemu je vlastně telekonvertor dobrý? Nezřídka se během focení dostanete do situace, kdy nebude možné se k zabíranému objektu dostatečně přiblížit. Prostřednictvím telekonvertoru však chybějící metry uměle získáte a výsledná fotografie tak bude vypadat, jako by byla focena z optimálního prostoru a vzdálenosti. Využijete jej tak při focení zvířat v přírodě, při sportovních událostech nebo například při různých závodech či přehlídkách.

Pokud budete vybírat ze sortimentu značky Canon, setkáte se s označením extender. Jedná se ale o stejné zařízení jako telekonvertor.

Zvětšení

Z výše zmíněného vám asi došlo, že zdaleka nejdůležitější parametr spočívá v míře zvětšení. V současné době se na trhu objevují kromě dvou základních skupin 1,4x a 2x také varianty 1,7x.

  • zvětšení 1,4x – rozumné zvětšení obrazu při zachování úrovně kvality
  • zvětšení 1,7x – kompromis mezi zvětšením obrazu a snížením kvality
  • zvětšení 2x – dvojnásobné zvětšení obrazu při současném snížení jeho kvality

Při výběru doporučujeme zohlednit zejména typ foceného materiálu a vzdálenosti, v nichž se od svých objektů nejčastěji pohybujete. Snažíte-li se zachytit sportovní utkání a sedíte přitom na nejvzdálenějším místě stadionu, patrně obětujete kvalitu ve prospěch většího detailu snímku. Naproti tomu romantické focení vloček sněhu či kapek na okvětních lístcích vyžaduje naprosto dokonalou kvalitu.

Kompatibilita

Aby telekonvertor správně fungoval a umožnil vám tak plně využít jeho možností, je třeba aby byl kompatibilní s vaším objektivem. Tuto informaci byste si měli zjistit ještě před samotným pořízením, abyste pak nebyli zklamaní.

Důležitou vlastností pro posouzení kompatibility je průměr objektivu a telekonvertoru. Ty by měly být stejné, aby do sebe oba díly dobře zapadly. Důležitý je ale také tvar. Většina telekonvertorů má totiž čočku přesahující okraj samotného zařízení. Pokud má tedy daný objektiv optiku hned na kraji tubusu, mohl by nastat problém.

Určitým předpokladem kompatibility je výběr příslušenství stejné značky. V takovém případě je možnost použití téměř jistá. Modely od značek třetích stran (např. Sigma) můžou pasovat pouze na některé objektivy. Mnoho výrobců však uvádí v parametrech jednotlivých modelů ty objektivy, které jsou vzájemně použitelné, nemusíte tedy nic měřit a zkoumat.

Poslední skupinu obvykle naleznete na stránkách zahraničních internetových obchodů nebo pultech hypermarketů. Jedná se o levné generické napodobeniny, jejichž výrobci mnohdy proklamují absolutní kompatibilitu se všemi modely fotoaparátů na trhu. Dejte si na tyto triky pozor a raději požádejte prodejce, aby vám telekonvertor umožnil prověřit.

Kompatibilita funkcí

Nejen fyzická kompatibilita je při výběru důležitá. Velmi významnou roli má také kompatibilita funkcí. K tomu, aby objektiv i přes telekonvertor dokázal komunikovat s tělem fotoaparátu, je třeba speciální port. Neměli byste tak přijít o funkce jako je automatické ostření nebo stabilizace obrazu.

Obecně platí, že čím vyšší je kvalita objektivu a telekonvertoru, tím méně jsou doplňkové funkcionality zasaženy. Nejmenší vliv mívají doplňky pocházející z dílny výrobce fotoaparátu. Jednotlivé firmy si totiž funkčnost všech prvků poměrně úzkostlivě hlídají.

Výhody a nevýhody telekonvertorů

Využití telekonvektorů má mezi fotografy své příznivce i odpůrce. Jedni vychvalují jeho přednosti, druzí naopak upozorňují na chyby a nedostatky. Abyste se mohli rozhodnout, ke které skupině se chcete spíše přidat, překládáme vám klady i zápory tohoto fotografického vybavení.

Výhody Nevýhody
Přibližování obrazu Zůžení zorného pole
Mlé rozměry Snížená světelnost
Nízká cena Zesilování vad objekt
Nízká hmotnost Zhoršení funkcí fotoaparátu

Výhody

Největším přínosem telekonvertoru je bezesporu možnost přibližování obrazu, která vyplývá z podstaty jeho funkce. Za výhodu ji lze považovat zejména ve chvíli, kdy při svém focení zachycujete různé scenérie a nespecializujete se výhradně na detailní fotografie pořizované z velké dálky. V takovém případě by pro vás byl vhodný spíše teleobjektiv. Pro občasné využití je ale telekonvertor ideální, je totiž nesrovnatelně menší, lehčí a také výrazně levnější. Jeho použití je navíc velmi snadné.

Nevýhody

Nevýhod ale bohužel tento druh optiky přináší více. Prvním je zúžení zorného úhlu. Je však logické, že čím bližší detaily fotíte, tím užší je zorné pole. Při focení je ale třeba s tím počítat. Výpočet je naštěstí zcela jednoduchý – kolikrát se obraz zvětší, tolik se zúží zorný úhel.

Další aspekt, se kterým se budete muset popasovat, je snížená světelnost. Optika je totiž celkově užší a propustí tak méně světla než samotný objektiv. O tom, jak moc se světelnost s použitím telekonvertorů snižuje, se dozvíte v technických parametrech.

Třetím problematickým aspektem je zesilování vad objektivů. Na výsledné fotografii jsou tak problémy více viditelné než bez použití telekonvertoru. Zejména u modelů s citlivým a jemným čipem byste mohli být nepříjemně překvapeni.

I když zkontrolujete kompatibilitu funkcí, je velmi pravděpodobné, že použití telekonvertotu bude mít za následek jejich zhoršení. To se týká zejména automatického ostření, které se může buď omezit pouze na křížové body, nebo zpomalit na neúnosnou mez, kdy bude lepší ostřit manuálně.

Cena

Poslední kapitolu našeho článku jako vždy věnujeme přehledu cen, díky němuž si můžete udělat alespoň zevrubnou představu o tom, kolik peněz si připravit. Jinak tomu nebude ani u telekonvertorů. V jejich případě jsme nabídku rozdělili do tří základních cenových skupin, v nichž naleznete modely podobných vlastností. Pojďte se tedy na výsledky podívat společně s námi.

Cena do 3 500 Kč

Jste amatérskými fotografy a rozhodně se neplánujete svým koníčkem živit? S největší pravděpodobností se vám nechce vynakládat příliš mnoho peněz na pořízení příslušenství, které není nezbytně nutné. Doporučujeme tedy zalovit v nejnižším cenovém patře, které končí cenovkou 3 500 korun.

Naleznete zde zejména generické produkty neznámých značek, ale své zástupce zde mají i slavná jména jako je Nikon, Canon nebo Sony. Mnohé z nich jsou i přes svou nízkou cenu poměrně zdařilé, doporučujeme se však poohlížet od hranice 2 000 korun výše. Většina zařízení nabízí 1,4x zvětšení. Za významnou výhodu považujeme zejména poměrně nízkou hmotnost pohybující se okolo 700 gramů. Na rozdíl od samostatného objektivu vám doplněk nezabere příliš místa v brašně ani nebude zvyšovat její váhu.

Cena od 3 500 do 7 000 Kč

Jestliže se ve fotografování postupně zlepšujete a nechcete usnout na vavřínech, časem si budete chtít pořídit poněkud lepší vybavení. Co takhle sáhnout do střední třídy, v níž nezřídka loví i poloprofesionální fotografové? Své modely zde mají prakticky všechny významné společnosti, ale najdete i kousky pocházející z dílen producentů dedikovaných telekonvertorů.

Stejně jako v předcházejícím případě dominuje 1,4násobné zvětšení, nabídka dvojnásobku je však již mnohem širší. K mání je bohatá škála průměrů, záleží tedy pouze na vás a objektivu vašeho fotoaparátu. Samozřejmostí je vyšší kvalita zobrazení a omezení negativních efektů, které s sebou použití telekonvertoru přináší.

Cena nad 7 000 Kč

Patříte do hrdé skupiny profesionálních fotografů? Hledáte na trhu vždy to nejlepší a od každičkého kousku příslušenství očekáváte dokonalou kvalitu? Nachystejte si minimálně 7 000 korun a pusťte se do hledání. Špičkoví fotografové se budou s největší pravděpodobností pohybovat v mnohem vyšších patrech dosahujících i dvoj nebo trojnásobku této cifry.

Valná většina nejdražších telekonvertorů pochází buď od světoznámých producentů fotoaparátů nebo specializovaných společností. Mnohé z nich si na produkci luxusního příslušenství postavily své podnikání a jejich modely se pyšní výrazně lepšími vlastnostmi než zbytek produkce. Vybírat můžete 1,4x, 1,7x i 2x zvětšení. Záleží tak pouze na vás a druhu focených scenérií. Samozřejmostí je udržení vysoké kvality snímku i při snížení zorného úhlu.

Veronika vystudovala mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně, magisterská studia dokončila na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v oboru marketingová komunikace. Psaní článků a hledání informací je pro ni tedy hračka. Ve svém volnu tráví čas nejraději v kuchyni, na zahrádce nebo při sledování filmů a seriálů. V práci využívá nabyté zkušenosti, a proto se věnuje recenzím všemožných kuchyňských a domácích pomocníků.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 21 hlasů

Další oblíbené kategorie