Menu

Recenze a srovnání Prosat WE 15 kW

Doporučujeme Při nákupu v kategorii Automatické kotle na tuhá paliva

Datum doporučení: Leden 2020

  • Poměrně slušná účinnost
  • Emisní třída 5
  • Pravá i levá varianta
  • Energetická třída B
  • Vysoká hmotnost
  • Spaluje pouze černé uhlí
40 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Prosat WE 15 kW je zástupcem stále populárnějšího druhu kotlů – jedná se o automatický model určený pro spalování černého uhlí. Účinnost spalování je poměrně vysoká – 90 %. U automatických kotlů ale obvykle najdete ještě vyšší hodnoty. Uhlí je uchováváno v zásobníku, který pojme až 140 dm3. To je dostatek pro 3 až 5 dní vytápění, záleží ale na specifických podmínkách, jako je teplota. Maximální výkon kotle je 15 kW. Jestli je to dostatek pro vytápění vaší nemovitosti vám spočítá odborník, záleží totiž na mnoha okolnostech. Ve stejné řadě ale výrobce představil i modely s 20, 25, 35 a 45 kW. Provoz tohoto kotle není legislativně nijak omezen, spadá do nejlepší emisní třídy 5 a splňuje podmínky Ekodesignu.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce Prosat
Spalované palivo Černé uhlí
Emisní třída 5
Maximální výkon (kW) 15
Ohřev teplé užitkové vody Externí
Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění B
Ekodesign Ano
Účinnost (%) 90
Velikost zásobníku na palivo (dm3) 140

Rozměry a hmotnost

Kotel je vyrobený z 6mm ocelového kotlového plechu. Jeho hmotnost 320 kg (bez vody) je vysoká. Připočíst musíte ještě topnou vodu a zásobu paliva. Rozměrově se jedná o střední až větší kotel. Na výšku má 116 cm, na šířku 119 a do hloubky zabere skoro 95 cm. S těmito rozměry je třeba při výběru počítat, zejména pokud máte v kotelně málo místa.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg) 320
Výška (cm) 116
Šířka (cm) 119
Hloubka (cm) 94,5

Závěr

Automatický kotel Prosat WE 15 kW je určený pro spalování černého uhlí. To zvládá se slušnou účinností 90 %, u automatických kotlů ale bývá účinnost i vyšší. Výhodou je emisní třída 5, tedy nejvyšší, a zároveň splnění podmínek Ekodesignu. Energetická účinnost kotle však spadá do třídy B, což není nejlepší výsledek. Maximální výkon je 15 kW, výrobce však nabízí i účinnější varianty.

Jestliže jste rozhodnutí pro automatický kotel, ale hledáte účinnější variantu, doporučujeme k přečtení recenzi kotle Dakon DOR 5F 24.

40 000 Kč Orientační cena

Další recenze

Recenze Prosat WE 15 kW

Prosat WE 15 kW

40 000 Kč Orientační cena