Recenze a porovnání Prosat WE 15 kW | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Prosat WE 15 kW

72,6 % Celkové hodnocení

Dostupná varianta v kategorii Automatické kotle na tuhá paliva

Klady

  • Poměrně slušná účinnost
  • Emisní třída 5
  • Pravá i levá varianta

Zápory

  • Energetická třída B
  • Vysoká hmotnost
  • Spaluje pouze černé uhlí
73 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Prosat WE 15 kW je zástupcem stále populárnějšího druhu kotlů – jedná se o automatický model určený pro spalování černého uhlí. Účinnost spalování je poměrně vysoká – 90 %. U automatických kotlů ale obvykle najdete ještě vyšší hodnoty. Uhlí je uchováváno v zásobníku, který pojme až 140 dm3. To je dostatek pro 3 až 5 dní vytápění, záleží ale na specifických podmínkách, jako je teplota. Maximální výkon kotle je 15 kW. Jestli je to dostatek pro vytápění vaší nemovitosti vám spočítá odborník, záleží totiž na mnoha okolnostech. Ve stejné řadě ale výrobce představil i modely s 20, 25, 35 a 45 kW. Provoz tohoto kotle není legislativně nijak omezen, spadá do nejlepší emisní třídy 5 a splňuje podmínky Ekodesignu.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Prosat

Spalované palivo

Černé uhlí

Emisní třída

5

Maximální výkon (kW)

15

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

B

Ekodesign

Ano

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

90

Velikost zásobníku na palivo (dm3)

140

Rozměry a hmotnost

Kotel je vyrobený z 6mm ocelového kotlového plechu. Jeho hmotnost 320 kg (bez vody) je vysoká. Připočíst musíte ještě topnou vodu a zásobu paliva. Rozměrově se jedná o střední až větší kotel. Na výšku má 116 cm, na šířku 119 a do hloubky zabere skoro 95 cm. S těmito rozměry je třeba při výběru počítat, zejména pokud máte v kotelně málo místa.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

320

Výška (cm)

116

Šířka (cm)

119

Hloubka (cm)

94,5

Závěr

Automatický kotel Prosat WE 15 kW je určený pro spalování černého uhlí. To zvládá se slušnou účinností 90 %, u automatických kotlů ale bývá účinnost i vyšší. Výhodou je emisní třída 5, tedy nejvyšší, a zároveň splnění podmínek Ekodesignu. Energetická účinnost kotle však spadá do třídy B, což není nejlepší výsledek. Maximální výkon je 15 kW, výrobce však nabízí i účinnější varianty.

Jestliže jste rozhodnutí pro automatický kotel, ale hledáte účinnější variantu, doporučujeme k přečtení recenzi kotle Dakon DOR 5F 24.

73 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Prosat WE 15 kW | Hodnocení: 72,6 %
Kateřina zjišťuje aktuální informace o kotlích na tuhá paliva a legislativě spojené s jejich provozem. Poradí, které kotle a v jakých termínech je nutno přestat používat. Má přehled o jednotlivých druzích kotlů a ví, které typy jsou zastaralé a kterými naopak můžete ještě s klidem léta topit. Srovnává jednotlivé modely především podle výkonu a emisních limitů, které by měl kotel splňovat a které udávají jeho šetrnost k životnímu prostředí. Mezi její další zpracované kategorie patří sporáky na tuhá paliva, fotopasti nebo třeba airsoftové zbraně.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Prosat WE 15 kW

Prosat WE 15 kW

73 000 Kč Orientační cena