Jak vybrat termohrnek
Termohrnky jsou nádoby podobné termoskám, neboť pomáhají uchovávat teplotu obsahu, tedy teplého či studeného nápoje. Hodí se proto jak pro zimní, tak pro letní měsíce. Základním rozdílem oproti termoskám je menší objem. Ten bývá ve většině případů do 500 mililitrů, nicméně některé produkty mohou mít objem až tři čtvrtě litru. Při nákupu byste se ovšem neměli soustředit pouze na velikost, ale je třeba zohlednit i další parametry.
V tomto článku jsme se nejprve zaměřili na jednotlivé typy. K dispozici totiž máte produkty z různých materiálů, které se liší nejen tím, jak dlouho udrží danou teplotu, ale také těsněním, odolností nebo hmotností. Pozornost jsme věnovali i designu, neboť termohrnky se nevyužívají pouze na kratších výletech, ale řada lidí je používá třeba na pracovišti. Při výběru tak může hrát roli i jejich vizuální stránka.
Soustředili jsme se rovněž na některé další parametry, z nichž některé zvyšují praktičnost, další představují spolehlivou ochranu proti vylití nápoje, které by vedlo k opaření. Na závěr jsme si nechali srovnání podle pořizovacích cen. Termohrnky sice obecně nejsou nějak vysokou investicí, na druhou stranu se mohou i z finančního hlediska jeden od druhého značně lišit.
Jak vybrat termohrnek stručně:
- Vyberte si vhodný materiál. K dispozici máte nerezové, skleněné, plastové, bambusové a keramické termohrnky, které mohou mít velmi rozdílné praktické vlastnosti a liší se i z estetického hlediska.
- Zaměřte se na objem. Vybírat je možné z menších termohrnečků do 250 mililitrů, větších nádob do 500 mililitrů i velkých hrnků s objemem nad půl litru, které jsou vhodné především na výlety.
- Soustřeďte se na udržení teploty. Zatímco kvalitní nerezové termohrnky mohou udržet teplotu nápoje až 20 hodin, ostatní materiály na tom bývají i více než desetkrát hůře. Mnohé skleněné a keramické nádoby dokonce udrží teplotu jen půl hodiny.
- Zohledněte rovněž design. Termohrnky jsou vyrobeny s důrazem na praktickou stránku, mnohé ale mají i zajímavou vizuální stránku. V takovém případě se hodí např. na kancelářské stoly.
- Neopomeňte doplňkové prvky a vlastnosti. Jednotlivé termohrnky mohou mít ucho, dvojitou stěnu, 100% těsnění, tlačítkový mechanismus, pojistku, dvojitý nebo vyměnitelný uzávěr či sítko na čaj. Některé lze také mýt v myčce nádobí.
- Nepodceňujte pořizovací cenu. Termohrnky sice nejsou nejdražší produkty na trhu, i tak se ale mohou z finančního hlediska značně lišit. Některé seženete do stovky, na další vám nebude stačit skoro ani tisícovka.
Termohrnky vs. termosky
Ještě předtím, než se zaměříte na termohrnky, byste měli zvážit, zda by pro vaše účely přeci jen nebyla lepší termoska. Jedná se o podobnou nádobu se stejným účelem, která se ovšem může v některých ohledech lišit. Jaké jsou základní rozdíly?
- Termosky – nádoby s větším objemem, které mají spolehlivé těsnění, pročež představují ideální řešení na výlety do přírody. Na druhou stranu budete muset počítat s většími rozměry a vyšší váhou, stejně jako s obtížnějším otevíráním.
- Termohrnky – ačkoli mají menší objem a často i horší těsnění, za pozitiva je možné považovat kompaktnější rozměry, nižší hmotnost a obecně jednodušší otevírání. Můžete se tedy jednat o optimální řešení do auta, ale uplatnění mohou nalézt i jinde.
Typ
Termohrnky se vyrábějí z různých materiálů. Některé z nich mají perfektní termoizolační vlastnosti, takže udrží teplotu nápoje opravdu dlouho. Vlastnosti dalších bývají horší, na druhou jsou rovněž levnější. Aktuálně máte k dispozici pět základních materiálů, které se od sebe mohou v mnoha ohledech lišit.
Materiál |
Pozitiva |
Negativa |
Nerez |
+ Udrží teplotu až 20 h
+ Kvalitní těsnění a pítka
+ Vysoká odolnost a dlouhá životnost |
– Často vyšší cena |
Sklo |
+ Zajímavý design
+ Přijatelná cena
+ Mohou být průhledné, nebo opatřeny praktickým silikonovým obalem |
– Teplotu nápoje udrží pouze 30 min |
Plast |
+ Teplotu udrží až 2 h
+ Vizuálně zajímavé
+ Přijatelná cena
+ Nízká hmotnost |
– Některé mohou mít horší těsnění
– Kratší životnost |
Bambus |
+ Vyrobeny z přírodního a ekologického materiálu
+ Přijatelná cena
+ Zajímavý design
+ Spolehlivé těsnění
+ Esteticky zajímavé |
– Menší možnost výběru |
Keramika |
+ Velmi zajímavý design
+ Přijatelná cena |
– Teplotu nápoje udrží pouze půl hodiny
– Horší těsnění |
Nerez
Za nejkvalitnější jsou obecně považovány nerezové termohrnky, které mohou mít dvojité stěny a praktický otevírací mechanismus, umožňující snadné napití, a to i díky kvalitním pítkům. Nápoj, který může zůstat teplý až 20 hodin, se nemůže vylít, neboť víčko bývá 100% vodotěsné. Nerezové termohrnky se hodí i na cestování a navíc zaujmou dlouhou životností, neboť vydrží hrubší zacházení. Na druhou stranu bývají obvykle dražší, některé mohou stát i kolem 1 000 Kč.
Sklo
Skleněné termohrnky jsou levnější, obvykle je seženete do 500 Kč. Přesto většinou disponují zajímavým designem, především ale díky průhlednosti budete vždy vědět, kolik nápoje ještě zbývá. Na druhou stranu mívají skleněné hrnky často silikonový obal, se kterým už nejsou průhledné. Ten nicméně zvyšuje termoizolaci a chrání před rozbitím i před popálením. Obecně však tyto varianty udrží nápoj teplý jen krátce, často pouze půl hodiny.
Plast
Plastové termohrnky mohou mít dvojitou stěnu, díky čemuž lépe tepelně izolují než jejich skleněné protějšky. Udržet teplotu nápoje tedy mohou až dvě hodiny. Navíc bývají lehké a designově zajímavé. Od nákupu pak zájemce neodradí ani pořizovací cena, která opět nepřesahuje 500 Kč. Některé mají horší těsnění, další těsní naprosto perfektně. Jde tedy vlastně o zlatou střední cestu mezi skleněnými a nerezovými termohrnky.
Bambus
Bambus je přírodní a ekologický materiál, který je stále častěji využíván k výrobě rozličných produktů do domácnosti. Aktuálně to platí i pro termohrnky, jichž ovšem neseženete mnoho. Jejich cena na druhou stranu opět ve většině případů nepřesahuje 500 Kč, takže nákup nezruinuje rodinný rozpočet. Bambusové termohrnky mohou být opatřeny silikonovým víčkem, které zajišťuje výtečné těsnění. Nápoj ale udrží teplý opět maximálně dvě hodiny.
Keramika
Velkou výhodou keramických hrnků je vizuální stránka, neboť vypadají opravdu krásně, takže se dobře hodí i na kancelářský stůl. Cena je opět do pětistovky. Jenže tato varianta neudrží nápoj dlouho teplý a navíc není příliš praktická. Obvykle je opatřena silikonovým víčkem s otvorem na pití, která bývá dost malé a příliš dobře netěsní, takže se keramický termohrnek určitě nehodí na cesty.
Upozorňujeme: Existují i kombinované termohrnky, mohou se tedy skládat z více materiálů. Nejčastěji se přitom jedná o kombinaci nerezu a plastu. Takové produkty přitom bývají velmi kvalitní. Zajímavé jsou také výrobky i ze speciálních materiálů, jako je např. eCycle společnosti Aladdin. Ten tvoří z 95 % recyklované plasty, které lze dále recyklovat. I plastové termohrnky tedy mohou být ekologické.
Objem
Termohrnky se dnes vyrábějí v různých objemech. V tomto ohledu můžeme rozlišit tři základní kategorie, které se liší především podle toho, na jaké nápoje je využijete.
- Objem do 250 ml – Menší termohrnečky vhodné např. na espresso či ristretto či jiné menší nápoje.
- Objem od 250 do 500 ml – V tomto objemu seženete nejvíce termohrnků, a to včetně dětských variant. Produkty pro dospělé se hodí např. na čaj, cappuccino či latte.
- Objem nad 500 ml – Varianty vhodné na kafe pro delší výlety či více lidí. Pořizují si je ovšem i milovníci čaje. Jako termohrnky se označují i některé výrobky s objemem nad 1 litr, ty už jsou ovšem většinou řazeny mezi termosky.
Udržení teploty
Zásadní je v tomto případě zpracování. Výborné termoizolační vlastnosti mají kupříkladu hrnky s dvojitými stěnami. Jak už jsme ale naznačili výše, rozhodující je především materiál. Jednoznačně dominují nerezové termohrnky, které mohou udržet nápoj teplý až 20 hodin. hodí se tedy i pro celodenní výlety. Ostatní materiály mají tuto dobu 10× kratší, u skleněných a keramických variant se dokonce obvykle jedná pouze o 30 minut.
Design
Při výběru termohrnku může hrát roli rovněž vizuální stránka, ačkoli by to neměla být ani zdaleka nejdůležitější vlastnost. Zatímco z hlediska udržení teploty a kvality dominují nerezové produkty, designově zajímavější jsou spíše výrobky z ostatních materiálů. Hodí se tedy i na kancelářský stůl. Některé termohrnky jsou navíc opatřeny i specifickými motivy, a to včetně motivů filmových a videoherních. Ty zaujmou především mladší ročníky.
Doplňkové prvky a vlastnosti
Jednotlivé termohrnky, se mohou lišit také v doplňkových prvcích a vlastnostech. Ty obvykle zvyšují praktičnost, proto je při výběru neopomíjejte.
Prvky zvyšující účinnost a bezpečnost hrnku
Pokud je pro vás důležité, aby hrnek zvládl udržet teplotu nápoje co nejdéle, ale také aby dobře těsnil a nehrozilo žádné rozlití nápoje, dívejte se po těchto položkách:
- Vakuová izolace – Dodává hrnkům vynikající termoizolační vlastnosti, takže udržují obsažené nápoje dlouhé teplé, nebo naopak studené.
- Dvojitá stěna – Tuto vlastnost už jsme uvedli výše. Dvojitou stěnu najdete u některých nerezových a plastových termohrnků, přičemž zvyšuje termoizolační vlastnosti. Prodlouží tedy tepelnou výdrž nápoje.
- 100% těsnění – Produkty se stoprocentním těsněním zabrání vylití nápoje při transportu či nečekaném naklonění.
- Pojistkový mechanismus – Prvek, který zabraňuje nečekanému otevření a vylití nápoje, což může vést v některých případech i k opaření.
- Dvojitý uzávěr – I tento prvek představuje efektivní prevenci proti nechtěnému otevření.
Další výbava
Tyto prvky primárně zvyšují komfort a rozšiřují možnosti využití termohrnku.
- Sítko na čaj – Některé termohrnky jsou opatřeny sítkem, které umožňuje vylouhovat čaj přímo v nádobě.
- Vyměnitelný uzávěr – Díky jednoduché výměně uzávěru se některý hrnky dokážou změnit z láhve s brčkem na kojeneckou láhev, na láhev s náustkem nebo sportovním uzávěrem, případně na skleničku na příkrmy a občerstvení.
- Mytí v myčce – Produkty s touto vlastností se jednoduše myjí, nebudete je totiž muset čistit ručně. Samozřejmě však musí mít i odnímatelné víčko.
- Ucho – Některé produkty jsou opatřeny uchem, takže se s nimi snáze manipuluje. Na druhou stranu nepředstavují právě ideální řešení do držáků v automobilech.
- Tlačítkový mechanismus – Umožňuje hrnek otevřít opravdu snadno a následně jej stejně snadno zase uzavřít.
Cena
Obecně lze konstatovat, že cena termohrnků není vysoká. Na druhou stranu nádoba na pití za 1 000 Kč nebývá úplně nejlevnějším řešením. Za tuto cenu si už ovšem pořídíte pouze několik produktů, byť těch nejkvalitnějších. Většinu výrobků nicméně seženete za pár set korun, přičemž mnohé z nich rozhodně nejsou nekvalitní. Z finančního hlediska jsme v každém případě termohrnky rozčlenili do tří základních kategorií.
Cena do 200 Kč
Nejlevnější termohrnky seženete už do 200 Kč. Některé dokonce mohou stát i necelou stokorunu. V této cenové kategorii si můžete pořídit i nerezové varianty o objemu zhruba půl litru. Většina produktů je sice opravdu základních, takže nemají mnoho doplňkových prvků a vlastností, přesto máte k dispozici hrnky se spolehlivými termoizolačními vlastnostmi.
Cena od 200 do 500 Kč
V této cenové kategorii narazíte na největší výběr nabízených produktů. Opět zde seženete i nerezové varianty. Většina termohrnků s cenou od 200 do 500 Kč má objem do 500 mililitrů, některé ovšem mohou být i objemnější. Mnohé z těchto výrobků už disponují různými vychytávkami, ať už se jedná o dvojitou stěnu, dvojitý uzávěr či spolehlivou pojistku.
Cena od 500 do 1 000 Kč
Pokud jste za termohrnek ochotni zaplatit přes pětistovku, získáte už skutečně kvalitní vybavení. Do této kategorie totiž patří i špičkové nerezové varianty s objemem i nad 700 mililitrů, a to v kvalitním provedení i s mnoha doplňkovými prvky a vlastnostmi. Mnohé jsou navíc vysoce odolné proti poškození. Nejdražší produkty seženete za částku pohybující se kolem 1 000 Kč.