Jak vybrat termokameru
Termokamery jsou zařízení, které je možné využít k nejrůznějším účelům. Levnější modely mohou nalézt uplatnění v domech při hledání úniků tepla z budov, dražší varianty jsou používány ve stavebnictví či průmyslu. Zde slouží k detekci přehřívání přístrojů, nacházení poruch anebo ke sledování elektrických vedení a jejich poškození. Speciální kategorií termokamer je i noční vidění.
V našem článku Jak vybrat termokameru jsme rozebrali všechny základní parametry, které se k těmto přístrojům vztahují. Nejdůležitější je rozsah teploty, stejně jako rozlišení snímače, které ovlivňuje kvalitu zobrazení. Opomenout jsme nesměli ani ohniskovou vzdálenost a zorný úhel, tedy vlastnosti ovlivňující to, kolik toho vlastně uvidíte.
Pozornost jsme věnovali rovněž dalším parametrům, a to včetně dodatečných aplikací a funkcí, které vám mohou usnadnit používání i zpracování výsledků nahrávání. V závěru našeho textu pak samozřejmě nesmí chybět ani tradiční rozbor jednotlivých cenových kategorií, abyste věděli, kolik si máte v případě zájmu o termokameru připravit peněz.
Jak vybrat termokameru stručně:
- Zaměřte se na teplotní rozsah. Některé požadavky na termokamery mohou být dosti extrémní. Jednotlivé produkty je možné používat od -40 °C až do 250 °C (základní řada), 650 °C (střední řada) či dokonce 1 200 °C (profesionální řada).
- Vybírejte i podle rozlišení snímače. Tento parametr se udává v pixelech a má podstatný vliv na výslednou kvalitu snímaného záběru. Termokamery se v tomto ohledu rozdělují do tří základních řad a existují i varianty s tzv. super-rozlišením.
- Nepodceňte ohniskovou vzdálenost a zorný úhel. Tyto dva parametry se vzájemně ovlivňují. Ohnisková vzdálenost (někdy také vzdálenost zaostření) a zorný úhel společně udávají, jakou výseč plochy kamera zabere.
- Rozhodněte se i dle teplotní citlivosti. Důležitý parametr pro úroveň měření. Tato hodnota vyjadřuje, jaké nejmenší teplotní rozdíly je kamera schopna zaznamenat. Udávána je ve stupních Celsia či Kelvina. Nejběžnější hodnota činí 100 mK.
- Zohledněte i další parametry. Při výběru termokamery se můžete zaměřit rovněž na emisivitu, spektrální rozsah, jednotlivé funkce, dodatečné aplikace nebo na pořizovací cenu. Některé produkty totiž mohou stát 5 000 Kč, jiné čtvrt milionu.
Teplotní rozsah
V případě, že se chystáte do náročnějších podmínek, musíte si v prvé řadě ověřit požadovaný teplotní rozsah. Ten se pohybuje v několika rovinách podle třídy využitelnosti. Maximální záporná teplota se pohybuje okolo -40 °C. Větší rozdíly je pak možné sledovat v případě kladných hodnot.
V současné době rozlišujeme tři řady, podle podmínek, do nichž jsou určeny.
Řada |
Maximální teplota |
Základní řada |
max. 250 °C |
Střední řada |
max. 650 °C |
Profesionální řada |
max. 1 200 °C |
Při nákupu se vždy zamyslete, k čemu budete kameru používat. Pro běžné pozorování přírody plně postačuje i základní řada. Ve stavebnictví a průmyslu ovšem rozhodně naleznou využití i série umožňující monitorování široké škály teplot.
Rozlišení snímače
Při pohledu na záběry z kamery rozhodně není na škodu, pokud úroveň zobrazení poskytuje dostatečný přehled o tom, co se vlastně děje. Standardně se rozlišení udává v pixelech, přičemž platí, že čím více, tím lépe. Pokud jde o poměr stran, ten bývá vždy 4:3.
Stejně jako v případě rozsahu teplot se i podle rozlišení kamery rozdělují do tří řad.
Řada |
Rozlišení |
Základní řada |
80 × 60 pixelů, 120 × 90 pixelů |
Střední řada |
160 × 120 pixelů, 220 × 165 pixelů, 240 × 180 pixelů |
Profesionální řada |
260 × 195 pixelů, 320 × 240 pixelů, 640 × 480 pixelů |
Pro nejnáročnější zákazníky jsou k dispozici ještě kamery s tzv. super-rozlišením. To sice nijak nehýbe s počtem pixelů, využívá však speciální softwarové technologie pro digitální úpravu obrazu.
Ohnisková vzdálenost a zorný úhel
Dvěma vzájemně se ovlivňujícími atributy jsou zorný úhel a ohnisková vzdálenost. Společně udávají, jakou výseč plochy kamera zabere.
Ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdálenost (někdy též vzdálenost zaostření) činí v případě základních modelů 0,15 m nebo 0,45 m. Nejlevnější kategorie neumožňují žádnou volbu.
Střední třída je naproti tomu osazena manuálním ostřením v rozmezí 0,15 – 0,45 m. Vybrat si můžete jakoukoliv hodnotu na této škále.
Naprostým vrcholem jsou potom profesionální termokamery, u nichž lze plynule volit ze tří vyměnitelných objektivů – makroobjektivu pro počítačem podporované měření, širokoúhlého objektivu umožňujícího detailní záběr špatně přístupného místa, případně teleobjektivu s několikanásobným přiblížením pro efektivní měření vzdálených objektů.
Zorný úhel
Druhým parametrem z této vzájemně se ovlivňující dvojice je zorný úhel. Ten je tím menší, čím větší je ohnisková vzdálenost. Logicky totiž platí, že čím více máme obraz přiblížený, tím méně toho ve skutečnosti vidíme. Obvykle se pohybuje na škále od 24° do 55°.
Teplotní citlivost
Výše uvedené parametry vesměs ovlivňovaly kvalitu zobrazení, tedy toho, co při pohledu do objektivu vlastně uvidíte. Pro úroveň měření je ovšem naprosto zásadní citlivost. Ta vyjadřuje, jaké nejmenší teplotní rozdíly je kamera schopna zaznamenat. Čím je její hodnota vyšší, tím lepší přehled o skutečných teplotách máte.
U produktů ověřených výrobců obvykle můžete počítat s tím, že citlivost bude přímo úměrná rozlišení. Nemusíte se tedy na tento atribut nijak speciálně zaměřovat. V případě neznámých značek je však opatrnost vždy na místě. V každém případě je teplotní citlivost udávána ve stupních Celsia či Kelvina. Záleží na jednotlivých výrobcích, jaké veličině dávají přednost.
Emisivita
Každý materiál a tělo se vyznačují optickou vlastností zvanou emisivita. Ta ukazuje, kolik světla vyzáří při porovnání s ideálním černým tělesem. Nechceme příliš zabíhat do detailů, proto jen uvedeme, že právě tento parametr společně s citlivostí udává, jak přesné měření tepla bude.
U všech výrobků je nutné si ji nastavit ručně podle toho, co máme v plánu pozorovat. Odborníci obvykle znají hodnoty týkající se jejich domény zpaměti, ostatní není problém dohledat v tabulkách.
Spektrální rozsah
Při výběru termokamery může hrát i roli spektrální rozsah, který značí vlnové délky, v nichž je dané zařízení (a tedy i jeho senzor) citlivé. Měří se s přesností na mikrometry. U kamer, které jsou vybaveny tepelným detektorem, bývá 8 μm až 14 μm.
Počet barevných palet
Obraz pořízený termokamerou se nazývá termovizní snímek neboli termogram. Celé zařízení vlastně vizualizuje infračervené záření, které je pro člověka jinak neviditelné, do okem viditelných palet, když přiřazuje barvu různým teplotám. Jednotlivé termokamery přitom mohou mít různý počet barevných palet (obvykle 5 až 10), aby si uživatel mohl termogram přizpůsobit svým zvyklostem a požadavkům.
Přenos dat
Především u termovizních kamer vyšší střední a profesionální třídy, které se hodí pro využití ve stavebnictví a průmyslu, je nutné naměřená data co nejlépe vyhodnotit a dále s nimi pracovat. Proto by mělo daná zařízení jít co nejsnáze připojit k mobilnímu telefonu, tabletu či počítači. Jednotlivé produkty tak mohou činit za pomoci USB konektoru, micro SD karty, Bluetooth nebo Wi-fi. Poslední dva způsoby budou zřejmě pro většinu lidí nejpraktičtější.
Funkce
Termokamery mohou disponovat také různými funkcemi, které usnadňují či zefektivňují jejich používání. Při výběru vhodného produktu tedy můžete zohlednit i tyto vlastnosti.
- Technologie prolínání obrazu – kamery s touto funkcí umožňují prolínat obraz v infračerveném i viditelném spektru, což může být velmi praktické.
- Blending – tato funkce souvisí s předchozí. Zařízení, která ji mají, mohou zobrazit reálný snímek a v něm vyznačit jen kritická místa pomocí infračerveného záření.
- UltraMax – výše jsme se zmínili o tzv. super-rozlišení. To bývá někdy označováno jako UltraMax. Vylepšuje přitom obraz díky čtyřikrát většímu rozlišení.
- MultiSharp – funkce, jež umožňuje pořizovat detailní snímky, na nichž jsou zaostřeny monitorované objekty. To může pomoci předcházet chybám při vyhodnocování.
Dodatečné aplikace
Asi by bylo hloupé myslet si, že měření provádíte jen proto, abyste jej v následujících minutách a hodinách úspěšně zapomněli. Toto riziko pomáhají omezit dodatečné aplikace, s jejichž pomocí můžete snadno měřič propojit s počítačem. V současné době se využívá služeb hned několika programů:
- Flir Tools – základní software, který je dodáván s termokamerami FLIR a bývá již zahrnut v ceně přístroje
- Fluke Smartview – termovizní software pro termokamery Fluke, který si lze na stránkách výrobce stáhnout zdarma
- SKF Thermal Camera – software pro rozšířenou analýzu a zpracování protokolů u termokamer SKF TKTI, s nimiž je obvykle dodáván
- Workswell – software CorePlayer či ThermoFormat je určen pro detailní analýzu dat u termokamer českého výrobce Workswell
- Measuring Master – multifunkční aplikace, která si lze zdarma stáhnout z internetu, přičemž umožňuje dokumentovat a spravovat rozměry, půdorysy a změřené hodnoty teploty
Cena
Pořízení termokamery rozhodně nepatří k nejlevnějším záležitostem. Proto si před nákupem dobře promyslete, zda ji náležitým způsobem využijete. S lepšími parametry a širší škálou využití samozřejmě rostou i pořizovací náklady. Vždy raději ignorujte výrobky neověřených asijských producentů a poohlížejte se po značkách jako Flir, Fluke, HT nebo TermoSeek.
Cena do 10 000 Kč
Nejlevnější přístroje pořídíte zhruba od 5 000 korun. Počítat samozřejmě musíte s tím, že budou schopny zachytit teploty jen v rozmezí od -25 do 120 °C. Ani kvalita rozlišení nebude kdovíjaká – vystačit si musíte maximálně s 80 × 60 pixely. I nejlevnější produkty ovšem umožňují připojení k aplikacím a nabízejí hned několik režimů zobrazení.
Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč
Klasická střední třída pro méně náročné domácnosti nebo milovníky pozorování v přírodě. Setkat se obvykle můžete se širokou škálou měřitelných teplot (až do 250 °C). Podobné je to s kvalitou obrazu, kdy přístroje u horní hranice mohou bez problémů dosahovat i rozlišení 320 × 240 px.
Cena od 30 000 Kč do 60 000 Kč
Vyšší střední třída termokamer je poslední, která nalezne své využití mimo průmyslové provozy. Významnou výhodou je větší rozsah měření, jelikož dražší modely jsou schopny zachytit teplotu až 500 °C. Rozlišení se pohybuje v podobných mantinelech jako u předcházející skupiny, výrobky navíc obvykle nabízejí mnohem širší možnosti připojení k externím programům. Řada z nich též bývá vybavena integrovanou paměťovou kartou.
Cena nad 60 000 Kč
Některé z termokamer mohou dosahovat ceny až 300 000 korun. Za to ovšem nabízejí možnost zachytit až 1 200 °C. Samozřejmostí je nejkvalitnější možné rozlišení a možnost sledovat celý záznam online.