Test 10 nejlepších termokamer 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších termokamer

Večerní pozorování přírody a technický dozor na stavbách. Tyto dvě, na první pohled zcela rozdílné činnosti, mají něco společného. Obě jsou efektivnější, pokud při nich využijete služeb termokamer. S jejich pomocí totiž získáte mnohem větší přehled o dění, než nabízejí mnohdy velmi nedokonalé lidské smysly.

V posledních letech se možnost využití těchto zařízení výrazně rozšířila. Už nejsou doménou úzké skupiny nadšenců, případně profesionálů. Naopak se stále více dostávají i do rukou domácích kutilů.

následujícím článku byste měli získat dostatek informací potřebných pro volbu toho správného přístroje. Rozhodli jsme se totiž rozebrat ty nejdůležitější parametry, jež by měly váš nákup ovlivnit.


Nejlepší termokamery dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat termokameru

Nejprve se podíváme na kobylku základním parametrům kamery. Hlavní roli bezesporu hraje rozsah teploty, ve kterém se pohybuje. Samotnou kvalitu zobrazení ovlivňuje rozlišení.

Při výběru se vyplatí zohlednit i ohniskovou vzdálenost a zorný úhel, ovlivňující, kolik toho vlastně uvidíte. V oblasti detailnosti měření hrají klíčovou roli citlivost a emisivita měřeného materiálu. Moderní doba s sebou samozřejmě přináší i různé dodatečné aplikace, umožňující okamžité prohlížení a sdílení výsledků.

Opomenout nesmíme ani přibližnou cenu, společně s popisem základních funkcí přístrojů jednotlivých cenových kategorií.

Teplotní rozsah

V případě, že se chystáte do náročnějších podmínek, musíte si v prvé řadě ověřit požadovaný teplotní rozsah. Ten se pohybuje v několika rovinách podle třídy využitelnosti. Maximální záporná teplota se pohybuje okolo -25 °C. Větší rozdíly je pak možné sledovat v případě kladných hodnot.

V současné době rozlišujeme tři základní řady, podle podmínek, do nichž jsou určeny:

  • Základní řada – max. 250 °C
  • Střední řada – max. 650 °C
  • Profesionální řada – max. 1 200 °C

Při nákupu se vždy zamyslete, k čemu budete kameru používat. Pro běžné pozorování přírody plně postačuje i základní řada. Ve stavebnictví a průmyslu ovšem rozhodně naleznou využití i série umožňující monitorování široké škály teplot.

Rozlišení snímače

Při pohledu do kamery se rozhodně vyplatí, pokud úroveň zobrazení poskytuje dostatečný přehled o tom, co se vlastně děje. Standardně se rozlišení udává v pixelech, přičemž platí, že čím více, tím lépe. Pokud jde o poměr stran, ten bývá vždy 4:3.

Stejně jako v případě rozsahu teplot se i podle rozlišení kamery rozdělují do tří základních řad.

  • Základní řada – 80 × 60 pixelů; 120 × 90 pixelů
  • Střední řada – 160 × 120 pixelů; 220 × 165 pixelů; 240 × 180 pixelů
  • Profesionální řada – 260 × 195 pixelů; 320 × 240 pixelů; 640 × 480 pixelů

Pro nejnáročnější zákazníky jsou k dispozici ještě kamery s tzv. super-rozlišením. To sice nijak nehýbe s počtem pixelů, využívá však speciální softwarové technologie pro digitální úpravu obrazu.

Ohnisková vzdálenost a zorný úhel

Dvěma vzájemně se ovlivňujícími atributy jsou zorný úhel a ohnisková vzdálenost. Společně udávají, jakou výseč plochy kamera zabere.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost (někdy též vzdálenost zaostření) činí v případě základních modelů 0,15 m nebo 0,45 m. Nejlevnější kategorie neumožňují žádnou volbu.

Střední třída je naproti tomu osazena manuálním ostřením v rozmezí 0,15 – 0,45 m. Vybrat si můžete jakoukoliv hodnotu na této škále.

Naprostým vrcholem jsou potom profesionální termokamery, u nichž lze plynule volit ze tří vyměnitelných objektivů – makroobjektivu pro počítačem podporované měření, širokoúhlého objektivu umožňujícího detailní záběr špatně přístupného místa, případně teleobjektivu s několikanásobný přiblížením pro efektivní měření vzdálených objektů.

Zorný úhel

Druhým parametrem z této nerozlučné dvojice je zorný úhel. Ten je tím menší, čím vyšší je ohnisková vzdálenost. Logicky totiž platí, že čím více máme obraz přiblížený, tím méně toho ve skutečnosti vidíme. Obvykle se pohybuje na škále od 24° do 55°.

Citlivost

Výše uvedené parametry vesměs ovlivňovaly kvalitu zobrazení, tedy toho, co při pohledu do objektivu vlastně uvidíte. Pro úroveň měření je ovšem naprosto zásadní citlivost. Ta vyjadřuje, jaké nejmenší teplotní rozdíly je kamera schopna zaznamenat. Čím je její hodnota vyšší, tím lepší přehled o skutečných teplotách máte.

U výrobků ověřených producentů obvykle můžete počítat s tím, že citlivost bude přímo úměrná rozlišení. Nemusíte se tedy na tento atribut nijak speciálně zaměřovat. V případě neznámých značek je však opatrnost vždy na místě.

Emisivita

Každý materiál a tělo se vyznačují optickou vlastností zvanou emisivita. Ta ukazuje, kolik světla vyzáří při porovnání s ideálním černým tělesem. Nechceme příliš zabíhat do detailů, proto jen uvedeme, že právě tento parametr společně s citlivostí udává, jak přesné měření tepla bude. U všech výrobků je nutné si ji nastavit ručně podle toho, co, máme v plánu pozorovat. Odborníci obvykle znají hodnoty týkající se jejich domény zpaměti, ostatní není problém dohledat v tabulkách.

Dodatečné aplikace

Asi by bylo hloupé myslet si, že měření provádíte jen proto, abyste jej v následujících minutách a hodinách úspěšně zapomněli. Toto riziko pomáhají omezit dodatečné aplikace, s jejichž pomocí můžete snadno měřič propojit s počítačem. V současné době se využívá služeb hned několika programů:

  • Flir Tools
  • Fluke Smartview
  • SKF Thermal Camera
  • Workswell

Cena

Pořízení termokamery rozhodně nepatří k nejlevnějším záležitostem. Proto si před nákupem dobře promyslete, zda ji náležitým způsobe využijete. S lepšími parametry a širší škálou využití samozřejmě rostou i pořizovací náklady. Vždy raději ignorujte výrobky neověřených asijských producentů a poohlížejte se po značkách jako Flir, Fluke, HT nebo TermoSeek.

Cena do 10 000 Kč

Nejlevnější přístroje pořídíte zhruba od 5 000 korun. Počítat samozřejmě musíte s tím, že budou schopny zachytit teploty jen v rozmezí od -25 do 120 °C. Ani kvalita rozlišení nebude kdovíjaká – vystačit si musíte přinejlepším s 80 × 60 pixely. I nejlevnější produkty ovšem umožnují připojení k aplikacím a nabízejí hned několik režimů zobrazení.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

Klasická střední třída pro méně náročné domácnosti nebo milovníky pozorování v přírodě. Setkat se obvykle můžete se širokou škálou měřitelných teplot (až do 250 °C). Podobné je to s kvalitou obrazu, kdy přístroje u horní hranice mohou klidně dosahovat i rozlišení 320 × 240 px.

Cena od 30 000 Kč do 60 000 Kč

Vyšší střední třída termokamer je poslední, která nalezne své využití mimo průmyslové provozy. Významnou devízou je větší rozsah měření, jelikož dražší modely jsou schopny zachytit teplotu až 500 °C. Rozlišení se pohybuje v podobných mantinelech jako u předcházející skupiny, výrobky navíc obvykle nabízejí mnohem širší možnosti připojení k externím programům. Řada z nich též bývá vybavena integrovanou paměťovou kartou.

Cena nad 60 000 Kč

Některé z nich mohou dosahovat ceny až 300 000 korun. Za to ovšem nabízejí možnost zachytit až 1 200 °C. Samozřejmostí je nejkvalitnější možné rozlišení a možnost sledovat celý záznam online.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 29 hlasů