Termokamery jsou zařízení, které je možné využít k nejrůznějším účelům. Levnější modely mohou nalézt uplatnění v domech při hledání úniků tepla z budov, dražší varianty jsou používány ve stavebnictví či průmyslu. Zde slouží k detekci přehřívání přístrojů, nacházení poruch anebo ke sledování elektrických vedení a jejich poškození. Speciální kategorií termokamer je i noční vidění.
- Proč koupit kvalitní termokameru – umožňuje velmi přesná měření, ale vytváří také špičkové snímky či prvotřídní protokoly. Navíc může nabízet rozmanité funkce a zaujme i zvýšenou odolností proti poškození.
- Nevýhody termokamer – patří sem vysoká pořizovací cena, možné potíže s aplikací, nižší minimální i maximální teplota a horší kvalita obrazu u některých zařízení, ale objevit se mohou i další nevýhody.
- Druhy podle teplotního rozsahu – některé požadavky na termokamery mohou být dosti extrémní. Jednotlivé produkty je možné používat od -40 °C až do 250 °C (základní řada), 650 °C (střední řada) či dokonce 1 200 °C (profesionální řada).
- Druhy podle rozlišení snímače – tento parametr se udává v pixelech a má podstatný vliv na výslednou kvalitu snímaného záběru. Termokamery se v tomto ohledu rozdělují do tří základních řad a existují i varianty s tzv. super-rozlišením.
- Výběr podle ohniskové vzdálenosti a zorného úhlu – tyto dva parametry se vzájemně ovlivňují. Ohnisková vzdálenost (někdy také vzdálenost zaostření) a zorný úhel společně udávají, jakou výseč plochy kamera zabere.
- Důležité parametry – při výběru termokamery se zaměřte rovněž na její teplotní citlivost, emisivitu, spektrální rozsah, počet barevných palet, stejně jako na přenos dat.
- Funkce – usnadňují a zefektivňují používání termokamer. Může se jednat o technologii prolínání obrazu, Blending, UltraMax nebo MultiSharp.
- Dodatečné aplikace – pomáhají propojit zařízení s počítačem. Existují přitom takové aplikace jako Flir Tools, Fluke Smartview, SFK Thermal Camera, Workswell či Measuring Master.
- Oblíbené značky – mezi nejpopulárnější výrobce termokamer patří Bosch z Německa, americké společnosti FLIR a Seek, stejně jako čínské značky Uni-T a Topdon.
- Cena – nejlevnější termokamery mohou stát i kolem 5 000 Kč, přičemž nemusí být nutně nekvalitní. Na druhou stranu na mnohé špičkové modely pro průmyslové provozy vám nemusí stačit ani pětimístná částka.
Proč koupit kvalitní termokameru
Kvalitní termokamery nemusí být nejlevnější a obvykle vás vyjdou na několik desítek tisíc korun. Na druhou stranu mohou zaručit hned několik pozitivních vlastností.
- Velmi přesná měření – modely z profesionální řady mohou být určeny pro teplotu až 1 200 °, některé navíc umožňují i efektivní měření vzdálených objektů.
- Špičkové snímkování – vysoce kvalitní termokamery mohou mít rozlišení až 640 × 480 pixelů. Na výsledné snímky však mohou mít vliv i další vlastnosti.
- Prvotřídní vytvoření protokolu – mnohé termokamery mívají kvalitní vyhodnocovací nástroje, přičemž mohou být opatřeny i zajímavými dodatečnými aplikacemi.
- Rozmanité funkce – některá zařízení mají hned několik zajímavých funkcí. Patří mezi ně technologie prolínání obrazu, blending, UltraMax nebo MultiSharp.
- Zvýšená odolnost proti poškození – kvalitní termokamery bývají odolné, takže vám mohou vydržet dlouho. U některých navíc výrobci nabízejí prodlouženou záruku.
Velmi přesná měření
Kvalitní termokamery pochopitelně umožňují činit velmi přesná měření. Některé disponují např. teleobjektivem, který umožňuje několikanásobné přiblížení pro efektivní měření vzdálených objektů. Z hlediska přesnosti je důležitý také teplotní rozsah. Zatímco záporná teplota se obvykle pohybuje kolem -40 °C, v rámci kladných teplot se mohou jednotlivá zařízení dosti lišit. Modely z profesionální řady mohou být určeny pro teplotu až 1 200 °C.
Špičkové snímkování
Termokamery ze základní řady disponují rozlišením snímače 80 × 60 či 120 × 90 pixelů. Ačkoli to může být pro některé účely dostačující, kvalitní zařízení zaručují (i výrazně) vyšší hodnoty. Některé profesionální modely tak mají rozlišení až 640 × 480 pixelů. K dispozici máte i termokamery, které využívají speciální softwarové technologie pro digitální úpravu obrazu, případně umožňují činit detailní záběry i ze špatně přístupných prostor.
Prvotřídní vytvoření protokolu
Hodnoty není nutné pouze přesně zaznamenat a změřit, ale zároveň může být důležité jejich správné vyhodnocení. Na efektivní práci s naměřenými daty mohou mít podstatný vliv kvalitní vyhodnocovací nástroje. Určitá zařízení bývají kupříkladu opatřena zajímavými dodatečnými aplikacemi, které umožňují propojení s počítačem. Mnohé termokamery jsou tedy opatřeny softwarem, jenž dává možnost rozšířené analýzy a zpracování protokolů.
Rozmanité funkce
Některé základní termokamery žádnými speciálními funkcemi nedisponují, nicméně další zařízení jich mohou mít hned několik. Za zmínku stojí patří např. technologie prolínání obrazu (umožňuje prolínat obraz v infračerveném i viditelném spektru) a s ní související blending. Někdy máte možnost využít i UltraMax rozlišení, případně funkci MultiSharp, která umožňuje pořizovat detailní snímky, na nichž jsou zaostřeny monitorované objekty.
Zvýšená odolnost proti poškození
S termokamerami je někdy nutné pracovat v náročnějších podmínkách, které nemusí být dvakrát bezpečné. Pokud tedy již předem víte, že je budete používat i tímto způsobem, zaměřte se na zařízení se zvýšenou odolností. Ta může zajistit, že budete moci vybranou termokameru používat dlouhodobě bez nutnosti nákupu náhrady. Některé nabízené produkty přitom mohou mít i delší záruční dobu, jež může činit tři i více let.
Nevýhody termokamer
Termokamery mají široké využití, takže uplatnění nacházejí na různých místech. Při jejich pořízení je na druhou stranu třeba počítat s určitými negativy. O jaké nevýhody se jedná konkrétně?
- Vysoká pořizovací cena – ačkoli nejlevnější zařízení stojí i pod 5 000 Kč, nemají velký rozsah měření, netvoří kvalitní snímky ani nedisponují mnoha funkcemi. Hledáte-li kvalitnější řešení, budete si muset připlatit. Musíme ovšem doplnit, že u některých variant si nevystačíte ani s pětimístnou částkou.
- Potíže s aplikací – nedílnou součástí termokamer jsou aplikace. Ty však někdy nemusejí být dodávány společně s nimi. Navíc se v některých případech může stát, že aplikace může zlobit a nemusí vždy fungovat správně.
- Nižší minimální i maximální teplota – některé levnější termokamery budou schopny zachytit teploty jen v rozmezí od -25 do 120 °C, což může být pro vaše potřeby poměrně dost limitující.
- Horší kvalita obrazu – daná zařízení mohou mít také nižší rozlišení, které u určitých modelů činí pouze 80 × 60 pixelů. Ačkoli to může být pro některé účely dostačující, kvalita obrazu a pořízených snímků nebude kdovíjaká.
- Další možné nevýhody – u některých termokamer je třeba počítat s nižší dobou provozu baterie či s menším displejem, přičemž některá zařízení mohou při práci vydávat poměrně nepříjemné zvuky.
Druhy podle teplotního rozsah
V případě, že se chystáte do náročnějších podmínek, musíte si v prvé řadě ověřit požadovaný teplotní rozsah. Ten se pohybuje v několika rovinách podle třídy využitelnosti. Maximální záporná teplota se pohybuje okolo -40 °C. Větší rozdíly je pak možné sledovat v případě kladných hodnot.
V současné době rozlišujeme tři řady, podle podmínek, do nichž jsou určeny.
Řada | Maximální teplota |
Základní řada | max. 250 °C |
Střední řada | max. 650 °C |
Profesionální řada | max. 1 200 °C |
Při nákupu se vždy zamyslete, k čemu budete kameru používat. Pro běžné pozorování přírody plně postačuje i základní řada. Ve stavebnictví a průmyslu ovšem rozhodně naleznou využití i série umožňující monitorování široké škály teplot.
Druhy podle rozlišení snímače
Při pohledu na záběry z kamery rozhodně není na škodu, pokud úroveň zobrazení poskytuje dostatečný přehled o tom, co se vlastně děje. Standardně se rozlišení udává v pixelech, přičemž platí, že čím více, tím lépe. Pokud jde o poměr stran, ten bývá vždy 4:3.
Stejně jako v případě rozsahu teplot se i podle rozlišení kamery rozdělují do tří řad.
Řada | Rozlišení |
Základní řada | 80 × 60 pixelů, 120 × 90 pixelů |
Střední řada | 160 × 120 pixelů, 220 × 165 pixelů, 240 × 180 pixelů |
Profesionální řada | 260 × 195 pixelů, 320 × 240 pixelů, 640 × 480 pixelů |
Pro nejnáročnější zákazníky jsou k dispozici ještě kamery s tzv. super-rozlišením. To sice nijak nehýbe s počtem pixelů, využívá však speciální softwarové technologie pro digitální úpravu obrazu.
Výběr podle ohniskové vzdálenosti a zorného úhlu
Dvěma vzájemně se ovlivňujícími atributy jsou zorný úhel a ohnisková vzdálenost. Společně udávají, jakou výseč plochy kamera zabere.
- Ohnisková vzdálenost – nejlevnější zařízení neumožňují žádnou volbu, modely střední třídy už dávají možnost manuálního ostření a u profesionálních termokamer lze plynule volit mezi třemi vyměnitelnými objektivy.
- Zorný úhel – druhý důležitý parametr. Je přitom tím menší, čím větší je ohnisková vzdálenost. Jeho hodnota se obvykle pohybuje mezi 24° a 55°.
Ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdálenost (někdy též vzdálenost zaostření) činí v případě základních modelů 0,15 m nebo 0,45 m. Nejlevnější kategorie neumožňují žádnou volbu.
Střední třída je naproti tomu osazena manuálním ostřením v rozmezí 0,15 – 0,45 m. Vybrat si můžete jakoukoliv hodnotu na této škále.
Naprostým vrcholem jsou potom profesionální termokamery, u nichž lze plynule volit ze tří vyměnitelných objektivů – makroobjektivu pro počítačem podporované měření, širokoúhlého objektivu umožňujícího detailní záběr špatně přístupného místa, případně teleobjektivu s několikanásobným přiblížením pro efektivní měření vzdálených objektů.
Zorný úhel
Druhým parametrem z této vzájemně se ovlivňující dvojice je zorný úhel. Ten je tím menší, čím větší je ohnisková vzdálenost. Logicky totiž platí, že čím více máme obraz přiblížený, tím méně toho ve skutečnosti vidíme. Obvykle se pohybuje na škále od 24° do 55°.
Důležité parametry
Při výběru termokamer se můžete zaměřit i na další důležité vlastnosti. Ačkoli některé nemusí mít na práci s těmito zařízeními zase takový vliv, doporučujeme je při nákupu zohlednit.
- Teplotní citlivost – vyjadřuje skutečnost, jaké nejmenší teplotní rozdíly je kamera schopna zaznamenat. Platí, že čím je tato hodnota vyšší, tím lepší přehled o skutečných teplotách budete mít.
- Emisivita – tato vlastnost ukazuje, kolik světla materiál vyzáří při porovnání s ideálním černým tělesem. Emisivita společně s citlivostí udává, jak přesné měření tepla bude.
- Spektrální rozsah – značí vlnové délky, v nichž je dané zařízení (a tedy i jeho senzor) citlivé. Měří se s přesností na mikrometry.
- Počet barevných palet – jednotlivá zařízení mohou mít různý počet barevných palet (obvykle 5 až 10), aby šlo termovizní snímek přizpůsobit vlastním požadavkům.
- Přenos dat – některé termokamery umožňují snadné připojení k mobilnímu telefonu, tabletu či počítači, což zajišťuje optimální vyhodnocení naměřených dat a práci s nimi.
- Stupeň krytí – termokamery mohou být odolné proti prachu a vodě. Nejvíce zařízení má stupeň krytí IP54, ale u kvalitnějších modelů narazíte na hodnotu IP67.
Teplotní citlivost
Výše uvedené parametry vesměs ovlivňovaly kvalitu zobrazení, tedy toho, co při pohledu do objektivu vlastně uvidíte. Pro úroveň měření je ovšem naprosto zásadní citlivost. Ta vyjadřuje, jaké nejmenší teplotní rozdíly je kamera schopna zaznamenat. Čím je její hodnota vyšší, tím lepší přehled o skutečných teplotách máte.
U produktů ověřených výrobců obvykle můžete počítat s tím, že citlivost bude přímo úměrná rozlišení. Nemusíte se tedy na tento atribut nijak speciálně zaměřovat. V případě neznámých značek je však opatrnost vždy na místě. V každém případě je teplotní citlivost udávána ve stupních Celsia či Kelvina. Záleží na jednotlivých výrobcích, jaké veličině dávají přednost.
Emisivita
Každý materiál a tělo se vyznačují optickou vlastností zvanou emisivita. Ta ukazuje, kolik světla vyzáří při porovnání s ideálním černým tělesem. Nechceme příliš zabíhat do detailů, proto jen uvedeme, že právě tento parametr společně s citlivostí udává, jak přesné měření tepla bude.
U všech výrobků je nutné si ji nastavit ručně podle toho, co máme v plánu pozorovat. Odborníci obvykle znají hodnoty týkající se jejich domény zpaměti, ostatní není problém dohledat v tabulkách.
Spektrální rozsah
Při výběru termokamery může hrát i roli spektrální rozsah, který značí vlnové délky, v nichž je dané zařízení (a tedy i jeho senzor) citlivé. Měří se s přesností na mikrometry. U kamer, které jsou vybaveny tepelným detektorem, bývá 8 μm až 14 μm.
Počet barevných palet
Obraz pořízený termokamerou se nazývá termovizní snímek neboli termogram. Celé zařízení vlastně vizualizuje infračervené záření, které je pro člověka jinak neviditelné, do okem viditelných palet, když přiřazuje barvu různým teplotám. Jednotlivé termokamery přitom mohou mít různý počet barevných palet (obvykle 5 až 10), aby si uživatel mohl termogram přizpůsobit svým zvyklostem a požadavkům.
Přenos dat
Především u termovizních kamer vyšší střední a profesionální třídy, které se hodí pro využití ve stavebnictví a průmyslu, je nutné naměřená data co nejlépe vyhodnotit a dále s nimi pracovat. Proto by mělo daná zařízení jít co nejsnáze připojit k mobilnímu telefonu, tabletu či počítači. Jednotlivé produkty tak mohou činit za pomoci USB konektoru, micro SD karty, Bluetooth nebo Wi-fi. Poslední dva způsoby budou zřejmě pro většinu lidí nejpraktičtější.
Stupeň krytí
Stupeň krytí udává odolnost termokamer a dalších zařízení proti vniknutí cizích těles a kapalin. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, a to ve tvaru IPxx, kde obě „x“ zastupují čísla. První vyjadřuje odolnosti proti prachu, druhé proti vodě. Nejvíce termokamer má stupeň krytí IP54, takže jsou částečně odolné proti prachu a zaručují ochranu proti stříkající vodě. K dispozici však máte i kvalitnější zařízení s IP67, jež prachu odolají úplně a lze je na 30 minut ponořit do hloubky jednoho metru.
Funkce
Termokamery mohou disponovat také různými funkcemi, které usnadňují či zefektivňují jejich používání. Při výběru vhodného produktu tedy můžete zohlednit i tyto vlastnosti.
- Technologie prolínání obrazu – kamery s touto funkcí umožňují prolínat obraz v infračerveném i viditelném spektru, což může být velmi praktické.
- Blending – tato funkce souvisí s předchozí. Zařízení, která ji mají, mohou zobrazit reálný snímek a v něm vyznačit jen kritická místa pomocí infračerveného záření.
- UltraMax – výše jsme se zmínili o tzv. super-rozlišení. To bývá někdy označováno jako UltraMax. Vylepšuje přitom obraz díky čtyřikrát většímu rozlišení.
- MultiSharp – funkce, jež umožňuje pořizovat detailní snímky, na nichž jsou zaostřeny monitorované objekty. To může pomoci předcházet chybám při vyhodnocování.
Dodatečné aplikace
Asi by bylo hloupé myslet si, že měření provádíte jen proto, abyste jej v následujících minutách a hodinách úspěšně zapomněli. Toto riziko pomáhají omezit dodatečné aplikace, s jejichž pomocí můžete snadno měřič propojit s počítačem. V současné době se využívá služeb hned několika programů:
- Flir Tools – základní software, který je dodáván s termokamerami FLIR a bývá již zahrnut v ceně přístroje.
- Fluke Smartview – termovizní software pro termokamery Fluke, který si lze na stránkách výrobce stáhnout zdarma.
- SKF Thermal Camera – software pro rozšířenou analýzu a zpracování protokolů u termokamer SKF TKTI, s nimiž je obvykle dodáván.
- Workswell – software CorePlayer či ThermoFormat je určen pro detailní analýzu dat u termokamer českého výrobce Workswell.
- Measuring Master – multifunkční aplikace, která si lze zdarma stáhnout z internetu, přičemž umožňuje dokumentovat a spravovat rozměry, půdorysy a změřené hodnoty teploty.
Oblíbené značky
Pokud si stále nejste jisti, jakou termokameru nakonec zvolit, lepší orientaci vám může přinést zaměření se na produkty oblíbených značek. Těch existuje hned několik.
- Flir – americká společnost navrhující, vyrábějící a prodávající termální zobrazovací a vysílací kamerové systémy. V ČR si lze pořídit nejvíce kamer právě s touto značkou.
- Bosch – tradiční německá značka, která existuje více než 130 let. Zaměřit se lze na levnější termodetektory do 5 000 Kč, ale také na zařízení, která jsou desetkrát dražší.
- Seek – společnost zaměřující se na výrobu vysoce rozlišujících tepelných zobrazovacích kamer. Daná zařízení přitom zaujmou velmi dobrým poměrem kvalita/cena.
- Uni-T – jeden z největších asijských výrobců měřicích přístrojů, jehož termokamery zaujmou především nižší pořizovací cenou. Vesměs tedy nejde o profi zařízení.
- Topdon – čínská značka specializující se na vývoj diagnostických zařízení pro profesionální i běžné použití. Její termokamery jsou levné, přesto mají zajímavé parametry.
Flir
Americká společnost Flir Systems Inc. byla založena v roce 1978. V současné době nese název Teledyne Flir LLC, ale důležitější je skutečnost, že se jedná o předního světového návrháře, výrobce a prodejce termálních zobrazovacích a vysílacích kamerových systémů. V českých obchodech si ostatně můžete pořídit nejvíce termokamer právě s touto značku. Jedná se přitom vesměs o zařízení s vyšším rozlišením i plně dostačujícím teplotním rozsahem.
Bosch
Robert Bosch GmbH je německá společnost, která byla u našich západních sousedů založena před více než 130 lety, konkrétně v roce 1886. Zaměřuje se přitom na výrobu rozmanité elektrotechniky, mezi kterou patří i výrobky pro stavebnictví a průmysl či zabezpečovací technika. V její nabídce naleznete i levnější termodetektory do 5 000 Kč, ale také zařízení, která jsou desetkrát dražší. Jednotlivé termokamery se tedy mohou dosti lišit.
Seek
Společnost Seek Thermal se zaměřuje především na výrobu vysoce rozlišující tepelné zobrazovací kamery. V tomto oboru přitom patří její zakladatelé již přes čtyři desetiletí mezi průkopníky. Její termokamery jsou přitom oblíbené i u českých uživatelů, a to i díky příznivá cenám. Ačkoli disponují některé produkty rozlišením i 640 × 480 pixelů, seženete je vesměs do 20 000 Kč. Na druhou stranu mají tato zařízení vesměs nižší maximální teplotu (u většiny jde o 330 °C).
Uni-T
Čínská společnost Uni-Trend Group Limited byla založena v roce 1988. V současné době se jedná o jednoho z největších výrobců měřicích přístrojů v rámci asijského kontinentu. Zaměřuje se tedy na mulltimetry, zkoušečky, detektory, bezkontaktní teploměry nebo osciloskopy, ale také na termokamery. Jejich obliba spočívá především v nižší pořizovací ceně, ačkoli si jde pořídit i profi model Uni-T UTi740H za několik desítek tisíc korun.
Topdon
Druhá čínská společnost v našem výčtu, která je o něco mladší, neboť existuje „pouze“ přes 20 let. Specializuje se přitom na vývoj diagnostických zařízení pro profesionální i běžné použití, a to především u automobilů. Její termokamery jsou opět oblíbené především díky nízkým cenám, neboť při jejich pořízení neutratíte ani 10 000 Kč. Přesto mají celkem zajímavé parametry, takže není divu, že některé produkty patří skutečně k nejprodávanějším.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Flir | Přední americký návrhář, výrobce a prodejce termálních zobrazovacích a vysílacích kamerových systémů | Spíše střední a vyšší | Převážně termokamery s vyšším rozlišením i plně dostačujícím teplotním rozsahem | Uživatelům, kteří hledají kvalitní termokamery střední třídy a chtějí mít skutečně na výběr |
Bosch | Tradiční německá společnost, která existuje více než 130 let | Všechny cenové kategorie | Termokamery do 5 000 Kč i více než 10× dražší modely | Uživatelům, kteří chtějí vybírat z dosti variabilních zařízení |
Seek | Výrobce termokamer, jehož zakladatelé patří již přes čtyři desetiletí mezi průkopníky ve vývoji těchto zařízení | Nižší a střední | Termokamery s kvalitním rozlišením, ovšem s nižší maximální teplotou | Uživatelům, kteří si chtějí pořídit termokameru ve velmi dobrém poměru kvalita/cena |
Uni-T | Jeden z největších asijských výrobců měřicích přístrojů | Spíše nižší | Především základní termokamery | Uživatelům, kteří nehledají špičkové zařízení a chtějí při nákupu ušetřit |
Topdon | Čínská společnost specializující se na vývoj diagnostických zařízení pro profesionální i běžné použit | Nižší | Základní termokamery, které ovšem mohou zaujmout svými parametry | Uživatelům, kteří shánějí termokameru za nižší pořizovací cenu |
Cena
Pořízení termokamery rozhodně nepatří k nejlevnějším záležitostem. Proto si před nákupem dobře promyslete, zda ji náležitým způsobem využijete. S lepšími parametry a širší škálou využití samozřejmě rostou i pořizovací náklady.
- Cena do 10 000 Kč – základní termokamery s nižší kvalitou rozlišení i menším rozmezím teplot. Rozhodně se tedy nehodí pro profesionální účely.
- Cena od 10 000 do 25 000 Kč – zařízení klasické střední třídy, které už mají lepší vlastnosti. Stále ale naleznou uplatnění spíše v domácnosti a přírodě.
- Cena od 25 000 do 50 000 Kč – termokamery vyšší střední třídy, které dávají možnost větší rozsahu měření, navíc mají lepší rozlišení i širší možnosti připojení k dalším zařízením.
- Cena nad 50 000 Kč – modely vhodné pro průmyslové provozy, neboť mají opravdu špičkové vlastnosti. Některé z nich ovšem seženete pouze za šestimístnou částku.
Cena do 10 000 Kč
Nejlevnější přístroje pořídíte zhruba od 5 000 korun. Počítat samozřejmě musíte s tím, že budou schopny zachytit teploty jen v rozmezí od -25 do 120 °C. Ani kvalita rozlišení nebude kdovíjaká – vystačit si musíte maximálně s 80 × 60 pixely. I nejlevnější produkty ovšem umožňují připojení k aplikacím a nabízejí hned několik režimů zobrazení.
Cena od 10 000 do 25 000 Kč
Klasická střední třída pro méně náročné domácnosti nebo milovníky pozorování v přírodě. Setkat se obvykle můžete se širokou škálou měřitelných teplot (až do 250 °C). Podobné je to s kvalitou obrazu, kdy přístroje u horní hranice mohou bez problémů dosahovat i rozlišení 320 × 240 px.
Cena od 25 000 do 50 000 Kč
Vyšší střední třída termokamer je poslední, která nalezne své využití mimo průmyslové provozy. Významnou výhodou je větší rozsah měření, jelikož dražší modely jsou schopny zachytit teplotu až 500 °C. Rozlišení se pohybuje v podobných mantinelech jako u předcházející skupiny, výrobky navíc obvykle nabízejí mnohem širší možnosti připojení k externím programům. Řada z nich též bývá vybavena integrovanou paměťovou kartou.
Cena nad 50 000 Kč
Některé z termokamer mohou dosahovat ceny až 300 000 korun. Za to ovšem nabízejí možnost zachytit až 1 200 °C. Samozřejmostí je nejkvalitnější možné rozlišení a možnost sledovat celý záznam online.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 10 000 Kč | Nejlevnější termokamery s nižší kvalitou rozlišení i menším rozmezím teplot | Termokamery střední třídy a profesionální zařízení | Uživatelům, kteří hledají základní termokameru, jež nebude využívána k profi účelům |
Od 10 000 do 25 000 Kč | Termokamery klasické střední třídy, které už mají o něco lepší parametry | Termokamery vhodné k profesionálním účelům | Uživatelům, kteří chtějí v domácnosti či v přírodě využívat už poněkud kvalitnější zařízení |
Od 25 000 do 50 000 Kč | Termokamery vyšší střední třídy, jež umožňují větší rozsah měření, mají lepší rozlišení i širší možnosti připojení k dalším zařízením | Základní termokamery a zařízení vhodná pro průmyslové provozy | Uživatelům, kteří sice neshánějí termokameru pro průmyslové provozy, ale přesto žádají vysokou kvalitu |
Nad 50 000 Kč | Zařízení vhodné pro průmyslové provozy, které mj. zaručují velké rozmezí teplot, nejkvalitnější možné rozlišení i možnost sledovat celý záznam online | Termokamery, které mají horší parametry a hodí se spíše pro občasné použití | Uživatelům, kteří chtějí využívat termokameru v průmyslových provozech a požadují nejvyšší kvalitu bez ohledu na pořizovací cenu |
Dobrý den, mám možnost pořídit levně termokameru, ale moc se mezi těmito zařízeními nevyznám. Dle všeho jí chybí nahrávání a fotografování a nemá světlo. Může to být problém?