Termoska je speciálně vyrobená nádoba, která umožňuje uchovat teplotu obsažených nápojů či potravin. Obsah může být jak teplý, tak studený, a to po dlouhé hodiny, takže ji lze využívat celoročně. Ačkoli tento vynález existuje už od konce 19. století, v současné době si jej můžete pořídit v rozličných provedeních. Na co jsme se zaměřili v našem článku?
- Proč koupit kvalitní termosku – zaujme špičkovými termoizolačními vlastnostmi, vysokou odolností proti poškození, spolehlivým těsněním, praktickými funkcemi a vybavením, ale také dalšími výhodami.
- Nevýhody termosek – některé nádoby mají větší rozměry a vyšší hmotnost, navíc se mohou náročněji čistit, nepotěší ani horšími termoizolačními vlastnostmi, stejně jako případnou vyšší pořizovací cenou.
- Termosky vs. termohrnky – termoska se může hodit i na delší výlety do přírody, termohrnek je zase ideální pro cesty autem.
- Druhy podle využití – k dispozici máte obvykle vysoké a „štíhlé“ termosky na nápoje, kterých je většina, ale také nádoby na jídlo, které bývají nižší a širší.
- Druhy podle určení – některé termosky se hodí do domácnosti, kanceláře, na chaty, chalupy nebo kratší výlety, jiné jsou optimální i pro delší outdoorové aktivity.
- Výběr podle materiálu – termosky mohou být především z plastu, nerezu či titanu. Tyto materiály mají vliv na termoizolační i další vlastnosti, a to včetně životnosti.
- Důležité parametry – při nákupu termosky se je vhodné zaměřit rovněž na termoizolaci, objem nebo uzávěr, tedy na vlastnosti, které mohou mít vliv na funkčnost i praktičnost při používání.
- Dodatečné vlastnosti a funkce – termosky mohou mít otevírání jednou rukou, integrovanou nádobu na pití, sítko, popruh či poutko, ale také protiskluzovou úpravu, speciální těsnění nebo rukojeť.
- Oblíbené značky – populární jsou produkty českých výrobců jako Tescoma či Banquet, ale také zahraničních značek Esbit, Thermos nebo Coleman.
- Cena – nejlevnější termosky stojí 100 až 200 Kč. K dispozici ovšem máte i špičkové varianty vhodné do náročných podmínek, které vás vyjdou na mnoho tisíc korun.
Proč koupit kvalitní termosku
Kvalitní termosky sice nemusí být nejlevnější, na druhou stranu přinášejí spoustu zajímavých vlastností, z nichž je možné některé považovat za nadstandardní. Jaká pozitiva jsou s nimi konkrétně spojena?
- Špičkové termoizolační vlastnosti – nejlepší jsou v tomto ohledu titanové termosky, ale „neztratí se“ ani nádoby z nerezu. Nejhůře naopak drží teplotu obsahu plastové modely.
- Vysoká odolnost proti poškození – méně odolné jsou termosky z plastu, což neplatí pro nerezové a titanové modely. Na některé produkty dávají výrobci 25letou záruku.
- Spolehlivé těsnění – obsah by pochopitelně z termosky neměl jen tak vytéct, proto by kvalitní nádoby měly být opatřeny spolehlivým pojistkovým mechanismem.
- Praktické funkce a vybavení – termosky mohou mít funkci otevírání jednou rukou, integrovanou nádobu na pití či jídlo nebo integrované sítko, ale také popruh či poutko, případně rukojeť.
- Další výhody kvalitních termosek – dané nádoby mohou být spojeny i s dalšími pozitivy, ať už se jedná o snadné plnění, jednoduché nalévání či protiskluzovou úpravu.
Špičkové termoizolační vlastnosti
U termosek jsou samozřejmě zásadní kvalitní termoizolační vlastnosti, které určují, jak dlouho daná nádoba udrží teplotu obsahu. V tomto ohledu jsou nejlepší titanové varianty, u kterých tato doba může přesahovat i 24 hodin. U termosek z nerezu je sice daný čas poloviční, což je ale stále pro většinu z nás dostatečné. Naopak plastové modely udrží teplotu obsahu nejkratší dobu, ačkoli se může jednat až o šest hodin.
Vysoká odolnost proti poškození
Důležitá vlastnost především u termosek využívaných při náročnějších outdoorových aktivitách. V tomto ohledu vynikají nerezové nádoby, ale především modely z titanu. Nižší odolností se pochopitelně může „pochlubit“ plast. V každém případě má odolnost vliv také na životnost, čemuž může odpovídat i záruční doba. Někteří výrobci dávají na své produkty pětiletou záruku, ale k dispozici máte i termosky s 25letou zárukou!
Spolehlivé těsnění
U termosek je rovněž důležité, aby z nich obsah jen tak nevytekl. Proto by nádoby měly mít spolehlivý pojistkový mechanismus či speciální těsnění. Obecně platí, že dobře těsní modely se šroubovacím uzávěrem, který navíc může sloužit i jako hrneček. Klikací uzávěry zase umožňují snadnou obsluhu, ale jsou náchylné k opotřebení. Některé model mají kombinaci šroubovacího a klikacího uzávěru, jež snoubí výhody i nevýhody obou těchto variant.
Praktické funkce a vybavení
Kvalitní termosky mohou mít funkci otevírání jednou rukou, což se může hodit např. při řízení. Praktická může být i integrovaná nádoba na pití či jídlo nebo integrované sítko. Hodit se ale může také popruh či poutko, které umožňují nosit termosku např. na batohu. Za zajímavé vybavení lze považovat i rukojeť, byť ta může mít mírně negativní vliv na skladnost. Na škodu pak nebude ani skutečnost, pokud daná termoska půjde mít v myčce nádobí.
Další výhody kvalitních termosek
Pokud si pořídíte kvalitní termosku, nemusí vás zaujmout pouze výše zmíněnými vlastnostmi. Některé nádoby umožňují také snadné plnění či jednoduché nalévání, přičemž se z nich také velmi dobře pije. Vhodná může být i protiskluzová úprava, díky čemuž dané modely bezpečně stojí i na hladkých plochách. V neposlední řadě mohou dobře padnout do ruky, což nemusí být úplná samozřejmost, protože některé termosky bývají objemnější.
Nevýhody termosek
S termoskami mohou spojena i určitá negativa, která se ovšem nevyskytují univerzálně. Nacházejí se tedy vždy pouze u některých nádob. Přesto mohou být poměrně nepříjemné.
- Větší rozměry a vyšší hmotnost – univerzálně použitelné jsou výrobky s objemem od 0,75 do 1 litru. Některé modely ale mají objem i okolo 2 litrů, což se může projevit i vyšší hmotností. Obecně lze označit za nejtěžší nerezové termosky.
- Náročnější čištění – v tomto ohledu musíme jmenovat termosky s klikacím uzávěrem. Některé nádoby by se navíc neměly mýt v myčce nádobí.
- Horší termoizolační vlastnosti – zatímco některé termosky udrží teplotu obsahu i více než 24 hodin, u některých variant se tato doba může pohybovat okolo dvou hodin, což není právě optimální. Jde přitom hlavně o plastové modely.
- Vyšší pořizovací cena – tyto nádoby sice nejsou obecně drahé, neboť kvalitní modely seženete za cenu už pod 500 Kč, na druhou stranu stojí některé špičkové termosky i kolem 3 000 Kč.
Termosky vs. termohrnky
Termosky je v prvé řadě nutné odlišit od termohrnků. Ačkoli se jedná o nádoby se stejnou funkcí, tedy udržet teplotu daného obsahu, v některých prvcích se odlišují. Kvůli tomu se může lišit i uplatnění. Jaké jsou tedy největší rozdíly mezi těmito dvěma nádobami?
- Termosky – mají obvykle větší objem, a to nad 0,5 litru. Navíc disponují spolehlivým těsněním, takže se hodí i na výlety do přírody, budete-li chtít delší dobu po ruce teplý či studený nápoj. Musíte ovšem počítat s většími rozměry a vyšší hmotností. Obvykle se také hůře otevírají.
- Termohrnky – tyto nádoby mají menší objem (často do 0,5 litru) a někdy i horší těsnění. Proto se spíše hodí pro použití doma, na kancelářském stole nebo při cestování autem. Disponují ale menšími rozměry, nižší váhou a snazším otevíráním. Mnohé navíc mají i ucho. Termohrnkům jsme věnovali samostatné srovnání na této stránce.
Upozorňujeme: kromě termosek a termohrnků existují rovněž termoláhve, které se tvarem podobají klasické láhvi na pití. Mívají menší objem než termosky, ale velmi snadno ze z nich pije. Navíc dobře těsní díky šroubovacímu uzávěru. Vzít si je tedy lze i do přírody. K dispozici přitom máte i speciální termoláhve na kolo.
Druhy termosek podle využití
Jak je patrné, termonádoby mají různé varianty. I samotné termosky ovšem existují v rozmanitých provedeních. Při výběru si musíte předně rozmyslet, zda se vám bude více hodit nádoba na nápoje, nebo na jídlo.
- Termosky na nápoje – nádoby sloužící k uchování teploty chladných či horkých nápojů. Jedná se o vyšší termosky, které mohou být vyrobeny z plastu, nerezu či titanu. Objem je obvykle do 1 litru. Šroubovací uzávěr navíc poskytuje výtečné těsnění. V těchto termoskách můžete přepravovat i polévky.
- Termosky na jídlo – speciální nádoby, které bývají nižší a širší, takže se do nich vejde i větší pokrm. Ten si můžete dát na rodinném výletě, ale vlastně kdekoli, tedy např. v práci. Vhodné jsou např. na saláty, guláše či rizota. Můžete v nich ovšem transportovat i zmrzlinu, která se jen tak nerozteče.
Tip: narazit můžete i na speciální dětské termosky, které mívají menší rozměry, aby se s nimi vašim potomkům lépe manipulovalo. Bývají ozdobeny veselými či pohádkovými motivy a mnohé disponují rovněž brčkem, které usnadňuje pití.
Druhy termosek podle určení
Termosky se mohou lišit také podle způsobu využití. Pokud jste už tedy zvolili vhodný typ, zamyslete se nad tím, při jaké příležitosti budete tuto nádobu s termoizolačními vlastnostmi nejčastěji používat. V tomto ohledu lze zmínit dvě základní varianty – stolní a outdoorové.
- Stolní termosky – tyto varianty mívají větší objem a bývají stabilnější, přičemž mohou být opatřeny také madlem či pumpičkou. Na druhou stranu jsou obecně méně odolné a skladné.
- Outdoorové termosky – zaujmou především vysokou odolností proti poškození, nižší hmotností, stejně jako symetrickým tvarem. Při nákupu ovšem musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.
Stolní termosky
Optimální řešení do domácnosti, kanceláře, na chaty, chalupy nebo kratší výlety. Mívají větší objem a širší dno pro větší stabilitu. Mohou mít rovněž madlo, díky němuž se snadněji přenášejí. Některé mají vyklápěcí víko, jiné šroubovací uzávěr, ale existují i stolní termosky s pumpičkou, s níž lze nápoj nalít i bez naklánění termosky (viz níže).
Pokud budete nádobu často převážet, vložka by měla být z nerezové oceli. Mnohé ovšem mají skleněnou vložku, která se může při pádu rozbít. Často bývají i z plastu.
Outdoorové termosky
Tyto modely bývají vyrobeny z odolnějších materiálů, tedy nejen z nerezu, ale také z titanu. Díky tomu jsou velmi odolné proti poškození, což je při náročnějších aktivitách v přírodě dosti podstatné. Navíc by měly být lehké, aby vás netížily. Většina těchto produktů má symetrický tvar, snadněji se tedy mohou přenášet i díky této vlastnosti.
Standardem je nerezová vložka a objem mezi 0,5 a 1 litrem. K zavírání může být využíván klikací systém, anebo šroubovací uzávěr. Bývají ovšem dražší.
Typ | Pozitiva | Negativa |
Stolní termosky |
|
|
Outdoorové termosky |
|
|
Výběr termosky podle materiálu
Termosky jsou nejčastěji z plastu, nerezu či titanu. Materiály se liší jak termoizolačními vlastnostmi, tak odolností proti mechanickému poškození. Jednotlivé produkty se v tomto ohledu mohou lišit také pořizovací cenou, a to v některých případech dost výrazně.
- Plast – pastové termosky jsou levné a obvykle mívají nižší hmotnost. I tyto varianty mohou mít dvojitou stěnou, přičemž z plastu může být celá nádoba, nebo jen její svrchní vrstva (vnitřek někdy bývá z nerezu). Za negativa je možné považovat nižší odolnost, stejně jako nejkratší udržení teploty obsahu, neboť se jedná o maximálně šest hodin.
- Nerez – nerezová ocel může mít více vrstev. Předně se ale jedná o odolný materiál, který odolá jak korozi, tak mechanickému poškození. Termosky z nerezu jsou velmi oblíbené a v obchodech na ně také narazíte nejčastěji. Stěny bývají často vyplněny vakuem, což zlepšuje termoizolační vlastnosti. Udržet teplotu obsahu proto mohou i 12 a více hodin.
- Titan – titanové termosky jsou nejkvalitnější. Mají vynikající termoizolační vlastnosti, díky čemuž mohou udržet teplotu obsahu i 24 a více hodin. Na tom se opět často podílí i stěny vyplněné vakuem. Nádoby z titanu jsou navíc velmi lehké a vysoce odolné, takže se hodí i pro náročné outdoorové aktivity. Na druhou stranu bývají dosti drahé a u nás jsou rovněž hůře dostupné.
Materiál | Výhody | Nevýhody |
Plastové termosky |
|
|
Nerezové termosky |
|
|
Titanové termosky |
|
|
Upozorňujeme: termosky mohou být vyrobeny také z bambusu. Ten je ekologický, ale dané produkty u nás téměř neseženete. Některé výrobky jsou i ze skla či keramiky, jsou ovšem téměř výhradně řazeny mezi termohrnky. Určité produkty mohou mít plastové, dřevěné či silikonové víčko, což může platit i pro pruh po obvodu, jenž tvoří objímku. Tyto prvky odvádí teplo, umožňují jednodušší manipulaci a preventivně chrání proti popálení.
Důležité parametry
Při výběru termosek byste neměli opomenout ani další podstatné parametry, které mohou mít velmi důležitý vliv na jejich funkčnost, stejně jako na praktičnost při používání.
- Termoizolace – v tomto ohledu jsou nejméně účinné plastové nádoby, doporučit je naopak možné nerezové termosky s vakuem mezi vrstvami nebo modely z titanu. Ty jsou nejefektivnější, když mohou teplotu obsahu udržet i více než 24 hodin.
- Objem – univerzálně použitelné jsou výrobky s objemem od 0,75 do 1 litru. K dispozici však máte rovněž termosky s objemem okolo 2 litrů. Do nich se toho pochopitelně vejde více, na druhou stranu mohou být poněkud neskladné.
- Uzávěr – nejběžnější a nejspolehlivější jsou asi šroubovací uzávěry. Klikací varianty jsou sice náchylné k opotřebení, ale zase je s nimi obsluha termosky velmi jednoduchá. Existují ovšem i kombinace šroubovacího a klikacího uzávěru.
Termoizolace
Hlavním účelem termosky je udržet teplotu obsahu. V tomto ohledu jsou nejméně účinné plastové nádoby, které mají obvykle mezi jednotlivými vrstvami pláště pěnu. Přesto mohou udržet teplotu až šest hodin. Nerezové termosky s vakuem mezi vrstvami dokážou uchovat teplotu obsahu i 12 a více hodin. Nejefektivnější jsou nádoby z titanu, které udrží teplotu i po dobu jednoho dne a déle. Navíc jsou velmi lehké, takže se mohou hodit i na delší pobyty v přírodě.
Materiál | Délka uchování teploty |
Plast | Až 6 hodin |
Nerez | I 12 a více hodin |
Titan | I 24 a více hodin |
Objem
Jak už jsme zmínili výše, termohrnky mají obvykle objem do 0,5 litru, ačkoli někteří výrobci tímto názvem označují i objemnější nádoby. Aby to bylo ještě složitější, jako termoska naopak může být označena i nádoba s objemem pod půl litru.
Víceméně univerzálně použitelné jsou výrobky s objemem od 0,75 do 1 litru. Ty dokážou udržet teplotu delší dobu, ale nejsou zase tak rozměrné, aby vám překážely. Můžete se ovšem setkat i s termoskami s objemem okolo 2 litrů.
Uzávěr
Systém uzávěru rozhoduje o kvalitě těsnění, ale také o tom, jak snadno se bude nádoba otevírat a zavírat. Zamyslete se tedy nad tím, jaký typ uzávěru vám bude více vyhovovat. K dispozici máte tři možnosti.
- Šroubovací uzávěr – zřejmě nejběžnější typ zavírání. Jedná se o spolehlivé a bezpečné řešení, takže je vhodné u termosek, které jsou častěji přenášeny. Víčko navíc může posloužit jako hrneček. Výhodou je i velmi snadné čištění a delší životnost, protože existuje menší pravděpodobnost, že se rozbije.
- Klikací uzávěr – stačí stisknout středovou část a jednoduše nalévat. Obsluha je tedy velmi jednoduchá. Na druhou stranu se tyto termosky mohou hůře čistit a navíc je klikací uzávěr náchylný k opotřebení. Ve velmi chladném počasí má také tendenci zamrzat.
- Kombinace šroubovacího a klikacího uzávěru – některé termosky mají jak šroubovací, tak klikací uzávěr. Snoubí tedy výhody obou řešení, ale také některé nevýhody. Můžete si ale vybrat, jaký druh otevření a uzavření pro vás bude v aktuální situaci výhodnější.
Tip: některé termosky (především stolní) mohou být opatřeny i tzv. dávkovací pumpičkou, s jejíž pomocí můžete nápoj nalít i bez naklánění. Tento čerpací systém výrazně usnadňuje a urychluje obsluhu.
Dodatečné vlastnosti a funkce
Termosky existují v různých typech, rozměrech, designech i barevných provedeních. Liší se ovšem i dodatečnými vlastnostmi a funkcemi. Pokud jich mají více, mohou být dražší, na druhou stranu bývají praktičtější. S čím se tedy u jednotlivých produktů můžete setkat?
- Otevírání jednou rukou – pokud budete mít zaměstnány obě ruce (např. při řízení), jistě oceníte mechanismus, díky němuž se termoska bude dát ovládat jen jednou rukou.
- Integrovaná nádoba na pití či jídlo – šroubovací uzávěry lze využít i na pití (viz výše). Některé termosky mohou mít ovšem na uzávěru ještě víčko či víčka, jež mohou sloužit jako hrnečky či misky.
- Integrované sítko – některé termosky jsou opatřeny sítkem, které umožňuje vylouhovat čaj přímo v nádobě a následně jej uchovávat dlouhodobě horký.
- Popruh či poutko – termosky lze přenášet nejen v zavazadle, ale některé varianty také za pomoci popruhu, případně poutka, které stačí připevnit např. k batohu.
- Protiskluzová úprava – určité nádoby mohou mít dno s protiskluzovou úpravou, takže bezpečně stojí i na hladkých plochách.
- Speciální těsnění – těsněním či gumové objímky zabraňují vytečení. Především plastové materiály totiž při vysokých či nízkých teplotách mohou špatně těsnit.
- Pojistkový mechanismus – prostředek proti nečekanému otevření a vytečení obsahu do tašky či batohu.
- Rukojeť – ačkoli mají ucho především termohrnky, tímto doplňkem mohou být opatřeny také termosky. Některé mají dokonce rukojeť ze dřeva.
- Mytí v myčce – některé termosky se mohou hůře čistit, jiné lze ovšem mýt v myčce nádobí, takže se udržují čisté opravdu snadno.
Oblíbené značky
Patří mezi ně tuzemští výrobci Tescoma a Banquet, jejichž produkty se hodí spíše pro každodenní činnosti. Výrobky populárních zahraničních značek jako Esbit, Thermos nebo Coleman jsou naopak vhodnější pro sportovní a outdoorové aktivity.
- Esbit – tradiční německý výrobce potřeb pro vaření v přírodě. K dispozici máte i kvalitní termosky na jídlo a pití (převážně) z nerezové oceli, které ovšem nejsou nejlevnější.
- Tescoma – tuzemská značka oblíbených kuchyňských potřeb. Její termosky na jídlo a pití jsou vyrobeny z nerezu či odolného plastu, přičemž snoubí velmi dobře poměr kvalita/cena.
- Banquet – česká společnost vyrábějící vybavení do kuchyně a jídelny. Nabízené termosky jsou dosti levné, přesto mohou mít kvalitní vlastnosti a zajímavé funkce.
- Thermos – kultovní německý výrobce termosek, jehož produkty jsou sice dražší, nicméně jde o špičkové modely, z nichž mnohé mají velmi zajímavý design.
- Coleman – tradiční americká značek stanů, svítilen a dalšího outdoorového vybavení. Nabízí také kvalitní a velmi odolné termosky do přírody, jež navíc nejsou drahé.
Esbit
Esbit je německá značka, která byla založena už v roce 1936. Od počátku své existence se přitom soustředí na produkty pro vaření v přírodě. Pořídit si tedy můžete vařiče, nádobí či příbory, ale také rozmanité termosky na jídlo a pití. Ostatně nejvíce produktů si v českých obchodech lze pořídit asi právě s touto značkou. Jedná se tedy o variabilní modely, které jsou však vesměs z nerezové oceli, takže udrží dlouho teplotu obsahu. Nejsou ovšem nejlevnější.
Tescoma
Česká společnost Tescoma vyrábí od roku 1992 oblíbené kuchyňské potřeby, přičemž v současné době patří k nejznámějším značkám v této oblasti, a to nejen na území ČR. Obchodní pobočky má totiž i v dalších zemích. Nabízené termosky jsou každopádně vyrobeny z nerezu či odolného plastu, přičemž některé jsou určeny na jídlo. Mnohé přitom bývají vybaveny hrníčkem či brčkem. Jejich obliba spočívá i ve velmi dobrém poměru kvalita/cena.
Banquet
Další tuzemská značka. I tato se přitom soustředí na vývoj vybavení do kuchyně, stejně jako do jídelny. Její produkty jsou oblíbené díky velmi příznivé pořizovací ceně, přičemž mnohé z nich jsou i tak dosti kvalitní. K dispozici ostatně máte několik desítek termosek s touto značkou, z nichž naprostá většina nestojí ani 400 Kč. Přesto jsou vyrobeny z nerezu, mnohé mají dvoustěnný plášť a mohou mít i zajímavé funkce jako např. pumpu pro dávkování nápoje.
Thermos
Pokud vás zajímá, kde se vzal název „termoska“, zde máte odpověď. Německá společnost Thermos byla založena v roce 1904, přičemž v oblasti těchto nádob přinesla spoustu inovací. I po zhruba 120 letech patří k předním výrobcům. Její termosky nejsou levné (některé stojí i nad 1 500 Kč), ale jde o špičkové nerezové produkty s perfektním designem, z nichž se mnohé hodí i pro sportovce. Mnohé z nich jsou ale určeny pro děti (opatřeny jsou např. brčkem).
Coleman
Coleman je americká značka, jež existuje od roku 1900. Od počátku se přitom soustředí na vývoj kvalitních stanů, svítilen a dalšího outdoorového vybavení. Patří mezi ně i několik termosek, které jsou vhodné pro uchovávání teploty nápojů při pobytech v přírodě. Nejenže totiž mají velmi dobré termoizolační vlastnosti, ale zároveň jsou vyrobeny z odolného nerezu, který zajišťuje zvýšenou odolnost proti poškození. Cenově se navíc nejedná o nejdražší produkty na trhu.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Esbit | Německá značka specializující se na produkty pro vaření v přírodě | Střední a vyšší | Zejména termosky z nerezové oceli na jídlo a pití | Jedincům, kteří chtějí vybírat z širokého sortimentu vysoce kvalitních termosek pro outdoorové aktivity |
Tescoma | Jeden z nejznámějších českých výrobců kuchyňských potřeb | Nižší a střední | Termosky na jídlo a pití z nerezové oceli či z odolného plastu | Jedincům, kteří hledají termosky ve velmi dobrém poměru kvalita/cena |
Banquet | Tuzemská značka soustředící se na vybavení do kuchyně a jídelny | Spíše nižší | Kvalitní nerezové termosky, které většinou stojí pod 400 Kč | Jedincům, kteří shánějí především termosky za příznivou cenu |
Thermos | Německá společnost, jež přispěla k vývoji termosek několika inovacemi | Střední a vyšší | Špičkové a designově zajímavé termosky, které mohou mít variabilní určení | Jedincům, kteří hledají prvotřídní termosky pro sportovní aktivity, ale také pro výlety s celou rodinou |
Coleman | Tradiční americká značka stanů, svítilen a dalšího outdoorového vybavení | Spíše střední | Nerezové termosky s vynikajícími termoizolačními vlastnostmi a zvýšenou odolností | Jedincům, kteří hledají termosky pro outdoorové aktivity ve velmi dobrém poměru kvalita/cena |
Cena
Termosky obecně nepatří mezi drahé produkty, takže si při nákupu většiny z nich vystačíte s tisícikorunou. Značná část nabízených produktů bývá dokonce výrazně levnější. Na základě pečlivé analýzy trhu jsme termosky rozdělili do tří základních cenových kategorií. Obecně však platí, že čím dražší nádoba, tím je kvalitnější, účinnější a praktičtější.
Cena do 500 Kč
Nejlevnější termosky na trhu seženete už kolem stokoruny. Nemusí se přitom jednat pouze o plastové výrobky, ale v této cenové kategorii naleznete i termosky z nerezu. Do 500 Kč nejde o nejlepší produkty na trhu některé nicméně mohou být vysoce kvalitní. Jen nesmíte očekávat žádné dodatečné vlastnosti a funkce, minimálně ne ve větší míře.
Cena od 500 do 1 000 Kč
Kvalitnější termosky stojí od 500 Kč. Mohou být z nerezu či titanu a obvykle disponují i řadou dodatečných vlastností a funkcí. Mají také lepší termoizolační vlastnosti, spolehlivý uzávěr a hodit se mohou i pro náročnější aktivity v přírodě. V této cenové kategorii naleznete i kvalitní termosky na jídlo, které mohou být rovněž určeny pro outdoorové využití.
Cena nad 1 000 Kč
V této cenové kategorii seženete už skutečně špičkové produkty, které mají vynikající termoizolační vlastnosti, snadno se ovládají, neprotečou a mívají i mnoho dodatečných vlastností a funkcí. Mnohé jsou navíc i vizuálně velmi zajímavé. Nejdražší termosky aktuálně stojí od 2 000 do 3 000 Kč, což už je poměrně vysoká částka. Na druhou stran snoubí prvotřídní kvalitu a jedinečný design.
Dobrý den, chtěla bych si pořídit kvalitní termosku do přírody, která by udržela nápoje dlouho teplé. Mohli byste mi nějakou vhodnou variantu doporučit? Díky!