Recenze a test Eta 0149 Siesta

Hodnocení:

73,4 %

Klady:

Velký objem pečící nádoby

Zápory:

Počet programů

Ovládání tlačítky

2 000 Kč
orientační cena

Hnětení a pečení
(max. 10)
Údržba a nastavení
(max. 10)
Programy
(max. 10)
Vybavení a funkce
(max. 10)
Celkové
hodnocení
9,7 5,7 7,0 7,8 73,4 %

Souhrnné údaje 

U domácí pekárny Eta 0149 Siesta vás rozhodně nezklame maximální hmotnost bochníku, který lze připravit, dosahuje totiž 1,3 kg, což byl v době vzniku testu nadprůměr. Příkon 800 W navíc slibuje rychlejší zahřívání přístroje. Co považujeme za výhodu, jsou dva hnětací háky v nádobě, který velký objem těsta kvalitně zpracují. Zklamat by někoho mohl počet velkostí bochníku, který je v tomto případě 2, což je ale opět dá se říct horší standard, alespoň v rámci našeho testu. Potěšit vás určitě můžeme v případě, že si rádi pečete chleba podle svých představ, protože model umožňuje propéct kůrku na tři způsoby – buď bude světlá, střední nebo tmavá. Některé pekárny ovšem nabízejí širší výběr i v této oblasti.

Nevýhodu spatřujeme ve způsobu ovládání pekárny. Tlačítka, která k ovládání slouží, jsou totiž vystouplá a proto se kolem nich může snáze usazovat špína, která se hůře čistí. ​

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce Eta 22 % Eta, 11 % Sencor, 11 % Kenwood, 11 % Concept, 11 % Guzzanti, 6 % Gorenje, 6 % Philco, 6 % Tefal, 6 % Bravo, 6 % Sage, 6 % ECG
Maximální hmotnost bochníku (g)  1 300 1 209,72
Příkon (W)  800 782,22
Počet hnětacích háků v nádobě  2 50 % 2, 44 % 1, 6 % 4
Počet velikostí bochníku  2 61 % 3, 33 % 2, 6 % 4
Stupně propečení kůrky  3 89 % 3, 6 % 2, 6 % 4
Ovládání  Tlačítka 61 % Dotykové / membránové, 39 % Tlačítka

Programy

Tato pekárna nepotěší ty z vás, kteří od takového spotřebiče očekávají rozmanitý výběr funkcí a velkou variabilitu. U tohoto modelu najdete jen deset programů. Z celého testu, který vznikl v květnu 2017, měly deset funkcí pouze dvě pekárny. Potřebujete-li navíc připravovat bezlepkový chléb, nepotěšíme vás, protože této pekárně chybí funkce bezlepkové pečení. Na druhou stranu však nepostrádá standardní programy jako rychlé pečení, se kterým šetříte svůj čas, nebo program na přípravu marmelád/džemů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Počet programů  10 13,72
Program bezlepkové pečení  Ne 61 % Ano, 39 % Ne
Program rychlé pečení  Ano 100 % Ano
Program marmeláda/džem  Ano 100 % Ano

Vybavení a funkce

Dobrou zprávou pro vás může být fakt, že tato domácí pekárna má funkci paměti při výpadku elektrického proudu. Tato funkce vám zajistí, že pokud na krátkou dobu, v tomto případě max. na 10 min, vypadne elektrický proud, nebo je pekárna z jiného důvodu odpojena od napájení, po opětovném zapojení začne proces pečení tam, kde skončil. Výhodou je i funkce odložený start, kdy si můžete pekárnu načasovat tak, aby skončila s pečením třeba chvilku před tím, než ráno usednete ke snídani. Odložit start můžete až o 13 hodin. Po dokončení procesu navíc není nutné ihned chleba vydělat a spotřebovat, pekárna má schopnost udržovat teplotu po upečení. Co pekárně chybí k tomu, aby byla dokonale samostatná, je automatické přidávání ingrediencí, to je však, alespoň v rámci našeho testu, spíše rarita.

Aby se vám s pekárnou lépe pracovalo, je k dispozici displej, díky kterému máte i přehled o procesu pečení. Ten můžete ostatně kontrolovat také průhledným víkem. Pokud by vás zajímalo, co najdete vlastně v samotné výbavě pekárny, je to jedna pečící nádoba — s tím, že další jdou ve většině případů dokoupit. Opomenout nesmíme ani přítomnost háčku usnadňující vyjmutí hnětačů z chleba.

U této pekárny bude nutnost vyhrazení trošku většího prostoru, patří totiž k větším modelům z našeho testu,  počítejte hlavně s nadprůměrnou šířkou 45 cm​. Ostatní rozměry se už ale drží průměru, hloubka i výška činí shodných 28 cm. S pekárnou o 6,64 kg se vám nebude sice tak pohodlně manipulovat, zároveň to není však velká překážka k tomu, abyste ji mohli přemisťovat.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Paměť při výpadku el. proudu (min)  10 14,33
Odložený start (hod)  13 14,39
Udržování teploty po upečení  Ano 100 % Ano
Displej  Ano 100 % Ano
Automatické přidávání ingrediencí  Ne 89 % Ne, 11 % Ano
Počet pečících nádob ve výbavě  1 78 % 1, 17 % 2, 6 % 4
Háček pro vyjmutí hnětačů  Ano 67 % Ano, 17 % Ne, 17 % Neuvedeno
Průhledné víko  Ano 94 % Ano, 6 % Ne
Šířka (cm) 45 34,80
Hloubka (cm) 28 29,81
Výška (cm) 28 31,78
Hmotnost (kg) 6,64 6,61

Hodnocení dalších uživatelů

Na čtyři sta uživatelů, dlouhodobých i krátkodobých, ohodnotilo domácí pekárnu Eta 0149 Siesta. Většina se shoduje na tom, že za cenu, za jakou se prodává, nabízí pekárna odpovídající parametry. Co si uživatelé zejména pochvalují je kvalita zpracování těsta. Na druhou stranu se objevují výtky k přístroji, a to ohledně hnětacích háků, které mají tendenci zůstávat v těstě. Mnoho uživatelů by také ocenilo lepší manuál, ve kterém se prý vyskytují chyby.

Naše hodnocení a závěr

Pro nenáročné uživatele bude pekárna jistě dostačující. Těšit se při její koupi můžete na velký objem pečící nádoby, kvalitní výbavu co se funkcí týče, a pokud nepotřebujete mnoho programů k experimentování, deset vám jistě postačí. Počítat musíte s trošku většími nároky na místo v kuchyni, zejména kvůli šířce spotřebiče. Pokud je největší překážkou ovládání tlačítky, nic vám nebrání prozkoumat jiné konkurenční pekárny v našem testu. Velmi podobné parametry, i když o chlup lepší, nabízí například pekárna Gorenje BM 1400 E.

Datum:
Produkt: Eta 0149 Siesta
Hodnocení: 73,4 % 100 % 0 %

Další recenze

Kompletní test