V tomto článku vás podrobně provedeme výběrem infrasauny a představíme nejdůležitější parametry, které byste měli zohlednit. Čekají na vás tyto kapitoly:
- Proč koupit kvalitní infrasaunu – zahřejete si v ní svaly a veškeré tkáně do hloubky. Infrasauna navíc neohřívá vzduch, takže se v ní dobře dýchá, a nedráždí pokožku. Navíc ji můžete umístit prakticky do každého bytu a její zářiče se rychle nahřívají.
- Nevýhody infrasaun – počítejte s tím, že nejde o malou investici. Také je potřeba předem zvážit to, zda se vám infrasauna do bytu vůbec vejde a zda vám v saunování nebrání nějaké zdravotní problémy. Může chybět ochlazovací rituál.
- Výběr podle kapacity – vyberte si kabinu podle počtu lidí, kteří ji budou zároveň používat. Vybírat můžete mezi modely pro 1, 2, 3, 4 i více osob.
- Výběr podle umístění – nejvíc je infrasaun určených do interiéru a jsou vhodnější pro způsob saunování, venkovní infrasauny umožňují relax v blízkosti přírody, ale jsou náročnější na údržbu.
- Důležité parametry – nejdůležitější jsou topidla, která ovlivňují účinky infrasauny. Dále spotřeba a příkon infrasauny, který by měl být aspoň 1 700 W. Dobré je znát i materiál kabiny a její rozměry.
- Umístění – infrasauny se umisťují vždy v blízkosti elektrické zásuvky, ideálně v dostatečné vzdálenosti od zdroje vody. Pokud nemáte v bytě dost volného prostoru, řešením může být sauna rohového typu.
- Montáž – montáž by měli dělat aspoň dva lidé. Kromě času na sestavení infrasauny, což je u méně náročných modelů 45 minut, počítejte i s vybalováním a úklidem.
- Výbava a příslušenství – důležité je řešit umístění ovládání, které může být uvnitř kabiny i venku. Pohodlí při saunování mohou zvyšovat různé prvky, např. podlahové topení, zádové opěrky či LED osvětlení.
- Oblíbené značky – vyplatí se vybírat mezi produkty ověřených značek, mezi které patří např. Marimex nebo Mountfield.
- Ceny – počítejte vždy s investicí v řádu desítek tisíc korun. Velmi bohatý výběr je v rozmezí 20 000–40 000 Kč.
Proč koupit kvalitní infrasaunu
Infrasauna představuje speciální typ sauny, která využívá k prohřátí těla speciální infračervené zářiče. V čem spočívají její hlavní přínosy?
- Hloubkové prohřátí – infračervené záření dokáže pronikat až 4 cm hluboko, kromě kůže tak prohřeje svaly a šlachy do hloubky. Toto záření vydávají full spektrální zářiče, kterými jsou vybavené kvalitní infrasauny.
- Neohřívá vzduch na vysoké teploty – topidla v infrasauně ohřívají přímo tělo, vzniklé teplo v kabině je vedlejší efekt a nepřesahuje 60 °C. V infrasauně je díky tomu příjemnější prostředí než v jiných saunách, kde je vzduch horký a nasycený vodními parami.
- Rychlé zahřátí zářičů – full spektrální zářiče, které jsou součástí kvalitních infrasaun, prohřívají tělo ihned po zapnutí. Nemusíte tak čekat na nahřátí sauny a ušetříte i za provoz.
- Nemá negativní vliv na pokožku – infračervené záření se sice podobá tomu slunečnímu, ale nepůsobí negativně na kůži. Kvalitní infrasauna má odpovídající certifikáty o bezpečnosti záření, včetně nízkých hodnot EMF (elektromagnetického pole).
- Hodí se do bytu – tento typ sauny lze instalovat i do běžného bytu, protože z ní neuniká žádná vlhkost ani pára. Neohrozí tedy poškození okolního vybavení nebo samotného bytu. Kvalitní infrasauny jsou vyrobené z prémiových materiálů, které spolu s promyšleným designem skvěle zapadnou do interiéru.
- Maximální pohodlí – kvalitní infrasauny jsou už v základu vybavené doplňky pro co největší pohodlí uživatelů, jako je LED osvětlení, propracovaný audiosystém, držáky, poličky nebo možnost dálkového ovládání. Mají také anatomicky tvarované opěrky.
Nevýhody infrasaun
Před nákupem infrasauny je důležité upozornit i na nevýhody, které se s těmito produkty pojí:
- Investice v řádu desítek tisíc – při nákupu musíte počítat s tím, že kvalitní infrasaunu prostě nekoupíte za 5 000 Kč. Pořizovací cena se bude navíc zvyšovat s velikostí sauny.
- Vyžaduje prostor v bytě – do malé garsonky nebo 1+1 infrasaunu bohužel nevtěsnáte. Důležité je mít předem připravený dostatečně velký prostor, kam infrasaunu umístíte. Promýšlení vyžaduje i směr otvírání dvířek.
- Zdravotní omezení – podobně jako jiné typy saun není ani infrasauna vhodná úplně pro každého člověka. Jde např. o těhotné ženy, kardiaky, pacienty s poruchami ledvin či osoby s kardiostimulátorem.
- Bez ochlazovacího rituálu – po použití infrasauny se tělo nesmí prudce zchladit, jako tomu je u tradiční finské sauny. Někomu může tento rituál spojený se saunováním hodně chybět.
Výběr podle kapacity
Rozměry, výbava a výsledná pořizovací cena infrasauny se budou odvíjet od toho, kolik pojme osob.
- Infrasauny pro 1 osobu – kompaktní, vhodná jen pro jednotlivce, logicky nejlevnější, ale nenabídne obvykle mnoho vychytávek.
- Infrasauny pro 2 osoby – poměrně bohatý výběr na trhu, stále jsou poměrně úsporné co se týče nároků na prostor i spotřebu energie, střední cenová třída.
- Infrasauny pro 3 osoby – musí mít vyšší příkon i více topidel, zaberou už poměrně dost prostoru, cenově jde o střední až vyšší třídu.
- Infrasauny pro 4 a více osob – největší modely bývají často v rohovém provedení, důležitý je dostatečný příkon a vyšší počet topidel, měl by zde být i prostor k ulehnutí, nevýhodou je vysoká cena.
Kapacita | Důležité parametry | Co dalšího sledovat | Cenová hladina |
1 osoba | Dostatečně kvalitní provedení | Není nutný vysoký příkon a vysoký počet topidel | Obvykle nižší |
2 osoby | Ideálně 8–10 topidel | Pohodlí při sezení a zda jsou rozměry vyhovující | Obvykle střední |
3 osoby | Dostatečný příkon, kolem 10 topidel | Počítat s prostorovou náročností | Střední až vyšší |
4 a více osob | Vysoký příkon, kvalitní topidla, možnost lehnout si | Vhodné je rohové provedení | Vysoká |
Výběr podle umístění
Přestože se infrasauny vyrábí hlavně jako interiérové, na trhu najdete i modely určené do exteriéru.
- Vnitřní infrasauny – hlavní výběr tvoří sauny určené do interiéru, máte proto velkou možnost volby. Nezprostředkují ale výhledy do krajiny nebo zahrady.
- Venkovní infrasauny – saunování venku přináší jedinečné zážitky. Kvůli malé nabídce nemusí vybavení vyhovovat všem vašim požadavkům a obtížněji se udržují.
Vnitřní infrasauny
Převážná nabídka infrasaun je určená pro vnitřní použití, tyto sauny proto nemají izolaci. Jsou i příjemnější na použití, protože vejdete do teplé místnosti a nehrozí nežádoucí prudké ochlazení. Jejich vývoji se věnuje větší pozornost, jsou proto lépe vybavené a máte na výběr z velkého množství modelů. Díky umístění v interiéru mají nižší spotřebu. Zaberou vám ale doma místo a výhled z nich je dost limitovaný.
Venkovní infrasauny
Jejich výběr je velmi omezený, většinou najdete jen několik modelů. Budete proto muset udělat kompromis ve volbě jejich vybavení. Pořídíte je i na míru, ale výrazně dráž. Vypadají jako běžné infrasauny, jen mají odolnější konstrukci a sedlovou střechu. Většinou je potřeba pravidelně je zvenku natírat nebo dodatečně chránit speciálními obaly. Kvůli nižší okolní teplotě se déle nahřívají a přechod domů v chladu není u infrasaun příliš vhodný.
Typ infrasauny | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina |
Vnitřní | Velký výběr, nižší spotřeba |
Omezený výhled, zabírají místo v domácnosti |
Všechny cenové hladiny |
Venkovní | Zážitek ze saunování v přírodě | Velmi malá nabídka, náročná údržba, nižší životnost, problematický přesun domů |
Střední a vyšší |
Důležité parametry
Při výběru infrasauny zohledněte následující parametry:
- Topidla – k dostání jsou keramická, karbonová, světelná nebo full spektrální. Karbonová jsou dnes asi nejrozšířenější, nicméně nejlepší účinky mají full spektrální.
- Vlnová délka – nejhlouběji do podkoží pronikají vlny IR-A, mají tedy nejlepší zdravotní účinky. Opakem jsou IR-C, které kůži jen ohřívají.
- Materiál kabiny – kabiny se vyrábí z různých druhů dřev, přičemž některé mají i specifickou vůni díky pryskyřicím. Vůbec nejčastěji se setkáte s hemlockem.
- Příkon a spotřeba – čím vyšší příkon, tím rychleji se infrasauna nahřívá. Není ale nutné volit zbytečně vysoký extrém. Ideální jsou hodnoty kolem 1 700 W.
- Rozměry – odvíjí se vždy od kapacity (počtu osob, které sauna pojme), nicméně výška obvykle bývá nad 190 cm.
Topidla
Srdcem infrasauny jsou infrazářiče (topidla), které produkují teplo. Na trhu se setkáte s několika druhy, které se liší svými vlastnostmi i pořizovací cenou:
- Keramická topidla – velmi horká, proto jsou zakryta mříží, pořizovací cena je sice nízká, ale náklady na provoz vyšší, vhodná pro relaxaci a zlepšení stavu kůže.
- Karbonová topidla – nižší povrchová teplota, delší nahřívání, ale zase mají nižší spotřebu, vyšší pořizovací cena, mají menší účinky vhodnější k relaxaci.
- Světelná keramická topidla – povrchová teplota ve stovkách °C, vydávají kromě tepla i světlo, pestřejší škála účinků, nahřívají se rychle.
- Full spektrální topidla – nahřáté okamžitě, dají se regulovat, mají prakticky neomezenou životnost, nejlepší zdravotní účinky, jsou proto nejdražší.
Keramická topidla
Keramická topidla se ohřívají se na vysokou teplotu 250–300 °C, proto jsou zakryta ochrannou mříží. Výhodou je jejich rychlé nahřívání a dlouhá životnost. Při saunování 3krát týdně po 45 minutách vydrží sloužit až 60 let. Zaujmout mohou také nízkou pořizovací cenou. Nevýhodou je zde ale vyšší spotřeba (Ze zdroje: Jak vybrat infrasaunu, Spotrebitelov.cz).
Při delším používání ale nepříjemně pálí do zad, proto můžete mít tendence se různě kroutit a narušit si relaxaci. Tato topidla totiž nemají žádnou regulaci. Protože vyzařují hlavně nejméně účinné záření a malou část středně intenzivního, hodí se pro relaxaci a zlepšení kožních problémů.
Karbonová topidla
Tyto zářiče mají povrchovou teplotu mezi 70–170 °C. Nahřívání trvá déle než u keramických, ale zase mají nižší spotřebu. Jsou také efektivnější a lépe rozdělují záření po celém prostoru infrasauny, proto jsou i uživatelsky nejpříjemnější. Pořizovací cena je zde ale vyšší, jejich výroba je totiž složitější. Tento typ zářičů má životnost dlouhou až 90 let.
Karbonová topidla vyzařují jen vlny s nejnižší intenzitou, využijete je proto k relaxaci nebo nahřátí před fyzickou aktivitou.
Světelná keramická topidla
Jejich povrchová teplota je ještě vyšší než u klasických keramických zářičů, pohybuje se mezi 300–500 °C. Kromě tepla vyzařují také světlo, díky kterému mají ještě lepší zdravotní účinky. Najdete je proto i pod označením Red Light. Mají větší podíl na středně intenzivním záření než keramická topidla, proto dochází k prohřátí svalů a kloubů.
Výhodou je také rychlé nahřívání, takže nemusíte dlouho čekat, než se kabina připraví. Životnost těchto zářičů je asi 60 let. Stejně jako obyčejná keramická topidla, ani světelná nejsou vybavená regulací a kvůli vysoké povrchové teplotě začne kůže po chvíli pálit, což nutí ke změně polohy.
Full spektrální topidla
Jde o nejmodernější typ zářičů. Jsou nahřáté okamžitě, nemusíte tedy čekat určitou dobu před zahájením saunování. Jako jediné vydávají také krátkovlnné záření, které proniká nejhlouběji pod kůži, a má tak nejlepší zdravotní účinky. Tyto zářiče jsou nejúčinnější a nejúspornější. Full spektrální infrasauny jsou proto nejdražší z uvedených variant. Podle typu je jejich životnost 30 až 60 let.
K dalším výhodám patří i to, že se dají regulovat a intenzitu si můžete nastavit podle svého aktuálního stavu. Vydávají příjemné světlo, ve variantě Red Glass Dark má červenou barvu. Podle výrobce je najdete i pod označením Vitae nebo Sentiotec.
Druh topidla | Výhody | Nevýhody | Životnost | Cenová hladina |
Keramická | Nízká cena, rychlé nahřátí, slušná životnost | Horký povrch, vyšší spotřeba energie | 60 let | Obvykle nižší |
Karbonová | Nižší spotřeba, dlouhá životnost, efektivnější ohřev sauny | Delší nahřívání, někdy vyšší cena | 90 let | Střední až vyšší |
Světelná | Lepší účinky na zdraví, rychlé nahřívání | Extrémně horký povrch, občas dražší | 60 let | Obvykle střední |
Full spektrální | Okamžité nahřátí, nejúčinnější, nejúspornější provoz, dají se regulovat |
Vysoká cena | 30 až 60 let | Obvykle vyšší |
Vlnová délka
Kromě samotného materiálu topidel je nutné věnovat pozornost také vlnové délce, která se měří v mikrometrech (µm).
- IR-A – krátké vlny o délce 0,76–1,4 µm. Dokáží proniknout až do podkoží, mají tak největší pozitivní vliv na zdraví. Možné účinky najdete níže v kapitole o vlivu infrasauny na zdraví.
- IR-B – střední vlny o délce 1,4–3 µm. Nepronikají tak hluboko jako typ A, mají ale léčebné účinky. Pomáhají třeba se zmírněním bolesti svalů a kloubů nebo povzbuzením kardiovaskulárního systému.
- IR-C – dlouhé vlny o délce 3–8 µm. Ohřívají pouze kůži, mají minimální vliv na zdraví, jedná se jen o prohřívání (Zdroj: Amymyersmd.com). Skvěle fungují pro uvolnění a díky pocení i zlepšení stavu kůže.
Materiál kabiny
K výrobě saun se využívají nejčastěji tyto druhy dřev:
- Hemlock – jedná se o dřevo z kanadského jedlovce, které je bez suků. Neobsahuje pryskyřice, nevydává tedy žádnou vůni. Jeho barva je světle hnědá až narůžovělá, s tenkými proužky.
- Cedr – luxusní dřevo, které obsahuje hojné množství esenciálního oleje, vydává tedy příjemnou vůni. Je velice odolné vůči vlhkosti, proto se hodí ke stavbě sauny. Škála barev se zde pohybuje od světle hnědé až po tmavou, neobsahuje žádné suky.
- Skandinávský smrk – má malé suky a světlou barvu. Hustota dřeva je vyšší než u našich smrků díky severskému původu.
- Abachi – výhodou této africké vrby je její nízká tepelná vodivost. Díky tomu při styku s kůží nepálí. Toto světlé dřevo se využívá díky těmto vlastnostem k výrobě těch částí, se kterými přijde tělo do styku, tedy lavice, opěrky a podlahové rošty.
- Osika – toto dřevo je trvanlivé, bezsukové a má jemnou kresbu. Navíc dobře absorbuje vlhkost.
Samotná kabina je tvořena sendvičovou stěnou s izolací. Zvenku i zevnitř je obložena dřevem. Nejenže se tím vytváří přírodní vzhled, ale zároveň je povrch sauny na dotek příjemný. Podle druhu zvoleného dřeva se může uvolňovat také uvolňující aroma pryskyřice. Dveře jsou zpravidla ze skla či skla s povrchovou úpravou (kalené, kouřové). Výjimkou nejsou ani částečně prosklené stěny kabiny.
Příkon a spotřeba
Příkon je u tohoto druhu přístrojů klíčový pro rychlost nahřívání a celkový výkon sauny. Jakousi pomyslnou hranicí u kvalitních přístrojů je 1 700 W. Modely se slabším příkonem se budou déle nahřívat a celkově budou méně výkonné. Vysoký příkon by naopak už neměl na výkon takový vliv a projevil by se negativně na spotřebě.
Spotřeba infrasauny není nijak vysoká. V následující tabulce je přehled nákladů na jedno saunování při průměrné ceně 5,8 Kč za 1 kWh. Ceny elektřiny v současné době (září 2023) ale hodně kolísají, proto berte tuto částku jako orientační. Pro lepší představu uvádíme, že se provoz infrasauny dá srovnat s napařovací žehličkou. Spotřeba infrasauny oproti finské sauně je až pětkrát nižší.
Druh sauny | Průměrná spotřeba (kWh) | Cena za saunování (40 min + 10 min předehřev) |
---|---|---|
Infrasauna pro 1 | 1,3 | 7,5 Kč |
Infrasauna pro 2 | 1,8 | 10,5 Kč |
Infrasauna pro 3 | 2,7 | 16 Kč |
Finská sauna | 9 | 52 Kč |
Rozměry
Rozměry infrasauny se odvíjejí od počtu osob, které si mohou zároveň užívat saunovací proceduru. Na trhu běžně najdete modely pro jednu, dvě a tři osoby. Objevují se i takové, které pojmou až 5 a více osob. Nejmenší infrasauna bude mít kolem jednoho metru do šířky a hloubky. Sauny pro více osob jsou samozřejmě úměrně větší. Výška se pohybuje zhruba od 190 cm.
Na trhu najdete klasický obdélníkový tvar, ale také rohové modely, které mohou šetřit místo. Pokud máte atypický prostor či požadavky, specializované firmy vám postaví saunu na míru.
Umístění
Díky jednoduché konstrukci je možné infrasaunu umístit kamkoli, kde to prostor dovolí. Nepotřebuje žádné zvláštní podmínky. Stačí pouze volné místo a zásuvka, do které se přístroj zapojí. Sauna totiž nevydává žádné teplo ani vlhkost do okolí a chlazení je zajištěno cirkulací okolního vzduchu. Důležité je proto nechat aspoň 50 centimetrů odstup od stropu a trochu volného místa i okolo stěn.
Přesto je dobré se u prodejce předem optat, jestli je vybrané umístění vhodné. Některé návody totiž nedoporučují umístění v blízkosti zdroje vody. Vždy dbejte pokynů výrobce a návodu. Saunu byste měli umisťovat pouze ve vnitřních prostorách, pokud nemáte model určený ven.
Důležité je také umístění v blízkosti elektrické zásuvky. Ideální je zapojit saunu do přepěťové ochrany s 16A jištěním, kterou někteří výrobci uvádí u konkrétních modelů jako nutnost. Ochráníte tak saunu před poškozením při kolísání proudu. Některé sauny navíc zůstávají v pohotovostním režimu, takže i vypnuté odebírají elektřinu. Díky přepěťové ochraně tomu zabráníte.
Montáž
Montáž infrasauny není obvykle nic složitého, ale většinou musíte počítat s více času než uvádí prodejce. Menší model sice složíte i za obvykle uváděných 45 minut. K tomu ale musíte připočítat vybalování a úklid obalů, kdy je sauna i v několika velkých krabicích s ochrannou výplní. Někdy díly nesedí úplně přesně nebo je potřeba obrousit některé hrany, abyste si nezadřeli třísky.
Infrasaunu byste měli sestavovat aspoň ve dvou lidech, z toho jeden by měl být silnější, aby zvládl zvedat jednotlivé desky. Hlavně skleněné části jsou hodně těžké. Někteří prodejci nabízí sestavení infrasauny jejich technikem zdarma, musíte mu ale být k ruce a pomoci s vynesením sauny do patra. U dražších, montovaných infrasaun trvá sestavení i několik dní. U infrasauny na míru zajistí její montáž výrobce.
Sestavení urychlíte nastudováním návodu, nejlepší je najít si videonávod k vašemu typu sauny. Pomůže vám i příprava místnosti, kde si necháte dostatek prostoru, protože jednotlivé díly budete muset různě natáčet a přenášet.
Výbava a příslušenství
K nejdůležitějším prvkům patří ovládání, ale při výběru sauny je dobré zohlednit i její pohodlí a možnosti zábavy, protože v ní najednou strávíte až 45 minut.
Ovládání
Ovládání ovlivňuje pohodlí při nastavování parametrů v sauně. Existují tyto typy:
- Vnitřní – toto ovládání vám umožňuje upravovat teplotu nebo audio přímo z kabiny. Doporučujeme je proto jako nejpohodlnější možnost. Všímejte si ale umístění ovládacího panelu, abyste na něj bez problémů dosáhli a nemuseli pořád vstávat.
- Vnější – s tímto typem si do sauny nenanosíte nečistoty, ale při saunování musíte kvůli jakékoli změně vyjít ven. Přitom dojde k nežádoucímu ochlazení. Používá se hlavně u levnějších a starších modelů.
- Kombinované – některé sauny mají vnitřní i vnější ovládání, čímž získáte jen výhody obou typů.
- Vzdálené – lepší modely infrasaun je možné propojit přes mobilní aplikaci. Saunu tak můžete nechat nahřívat vzdáleně a při příchodu ji máte okamžitě připravenou k použití. Tyto sauny mají i ovládací panel. Výjimečně je dostupné i dálkové ovládání.
Pohodlí v infrasauně
Aby bylo saunování co nejpohodlnější, je dobré zkontrolovat přítomnost následujících prvků. Mezi nejdůležitější patří podlahové topidlo a odvětrávání:
- Odvětrávání – cirkulaci vzduchu zajišťuje buď větrák nebo odvětrávací okénko, kde přístup chladnějšího vzduchu.
- Podlahové topidlo – zajistí dokonalé vytápění podlahy, bez něj budete zespodu výrazně pociťovat chlad. Jde vždy o karbonové topidlo, které je uživatelsky příjemné. Najdete jej u většiny saun na trhu. Pokud chybí, můžete dokoupit přídavné.
- Zádové opěrky – pro zajištění pohodlí při saunování. Nebývají ale součástí základní výbavy, většinou si je musíte dokoupit. Jako opěrky ale v saunách často slouží kryty topidel.
- Ionizátor – funguje ve dvou režimech. V prvním zlepšuje kvalitu vzduchu uvnitř sauny, usnadňuje dýchání uvnitř malé kabiny. V druhém dezinfikuje saunu pomocí ozonu. Můžete do něj přidat vonné náplně, které vydrží asi 3 měsíce.
- Světelná terapie – prostřednictvím LED diod se dá v některých saunách měnit barva osvětlení. Můžete ji tak měnit podle svého přání a vybrat si takovou, na kterou máte zrovna náladu.
- Solná stěna – luxusní doplněk v podobě panelu ze solných cihel, který je obvykle podsvícený, působí jako přírodní ionizátor. Kromě čištění vzduchu má příznivý vliv na kůži a podporu imunity.
Zábava v infrasauně
Doplňkovým vybavením může být lampička na čtení, polička, na kterou si můžete položit nápoj či knihu, nebo věšák na ručníky a župan. Hodí se i držáky na pití a misku s vonnými esencemi. Pomyslnou třešničkou na dortu je audio systém, který umožňuje přehrávat hudbu v prostoru kabiny. Můžete si tak během saunování pouštět relaxační hudbu, rádio, oblíbenou audioknihu či podcast.
Dejte však pozor na typ audiosystému. Některé modely umožňují pouze propojení zařízení, jako je telefon či MP3 přehrávač, jiné mají zabudované rádio či čtečku SD karet. K uživatelsky nejoblíbenějším patří možnost propojení s Bluetooth, protože můžete vše přehrát rovnou z mobilu nebo na audio sauny připojit počítač a přes prosklené dveře sledovat film.
Oblíbené značky
Infrasauny najdete nejčastěji v sortimentu firem, které se věnují domácímu wellness vybavení a bazénům. Populární jsou například infrasauny od značek Marimex, Mountfield nebo Belatrix. Existují také firmy, které staví infrasauny na míru.
Marimex
Česká firma Marimex se specializuje kromě infrasaun také na bazény, mobilní vířivky, trampolíny, zahradní doplňky a další sortiment. V jejich sortimentu najdete saunovací kabiny pro 1–4 osoby. Mezi použitými zářiči jasně dominují karbonové, narazíte ale i na světelné keramické a další typy topidel. Výbava jednotlivých modelů se liší tak, aby si vybrali různě nároční zákazníci.
Mountfield
Oblíbené jsou také infrasauny značky řetězce se zahradním vybavením Mountfield. V nabídce, která čítá spíše menší množství modelů, najdete sauny pro 1–4 osoby. Pořídit si můžete i rohovou kabinu, kterých není na trhu příliš mnoho. Mezi ty nejoblíbenější patří infrasauna Zora s 8 karbonovými topidly.
Belatrix
Česká firma Belatrix se zaměřuje na prodej infrasaun, které využívají karbonové a full spektrální zářiče a jejich různé kombinace. Kromě cenově dostupných variant, které jsou mezi zákazníky velmi oblíbené, nabízí i prémiové modely z cedrového dřeva nebo doplněné o dálkové ovládání a solné stěny. Má jednu z největších nabídek modelů infrasaun, které jsou pro 1–5 osob. Firma Belatrix prodává i vířivky, skákací hrady nebo paddleboardy.
Ceny
Infrasauna rozhodně nepatří k nejlevnějším spotřebičům do domácnosti. Nejlevnější modely pořídíte pod dvacet tisíc, pokud chcete trochu lepší variantu, počítejte s investicí v řádech desítek tisíc korun.
Cena do 30 000 Kč
Uspokojivou infrasaunu seženete už pod 30 000 Kč. V nejnižší cenové kategorii najdete sauny s keramickými i karbonovými topidly, většinou jde o modely pro 1–2 osoby. Nejlevnější modely mají příkon 1 100–1 400 W, sauny blížící se pomyslné hranici 30 000 Kč už často dosahují příkonu přes 1 900 W.
U modelů blíže ceně 30 000 Kč najdete i podlahové topidlo, výjimečně můžete narazit i na ionizátor a další doplňky. Pestrá výbava ale obecně nepatří mezi silné stránky těchto infrasaun.
Cena od 30 000 do 40 000 Kč
V této cenové kategorii si pravděpodobně vybere největší množství uživatelů. Najdete zde sauny pro 2–3 osoby, jejichž příkon se většinou pohybuje okolo 2 000 W. Podlahové topení je takřka samozřejmostí, velmi obvyklý je také ionizátor, ozonátor a další vybavení, například audio systém. Často je součástí sauny také LED světelná terapie.
Cena nad 40 000 Kč
Pokud se rozhodnete do domácího saunování investovat více než 40 000 Kč, lze vybírat například i z modelů pro 4 osoby (nebo i více), které může využít celá rodina. Funkce zmíněné v předchozích cenových kategoriích jsou v podstatě samozřejmostí, sauna nabídne i vychytávky navíc, jako je třeba čtecí lampa nebo polička na nápoje. V nabídce také bývají různé designové varianty, jako je například sauna se stěnami z tónovaného kouřového skla.
Další typy saun
Sauny mají kořeny ve Finsku, zemi tisíce jezer. Odsud také pochází název tradiční suché sauny – finská. V tomto severském státě náležela každé vesnici sauna, ve které se její obyvatelé scházeli nejen za účelem relaxace, ale také společenské konverzace. Dnes se saunování rozšířilo do mnoha koutů světa zejména kvůli relaxačním a zdravotním účinkům této procedury.
Vyvinuly se také další druhy saun, které se od té tradiční v mnoha ohledech liší. Ty si nyní krátce představíme, abyste si sami mohli udělat představu, v čem se tyto sauny liší a jaké jsou právě pro vás nejlepší.
Finská sauna
Jedná se o tradiční suchou saunu. Tento typ je založený na vysoké teplotě vzduchu, která se pohybuje i okolo 100 °C. Vzdušná vlhkost je zde však minimální, pohybuje se kolem 5 %. Vyšší vlhkost by byla při takovýchto teplotách zdraví nebezpečná, protože by způsobovala závažné popáleniny. Proto do této sauny nikdy nevstupujte mokří.
Vlhká sauna
Jedná se o opak suché sauny. Teplota je zde nižší, nepřesahuje 70 °C, a vlhkost naopak vyšší, až 80 %. Dělí se dále na několik druhů. Znát můžete např. římskou, ruskou či tureckou saunu, případně parní lázně.
Parní sauna
Parní sauna je specifický druh vlhké sauny, ve které je nejvyšší vlhkost, ale nejnižší teplota. Ta se pohybuje kolem 40 °C. Často tento typ můžete najít ve vodních světech či wellness centrech pod lidovým názvem „pára“.
Biosauna
Nejnovějším typem sauny je tzv. biosauna, která kombinuje výhody suché a parní sauny (Ze zdroje: Relaxeo.cz). Teploty nejsou tak vysoké, pohybují se mezi 60–70 °C, přičemž vlhkost vzduchu je v intervalu 30–60 %. Tyto podmínky mohou vyhovovat těm, kdo špatně snáší vysoké teploty v tradiční suché sauně a vlhkost v té parní.
Je vhodná i pro kardiaky, děti či osoby, které se saunováním teprve začínají. Často se v tomto typu saun používají aromatické a éterické oleje, které přispívají k relaxaci a uvolnění, napomáhají také dýchacím cestám.
Jak se saunovat v infrasauně
Stejně jako klasické saunování, i procedura v infrasauně se pojí s několika pravidly, které je dobré dodržovat. Ty vám nyní představíme. Po sestavení přístroje tak budete moci rovnou využít jeho funkce.
Nastavení teploty
V infrasauně není nutné dodržovat nejvyšší možnou teplotu, protože nejde o ohřátí vzduchu, ale přímé zahřívání těla. Záleží na vašich zkušenostech a očekáváních. Pro začátečníky, malé děti a při krátkém pobytu jsou vhodné teploty do 37 °C. Pro nejúčinnější detoxikaci jsou ideální střední teploty do 45 °C, kdy se nejlépe vyplavují toxiny. Pokud se chcete co nejvíc potit a přiblížit se zážitku z finské sauny, nastavte si maximální teplotu (bývá 60–65 °C).
Před vstupem do sauny
Proces saunování nastává ještě před vstupem do infrasauny. Saunu nastavte na požadovanou teplotu, protáhněte se, dejte si sklenici čisté vody a sprchu. Po sprše se utřete do sucha a připravte si několik osušek, které budete používat na sezení a utírání potu. Pokud se do ručníku obalíte, podpoříte tím také další pocení.
Odborníci na saunování dále doporučují vzít si do sauny hrubší ručník nebo žínku a tou si otírat potící se obličej pro odstranění odumřelých kožních buněk – díky tomu pleť jakoby omládne a bude hladší. Nachystejte si s sebou i vodu, pít byste měli také během saunování.
Vstup do infrasauny
Pocení v infrasauně nastává až po několika minutách, takže do sauny klidně běžte, ještě než je zcela vyhřátá. Během saunování si můžete upravit teplotu podle pohodlí, rychlý pokles teploty zajistíte pootevřením dvířek nebo střešní ventilací. Při saunování si klidně lehněte, mějte ale na mysli, že topidla bývají umístěna tak, aby nejlépe účinkovala v sedě, proto není poloha vleže ideální. Vhodná doba pro pobyt v infrasauně je zhruba 30–40 minut.
Kdy ze sauny odejít
Při saunování byste se měli řídit tím, jak se cítíte, a neprotahovat dobu saunování na sílu. Pokud se objeví jakékoli pocity nepohodlí, jděte raději ven. Ihned musíte ze sauny odejít při objevení jednoho nebo více příznaků: když se vám bude špatně dýchat, pokud se objeví bušení srdce, pocity na omdlení, závrať nebo motání hlavy. Pokud je vám hodně špatně nebo se po odpočinku stav nezlepší, vyhledejte lékaře.
Po saunování
Po dokončení saunování otevřete dveře a ještě chvíli relaxujte a postupně se ochlazujte vzduchem. Po ukončení pocení si můžete dát vlažnou sprchu a opláchnout pot z těla. Odborníci na kosmetiku nedoporučují používat sprchové gely nebo šampóny ihned po saunování, protože máte otevřené póry a ty by se mohly zanést. Ihned po saunování doplňte tekutiny ztracené během pocení, nejlepší je větší sklenice čisté vody nebo minerálky.
Proč se neochlazovat
Se saunováním v tradičních saunách je spojené prudké ochlazování pro podporu imunity. To je ale u infrasauny nežádoucí. Tělo se nahřívá hlouběji a prudkým zchlazením ve studené sprše by došlo k uzavření pórů a nadbytečné teplo by nemohlo unikat ven. To se pak může projevit až úpalem.
Kdy a jak často používat infrasaunu
Nejlepší doba pro saunování je ráno – proces vás nabije energií pro celý den. Saunovat se můžete také večer po práci, je to skvělý lék na únavu a vyčerpání. V začátcích by mezi pobyty v sauně měl být odstup aspoň 24 hodin, to platí i pro citlivější osoby. Ideální je používat infrasaunu třikrát týdně. Jakmile si na saunu zvyknete, můžete do ní i každý den, maximálně dvakrát denně. Musíte být ale ve výborné kondici.
Vliv infrasauny na zdraví
Pozitivní účinky infrazáření se využívají ve zdravotnictví, při rehabilitacích a také například v inkubátorech. Má blahodárné účinky na kardiovaskulární systém, ztuhlé klouby, záda a končetiny. Zvýšená teplota také vede k zastavení šíření virů a bakterií či jejich úplnému zničení. Pomáhá také prokrvovat tělo a kůži. Ta je pak pevnější, lesklejší a celkově zdravější; pomáhá i na celulitidu, akné a ekzémy, čistí také ucpané póry.
Pravidelné infrazáření zvyšuje obranyschopnost, zlepšuje krevní oběh, činnost srdce a ovlivňuje pozitivně hladinu kyseliny mléčné ve svalech. Během saunování navíc dochází k vyplavování endorfinů, hormonů štěstí. Pocítíte úlevu, uvolnění a pocit klidu a štěstí. Pomáhá také detoxikovat organismus. Při nízkých teplotách je vhodná na předehřátí těla před cvičením.
Pro koho není infrasauna vhodná
I když má infrasauna stejně jako ta klasická pozitivní vliv na zdraví, nemusí tomu tak být u každého. Existují skupiny lidí, pro které je zahřívání nevhodné nebo dokonce nebezpečné. Níže uvádíme nejčastější případy, kdy pobyt v infrasauně není vhodný, nejde ale o kompletní výčet. Saunování není vhodné pro:
- Osoby s akutním onemocněním
- Kardiaky
- Osoby s kardiostimulátorem či inzulinovou pumpou
- Osoby s vážnější formou diabetu
- Těhotné ženy
- Pacienty s poruchami ledvin
- Osoby s problémy s vnímáním tepla
- Při zhoršeném odtoku lymfy
- Osoby se zhoubnými nádory
- Osoby se závažnějším onemocněním jater
- Při chronické žilní dysfunkci
- Při užívání léků ovlivňujících vnímání tepla
- Pod vlivem alkoholu nebo drog
- Osoby se silikonovými implantáty, problematické mohou být i kovové implantáty
Pokud trpíte nějakým onemocněním, doporučujeme se před návštěvou či zakoupením infrasauny poradit s lékařem.
Vliv infrasauny na hubnutí
Lidé se snaží hubnout mnoha metodami – někteří upravují svůj jídelníček, drží nekonečné diety, další tráví hodiny v posilovně cvičením. Málo kdo však vyzkouší saunu, která má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Mezi ty patří i odbourávání tuků.
Proč se v sauně hubne
Pravidelné saunování vede k regeneraci těla, jeho vyčištění, posílíte si tak obranyschopnost, docílíte psychického uvolnění a hlavně – zahřejte metabolismus. Všechny tyto faktory vedou ke zdravému spalování tuků.
Samozřejmě nečekejte, že samotný pobyt v sauně způsobí úbytek tuků. Nejlepší je zkombinovat saunování např. s plaváním, které má také velmi příznivé účinky, a to hlavně na pohybový aparát.
Mohu dát infrasauny ven do pergoly? Děkuji