Jak vybrat infrasaunu
Infrasauny jsou dnes stále populárnější, a to zejména kvůli pozitivním účinkům na lidské tělo i psychiku. V následujícím článku vás podrobně provedeme výběrem tohoto přístroje. Představíme vám parametry, na které při výběru jistě narazíte, a vysvětlíme, na co se zaměřit a proč.
Jak vybrat infrasaunu stručně:
- Kapacita – Vyberte si kabinu podle počtu lidí, kteří ji budou zároveň používat. Vybírat můžete mezi modely pro jednu, dvě, tři, ale i pět a více osob.
- Topidla – V saunách se používají čtyři různé druhy topidel – keramická, karbonová, světelná keramická a full spektrální. Ve zvláštní kapitole si o nich přečtěte víc.
- Materiál kabiny – Každé dřevo má specifické vlastnosti. Nejčastější je Hemlock, tedy kanadský jedlovec.
- Umístění – Zvažte, kam saunu umístíte. Tomu přizpůsobte velikost a tvar infrasauny.
- Zkušenosti – Dejte na doporučení známých nebo vyhledejte na internetu odborné recenze.
Typy saun
Sauny mají kořeny ve Finsku, zemi tisíce jezer. Odsud také pochází název tradiční suché sauny – finská. V tomto severském státě náležela každé vesnici sauna, ve které se její obyvatelé scházeli za účelem relaxace, ale také společenské konverzace. Dnes se saunování rozšířilo do mnoha koutů světa zejména kvůli relaxačním a zdravotním účinkům této procedury.
Vyvinuly se také další druhy saun, které se od té tradiční v mnoha ohledech liší. Ty si nyní krátce představíme, abyste si sami mohli udělat představu, v čem se tyto sauny liší a jaké jsou právě pro vás nejlepší.
Finská sauna
Jedná se o tradiční suchou saunu. Tento typ je založený na vysoké teplotě vzduchu, která se pohybuje i okolo 100 °C. Vlhkost je však minimální, pohybuje se kolem 5 %. Vyšší vlhkost by byla při takovýchto teplotách zdraví nebezpečná, protože by způsobovala závažné popáleniny. Proto do této sauny nikdy nevstupujte mokří.
Vlhká sauna
Jedná se o opak suché sauny. Teplota je zde nižší, nepřesahuje 70 °C, a vlhkost naopak vyšší, až 80 %. Dělí se dále na několik druhů. Znát můžete například římskou či tureckou saunu nebo parní lázně.
Parní sauna
Parní sauna je specifický druh vlhké sauny, ve které je nejvyšší vlhkost, ale nejnižší teplota. Ta se pohybuje kolem 40 °C. Často tento typ můžete najít ve vodních světech či wellness centrech pod lidovým názvem „pára“.
Bio sauna
Nejnovějším typem sauny je tzv. biosauna, která kombinuje výhody suché a parní sauny (Ze zdroje: Relaxeo.cz). Teploty nejsou tak vysoké, pohybují se mezi 60 a 70 °C, přičemž vlhkost vzduchu je v intervalu mezi 30 a 60 %. Tyto podmínky mohou vyhovovat těm, kdo špatně snáší vysoké teploty v tradiční suché sauně a vlhkost v té parní.
Je vhodná i pro kardiaky, děti či začínající saunaře. Často se v tomto typu saun používají aromatické a éterické oleje, které přispívají k relaxaci a uvolnění, napomáhají také dýchacím cestám.
Infra sauna
Infrasauna je zvláštní typ sauny, který využívá infračervené zářiče, jejichž záření dokáže proniknout až 4 centimetry pod kůži a prohřát tak celé tělo. Na rozdíl od ostatních typů saun neohřívá vzduch, ale působí přímo na tkáně. Je tedy vhodná i do bytu, protože nevznikají žádné negativní vedlejší projevy. Infračervené záření je velice podobné tomu slunečnímu, nemá však negativní vliv na kůži, na její barvu ani strukturu.
Topidla
Srdcem infrasauny jsou infrazářiče, které produkují teplo. Na trhu se setkáte s několika druhy, které mají mírně odlišné vlastnosti a také pořizovací cenu.
Keramická topidla
Ohřívají se na vysokou teplotu 250 až 300 stupňů Celsia. Jsou proto krytá ochrannou mříží. Výhodou je jejich rychlé nahřívání a dlouhá životnost až 60 let při saunování 3krát týdně po 45 minutách. Zaujmout může také nízká pořizovací cena. Nevýhodou je vyšší spotřeba (Ze zdroje: Jak vybrat infrasaunu, Spotrebitelov.cz).
Karbonová topidla
Tyto zářiče mají povrchovou teplotu mezi 70 a 170 stupni Celsia. Nahřívání trvá déle než u keramických, ale mají nižší spotřebu. Jsou také efektivnější a lépe rozdělují záření po celé infrasauně. Proti keramickým jsou však dražší, jejich výroba je totiž složitější. Tento typ zářičů má dlouhou životnost až 90 let.
Světelná keramická topidla
Jejich povrchová teplota je ještě vyšší než u klasických keramických zářičů, pohybuje se mezi 300 a 500 stupni Celsia. Kromě tepla vyzařují také světlo, díky kterému mají ještě lepší zdravotní účinky. Výhodou je také rychlé nahřívání, takže nemusíte dlouho čekat, než se kabina připraví. Životnost těchto zářičů je asi 60 let.
Full spektrální topidla
Nejmodernější typ zářičů s téměř neomezenou životností. Jsou nahřáté okamžitě, nemusíte tedy čekat určitou dobu před zahájením saunování. Jako jediné vydávají také krátkovlnné záření, které proniká nejhlouběji pod kůži, a má tak nejlepší zdravotní účinky. Tyto zářiče jsou nejúčinnější a nejúspornější. Fullspektrální infrasauny jsou nejdražší z uvedených variant.
Vlnová délka
Kromě samotného materiálu je nutné věnovat pozornost také vlnové délce, která se měří v mikronech.
- IR-A – Krátké vlny o délce 0,07 až 1,4 mikronu. Dokáží proniknout až do podkoží, mají tak největší pozitivní vliv na zdraví.
- IR-B – Střední vlny o délce 1,4 až 3 mikrony. Neproniká také hluboko jako typ A, má ale léčebné účinky.
- IR-C – Dlouhé vlny s délkou nad 3 mikrony. Ohřívá pouze kůži, má minimální vliv na zdraví, jedná se jen o prohřívání.
(Zdroj: Wikipedia)
Materiál kabiny
Samotná kabina je tvořena sendvičovou stěnou s izolací. Zvenku i zevnitř je obložena dřevem. Vytváří tak přírodní vzhled a zároveň je příjemná na dotek při sezení v sauně. Podle druhu zvoleného dřeva se může uvolňovat také příjemné aroma pryskyřice. Dveře jsou zpravidla ze skla či skla s povrchovou úpravou – kalené, kouřové. Výjimkou nejsou ani částečně prosklené stěny kabiny.
Na trhu se můžete setkat s několika druhy dřeva, které se používají při výrobě. Záleží na vás, které si vyberete.
- Hemlock – Jedná se o dřevo z kanadského jedlovce, které je bez suků. Neobsahuje pryskyřice, nevydává tedy žádnou vůni. Jeho barva je světle hnědá až narůžovělá, s tenkými proužky.
- Cedr – Luxusní dřevo, které obsahuje velké množství esenciálního oleje, vydává tedy příjemnou vůni. Je velice odolné vůči vlhkosti, je tedy ideální pro stavbu infrasauny. Jeho barva je od světle hnědé až po tmavou, neobsahuje žádné suky.
- Skandinávský smrk – Má malé suky a světlou barvu. Hustota dřeva je vyšší než u našich smrků díky severskému původu.
- Abachi – Výhodou této africké vrby je její nízká tepelná vodivost. Díky tomu při styku s kůží nepálí. Toto světlé dřevo se využívá díky těmto vlastnostem k výrobě těch částí, se kterými přijde tělo do styku, tedy lavice, opěrky a podlahové rošty.
- Osika – Toto dřevo je trvanlivé, bezsukové a má jemnou kresbu. Navíc dobře absorbuje vlhkost.
Příkon a spotřeba
Příkon je u tohoto druhu přístrojů klíčový pro rychlost nahřívání a celkový výkon sauny. Jakousi pomyslnou hranicí u kvalitních přístrojů je 1 700 W. Modely se slabším příkonem se budou déle nahřívat a celkově budou méně výkonné. Vysoký příkon by naopak už neměl na výkon takový vliv a projevil by se negativně na spotřebě.
Spotřeba infrasauny není nijak vysoká. V následující tabulce je přehled nákladů na jedno saunování při průměrné ceně 5,8 Kč za 1 kWh.
Druh sauny |
Průměrná spotřeba (kWh) |
Cena za saunování (40 min + 10 min předehřev) |
Infrasauna pro 1 |
1,3 |
7,5 Kč |
Infrasauna pro 2 |
1,8 |
10,5 Kč |
Infrasauna pro 3 |
2,7 |
16 Kč |
Finská sauna |
9 |
52 Kč |
Výbava a doplňky
Většina infrasaun je vybavena okénkem či odvětráváním, které umožňuje pravidelnou cirkulaci vzduchu v kabině. Důležitým prvkem je ovládání. To se nachází zevnitř, zvenku nebo na obou místech zároveň. Zejména u levnějších modelů se můžete setkat s ovládáním pouze z vnější strany. V průběhu procedury tak nemůžete nijak ovlivňovat podmínky uvnitř. Doporučujeme proto vybírat takové výrobky, které mají ovládací panel i prostoru kabiny a vy si tak můžete pohodlně nastavovat teplotu a další parametry.
Dalším důležitým prvkem je podlahové topení, které je velice příjemné. Najdete jej u většiny saun na trhu.
Pohodlí v infrasauně
Samozřejmostí nejsou zádové opěrky, které ale umožňují pohodlné sezení. Přeci jen budete v sauně trávit nějaký ten čas a chcete jej využít k relaxaci. A k ní ztuhlá záda jistě nepatří. I když ve výbavě většiny kabin opěrky nenajdete, lze je dokoupit zvlášť, a to hned v několika různých provedeních. Jako opěrky ale v saunách často slouží kryty topidel.
Čerstvý a zdravý vzduch zajišťuje u některých modelů ionizátor, který zároveň likviduje nebezpečné látky. Častým vybavením je také světelná terapie. Jedná se o LED diody, které mění barvu podle vašeho přání. Využívají účinků barev na lidskou psychiku. Podle potřeby můžete zvolit barvy podporující odpočinek nebo naopak takové, které povzbuzují tělo i mysl.
Zábava v infrasauně
Doplňkovým vybavením může být lampička na čtení, polička, na kterou si můžete položit nápoj či knihu, nebo věšák na ručníky a župan. Pomyslnou třešničkou na dortu je audio systém, který umožňuje přehrávat hudbu v prostoru kabiny. Můžete si tak během saunování pouštět relaxační hudbu, oblíbenou audioknihu či podcast.
Dejte však pozor na typ audiosystému. Některé modely umožňují pouze propojení zařízení, jako je telefon či mp3 přehrávač, jiné mají zabudované rádio či čtečku SD karet.
Rozměry
Rozměry infrasauny se odvíjejí od počtu osob, které si mohou zároveň užívat saunovací proceduru. Na trhu najdete modely pro jednu, dvě a tři osoby. Objevují se i takové, které pojmou až 5 a více osob. Nejmenší infrasauna bude mít kolem jednoho metru do šířky a hloubky. Sauny pro více osob jsou samozřejmě úměrně větší. Výška se pohybuje zhruba od 190 centimetrů.
Na trhu najdete klasický obdélníkový tvar, ale také rohové modely, které mohou šetřit místo. Pokud máte atypický prostor či požadavky, specializované firmy vám postaví saunu na míru.
Umístění
Díky jednoduché konstrukci je možné infrasaunu umístit kamkoli, kde to prostor dovolí. Nepotřebuje žádné zvláštní podmínky. Stačí pouze volné místo a zásuvka, do které se přístroj zapojí, protože sauna nevydává žádné teplo ani vlhkost a chlazení je zajištěno cirkulací okolního vzduchu.
Přesto je dobré se u prodejce předem optat, jestli je vybrané umístění vhodné. Některé návody totiž nedoporučují umístění v blízkosti zdroje vody. Vždy dbejte pokynů výrobce a návodu. Saunu byste měli umisťovat pouze ve vnitřních prostorách, je tedy ideální i do bytu. Neměla by být určitě v místě, kde mrzne nebo kde by byla vystavena povětrnostním vlivům.
Montáž
Montáž je velice jednoduchá, jedná se v podstatě o skládačku z předem připravených panelů. Přesto je vhodné, aby ji sestavovali dva lidé, z toho jeden by měl být silnější, aby zvládl zvedat jednotlivé desky. Celá montáž by měla zabrat asi 45 minut včetně propojování kabelů. Poté je sauna připravena k použití.
Nejoblíbenější značky infrasaun
Infrasauny najdete nejčastěji v sortimentu firem, které se věnují domácímu wellness vybavení a bazénům. Mezi ty nejznámější patří Marimex, Belatrix, Hanscraft a další. Existují také firmy, které staví infrasuny na míru.
Infrasauny Marimex
Česká fimra Marimex se specializuje kromě infrasaun také na bazény, mobilní vířivky, trampolíny, zahradní doplňky a další sortiment. V jejich sortimentu najdete kabiny pro jednu až čtyři osoby. Mezi použitými zářiči jasně dominují karbonové, narazíte ale i na redlight a další typy topidel. Výbava jednotlivých modelů se liší tak, aby si vybrali různě nároční zákazníci.
Infrasauny Mountfield
Oblíbené jsou také Infrasauny značky řetězce se zahradním vybavením Mountfield. V nabídce, která čítá spíše menší množství modelů, najdete sauny pro jednu až čtyři osoby. Pořídit si můžete i rohovou kabinu, kterých je na trhu pomálu. Mezi ty nejoblíbenější patří infrasauna Zora s osmi karbonovými topidly.
Cena
Infrasauna rozhodně nepatří k nejlevnějším spotřebičům do domácnosti. Nejlevnější modely pořídíte pod dvacet tisíc, pokud chcete trochu lepší variantu, počítejte s investicí několika desítek tisíc. Proto vám v následující kapitole nabízíme porovnání infrasaun podle jejich pořizovacích cen.
Cena do 30 000 Kč
Uspokojivou infrasaunu seženete už pod 30 000 Kč. V nejnižší cenové kategorii najdete sauny s keramickými i karbonovými topidly, většinou jde o modely pro jednu až dvě osoby. Levnější modely mají příkon od 1 100 W do 1 400 W, modely u vyšší cenové hranice už často dosahují příkonu přes 1 900 W.
U modelů blíže ceně 30 000 Kč najdete i podlahové topidlo, výjimečně můžete narazit i na ionizátor a další doplňky. Obecně ale nebývá pestrá výbava silnou doménou těchto infrasaun.
Cena od 30 000 Kč do 40 000 Kč
V této cenové kategorii si pravděpodobně vybere největší množství uživatelů. Najdeme zde sauny pro dvě až tři osoby, jejichž příkon se většinou pohybuje okolo 2 000 W. Podlahové topení je takřka samozřejmostí, velmi obvyklý je také ionizátor, ozonátor a další vybavení, například audio systém. Často je součástí sauny také LED světelná terapie.
Cena nad 40 000 Kč
Pokud se rozhodnete do domácího saunování investovat více než čtyřicet tisíc, můžete vybírat například i z modelů pro čtyři osoby, které může využít celá rodina. Funkce zmíněné v předchozích cenových kategoriích jsou v podstatě samozřejmostí, sauna nabídne i vychytávky navíc, jako je třeba čtecí lampa nebo polička na nápoje. V nabídce také bývají různé designové varianty, jako je například sauna se stěnami z tónovaného kouřového skla.
Jak se saunovat v infrasauně
Stejně jako klasické saunování, i procedura v infra kabině se pojí s několika pravidly, které je dobré dodržovat. Ty vám nyní představíme. Po sestavení přístroje tak budete moci rovnou využít jeho funkce.
Před vstupem do sauny
Proces saunování nastává ještě před vstupem do infrasauny. Saunu nastavte na nejvyšší teplotu, protáhněte se, dejte si sklenici čisté vody a sprchu. Po sprše se utřete do sucha a připravte si několik osušek, které budete používat na sezení a utírání potu. Pokud se do ručníku obalíte, podpoříte tím také další pocení.
Odborníci na saunování dále doporučují vzít si do sauny hrubší ručník nebo žínku a tou si otírat potící se obličej pro odstranění odumřelých kožních buněk – díky tomu pleť jakoby omládne a bude hladší.
Vstup do infrasauny
Pocení v infrasauně nastává až po několika minutách, takže do sauny klidně běžte, ještě než je zcela vyhřátá. Během saunování si můžete upravit teplotu podle pohodlí, doporučuje se však dodržet tu nejvyšší možnou a vzduch regulovat pootevřením dvířek nebo střešní ventilací.
Při saunování si klidně lehněte, mějte ale na mysli, že topidla bývají umístěna tak, aby nejlépe účinkovala v sedě, proto není poloha vleže ideální. Vhodná doba pro pobyt v infrasauně je zhruba 30-40 minut.
Po saunování
Po dokončení saunování otevřete dveře a ještě chvíli relaxujte a postupně se ochlazujte vzduchem. Poté si můžete dát vlažnou sprchu a opláchněte pot z těla. Odborníci na kosmetiku nedoporučují používat sprchové gely nebo šampóny ihned po saunování, protože máte otevřené póry a ty by se mohly zanést. Ihned po saunování doplňte tekutiny ztracené během pocení, nejlepší je větší sklenice čisté vody.
Kdy používat infrasaunu
Nejlepší doba pro saunování je ráno – proces vás nabije energií pro celý den. Saunovat se můžete také večer po práci, je to skvělý lék na únavu a vyčerpání.
Vliv infrasauny na zdraví
Pozitivní účinky infrazáření se využívají ve zdravotnictví, rehabilitacích a také například v inkubátorech. Má blahodárné účinky na kardiovaskulární systém, ztuhlé klouby, záda a končetiny. Zvýšená teplota také vede k zastavení šíření virů a bakterií či jejich úplnému zničení. Pomáhá také prokrvovat tělo a kůži. Ta je pak pevnější, lesklejší a celkově zdravější; pomáhá i na celulitidu, akné a ekzémy, čistí také ucpané póry.
Pravidelné infrazáření zvyšuje obranyschopnost, zlepšuje krevní oběh, činnost srdce a ovlivňuje pozitivně hladinu kyseliny mléčné ve svalech. Během saunování navíc dochází k vyplavování endorfinů, hormonů štěstí. Pocítíte úlevu, uvolnění a pocit klidu a štěstí. Pomáhá také detoxikovat organismus. Při nízkých teplotách je vhodná na předehřátí těla před cvičením.
Pro koho není infrasauna vhodná
I když má infrasauna stejně jako ta klasická pozitivní vliv na zdraví, nemusí tomu tak být u každého. Existují skupiny lidí, pro které je zahřívání nevhodné, nebo dokonce nebezpečné. Prvním případem, kdy byste měli saunování určitě vynechat, je akutní onemocnění.
Infrasaunu by měli vynechat také kardiaci, lidé s kardiostimulátorem či inzulinovou pumpou, ženy v těhotenství nebo při akutních gynekologických potížích.
Saunu není vhodné navštěvovat při poruchách funkce ledvin, vnímání tepla nebo pokud máte poruchu proudění lymfy. Pokud trpíte nějakým onemocněním, doporučujeme se před návštěvou či zakoupením infrasauny poradili se svým lékařem.
Vliv infrasauny na hubnutí
Lidé se snaží hubnout mnoha metodami – někteří upravují svůj jídelníček, drží nekonečné diety, další tráví hodiny v posilovně cvičením. Málo kdo však vyzkouší saunu, která má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Mezi ty patří i odbourávání tuků.
Proč se v sauně hubne?
Pravidelné saunování vede k regeneraci těla, jeho vyčištění, posílíte si tak obranyschopnost, docílíte psychického uvolnění a hlavně – zahřejte metabolismus. Všechny tyto faktory vedou ke zdravému spalování tuků.
Samozřejmě nečekejte, že samotný pobyt v sauně způsobí úbytek tuků. Nejlepší je zkombinovat saunování například s plaváním, které má také velmi příznivé účinky, a to hlavně na pohybový aparát.
Mohu dát infrasauny ven do pergoly? Děkuji