Menu

Porovnávací test nejlepších
elektrických krbových kamen

Aktualizováno:
Červen 2020
Autor:
Daniel Černý

Klarstein Port Blockhouse

Vítěz porovnání

Top produkt z elektrických kamen

Jaké elektrické kamna vybrat dle srovnání

Chcete si užívat teplo domova, ale nemáte prostor pro haldy dřeva? Jednou z dalších variant jsou elektrická krbová kamna, která stačí připojit do zásuvky v klasické elektrické síti nebo ke generátoru. Elektrickým kamnům se speciálně věnuje tato stránka. Doporučujeme na ní nejlepší produkty na trhu a zároveň radíme, na jaké charakteristiky se dívat v případě, že máte na svůj vysněný produkt jiné požadavky.

Prvním a nejdůležitějším parametrem, který musíte při výběru kamen obecně sledovat, je jejich výkon. Elektrická krbová kamna se vyznačují nižším výkonem, než je tomu u kamen na dřevo a brikety. Jsou proto vhodná hlavně pro dekoraci, jako doplňkový zdroj tepla, nebo pro plnohodnotné vytápění jednotlivých místností. Vytápění staveb elektrickým proudem je také ve srovnání s plynem či kamny na dřevo a brikety finančně neefektivní.

Pamatujte, že není vhodně mít kamna s příliš vysokým, ani příliš nízkým výkonem. V případě, že máte silná kamna, rychle místnost přehřejete a musíte vyvětrat. Naopak příliš slabá kamna nejsou schopná dostatečně vytopit místnosti. Elektrická mají pozitivum v tom, že se u většiny modelů dá regulovat výkon a přizpůsobit jej konkrétním potřebám uživatele.

Výhodou je i to, že elektrická kamna vytopí prostor velmi rychle, nezanechávají žádný popel a nepotřebují vývod spalin komínem. Nabízí také věrnou imitaci ohně i se zvukovým efektem, která může suplovat dojem krbu při dlouhých zimních večerech.

V našem výběru vám nabízíme přehled o TOP produktu na trhu elektrických krbových kamen, dále pak vhodném výrobku v poměru cena/výkon i dostupné variantě, která je levná a přesto kvalitní. U všech si můžete přečíst také jejich podrobnou recenzi.

Pokud v jednotlivých parametrech tápete a nevíte, jak s výběrem elektrických kamen začít, přečtěte si návod Jak vybrat elektrická krbová kamna, který vám vše podrobně vysvětlí. V celkové orientaci v problematice všech druhů krbových kamen vám pomůže tento článek.


Nejlepší elektrické krbové kamna dle srovnání

Elektrická krbová kamna

Varianta výběru
Nejlepší krbová kamna
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Elektrická krbová kamna

 • Vysoký výkon
 • Dobrá kvalita
 • Dálkové ovládání
 • Vyšší cena
 • Velké rozměry
 • Pouze lokální vytápění

9 000 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Cena/výkon

Elektrická krbová kamna

 • Srovnatelný výkon s dražšími elektrickými modely
 • Malé rozměry
 • Dobrá cena
 • Vyšší hlučnost
 • Pouze pro lokální vytápění

2 900 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupná varianta

Elektrická krbová kamna

 • Nízká cena
 • Malé rozměry
 • Nízká hmotnost
 • Nízký výkon
 • Pouze pro lokální vytápění
 • Podprůměrné parametry

1 900 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání souhrnných údajů elektrokamen

Recenze Klarstein Port Blockhouse Klarstein Port Blockhouse Recenze Ardes 353 Ardes 353 Recenze Ardes 350 Ardes 350

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Elektrická krbová kamna

Elektrická krbová kamna

Elektrická krbová kamna

Orientační cena

9 000 Kč

2 900 Kč

1 900 Kč

Výrobce

Klarstein

Ardes

Ardes

Výkon (kW/hod)

2

1,95

1,5

Typ paliva

Elektřina

Elektřina

Elektřina

Hmotnost (kg)

34

12,4

8,4

Výška (cm)

125

59

50

Šířka (cm)

60

47

43

Hloubka (cm)

30

32

24

Barva

Černá

Černá

Černá

Vytápěná plocha v nízkoenergetických prostorech se stropem 2,5 metru (m2)

32

31

24

Vytápěná plocha ve starších nezateplených budovách se stropem 2,5 metru (m2)

16

16

12


Jak vybrat elektrická krbová kamna

Posadit se na chalupě na gauč, začíst se do oblíbené knihy a pak se zadívat do žhnoucích uhlíků v krbu. Mnoho lidí touží po takové idylce, ne všichni však mají možnost a prostor skladovat velké množství dřeva či dřevěných briket a volí například variantu elektrických krbových kamen. I ta vám totiž nabídnou věrnou imitaci ohně a zároveň rychle vyhřejí místnost.

Elektrická krbová kamna, které rozebíráme na této stránce, navíc vynikají tím, že nevytváří žádné nečistoty a spaliny a snadno se obsluhují. Jako nevýhoda se dá považovat vyšší cena topení, než v případě kamen na plyn a dřevo, stejně jako nutnost napojení zařízení do elektrické sítě, případně ke generátoru. Vzhledem k nižšímu výkonu se hodí spíše jako doplňkový zdroj tepla do domů, nebo pro vytopení jednotlivých místností.

V následujícím průvodci vám doporučíme, které aspekty a parametry při výběru krbových kamen respektovat. Nejdůležitější z nich je výkon přístroje. Poradíme vám, jak jej správně vypočítat právě pro váš příbytek a nezapomeneme ani na cenové nároky. 

Výkon elektrických kamen

Pokud plánujete pořízení krbových kamen, musíte si ujasnit, jaký prostor s nimi chcete vytápět a za jakým účelem. Rozhodněte se, jestli je chcete využívat jako primární nebo doplňkový zdroj tepla. Dbejte při rozhodování také na to, v jaké klimatické oblasti se cílový objekt nachází.

Zásadní je však velikost prostoru, který potřebujete vytopit a také to, jak je konkrétní budova zateplená. Ve starším domě jsou vyšší tepelné ztráty a na stejný prostor jako v nízkoenergetických domech potřebujete i dvojnásobný výkon.

Jak spočítat potřebný výkon elektrických kamen?

Nejdřív je potřeba vypočítat velikost vytápěného prostoru, což se dělá jednoduše vynásobením výměry užitných ploch výškou stropu.

 • objem vytápěného prostoru = užitná plocha x výška stropu

Pro pravidelné vytápění je vhodné sledovat jmenovitý výkon kamen, který se rovná přibližně šedesáti až sedmdesáti procentům maxima. Ten výrobci uvádí v kilowattech za hodinu. Velmi orientační přístup při počítání potřebného výkonu je takový, že objem prostoru vydělíte dvaceti v případě starší nezateplené budovy a čtyřiceti v případě dobře tepelně izolovaného obydlí.

Nízkoenergetické domy totiž líp drží teplo a na vytopení čtyřiceti metrů krychlových vám stačí výkon jednoho kilowattu za hodinu. Stejný výkon vám ale postačí pouze na dvacet metrů krychlových ve starším domě s vyššími tepelnými ztrátami.

Jestliže má vytápěný prostor dvě stě čtyřicet metrů krychlových, v zateplené novostavbě vám postačí kamna s výkonem šest kilowattů za hodinu (240/40 = 6). V nezatepleném je potřebná hodnota dvanáct kilowattů (240/20 = 12). Stále ale mějte na paměti, že tento výpočet je orientační a vždy je vhodné si na měření tepelných ztrát přizvat odborníka.

Pamatujte, že elektrická kamna obecně nedosahují tak vysokého výkonu jako kamna na dřevo či dřevěné brikety. Jejich provoz při vytápění velkých prostorů je výrazně nákladnější. Hodí se proto hlavně jako doplňkový zdroj tepla.

Volte správný výkon elektrických krbových kamen

Musíte myslet na to, ať vybraná krbová kamna odpovídají potřebě vytápění konkrétního prostoru. Pokud bude výkon příliš silný, rychle dům přetopíte a budete muset větrat a vytápět ulici. Elektrická krbová kamna mají velmi užitečnou funkci regulace výkonu, díky čemuž jste schopní výkon přizpůsobit vašim potřebám. 

Elektřina místo běžných paliv

Elektrická krbová kamna využijí zejména majitelé menších a dobře zateplených domů a bytů. Hodí se také jako doplňkový zdroj tepla pro rychlé vyhřívání jednotlivých místností. Elektrická kamna osloví hlavně snadnou, bezpečnou a čistou obsluhou bez produkovaných spalin. Navíc jejich majitel nemusí přemýšlet nad tím, kde složitě skladovat dřevo či brikety, nebo jak se připojit k plynovým rozvodům. Dražší modely nabízejí věrnou imitaci hořícího ohně, který dokresluje i zvuk praskajících polen.

Při pořízení elektrických kamen je ale důležité myslet na to, že se kvůli nižšímu výkonu nedají dobře použít například ve velkých chalupách a dalších hůř tepelně izolovaných obydlích. Cena topení elektrickým proudem je finančně neefektivní, navíc je samozřejmě potřeba mít přístup k elektrické síti.

Nejčastěji se prodávají krbová kamna na dřevo a dřevěné brikety, která jsou nejvýkonnější. Dalším oblíbeným druhem kamen jsou plynová, ty však mívají stejně jako elektrická nižší výkon. Dalšími možnostmi jsou například kamna na uhlí, biolíh, případně moderní peletová kamna. Výjimka jsou multipalivové modely, které zvládnou více různých druhů topiva.

Náklady na topení

Na orientačním modelovém příkladu se dá snadno vyčíst cenové srovnání mezi hlavními způsoby topení v kamnech. V příkladu počítáme s rodinným domem s výměrou užitných ploch sto dvacet metrů čtverečních s tím, že jej chceme celoročně vytápět na dvaadvacet stupňů.

Znovu pamatujte, že se jedná o orientační příklad a hodně záleží na energetické náročnosti budovy.

Vytápění Dřevo a uhlí Plyn Elektřina
Přibližná cena topení za rok (v korunách, byt 120 m2, teplota 22°C) 8 až 15 tisíc 20 až 25 tisíc 30 až 50 tisíc

Krbová kamna na dřevo a plyn

Dřevo či dřevěné brikety spaluje nejvýraznější část krbových kamen na trhu, u kvalitních modelů se dá počítat s vysokou účinností až osmdesát procent. U těchto typů je žádoucí pro správnou funkci používat suché dřevo. Pokud jej nejste schopní zajistit, můžete si vypomoct dřevěnými briketami, které se vyrábí ze stlačených dřevěných pilin.

Plyn, stejně jako elektřina, je poměrně nákladnější varianta vytápění. Na trhu jsou plynová kamna spíš upozaděná a využívají se hlavně jako vedlejší tepelný zdroj pro jednotlivé místnosti. Nevýhodou je nutnost napojení na přívod plynu nebo plynovou bombu, ale nevytváří se žádný odpad. Některé modely bez vývodu do komína je však nutné používat pouze v dobře větraných místnostech. Na oblíbenosti získávají i venkovní samostatně stojící jednotky plynových kamen. 

Cenové rozpětí elektrických kamen

U všech druhů krbových kamen se dá konstatovat, že jejich cena poroste s rostoucím výkonem. Cenové rozdělení ale může být zkreslené kvůli dalším parametrům.

Mějte na paměti, že vyšší výkon ne vždy znamená výhru. Pokud máte příliš silná krbová kamna v dobře zatepleném příbytku, rychle se přetopí a vy budete muset větrat a pošlete teplo i peníze za vytápění ven oknem. Naopak slabší kamna prostor nevytopí dostatečně a navíc je budete přetěžovat a snižovat tím jejich životnost.

Na trhu je několik výrobců elektrických krbových kamen. Nejčastěji se objevují modely značek Ardes, Klarstein, G21, Igotherm.

Cena elektrických kamen do 3 000 Kč

Do ceny tří tisíc korun si můžete koupit základní modely elektrických krbových kamen s výkonem okolo jednoho až jednoho a půl kilowattů za hodinu.

Cena elektrických kamen od 3 000 do 10 000 Kč

V této kategorii najdete poměrně velký výběr kvalitnějších krbových kamen, jejich regulovatelný výkon se postupně zvyšuje nad patnáct set wattů. Nabízí líbivý design, věrohodné provedení imitace ohně a dodatečné funkce, jako například dálková ovládání a podobně.

Cena elektrických kamen nad 10 000 Kč

Pokud si chcete u elektrických krbových kamen připlatit za kvalitu, získáte vyšší výkon, který se pohybuje okolo dvou kilowattů za hodinu. Modely v této cenové kategorii se pyšní například honosným provedením ve tvaru krbu, jedná se o rozměrově větší zařízení s věrohodnou 3D imitací plápolajících plamenů, případně zvukovým efektem ohně. Standardem je i dálkové ovládání.

Často kladené otázky k elektrickým krbovým kamnům

Jaké mají elektrická kamna možnosti regulace?

Jedna z výhod elektrických kamen spočívá v tom, že u kvalitních výrobků lze jejich chod dobře regulovat. K mnohým dostanete dálkový ovladač. Dokonce je možné vytápění vypnout a soustředit se jen na simulaci plamenů, která se objeví.

Kolik stojí elektrická kamna?

Elektrická kamna představují ve srovnání s kamny na dřevo poměrně levnou variantu. Jednodušší modely můžete pořídit i za cenu nižší než 3 000 Kč. Zde je však nutné počítat také s nižším výkonem. V kategorii mezi 3 000 a 10 000 Kč už je výběr lepší a kamna kvalitnější. Jejich výkon je regulovatelný a obraz jejich plamene věrohodnější. V luxusní kategorii nad 10 000 Kč je již mnoho výrobků, u nichž budete mít problém poznat, že plameny nejsou skutečné. Mimo jiné na tom má svůj podíl také autentické praskání. Kompletní přehled o cenách najdete zde.

Je provoz elektrických kamen drahý?

Bohužel ano. Elektrická kamna nejsou vhodná jako hlavní zdroj tepla, protože ve srovnání s plynovou i dřevěnou variantou se nevyplatí. Náklady na topení se mohou vyšplhat až k 50 000 Kč ročně, zatímco za topení plynovými kamny dáte maximálně 25 000 Kč. Přesto si elektrická kamna mohou najít své zákazníky, ani jim totiž nemůžeme upřít jisté výhody. Jedná se například o snadnou údržbu a nižší pořizovací cenu.

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv co vás zajímá a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Elektrická krbová kamna
Průměrné hodnocení 4.1 z 44 hlasů