Jak vybrat elektrická krbová kamna
Posadit se na chalupě na gauč, začíst se do oblíbené knihy a pak se zadívat do žhnoucích uhlíků v krbu. Mnoho lidí touží po takové idylce, ne všichni však mají možnost a prostor skladovat velké množství dřeva či dřevěných briket a volí například variantu elektrických krbových kamen. I ta vám totiž nabídnou věrnou imitaci ohně a zároveň rychle vyhřejí místnost.
Elektrická krbová kamna, které rozebíráme na této stránce, navíc vynikají tím, že nevytváří žádné nečistoty a spaliny a snadno se obsluhují. Jako nevýhoda se dá považovat vyšší cena topení, než v případě kamen na plyn a dřevo, stejně jako nutnost napojení zařízení do elektrické sítě, případně ke generátoru. Vzhledem k nižšímu výkonu se hodí spíše jako doplňkový zdroj tepla do domů, nebo pro vytopení jednotlivých místností.
V následujícím průvodci vám doporučíme, které aspekty a parametry při výběru krbových kamen respektovat. Nejdůležitější z nich je výkon přístroje. Poradíme vám, jak jej správně vypočítat právě pro váš příbytek a nezapomeneme ani na cenové nároky.
Výkon elektrických kamen
Pokud plánujete pořízení krbových kamen, musíte si ujasnit, jaký prostor s nimi chcete vytápět a za jakým účelem. Rozhodněte se, jestli je chcete využívat jako primární nebo doplňkový zdroj tepla. Dbejte při rozhodování také na to, v jaké klimatické oblasti se cílový objekt nachází.
Zásadní je však velikost prostoru, který potřebujete vytopit a také to, jak je konkrétní budova zateplená. Ve starším domě jsou vyšší tepelné ztráty a na stejný prostor jako v nízkoenergetických domech potřebujete i dvojnásobný výkon.
Výpočet výkonu
Nejdřív je potřeba vypočítat velikost vytápěného prostoru, což se dělá jednoduše vynásobením výměry užitných ploch výškou stropu.
- objem vytápěného prostoru = užitná plocha x výška stropu
Pro pravidelné vytápění je vhodné sledovat jmenovitý výkon kamen, který se rovná přibližně šedesáti až sedmdesáti procentům maxima. Ten výrobci uvádí v kilowattech za hodinu. Velmi orientační přístup při počítání potřebného výkonu je takový, že objem prostoru vydělíte dvaceti v případě starší nezateplené budovy a čtyřiceti v případě dobře tepelně izolovaného obydlí.
Nízkoenergetické domy totiž líp drží teplo a na vytopení čtyřiceti metrů krychlových vám stačí výkon jednoho kilowattu za hodinu. Stejný výkon vám ale postačí pouze na dvacet metrů krychlových ve starším domě s vyššími tepelnými ztrátami.
Prostor (240 m3) |
Potřebný výkon |
Starší nezateplený dům |
240/20 = 12 kW/hod |
Dobře izolovaná novostavba |
240/40 = 6 kW/hod |
Stále ale mějte na paměti, že tento výpočet je orientační a vždy je vhodné si na měření tepelných ztrát přizvat odborníka.
Volba vhodného výkonu
Pamatujte, že elektrická kamna obecně nedosahují tak vysokého výkonu jako kamna na dřevo či dřevěné brikety. Jejich provoz při vytápění velkých prostorů je výrazně nákladnější. Hodí se proto hlavně jako doplňkový zdroj tepla.
Musíte myslet na to, ať vybraná krbová kamna odpovídají potřebě vytápění konkrétního prostoru. Pokud bude výkon příliš silný, rychle dům či místnost přetopíte a budete muset větrat a vytápět ulici. Elektrická krbová kamna mají velmi užitečnou funkci regulace výkonu, díky čemuž jste schopní výkon přizpůsobit vašim potřebám.
Elektřina místo běžných paliv
Elektrická krbová kamna využijí zejména majitelé menších a dobře zateplených domů a bytů. Hodí se také jako doplňkový zdroj tepla pro rychlé vyhřívání jednotlivých místností. Elektrická kamna osloví hlavně snadnou, bezpečnou a čistou obsluhou bez produkovaných spalin.
Navíc jejich majitel nemusí přemýšlet nad tím, kde složitě skladovat dřevo či brikety, nebo jak se připojit k plynovým rozvodům. Dražší modely nabízejí věrnou imitaci hořícího ohně, který dokresluje i zvuk praskajících polen.
Při pořízení elektrických kamen je ale důležité myslet na to, že se kvůli nižšímu výkonu nedají dobře použít například ve velkých chalupách a dalších hůř tepelně izolovaných obydlích. Cena topení elektrickým proudem je finančně neefektivní, navíc je samozřejmě potřeba mít přístup k elektrické síti.
Náklady na topení
Nejčastěji se prodávají krbová kamna na dřevo a dřevěné brikety, která jsou nejvýkonnější. Dalším oblíbeným druhem kamen jsou plynová, ty však mívají stejně jako elektrická nižší výkon. Dalšími možnostmi jsou například kamna na uhlí, biolíh, případně moderní peletová kamna. Výjimkou jsou multipalivové modely, které zvládnou více různých druhů topiva.
Na orientačním modelovém příkladu se dá snadno vyčíst cenové srovnání mezi hlavními způsoby topení v kamnech. V příkladu počítáme s rodinným domem s výměrou užitných ploch sto dvacet metrů čtverečních s tím, že jej chceme celoročně vytápět na dvaadvacet stupňů.
Znovu pamatujte, že se jedná o orientační příklad a hodně záleží na energetické náročnosti budovy.
Vytápění |
Dřevo a uhlí |
Plyn |
Elektřina |
Přibližná cena topení za rok (v korunách, byt 120 m2, teplota 22°C) |
8 až 15 tisíc |
20 až 25 tisíc |
30 až 50 tisíc |
Krbová kamna na dřevo a plyn
Dřevo či dřevěné brikety spaluje nejvýraznější část krbových kamen na trhu, u kvalitních modelů se dá počítat s vysokou účinností až osmdesát procent. U těchto typů je žádoucí pro správnou funkci používat suché dřevo. Pokud jej nejste schopní zajistit, můžete si vypomoct dřevěnými briketami, které se vyrábí ze stlačených dřevěných pilin.
Plyn, stejně jako elektřina, je poměrně nákladnější varianta vytápění. Na trhu jsou plynová kamna spíš upozaděná a využívají se hlavně jako vedlejší tepelný zdroj pro jednotlivé místnosti. Nevýhodou je nutnost napojení na přívod plynu nebo plynovou bombu, ale nevytváří se žádný odpad. Některé modely bez vývodu do komína je však nutné používat pouze v dobře větraných místnostech. Na oblíbenosti získávají i venkovní samostatně stojící jednotky plynových kamen.
Cenové rozpětí elektrických kamen
U všech druhů krbových kamen se dá konstatovat, že jejich cena poroste s rostoucím výkonem. Cenové rozdělení ale může být zkreslené kvůli dalším parametrům.
Mějte na paměti, že vyšší výkon ne vždy znamená výhru. Pokud máte příliš silná krbová kamna v dobře zatepleném příbytku, rychle se přetopí a vy budete muset větrat a pošlete teplo i peníze za vytápění ven oknem. Naopak slabší kamna prostor nevytopí dostatečně a navíc je budete přetěžovat a snižovat tím jejich životnost.
Na trhu je několik výrobců elektrických krbových kamen. Nejčastěji se objevují modely značek Ardes, Klarstein, G21, Igotherm.
Cena do 3 000 Kč
Do ceny tří tisíc korun si můžete koupit základní modely elektrických krbových kamen s výkonem okolo jednoho až jednoho a půl kilowattů za hodinu.
Cena od 3 000 do 10 000 Kč
V této kategorii najdete poměrně velký výběr kvalitnějších krbových kamen, jejich regulovatelný výkon se postupně zvyšuje nad patnáct set wattů. Nabízí líbivý design, věrohodné provedení imitace ohně a dodatečné funkce, jako například dálková ovládání a podobně.
Cena nad 10 000 Kč
Pokud si chcete u elektrických krbových kamen připlatit za kvalitu, získáte vyšší výkon, který se pohybuje okolo dvou kilowattů za hodinu. Modely v této cenové kategorii se pyšní například honosným provedením ve tvaru krbu, jedná se o rozměrově větší zařízení s věrohodnou 3D imitací plápolajících plamenů, případně zvukovým efektem ohně. Standardem je i dálkové ovládání.
Diskuze a poradna
Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.